Gemeentelijke Aankondgingen. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Vrijdag) aande gemeentelijke Visch- vinkcls (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is KAEEI.JAUW a f 0.24, SCHELVISCH a f 0.20, GROOTERE SCHEL- VÏSCH a f 0.24 en, f 0.26 en SCHOL a f 0.22 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgermester. Leiden, 12 Augustus. DONDERDAG, 12 Augustus, des nam.' te 2 uur, Kinderzendingsfeest, op Oud-Poel geest. Apotheken die tot 'en met Zondag op Maandagnacht eikennacht en des Zondags geopend zijn: M. Boekwijt, Viscbmarkt 8. Tel. 552 A. J. Donk, Doezastraat 31. Tel. 1313. Lichten op: 12 Aug. 13 Aug Rijwiel- en motorlampen 9.01 8.59 liijtuiglantaarns 9.31 9.29 En in die kommissie zijn benoemd! tot voor- zi'j^er J. L. Huy-zinga, oud-chei van den Dienst oer Exploitatie bij de Staatsspoorwegen-Mij te'Ütredht; tot lid mr. J. F. Dijkstra (a.-r.) te Schevenin-gen; mr. G. H A. Grosheide jr. ,(a.*r.), advokaat te Amsterdam; J. N. Hen drix (kat'h.), aannemer te Amsterdam; J. M- A. Zoetmulder (kath.). architect te Heerlen. Als sekretaris der komnjissie is aangewzen W. Terpstra. civiel ingenieur ie Utrecht. De regeering „onderzoekt" dus- Maar wat onderzoekt zij? Niet hoe <Se boykotten de on dernemers bij hun aanslag op de openbare kas tot rede zijn te brengen, zooals men van zoo'-n pootige regeering zou verwachten.Maar of de regeering niet maar het beste zou doen cm uit de C. B. V. tc treden en aan de onderne merswinst weer de vrije baan te laten! De ondernemers hebben het dus al haü ge wonnen en de regeering is al half gekapitu- leer-tf. En wat voor een kommissie heeit zij dan, nog ingesteld'. Daarin bcniaemde-zij geen en kelen vertegenwoordiger der openbare be sturen, geeni enkele ook van de gemeentebe sturen, dio daarbij het allergrootste belang hebben. Maar wel den heer Hendrix. tot voor kort nog •voorzitter van den Aannemcrsbond, een der organisaties, van welke aanstonds gemeld werd dat haar besturen zich reeds in beginsel vóór deelneming aan dén boycot erklaard hebben. Zoo kan men ook in een commissie tot on derzoek naar een diefstal een der heeren van het gilde zelf "benoemen. Een pootige regeering! Ja, pooiig tegen de arbeiders. Maar week als was in de handen der ondernemers- En de belastingplichtigen zullen liet gelag mogen betalen. Steeds maar doordraven, zegt de „Maasbo de". De socialistische redactie kent de be doeling dier regcerinig op haar duimpje nog voor daaromtrent iets is gebleken en maakt haar dies bij voorbaat verdacht bij baar goed gelaovige lezers- Als haar voornaamste grief tegen de sa menstelling der commissie geldt intusschen, etat er geen enkele vertegenwoordiger der openbare besturen in benoemd werd, „geen enkele cok van de gemeentebesturen, die daar bij lid allergrootste belang hebben"' Maar dan lijkt ons toch tegenover deze klacht de opmerking gewettigd, die de „Volk"- redactie tegen1 den heer Hendrix uitspeelt, dat men rtl. in de commissie tot onderzoek naar een diefstal toch /t-eeA heeren van het gilde zelï benoemen zal. Dc Wielingen-kwestie. In welingelichte Belgische kringen ver klaart men, dat er bij de regeering te Brussel niets bekend is van het „Temps"- berieht als zouden Frankrijk en Engeland deze week vriendschappelijke etappen bij de Ncderlandsche regeering gedaan hebben inzake de Wielingen-kwestie. Ontbinding Staatscommissies. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft met ingang van heden ont bonden de commissie van ativies in zake de uitvoering dor distributieregeling van brood, bloem en meel onder* dankbetuiging aan de leden dezer commissie voor de in hunne functie bewezen belangrijke diensten. Do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, hcert de commissie, ingesteld om te onderzoeken, of het aanbeveling ver dient rookwolken le verwekken, ten einde aardappelgewassen tegen nachtvorsten te beveiligen, onder dankbetuiging, inzonder heid aan haren voorzitter, kapitein G. A. J. J. van der Linden, voor het door hem genomen initiatief, ontbonden. T uinbo uw-winter scholen. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis va^hen, die lot den cur sus 19201921 van cén der Rijkstuinbouw- winterscholch wenschen te worden toegela ten, dat de data van aanmelding voor de toelatingsexamens aan die inrichtingen als volgt zijn vastgesteld', voor de Rijkstuin- bouwwinterschool tc: Aalsmeer voor of uiterlijk op 7 Sept.; 'Lisse voor 'of uiterlijk 'op 14 Sept. Boskoop voor of uiterlijk cp 4 Sept. Naaldwijk voor of uiterlijk op 7 Sopt. Dc aanmelding moet gebieden bij den directeur der school. Maatregelen tegen de veepest. Dc Minister van Landbouw heeft, onder intrekking van vroeggje beschikkingen, fjimauld, dat met ingang van 11 Aug. ten aanzien van den uitvoer van levende run deren en paarden naar en via België het verbod tot uitvoer weder onverminderd van kracht wordt. Met ingang van heden zijn ten aan- aen van den in- en doorvoer uit België van artikelen, afkomstig van vee, tijdelijk op geheven dc dispensation, bedoeld in de artt. 1, 2, 3 en 6 van de min. beschikking van 15 tot 19 September 1913, behalve voor zoo veel betreft den in- en doorvoer van vleesch, afkomstig van eenhoevige dieren. ii&m. N. Z. H. Tramwcgmaatscliappij. B. en W. van Haarlem deelen in de toe lichting op een voorstel om de loonrege ling van het personeel der Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij niet goed te keuren mede, dat zij van oordeel' zijn, dat de loonen als volgt moeten ge steld worden: controleur f 175 tot f 200 per maand, wagenbestuurder f 34,20 per week. conducteur f 33,30 per week, remise beambte f 31.95 per week, een poetser, weg- arbeider en besteller f 31,05 per week. "Deze bedragen zonder storting voor kleeding. De tramdirectie wil deze bedragen stel len -op: conducteur f 150 tot f 175, met kleeding storting van f 7 per maand, wa genbestuurder f 31 tot f 34, kleedingstor- ting f 1.50. conducteur f 28.50 tot f 31,50, kleedingstorting f 1,50, poetser enz. f 27.50. Dit voorstel van B. en W. is in de ge meenteraad te Haarlem behandeld. Verschillende amendementen werden in gediend De eisch van premievrij pensioen werd door B. en W. overgenomen en een ^amen- dement, om aan de nieuwe loonen terugwer kende kracht te geven tot 1 Mei 1920 werd aangenomen. Indien de tramdirectie deze regelin" niet aanvaardt, beslissen Gedeputeerde Sta;cd. Een lastige gemeenteraad. Als bijzonderheid mag wel gelden, dat de burgemeester van Almkerk, na herbaal de pogingen, mede met behulp van Gede puteerde Staten, ec-hler zonder succes, zich genoodzaakt «ziet zijn verhoogd salaris, volgens de nieuwe Koninklijk goedgekeur de regeling, over 1919, langs gerechtelij ken weg te vorderen, daar de raad halsstar rig blijft weigeren te doen uitbetalen. De burgemeester heeft reeds een actie te gen de gemeente ingesteld. Uit het Sociaie leven. 3 Milliard voor Woning bouw. In „Vragen des Tijds" geeft de heer H. P-J- Bloemers een interessante 'beschouwing over hes woningvraagstnk. Waarin hij betoogt, dat op zijn tunstigst met het inhalen van df n achterstand in den" woningnood minstens 10 jaar gemoeid zullen zijn. Indien de bouwprijzen in verband met :e loonen en den algemeenen economischen toe stand het onmogelijk maken om gedurende de eerstvolgende tien jaren weder te geraken1 tot dekking van dc kosten dc-r woning-ex ploitatie door de huren, en het evenmin gelukt om tot een stelsel te komen, waarbij het par ticulier kapitaal vcor woningbouw weer be hoorlijk renteipevend kan worden aangewend dan zal de Staat voor den, aanbouw* van ze ker 400-000 dc-r 450-000 benoodigde wonin gen het kapitaal hebben te verschaffen. De voortdurende, stijging der arbeidsloonen en materialen-prijzen' maakt de veronderstelling, dat een grooter percentage der bevolking dan thans in de eerstvolgende jaren door zelf te bouwen1 in zijne woningbehoefte zal voor zien, ongeoorloofd. Vermoedelijk zal de kapitaal verschaffing, zelfs voor een nog grooter aantal woningen moeten geschieden, aangezien men er rekning mee dient te houden, dat de middenstands',vto- ningbouw anders zeef waarschijnlijk in kor ten tijd zal moeten worden stopgezet. Ik ben van meening, dat de Staat, hoe bezwarend dit ook moge zijn, er toe zal moe ten overgaan om voor de voorziening in dc woningbehoefte van den kleinen midden stand evengoed steun volgens de bepalingen der Woningwet te verleenen, als hij cdt thans voor den bouw van arbeiderswoningen doet. De kleine middenstanders zijn evenmin als de arbeiders in staat -om in hun woning behoefte te voorzien, de toestanden zijn voor Jien langzamerhand even onhoudbaar gewor den en de bepalingen van de woningwet ver mom peen enkele belemmering om hun cp dezelfde wijze in het gemot van overheidssteun te 'Stellen. De kosten van den bouw eener arbeiiers woning zijn in qorten tij-di op onrustbarende wijze» gestegen en loopen steeds verder uit een. De goedkoopste woningen op het platte land kosien wel niet minder dan f 5000. ter wel men in Amsterdam reeds een kostprijs van f 10.000 heeft bereikt. Men maakt een onvoorzichtige schafting, wanneer men een gemiddelden kostprijs van een woning met grond voor c!o eerstvolgende jaren beneden f 7500 raam:- Dit beteeken:, dat men voor een bouw van 400.000 woningen in tien jaren zal hebben rekening te houden met een kapitaalbehoefte van gemiddeld 300 milliocm gulden per jaa: of o.OOO.OCO.OQO in totaal. En gelukt het niet, het particulier kapitaal in liet groot bij den woningbouw te interesseeren.dan zal .de Staat gedwongen zijn, de noodige kapitaalverschaf fer geheel op zich te nemen. De schrijver is van meeming, dat een weg gevonden moet worden, waarlangs het moge lijk zal zijn overheidssteun (e verleenen zon der daar'door een. zoo onrustbarende ve-hoo- giug van de staatsschuld te veroorzaken, en zou hiervoor in aanmerking willen doem komen de oprichting van een "nationale wo- ningcredieibank, welke aan gemeenten en1 vereenij;:ingen in den zin van de Woningwet de voor dem woningbouw benoodigde kapita len volledig zou kunnen, verstrekken, terwijl zij mogelijk ook een rol zou kunnen spelen mi het verstrekken van. hypothecaire geldlee- ningera aan particuliere vereenigingen of bouwondernemers. Werklcoshoiduitkeerin g. Door het afdelingsbestuur Rotterdam van dien Gombalen Bond van Transportarbeiders is aan de leden een circulaire verzonden; waarin wordt medegedeeld, dat de werkloos- rei dsuitkeering, die heden meet plaats hebben niet zal worden ipeoaan, daar de bondskas uit geput is en de regeering weigert langer een voorschot te verstrekken. 'Daardoor zullen de havenarbeiders. die reeds drie weken werkloos zijn, en tot dusver niets ontvingen, teleurgesteld worden. De oor zaak dezer stagnatie in de uit'keering is te zoeken in de abnormale werkloosheid, die thans nog grooter is dan tijdens dien- oorlöE. De regeering had reeds f 100.000 voorschot ge geven. Deze som is thans uitgeput. De rego-e-, ring wil oen nieuwe regeling 'treffen met bek bondsbestuur op den grondslag, dat 25 ctL contributie per lid- en per week zal worden .geheven. Deze verhoogde contributie komt dan ten dienste aan de werkloosheidsuitkeeiing. Doch ia normale tijden- is 13 ct. contributie voldoende. Het bondsbestuur is niet geneigd de verhoogde contributie te heffen. De onder handelingen met dé regeering worden voor gezet. De uitsluiting in het Bouwbedrijf. Zooals men weet hebben j.l Vrijdag die mo derne oifcanisaties van bouwvakarbeiders een brief gestuurd' aan de werkgevers. In dezen brief werd een nieuwe conferentie in overwe ging gegeven en tevens werd vóór Woensdag antwoord verzocht. Naar Wij vernemen heb ben de arbeidersorganisaties tot nu toe ech ter dat antwoord nog niet ontvangen. Staking in* de Fransche Bazar. Woensdagmorgen brak onder het personeel van de Fransche Bazar te Amsterdam een sta king uit om -het feit, dat een der bedienden, .chjef eener afd'eeling, ontslagen was. De directie was tot dezen maatregel over gaan, omdat de man in kwestie op .ontoe laatbare wijze .propaganda maakte voor het lidmaatschap ran den Alg. Ned. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De staking omvat een 70-tal mannelijke cn vrouwelijke bedienden. Mfct het overige per soneel, on| jeveer 30 man sterk, worden ce za ken zoolang mogelijk gaande gehouden. Voor die magazijnen staand posters, die het publiek aanmanen hun inkoopen elders te doen-. BUITENLAND. Dc crisis is voorbij schrijft een Londensch correspondent over de RussischPoolsche kwestie en hoewel deze voorstelling waarschijnlijk wel wat al te optimistisch i6, kan toch niet worden ontkend, dat de toestand veel verbeterd is. De Russische vredesvoorwaarden, die wij hieronder laten volgen zijn wel hard, maar" ze vormen naar het algemeen gevoelen toch wel een grondslag waarop kan worden on derhandeld. Dit is te meer mogelijk nu de geallieer den iedere gelegenheid zullen aangrijpen onv op een eenigszins fatsoenlijke manier van deze kwestie af te komen. Men kan wel gemakkelijk allerlei dreige menten tegen Rusland uiten, maar cm ze waar te maken dat ging minder gemakke lijk. En wanneer het bij dreigen bleef, dan zou dit in het algemeen het prestige -.an de geallieerden en van Engeland in het bij zonder niet verhoogen. Vooral voor Azic waar Engeland groo- te belangen heeft, zou dit noodlottig kun nen worden. En dan is er nog het zoozer gevreesde Duitsche gevaar. Als Polen door Rusland onder den voet werd geloopen. en Duitschland ging met dit land gemecne zaak maken, dan zou de ramp voor de geallieerden niet te overzien zijn. Terecht schreef een Italiaansch blad: Dè hccle organisatie van Europa, door het verdrag van Versailles geschapen, loopt gevaar omver gesmeten te worden. Wij, Italianen zijn voor dit verdrag nooit warm geloopen, maar in elk geval waarborgde het aan het door vijf oorlogsjaren gewonde Europa de noodige orde en evenwicht. Als de vrede van Versailles instort, zal een baaierd ontslaan, -waarbij niemand te winnen heeft, dus is in Italië eendracht meer dan ooit noodig om tegenover de bolsjewistische besmetting den weerstand van een gezond organisme te stellen. ■Is het in die omstandigheden te yerwon- deren dat iedere gelegenheid wordt aange grepen om met de Russen tot c-en aecoord te komen? Dc Russische voorwaarden. De Russische regeeiing heeft aan Lloyd George doen weten dat de volgende voor waarden voor den wapenstilstand te Minsk ter tafel zullen worden gebracht: le. De cierkte van het Poolsche leger zal teruggebracht worden tot een jaarlijksch contingent van 50,000 man en het com mando en bestuur van het legér tot 10.000 man. 2e. De demobilisatie heeft binnen een - maand plaats. 3o. Alle wapenen, die ;n surplus vormen boven hetgeen voor een leger van genoem de sterkte noodig is, zoowel als van de bur- gerweer, zullen aan Sovjet-Rusland en de Oekraine worden uitgeleverd. 4o. Alle oorlogsindustrieën zullen gede mobiliseerd worden. 5o. Geen troepen of wapenen zullen uit het buitenland naar Polen mogen worden gezonden. 6o. De Poolsche demarcatie-lijn zal loo pen over Wolkowisk—Bialystock—Graje- vo en geheel ter beschikking van Rusland worden gesteld ten behoeve van het han delsverkeer van en naar de Oostzee. 7o. De families van alle Poolsche bur gers, die gedurende den* oorlog gedood of gevangengenomen zijn, zullen kosteloos een stuk land bekomen. Aan den anderen kant: a. zullen de Russische c-n Oekrainische troepen tegelijk met de Poolsche demobili satie van het Poolsche front teruggenomen worden. b. Na afloop hiervan zal de Russische strijdmacht aan de Russische &rene aan zienlijk worden verminderd tot een over een te komen sterkte. c. De wapenstilstandslijn zal zijn de sta tus quo, doch niet verder Oostelijk loopen dan vastgesteld i6 in de nota van lord Cur- zon van 20 Juli jl. Het Poolsche leger zal vijftig werst van deze lijn terugtrekken, terwijl de zone tusschen de twee linies neutraal zal zijn. d. De definitieve grens van den onafhan- kelijken staat Polen zal in hoofdzaak iden tiek 'zijn met de lijn, aangeduid in de nota van lord Curzon, doch in het Oosten, in de streek van Bialystock en Cholm, zal vrij land aan Polen worden gegeven. Ter verduidelijking hiervan diene nog, dat lord Curzon in zijn nota van 20 Juli niet den loop van de Poolsche grens aan gaf, doch enkel en alleen verklaarde, dat „de gren6 tusschen Rusland en Polen zoo veel mogelijk overeenstemmen zou met de wenschen der betrokken volken." Een Duitsche waarschuwing. Naar aanleiding van de verklaringen van Lloyd George 6chiet de Lokal Anzeiger als volgt uit den hoek: Het zou zeer interressant zijn,tc verne men, of Lloyd George en Millerand in de vredesvoorwaarden van Rusland een go- vaar voor den vrede van Europa zullen zien. Duitschland heeft noch den wil, noch het oogmerk, om ip welke-richting dan ook, invloed op de onderhandelingen uit te oefe nen. 'Het houdt zich ook in dit .stadium van het RussischPoolsch conflict streng bin nen do -grenzen der neutraliteit. Slechts op dit ééne moet althans door Duitschland met nadruk worden gewezen, dat de vrede van Europa, evenzeer als van een verstandige regeling van de Oostelijke grenzen van Po len, ook afhangt van de regeling van zijn Westelijke grenzen, welke berust op den werkelijken 6taat van zaken. Ieder vredes verdrag, of het nu te Versailles, te Minsk of waar dan ook ter wereld wordt gesloten, dat de smadelijke knechting van vele mil joenen Duitschers ten gunste van Polen laat bestaan, zal als een doorn in 't vleesch van Europa blijven steken, en hare volken nooit tot rust laten komen. Dit mag den heer Lloyd George aanstaan of niet, bin nen deze grenzen zal zijn macht, zal zich ook de Opperste Raad en zijn volkenbond moeten houden, als hij niet in den stroom van onvcrwinnelijke volkshartstochten zal schipbreuk lijden. Dc Engclsche Pers is tevreden. De Engelsche bladen "schrijven over het algemeen in optimistischen toon over Lloyd George's rede en over de openbaarmaking van de Russische voorwaarden, welke de meeste hunner wel zwaar achten, maar toch beschouwen als een grondslag, waar op over een redelijken vrede kan worden onderhandeld. De geheele pers' uit de hoop dat een ver gelijk tot stand zal komen en geeft als haar meening te kennen dat een duurzame rege ling van de zaken in Europa 't best kan worden verkregen in een conferentie, waar aan ^zoowel de Geallieerden, Rusland, als de randstaten deelnemen. De Times erkent dat Rusland het recht heeft redelijke waarborgen tegen een nieu wen aanval 1e cischen. maar vervolgt: Rus land heeft niet het recht het onafhankelijke Polen to vernietigen. Dat zou een misdaad zijn en do eerste-ininieter heeft erkend dat het niet alleen een misdaad tegen Polen, maar tegen Europa zou zijn. Van het oorlogstooncel. De Russische legerleiding volgt, blijkens telegrammen uit Berlijn, bij den concentri- schen aanval op Warschau blijkbaar de zelfde tactiek als zij na den val van Grod no met succes heeft toegepast. Weder drijft zij den noordelijken vleugel van het Pool sche leger zoo ver terug, dat de om War schau strijdende Poolsche troepen in het meest ernstige gevaar verkeeren om te wor den omsingeld. Het vierde Rtlssische leger staat thans reeds met zijn voorhoeden ca. 10 K. M. ten westen van de spoorlijn Mlawa-Warschau, dus ten N.W. van de Poolsche hoofdstad. Bij Mlawa verdedigen de Polen zich met artillerie. Zij verklaren de stad Mlawa te hebben heroverd. Do Poolsche noordelijke vleugel poogt zich nog bij Poeltoesk staande te houden, waar de aanval van de 54e Russische divi sie van Chiechanow uit naar het zuiden thans tot gevolg heeft, dat den bij Poeltoesk strijdende troepen de terugtocht wordt af gesneden, zoodat zij zich moeten overge ven. Hetzelfde geldt voor de troepen bij Ro- zau. Deze stad was gisteren reeds in Rus sische h an don. Bij Wyszkow pogen de Polen wanhopi- gen tegenstand te bieden, en eveneens ten Westen van Sieldce, waar zij zich op de linie van Ligiec teruggetrokken hebben. De Russische aanvallen concentreeren zich than6 aan beide zijden van de spoor lijn van Sieldce naar Warschau. In dezen sector 6taan de Russen nog circa 45 K. M. van Warschau, terwijl hun cavalerie van Chiechanow naar het zuiden oprukt eu reeds tot circa 40 K.M. afs(and6 van de Poolsche hoofdstad is genaderd. De Poolsche legerleiding schijnt voorne mens te zijn de hoofdverdediging naar de linie Nowogeorgjewsk-Cegrec-Radcymin te verplaatsen, in aansluiting aan de ten Oos ten van Warschau indertijd door dc Duit schers aangelegde verdedigingswerken, die thans in allerijl voor de verdediging zijn ingericht. Zooals het „Acht Uhr Abendblatt" ver neemt, hebben de Polen overal burger we ren gevormd en mobiliseeren zij de bevol- ïdng. Zij brengen de burgerweren in het vuur bij Soltau, dat door de Poolsche troe pen i6 ontruimd, maar door de Russen nog niet is bezet. De Russische cavalerie heeft de 6lreek van Soltau nog niet betreden maar is van daar naar Mlawa afgezwenkt. Amerika en Polen. In een nota aan dep Italiaanschen ge zant heeft de Ameri^aansche regcering verklaard, dat het alle beschikbare iniddc. len zal toepassen om de instandhouding JiJfi verzekeren van een vrij autonoom Polei;. - Ofschoon de Ver. Staten niet gekant zijn te gen een Russisch Poolschen wapenstilstand zullen de Ver. Staten vooralsnog niet dee!- - nemen aan een algemeene Europeeschc con- ferentie, omdat dit waarschijnlijk de erken ning zou meebrengen van het Bolsjewisti sche regeerstel6el en de regeling van de Russische vraagstukken op een basis vaij^ de verbrokkeling van Rusland. ebo Dc Armecnsclic Christenen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de toestand, waaraan de christenen in het na- bije Oosten het hoofd moeten bieden, piet den dag dreigender wordt. De Armeensche aartsbisschop van Smyr- 1 na heeft verklaard, dat de toestand volko- ]ri( men wanhopig is, vooral vóór de Armeeu- sche katholieken in Cilicie. Tenzij er middellijk hulp komt, zullen de christenen erl uitgemoord worden door de benden, welke iar door het land rondzwerven en zich geheel aan de bevelen van den Turkschcn nalwua- m listischen rebel Maestafa Kemal onderwor pen hebben. In Adana en Marash zijn onlangs talrij. ke christenen met onmenschelijke bar- baarschheid. ter dood gebracht. De christe nen zijn practisch ongëwapend en hebben hoegenaamd geen wapenen om zich te ver- a2 dedigen tegen de Turksche rebellen, die de districten, welke zij doortrekken, plundc- w ren en uitmoorden. Duitsche goederen in Londen.* De „Daily Chronicle" vestigt de aan dacht op het feit dat er in Londen thane aluminium huisraad van Duitsch fabrikaat \v' is te krijgen. Aluminium pannen en tal van andere artikelen zijn veel goedkooper 'te er langen dan het Britsche maaksel. Terwijl voor een aluminium pan van Britech fabri kaat 45.6 d. wordt gevraagd, zijn de Duit- u' sche te Londen voor 25.9 d. verkrijgbaar.8 l[ De wissselkoers is natuurlijk de voor-ie; naamste oorzaak van dit prijsverschil, doch de wederverschijning van Duitsche ar- n tikelen op de Engelsche markt zal den Lon- denschen winkeliers niet aangenaam zijn. Mobilisatie afgekondigd. De „Daily Telegraph" zegt, dat 'draad- looze berichten te Londen ontvangen, mei- 11 den dat de Finsche regeering de algehcele™ mobilisatie heeft gelast. De spoorweg-ver-^' binding tusschen Wiborg, aan de Russische gren6 en de overige deelen des lands is op geheven. Britsche zakenmenschen Jiebbcn geseind, dat zij naar huis terugkeeren, daar zij geen zaken meer kunnen doen. Vermoe delijk is do mobilisatie alleen geboden om elk oogenblik tegen eenig mogelijk gevaar:c gereed te zijn. De Sieenkooïpïcduciie. De steenkoolproductie in Boven-Sifezièf heeft in Juli bijna de hoogte van vredestijd' bereikt. Zij bedroeg 2.956.237 ton tegen 2.336.781 ton de maand tevoren. e mijn Doratierg bij Bieflefeld, welker opbrengst indertijd de kosten niet dekte en daarom reeds tientalilen jaren stil lag, wordt weder in gebruik gestéld. 'De stad Bielefelld heeft in het voorjaar voor dat d-oel met het oog op het gebrek aan steenkool reeds 2 millioen beschikbaar gesteld en thans, daar die som onvoldoen de bleek, nogmaals 800.000 Mk. Ower een half jaar zal men zoover zijn, dat de koj lenjwinning kan heginn'en. Staking. Het personeel van een der grootste elec- triscihe centrales in het bezette gehield, n.l der GoLdbergfabr. bij Keulen, heeft plot seling en g-eiheel onverwachts het werk neergelegd, hoewel de directie aan den eisch van 6.20 Mk. loon per uur wilde vol doen. Zelfs de noodzakelijkste werkzaam heden worden niet verricht. Hierdoor drei gen de meeste fabrieken van de districten Keulen en Dusseldorp zonder stroom te ge raken, wat tengevolge zal hebben dat meer dan 100.000 arbeiders werkloos worden. Moord op Italianen. Volgens een bericht van de New-York Herald heeft in Westfrankfort (Minors) een vreeselijke moord op Italianen plaats Wegens den moord van een Sicrliaain op twee Amerikaanschie knapen vernielde de woedende menigte de Italiaansche wijk waarbij vele Italianen gedood en meer dan 100 gewond werden. De Irtatiaansche kolom- ne, uit meerdere duizenden personen be staande, moest vluchten. Vijf compagnieën bondstroepen grepen in om <le rust te her stellen. Volgens nadere berichten bedraagt het aantaJl gedoode Italianen meer dan veer tig. Zij werden gedwongen de vlag -te ku: sen en gesteenigd of met knuppels dood- Volgens de Franlcf. Ztg. is het be richt, dat de Fransche en Engelsche mijn werkers-afgevaardigden te Genève betoogd hadden, dat in geval van een bezetting van het Ruhrgebied ook in Frankrijk en Enge land onmiddellijk de algemeene staking zou uitbreken niet in overeenstemming met dc feiten. Te Allenstein kwam het tob een inci dent bij een woordenwisseling tusschen do veiligheidspolitie en eenige dronken Ita liaansche soldaten. Een politicagent 'werd door twee dolksteken in den hals zwaar ge wond. De daders werden, door eön l!a- liaansch officier, gearresteerd. In de omgeving van Dusscldorp heers .fc nog steeds groote opwinding over den bekenden aftrek van 10 pet. der loo nen ten behoeve van den fiscus. De arbei ders van verschillende fabrieken, o. a. die van de verffabriek Bayer en Co. formulee- ren den eisch, dat reed6 vroeger afgetrok ken bedragen zullen worden teruggegeven Te Halle zijn eergisternacht comnmjnrs- ten'er met een aan de gemeente behooren- de vrachtauto van door gegaan. Onderweg kregen ze echter een. ongeluk en moesten de auto, waarin ze wapens en munitie ble ken te vervoeren, in even steek laten, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2