te lit de geschiedenis van de tabak. Aan een interessant1 artikel in het „Hbld." fcver het gebruik van tabak is liet volgende ontleend: De 2Ssie Juli moest eigenlijk een feestdag voor alle rookers zijn, en vooral dit jaar was er bijzondere reden voor de Duitsche rookers eten 2Ssten Juli als herdenkingsdag te vieren. Want het was op 2S Juli 19.20 precies drie eeuwen Viel eden dat in Duitschland voor het eerst gerookt werd'! 2»S Juli 1620 lagen Engelsche en Schofsihe hulptroepen, in kwartier-te Olbersdorf bij Zit-i tau. Die Engelsche <en». Schotsche soldaten rookten uit pijpen en daar die Dudtschers rog nooit hadden zien rooken; waren zij zeer verJ baasd toen zij dit wonder aanschouwden. Al- spoedig deden zij den soldaten het rooken na en daarom beschouwt men in Duitschland den 2Ssten Juli 1620 als de dag waarop het rooken daar te lande werd ingevoerd. Zooals men in Holland siyak „ïoeback suygen", zoo sprak men in Duitschland van „Tabak trinken" oi „Tabak saufen"; in de Palis werd weldra tabak verbouwd, en van- daar-uit verbreidde zich de rook-igèwoo^ite door geheel Duitschland. Sigaren oi cigaretten kende men toen nog niet, iedereen rookte een pijp. Tweehonderd jaar bleef de pijp in Duitschland alleenheer- scheres, totdat omstreeks 1S40, hel eersi in de Hausa-steden, de sigaar, die veel voornamer gold aan de pijp, haar triomftocht begou. Twintig jaar laic-r werd de eerste groote ciga-1 retton-fabrieik inOuitschland gebouw(Upmann in Dresden) en sindsdien is de sigaar iie concurrentie van de cigaret steeds sterker gaan ondervinden. Maar in. den oorlog kwam de veel goedkooper rookende pijp het verloren te-rein zoowaar weer heroveren, en zij heeft zich ook na den oorlog weten te handhaven1, wordt thans zelfs „salonfahig" geacht, nie: al-« leen ia Duitschland, maar overal in Europa. Heelemaal verdrongen is de pijp trouwens in Duitschland nooit geweest, Bismarck heeft haar bijvoorbeeld altijd boven de sigaar ge steld, en keizer Frederik was zij tijdens den Oorlog van 1870 een trouwe gezellin. ie in Duitschland,ook veel pijpen rooken. dat zijn de geestelijken. Men spreekt er zelfs van een bepaalde soort van tabak: „Pasto'enJ tabak" en een ècht-Duitsche „Landpfarrer" moet men zich voorstellen met de pijp in den mond. Dat is echter niet altijd zoo getweest. In de zestiende eeuw werd van alle Duitsche kansels af ttfgem „de duivelsche zed© van liet 1abak-„saufen'" gewaarschuwd, en zoowel paus Innocentius VIII als Urbanus Vil vaar digden bullen uit tegen, het „tabakskwaad".- Men noemde het rooken „rookoffer dat aan Satan gebracht werd', opdat men beter zou kunnen drinken", en de tabak zelve een „"bondgenoot Satans". De wereldlijke heerschers stolden de kerk trouw ter zijde in haar strijd tegen,de tabak' De Lumeburgsche ministerraad vaardigde in 169*1 een verbod van tabak-„saufen" uit bui tenshuis. Wie het verbod overtrad, kreeg een «cichstaler boete of 24 uur hechtenis, terwijl hij in liet openbaar zweepslagen kreeir. In Rusland werd het tabak rooken nog veel strenger dan in stommlife-e deden' van Duitschland. Isaar Michael Fèodtorowitch stelde op overtreding van het rookverbod de doods;raf. <-n wie zetlfs maar tabak verhandelde of in voorraad had. werd ter dood gebracht. Zijn op- >o!ger, Alezci MichaeJbwitsch. verzachtte de s.raf. Wie op rooken betrapt werd, kreeg een aantal knoetslagen. Maar bij recidive werd' den betrapte de neus gespleten oi.afgesneden cn, hij werd anderen ten voorbeeld, naar een afi.'elegen oord verbannen. Het hielp echter. niets, de tabak triomfeerde leiT slotte over de meest draconische wetten Al spoedig kwamen er ook verdedigers van het rooken. In het bijzonder de geneesheer en lan de zeventiende euuw waren de tabak welgezind. Zij roemden het kruid om zijn „ge zondheid bevorderende eigenschappen" Voor al tegen „kropgezwellen en toevallen" heette het te helpen, terwijl „alle beenwonden (teer tabak rooken, zonder aanwending van c-enig ander uitwendig middel, binnen vier weken genazen". In Duiisdiland werd langzamerhand de le- tensland van de hoogere geestelijkheid zwak-i her. in Brunswijk bleef den dienaren der kerk het rooken het langst verboden, eerst in 1723 werd door het eonsistorum een besluit uitge- vaardigd, waarbij het rooken binnenskamers den predikers werd toegestaan. Wie het ech-l Im^onÏÏf 'e d0e"' We'd Tot op het laatst van de achttiende eeuw Weef het rooken voor de wet gelijk staan met alcohol gebruiken, en. in officieele stukken ordt herhaaldelijk gesproken van „rooken en andere zwehjerijen". De vrouwen hadden 'net er vermoedelijk met het oog op haar witte gordijnen niet erg op begrepen, dat de mannen» rookten. Een uitzondering maakten de vrouwen van het dorpje Wachau, later door den volkerenslag bekend geworden, die haar mannen van de Leipziger Messe volgens de oude kronieken „Hanauer tabak en pisto len meegebracht) haddlen (bedoeld wordt: pij-'1 pen), en er groot vermaak in hadden ge»'on- den, te zien. hoe deze ze in den mond Ge stoken, vuur gevreten en rook -"uitgeblazen hadden, waarna hun koppen duizelig gewor den waren, en zij deze tegen» den muur of -Jen rand yan de tafel sloegen, tot zij neervielen". Is liet rooken van tabak dlus sedert ruim drie eeuwen in Europa bekend; veel vroeger werd er reeds een of ander kruid gerookt, want Plinius vertelt al van „barbaren die een bieze rookten, waardoor zij den slaap verdreven, en vrooüjk werden'". Wat dat voor een kruid ge weest is, deelt Plinius echter niet mee. Bij de.verschillende volkeren zijnen waren pijpen» in ontelbare variëteiten in gebruik, een zeer merkwaardig soort van pijp wordt thans nq? gebezigd op vele Zuidzee-eilanden, waar uit een Baubau oi Kira gerookt wordt. Dit is een pijp van ongeveer een meter lang, ter dikte van een arm, en van bamboe ge maakt. Aan de e'ene zijde is deze pijp open, aan de andere afgesloten. In een aan den zij kant geboord gaatje steekt een soort van pe perhuis. van bladeren gemaakt en met tabak gevuld- Die tabak wordt aangestoken». Door het mondstuk aan 't uiteinde zuigt men den rook in de pijp. Is de pijp geheel met rook gevuld, dan neemt men het peperhuisje weg, sluit het mondstuk ai en zuigt door de kleine opening, waarin het peperhuisje stak, den rook naar binnen. De rook wordt ingeslikt, de Baubau gaat van hand tot hand den k:i:'.g van rookers rond, net zoo lang tot alle deel nemers bedwelmd op den grond ligfgen De C. B. V. en de boycot. De „Centrale Bouwmaterialenvfoorziening C. B. V." zendt ons ter opname het volgende schrijven: Verschillende berichten, de laatste dagen gepubliceerd; iwijzen uit, dat een aantal orga nisaties, welker leden bij de levering van bouwmaterialen voor het bouwbedrijf betrok ken zijn hierinvoorafgegaan doordenjHoutbond (vereeniging van belanghebbenden* bij den Houthandel) een boycot ten aanzien van de ,N-V. „Centrale Bouwmaiterialenvoorziening C. B- V." hebben uitgesproken of zullen over wegen. Nu een kennelijk zeer systematisch te'voe ren strijd legen genoemde instelling wordt voorbereid; is het ongetwijfeld nuttig eenige zakelijke gegevens omtrent het wezen der thans zoo sterk aangevochten C. B. V. te ver schaffen. De C- B. V. werd opgericht in April 1918, toen de moeilijkheden ter zake van de voor ziening van bouwmaterialen als gevolg ven den oorlog hun hoogtepunt hadden bereikt. Oprichiers-aandeellihouders waren het Rijk, de gemetenlteni Amsterdam. 's-Gravcnhage.Utrecht en de Vereeniging van Nederlandsohe Ge meenten. Doel der C. B_. V. is de levering' van bouwstoffen» aan de bij haar aangesloten or ganen, zonder uitzondering openbare licha men. In den» Vorm een Naamlooze Vennoot schap is zij in wezen een coöperatie „van Rijk en Gemeenten. Wat particulieren trachten te bereiken door eigen coöperaties fcv. in den landbouw door coöperaties voor meststoffen, enz., in het huishouden door „Eigen Hulp", in de metaalindustrie door or ganisaties .als „De Coopra" te Rotterdam, het inkoopkantoor der Nederlandsche Metaal in - dustrieelen, poogden openbare besturen te vor krijgen door de vestiging van hun inkoopcen trale, de C- B- V. Rijk en Gemeenten hadden tot deze gestie een bijzondere aanleiding. Het Nederlanjsch bouwbedrijf wordt thans, voor zoover de aan neem 9ommen bekend zijn; voor niet minder dan 75 pet. door he.n {gefinancierd. De cijfers, ciie het Centraal Bureau voor de Statistiek geregeld publiceert, bewijzen dit. In 919 werden bouwwerken in ons land aanbesteed ïot een totaal bedrag van ruim f 164 millioen. Hiervan kwam f 121 millioen voor rekening yan Rijks- en Gemeentebouwwerken en den volkswoningbouw, die wordt uitgevoerd met behulp van voorschotten, overeenkomstig de Woningwet, welke het Rijk aan 4e Geme-m- ten verstrekt. Dit groote interesse van publiekrechtelijk:" organen bij de bouwkosten, verklaart hunne belangstelling voor elke werkzaamheid', riie ertoe kan bij dreigen» deze kosten tot een mini mum terug 'te brengen. Een dergelijke activi teit ontwikkelt de'thans zoo hevig aangeval len C. B. V. Zij koopt de haar tot levering opgedragen materialen in het groot. Zij kan verslag in 1919 voor totaal ruim f 5 million jrteld tfoor den' commerdeëlen steun1 voji haV aandeeïhouders-cooperafors En zij bereikt veel al aanmerkelijke voordeelen voor de aange slotenen. De gepubliceerde jaarverslagen too rnen dit voldoende aan. Zij werkt zonder s'ib- sidie van wie ook. Haar kan niet worden ten laste gelegd, dat zij is een crisisinstelling, die het land en dus den bewoners, als men wil den belastingbetalendén inwoners, geld1 heeft gekost Integendeel zij werkt in de rich ting van bezuiniging en verlichting van be lastingdruk. Haar wordt verweten, dat zij een i.vörme- tiigende", „doodlendc" concurrentie dén hin de! aandoet. Cijfers zijn welsprekend) en be wijzen de overdrijving, die in deze beschuldi ging ligt. Bovendien werd» vermeld, dat m P1919 voor een totaal som van f 164 millioen werd aanbesteed; hiervan zal caf"45 pet. kun nen worden gerekend als arbeidsloon, te be talen aan de bouwvakarbeiders, winst voor den aannemer eniz. Blijft 55 pet. voor kost prijs van bouwstoffen, d.i. plm- f 90 millioen. De C. B. V. leverde blijkens haar laatste jaar verslag in» 19)19 voor totaal ruim f 5 millio n, d. a. 5 1/2 pet. van alle in Nederland beioo- digde bouwmaterialen. Wij willen aannemen, dat zij deze leverde tot lage prijzen, l^ger dan in het algemeen de handel noteert- Deed zij anders, zij zou tekortschieten in het verrich ten van haar taak. Maar, dat zij met haas. aan deel in den totaal omzet van 5 1/2 pet. dezen handel zou „vernietigen", is een bewering, idie door de cijfers zelf afdoende wordt weer legd. Er blijft immers 94 1/2 pet- over, die de handel levert aan de talrijke gemeehten, die niet zijn aangesloten bij de C. B. V. en aan het particulier bouwbedrijf, aan hetwelk de C. B- V. krachtens hare. statuten niet mag leveren. De vraag stelt zich dan ook: „Is deze boycot inderdaad de uiting van een in kringen van belanghebbenden algemeen heerschende op vatting of is zij door enkelen onder hen door gedreven?" Aanwijzingen, die leiden tol de" laatste ver onderstelling zijn aanwezig. Houtagenren, houtfactors, houtschaverijen en zagerijen, tim merfabrieken, hebben geen enkele aanleiding tot strijd tegen» de C. B. V. Deze is hun klant zoo goed als elk ander houtimporteur oi han delaar of bouwwerk. Het kan dan ook niet vrijen wil zijn geweest, dat zij zich schijnbaar zoo eensgezind hebben aangesloten. Neen, •dwong, bedreiging met den» boycot ook van hen, indien zij voortgingen de 'C. B. V. te leveren, noodzaakte deze bedrijven tor mede werking. Ook onder de hóutimporteurs zullen er zijn, die ondanks eigen inzicht zich tegen over die C. B. V. plaatsen-. Want ook zij snij den een. goede relatie af. Een beweging, die voor een zoo aanzien lijk deel moet steunen- op 'terrorisme, kan- niet duurzaam zijn. Moge -dit tijdig worden i,egre pen- door hén, die zich thans laten, meesle'epcn vóór dat het Wapen, dat zij. nu han-teeren, hen zelf zal verwonden. Dan zou het berouw te laat komen. Kweeherijen in Amerika. Amerika, het 'klassieke land der „onbe grensde mogelijkheden" dóet alles in 't groot, omdat er noti ruimte is om zich te bewegen met. groote gebaren- cn wijde slappen op ve lerlei terrein. Dat Amerika niet alleen zijn landbouw, maar ook zijn tuinbouw in het grcot drijft, blijkt weer eens uit de schets, die A Baurman-n er in het weekblad Floralia van geeft. Een nieuweling, die in Amerika een up to date kweekerij bezoekt, staat waarschijnlijk eerst verbaasd over de grootschheid van het bedrijf. Kweekerijen, die één oi een paar hec taren- geheel onder staand glas hebben, zijn aan de orde ;an den dag en de inrichting dtr kassen is zoo geheel anders dan in Holland, dat hij zich verwondert hoe men er ooi: toe gekomen, is zulke reuzenkassen te bouwen. Men heeft daar het idee \an de lalie kas, d'e soms ook nog in den grond was gebouwd, zoo goed als geheel opgegeven. In plaats daa:v.v\ heeft men daar nu huizen van» 1020 meter breed en 6—7 meter hoog in het "midden, ter wijl het dak aan de zijden nog plm. 2 meter boven den grond is. De constructie is dusda nig, dat men er geheel en al neen plaats geeft aan zware houten posten. De muren zijn van gewapend- beton, -en- glas, waarin ijzeren pij pen zijn- gezet. Over deze pijpen is de goot gelegd. In het midden hceift men één- of meer lijen» pijpen verbonden- door ijzeren rails, we derom in betonblokken (gevat en hierover liggen houten Jijsren, die het glas bevatten. De geheele samensteling van zulk een kas is zóo eenvoudig, dat bijna iedereen in staat is die te bouwen. -Het grootste bezwaar ligt in liet aanleggen van» de verwarmingstoestellen. De meeste kweekers zijn er in den laat- jten tijd "toe overgedaan, óm stoom te geb: ui- kén,- maar oo£ warmwater-verwarming is zeer algemeen'. D,eze kassen» zijn gebouwd me: hei idee, om de grootst mogelijke ruimte, met de minst mo gelijke onkosten, zonder op de awaliteit van bet gebouw afbreuk te doen, voor kweekers- doeleinden beschikbaar te maeen. Natuurlijk heeft men» voor Verschillende culturen» ;ook verschillend ingerichte kassen. De cultuur van anjers en- rozen voor snjjbbloemen is de voor naamste. De jaarlijksche _omzet in deze twee soorten -bloemen- is bijna even groot als let gecombineerde totaal van- alle andere snij bloemen. Het is du§, te begrijpen, dat men daarin veel belang stelt en veel -kapitaal ge stort heeft in deze culturen. Om een denkbeeld te geven van de grootte van een- Amerikaan-sclie bloemehkweekerij geeft. Baurmann de volgende cijfers: Deze kweekerij, die geheel voor den groot handel teelt, heeft in haar huizen het volgend- aantal planten: 1115.000 rozen-, 50.000 anjers, ,250.000 Chry santhemums. 160.000 Lelies. 350-000 Lelietjes van Daten en 30-000 Orchideeën. De kassen beslaan een oppervlakte van pl.m. 900-000 vierkant voet, waar men in- een niet te kouden winter 8000 tonnen steenkool verstookt, 300 menschen werkzaam zijn, 25 paarden en 4 automobielen voor de aflevering der goederen zorg dragen en- een boerderij van 250 acre met 100 koeien er voor zorig draagt, dat er steeds genoeg koemest beschik baar is. Hoe gaat de kweeker nu te werk, om zijn producten af te zetten cn ze voor dé ma^kt gereed te maken? Eén der hoofdpunten is natuurlijk een vol ledige kennis van het juiste tijdstip,waarop een bloem geschikt is voor den snij. Di: va rieert natuurlijk ook in verband met het jaar getijde en» de verschillende variëteiten. Anjers bijvoorbeeld worden, waaneer zij 3/4 of geheel open- zijn, gesneden, zoo mogelijk vroefe" in den morgen en evenals alle andere bloemen worden zij direct zoo diep mogelijk in schoon Loei water geplaats. -Het water is meestal van 8 tot 12 graden hooger dan de tempera tuur in de koelkamer, die 42 tot 50 graden is. Daardoor iword't een- geleidelijke afkoeling der bloemensten-gels bereikt, hetgeen zeer gewich tig is. Nadat alle bloemen gesneden zijn, worden zij gesorteerd, meestal in 3 kwaliteiten. Het sorleercn gaat overeenkomstig de grootte der bloem en de lengte van d'en- stengel, en daar na in bundels van meestal 25 stuks gedaan. De verzending geschiedt in lichte houten 'kistjes, waarin de bloemen van weerskanten heel dicht naast elkander worden (gelegd met de stengels naar het -m-idden der kist. In. het midden worden dan twee houtjes over de stengels gespijkerd om het verschuiven der bloemen tegen te gaan en tusschen» de twee plankjes in een stuk ijs gelegd. Dit is de'ma nier van verzending voor lange afstanden-, wanneer de' bloemen pl.m. 36 uur oodefweg moeten zijn. Kweekers dicht bij d'e centrale markten, gaan er meer en- meer toe over de bloemen in water, in speciaal daarvoor in gerichte auto's naar den .groothandelaar te brengen. De negers in actie. Te New-York is Dinsdag een internatio nale negerconferentie begonnen, waaraan ook de negers van Afrika en Engelsch- West-lndiè deelnemen. In zijn openingsrede verklaarde Marcus Harvey, de voorzitter van den bond tot verbetering van de levensomstandigheden der negers, in verband met Afrika: Wij zullen Engeland, Frankrijk, België of Italië niet vragen „waarom zijt gij hier", wij zullen eenvoudig bevelen: „Ga heen". Wat goed is voor de blanken, is ook goed voor de negers, n. 1.- vrijheid en demo cratie. Wij zijn niet van plan een compro mis te sluiten. De negers eischen eenvoudig Afrika voor de negers op en zullen daar voor hun bloed vergieten. Wij zullen een grondwet voor alle negerrassen opstellen, waardoor deze zelf hun lot zullen kunnen bepalen. De bloedigste van. alle oorlogen- besloot Harvey, zal uitbreken, als Europa "zijn krachten met die van Azië zal meten. Dan is het oogenblik voor de negers gekomen om het zwaard te trekken voor de verlos sing van Afrika. Besloten werd een eigen lied te kiezen, beginnend met de woorden: Etdiopië, o land onzer vaderen. Als rasvlag werden de kleuren zwart, groen en karmozijn verko ren. In de plaats van het Roode Kruis werd het Zwarte Kruis gesteld. Aan de Valera werd een telegram gezon den met de aansporing om voor een vrij Ierland to strijden. Letteren en Kunst lo hc De graven te Sittard. Gelijk wij reeds meldden, is te Sittard hoogst belangrijke vondst gedaan, met he delven1 van vier steenem grafkamers bij Aambosch te Heerlen. Bij d'e plek van opgraving bevond zicli ger een kruispunt van- twee door de Rt nen aangelegde wegen; waarvan een de weg van» de oude versterking Coriov: (Heerlen) naar Keulen. Bekend is dat lan-gs deze wegen de R(, nen- hunne dood'en verbrandden en be; ven en reeds vroeger werden aan den arm van die weg-cn graven» gevonden-, \v; urnen; vaasjes, vaatwerk, een gedeelte en verder houtskool. Bij het graven is m'cn thans nestoote vier kisten», welke geopend werden en stond'en uit een- uitgehold blok met zani nen deksel. De deksels op ,de kisten lager Van ihvee kisten was het deksel met de door ijzeren' krammen, die er ingdood w verbonden. Binnenwerks waren zij ongeveer een ter Jang en een halve Meter breed, te de wanden van 15 tot 25 c-M. djk warer Deze kisten moeten Romeinsche grafka zijn en hoogstwaarschijnlijk daleeren kamers volgens de voorwerpen», die zi< in bevonden, uit het einde der derde oi der vierde eeuw. In de kamers bevonden zich de overbl len der verbrande lijken, houtskool en schillende huishoudelijke voorwerpen; vcj P:' meüjk van glas vervaardigd. O-m war twee zeer merkwaardige mooi bewerkte schen, die den vorm hadden van een dru t' tros en »2 dM. lang waren met ongevi c.M. middellijn. Ook werden eenige met ivoren- greep gevonden en trof eeni|e gouden sieraden aan: een zeer en zware gouden ring met blauwen sree een. gouden kettinkje. Drie kisten konden uitjiebroken» en voerd worden. Bij het uitbreken is eene die een zeer dunnen bodem had. aan sti gevallen. Het glaswerk was gedee»ltelijk vervaa' van» millefiore (veelb-loemig) glas. Om de kamers vond» men vijf aarden pijes- De opening der beide eerste ka wórd! bijgewoond door Dr. J. W. Goos conservator te Maastricht en de opgr; wordt geleid' door den bekenden 'Heerlen» oudheidkundige P. Peters. De kamers zijn» door den eilyenaar. heer 11. Simons, geschonken aan de gein .Heerlen. «6 k( Uit Ned. Oost-lndië. Uitbarsting van de Merapi. De Merapi vertoont zeer sterke vorh de werking. Zware rookwolken stoot uit en witgloeiende puinbrokken st omlaag, een lavastroom gaat in de ricP' van Moentilan. Over nagenoeg geheel den-Java aschregens. Tot dusver zijn persoonlijke ongelukken gerapporteerd1' De rijstoogst mislukt. „De L'ocomstier" verstrekt omtrent de sche rijstramp nog de volgende cijfers. In Demak mislukte van; de 107.000 32000. In Pati mislukten van de S5000 26000. In Koedoes vair de 27000 bouws Ook de Rembangsche rijstoogs is door voor een aanzienlijk deel mislukt. De zatter van den Gewestelijken. Raad van ranir deelde mede. dat de Gewestelijk? oogst bitter tegengevallen) is. Een» daarvan is door ziekten vernield, wai de oogst een. tc-kort van 2.500-000 pi kok levert! lii Gemengd Nieuwsi- Woensdagavond - zijn Leerdam afgebrand het „Gorinchci huis", eigendom van het Hoogheem^ schap de Alblasserwaard en de bo| hofstede van den heer H. Middelkoop, krachtig optreden der omliggende ners, werden de belendende gebouwei houden. Daar er in Leerdam geen den te krijgen waren, kwam de f brandspuit op het terrein, toen alles j afgebrand. De brand moet ontstaan door het spelen met lucifers door k ren. Woensddg is te Z broek uit het Winschotet'diep opgevt het lijk van een onbekend manspeq naar schatting 30 jaar. Het nieuwe Kwartje Z'n hand in den wijden broekzak hield het weekloon vast: drie mooie, wichtige achterwielen, zes kwartjes en nog 'n pop yoor overwerk 't Was voor 1900 nog!. Met z'n tong wroette hij de lcoekrestjes uit z'n kiezen„Gebrande kinders, schromen 't vuur" en kiespijn kreeg-je gauw! 't Was al jaren zoo geweest: 's Zaterdags werd er 't laatste 6choft niet gewerkt en dan dronk hij bij den baas 'n „bak koffie", waar de vrouw 'n dik stuk zoetekoek aan toevoegde, 'n Sigaar zou 'em wèl zoo aan genaam geweest zijn, maar dat kun je zoo niet zeggen. Harm Gooszen gaat vroolijk z'n weg. Die guldèn komt van pasen dan: z'n .vrouw, bij wie-die pas 'n kleine heeft, nom- mer twee, is weer over de vloer en gaat morgen voor 't eerst naar de kerk. Thuis wacht ze 'm al op, met koffie. Na 't eten wascht hij zich, de groote week beurt! trekt z'n tweede broek en z'n goeie .vest aan, de onderste drie knoopen los, be nevens'een schoone boezeroen. Dan telt hij de glanzende geldstukken voor z'n vrouw neer. ,,'n Gulden over?" vraagt ze in blije ver rassing. „Aangenomen werk gehad, gister - en *uuicb»A£'! Kun j'ern hebben! „Of ik! Jij moet noodig 'n nieuwe pet hebbenNeem nou'eerst je kwartje; 't is morgen de eerste alweer". Harm neemt z'n kwartje; 'n mooi gloed nieuw geldstuk, of het zoo warm onder de munt vandaan komt. Eens per maand houdt hij 'n kwartje af. Daar rookt hij net vier weken van. 'n Dubbeltje sigaren van de acht, da's vier maal twee en 'n half ons tabak in de week, dat klopt. Komt de maand van vijf weken, dan moet-ie natuur lijk over die laatste week ook verdeelen. „Wat scharrel je toch met dat kwartje?" vraagt z'n vrouw. Harm laat het glijden door z'n vingers, betast het, streelt eerbiedig de Jokken van den beeldenaar, weegt het op z'n vlakke hand „Ik vind, vrouw! dat we ruime stof heb ben tot dankbaarheid 't is nou nog geen vier weken en jij kunt alles weer doen Den volgenden dag vonden diakens in den „armenzak" 'n gloednieuw kwartje, dat de aandacht trok, om z'n nieuwheid en om z'n zeldzaamheid in deze collecte waar bij de meeste Zondagen de dubbeltjcsman 't record hield van goedgeefschheid Harm rookte twee maanden lang één sigaar per Zondag en z'n pijp had wat meer rust dan anders. Maar ze smaakte, hem ook lekkerder! Bij 't „centen-tellen" aan 't eind van de maand, kwam 't kwartje terzij te liggen en werd door don diaken ingewisseld en mee genomen, Naast hem woont boer Joosten, die veel volk in 't werk heeft en altijd klein geld gebruiken kan en in wiens bezit he£ kwartje weldra overgaat.-'" Joosten is een der „Hoogmogenden" van 't dorp. Z'n schuren zijn ruimer, z'n stallen groo- ter, z'n velden uitgestrekter dan die van iemand uit zijn omgeving. Z'n armstoel, bij 't hoekraam, is zijn lievelingsplek. Daar kijkt hij twee kanten uit en ziet, zoover z'n oog reikt, zijn landerijen, zijn beesten, zijn boomen. De arbeidershuisjes- daar langs den weg, behooren hem toe, zijn „volk" woont erop. j Op z'n tafel telt hij de centen en 't klein geld van z'n buurman na. De centen en halfjes gaan in 'n bakje' -van de dubbeltjes wordt 'n rolletje ge maakt, maar het kwartje houdt hij nieuws gierig tusschen duim en vinger. Wie dat in den- armenzak gedaan heeft? - Hijzelf in geen geval. Hij houdt niet van buitensporigheden' op geen enkel gebied. Hij is 'n man van orde en regel, in alles vaste maat. Als-ie naar stad gaat, drinkt-ie altijd één konjakje, nooit meer; één keer in 't jaar gaat-ie 'n dag naar Den Haag en Scheveningen enzoovoort. Orde en regel daarop staat hij. Regel ook in 't geven. Hij geeft nooit minder dan 'n cent dat is z'n glorie. Halve-centen in 'n collecte zijn 'm een gruwel.- Da's 'n vrek, die 'n halfje geeft. Ddar kan geen zegen op rusten... 'n halfje! Nooit minder dan 'n cent. Konden alle boeren 'em dat maar es eerst nazeggen. Soms zelfs bleef het niet bij 'n cent. Zijn geefvaardighcid kende nog hooger trap. Bereikt zelfs den halven 6tuiver. Da's z'n gewone gift als er „collecte is". Wat dan zeggen wil: 'n buitengewone -col lecte, niet voor kerk of armen. Maar er is ook 'n overtreffende trap. Op déze wijze: veel-meer-mee6t, dat aldus cor respondeert cent-stuivertje-dubbeltje. Het dubbeltje is de buitengewone extra gift. Voor de armen met Oudejaar en voor de heidenen met Pinksteren. Maar het kwartje, als collecte-gift, be hoort tot de dingen, die hem te groot zijn. Dat kan zich alleen de burgemeester ver oorloven, of de b'ron! 't Ï6 toch 'n mooi geldstukje, zoo fonkel nieuw! Dat moet niet zoo dadelijk door 't andere geld heen. Joosten steekt het in z'n vestzak't. is misschien wat kinder achtig, maar 't is zoo'n mooi, nieuw kwartje! De broeders Oosten en Westen treden de kamer binnen. Met 'n hoofdknik heet Joos ten ze welkom; wijst ze door 'n handge baar hun plaats; laat zich wat onderuit, glijden uit z'n stoel, dat z'n bovenrug steunt tegen de leuning; steekt de duimen in z'n vestzakken, bevoelt en beaait met de eene het gladde, zilverreine kwartje. De broeders doen de Unie-collecte. In so bere, maar ernstige taal leggen ze „broeder Joosten" den nood der gemeente op de consciëntie. Er is 'n fonds; durven ze 't onderhoud wel aan; als nu déze collecte maar es zooycel opbrengt, dat ze met bou wen durven beginnen Goedkeurend en toestemmend t| Joosten hen toe. Als nu de bYon maar es goed uil hoek komt! zegt-ie lachend. I' We moeten allemaal uit den tb' zegt Westen ernstig. f1» Joosten begrijpt dit ook. Het is hjerV' zéér bijzonders. Iets nog hoogers dan tengewoon extra". Iete, waar geen pj dent van i6. Hier gelden geen geef-rei meer. Hij moét, voor één keer, ontn zijn aan z'n principe. Hier moet het naar vermogen", worden „tot bijna bP vermogen"! f Z'n vinger kruipt naast den duim vestzakje, bevoelend hot kwartje. Is er geen reden voor 'n éénige gift'?1 ziet het raam uit. Ginds komen z'n wat1 hoog opgetast met.graan; daar, rechts| gen de takken in z'n boomgaard van vi& t.enzwaarte; links, over 't water, graze» koeien op malsche klaverweidenll Hoe kan hij nog aarzelen- j Duim en vinger komen te voorschijf met royaal gebaar geeft hij 't kwartje' Oosten...: de Unie-collecte. Alweer 'n steentje voor den b<r zegt Westen droog en strak. j: Beiden Btaan spoedig op; vertref zonder extra-dankbetuiging. Nijdig kijkt Joosten ze na. 'n Steentje! of je d'r nieti scheidene steenen voor had! i Hij kan toch zoo'n 6chool alléén >1 zetten! 'F. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 6