Dagblad voor Leiden en Omstreken. Brancistoffeaieotnmi&sie EÜWE LEIDSCHE MANT ABONNEMENTSPRIJS - IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN ER KWARTAAL f 2.50 ER WEEK f 0.19 - BANCO PER POST PER KWARTAAL 12.00 'ste JAARGANG. - ZATERDAG IO JULI 1920. - No. 84 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIEPRIJS - ER GEWONE REGEL f 0.22»/ DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 centZaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling. it nummer bestaat uit twee bladen n:i 'tGaat om de ziel. In zijne schoone rede, gehouden in de jjdirigssamenkomst van het tweede So- aal Congres, werd er door Ds. P. van ijk den nadruk op gelegd, dat het ook in |e sociale actie gaan moet om de men- hen en de zielen der menscluen. Van die menschen en hunne zielen zegt 3 Heere Jezus: Waat baat het den mensch >0 hij de geheele wereld wint en toch :hade lijdt aan zijne ziel? Het is een wonderbare heerlijkheid die lar aan een mcnschenziel wordt toesc hreven. De geheele wereld. ■Wij kunnen ons niet indenken hoeveel lilliarden hij milliardcn.dat is. Maar de Heere zegt: Indien gij dat alles t>udt kunnen koopen om een beschadiging an uw ziel, dan zoudt gij bedrogen lijn, want uwe ziel is mleer waard! Sleclït9 eens is iemand op het denkbeeld :ekomen om de geheele wereld aan te hie len en toen is bet geweigerd. Het was bij de verzoeking in de woestijn oen de duivel den Heere Jezus al de Ko- linlcrijken der aarde toonde en hunne leerlijkheïd en zeide: Dit alles zal ik u fevcn, indien gij neder valt en mij aan- >idt. Toen heeft Jezus Zijne woorden in prac-' ijk gebracht. De Vader had de volken dey_ -aaide beloofd tot een erfdeel en de einden der aarde tot een eigendom, maar Hij knoest het deelachtig worden door zelfver loochening, 'door lijden en sterven, door zielen te redden. Had Hij gehoor gegeven aan het aanbod les duivels, dan had Hij het alles gekregen ion'der slag of stoot; maar dan had Hij ichade geleden aan zijne eigen ziel en aan .e zielen der menschen. Men is tot Jezus gekomen met een van e pijnlijkste sociaal-politieke vragen, die estijds het volk beroerden, „Is het geoor loofd den Keizer schatting te gaven?" En |Hij antwoordde: Geeft den Keizer den pen ding die het beeld des keizers draagt, maar aan God den pfenning die het Beeld Gods jdraagt, dat zijt gij zelf, dat is uwe ziel. Ja, dat is de heerlijkheid der mensclien- ziel, zij is naar Gods "beeld geschapen, zij as bestemd tot een oneindig groote majes- Jteit. Daarom is de ziel meer waard dan de geheele wereld. En altijd heeft de Heere Jezus daarom de zielen gezocht. Heerlijk is het om te zien hoe Hij zie len gevonden heeft. Hij heeft ze ge vonden bij de armen en eenvoudigen, maar ook in het slijk der aarde; Hij heeft ze daar uitgehaald en gereinigd, en die zielen weer sChiiterend gemaakt als edel gesteenten. O, hoe is de heerlijkheid aan d'ie zielen openbaar geworden. Zij na eerste jongeren waren visscliers, een ruw beroep, maar Jezus Christus heeft hen tot menschenvisschers gemaakt en in de handen, die hard en zwart waren van touwen en roeiriemen, van teer en pek, heeft. I-Iij de parel van groote waarde ge legd, om ze verder te brengen. Mattlieus de tollenaar, die naar de Oude Bedeel'ing eengebannene was, heeft Hij tot een Apos tel gemaakt, en Hij heeft hem geroepen om bet heiligste en heerlijkste leven te be schrijven dat ooit geleefd is. Zoo dacilit de Heere Jezus over de men- schenziel. Geen heerlijkheid zoo groot als die van de ziel, imaar ook geen schade zoo treurig els cHe aan de ziel wordt geleden. Dat is het beginsel van Jezus Christus. De ziel .zijner barmhartigheid is de barm hartigheid voor de ziel. En ook wij hebben de heerlijkheid van de ziel te erkennen, als een heerlijkheid die boven alle heer lijkheid der wereld is. Wat Ds. van Wijk hier sprak tot het con gres, mag zeker ook wel buiten de congres zalen gehoord worden. O, het gevaar is zoo groot dat onze zielen schade lijden. •Er woedt op maatschappelijk gebied een schrikkelijke oorlog; de strijd om het be staan neemt het leven van werkgevers en arbeiders geheel in beslag. Dag aan dag komt tot onze Christelijke werklieden de verzoeker. Schitterende be loften worden hen gedaan, mits zij de be langen van hunne ziel willen verwaarloo- zen. En ook fjot de werkgevers komt de ver zoeking. Er zijn wel geen koninkrijken te winnen, maar men kan zïdhzelf toch on gemeen bevoordeelen als men het met de eische-n van Gods Woord ten opzichte van zijne werklieden niet ai, ie nauw neemt. Als men meer op 'het belang -dan op het beginsel is bedacht. En geldt van den handel en tal van an dere beroepen niet hetzelfde? Het is -zoo aanlokkelijk geldelijk gewin te behalen, vooruit te komen in de wereld, bekend te staan als een pienter zakenman, op de maatschappelijke ladder omhoog te stijgen. Maar dat gaat niet altijd even gemak kelijk. Er moet om e-en bepaald doel te bereiken vaak zooveel worden verwaarloosd en vertrapt. 'Er moet menigmaal gekozen worden tus- schen stoffelijke belangen en het belang van de ziel. Die keuze wordt in alle kringen menig maal gedaan: onbewust, Zonder er bij te denken. Daariom was het een goede gedachte van den Congres-spreker er den nadruk op te leggen clat het gaat, in heel het leven, o m de ziel. STADSNIEUWS. Christelijke H. B. Schoei. Bij het gisteren gehouden over gangsexamen werden bevorderd van «io eerste naar de-tweede klasse: R. W. van Ammers, I'. Kouwenhovcn, Antje Op- pelaar. J. H Teeuwen, Jacoba Van der Ven, allen te Levden. w. de Jong en Jaco- ba Waterreus te Katw.a.Z D. Dorropaal en J. v. Heiningen te Koudekerk. G. A- de Bhiijne en T. G Woudstra tc Leider dorp, L. J. Bernard en L. b. Vreeken 1e L'sse, Harm a A. de Boer Ilse C. Lang en J. v. d. Mark te Noordwiik. Anna M* Pieron te Voorscholen, G Hasèl-ager le Warmond, C. Visser t. Zoelerwoude. Niet bevorderd' 5 leerlingen. Van de tweede tot de dorde klasse; P- Boekhoven. G. Hoeks en L. A H. M. Jansen te Leiden. G. M. J. van Deth te Brussel. J- Bloot. N. Tom en M. If. Wor thed le Katwijk. J. W. Burger. Oogst- geest, G. B. Kentie te Rotterdam en P- Provo Kkut te Wassenaar. Hoogcre Burgerschool vcor Jongens. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse: ,W. J. G. Aalbersberg, J. A. Baak, D. da Bes, J. A. Blanken, IT. J. BlokpoeJ, J. N. Brouwer, P. L. C. CoeberghP. A. Cornet, Carolina Diksfhoorn, H. Tj. Dijkhuis, G. M. C. Flens, W. M. Flim, A. J. Gerritse, Leen- tje Goldberg, H. J. M. de Graaf, L. J. Ha- gernans, B. J. Hermans, Klazina Homines, Hendrika Th. M. Pino Post, C. M. Blanken, Marianne Bosman, J. Ebbink, A. Hill, M. W. Hochs, J. C. I-Iulst, L. J. v. d. Laan, J. A. Maas, Cornelia de Man, Anna M. Molt, H. J. P. M. Pierrot, A. M. W. Pitlo, C. W. Pohlmann, J. II. T. du Pen, A. A. C. M. Wa- District LEIDEN. Bon XY. Bon 1, la lb. Bon 2 2a, 2b, Bon 3, 3a, 3b, Bon 4, 4a, 4b, Bon 3, 5a, 5b, Bon 6, Ga, 6b, Bon 7, 7a, 7b, Bon 3, 8a, 8b, De Directeur van het Brandstoffenbureau maakt bekend, dat met ingang van Maan dag 12 Juni a.s. alsnog geldig worden verklaard de bons G, 7 en 8 van de Brandstof- fenkaart voor het minimum-rantsoen en dat de op de kaarten genoemde handelaar gemachtigd is op de gewone en nader op de kaarten omschreven wijze ie igende aflevering fe doen: 1 eenheid (2 H.L.) gascokes. 1 eenheid (2 H.L.) gascokes. 1 eenheid (1 II.L.) anthraciet. 1 eenheid (1 H.L.) anthraciet. 1 eenheid (1 H.L.) eierkolen. 1 eenheid (1 II.L.) eierkolen. 1 eenheid (100 K.G.) bruinkoolbrik ?*,ten 1 eenheid (2 H.L.) gascokes. 1 eenheid (2 H.L.) gascokes. Bon XY is uitsluitend geldig tot Zaterdag 25 September a.s., zoodat degenen, die voor dien datum op deze bon geen brandstof hebben betrokken, na 25 September daar op alle aanspraak verhezen. In afwijking van de op de minimum-rantsoen kaart aangegeven geldigheidsduur der bons, worden de bons 1S voorloopig geldig verklaard tot Zaterdag 25 Septem ber a.s. en kunnen op deze bons na genoemden datum slechts brands*.o' worden betrokken, nadat deze bons opnieuw zijn geldig verklaard. De mffximum-prijzen zijn voor thuisbezorgd: per eenheid' (1 H.L.) anthraciet '4.10. per eenheid (1 H.L.' eierkolen i3.45. per eenheid (2 H.L.) gascokes f 4.40. per eenheid (100 K.G.) bruinkoolbriketten f3;85. ii -achtneming van de verhoogingen voorde Buitengemeenten als op de prijs* lijst is vernield. Gedurende Maandag 12. Dinsdag 13, en en Woensdag 14 Juli beo iaat gelegenheid de brandstoffen, zoowel de reeds vroeger als de ook thans op het minimum-rantsoen beschikbaar gestelde af te halen en wordt door den liaudel daarvoor een reductie gegeven van 20 cents per eenheid. De beschikbaarstelling van gascokes geschiedt uitsluitend in ongeklopte en wordt de prijs met 20 cents verhoogd, wanneer aflevering van geklopte cokes wordt ver langd. De bons mogen uitsluitend worden afgegeven bij ontvangst der brandstoffen. Ter voorkoming van betaling van herhaald bezorgloon (20 cents per eenheid) worden be stellers verzocht de bons gereed te leggen, opdat de handel deze bij aflevering kan in ontvangst nemen. AFGIFTE VAN BRANDSTOFFENKAARTEN OF VAN BONS, WAAROP GEEN AF LEVERING IS GESCHIED, AAN HANDELAREN OF PARTICULIEREN IIEEFT BUITENSLUITING TEN GEVOLGE. Hot is don handel verboden andere dan de op de bons beschikbaar gestolde brand stoffen af to leveren. LEEST DEN TEKST DER BIïAND-STOFTEN- EN BESTELKAARTSN. De Directeur voornoemd, KRAMER. Leiden, 8 Juli 1920. lenkamp. Jacoba Pino Post, J. M. Prange, H. P. B. Schubert, L. Stam. B. H. A. Stüve, M. C. Verwijs, S. E. Vies, J. Wassenaar, H. D. v. Weizen, J. H. L. Wennekers, Johanna II. v. d. Zaal, Catharina M. v. Hoogeveen. Voorwaardelijk: M. J. M. A. Geijer, H. J. Jesse, W. Jorissen, P. H. Maandag, J. G. E. Menningh, Hermina Poppe, Petronella M. de Tombe. Dina Veerman. Afgewezen 10. Van de 2e tot de 3e klasse: P. M. v. Al phen, J. Boersma, J. P. Buijs, J. J. de la Court, C. B. Duijster. A. M. Duijverman. Maria A. Engels, J. W. R. Everse, J. Goed- bloed, Th. A. M. v. Helverï, J. Heijmans. J. P. Kooreman, Geertruida C. A. Pitlo, J. la Rivière, Adriana* E. B. v. Zwieten, C. v. d. Heide, J. A. v. d. Heide. L. J. J. v. d. Kaa- den, M. Kerkhoven, P. O. Koets C. Koning, P. J. v. Konijnenburg, J. Koolhaas, II. Krop, II. Kunst, W. II. Meerburg, Bertha M. Molt, II. A. v. Oerle, Jaeoba* Springer, Hefty de Wal, W. G. II. Cliavannes, C. N. Cramer, Th. J. Kruijt, A. de Raadt. J. W. de Ren, J. v. d. Reijden, Catharina W. v. Rooijen, L. C. J. Roozen, Maria G. v. Ingen Sdhenau, P. P. Stuurman, J. J. P. Tesselaar, P. G. A. Vermeulen, J. Verschoor, G. v. Wijk. Voorwaardelijk: W. B. M. Bok, M. Dirks, W. O. Brouwer. Afgewezen 10. Van de 3de tot de 4de klasse: W. Al- briclit, S. Broekhuizen, J. J. Broeze, J. de Bruïjne, N. H. Brummelkamp, A. Dekens, J. A. Dieben,.Jantine E. M. ten Dijk, O. W. v. Ewijk, H. J. Harmsen, Wilhelmina C. Hemerik. A. D. Jansen, W. .T. Jong. Anny Mac Gillavry, J. Clir. v. d. Steen, J. Wam- steker. Hendrika Flim, J. M. Haalebos, H. Hoogedoorn, F. M. Joseph, K. Kruiswijk. Emilie A. Lang, C. J. R. de Muralt, Alber- tina S. J. Noteboom, F. C. J. Otto, J. van 't Riet. F. J. v. d. Steen. A. Wempe. Cornelia Dorrepaal, Geertrui Haseloger, A. B'. Ho- zee, P. Raadsen, J. Roodenburg, C. Rutten, Hendrika J. E. Schouten. P. Schouten, D. Sail ink, C. Stuivenberg, G. F. de Tombe, J. L. Veerman. L. Verhoog. J. v. d. Waard, J. W. v. Wamelen. Voorwaardelijk: J. P. Duijverman. M. A. Gooszen, W. J. Jansen. J. v. d. Mark, P. C'hr. Nicola, A. R. Nieuwenhuis, J. v. Noort. F', v. Zwieten. J. Segaar, J. F. G. Si era t, F. W. Thorbecke. J. Turksma, C. J. Woudstra Afgewezen 5.- Van de 4e tot de 5e klasse: W. K. Batter- jee, A. Boekkooi, C. Bosman, J. II. P. Col-pa, M. v. Eede, A. Udo de Haes, J. L. L. F. Hartkamp. F. W. Hofsteenge, C. J. Koore man, Jeanne E. v. d. Laan, D. v. Lith, P. H. Romswinckel, J. de Graaf, Juliette L. v. d. Laan, P. J. v. d. Nat, A. C. Peeters, T. H. Rit man, Raden Mas Rogikialoon, C. Ph. Schokking, II. P. Teunissen, A. M. Ver schoor, H. G. Wittenrood. Voorwaardelijk; J. Th. M. v. d. Laan, N. v. Lith, F. A. de Rijk, J. D. G. Peereboom Voller, F. G. de Wilde. Afgewezen 10. Stedelijk Gymnasium, Bij het toelatingsexamen zijn tot de lste klasse toegelaten: A. A. van Amimers, J. A. Aan het Zoeklicht. xxii. Leiden, 10 Juli 1920. 1 De leider van de A. R. fractie in den Leidschon Raad, de 'heer De Lange, is voon de lezers geen onbekende. Hij is een oman,* die in tegensteling met het raadslid Dubbeldeman, ziju naam geen eer aandoet. Hij zoekt het niet in de lengte, maar in de diepte, en vraagt alleen het woord als hij iets heeft te zeggen; als hij de zaken onder de knie heeft. Van gepraat in de ruimte om maar iets te zeggen of om de „geadhte kiezers" in liet gevlei te komen, heeft hij een hartgron- digen afkeer. Met B. en W. staat hij gaarne op goeden voet, maar gewoon als- 'hij is uit eigen oogen te zien, bedankt hij er voor aan den leiband te loopên of wie dan ook, blinde lings te volgen. Op de rechten van den Raad is hij na* ijverig als weinigen. Een goed kenner van de gemeentezaken, een vurig en geharnast strijder voor onze beginselen. Een man naar wiens gezaghebbend woord altijd Wordt geluisterd en die, zoo God hem de krachten geeft) ook in den nieuwen Raad een rol van beteekenis zal vervullen. OBSERVATOR. Boorsma, J. Bosman, A. Corts, Const. F. van Dorp, Martha M. DriOssen, P. J. Eman, Pietern. 1'. J. Faber, A. J. Fokker, J. Fon tein, M. J. Hearing, Joh. C. Herfst, J. N. Iluizinga, J. F. Kok, G. W. Locher, C. A. de 'Meyere, Marg. Muys van der Moer, Emilie A. Oort, Philipp. G. E. Romeijn, J. Schim van der Loeff, Agnes de Sitter, S. Spaa, Henr. B. van der Steenstraten, Anne J. Storm van Leeuwen, J. Verweij, W. C. de Visser. W. F. Wertheim. Afgewezen 11 candidaten. Voor de -3de klasse geëxamineerd 1 can- didaat, die werd afgewezen. Voor de 4de klasse toegelaten: Tanja Ehrenfest, A. de Sitter. B. C. E. Dinger Ilattink. Aan één vrouwelijke candidaat werd een herexamen wiskunde opgelegd. Eén candidaat werd afgewezen. Voor de 5de klasse geëxamineerd 2 can didaten, die werden afgewezen. Voor de Gde klasse geëxamineerd 3 can didaten. Toegelaten: Sophie Hannisoort, af gewezen 1 candidaat. Aan één candidaat werd opgelegd een herexamen wiskunde. Sc-dCt onze vorige opgave is het aantal uitsnslotenen nos* met o en uren' toegenomen. De commissie is in overleaf getreden mot patroons uit andere be drijven. om te komen lot nadere sa menwerking. De politie werkt, over het algemeen ten zeerste mede. In Katwijk; en Noordwijk en ln Leidde hen dam ziin nu ook paroon=ve«"eenïgingen opge richt- apodal die tc Leiden binnenkort dus d'^ leiding van de uMsluiting aldpa^ aan d:< verrenigingen kan tocvexhou- werf- Te Wa.-senaar «vaat de uitsluiting vandaag in. Gisterenavond was het tusschen 8 en 10 uur op de Breeslraat vrii rumoe rig. daar de II- P». S-'exs hun vreugde over het afgeiegde overgangsexamen liuchttcn. dooir het afstoken van vuur werk en». De politie was genoodzaakt eenige der lie eren te arresteexen. Gistermiddag omstreeks half twee werd op de Sl-conslrafft een 37-jarig© dame, dooreen zenuwtoeval getroffen. Ze werd binnengebracht in de politie post aldaar, en kon na een half uur haar weg vervolgen- FEUILLETON. Langs donkere wegen. 52) „Vermoei u niet", viel Dollie in, en zag "er daarbij zeer streng en buitengewoon Bief uit. „Charlotte is niet hier, en het zou jammer zijn, als ge het nog eens over «noest vertellen. O, (laar komt uw broeder aan", en de ondeugende Dollie sclieen te ontwaken. Zij had hem zooveel te vertel len, dat zij Grey niet kon zien, toen hij Qinar den arm aanbood om haar naar de eetkamer te voeren, en hij moest zich te vreden stellen met Charlotte. Gedurende liet geheele maal sprak zij «Heen met Bertie. Als Grey tegen haar praatte, antwoordde zij met enkele woor den en hield zich, alsof zij-in de rede ge vallen werd; maar Grey droeg zijn straf zeer blijmoedig en richtte na een poosje het woord uitsluitend tot Charlotte. Hij vermoedde in het minst niet, dat het meisje het land had; de zaak was deze: Dollie voelde zich -niet op haar gemak. In haar angst over Walter had zij geheel dat ongelukkige gesprek op de brug bij de Bé- guinage vergeten; voor het oogenblik was. het totaal uit haar herinnering verdwenen. JZfj was voldaan geweest over Grey, was riem dankbaar, dat hij aan haar wenschen Fbldaan, had; en had inderdaad met onge duld en vol verlangen op zijn terugkomst gewacht. Zijn lachende afwijzing had haar boos gemaakt; zij had zich te veel bloot gege ven en bad niet in de deur op hem moeten wachten. Zij herinnerde zich, dat zij in haar verlangen-om alles te liooren, dicht bij hem was gaan staan, naar hem had opgezien, en dat er toen een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaa-t was gekomen, een zekere uitdrukking, die haar altijd deed blozen en verlegen maakte. WelHeht zou hij hare beweegredenen en gedachten verkeerd uitleggen maar toen fronste Dollie verstoord hare wenkbrauwen en schudde deze akelige gedachte van zich af. Eén ding was zeker al zou zij het ook besterven van nieuwsgierigheid, zij zou na het eten toch niet naar de huiskamer gaan. Later zou zij het toch alles van Charlotte vernemen. -Maar weinig kende zij Grey's volharding* toen zij naar het -salon wilde gaan. sprong hij eensklaps op en volgde haar, zeggende: „Wij wachten op u, Miss Maynard; Char lotte heeft het eerste half uur niets te doen." „Ik kom niet", antwoordde 'Dollie, ter wijl zij bedaard haar boek opnam. Zij sprak zeer vriendelijk, want nu was zij half en half bevreesd voor hem. „Ik wilde di't boek uitlezen; morgen zal ik alles vy.el van Charlotte, .vernemen." Zij opende al sprekend liaar boek, en scheen te zoeken, waar zij gebleven was; maar toen zij even later opkeek, zag zij. dat Grey, inplaats van heen te gaan, haar met een vriendelijk spotachtigen blik stond aan te staren. „Dat is nu toch al te erg. Miss Maynard." „Ik vind het él te erg, dat gij lie arme Charlotte zoo lang laat. wachten." „Charlotte zal toch nog een beetje geduld moeten hebben, wanneer gij het mij zoo lastig maakt. Neen, ik ben niet voorne mens te gaan. wanneer gij niet mee gaat. Zijt gij nu niet wat heel onvriendelijk te gen mij, nadat ik dat heele èind geloopen heb, om u een dienst te bewijzen? Gij vraagdet mij te gaan, en ijt ging", besloot. Grey plechtig. „Dank u, gij zijt zeer vriendelijk, maar ik ben er zeker van, dat Charlotte-niet houdt van wachten." „Ik ook niet", antwoordde Grey op zach- ten, vriendelijken toon. .Kom. Miss May nard. gij zijt wat boos op mij, omdat ik uwe vragen niet heb beantwoord; maar gii zult het mij wel vergeven, dat weet ik zéker, en niet weigeren mij in deze zaak te helpen. Kom." En zijne stem klonk zóó geduldig en smeekend, en zijne oogen waren zoo vrien delijk, dat Dollie zich plotseling schaamde over haar slecht humeur, hem hare hand toestak en zich gedwee naar Charlotte liet krengen- - - v Het was maar goed, dat zij zijn glimlach niet zag, 'toen zij samen verder gingen, want dan zxm zij ongetwijfeld zijn terugge keerd. Zijn gelaat stond treurig, toen hij zijn verhaal begon, waarnaar Dollie nu 'haar baek geheel vergeten zijnde adem loos luisterde, terwijl Charlotte er nau welijks minder belang in stelde. Wat moest er gedaan worden? Hij moest gered en opgeheven worden tot dit be sluit kwamen de beide vrouwen ten slotte. Grey moest 'er den volgenden dag weer heengaan: hij moest eene betere woning voor hem zoeken, en iemand, die voor hem kon koken en het hem wat gemakkelijker kon maken. Als hij stervende was dacht Mr. Lyndhurst. dat hij zóó erg was? moesten zijne laatste maanden hem zoo 'aangenaam mogelijk gemaakt worden. Zorg voor zijn arm lichaam, misschien zal hij dan nog tijd en gelegenheid hébben zich te bekoeren; o, Mr. Lyndhurst. zeg hem. dat God hem nog liefheeft, ondanks al zijne zonden, en dat de Heer nog de handen naar hem uitstrekt, opdat hij zich la'e behouden. Dollie had dit op plechtigen tooh gezegd en Charlotte drdogde hare oogen af en v6egde er bij: ,,Ja, lieve Grey; en gij moet hem zeggen, hoe slecht hij geweest is; en hoe hij het- hart zijner moeder gebroken heeft, en hoe hij oorzaak is geweest, dat zij zulk een Si'lendig leven heeft geleid. Maar, Mary wacht mij, dus moet ik gaan. Goeden nacht, ma chère", zeide zij tot Dollie en wuifde ze beiden toe. Toen zij alleen waren trad Grey eenige 6tappen op Dollie toe, als wilde hij haar goeden nacht wenschen. „Gaat ge weg?" vroeg zij haastig. „Ja; het overige van den avond moet ik mij opsluiten* daar ik wel een half dozijn brieven heb te schrijven één voor de vol gende Indische mail", en toen aarzelfde hij en klonk zijne stem bijna smeekend. ..Ik, wenschte. dat gij mij één ding wildet be* ■looven, voordat ik heenga." „En dat is?" maar Dollie sloeg hare oogen neer en kleurde onder zijn strakke» blik. „Beloof mij, dat ge nooit weer boos zult worden om zoo'n kleinigheid; want, ziet ge, het was eene kleinigheid." Zij bloosde nog meer, maar antwoordde terstond „ja". Gaarne zou zij hem gezegd hebben, dat zij eigenlijk nog boozer op zichzelve was. dan op hem; dat zij gedach teloos en kinderachtig geweest was maar dat kon zij hem niet zeggen. Zijne manier van doen bracht haar juist door de groote vriendelijkheid te zeer dien avond bij de Réguigne in herinnering, en zij be gon inderdaad te bemerken, dat de man vóór 'haar niet iemand was om mee U speleu, iXijji-*. -xl (Wordt veOLQlgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1