BINNENLAND. Oranje Boven' Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (.Woensdag) aan dte gemeentelijke visch- winkels (Viscbmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is HORSMAKREEL a ƒ0.14, SCHELVISCH a 018, GROOTERE SCHELVISCVH a 0.22—0.24, SCHOL a 0.26—ƒ0.30, TARBOT a ƒ0.65 en GRIET a 0.55 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Leiden, 29 Juni 1920. Zitting Centraat-Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het) CentraaI-Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Cenfraal-Stembureau een\j zitting zal houden in lie'j Raadhuis op Donderdag 1 Juli a.s., des namiddags te Acf:t uur, tot het) vaststellen van den uitslag der verkie zing. De Voorzitter voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 29 Juni 1920. AGENDA, Woensdag 30 Juni 's avonds 8 uur in het [Ambachtshuis te Voorschoten lezing door Mej. Lili Polzer van Kol. Onderwerp: toe standen te Graz (Oostenrijk). Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9. Tel. 807. C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 523. gericht tot de burgers van Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam. Met hei oog op een en ander verdient een spoedige aanmelding als lid van het Congres ten zeerste aanbevelen. De Bond van Christen-Socia list en/afdeeling Leiden heeft zijn leden en geestverwanten te Leiden aangeraden, hij de a. s. gemeenteraadsverkiezingen hun stem uit te brengen op een der candidaten derCommunistische Partij (C. P.), die hij als de eenige partij beschouwt, die principieel en consequent in den gemeen teraad strijd voert voor het socialisme. Gisteren is, zooals gemeld, hier in Lei- decn de uitsluiting van de bouwvakarbei ders, voor zoover die bij den Mod. Bond en de Federatie en Neutrale Organisatie zijn aangesloten, ingegaan. Tegen 7 uur trokken gisteren een aantal ■werklieden naar het Kooit-errein. Den Christelijken arbeiders werd op aller lei wijze belet om het werk ter hand te nemen. De uitgesloten arbeiders dreigden hen te moiestéeren en drongen onder de ernstigste bedreigingen zoo zeer bij de Christelijke arbeiders aan dat deze mede onder advies van de patroons van het werk moesten afzien. Er kwam later politie op het terrein, doch toen was reeds van het werken afge zien. Een vijftal losse arbeiders 'bleven aan den arbeid. In de stad is de uitsluiting niet geheel doorgevoerd. Verschillende werklieden zijn nog aan den arbeid! Door de organisaties zijn inlichtingsdien sten ingesteld die zich in de verschillende bedrijven van den toestand op de hoogte stellen. Tot nogtoe is verder alles rustig geble ven. Bij resolutie van den minister van fi nanciën is met 1 Augustus L. Hamming, te B-Gravenhage, tijdelijk belast met We waar neming der betrekking van inspecteur der directe belastingen ten is hij werkzaam ge steld aan de inspectie der directe belastin gen enz. alhier. - 't Was druk gistermorgen op de Var- Ikensmark-t! Een groote menigte kinderen, en ook oudere menschen stonden met „groote oogen"' te kijken naar de drie wa gens die er werden versierd met héél veel oranje, véél groen, en véél malen den naam van onzen candidaat, den heer Pera. 't Was één en al Oranje en groen en „Pera". Na dat voor elke wagen twee paarden waren gespannen zette de stoet zich in beweging. Voorop reed een heraut, met een lange ba zuin, aan welke hij scherpe tonen ontlokte. De paarden waren bedolven! onder een vracht van cranjedoeken, alle versierd met den naam Pera. De wagens bevatten symbolische voor stellingen: Een heer en een dame, die in een groote stembus een oranjebiljet met den naam Pera doen verdwijnen! Een altijd-draaiende rol linnen met daarop weer de naam van onze candidaat. Op de laatste wagen waren vier persor nen gezeten: een boerenkoeisier, een ren tenier, een soldaat en een dienstbode. En daarboven: in alle kringen stemt men Pera! De reclame, door eenige heeren per fiets begeleid, trok in de stad zeer veel aan dacht, en maakte evenals de fietstocht van j 1. Zaterdag een ordelijke indruk. Ook he den trok de stoet veel bekijks. Vanwege onze gemeente wordt -thans •het Maredykje opgehoogd en gelijkge maakt, hetgeen voor vele wandelaars en fietsers een aanzienlijke verbetering is. Door de annexatie is Leiden van dit dijkje eigenares geworden. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burcht te Leiden, op Vrijdag 25 Juni 1920, ten overstaan van den Notaris B. J. N. Troost, alhier. Tuet' jijJ'-vn^ Klimmende JLéeuwsteeg 1 en 2, samen in bod ƒ650. Kooper de heer L. van Sonderen qq. Het huis Klimmende Leeuwsteeg 6. In bod 22o. Kooper de heer H. J. Wallaart Het huis Oude Vest 163, In bod ƒ3750. Kooper de heer J. W. P. Licht qq., Het winkelhuis, Morschstraat 27. In bod 2000. Kooper de heer J. Boluyt qq. Het huis Rijngeèststraat 22. In bod 1860. Kooper de heer N. Brinks qq. voor 2020. Het huis Rijngeeststraat 23. In bod 1700. Kooper de hfeer P. v. Berge Hene gouwen qq. Twee huizen, Morschweg 133 en 135, samen in bod 2810. Kooper de heer N. A. van Zijp qq.voor ƒ2840. Twee huizen Morschweg 111 en 113, samen in bod ƒ4100. Kooper de heer J. J. van der Kamp qq voor 4500, de overige perceelten zijn niet gegund. Hof. H.M. de Koningin-Moeder verliet heden morgen per Staatsspoortrein van 12 u. 34 de Residentie, om zich eerst eenige dagen naar Het Loo bij d© Koningin te begeven en daarna haar zomerverblijf te Soestdijk te vestigten. Het gevolg, dat H.M.' zal vergezellen, bestaat uit de Hofdame, baronesse van It- tersmn en den kamerheer graaf van Lim burg Stlirum. Invoering Arbeidswet Naar wij vernemen, rijn thans alle alge meen© maatregelen van bestuur, noodig voor de invoering van de Arbeidswet voor fabrieken en werkplaatsen, gereed, en om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid gezonden Indische zeemacht In aansluiting aan ons vrcteger bericht dati Ihet in de bedoeling igt de Nederland- Sche scheepsmacht in Nederlandsch-Indië met een pantserschip te verminderen, ver luidt nader dat, als gevolg van dezen maat regel, hetl Nederlandsche Eskader in Indië zal worden ontbonden met opheffing van het Eskader-commando. Do Haatjsche Tram. In de avondvergadering van den Haag- schen raad kwam de tramkwestïe aan de orde. Verschillende sprekers voerden hier bij het woord. De wethouder, de heer Drooglever Forfuyn gaf nog etens een uit eenzetting van de gevoerde onderhandelin gen welke volgens hem absoluut vaetgeloo- pen waren. Van verdere onderhandelingen vervvactte hij biets en was daartoe ook niet van plan. Men moet nu vasthouden aan het thans door B. en W. ingenomten standpunt of ca- pituleeren voor de H. T. M. Ieder lid moet voor zich zelf hier een beslissing nemen. Meent men te moeten capituSeeren in 't hl- gemeen dan moet men dit doen, maar spr. acht dit niet in 't algemeen belang, want dan geeft men zich voor de toekomst ge bonden aan de H. T. M. over ven behoeft men in de toekomst nooit -weer met de H. T. M. te onderhandelen. Bij repliek diende de heer v. As een mo tie in, waarbij B. en W. dank werd ge bracht voor de gevoerde onderhandelingen maar dn 't algemeen belang de wenschedijk- heid uitspreekt, dat een beslissing wordt genomen op den grondslag van den taat sten brief der H. T. M. Dr. A. W. Bronsveld. Dr. Bronsveld, die gedurende 40 jaren aan vele theologische studenten der Utrechtscke Universiteit college heeft ge geven in de dogmatiek, is daar deze maand mee opgehouden. De studenten, die in het laatste cursusjaar die colleges volgden, hebben, zich overtuigd'houdend van de in stemming der velen, die in die jaren de leerlingen waren van dr. Bronsveld, dezen een schrijven overhandigd van dank en hulde. Generaal Bosboom. De -toestand van den oud-minister van Oorlog, den luitenant-generaal Bosboom, die een ernstige operatie onderging, blijft, naar omstandigheden bevredigend. Belangrijk verlies. Het verlies op levensmiddelen, te Am sterdam gedistribueerd in de maanden Oc tober, November én December 1919 bene vens de kosten voor distributie en admini stratie bedraagt in totaal i 208,345,54 1/2 te gen f 1,522,491,56 gedurende bet overeen komstige kwartaal van 1918. Duys en de Anti-Rovolutiev/et. Men schrijft aan de „Volkskrant": Deze week reisde de heer Duys naar den Haag in gezelschap van twee andere hee ren, blijkbaar ook Kamerleden, doch van een andere partij dan die van den. heer Duys. De lieer Duys, loslippig als liij is, vertelde aan deze heeren, dat hij zich wel met genoemd we-sontwerp kon vereenigen dat hij niet geloofde, dat dit ontwerp aan partij, vakbejveging en propaganda eenige belemmering: in den weg zou leggen; dat hij zelf iets goeds erkende in het ontwerp en dat hij er persoonlijk best voor zou kunnen stemmen, maar dat het bij hem ging om de agitatie, die uit het wetsont werp viel te halen. De heer Diiys heeft hierdoor wel een kijkje gegeven op do socialistische mislei dende tactiek. Men heeft hier slechts te vergelijken hoe socialisten voor het volk spreken, met hun eigen overtuigirtg. En'de vraag, waar de farizeeërs, huiche laars e. d. te vinden zijn, is niet moeilijk te beantwoorden. Luchtpostdienst met Engeland. Volgtens de „Tel." zal de (luchtpostdienst met Engeland Juli a is. aanvangen. Voor zoover den Nederlandschen dienst betreft, zal de luchtpost te twee uur van het Amsterdamsche iposkantoor vertrekken,-, terwijl te drie uur het vliegtuig van Schip hol naar Engeland opstijgt. Men hoopt llan te hqjfzes in Croydon aan te kpmen. zoodat zal het morgen bij de Stem bus zijn! Een ieder die Anti-Revoiu tionair voelt of denkt, stemme op No. 1 van de Lijst der Anti Revolutionairen. de post te halfzeven in Londen kan zijn. Verzonden zullen kunnen worden gewone en aangeteekende brieven, poststukken en drukwerkten, zoowel per gewone als per ex presse bestelling. De port voor de verzen ding per luchtpost zal -{bedragen vi j f tóen cent per twintig gram. Brieven met aangegeven geldswaarde mogen niet per luchtpost ver stuurd worden. Gisting onder het spoorwegpersoneel. Vanwege de Nederl. Vereeniging van Spoor- cn Tramwegpersoneel, den B. A. N. S. en den Neutralen Bond, werd Zondag in de zalen en den tuin van het Park Tivoli een demonstratief congres van spoorweg personeel gehouden over de dienst- en rust tijden en vermeerdering van inkomsten. Er heerschte onder de duizenden demon stranten een verbitterden geest, hetgeen zich herhaaldelijk uitte door een heftig gefluit. De heer P. Moltmaker opende namens de drie organisaties het congres. Spr. wijst op de voorstellen tot samen werking Üie zijn uitgegaan van de Nederl. Vereeniging om te komen desnoods tot scherpere middelen van'handelen. In den Loonraad werd samengewerkt, doch bovendien werd overeengekomen om ook voor dit jaar een actie voor lotsver betering te voeren. Onze voorstellen wer den door de directie afgewezen. Er dient thans besproken te wotden, wat het perso neel te doen staat. Waar de samenwerkende organisaties •het volkomen over eens zijn, dat is over de tegenwerking der christelijke organisaties en hunne voormannen. In den komenden tijd dienen onze organisaties daartegen den strijd met alle macht aan te hinden. De heer J. H. Peters, secretaris van den B. A. N. S., sprak over de dienst- en rust tijden. De heer J. Dekker, voorzitter van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, handelde over de vermeerdering van in komsten. De heer. Moltmak*er betoogde, dat niet alleen de regeering en directie daden moe- •ten doen, maar dat ook het personeel zoo noodig een daad moet doen. De directie aanvaardt de consequentie, zegt ze; welnu, dat hebben wij eveneens te doen als de directie ons een weg opdrijft, dien we zelf niet.willen. Onze organisatie heeft een bepaalde conclusie genomen Za terdag in haar algemeen© vergadering. Sta king moet het uiterste middel blijven, ook al in verband niet ons gemeenschapsgevoel dat sterker is dan dat van de directie. We kunnen thans niet bij de pakken gaan neerzitten, nu alles bot en bruut is afge wezen. Wanneer men aan onze eischen niet wp voldoen, kan de directie niet van ons eischen, dat we te allen tijde onzen vollen plicht zullen doen. We zullen in de komende weken het personeel gaan rijp maken voor het lijdelijk verzet. Het zal een moeilijk werk zijn, daar men ons in 1903 het stakingsmiddel ontnomen heeft, doch het moet er van komen. We kunnen de directie geen ultimatum stellen om allerlei redenen, doch we zullen op een zeker tijdstip het lijdelijk verzet proeïa- meeren en aan regeering en directie de- monstreeren wat onze arbeid waard is. Wanneer men de reglementen stipt uit voert, kan men u niets maken, doch het zal .een chaos worden. We staan voor een grocte campagne, waaraan we al ónze krachten hebben te geven. De ruim 5000 man, die hier aanwe zig zijn, hebben alle spoormannen op te wekken eensgezind samen te strijden. Een heid van opvatting, eenheid van organisa tie moet er komen tegenover de regeering. Het heele personeel moet te wapen. En dan zal liet ongetwijfeld overwinnen. (Langdu rig applaus en gejuich.) Krcdietverleeemg aan kweekers. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijzi ging en verheoging van het zevende hoofd stuk B der staatsbegrooting 1920, waarbij 250,000 wordt aangevraagd voor uitgaven, voortvloeiende uit garantie voor credieten aan boomkweekers en -tuinders, die tenge volge van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden bijzondere moeilijkheden in hun bedrijven ondervinden. De memorie van toelichting schetst de moeilijkheden, waarin de Nederlandsche Locmkweekerij ten gevolge van den oor logstoestand kwam te verkeeren. In 1919 zag men het bedrijf aanvankelijk weer herleven, al waren de omstandighe den nog in hooge mate zorgelijk. Het valu- -vraagstuk echter heeft de -toen gewekte hoopvolle verwachtingen opnieuw vernie tigd. Ook ten aanzien van het tuindersbedrijf, met name wat de kleine tuinders betreft, bestaan gelijke moeilijkheden. Deze moeilijkheden en haar oorzaken dragen een zoo bijzonder karakter, dat de regeering het, tot instandhouding van deze bedrijfstakken, in het algemeen belang wenschelijk aclrr met rijkshulp voor de hierbedoelde oorlogs-slachtoffers de moge lijkheden i-e openen door eigen krachtin spanning weder in hun onderhoud te voor zien. Het ligt in de bedoeling bij de kredietver- leening te werken in nagenoeg dzlfde lijn Als de ^eMngscommdssie. voor hei M>d- denstandscrediet steeds heeft gevolgd en dus gebruik te maken van de talrijke ban ken, die speciaal ten behoeve van het land- en tuinbouwbedrijf werkzaam zijn. Geen crediot zal worden toegestaan, waar hij -niet voor ten minste 10 pet. zulk een bankinstelling zal betrokken zijn. Het is de bedoeling voorshands niet verder te gaan dan tot een totale credietverleening van f 3,500,000. Voor het verlies, dat de Staat zal kunnen lijden en voor onkosten wordt f 250,000 uitgetrokken. De hierbedoelde uitgave komt geheel ten laste van den crisisdienst. BUITENLAND. Hef Duitsche Kabinet heeft) zich Maandag aan den Rijksdag ge presenteerd. Het /Rijksdaggebouw was tamelijk bezet ten er was ook op een groote belangstelling van het publiek gerekend. Bij wijze van voorzorgsmaatregel had men zelfs machinegeweren bij het gebouw opgesteld, maar deze gevaarlijke instrumen ten behoefdten gelukkig geen dienst te doen. De hce2e zaak liet) blijkbaar het publiek betrekkelijk koud. De Rijkskanselier begon met fie bespre king van do buftenlandsche politiek. Er is, zoo zeide hij, voor ons maar -één richt snoer: zooveel mogelijk de bepalingen van het verdrag van Versailles naleven. Tot nu is er meer gepresenteerd, dan verricht kon worden, in aanmerking genomen iden bin- nenlandschen toestand. Indien er niet meer gepresteerd werd, dan ligt dit niet aan den slechtten wil, doch aan het wantroti- wten, dat er (jegens Duitschland heerscht De eerste taak van de regeering is een eind 'te maken aan di-H wantrouwen. Aan revanche denkt.' Duitschland niet.Wel wordt de werklust soms gestoord door /een ver keerde uitlegging van hefe vredesverdrag door de entente". Wat de binnenlandsche politfiek betreft is het de voornaamste taak het rijk we der op te bouwren. Hij wektie de partijen op de grondwettelijke twisten te doen ophou den. Hij weigerde mee tte werken tot het weöter oprichten van den klasse-heerschap1 pij (protesten links). Persoonlijke be kwaamheid, niet het behooren tot de een of andere partij moet den doorslag geven. De rijkskanselier deed een beroep op het Duitsche volk den binnenlandschen oorlog te staken. Geweld echter zou met alle machtsmiddelen feestreden wordten. Zeer hachelijk voor het rijk zou een toe nemende waardevermindering van het Duitsche geld zijn. Belasting-sabotage, is een misdaad aan het volk. Zware belastin gen zijn beter te dragen dan een bankroet). De heter Fehrenbach besprak verder de moeilijkheden in verband met de volksvoe ding en verklaarde, dat het onmogelijk was nu reeds volkomen een eiüd te maken aan de „Zwangerwirflschaft". Hij sloot met opwekking tot in het belanS van den socialen vrede. „Wij wil'.ten niet tegen de arbeiders, tioch met) de arbeiders regeeren. Wij willen rijn een regeering der verzoening." De rijkskanselier heeft ongeveer één uur gesproken, op ernstigten, rustigen, bijna plechtigen toon. Het Huis luisterde aan dachtig, over het algemeen in de grootste rust. De toejuichingen kwamen in hoofd zaak van dei burgerlijke middenpartijen. Eén keer klonk een levendig bravo hij de eoc! aal dein ocralten: toen de rijkskanselier de hoop uitsprak dat het zelfbeschikkings recht ook voor de Duitiscli-Oostenrijkers geen leeg woord zou blijven. Ook de con servatieven hielden zich zeer kalm. Volgens berichten uit Berlijn heeft deze rede over het algemeen eten grooten en zeer eruststellenden indruk gemaakt. Communistische opstand? Uit Berlijn komen berichten over een communistische opstand die op het punt zou staan uit te breken. In een vergadering van het centrale co mité der Duitsche cotaomunistische partij is verklaard dat de toestandten reeds heel spoedig zich zóó zouden kunnen wijzigen, dat zou kunnen worden gedacht aan een invoering van een raden-republiek. Naar de Lokal Anzeiger «verder meedeelt maakt de organ, van het roode leger vorde ringen. Zoo is weliswaar de links-radicale, 1400 man sterke arbeiders-politie te Kiel ontbonden, maar zij is in het bezit gebteven van wapens en munitie. Te Hamburg bestaat een 3500 man sterke uit links-radicale elementen samengestel de volkspolitiemacht; in Rostock beschikt de ontbonden arbeiderspolitie over 12 ka nonnen vier mijn-werpers, 21 machinege weren en 4100 geweren. De ontwapening, dite na de onlusten bij de verkiezingen had plaats gevonden, is in Mecklenburg en Pornmeren bijna zonder resultaat gebleven. Te Spandau hebben de arbeiders 80,000 patronen en vele wapens buit gemaakt, elke nog niet zijn terug verkregen. In het Rubr-gebied zijn van de 120.000 geweren, die de opstandelingen in Maart in handen hadden, er sleehts 44.000 terug gegeven. In Remscheid alleen bezaten de arbeiders 10,000 geweren en vier kanonnen. Van een boodschapper van de „rooden" werd eten lijst afgenomen, waarop de in- deeling van het roode leger opgeteekend stond. Presldents-keuze. democratische nationale conventie is Maandag te San-Francisco geopend. De tijdelijke voorzitter, Cummings, ver dedigde in zijn openingsrede de politiek van de regeering tijdens den oorlog, ten sprak zijn «afkeuring uit over de aanvallen op Wilson, terwijl hij Ainerika aanspooi*- e om lid van den Volkenbond te worden. Voor a.s. Donderdag wordt de candi- daatsteiling niet verwacht. Mac. Ado, een schoonzoon van president Wilson, is thans favoriet. Op een feestmaaltijd van economische industrieele en commercieele vercenigingen de koning van Engeland een toe De vreugde over uitsprak, dat het hem gege. ven was geweest een brug to slaan Lus. schen kapitaal en arbeid. Overeenkomstig artikel 145 van het verdrag van Versailles, dat de teruggaaf van de oorlogstrofeeën der beide laatste oorlogen voorschrijft, heeft de Duitsche re geering aan den hoogten commissaris der Fransche republiek te Straatsburg 86 oude kanonnen teruggevonden, welke de Duit), sche troepen in 1870 uit Straatsburg mee genomen hadden. ZeveD-en-veertïg gevallten van pest, waarvan achfeen-twintig met doodelijken afloop, zijn te Afariout geconstateerd tus- schen 1 Mei en 21 Juni. Ook te Alexandria hebben zich twee gevallen voorgedaan. Fransche aviateuns hebben een fraaie vucht gemaakt van Parijs naar Warschau, Het traject werd afgelegd in 8V& uur vlucht, zoodat met een giemiddelde snel heid gevlogen werd van meer dan 190 K.M. De terugtocht van Warschau werd gemaakt met een enkele lusschenlanding «te Praag, Het traject Praag—Parijs, 1000 K.M., werd volbracht in 5 uur 5 minuten. Naar de Sunday Times meldt is er in de scheep vrachten in de havens van Wa- es eten groote daling ingetreden. Het rcsuP taai daarvan is geweest, datl velen, die bij het havenbedrijf betrokken zijn, maar drie dagen van de week werken. De toekomst! laat zich naar gezegd wordt duister inzien. De Duitsche posterijen hebben het ge bruik van metaaldraad vóór het dichtbin den van postpakketten verboden* aangezien dit vele verwondingen aan de banden van het personeel heeft veroorzaakt. Wegens het gebrek aan touw werd de laatste jaren in Duitschland veelal ijzerdraad gebruikt. Berichten uit Boedapest) aan de Engel- sche bladen zeggen, dait de prijzen in Hon garije plotseling zeer aan het) dalen zijn, tengevolge van het aannemen van de wet, waarbij degenen, dite buitensporige prijzen eiBchen, mdfa stokslagen gestraft zullen worden. Koning Albert der Belgen vertoeft) op het oogenblik in Savoye, waar hij bergtochten onderneemt. Van Chamouni uit heefti de koning den- Grepon beklommen en. hij heeft plan in de Montblanc-groep nog meer be stijgingen te doen. Te Rheïne zijn de magazijnen van de spinnerij en weverij der firma Jaekson af gebrand. De schade bedraagt 9 millioen. 'heeft 'li Ctrl o ud nuuiiig —-—.O - spraak gehouden waarin hij er zijn groote ALPHEN. Maandagmiddag 2 uur werd het nieuwe Veilingsgebouw «te Alphen a. d. Rijn feestelijk in gebruik genomteh. De voorzitter der Alphensche Coöperatie ve TuMibouwvereeniging opent deze feeste lijke bijeenkomst, waar verschillende hee ren te Alphten en Omstreken waren toe uiO- genoodigd; hij roept allJPaanwezigen een hartelijk welkom toe. Jn zijn openings^ woord herinnert spr. er aan dat), waar er naar verschillende kanten was uitgezien, men toch Alphen a!s de feeste plaats be schouwde omdat heti juist hier öen kruis punt van spoor- en waterwegen was. Had het eerst) eel wat moeite en zorg gebaard om te komten waar men nu was, thans mag de vereeniging Eich verheugen in een naar de eischen des tijds ingericht Veilingsge bouw. Na den weiasch uitgesproken tte hebben dat Gods zegten moge rusten op de Tuin- bouwvereeniging van Alphen en Omstre ken, wordt het voord gegeven aan dten heer Vlasman, die inplaats van den Burgemees ter, die om ambtsbezigheden niet tegen woordig kon zijn, het bestuur en de leden gteiuk wcnschte met hun prachtig Veilings gebouw. Namens hetl bestuur der gemeente Alphen wenschte eveneens dat Gods zegen op de Tuiribouwvereeniging moge rusten. De directeur der Boskoopsche Tuin bouwschool voegde ook zijne wenschen bij die der voorgaande sprekers. Hij hoopte dat het streven van deze vereeniging mag ziin de belangen te behartigen van de koopers en producenten beiden. Nadat de voorzitter verschillende heeren bedankt had voor hun goede wenschen gaf hij gelegenheid tot het presenteeren van 'n glas wijn. Hierna riebte de voorzitter zich toï den stationschef welke hij namens het bestuur dankt voor zijnte bemoeiingen in het tot stand brengen van zulk een iscboone ge legenheid, welke het Staatsspoor bereid willig heeft willen afstaan voor het Iaden en lossen van olies wat er op de veiling verhandeld wordt. Nadat nog verschillende heteren het woord hadden gevoerd en hun beste wen schen hqdden uitgesproken voor de Alphen sche Tuinbouwvereeniging en de voorzitter rijn dank aan diebeeren en alle aanwezigen had uitgesproken dfeelde hij aan de aai* wezigen mede* dat er eerst een onderling* veiling zal worden gehouden om de heeren te laten zien hoe het in liet nieuwe vei lingsgebouw toegaat. Toen allen een plaatsje hadden inge nomen in de voor de koopers bestemde ban ken met electrische knop, kwam de electrische klok in werking en was cr al spoedig een die de eerste kooper wilde rijn. De stationschef had de eer hel) eerste koopje te haten, namelijk aardbeien, waar hij f 1.50 per pond voor betaalde; andere heeren drukten ook eens op 't knopje. Aangeziten er vele heeren gebruik wilden maken van deze onderlinge veiling, worden er voor verschillende artikelen hooge prij zen gemaakt. Roode bessen 1.34 per pond; zwarte bes sen ƒ0.72 per pond; kropsla ƒ0.47 per krop; aardappelen 0.11 per pond; kersen 3.15 per mandje van 2 pond; Peulen per mandje ƒ2.10; van deze werden ook dezelf de soort ten hoeveelheid verkocht voor 30 ct,, 't was natuurlijk voor de heeren een aardigheid. Heereboonen per mandje veer l.Cló. tot 2.85; tomaten per stuk Ë5 ct. frambozen per potje ƒ1.tot) 1.86; kom kommers, lange groene ƒ0.55 p. stuk; witte ƒ0.21 per stuk; rabarber per bos ƒ0.26; bioeiukool 0.44 per stuk; peten 2 tetlper bos. Na deze gewichtige veiling begon de eer ste publieke veiling. Be eerste levëranciafi

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2