Uit de Omgeving Gemeentelijke Aankondigingen. Verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. D-c Voorzitter van het. hoofdstembureay in Kieskring III, maakt' bekend, dat op Dirsiag i Juni a.s., des namiddags te 4.15 uur, in het gymnastieklokaal aan de v. d. jWerfsiraat zal worden gehouden de open bare zitting van dat Hoofdstembureau, waarin de volgorde der geldige candida- tenlijsten door het Tot zal worden aange- iwezen. J. C. VA-N DER LIP, Voorzitter. Leiden, 28 Mei 1Ö20. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Viscli- winkels ,(Vischmarkt en Stadshulpwerf) HORSMAKREEL verkrijgbaar is a f0.12, ien SCHOL a f 0.24 per pond. Leiden, 27 Mei 1920. yv. J>ERA, Wetih., loco-xiurgemeestei'. Diefstal van Gas en Electricitiet. Aan het publiek wordt bekend gemaakt, <lat in den la&tsten tijd herhaaldelijk dief stallen van gas resp. eleetriciteit worden ontdekt. Waarschijnlijk is onbekendheid mét de ernstige gevolgen daarvan de oorzaak. Dat tegen dergelijke diefstallen streng wordt opgetreden moge blijken uit het feit, dat de Rechtbank in Den Haag onlangs von- nisran heeft geveld van resp. 3, 8, 1 en 3 maanden gevangenisstraf. Teneinde bovenbedoeld misbruik grondig uit te roeien, zal op gezette tijden strenge controle worden uitgeoefend- door daartoe speciaal aangesteld personeel, dat tevens is voorzien van een aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter, terwijl bij de bevoegde autoriteiten onherroepelijk zal worden aangedrongen op strenge be straffing van diegenen, welke zich aan diefstal van gas of eleetriciteit schuldig maken. Men wordt derhalve gewaarschuwd, zich van dergelijke misbruiken te ont houden. De Directeur der Stedelijke Frabrieken van Gas en Eleetriciteit. Leiden, 128 Mei 1920. AGENDA. Vrijdag 28 Mei Sursum Corda, Pieters kerk. 7 uur, Koor a Capella. Vrijdpg, 28 Mei. Bazar te Leiderdorp in Irene. Maandag 31 Mei. Berlijnsch Kinderkoor in de Stadsgehoorzaal. 8 uur. (AM?. In onze agenda nemen wij al leen die vergaderingen op, die te voren per advertentie in ons blad zijn aange kondig d Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zon dags gecpend zijn: C. B. Duijsler Nieuwe Rijn 13 Tel. 523; P. Du Ooix, Rapenburg; 9 Tel. 807. Doordringt u. zegt spr. ten slotte, van de hooge befeek^nis en de ernstige roeping, weike gij a.'s Cnristeiijke werklieden hebt. Spr. dankt den bond voor 't hem aangeboden huldeblijk maar meer nog voor hetgeen de bond 25 jaar lang voor -zijn geestelijk lieven beteekend heeft. God blijve den leden van den bond met Zijn zegen en Zijn eeuwige genade nabij. -De voorzitter dankte dr. -De Visser, waarna de vergadering den eerevoorzitier de zegenbede uit Psalm 34 toezong. _luj Chr. Hist. Unie. Gisteren v/erd te. Utrecht de a/gemeene ver gadering geopend van de Christelijk-Historische Unie. Voorzitter mr. dr. Schokking van Leiden. Na een woord van welkom wees de voorzit ter er op da1: reeds fang naar deze vergadering is uitgezien. Onze tijd wordt gekenmerkt door de ernstige onrust. Sommige») gaan blijkbaar van de mee- n:ng uit. dat om ons land een soort Chineesche muur is gebouwd. Juist in den meer en meer zich vc/hrekikenden inneriijken samenhang der volkeren. :s het van belang ie letten op wat er elders voorvalt, en mede te helpen tot den op bouw van wat verwoest is. Eén van de belangrijkste dingen van den laat ste» tijd is de aansluiting van ons land bij den Volkenbond. Spreker is overtuigd, dat de Re dering haar voorste! tot aansluiting heeft ge daan. a.'s her zich tenminste moet gelijke bedoe- cic te werken aan herstel. Ons volk heeft niet voldoende beseft, dat wij daarmee een offer hebben gebracht, zooals elk volk dat heeft ge daan, a's het zich tenminste me gelijke bedoe lt] g heeft aangesloten. De Volkenbond moet gebni'kt worden rot vermindering van bewape ning. maar als niet het beginsel volmaakt ver- ri euvvd is, kan nog niet tot ontwapening wor den overgegaan. De Unie zóu volgens spreker zich vóór so cialisatie kunnen uitspreken, maar er ligt iets gevaarlijks in, om dat te zeggen. Heeft Troe!- siia n.et op het Congres gezegd, toen men hem naar de definitie vroeg, dat socialisatie m hoofdzaak was het verlangen van de arbeiders naar sociaTsme. Daar kwam de aap uit den mouw. hr dit verband gezien, moet de Unie zich verklaren- tegen socialisatie. Iitl-ussclien zal gezocht moeien worden naar de beste oplos sing van he: vraagstuk van meer medezeggings- scha-p der arbeiders in de bedrijven, mits er re kening mee gehouden wordt, dat de bedrijven er in de eerste plaats zijn voor liet algemeen belang, en er aanwezig is bij de arbeiders de wil om te werken en mede te werken. Spreker waarschuwt tegen het tevele aanwenden van jcherpQ wapenen ais staking en ait sluiting; hij betreurt de houding der werkgevers hi de transportarbeidersstaking. Hij waarschuwt ook legen het verwachten van alie heil van den- slaat van staatsbemoeiing. De Christ. His:. Un e wil gaarne het woord tot de hare maken: „houd vrede inet dc men schen". Maar zij zaïl zich verzetten tegen hen, ■die willen breken, die- het wettig gezag willen aantasten, dat toch de eerste voorwaarde is van het volk. Ten slotte riep spr. het wolkom toe aan den nestor der partij, tevens nestor der Kamer, j'nr. mr. A. F. de Savornin Lobman. Aanwezig zijn 16 hoofdbestuursleden, onder wie drie Tweede Kamerleden en1 1-16 afgevaar digden! IDe voorzitter betreurt het dat de kleine Chr. Hist.. Kamerclub voortaan den steun zal moeien missen van jhr. De Geer. Spr. hoopt dat diens werk tot zegen van Arn hem moge strekken (Toejuichingen). De penningmeester, de heer Ter Haar, wordt gedechargeerd voor zijn beheer. Dank zij den arbeid der Financiede Com missie, werd door 68 Igden f 17.850 ingebracht. Op hei stamkapitaal dat met i 5000 terugge gaan was, werd d 12.500 overgeschreven. Met de gewone inkomsten zal de Unie zien ook di: jaar niet bedruipen. Vermoedelijk zal weer een bedrag van f 2000 worden ingeteerd, tenzij en kele leden die som willen bijeen brengen. Dc voorzitter spoort aan tot grootere activi teit, speciaal dc besturen der Kiesvereenigingcn. Besloten werd een telegram van hulde te zen den aan de Koningin. Aan Minister De Visser werd eveneens een telegram gezonden, in verband met dents 40- jarig doctorscha-p in de theologie, terwijl tot den heer Gerretson. die ernstig ongesteld is, een telegram van sympathie werd gericht. iHterna kwamen aan de orde de voorstellen tot statutenwijziging. Na eenige discussie werd aangenomen het voorstel van het H.B. inzake verhooging van .contributie. De gewijzigde statuten werden hierna vast gesteld-. Herkozen werden als leden van het H. B. de heeren jhr. mr. De Geer en mr. v. Veen, ter wijl in de plaats van den heer mr. Zuble als zoodanig werd gekozen de heer H. VV. Tilanus te 's-Gravenihage. De heer Jonk vin Leiden beveelt de oprich ting van een landelijk propaganda-bureau aan Nadat nog enkele besprekingen hebben plaats gehadi, wordt de vcrgad(edjng verdaagd tot BUITENLAND. HOS FRANKRIJK EEBROGEN WERD. Ec;. merkwaardig kijkje op de ver houding van de geallieerden geefljon- d'erslaand artikel van den Franschen oud-mitnisler Bouillon, waarin hij den nadir uk legt op de noodzakelijkheid votor Frankrijk, er een „Amerikaansche po'lUi-ek" op na to houden, nu die Ver. Sfaten weigeren het verdrag van" Ver sailles te bekrachtigen en lot den Vol ken bond toe tev treden. B.oudllon wijst in de eerste plaats op de houding van den AmerJkaanschen senaat, die de mo-ü&-Knox heeft aange nomen, waarbij wordt verklaard1, dlat cte vredestoestand tusschen de VïTecnigde Stalen en Duitschland is liersleld, om vervolgens de gebeurtenissen in het Fransche parlement in herinnering te brengen, waar de vredeso-ndierhande- laars niet hebben opgehouden de stelli ge en onmiddellijke toetreding der ge associeerden" te verzekeren. Deze hoog hartige verzekering van de 25. g. des kundigen heeft tot de «slemnuihg der meerderheid gelei'-d. In September 1917, toen Bouillon uit Amerika twas. teruggekeerd), heeft hij de commissie voor buitenlandsohe' za ken opmerkzaam gemaakt o-p het ern stige gevaar dat er bestond nresident Wilson te beschouwen als de eenige tolk van dgn wil der Amerikanen. In de eerste zUti'ng der vredescommissae reeds heeft hij aangetoond', in een uiteenzet ting van den politikken toestand1, dat het verdrag- nimmer zo-u .worden be krachtigd, en hij verzocht zijn collega's dringend om de- positie van Frankrijk niet nog moeilijker te maken door een te snelle goedkeuring zonder voorbe houd- De selïr. is van oordeel, 'dat de -Fran- schen niet verbaasd kunnen zijn, noch hot recht hebben zich te beklagen over dc houding van den bondgenoot. „Men kan hun diplomatiëken terugtocht slechts betreuren: hun steun-zo-u ons meer dan ooit van. nut zijn geweest om 'de aangelegenheden der wereld te regc" Ion. Zij hebben ons .echter tijdig en <Ju.il- delijk liun wil te kennen gegeven; wij hebben niet willen- luisteven." President Wilson is naar Europa gekomenterwijl hij de meerderheid van het Amerikaan sche volk niet meer achter zich had. Deze meerderheid is den volkenbond vijandig gezind omdat zij weigeren, de Engelscb'e suprematie in d'e wereld: te erkennen waartoe d-e onderhen delin gen na den wapenstilstand! hebben ge leid. Zonder h'ct minste gevoel van vij andigheid tegenover Frankriik willen 'de Ver. Staten zich slechts hun vrijheid en toekomst voorbehouden'. „Tlïans 'dtient vastgesteld," aldus clo schrijver, „dat wij hebben afgezien van alle-ernstige militaire en politieke waar borgen zoöals o. a. Foch deze heeft gcëischt in ruil voor 'den waarborg welke moet komen van den volkenbond- De Ver. Stalen echter we Weren tot don volkenbond toe le treden; en zonder hen, ïs deze een machteloos organisme, bijkans gevaarlijk voor ons we-eens- zijn samenstelling." Wat de speciale over eenkomst der Britsch'-Amerik- hulpver leening betreft, president Wilson heeft zelfs niet gemeend deze den Senaat Ier onderzoek voor le leggen. Voeg hieraan toe dal, indien zij ooit zou worden aan genomen, zij in werkelijkheid! slechts een rol kan spelen,, indien er. een-volko men en duurzame politieke harmonie tusschen Engeland -en de Ve-r. Stalen tot stand is gekomen: Deze overeen stemming wordt eiken dag moeilijker door de toenemende economische en politieke nivalilc-it- Vijftien mihoen Ieren bijv., wier leiders alle toegangen tot het gezag in bezat hebben, hebben slechts één doctrine: de haat, tegen En geland." „Ziedaar de feiten, welke de perso nen. die ons de waarborgen in het Rijn gebied hebben doen prijsgeven de eenige bescherming onzer natie ten koste van de niot-bestaande en wellicht, nLekte verwezenlijken solidaire Britseho Amerikaansche waarborgen, klaarblij kelijk hebben vergeten. Zij zullen niet ontsnappen aan dit delemma: zii zijn schuldig, -indien zij onwetend .waren, want hun functie was om te weten; zij zijn schuldig, indien zij wisten, -want, hun plicht was te spreken." De toestand in Ierland. De bandeloosheid-in Ierland' slaat, over tot vandalisme. Bij dc nieuwe brand stichtingen in verschillende streken van Ierland werden in het graafschap Cork ook een paar oude kasteden in de asch gelegd-. De schadte- bedraad, onge veer honderdduizend pd- si- In het graaf schap Galwa.y werd' een der meest mo derne en.best ingerichte van Ierland's boerderijen in brand gestoken. De-boer" dörij was het eögendlo-m van majoor Pollack. De brandstichting ha.di plaats in den vroegen morgen, terwijl de fa milie zich nog ter-ruste bevond. De. be woners ontkwamen ter nauwernood' aan de vlammen. Een aantal kostbare paarden kwam bij dien brand om. Ter wijl de ijlingj-toegesnelde politie ande re dieren uit de boerderij trachtte te redden, stonden de dorpelingen lijde lijk toe te kijken. In Kerry werd een kustwacht-station id brand gestoken en elders in Ierland nog enkele gerechtsgebouwen en poli tiebureaus. Volgens een rapport, van de Kamer van Koophandel- te Omaha, hebben die ruim 103 mill,ie en NoordLAmerikanen samen 7,000,000 auto's zoodat on -elke 14 inwoners één auto aanwezig is. In de stad Califonvë is bet aantal met betrekking tot dc bevolking het grootst, wanl daar hebben 0 menschen één auto- en er wordt haast niet meer geloopen. Het achterlijkst zijn de Ame rikanen in Mi'ssii'sippi'-, daar ze nog maar met 41 man ove-r één auto kunnen be schikken. In ons achterlijke land dient één auto voor 1000 zielen. Aan de universiteit te Munster heeft, in het instituut voor physiologisch onderzoek een ernstig ongeluk plaats gehad1- Bij proefnemingen van professor. Schenk, met ontplofftingsstoffen werd een ontploffing veroorzaakt, waarbij in het- geheel 7' personen werden gedood. 10 zwaar en een groot aantal Jicht ge wond- Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de melkzendiingen, van Denemarken aan Duitschland aan het einde van deze maand -zullen worden stopgezet, nadevt de Duitsche regeering medegedeeld had, dat de melk te duur werd:. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de bevolking de hoofdstad in groo ten getale, verlaat. Dagelijks verlaten 500 menschen do stad. Ten einde dit tegen te gaan i-s bepaald, dat mannen van 18 lol 40 jaar en vrouwen van 15 tot 50 jaar de stad niet mogen verlaten. De uittocht is het, gevolg van den honger- Te Frankfort in den Amerikaan- schen slaat Kentucky heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een ter dooide veroordeelde „vergelen" werd. De man zat reed's twee jareh lang in de gevangenis te wachten op zijn executie. Bij een bezoek van iournaüiis- ten aan do gevangenis, klaagde hij over de kwellingen, waaraan hij door dit lange uitstel ten. proo.il was- Hierdoor werd: de aandacht op zijn zaak: geves tigd- Zijn straf is thans in levenslange gevangenisstraf veranderd'. Den 25en en 26en Juli heeft le Ko- penhage het eerste ant-Mabakscongres der wereld plaats, waaraan zeer vele landen deel zullen nemen. Men zal pro paganda maken door geschriften en le zingen voor afschaffing van tabaksge bruik. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van 26 Mei. Avondvergadering. Lager onderwijs. Bij de voortgezette behandeling van het wets ontwerp licht de heer BULTEN (RJC) een amendement toe op art. 139 (indeeJing der kiweekschofen) om geen kweekscholen- voor onderwijzers en onderwijzeressen te vormen'. De MINISTER VAN ONDERWIJS, de heer DE VISSER raadt intrekking aan. De heer BULTEN trekt zijn amendement in. 'Bij art. 149 (hoofden var. kweekscholen) licht de heer ALBARDA (S.D.A.P.) een amende ment toe, volgens hetwelk diectgureri en leer aren. van de rijkskweekscholen een bevoegd heid moeten bezitten; welke vereischt wordt- voor 't geven van onderwijzers aan 'n H. B. S. met 5-jarigen cursus oi een gymnasium. De heer OTTO (U.L.) licht een amendement toe om voor het les geven iu eenig vak aan een Rijkskweekschool te eischen het bezit van een akte M.O. in dat vak, welke eisch echter piet mag gelden voor waarnemende leerkrach ten. i: De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) heeft pracische bezwaren tegen beide amendementen De heer VAN DER MOLEN (A.R.) acht het vanzeff sprekend dai men aan de directeuren en leeraren der kweekscholen hoogere eischen stelt dan aan -die dér -hoogere burgerscholen. -De MINISTER acht toepassing der amende menten) i-n de practijk op liet oogenblik on mogelijk. Na replieken brengt dc heer A-LBARDA een door den heer van der Molen aangegeven) wij ziging aan in zijn amenidement, waardoor de eisch van middelbare bevoegdheid voor de leer aren der -kweekscholen niet zal worden gesteld, indien geen geschikte bevoegde leerkrachten aanwezig zijn. •De heer VAN WIJNBERGEN verklaart ook tegen dit gewijzigd amendement te zullen stem me IK De heer OTTO trekt zijn amendeme^in ten gunste van .het gewijzigd amemlement-Albarda, d'at z. i. aan alle eischen voldoet. Na dupliek van den MINISTER wordt de stemmig over de verschillende hedenavond' te behandelen amendementen bepaald op Vrijdag bij den aanvang der vergadering. Bij art. 141 (toelating :ot een rijkskweek school) verdedigt de heer OSSENDORP (S.D. AP.) eenige amendementen- om voor toelating te eisohen 5-jarige HjB.S., gymnasium of lyceum-einddiploma en een geneeskundige ver klaring, dat dc leerling gceni lichaams- of ziels gebreken- bezit. De lieer BULTEN verdedigt een amende ment om te eischen 3-jarige H. B. S., U. L. O. of de eerste drie leerjaren vail 5-j. H. B. S., gymnasium of lyceum. De heer v. d. MOLEN (A.R.) en KETE LAAR (VP.) achten de zaak nog niet rijp voor oplossing, daar er nog niet genoeg 5- jarige H. B.-Scholen zijn. De MINISTER is tegen de eerste amen- dcmenten-Os9endorp, omdat de voorberei ding voor den onderwijzer te ruim en de eigenlijke vak-opleiding te kort zou wor den als, zooals dc heer Ossen-dorp ook ver langt, de leertijd der kweekscholen van 5 op 3 jaar zou worden teruggebracht. Het amendement-Bulten acht bij onschuldiger. Hij neemt bet amendement-Ossendorp be treffende' de geneeskundige verklaring over, en, na replieken, eveneens bet amen dement-Bulten. Bij art. 142 licht de heer OSSEN DORP een amendement toe om, indien zijn amen dement op art. 141 wordt aangenomen en de voorbereidende studie op 5 jaren wordt gesteld, den cursus op de Rijkskweek scholen, de eigenlijke vakopleiding dus, niet op 5, maar op 3 leerjaren te stellen. De beer BULTEN licht een amendement toe om de. fraaie handwerken niet ver plicht te stellen op de kweekscholen. De neer WINTERMANS (R.K.) licht een amendement toe om op de rijkskweek school het godsdienstonderwijs op dezelfde wijze te geven als op de lagere school. De heer v. d. BILT (R.K.) wil -voorge schreven zien, dat op bepaald daarvoor vastgestelde uren anti-alcoholiscli onder wijs zal worden gegeven. De MINISTER zal bij de ineenzetting van het leerplan rekening houden met den wensch van den heer v. d. Bilt. Het amen- dement-Wintermans wordt overgenomen. De beide andere amendementen worden door den Minister ontraden. De heer BULTEN (R.K.) trekt zijn amen dement in. De heer OSSEN-DORP (S.D.A.P.) verde digt een verhooging der toelage voor de adspirant-onderwijzers van f500 tot f1000 en licht een amendement toe om aan. elke Rijkskweekschool een leerschool te verbin den en de practdsche vorming dus niet al leen te doen plaats hebben om door den hoofdinspecteur aangewezen gewone lage re school.. De heer BULTEN verdedigt een amende ment om het examen, noodig voor het ver krijgen van den titel van adspirant-onder- wijzer, niet af te nemen oder toezicht van den hoofdinspecteur maar „van drie ge committeerden, door Onzen Minister jaar lijks aan te wijzen", waard-oor een duide lijke splitsing tusschen de studie op de kweekschool wordt gemaakt. De heer OTTO heeft één amendement, dat bedoelt de practischë vorming van de adspirant-onderwijzers te doen geschieden aan speciale van rijkswege opgerichte la gere scholen. Ten slotte verdedigt spreker een amendement van den heer Dressel- huvs, die niet aanwezig kon zijn, om aah het bezit van een akte van bekwaamheid van hulponderwijzeres, mits niets ouder (de akte!) dan drie jaren, het recht te ver hinden -t&t toelating in de vierde klasse van de kweekschool. De heer KETELAAR steunt het amende- ment-Ossendorp betreffende de leerscho len. die ook zoogenaamde modelscholen zouden kunnen wezen. Hij voelf veel voor het amendement-Dresselhuys, maar blijft het een bezwaar vinden, dat de bezitsters van de akten van bekwaamheid voor hulp onderwijzeres geen les gehad hebben in de moderne talen aan de vormschool en aan de kweekschool reeds een zekere ken nis daarvan zullen moeten hebben. De lieer SNOECK HENKEMANS (C.H.) steunt het amendement, dat beoogt de leerscholen aan de Rijkskweekscholen te handhaven. De MINISTER wijst er met nadruk op, dat in zijn voorstel gesproken wordt van ten minste f 500, zoodat f 1000 toelage niet onmogelijk is. In zijn redactie vervallen de bestaande leerscholen niet, maar spreker had eenmaal het standpunt ingenomen ze te scheiden van de kweekscholen, in ver band waaraiede hij de gemeentebesturen vroeg, deze leerscholen over te nemen. Toen deze niet erg veel lust daarin bleken te hebben, stond het bij spreker vast, dat de bestaande leerscholen aan de kweekscholen zouden verbonden blijven. Waar inlusschen vast staat, dat de ver binding practisch blijft, vraagt spr. de Ka mer de desbetreffende amendementen niet aan te nemen, maar hem in de verdere re geling vrij te laten. Spreker gaat hoe langer hoe oneer sym pathiek staan tegenover het amendement- Bulten, betreffende de scherpere splitsing, waardoor het onderwijzersexamen in tweeën gedaan -kan worden. Tegen het amendement-Dresselhuys gel den de bezwaren door den heer Ketelaar geuit. Spreker zou het kunnen overnemen, indien er nog# in stond, dat de betrokken meisjes tot de' vierde klas worden toegela ten indien ze examen hebben afgelegd in de vakken, waarin ze nog geen examen deden, Het amendement-Bulten kan het best worden teruggenomen, waarna spre ker een wijziging zal voorstellen in den geest van dat amendement. De heer BULTEN trekt zijn amende-, ment in. De MINISTER, dupliceerend, neemt liet gewijzigde amendement-Dresselhuys over. Op artikel 144 verdedigt de heer A BR. STAALMAN (M.P.) een amendement om het verlecncn van een toelage aan leerlin gen, wier woning meer dan vier K.M. van de kweekschool ligt, afhankelijk te maken' van voorwaarden, waardoor leerlingen, die na het examen niet bij het onderwijs gaan, die toelagen moeten terugbetalen. De heer OTTO vraagt den minister do in deze redactie bedoelde toelage niet al leen aan leerlingen van de eerste drie leer- jaren maar van alle leerjaren te willen verlecncn. -De MINISTER ontraa-dt aanneming van het amendement-Staalman, omdat de re. dactie van artikel 144 hetzelfde bedoelt. Aan het verzoek van den heer Ott-o kan spreker niet voldoen. De heer STAALMAN trekt zijn amende ment in. De vergadering wordt om 11.50 verdaagd. urn KATWIJK AAN DEN RIJN. Boerenleenbank. In Hotel de Roskam ver gaderden de leden der Coöperatie de Boeren leenbank alhier. De voonzitter, de heer Jac. v. d. Gugten, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer J. v. d. Pera, dc notulen •las. Uit het financieel verslag van den! kassier vermelden- we het volgende: Er zijn 441 pes ten behandeld. Ontvangen f 176991.95, uitgaven i 176070.58: hei kassaldo bedraagt f 2610.19. In omloop waren 125 spaarboekjes. Bijgestort was i 58865.19, terugbetaald was f 74143.09. Totaal spaargelden f 67681.90 tegen f 82959.80 vorig jaar. Het totaal der voorschotten) bedroeg f 34400. De stand der loopende rekeningen gaf voor opgenomen f 3T134.37, voor gedeponeerd f 16131.87. Het tegoed bij de Centrale Bank liep terug van f 45094.40 tot 9543.01. De totale winst bedroeg f 696.12, waardoor de reserve steeg tot f 2146.61. Het -ledental bedroeg 57. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Joh; v. d. Gügten en A. v, Paridon. Tot kas sier werd herbenoemd de heer P. J. Aarts. Het salaris van den kassier werd met f 100 ver hoogd. Besloten werd tot aansluiting bij ucn pas opgerichten Kring van Boerenleenbanken. Het percentage voor inleggelden werd' gebracht op 3.48, dat der voorschotten op 4.50 pCt. De voorzitter verzocht den leden voor den goeden gang van zaken era in het voordeel der bank zooveel mogelijk zich op de aangegeven tijden j te vervoegen bij den kassier, alsook om voor-j taan vlugger te zijn bij de aanvragen om ver lenging van het voorschot. Anders zouden an dere voor de betrokkenen minder aangename maatregelen getroffen moeten worden. Na rondvraag sluit de voorzitter met dank voor de opkomst de vergadering. LEIDERDORP Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Na opening met gebed en het lezen der notu len- legt de voorzitter over het verslag van tien (toestand' der gemeente ovc-r 19-19, hetwelk voor de leden ter inzage wordt gelegd. Verschillende ingekomen stukken worden ter tafel gebracht en voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een missive van- den minister van arbeid, waarbij wordt bericht, da: aan H.M. de niiigin zaJ worden voorgesteld, aan de gemeen te, onder bepaailde voorwaarden een voorschot j •te verieenen van ipl.m. f 15-1.000 voor den bouw, \an 26 arbeiderswoningen. De voorzitter deelt mede, dat hiervan aan de bouwvereengmg „Dorpsbelang"* is kennis gegeven. Op voorstrf van B. err W. wordt met algemeenc stemmen bes-loten, behoudens goedkeuring var. Gedepu teerde. Staten, op verzoek van het bestuur, aan: de burgemeester, over 1919 alsnog een ver hoogde bijdrage ad f 150 te verieenen. Ter latei wordt gebracht de balans en winst- ei? verües- lekening van het distributiebedrijf over 1919. 'Het verliescijfer wordt vasigesltold op f 11453,94 1/2, waavan f 2500 zal worden ge kweten uit de gewone inkomsten. Het bedrijf -wordt met ingang van 1 Juli 1920 opgeheven. Aan den heer W. A. Wolff wordt eervol om slag verleend als brugwachter aan de brug bij de Doesiaan. Tot brugwachter aan bedoelde) brug wordt met ingang van 1 Juni benoemd de heer J. J. Wolff. Ingekomen was een verzoek van het Hoofdbestuur van den NederL Boud van Gemeenteambtenaren om te verhoogen het pensioen van de reeds gepensioneerde gemeen teambtenaren. Na mededeeling van- den voor zitter, dat de eenige gepensioneerde in deze ge meente eer. verhooging geniet van 50 pcL wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen. Even eens wordt voor kennisgeving aangenomen een verzoek van B. ên W. van Oud-Beijerland, om te steunen een motie, door den Raad dier Ge meente aangenomen, inzake de reorganisatie der Gemeentepolitie daar het bekend dat de tegenwoordige minister van Justitie re organisatie overweegt en men het ongewenscht acht, dat de Gemeenteraden, zooals tegenwoor dig het geval is, zich telkens mei verzoeken tot de Regeering wenden, waarbij niet uitslui tend het gemeentebelang wat de Raad heelt te behartigen is -betrokken. Aan de orde wordt gestejd een missive van den minister .xvan Landbouw enz., waarbij de burgemeester wordt verzoch-t het oordeel in te winnen vao B. en W. en den Gemeenteraad omtrent de op heffing der goedkoope bruinbroodvoorziening- De voorz. deelt mede, dat B. en' W. na verhoor van enkele bakkers, besloten hebben als cordeef kenbaar te maken, dat tegen opheftmZ geert bezwaar bestaat, mits deze over liet heë?e Rijk -plaats heeft en njet uitsluitend tef platten Üande. Na eenige bespreking sprak de Raad een gelijk oordeel uit. Vervolgens worden vastgesteld een verordening op de heffing van een belasting op de honden: De belasting van een hond, in de eerste klasse vallende, f 5 per jaar. Voor eeni hond uïtsïuifënd gehouden ten dienste van derf landbouw of eenig ander be drijf van nijverheid of tex bewaking van ge bouwen, erven en vaartuigen f 2.per jaar: deze laatste mogen niet los loopen) op den openbaren weg. ASsnog w-orden vastgesteld een verordening p£heifing van bcarafenisrechten, Dg

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2