Dagblad voor Leiden en Omstreken. Brandstoffen-Commissie Leiden. - ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEYESTIGD ZIJN TER KWARTAAL f 2.50 TER WEEK f 0.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2.90 ste JAARGANG. - BAANDAG 12 APRIL 1920. - No. 9 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIEPRIJS PER GEWONE REGEL f 0.22»/, DES ZATERDAGS f 0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF. KLEINE ADVERTENTIES ran hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling. V Duidelijke taal. Dc vorige week heeft liet Nationaal Arbeidssecretariaat to Arnhem een <lr'ie-daagsch congres gehouden. Teekenen van de stemming d.i'o daar lieerschle zijn zeker wel de volgende uilsdraken van een der sprekers: .iBinnen de grenzen van het ka.pilaiis- ine zijn wij tegen alle opbouwtactiok,, staan wij niet aan den kant der bou- uiI-spraken van een der sprekers: Of uiit een en ande^dc proletarische revolutie voort kan komen en verarming van de arbeidersklasse, weet -ik niet, maai' om opvoering dor productie heb ben wij ons niet ie bekommeren, daar tegen moeten wij ons verzetten AVij staan aan den kant. der brekers, idlie het kapitalisme' willen vernietigen, om daarna pas, in der de dictatuur van liet proletariaat, den opbouw ter hand tc nemen. Dan en daarvoor willen wij desnoods IS uur por dag werken. Nu is onze leus: zooveel mogelijk loon voor zoo min mogelijk arbeid Dat is tenminste duidelijke laai Men weet nu precies wat men aan 'deze ..hervormers" heeft Oppassen blijft de boodschap. Uit de Pers. Gevaarlijk moment. Wij lezen in Dp Standaard: De transportarbeidersslaking begint nu- eerst recht gevaarlijk tc worden nu die leiders erkennen, dal zij zoo goed als vc doren is. Meer* en meer blijkt dat de beweging zelfs den leiders der Federatie boven heb hoofd groeit. Het congres van het N- A- S- in"Arnhem leverde toonoeitjes op. die doen denken aan de „hel" in 1Vj3. Maar, zo o&ls loen, wordt ook nu jgciieven in de richting van de alge- -i.'-n,/ Wanhoopsdaden kun nen oiken dag komen. Mannen als Snee vliet beginnen meer er, meer naar vo- reit te. kermen, die ook Kier den chao's prediken en een does land- willen wek- - -ir ontslaan. Men wil de vernieling De s (rooming in de •mr-r Tiaar links. De voorzitter moge nog opwekken 1 .n- productie, de leden wiWen mct( meer werken, zij wiiien vernielen- vM-si, allo verwoesten en dan zullen zij, naar een van de leiders opmerkte, wer ken al moest het achl'l^n uur d®.ags 7.i;n. Kerst moet liet socialisme cr zijn. Wordt door de sociaal-democratische 'pers fcilt-lijk niel in dezelfde richting ge werkt, al spreekt men neg andere taal? Met Internationaal Vakverbond tracht 'den revolutionairen stroom af te lei den iP de richting van den wensch naar socialisatie, en met de grooto woorden van het manifest en de snoevende be- -we.ring dab twintig mi 1 linen arbeiders achter hen slaan., traphlen Oudegeest en dc zijnen dc communisten te over troeven. Wat deze leiders drijft, is ech ter niets dan de vrees, hun invloed1 tc moeten afstaan aan wie meer links nog staan dan zij. Het is al vertoon van kracht, maar in v ezen zwakheid- En als het tol ops lootjes komt. tot „wanhoopsdaden van het impulsieve ale mént", dan kan men nooit welen wanneer Mr. Troelslra.zijn studie af breekt om het sein le "géven lot den aanval. Wij willen er nogmaals op wijzen, dat wij hier niet moeten inslapen, denken- die dat het Duiilsche voorbeeld1 wel zal afschrikken. Hef tegendeel is voor de verleide schare hel. "geval. Tiet' gevaar is in Duitschland' nog long niet. bezworen, en inpons land is het even zeer aan wczïg. Alleen zij die in beginsel gebroken hebben mei de revolutie" staan sterk tegenover haar vreeseLijke verleiding. En zij hebben tot taak.hunne organisa ties te sterken en wakker le -zijn. Wakker en waakzaam dag en nacht. STADSNIEUWS. Van betrouwbare zijde wordt ons me degedeeld, dat het Tiende Zendingsfeest, uitgaande van de Vereeniging -tot bevor dering der Zendingszaak voor Leiden en omstreken, te houden op >den a.s. Hemel-, vaartsdag op het landgoed „Oud Poelgeest" hoogstwaarschijnlijk ook zal worden bij gewoond door onze Koningin. Hare Majesteit moet althans de uitnoo- diging tot bijwoning in ernstige overwe ging hebben genomen. Onze stadgenoot, de heer C. Pelten- burg, is benoemd tot commandant van de Burgerwacht te Oegstgeest. De Federatie van de woningbouwver- eenigingen alhier, heeft verleden week de jaarlijksclie ledenvergadering gehouden. De verslagen van secretaris en penning meester over Ret afgeloopen jaar werden goedgekeurd. Besloten werd tot stichting van een Naamlooze Vennootschap „Technisch Bu reau en Inkoopvereeniging" („T. I. V."). Besloten werd tot het uitgeven van een eigen orgaan. Vooraf echter zullen de kosten worden berekend. De contributie werd verhoogd van een halve cent op één cent per lid en per maand. De volgende motie werd nog met alge-" meene stemmen aangenomen, in verband met plannen van de Woningbouwvereni ging „De Eensgezindheid" om een bouw plan uit te voeren te midden van het bouwplan van „De Eendracht": - „De Federatie van aangesloten bouw verenigingen, in ledenvergadering, bijeen, gehoord de uiteenzetting van den Voorzit ter van „De Eendracht", in verband met de bouwplannen van „De Eensgezindheid" en „De Eendracht", draagt het bestuur op deze zaak bij B. en W. te onderzoeken. Mocht het gemeentebestuur het bewuste •bouwplan van „Eensgezindheid" willen doorzetten, dan zal. het bestuur een krach tig protest bij dei\ Raad moeten laten hooren." Thans is een aanvang gemaakt met het leggen van een trottoir in de Donker- steeg waaromtrent voor eenigen tijd door enkele bewoners dier steeg werd geklaagd in verband met het inrijden hunner etala ge-ruiten. Wij vestigen de aandacht op de-in dit nummer voorkomende advertentie van de Christelijke Handels- en Kantoorbeuien- denvereeniging afd. Leiden, welke mor genavond in de foyer der Stadsgehoorzaal een propagandavergadering belegt. Zaterdagmiddag hebben alhier relle tjes plaats gehad, in verband met de ha venstaking, waarbij de politie krachtig moest optreden. Alhier werden n.l. twee Rijaken met tabak, uit Amsterdam - geko men, door werklieden gelost. Uit Amsterdam was oen hoofdbestuur der van den Ccntralen Bond overgekomen en had medegedeeld dat dit werk was '.besmet". Onder leiding van den Leidschen Bestuurdersbond werd den ongeveer 40 werklieden verzocht te staken. Daaraan werd echter geen gevolg gege ven. Toen werd met 400 man een demon stratie gehouden, eerst op de Ileeren- graoht waar het w erk was neergelegd en daarna op den Maresingel. De politie heeft terstond aldaar het ter rein, afgezet en de betoogers. uiteengedre ven; BINNENLAND. De kostprijs van suiker.' Het Ttfeede Kamerlid Abr. Staalman heeft aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende vragen gesteld: „Is de minister bereid mede te deelen hoe de kostprijs vari f73 'per 100 K.G. sui ker berekend is, aangegeven in het ant woord van den, minister dd. 31 Maart 1920, op een vraag van ondergeteekende, alsme de of, en zoo ja, in hoeverre, deze kost prijs afwijkt van dien van het vorige jaar?" Over de broodkaarten. B. en W. van Amsterdam hebben aan den Raad overgelegd de correspondentie gevoerd tusschen hen en den minister van Landbouw over de afschaffing van het broodkaartenstelsel. Hierdoor wordt bevestigd, dat de minis ter door het betoog van B. en W. over de. overbodigheid 'van het kostbare brood kaartenstelsel niet overtuigd is en niet geneigd is dat stelsel door een ander te vervangen. B. en .W. van Amsterdam hebben zioli nogmaals met een adres lot den minister gewend, waarin zij wed-er om aandrin gen op afschaffing van het brood kaartenstelsel. Ned. Jong. Verbond. Ds. C. A. Steil wag heeft aan den se cretaris van het Ned. Jong. Verbond be richt, dal hij geen gevolg, kan geven aan cle uitnoodiging om in de kerksamenkomst van den Bondsdag van liet Ned. Jong. Verbond het slotwoord telspfeken. Juist bijtijds! De 32ste Bondsdag van den Nederl. Bond van JongeL-Vereen, op G'sref. Grond slag wordt Hemelvaartsdag te Utrecht gehouden. Hiervoor is het grootste ge itouw aldaar „Tivoli" afgehuurd. Juist bijtijds. Want ware de Regel Lngs-com- rnissie e v e n later .gekomen, zij zouden achter liet.net gevischt heliben, want oven daarna kwamen ook de hoeren Com munisten om het gebouw te huren voor hun congres! Waar dus de revolu tionairen vergaderen wilden om nadere revolutieplannen te smeden, daar zal llians onze Jongelingsschap van Ne derland samenkomen. Inplaats Van de Revolutionaire kreet: „Vrijheid, Gelijk heid en Broederschap", zal in het grijze sticht de jubeltoon gehoord worden: „Voor God, Nederland en Oranje". „De Nederlanden van 1845". Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Assurantie-Mij. „De Neder landen van 1845", zou aan de hoofddirectie van deze Mij. heden in het gebouw der Mij. te Den Haag, namens de gezamen lijke agenten in Nederland, een gedenk plaat in brons worden aangeboden, uitge voerd door den bekenden beeldhouwer Toon-Dupüis. Voor dit doel was door de agenten een bedrag van f 3000 bijeenge bracht. Zondagsrust. Te Utrecht zal op 20 Mei a.s. vanwege de Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een congres worden ge houden. Wederopbouw van Noord-Frankrijk. Het comité tot voorbereiding van de deelneming van den Nederlandsclien land- en tuinbouw aan de eerste inter nationale tentoonstelling voor den weder opbouw van Noord-Frankrijk te Rijssel deelt mee, dat het tentoonstellingsbestuur de opening, welke oorspronkelijk bedoeld .as op 20 Mei; heeft uitgesteld tot 20 Juni, Distributiejaar 1920—1921. HUISBRAND. De Brandstoffencommissie maakt hekend, dat de maximumprijzen als volgt zijn .vastgesteld.: Eenheid Normaal groepen Te betalen Bijbe- Benaming der soorten gewicht A. en C. aan den taling Eenheid. en bijzondere handel Anthraciet verstrekkingen 1 H.L. 75 K.G. f4.05 f5.05 fl.— Elerbriketten 1 H.L. 75 K.G. 3.40 „4.40 ,1.— Stukkolen 1 H.L. 80 K.G. „3.40 4.48 1.— Mijn- en Kamercokes 1.5 H.L. 75 K.G. „5.35 „6.35 1- Gebroken Mij-ncoke.v 1,5 II.L. 75 K.G. 5.60 6.60 1.— Bruinkoolbriketten 300 stuks 100 K.G. „3.80 480 .1 Gascokes 2 H.L. „4.40 „5.40 1.- OPMERKING. Geen afleveringen aan Groep B. mogen geschieden, tenzij den handelaar uit het toewijzingsbiljet blijkt,, dat de bijbetaling van f 1.per eenheid, bedoeld in ko lom 6, heeft plaats gehad. Voor deze bijbetaling bestaat gelegenheid aan het Brandst.-bureau eiken werkdag van 1112 v.m. en bij de Sub-Commissiön in de buitengemeenten. Het afhalen van brandstoffen is uitsluitend geoorloofd voor Groep A. en bijzon dere verstrekkingen en wel alleen gedurende de drie werkdagen volgende op den dag, waarop een of meerdere bons zijn geldig verklaard. In dat geval is de prijs 15 cent (voor gascokes 20. cent) per eenheid lager. Bij afwezigheid van den besteller kau door den handelaar, indien opnieuw •thuisbezorging wordt gevraagd, de prijs opnieuw met het vastgestelde bezorfgloon worden verhoogd. In geval van levering rechtstreeks uit wagon of schip wordt door den handel een reductie verleend, bedragende voor leveringen Van 5 tot beneden 10 ton f 1.per ton en van 10 ton en meer „2. KLEIN IN BUSTRIE. Te betalen aan den handel per Bijbetaling Eenheid bij afname van: per Benaming der soorten. Eenheid. 100—900 1000—9000 10—19 20 ton eenheid. Limb, en Duitsche Nootjes K.G. K.G. ton. en meer. en Stukken 100 K.G.' f 3.80 - f 5.70 f 5.50 f 5.40 /!•- -1. Steenkoolbriketten 100 K.G. -6.35 -6.25 -6.05 - 5.95 Magerfijn 100 K.G.' -3.90 -3.80 -3.60 - 3 .50 -1.- Emmafijn 100 K.G. -5.25 -5.15 -4.95 -4 85 -1.- Limb. Schachtkolen 100 K.K. - 4.85 -4.75 - 4.55 - 4.45 -1- Zuiggasanthraciet 100 K.G. - 5.85 -5.75 -5.55 - 5.45 -1.- Giëteokes 100 K.G. -7.85 -7.75 -7.55 -7.45 - 1.- Gebroken Gietcoke? 100 K.G. -8.15 -8.05 -7.85 -7.75 -1.- Gascoke> 2 H.L. -5.90 -1.- OPMERKING. Geen afleveringen voor Klein Industrie mogen geschieden, tenzij den handelaar uit het toewijzingsbiljet blijkt, dat de bijbetaling van fl per eenheid, bedoeld in lcolom 7 heeft plaats gehad. Voor deze bijbetaling bestaat gelegenheid aan het Brandst.bureau eiken werk dag van 1112 v.m. en bij de Sub-Comm issiën voor de buitengemeenten. ALGEMEENE BEPALINGEN. Voor leveringen aan consumenten*te Rijnsburg, Voorschoten en Zoeterwoude (Dorp) wordt 5 cent (voor Gascokes 10 cent) per eenheid meer berekend dan op deze prijslijst staat aangegeven. Voor leveringen van Gascokes te Valkenburg en Warmond wordt 10 cent per eenheid meer berekend dan op deze prijslijst staat vermeld. De handelaar heeft het recht contante betaling van alle leveringen te eischen. Elke aanspraak op eenige in deze lijst vermelde reductie vervalt, wanneer niet betaling binnen 30 dagen na indiening der rekening heeft plaats "gehad. Door deze prijsstelling wonden vanaf heden alle vroegere prijsstelingen nietig ver klaard. 3744 Leiden, 10 April 1920. Namens de Brandstoffencommissie P. E. BRILT, 2e Voorzitter, M. KRAMER, Secretaris. zulks als gevolg van de spoorwegstaking in Frankrijk. Hoogstwaarschijnlijk zal de president der Fransohe republiek de tentoonstelling openen, die dan bij die gelegenheid te vens de stad Rijssel zal deooreeren. Het tentoonstellingsbestuur te Rijssel heeft het plan opgevat, een speciaal Ne derlandsclien dag te organiseeren, waar op verschillende besprekingen zullen wor den gehouden, ten einde de economische betrekkingen tusschen Nederland en Frankrijk te versterken. De voorgenomen landbouwweek zal in den loop van Juli gehouden worden. Censuur aan de Duitsche grens. Te Benbheim is wederom een zeer strenge censuur op allerlei, poststukken uit Nederland ingevoerd. Alle brieven e. d. worden evenals in den oorlog geopend, terwijl brieven met geldswaarden, post wissels e. d. niet ter verzending worden geaccepteerd. Omgekeerd worden te Bent- heim gedurende de laatste dagen allerlei Duitsche dagbladen, voor Nederlandsche plaatsen bestemd, aangehouden. Geduren de deze maand is nog geen enkel Duitsoh blad per post ontvangen. Strenge visitatie. In de Pruisisch-Geldersche grens plaatsen worden alle treinen en passagiers bij aankomst en vertrek aan een strenge visitatie onderworpen door bijzonder po litiepersoneel, teneinde de vele goederen van in den omtrek gepleegde diefstallen te kunnen opsporen en verdachte perso nen aan te houden. FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN dooi HUSO 2INGMANS. (Nadruk verboden.) 9) Hij zou onmiddellijk bewijzen vragen en dém stond zij met den mond vol lau den, want die had zij niet. Zij vond het dus wel wat gewaagd. Bovendien zou dan een goede bron van inkomsten haar ont gaan, want hij betaalde enorm. Zoodot zij telkens van haar voornemen werd terug geroepen en hem dc huur niet opzei. De advocaat Van Oostrum wist van die overleggingen niet. liet beviel hom daar Lest en hij dacht er niet aan, heen te gaan. Terwijl de hospita aan het afnemen was gn hij met haar praatte over koetjes en kalfjes, ging de schel- over. juffrouw, dat zal mijnheer Jansonius zijn. Laat u hem op mijn kamer." „Ja, mijnheer", was het korte ant woord en zij mompelde half-luid: „Daar komt die misselijke vent ook weer." Die „misselijke vent" was de ver-van- liefelijke benaming, die de le-luiitenant der infanterie, Jansonius van de juffrouw ontving. Niettemin liet zij' hem. vriendelijk bin nen. 't Is ongeloofelijk, hoe de mcnsch in staat is zijn gedaohten en gevoelens te ver bergen! „Bonsoir, amice, bonsodr", druk-doende de officier, rinkelend met de wandelsabel. „Bonroir, Jansonius. Ga zitten, man. Je begrijpt, dat ik voorloopig nog niet ga wan delen, want ik ben zoo lui na mijn copieus diner, dat ik de onbeleefdheid heb, niet dp te staan bij je hoog-gewaardeerde komst. Apropos, hoe bevalt het je in de Visch- straat? „Tot heden uitstekend, man. Ik ben er nu ruim veertien dagen, laat 'es zien, ja veertien dagen, maar het gaat best. Aar dige kamers, het pension uitstekend en een dienstbode, man, om van te snoepen. Is er nog niet erg lang", geloof ik. Meisje van buiten, als ik het goed heb begrepen, die het stadsleven nog niet kent. Maar een fideele meid, jo, 'n snoes, in één woord. „Kerel, maar waarom „Zwijg nou. Maak het niet erger, dan het al is. Je weet toch wel, dat ik voorloo- pig een voorbeeldig leven moet leiden. Pipa wil me beslist uithuwelijken met, nou je kent immers de dame in kwestie? Ik voel er natuurlijk niets voor, maar de centen, maar, de centen. Ik heb nu een maal geen ouders, die lieden in bonis zijn, zooals jij. Maar om op het meisje terug te komen, 't is wel de moeite waard. Een knappe meid, zeg. Het zal wel niet gemak kelijk gaan, maar als dat mooie kopje op hol is, dan heb-je haar. Net wat voor jou om dat zaakje eens op te knappen. Je hebt zooiets meer aan de hand gehad." En hij lachte smakelijk, op z'n knieën slaand om de „reusachtige", grap, die hij verkocht. „Jo, breng me niet in de verleiding. Ik was juist begonnen een alleszins Christe lijk leven te leiden en daar begin-je weer met die dienstbode." „Albert van Oostrum en een christelijk leven, hm, hm. Dat kennen we wel", lachte de ander. „Maar. kerel, laten we opstappen, 't Is een gezellige drukte op straat. Moet-je nog werken vanavond?" „Ik heb overmorgen een pleidooi, waar-' op ik nog studeeren moet, maar vanavond komt daar toch niets van. Vooruit maar." Weldra liepen de advocaat, voor wien ieder, die hem kende, beleefd en onderda nig den hoed afnam, en de officier, voor wien ieder minder salueerde, op straat, linkjes werpend naar meisjes, die giebe lend passeerden en druk deden. 't Is een waardig tweetal. Het lust ons niet, hun doopceel te lichten,-want dan zou niet veel goeds le vertellen zijn. Alleen moet tenville van het verhaal aan de vergetelheid ontrukt, dat de ge achte advocaat, naar vyiens kranig plei dooi overmorgen het publiek in de rechts zaal met spanning zal luisteren en voor wien het wel zou willen applaudiseeren, als het maar mocht, dat diezelfde advo caat twee meisjes in het ongeluk heeft gestort. Het tweetal, moe van het slenteren, ging naar de lieerensocieteit, Waar zij den avond verder doorbrachten met biljarten en whisten. De luitenant was echter „vol" van de mooie dienstbode en begon er bij het naar- huis-gaan nog eens over. En daar hij wat beneveld was, omdat Bachus' zegeningen dien avond rijkelijk gestrooid waren, luchtte hij z'n enthousiasme in nog veel minder mooie termen dan in den voor avond. Albert van Oostrum ging op het ge sprek dieper in en zijn vriend beloofde hem „heilig" en „plechtig", dat hij het meisje liem in handen zou spelen, hoe wist hij nog niet. Maar gebeuren zou het, zoowaar hij Jansonius heette! De dienstbode „om "fan te snoepen", het „meisje van buiten, die het stadsleven nog niet kent", de „fideele meid", de „snoes in één woord", die „je hebt, als het mooie kopje op hol is gebracht", was Marie Lokkerse! t HOOFDSTUK IX. 't Was ongeveer een week, nadat de twee vrienden de afspraak hadden ge maakt, dat Marie Lokkeree tikte aan de kamerdeur van den luitenant, die een ro man zat ie lezen in een luien stoel. Zij had een brief af te geven, die de post zoo juist had gebracht. „Zeg, Marie", zei-ie opeens, „zou-je me niet eens een plezier willen doen? Ik ga vanavond de kamer niet moer af, omdat ik niet erg lekker ben en mijn vriend, mijnheer Van Oostrum in de Javastraat! wacht me. Zou»je hem niet eens even een brief willen brengen? Je moet op ant woord wachten." „Ja, mijnheer, met plezier. Maar waar is de Javastraat. U moet weten: ik ben nog niet lang in de stad." - „Neen, dat weet ik. Je moest hier al veel langer zijn. Aan zulke knappe, lieve meis jes, als jij, hebben we hier in de stad be hoefte." En toen hij zag, dat Marie kleurde, deels van verlegenheid, maar grootendeel3 (we kennen haar immers?) van trots, ging hij lachende voort: „Nu, nu, bloos maar niet* Het is waar. Maar je weet niet, waar de Javastraat is? O, dat is doodeenvoudig. Hoor maar. Je weet de Visehmarkt na tuurlijk?"- tj_, (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1