Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS I5f LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN- PER KWARTAAL f 2.50 l'ER WEEK I 0.1# FRANCO PER TOST PER KWARTAAL f 2.00 Iste JAARGANG. - DONDERDAG'8 APRIL 1920. - No. 6 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. I278 ADVERTENTIEPRIJS PEK GEWOXE REGEL f 0.22»/i DES ZATERDAGS f 0.30 INGFZONDEX RECLAMES DUBBEL TARIEF, KLEINE ADTERTE5TIES van bonkten» 30 woorden 50 cent; Zaterdag 75 cent, bij vooruitbetaling. V Wat is de oorzaak? Aan een kostelijk artikel in de ,,N. P. G. Crt." is het volgende ontleend: Er is een Pokende Fransohe roman, waarin een geleerde ten toon eel e wordt ge voerd, dit al den dag rustig op zijn kamer- zit té werken, met het leven zoo goed als niet in aanraking komt, maar af en toe een werk van zijn hand laat verschijnen, waarin hij alles langs natuurlijken weg verklaart 'en niets over laat aan Gods dienst, zedelijkheid en recht. Eens laati zich een vrouw bij hern aan dienen, een weduwe, dPep gesluierd. Do geleerde begrijpt niet, wat zij van liem begeert, vooral niet als de dame, vóór zij Tióg een eftkbl woord kan spreken, in tra nen uitbarst. Als zij eenigermat.e tot rust gekomen is vraagt de geleerde op drogen toon: en waarin kan ik u van di'enst zijn? Laat. ik u, zegt de bedroefde vrouw, de geschiedenis van mijn zoon, mijn armen jongen vertellen. En nu kwam er een droef verhaal los van haar zoon, eens een Iteve knaap, maar al spoedig door verkeerde lec tuur verleid tot een zedeloos leven, ten slotte (tot de verleiding van een gehuwd'e vrouw, die hij vermoordde. Nu zit hij in de gevangenis, zuchtte de moeder, en weende. De gelcterde vond dit verhaal niet heel aangenaam. Ifij zeide alleen: hoe kwam die jongen Itoch tol. zulke misdaden? En hoe kan ik u en hem helpen? Hij kwam er toe, zeide tfe dame, door het lezen van verkeerde boeken. Maar welke boeken wai'en dal toch, zei de de geleerde, die den armen jongen op zulke slechte wegen brachten? Toen wikkelde tfe arme vrouw uit een doek, dat. zij had imeegebracht, een paar hoeken los en legde ze voor den geleerde op laf el. Hij schrok. 1-Iet waren zijn hoofdwerken. Alles, zeide dc Nvrouw, wat u schreef, verslond mijn jongen, die steeds zoter intel ligent was en &lles wat hij las bracht hij in praclijk Dit nu is de geschiedenis van Europa. Vooral de Duitsche wetenschap heeft zich nu een halve eeuw lang beijverd, orn aan 'e tóonen. dat het woord des Bijbels g*een waarde, had. Of" in elk geval, niet meer waarde, dan her. woord van een mensch. Ijverig Jhistorieonderzoek leerde onom- slootelijk, dat t scheppingsverhaal, het ver haal van den zondeval, het verhaal zelfs van de omwandeling van den Heiland der wereld op aarclte onwaar is. De Bijbel werd uiteengerafeld. De dwaas te methoden werden toegepast om te be wijzen. dat gdon Goddelijk gezag het woord dee Bi jbels dekte. De schepping werd ontkend. De zonde val werd ontkend. En dan ging m'en verder. Wat was waarheid? Och; dab hing al af van den tijd, waarin men leefde. Niets ntond eeuwig vast. De wijsgeer Kant had nog wel beproefd om eeuwig Vas te regelen van moraal cn zede te ontdek ken. maar toen de evolutieleer eenmaal werd aanvaard, verdween dat vaste ook in den eeuwigen stroom van verandering en vervloeiing. Wat was recht' Was er nog wel schuld? Ook dit konden de geleerden niet. hand haven. De mehschen waren 'bijv. overeen gekomen dat diefstal zonde was. Maar als zij dat eenis anders wilden (maken, dan was hl ook goed. Misdaad? Ja. wat. was misdaad. Mocht Dien daarvan eigenlijk wel spreken? Konden de arme dfeven en moordenaars "hei eigenlijk wel helpen, dat zij deden wat zii deden? Lag hun afwijking van den gewo nen regel misschien ook in een afwijking vnn'lhun hersenen? Was er wW een afwij king' J Indien ia, dan zou men die menschen in een ziekenhuis moeten brengen. Schuld ten straf? «Wie durfde er van spre ken? Was het niet de omgeving, die den mensch slecht maakte? Maak de maatschappij goed en de mensch zal ook goed worden. Wat er nog göteds was fin de maatschap pij, dankte men aan de Fransclie revolutie. Die had den mensch het licht gebracht, dat hij zijn eigen heer én meester is. En men -behoorde nu verder tc gaan in dfen weg, om de menschen te verlichten. Men richtte leeszalen op en volksuniversi teiten. Men juichte als'de menschen dc kerk en liet geloof den rug toekeerden. Men populariseerde de wetenschap, op dat eindelijk het volk ook mocht genieten van de nieuwe vondsten. Nog enkele jaren, dan zou de godsdienst verdwtenen zijn, en dan zou de tijd der vol le verlicht'ng zijn aangebroken. Hoe verheugde men zich in dat vooruit zicht. Zoo had dus nieLs een vasten grondslag meer. Gcên plaats voor God en voor Zijn Woord, voor overheid, voor gezag en wet 'en recht, voor schuld en straf. Alles 'was overgeleverd aan het inzicht van. den wij zen en geleerden mensch. Welnu a's men nu staat bij de mine van het leven, dan kunnen wij tot de gc- leerd'c, ongeloovige wereld zeggen; ziedaar in'practijk gebracht, wat gij 'als hoogste wijsheid leerdet. Als de overheid op» den volkswil berust, wel, dan wei-pen wij haar weg, als het ons past. Als het (recht geen vaste basis heeft, wel, wat hebben wij dan met uw recht noo- dig? Waarom zult gij zeggen, wat recht is? Als er geen schuld is, waarom motet: de misdadiger dan in de gevangenis? Er is immers geen misdaad en geen mis dadiger? Zoo is de stroom van het ongeloof van dc hoogo toppen afgedaald vto't de vlakte. De arme maatschappij met het 'rouw kleed omwonden, zien we thans gaan naar de studeerkamer van de wetenschap en als zij haar klacht 'heeft geu.it, en als de weten schap vraagt, de ongeloovige wetenschap, hoe komt gij toch in zoo'n ellende, dan kan zij de boeken en geschriften hij honderdtal len-werpen op de tafel en zeggen: gij zijt de schuldige Maar late niemand zich verhoovaaivïi- gen. In elks hart leeft van nature de revolu- tiegedaehte. En heel dte maatschappij heeft gezondigd, 'De ongeloovige door zijn onge loof, de geloovige doordat hij zijn geloof zoo weinig in practijk bracht. Er is een zoon, 'die zegt op het hevel van den-vader: ik gamaar hij ging niet. Er was ook den zoon, die zeide: ik wil niet gaan. O, als het lijden van onzen tijd, dien onwilliger) hoovaardigen zoon er eens toe bracht om tc doen, wat de Vader beval. Schopenhauer zeide, dat d'e menschen wilde verscheurende dieren geiijk zijn, die achter de tralies zitten opgteslolen, opdat zij elkander niet zouden verscheuren, de tra lies van. de wet en het recht. Als zij vrij kwamen zouden zij 'dkander verteren, want de mensch houdt zooveel van zijn naaste, dat hij hem wel zou willen bradten om zijn vet ale ischoensmeer te gebruiken. Alleen de wet en het gew'eld houden het tegen. De fmensch is wel zoo slecht als de wijsgeer zeide. Maar de wfeg tot behoud is gelukkig in hoofdzaak toch een andere. God wil Zijn wet schrijven in des men schen -hart. En dat is het behoud van liet leven. Zal Europa dat willen leefen ver staan? STADSNIEUWS. N. V. Leidsche Bouwmaterialenhandal. In de gisteren gehouden algemeene yer- gadejdntr van aandeel hou- Iers is besl i'-n -na ruime afschrijving en reserve-vorming aan aandeelhouders een dividend uit te kêeren van 9 pet. (vorig jaar 8 pet.). Als derde commissaris werd benoemd de heer G. J. ,W. van Dorssen te Rotter dam. Het rapport aan de hand van verlies- cn winstrekening is uitgebracht door den accountant H. D. M. Knol. Heden wordt in de stad druk gevent met „de Emmabloem", ten bate van de Vereeniging tot Bestrijding der Tubercu lose. Allerwege klampen jonge dames het door de straten passeerend publiek aan, zoo zij niet zijn getooid met het „Emma- bloempje". Hoewel de aardigheid van verkoop van bloempjes reeds lang is verdwenen, heb ben toch tal van personen zich heden met een Emmabloem getooid, wat voor de Ver eeniging tot Bestrijding van Tuberculose toch het voornaamste is. 1 Mei verlaat de lieer A. W. van den Heuvel zijn betrekking als chef-commies aan het H. IJ. S.'M.-station alhier. Ruina 42 jaar mocht hij bij de H. IJ. S. M. werkzaam zijn, waarvan 30 jaar aan. het station Leiden. De heer A. J. A. Prange van hier slaagde voor het examen boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht van de Vereeniging „Handelswetenschappen" te Utrecht. De afdeeling Leiden en omstreken van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren zal op de op 25 April a.s. te Den Ilaag te houden algemeene vergadering dier vereeniging de volgende voorstellen doen behandelen: lo. dat zoo mogelijk de voorstellen van het hoofdbestuur in het maandblad ge plaatst worden; én 2o. om een fusie met verêenigingen op het gebied van bescher ming van dieren zooveel mogelijk te be vorderen. De heer II. W. Hhnnivoort, thans in specteur der Registratie en Domeinen in de le divisie te Alkmaar, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot inspecteur der Registratie en Domeinen in de 9de divisie alhier. Overmorgen viert de heer J. Brug man alhier zijn 25-janig jubileum als blik slager in dienst bij de firma Tielenian en •Dros, conservenfabrikanten alhier. Die dag zal .voor-hem zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Op 12 April lieeft het vertrek plaats van den eerstvolgenden kindertrein naar Weenen. Personen die een Weensch kind verplegen, en dit met dezen trein Willen laten huiswaarts koeren, kunnen dit schriftelijk opgeven aan mej. V. Hollants, Visch marlet 2. Zij ontvangen daarna be richt, waar en wanneer de kinderen be zorgd moeten worden. Gisteren bestond het Gemeentelijk Waschlmreau ahier een jaar. In dit jaar hadden belangrijke uitbreidingen plaats, waarom B. en W. thans op Maandag 12 April heit bureau zullen overplaatsen naar de vroegere Centrale Keuken. Aldaar is ruimte om desnoods 1000 ii 1300 wasschen te behandelen. Centralen Jeugdraad. T'aar wij vernemen ligt hel in de bedoeling dal het lid der Twoode Kamer Baron van Wijnbergen, thans voorzit ter van do Staats-Go'mmissie betreffen de de ontwikkeling van jeugdige pé-r-o- nen, welke Commissie naar men wee-t ontbonden wordt nadat de installatie van den ingcstelden Centralen Jeugd raad zal hebben plaats gehad, zal optre den als president van dien Centralen Jeugdraad terwijl het secretariaat van dien raad zal worden toevertrouwd aan Mr. van Haeringen'; thans secretaris van de Staats-Commissie -nopens de ontwikkeling van jeugdige personen. Zegels. In omloop zijn gebracht door'htet bestuur der Posterijen (frankeerzegels van 60 cent, ten behoeve van de pakketpost. Het me daillon is groen, de rand is bronsgroen. Vroeger waren deze overgedrukt op zegels van 30 cent. Brieven en doosjes voor Duitschland. De Directeur-Generaal cler Posterijen en Telegrafie heeft bekend gemaakt, dat sn verband met de verkeersstremming in Duitiscliiand, brieven en doosjes met aan gegeven geldswaarde voor Duitschland. met uitzondering van het door Belgische troepen bezette Duitsche Rijngebied, als mede die. welke over Duitschland ihun be stemming moeten bereiken, tot nadere mededeeling niet ter verzeding z ij n toegelaten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat brieven en doosjes met aangegeven gelds waarde voor Denemarken, Zweden en Noorwegen tijdeijk over Engeland nagr hun bestemming zullen worden gezonden. Het snel trein verkeer. Met de nieuwe spoorwegdienstreg^- ling, welke vermoedelijk 1 Juli a.s. zal wor den lingevoerd, zal getracht worden verbe tering in het snel treinverkeer met Zeeland tot stand te brengen. Hongaarsche kinderen. Volgens een door het Centraal Comité voor huisvesting van Hongaarsche kinde ren ontvangen bericht, fzal het eerstvolgen de kindertransport Woensdag 7 April van Boedapest vertrekken. Deze kinderen zijn. bestemd voor het .Comité voor huisvesting van Protestantse!)e kinderen in Rotterdam, uitgenomen een klein getal, weik dit Co mité. aan Nijiucegsehe pleegouders heelt afgestaan. Een deel van het daarop volgen de transport komt weer naar Rotterdam, het -grootste (gedeelte echter naar eïderts. Waarschijnlijk zullen in korten tijd alle aanvragers hun pleegkinderen kunnen krijgen, nu de reis door Duitschland weer mogelijk is. Christsn-Sociatisten. Blijkens meiledeelingen in hét orgaan van den Bond van Christen-Socialisten Opwaarts" «komt ter 13e jaarvergadering op Hemelvaartsdag (13 Mei) te Rotterdam te houden, o.m. de bespreking aan de orde van het bestuur-praeadvies inzake aanslui ting van den Bond bij de Derde Internatio nale. Het prae-advrês der meerderheid ,J. Boiumeljé, t'Clir. v. d, Laaken, H. H. Cats, Chr. Kolthek-Timmer en P. Eldering) luidt dienaangaande afwijzend, dat dei- minderheid (ds. J. W. Kruyt) strekt tot aansluiting. Een der agenda-punten <is voorts de vast stelling van het program van actie, op welks thans geldende formuleering de 'fede ratie Rotterdam eenige wijzigingen voor sfeit, benevens de toevoeging van nieuwe paragrafen, m.I. strijd voor „volledige diplomateke en handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland" en „onvoorwaardelijke toepassing van het asylreoht". De Woningnood. De grondoorzaak van onzen woningnood is volgens de „N. Arnh. Crt." deze dat door het wanbegrip van pilblfek en overheid een eerbaar en nuttig bedrijf liet ver huren van huizen wordt beschouwd als •filantropie, z.oodat men dte mogelijkheid op een bescheiden en redelijke bedrijfswinst voor den ondernemer gewoonweg uitscha kelt, terwijl anderzijds Staat en Gemeente niet voldoende kunnen voorzien in da dringende beboete, die ontstaan is door den natuurlijken stilstand in dat bedrijf, ga< volg van het systhematisch dooden var\ ieder initiatief. Aanvoer van Steenkool. De steenkool lieeft tegenwoordig heel waü te beteekenen in de wereld, ztegt de „N. R. Crt." Men huivert al bij de gedachte, hoe het dezen winter moet gaan, 'ais in Enge- land de mijnwerkers langdurig gingen sta ken 'en de steenkoolaanvoer uit Duitsch land niet spoedig in orde komt. Daarom is het een heuglijk 'bericht-, dot de- eerste lading Zuid-Afrikaansche kolen met de Rijndijk, van de Holland-Zuid-Afrika-Iijn in de Rotterdamsche haven is aangeko men. Zij zuilen dienst doen als fabrieks- en als bunkerkolen en het is hog maar een/ begin, want er zullen méér ladingen vol-" gen. De aanvoer Igeschiedt La overleg mef ons distributie-beheer, en «de merkwaardig heid ervan is dat deze kolen, die men ,zoó ver moet halen, ondanks de vracht, op Ion- zte markt kunnen concurreeren met de steenkool, die wij Van onze Europeesche buren krijgen. Melkprijzen. Men schrijft uit den Aohterlioek aan het „Hbld.": Het is een zonderlinge chaos, wat do' melkprijzen betreft in ons kleine land:.- van 10 a 11 tot 16 a IS cent per Litertje. En misschien denkt een stedeling: die 16 a 18 cent wordt natuurlijk in de steden betaald want ten plattelande zit men 't dichtst hij 't vat! Helaas! hier geldt: „hoeHichter bij 't koe beest, hoe duurder melk". Wij herinneren ons een «tijdelijk vacan- tieverblijf buiten, in den tijd dat er ma ximumprijzen waren vaar thuisgebrachte en van-de-verkoopplaats-a.fgehaalde melk. Onze tijdelijke buurman, een boertje, dat zijn tijd juist had „gebeid", kon ons alleen leveren afgehaalde melk tegenthuis- gebrac-hten prijs! De laagste prijs, dien wij weten, wordt betaald in een middelmati ge industrieplaats. Uit de vele overzich ten der melkfabrieken, die in dezen tijd verschijnen, geven wij een enkel cijfer van de boterfabriek te RuiitIo. Deze fabriek- betaalde aan de boeren - over 1919 gemiddeld f 10.21 per 100 K.G., dus ongeveer 11 cent per Liter. Moet deze melk in de steden verkoel .1 worden, dan wordt ze natuurlijk aanmerkelijk duur der door vervoer, winst enz. Deze 11 cent krijgen de melkleveranciers, dus de boeren van de fabriek. De parti culier moet echter bij de fabriek koopen, want de melkleverende boer mag niet ver-» koopen aan derden, ja zelfs zijn er fa brieken, die het vervoeren van melk aan - jong vee enz. willen verbieden. Üp het platteland regeert dus óf de fabriek óf de een-of-andere zetboer die t er op waagt maar dan natuurlijk haalt van de parti culieren wat hij halen lean, en die in zijn uurtje melkrit langs de klanten een uur loon verdiende, waarmede waarschijnlijk zijn heelen dag was goedgemaakt. Waarom de dorpsche niet-boeren niet; een gedresseerde coöperatieve koe rond zenden onderling'? 't. Is een :dee cn wie wdet om „terzake" te blijven hoe op deze wijze een koe nog eens een haas vangt! Mond- cn klauwzeer. In Friesland nemen de boeren.thans zelf maatregelen tegen het besmettingsgevaar van 4nond- en kiauwzeter door handelaren en vreemdelingen. Voor een aantal boerderijen zijn borden geplaatsit met het 'opschrift, dat voor deze lieden de tctegang verboden is. Men meldt aan de ;,,Vee- en Vleeschhan- del": Het mond- en klauwzeer, vei brei:11 zich nog Steeds in het district "Rotterdam. AVer- den in de wetek van li tot 20 Maart lil nieuwe gevalllen aangegeven, dit cijfer* daalde in-dê .week van 21 tót 27 Maart tot FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN j door HUGO KINGMAN3. (Nadruk verboden.) Toen Marie den naam van de stad las, waagde zij nog te zeggen: „Maar ik weet nog niet, of ik in die stad wel kom." „Meisje, spreek de geesten niet tegen", zei de „helderziende" plechtig, met holle stem, „zij 'hebben mij zooeven verleid, dat ge in die stad een goede partij zult doen. (Weerstreef die geesten niet, want dat zou ii slecht bekomen. Zoek in die 'stad een dienst en mijn voorspelling zal uitko men, zoowaar ik Madame MachiovellI heet.' En denk aan het adres, dat ik je heb gegeven. Daar ben-je altijd welkom." Marie vertrok. De anderen vroegen nieuwsgierig, wat zij allemaal wel had voorspeld, omdat het zoo lang geduurd had, maar Marie zweeg er over. Later zou wel blijken, wat goede partij zij gedaan liad. „O, niets bizonders", zei ze luchtig, „aan de voorspellingen van dat-wijf hecht ik geen zier." Later op den dag maakten zij kennis met drie heertjes, die een advertentie had den gepjaatgt in hfitzglfdfi blaadje, Clat het gaan naar de bioscope had aanbevolen, waarin zij drie „net/te" meisjes vroegen om gezamenlijk de kermis door te bren gen. Maar die vlieger was niet opgegaan. Onder het motto „kermis" waren geen brieven gekomen. Maar 't was toch wel leuk om „op stap te gaan" met deze drie meisjes, die „van toeten noch blazen" wisten, naar één hun ner lachend opmerkte. En de zaak was gauw beklonken. Marie vond liaar begeleider een hupsche vent, zoo heel anders dan b.v: Jan Folmer, die haast niet durfde spreken. Maar deze ratelde er maar op los," liet haar schate ren van het lachen en was bovendien vrijgevig. Zij bezochten alle inrichtingen op de kermis, gingen naar de sociëteit, die voor die gelegenheid voor iéder was open gesteld. Zij waren zoo aardig, die heertjes, dat zij er wel voor zorgden, dat de meisjes de tram verliepen, 't Was wel een teleurstel ling, vonden zij, maar, ach, zoo heel erg was het toch ook niet, want dan gingen zij maar naar huis loopen. Het was toch prachtig weer. En zij brachten haar na tuurlijk thuis. Iloe dé andere twee dien avond thuis gekomen waren, wist Marie natuurlijk niet,-maar wèl wist zij, dat zij haar gelei der halverwege de stad en het dorp een f linken kaakslag had gegeven, die hem bijna, legen de aarde deed tuimelen, om dat hü oneerlijke bedoelingen met haar voorhad, waarvan zij niet gediend was... Het arme kind zag toen een tipje op gelicht van den grooten sluier, die hangt over een zondige wereld... Had zij die waarschuwing maar ter harte genomen! HOOFDSTUK VI. Zoovelen zijn er, die onze groote steden niet kennen. Niet in dien zin, dat zij er niet bekend zijn, dat zij er den weg niet kunnen vin den. Niet onze groot e steden, zooals die des zomers liggen te blakeren in de heele middagzon, als deze schittert in vollen pracht, terugkaatsend haar stralen op de vergulde daken der stadskerken of in de vijvers der plantsoenen en die des win ters wel een poel gelijken, als de smette- loos-witte sneeuw wordt vertreden door duizenden voeten. Niet onze nijvere ste den met haar straten, waarin ieder mo ment de electrische trams tingelen of de auto's ons in ijlende vaart voorbijsnorren. Niet onze groote steden, in wier havens drukke bedrijvigheid heerscht, waarin ons oog zich verlustigt. Niet onze groote ste den bij dag. Maar bij nacht! Zoovelen kennen die niet. Zij weten niet, dat. tegen middernacht daar vrou wen hQen en .weer drentelen voor de café's, van waaruit de tonen van een strijkje naar buiten klinken. Zij zijn ge trouwd of leven met een man, dien zij vreezen (liefhebben is een uitzonderings geval). Die gewetenooze sohurken exploi- teerén haar, jagen haar de straat op, des avonds laat, om geld te verdienenEn zij gaat, omdat zij hem vreest... Zij kan wel spuwen op den man, die haar geld geeft, om aan zijn lage hartstochten te voldoen, maar zij gaat voor hèm, die als zij hem geen geld thuis brengt haar bont en blauw slaat...... De dokters in de stadsziekenhuizen, zij kunnen het vertel len, dat de blauwe ruggen der beklagens waardige slachtoffers boekdeelcn, schan delijke boekdoelen spreken! Heen en weer vóór de café's drentelen zij. En daar achter den telefoonpaal, op een honderd meter afstand van liet café. staat een man, een bleeke man, met 'n gemeene tronie, waarvan zoo nu en dan alle menschelijkheid is weggevaagd. Hij maakt er zijn beroep van, onschuldi ge, onervaren meisjes te lokken, naar de danszaal Nu gaat hij met argusoogen z'n slacht offer na, dat daar flaneert vóór de bar. Straks, als zij een heer. beneveld door den drank, aanklampt en meetroont naar een donkere steeg of verdacht huis, dan zal hij" ze volgen, om, als 't eonigszins moge lijk is, den halfbeschonken, zinnQ.hjkjeu man le berooven van zijn bezittingen, om hem daarna voor dood te laten liggen. Maar hij moet oppassen! Want ginds op den hoek van het plein staat een agent van politio en op den anderen hoek weer; een. En terwijl hij stond te tandenknarsen van woede, lieeft hij zooeven twee lieeren zien passeeren. Die hebben hem, zonder een woord te spreken, even, een ondeel baar oogenblik slechts, uitvorsclicnd aangekeken. Hij kent ze wel. En zij ken nen hem wel. 't Zijn middernachtzendelingen! Tegen hèm spreken zij niet meer. Zi> w^ten, wat gevaarlijk individu hij is. Zij weten, hoeveel meisjes hij in het ongeluk heeft gestort. Tegen hèm kunnen zij geen vriendelijk woord, geen „goeden avond" meer zeggen. Aan liet menschelijk mede lijden en de menschelijke vriendelijkheid komt eens een einde! Tandenknersend ziet hij ze gaan. Hi/ moet voorzichtig zijn. 't Zul niet gemak- keijk gaan. vanavond een slachtoffer vast' te krijgen. Ilij is weliswaar een pootige kerel, maar de middernachtzondehngeu hebben een stevige wandelstok bij zich. Bovendien hebben zij maar een signaal ta geven en poitie snelt toe. Want politie en midderuachtzending werken samen a.s trouwe kameraden! M .(Word]; vervolgd}»

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1