Dagblad voor Leiden en Omstreken. - ABONNEMENTSPRIJS IX LEIDEN EN BUITEN LEIDEN M AAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER K WARTAAL f 2.50 PEI! WEEK f 0.19 FRANCO TER TOST PER KWARTAAL 2.90 Iste JAARGANG. - WOENSDAG 7 APRIL 1920. - No. 5 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIEPRIJS PEK GEWONE REGEL f 0.22V2 PES ZATERDAGS f 0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF. KLEINE ADVERTENTIES ran hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent, bft vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Nad are toelichting, r.en belangstellend lezer is over het ar tikel waarin ons blad aan het publiek werd voorgesteld, niet geheel voldaan. Wij weten nu wel, dus werd opgemerkt, dat de N. L. Crt. een p 1 a a t s e 1 ij k or gaan wil zijn en dat het een beslist c h r i s t e 1 ij k karakter wil dragen, maar niet duidelijk is geworden of ons blad in democratische dan wel in conser vatieve richting wil sturen. Gaarne willen we hieromtrent nadere inlichtingen verschaffen. En dan merken we allereerst op dat de hierboven ge maakte tegenstelling niet geheel juist is. Men kan b.v. zéér vooruitstrevend zijn en toch denk slechts aan Mr. Troelstra van democratie niets moeten hebben. Wanneer wij ons standpunt nader be palen, dan-stellen wij op den .voorgrond, dat wij hopen te sturen in democratische richting. Democratie is, gelijk men weet, afgeleid Van het woord „Demos", volk. Niet het volk, zooals de Vrijzinnigen dit verstonden, die alleen wat liberaal was tot het volk re"kenden. En niet zooals de socialisten dit verstaan, die weer voor eene andere klasse opkomen en desnoods de meerderheid door de minderheid wil len onderdrukken en die als echte aristo craten niet willen tellen, maar wegen. Neen, wanneer wij van volk spreken, dau bedoelen wij daarmede het volk in al zijn rangen en standen en geledingen, het volk als een organisch geheel. Een echte democraat wil geen overheer- sching van de geldzak, geen overheer- sehing van het intellect als in het glorie tijdperk van het libei'alisme, maar ook geen overheersching van de roode volks menners, die de z.g. proletariërs suggeree- ren dat zij en zij alleen liet volk uitma ken. Dat is om een oorlogsuitdrukking te gebruiken erzats-democratie. Of wil men een beeld dat meer bij deze omgeving past, democratie van den kouden grond. En op de vraag of de Nieuwe Leidsche" conservatief wil zijn, dan wel voorui'stre- veud, is het antwoord: allebei. liet een zoowel als het ander. Zekér, we willen vooruit. We willen niet bij het oude blijven staan en aan het oude vasthouden alieen omdat het oud is en omdat „het altijd zoo geweest is". Nieuwe tijden stellen nieuwe eischen. Er is met name op maatschappelijk ge bied nog veel wat verbetering behoeft en ons blad zal daartoe gaarne naar vermo gen meewerken. Maar we erkennen tevens dat volstrekt niet alles wat als vooruitstrevend wordt aangediend, door ons moet worden toe gejuicht. Wij zien „de plaats aan de spitsvol s', tv kt niet altijd als de beste plaats. Wanneer b.v. een streven 'opkomt om met de Christelijke beginselen in het staatkundig en maatschappelijk leven, in huisgezin en school niet meer te rekenen, dun doen wij daaraan niet mee, maar wvuschen wij vast te houden aan de oude b-'uroefde beginselen. Er is, mede als reactie op de staatsont houding van vroeger, in onze dagen een machtig drijven om heel het leven te brengen onder de macht van den staat. Van „vadertje Staat" en „moedertje Ge meente" wordt alles en alles venvacht. Het gezinsleven wordt onder allerlei schoonschijnende leuzen ontwricht en ver woest, de ouders al meer van hunne taak ontheven en met wat in het maatschap pelijk leven groeide wordt geen rekening gehouden. De Staat moet het doen of de Gemeente moet het doen, dat is het refrein dat tel kens en telkens weer wordt -herhaald. Welnu, daaraan hopen wij niet mee te doen. Is dat conservatisme'? Het zij zoo. What is èi name? zegt de Engelschman. .Wat is een naam? Hoofdzaak is niet of wij conservatief heeten of vooruitstrevend, maar hoofd zaak is of de waarachtige volksbelangen, naar den eisch van Gods Woord worden behartigd. En det zal, 't zij met alle bescheidenheid I, het streven zijn van ons orgaan. V Christelijke Vakbeweging. Dat de Christelijke vakbeweging niet geringen invloed uitoefent, bleek nog eens de vorige week uit een rede van den voor zitter van het roode Nedeiiandsche Vak verbond. „Het Ned. Vakvereenigingen-Ver- bond, zoo zeide hij, is niet afkeerig van solidariteitsstakingen, maar on der de huidige omstandigheden, valt hieraan niet te denken zoolang de Christelijke vakbeweging haar leden nog kan mobiliseeren." De Christelijke vakbeweging zit alzoo den modernen het meest dwars bij hun revolutionair drijven. Dat ze die „Christelijke onderkruipers" haten met een doodelijkcn haat en op hen de fiolen van hun toorn uitstorten het wekt geen verwondering. Maar weet ge, vraagt onze Rotter dammer, wat wel verwondering baart? Dit, dat ze nog immer in het christelijk kamp worden aangetroffen, die niets voe len voor den zegen, die in ons in deze re volutionaire tijden is geschonken in de christelijke vakorganisatie. Maar al te zeer bezondigen zich dege nen, die in onze christelijke vakactie slechts zien eene divisie van het revolu tionaire leger, dat den klassenstrijd voert. Uitingen van den heer Stcnhuis werpen wel ander licht op de actie onzer man nen." Lichamelijke opvoeding. „Het turnen brengt het willen van de dwaalwegen van het kinderlijk willen naar een logisch willen." JaJin. De pers ruimt meestal zeer weinig plaats in voor mededeelingen omtrent „Li chamelijke Opvoeding" en als het ge schiedt, dan is het veelal onder het op schrift sport. Ofschoon dit meestal geschiedt om prac- tisehe redenen, worden deze mededeelin- gen, door ons Christelijk publiek, toch met de meest mogelijke reserve- aanvaard. En geen wonder. Sportverslag, is het meestal niet een aaneenschakeing van Zondag- ontheiliging en menschenverheerlijking? Wij zijn daarom de redactie van „De Nieuwe Leidsche Courant" en hartelijk dankbaar voor dat zij ons de gelegenheid wilt geven propaganda te voeren voor de ze, ook voor ons Christenvolk, zoo uitne mende zaak. De Redactie toont daarmede, niet alleen dat zij alzijdig wil zijn, maar ook dat zij voelt de groote noodzakelijk om de lezers van haar blad op de hoogte brengen van den eisch, die altijd heeft gegolden maar bijzonder thans van kracht is, n. 1. het „meno sana in corpofe sano" (een gezon de geest in een gezond lichaam). Deze woorden van den lyriek „Juvena- lis," ze zeggen niet, wat het ideaal moet zijn, waarnaar wij streven moeten, maar ze sproken de onverbiddelijke waarheid uil, dat een gezonde geest slechts in een gezond lichaam huizen en dan ook zich hel schoonst ontpooien kan. Reeds de geschiedenis leert, dat licha melijk zwakke en kwijnende volken het nooit tot hooge geestesbeschaving ge bracht hebben, evenals omgekeerd de over-verfijning van geestes- en genot- leven ten koste van lichamelijke gehard heid, bij hoog-ontwikkelde volken, tot ach teruitgang, ja zelfs tot ondergang gevoerd heeft. Is het voor den handwerksman ai van groote waarde wanneer hij zich een krach tig geoefend lichaam heeft gevormd, ge hard tegen de schadeijke gevolgen van zijn beroep, ook voor den geestesarbeider, aan wiens zenuwen groote eischen wor den gesteld, zijn de lichaamsoefeningen van het grootste belang. Met houde dit steeds voor oogen: ulie- der lichaam is een tempel van den Heili gen Geest, die in U is; zoo verheerlijkt dan God in uw lichaam en in uwen geest, welke Godes zijn. L. 7-4, *20. de Br. STADSNIEUWS. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon No. 127. Geopend v. 912 en 's middags v. 25 u. 6 April 1920. 2 ovenvullers, 1 vuuj'stecnvormer, 1 let terzetter, 3 metselaars, 2 timmerlieden, 11 grondwerkers, 18 opperlieden, 1 betonwer ker, 3 ijzerwerkers, 1 gasfitter, 1 bleekers- knecht, 1 schoenmaker, 1 horlogemaker, 1 rijwielhersteller, 7 bankwerkers, 1 sto ker, 1 machinist, 3 voorslaanders, 1 me taaldraaier, 1 aanhouder, 2 electriciens, (1 dekenwever, 12 wolkammers, 1 spin ner, 8 katoendrukkers, 2 tapijtwerkers, 1 zuivel werker, 4 banketbakkers, 1 koek bakker, 7 broodbakkers, 1 kok, 105 siga renmakers, 2 sigarensorteerders, 1 strip per, 4 magazijnknechten, 9 slagers, 4 kell- ners, 2 chauffeurs, 2 .warmoeziers, 1 lom pensorteerder, 4 loopknechten, 2 schippers, 4 motorscliippers, 4 nachtwakers, 1 han delscorrespondent, 1 huisknecht, 107 los se werklieden. Vrouwen: 4 breisters, 1 liaspelaarster 1 deksorteersjer, 1 plakster, 3 werksters. De heer A. van den Bos alhier slaag de te 's-Gravenhage voor het examen han delscorrespondentie, afgenomen door de NederL Ver. tot Bevordering der Handels wetenschappen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 28 Maart tpt cn met 3 April T58 vöTWassen personen, 33 kinderen, totaal 191 personen. Het programma van de vergadering van leeraren in de wis- cn natuurkunde, op 7, 8 en 9. April alhier te houden, luidt als volgt: Dinsdag G April, 8 uur 's avonds: Sa menkomst der deelnemers in Leeszaal Bosscha, ter kennismaking. Prof. dr. P. Ehrenfest zal iets vertellen over het ge bruik van wiskundige methoden in de theoretische staathuishoudkunde. Woensdag 7 April, 9 uur v.m.: prof. dr. J. Burgers zal spreken over het ontstaan van den opwaartschcn druk bij een aero- plaan; 10 u. 30: rondgang door het kryo- geen-laboratorium onder geleide van dr. C. A. Crommelin en dr. H. R. Woltjer (de installatie is buiten bedrijf); 2 uur nam. Discussie over: Beperking van het meet- kunde-onderw ijs; minimum programma. Inleidster: mevrouw F. Ehrenfest-Afanas- sjewa. Donderdag-8 April, 9 uur v.m.: Dr. B. \an de Pol: demonstratie van de triode; 2 uur n.m.: Discussie over: De leerstof bij het onderwijs in de differentiaal- en inte graalrekening op gymnasia en H. B. S. Inleider: dr. J. Droste. Vrijdag 9 April, 9 uur v.m. Prof. dr. H. A. Lorentz: Vragen uit de relativiteits theorie. Maandagmiddag werd alhier een knaap aangereden door een auto. De knaap speelde met zijn kameraad, toen laatstgenoemde hem zijn pet afnam en wegwierp. De knaap, die de pet wilde op rapen, kw am daardoor plotseling voor een aanrijdenden auto. Het is te danken ge weest aan den chauffeur, die krachtig. remde, dat de knaap er wonder hoven wonder zonder veel letsel afkwam. Prof. W. C. de Graaf, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit alhier en te Utrecht, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de Pharmacografie, de Gale- nische pharmacie en de Micro-biologie, aan laatstgenoemde universiteit, zal zijn ambt van buitengew oon hoogleeraar alhier blijven waarnemen tot September, als wanneer vermoedelijk de benoeming van zijn opvolger aan de universiteit alhier kan worden verwacht. De Vereeniging „Vreemdelingenver keer" heeft haar Informatiebureau aan het station alhier wederom eiken dag van 9half 5 uur geopend. Mej. M. Schuyt Best is aangesteld tot informatrice. BINNENLAND. Jhr. Mr. D. C. van Teijlingen. Op de algemeene begraafplaats te Middelburg is Maandagmiddag het stoffe lijk overschot van wijlen den heer jhr. mr. D. G. van Teijlingen, in leven oud raadsheer in den Iloogen Raad, overleden te 's-Gravenhage, waar vandaan het lijk per auto naar Middelburg was overge bracht, ter aarde besteld. Sociale wetgeving. De commissie voor de sociale maat regelen, die reeds op 20 en 23 Maart ver gaderde, zal op Zaterdag 10 April ander maal te Utrecht samenkomen. De agenda bevat de onderwerpen: Moe- derschapszorg, bedrijfsorganisatie en ge- zinsloon dit laatste onderwerp vooral nader te bezien, in verband met de rege ling daaromtrent vastgesteld door den ge meenteraad van Arnhem. Arbeiderswoningbouwvereenigingen. Te Rotterdam had 4 April de consti- tueerende vergadering plaats van de C. A. B. I. Z. H. (Centrale van Arbeidersbouw- vereenigingen in Zuid-Holland) onder leiding van den heer K. R. van Staal. Aan deze vergadering was verbonden een tentoonstelling -van ontw erpen, plan nen en teekeningen van diverse Bouw ver- eenigingen in voorbereiding, alsook af beeldingen yan reeds gebouwde com plexen. Ter vergadering waren aanwezig 28 bouwverecnigingcn met 55 afgevaardig den. De C. A. B. I. Z. II. telt thans 53 aan gesloten organisaties, waaronder zich be vinden eenige groote bouwvereenigingen te Den Haag en Delft en heeft 3000 leden. Het dagel. bestuur is te Rotterdam ge vestigd en beslaat uit K. R. van Staal, voorzitter, H. Schlosser, secretaris, en A. van Essen, penningmeester. Bij de bespreking omtrent een Provin ciaal Technisch Bureau werd aan het be stuur opdracht gegeven de relaties met het reeds gevestigde bureau ie Rotterdam voort te zetten onder voorwaarde dat met de w erken in voorbereiding spoedig voort gang zal worden gemaakt en later op vast te stellen condities met het door den Ned. Bond van Arbeiderswoningbouwver- eenigingen op te richten Centraal Tech nisch Bureau zal worden samengewerkt, subsidiair, dat het als Provinciaal Bureau in de nieuw te stichten N. Y. zal worden opgenomen. Toezicht op films. Te Rotterdam heeft een bespreking plaats gehad tusschen den hoofdcommis saris van politie, den voorzitter der Bioscoopcommissie en eenige onderne mers van groote bioscoop-inrichtingen ten einde te overwegen, welke maatregelen zouden kunnen worden genomen om een einde te maken aan het opvoeren van bedenkelijke films, zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk werden vertoond. Het gevolg van de bespreking is, dat de burgemeester heeft bepaald, dat ia films niet meer zullen worden toegelatens le. sterke uitdrukking van sexueele hartai tochten; 2e. wulpsche bewegingen, die gericht zijn op prikkeling van sexueele hartstochten; 3e. nachtfiguren, tenzij zui vere plastiek of etnografie, waarhij alleen de lijnen van liet lichaam, zonder details, worden vertoond; 4e. zoodanige kleeding, dat zij zinneprikkelende details van het lichaam laat onderscheiden; 5e. alle bor-> deelscênes; 6e. stuitende tooneelen, be-» trekking hebbende op het vervallen van vrouwen tot prostitutie, handel in blan ke slavinnen, vrouwenhandel, koppelarij, ronselarij; 7e. handelingen, welke kwet send zijn voor de bedienaars van eenigen eeredienst of een bespotting van den eeredienst zelf; 8e. voorstellingen met ten- denz op het gebied van geslachtsleven. Aan de ondernemers van bioscoop-in richtingen is toegezegd, dat zij bij twijfel, of een film geheel of gedeeltelijk in strijd is te achten met het boventsaande, zich tot de hoofdcommissaris van politie kun nen wenden, ten «-Inde de film vóór de vertooning aan het publiek te doen keu ren. De keuring zal geschieden door tweei leden der Bioscoopcommissie en twee. ambtenaren' der politie. De Tv/eede Kamer. De Tweede Kamer is tegen 13 April deS middags te één uur samengeroepen. De samenstelling van ons brood. Met ingang van heden zal worden ver staan onder Regeeringsbloem een mengsel van: 10 K.G. Amerikaansche bloem en 90 K.Gv bloem, verkregen door uitmaling op 75 pet. van 25 K.G. inlandsche tarwe en 75 K.G. buitenlandsche tarwe; of bloem verkregen door uitmaling op 74 pet. van buitenlandsche tarwe en inland- sclie tarwe, waarbij de inlandsche tarwe is aangewend tot.ten hoogste 25 pet.; en onder regeeringsmeel, een mengsel van? 35 pet. inlandsche tarwe en 65 pet. buiten landsche tarwe. De suikerdistributie. Op vragen van den heer Abr. Staalman betreffende handhaving der suikerdistri butie heeft minister Van IJsselsteijn ge antwoord, dat hij voornemens is ook in het komende campagne jaar een rantsoen suiker, overeenkomende met een verbruik van 0.25 K.G. per hoofd cn per week, be neden den kostenden prijs beschikbaar te stellen en daarnevens de gelegenheid tot het verkrijgen van verdere hoeveelheden suiker tegen lioogeren prijs te handhaven. De prijs voor de gerantsoeneerde suiker zal worden bepaald op 70 cent per K.G.; bij het vaststellen van dezen prijs is reke ning gehouden met een ©enigszins ver hoogde winstmarge voor den tusschen- en kleinhandel. De prijs voor de niet-gerantsoeneerde suiker zal gelijk zijn aan dien van de wereldmarkt, verminderd met een be drag, gelijkstaande met een in geval van uitvoer door de N. U. M. te heffen ge deelte der overwinst, welk gedeelte lioo- ger wordt al naar gelang de prijs van de wereldmarkt den kostprijs overschrijdt. Deze kostprijs is dezerzijds geraamd op f73 per 100 K.G. te zullen bedragen. Zou aan de bevolking suiker uitsluitend tegen kostenden prijs worden verstrekt, dan zou in den kleinhandel een prijs van f 0.82 a f0.84 per K.G. berekend worden; bij levering tegen den prijs van de wereld markt zou de suiker vermoedeijk f 1.10 f 1.20 moeten kosten. Aangezien tot dus ver de gerantsoeneerde suiker slechts fO.GO per K.G. gold, zou levering tegen den kostprijs of den prijs van de wereld markt neerkomen op een zeer aanzienlij ke prijsstijging, die door onderscheidene groepen der bevolking als te bezwarend zou worden gevoeld. Het is uit dezen •hoofde, dat de minister besloten heeft, in liet komende campagnejaar, bij wijze van overgang voor de gerantsoeneerde suiker. FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN door HUGO KINGMANS. (Nadruk verboden.) 5) Baas Sinke had intusschen een zwaren gang ondernomen. Hij moest naar vrouw Lokkerse, die op het moment, dat hij er heenging, nog geen weduwe was, maar p(,r hii h""'' eenvoudige, maar nette, kraak-zindelijke woning bereikte, zou de zi'-u net iiciiiium van Lokkerse ontvloden zijn Hoe Sinke het er heeft afgebracht, wist hij later niet meer. Wel kon hij rneedee- len, dat vrouw Lokkerse hem had zitten aanstaren, als versteendhoe zij toen een gil had gegeven, die door merg en heen drong, toen op haar vraag, of er kans op beterschap bestond, hij zeer voorzich tig antwoordde, dat de dokter weinig hoop had gegeven en hoe ze toen daarna be wusteloos inéénzeeg Haar man heeft vrouw Lokkerse niet .weergezien Dienzelfden nacht moest de dokter aan haar sponde staan, want ontijdig bracht #i.i haai: kind ter wereld en zweefde da genlang tusschen leven-.en doodMen was genoodzaakt het kind bij den burger lijken stand als levenloos aan te-geven. Vanuit de boerderij van baas Sinke werd Lokkerse begraven. Hoe de weduwe Lokkerse lichamelijk geleden heeft, weten de dorpelingen wel, maar van haar geestelijken strijd weet alleen de oude predikant en die spreekt er niet van. Als Mj het had gedaan, dan zou hij moeten vertellen, hoe vrouw Lok kerse op het punt heeft gestaan, haar ge loof te verliezen; hoe zij opstond tegen God, Dien zij beschuldigde van onrecht vaardig te zijn en onbarmhartig. Maar als de oude, trouwe zieleherder had verteld, dan had hij ook met 'n glim lach op het gelaat moeten vertellen van 'n glorierijke overwinning! Want gelouterd kwam vrouw Lokkerse uit deze beproeving te voorschijn. liet sterven van haar man had liaar veel na der tot God gebracht dan zij ooit tot Ilem had gestaan daarvóór. God handelt wonderlijk met zijn kin deren! Het spreekt vanzelf, dat er niets meer van kwam, Marie naar de Normaalschool te zenden, in de naburige stad. liet kind begreep dat zelf heel best, al liet zij er heel wat tranen over. Zoodat het op zekeren morgen gebeur de, dat zij naar boer Jansen ging als aan komende boeremeid, waar zij liefderijk, door de boerin werd ontvangen, die ziels medelijden had met liet „arme schaap", zooals zij zich uitdrukte. Zoo verliepen op het dorp de jaren in eentonig rythme. Marie was negentien geworden en kon het tenslotte niet meer uitstaan, verlangde naar de groote stad, waartoe een „kennis making", die ze aangeknoopt had op een kermis in een naburig stadje, niet weinig bijdroeg. HOOFDSTUK V. Natuurlijk was moeder Lokkene er niet voor geweest, dat Marie er heenging, maar zij was te zwak, om haar dochter te weerstreven, zooals zij altijd was ge weest. Daarenboven was er de traditie. Op het dorp was het altijd de gewoonte ge weest, dat de boerenknechts en -meiden vrijaf kregen om naar de kermis te gaan. Niet één boer (zelfs geen Christelijke!) durfde van dien regel afwijken. Schijn baar zag men er geen zondo- in. Marie Lokkerse kreeg dus, evenals het personeel van boer Janssen vrijaf en trok met enkele vriendinnen naar de kermis in het naburige stadje. „Tot het naar de kennis gaan", liad het plaatselijk „neutrale" blaadje (dat natuur lijk in ieder Christelijk gezin gelezen werd!) geschreven, „behoort een bezoek aan de somnambule". Zij hadden dat gelezen, Marie en haar vriendinnen en zij zouden er ook eens heen. 't Kostte maar een onnoozel kwar tje. En daarvoor werd-je dan de toekomst voorspeld. i 0 Kon het goedkooper? Zij waren eerst wel wat verlegen, de donkere tent binnen te gaan, maar overwonnen spoedig haar bedeesdheid, 't Was toch eigenlijk maar een grapje, 't Viel wel wat tegen, dat zij niet alle drie tegelijk mochten komen in de tegenwoordigheid van de hooge „zie neres", maar enfin, dat kon nu eenmaal niet anders. De somnambuliste wist Marie handig uit te hooren, zonder dat deze hit merkte. F.n het arme kind werd voorspeld, dat zij spoedig zou vertrekken naar de groote stad. Weliswaar als dienstbode, maar dat zou zij niet zoo lang blijven, want zij zou er een" goede partij doen. Wat heel niet te verwonderen was, want zij was een te knap meisje om dienstbaar te zijn, zoo re deneerde het wijf gluiperig cn sluw, En het hart van Marie, zwol van trots. Een goede partij zou zij doen. Dan zou zij op het dorp eens laten zien, dat zij 9tond ver boven de dorpsmeisjes. Het waarzeggen was afgeloopcn, maar de „helderziende" hield Marie nog wat aan de praat. Geslepen als het geweten- looze wijf was, had zij gazien, wat vleesch ze hier in de kuip had. Aan dat meisje was misschien later wel meer te verdie nen. Die moest zij op sleeptouw houden! Zij vertelde dan ook suikerzoet, dat Marie van het stadsleven zich niet al te veel moest voorstellen. Het vermoeide zoo, omdat het zoo'n druk, gejaagd leven was. Zij zou haar daarom een adres geven, waarheen zij kon gaan, als zij op haar uitgaansavond niet wist, waarheen zich te wenden. Daar kwamen verschillende meisjes, die het onder elkaar zeer gezellig maakten. Zij moest er echter niet over. 6prekcn, want iedereen was daar niet wel-, kom. Er waren zooveel' meisjes, die het met de zeden zoo nauw niet namen cn die mochten daar niet komen! Maar zij vertrouwde wel, dat Marie zoo niet zou zijn. Zoo praatte het wijf, 6trooide het om ervaren kind zand in de oogen en stopt* haar het adres toé. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1