GemcsnteüjKe Aankondigingen. Schoenen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat voor in woners vai^ Leiden op werkdagen des avonds van 79 uur en des Zaterdagmid dag,? van 24 uur in perceel Burgsteeg 2 alhier, lieeren rijgschoenen worden ver kocht tegen f 10.90 per paar. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, G April 1920. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen aan de gemeentelijke vitschwinkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) SCHELV1SCH verkrijg- baar is a f 0.17 en SCEOL f 0.18 p. pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 April 1920. Directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Leiden breng*, ter algemeene kennis, dat aan dev Ontvanger der Directe Belastin gen is tea* hand gesteld het kohier der Grondbelasting, dienst 1920, executoir ver klaart den 1 April j.l. en herinnert voorts den bmelanghebbenden aan hunne ver plichting om den aanslag op den bij de ®et bepaalden voet te voldoen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 April 1920. den strijd tegen allen die Oranje's troon lielagen. Afgevaardigden van Patrimonium, afd. Ilillegom, brachten hij monde van den heer J. O. Vermeer de hartelijkste ge- lulvwenschen aan de heeren commissaris sen namens hun Vereenigïng over. De predikanten Bouwman en Kouwen- hoven toonden hun sympathie voor ons blad en wenschtcn allen die voor de Nieu we Leidsche Courant werkzaam zijn met eeij enkel woord Gods zegen in den ver deren arbeid toe. De heer A. M. Verschoor, voorzitter der hartelijk woord uiting van zijn gevoe- Evangelisatie aan den Morschweg, wenschte geluk, en deed een beroep op de medewerking van de N. L. Crt. voor de verbreiding van het Evangelie onder hen die daarvan zijn verstoken. De heer Pera (wethouder) gaf in een lens van dank aan de kloeke mannen, die het initiatief tot de oprichting van ons A.-R. dagblad voor Leiden en omge ving hebben genomen. „De Pers-is de Koningin der Aarde". Tal van jaren heeft de pers voor het grootste' deel de wereld geregeerd, doch zij heeft niet nagelaten veel kwaads te doen. Wat heeft de pers al niet op haar geweten? Zij is omgekocht, meermalen, vertelde zij de waarheid- niet, maak te gebruik van leugen en bedrog om soms haar doelpunten te hereiken. Welk een kwaad heeft de pers in de wereld niet ver oorzaakt? Wil de pers aan haar doel ten volle be antwoorden, dan moet zij in goede ban den zijn en zal zij een machtig en goed wapen worden. Spreker haalde zich het verleden voor den geest en zeide zich goed te kunnen herinneren hoe het ging bij het oprichten van het eerste Chr. dagblad „De Standaard". Wat is er toen geworsteld, toen gezucht. En de moeilijkheden wer den schier elk jaar grooter. Eens heeft het geen haar gescheeld, of het blad moest worden opgeheven, ondanks dit heeft zij het leven behouden. Was er toen nog maar één blad van Chr. beginselen, thans mogen'en kunnen wij reeds spreken van een „Christelijke pers". Me'ermalen is vroeger ook in Leiden een poging gewaagd om een Chr. dagblad op te richten, doch steeds is het op niets uit- geloopen. En thans is de zaak grondig aangepakt, financieel verzekerd, zakelijk bestuurd! Nu kunnen wij er alles van ho pen! Spr. brengt hulde aan de enorme werkkracht welke de heeren Commissa rissen der Naamlooze Vennootschap heb ben aan den dag gelegd. „Geve God, dat de Nieuwe Leidsche Cou rant aan allen die zich buigen voor Zijn ordinantie een gids moge zijn voor de veelvuldige vraagstukken des levens, en schenke de Heere Zijnen onmdsbaren Ze gen op het verdere werk, dat bij aanvang met zooveel succes is bekroond. Voorts voerde de heer J. de Lange nog het woord, namens de A.-R. raadsclub. Spreker schetste den toestand :waarin onze raadsleden verkeerden. De roode afgevaardigden in den raads zaal beschuldigen ons van kortzichtig heid en bcsehouwen ons alfsof wij van minderwaardieg beteekenis zijn. Wij zou den in den raad niet op onze plaats zijn! Nog erger worden wij van Communisti sche zijde uitgemaakt! Spr. meent echter beschuldigingen en [verwijten van Links over het algemeen als „pluimpjes" te moeten beschouwen. Tot nogtoe waren wij bovendien in onze bewegingen in den raad overgeleverd aan de neutrale pers en de behandeling door haar ons aangedaan is niet altijd even be leefd geweest. Van nu af aan zal onze eigen verslagge ver in de raadszaal zitten en zullen wij niet meerr overgeleverd zijn aan beschou wingen van hen, die onze beginselen niet Willen of kunnen begrijpen. Spr. verzocht onzen verslaggever reke ning te houden met de menschelijke zwak heden, waarmede ook onze, waarmede etlle raadsleden, alle menschen, van na ture zijn behebt. Wanneer het dus eens een keer verkeerd mocht loopen, hoopt 'de heer de Lange dat onze verslaggever zijn critielc wel niet zal onthouden, doch in een zoodanige vorm zal geven, dat er jeering uitgeput kan worden, want alleen dan zal critiek beteekenis liebben en ook doel kunnen treffen! De lieer S. Bulthuis bood bij zijn geluk- wenschen den directeur een prachtig mar meren inktstel aan. De heer Karstens, directeur, beantwoord de alle sprekers voor hunne hartelijke en welgemeende woorden, voor de vele be wijzen van sympathie en blijken van waardeering. Hij sprak de overtuiging uit, dat de Nieuwe Leidsche Courant een blad van beteekenis zal worden voor ons Christelijk volk van Leiden en omgeving. Zou ons blad geen bestaan kupnen erlangen, dan behoeft nimmermeer in Leiden of omge ving het plan te rijpen om een eigen Christelijk dagblad op te richten! Doch de zaken staan nu goed. Het aan tal abonné's is voortdurend stijgende! Voor alles, schenke God zijn zegen op onzen arbeid! Op het register van handteekeningen werden druk handteekeningen geplaatst. De verschillende belangstellenden be zichtigden voorts onze bureaux van Re dactie en Administratie, ons expeditie kantoor en de directiekamer, Waar de re ceptie werd gehouden. Aan onze lezers die gisteren geen gele genheid hadden, en toch nog hun belang stelling willen doen gevoelen, stellen tvij de gelegenheid open gedurende deze week, door het toezenden van hunne naamkaar tjes naar onze bureaux, Hooigracht 35, ons blijken van sympathie en medeleven te be- toonen. De heer L. Maas, Oud-Commandant der Leidsche Brandweer, wordt sinds eenige wekten in Endegeesi verpleegd. De heer ten Boekhorst, gep. Officier van Gezondheid, vroeger fte Leiden, - woon achtig, is Vrijdagmiddag in Endegeest overleden. Ds. H. Tli om ars, heeft, Zaterdagmiddag aanvankelijk hersteld, het Diaconessenhuis verlaten en- is in zijn- gezin teruggekeerd. Bij zijn thuiskomst werd hij verrast door een prachtig bloemstuk, getooid met oranjte- lihten hem aangeboden namens de Leid sche Christelijke Oranjevereeniging, waar- vw Z.Eerw. de gevierde voorzitter is. Te 's-Gravenhage is voor het. examen Handelscorrespondentie, afgenomen door de Nederl. Verg. tot Bevordering der Han delswetenschappen, gteslaagd- de heer A. van der Bos, alhier. Gedurende de Paaschdagen zijn de omstreken rond Leiden zeer druk bezocht. Groot was het verkeer met motorvoertui gen, fietsers, enz. Toch was het geen der dagen zoo druk als op ouderwetsche bloembollenöagen. Maandag was het-liet drukst; Amoral toen tegen den middag het weer geheel op- lcaarde en de zon doorbrak, was het op de buitenwegen druk. Verkoopers A'an afge sneden bloemen maakten goede zaken. Velen hadden hun auto's en fietsen en zichzelf met bloemen versierd. BINNENLAND. Rf! ij mverkers-stafcing? In het Zondag en Maandag te Heerlen gehouden mijnwerkerscongres is weer 'eens nadrukkelijk met ©en algemeene staking gedreigd. De Ned. Mijnwerkersbond (zoo verklaar de de secretaris) dis thans nog te zwak, dit moet erkend worden, maar wanneer de wensch betreffende den 7-urigen werkdag niet wordt vervuld en een goede loonrege ling uitblijft., zullen, wanneer de Bond sterker is, en da)t zal hij binnen korten tijd zijn, andere maatregelen genomen worden. De werkgevers moeten maar eens naar het •buitenland: zien. Indien de Bond in plaats van een kleinte vierduizend, tienduizend le den zal tellen zullen andere dingen gebeu ren. Wellicht eerderl Erkend wordt dat thans een daad niet mogelijk is maar het N. V. V. heeft hulp toegtezegd en spr. waarschuwt nu de Regeering en de di recties reeds dat, indien zij de verzoeken der arbeiders dn den wind blijven slaan; de verantwoording bij mogelijke daden voor hunne rekening komt. Door de samen werking die er denkelijk tusschen de vier bonden zal komen, zal men een groote macht krijgen om de billijke eischen te zien inwilligen. BlijVen de werkgevers weige ren, dan zullen daden zeker volgen. Onze Jonge!ingsvereenigingen. In\ de „Jongelingsbode" van 1 April wordt het programma bektend gemaakt van den Bondsdag op Woensdag 12 en Donder dag 13 Mei te Nijmegen te houden in het concertgebouw „De Vereeniging". Na de ontvangst op Woensdag hebben van kwart over '12 tot kwart voor twee de verschil lende sectie-vergaderingen plaats van cor respondenten, van de commissie voor de knapenverteenigingen (de heer H. Gordeau spreekt over „De Ouderavond en ons Jon genswerk") en van de zendingsvrienden (waar een nog onbekend spreker een zen- dingsonder werp zal inleiden). Na de aJgemetene huishoudelijke verga dering des middags te twee uur en het ge bruik van een eenvoudige maaltijd heeft 's avonds te 9 uur een bidstond plaats, waarbij zal voorgaan ds. C. D. van Nop pen, Voor de mörgenvergadering van Donder dag is 'het volgende programma vastge steld: Om 9% uur: Optening der vergadering. 1. Gezang, welkomstlied, 2. Welkomstwoord van den voorzitter der regelingscommissie: ds. W. Coenraad, 3. Gebed en Schriftlezing, 4-. Rede van den Bondsvoorzitter, 5. Ge zang, 6. Installatie van den heer A. Adriani, als Algemeen Secretaris, 7. Toe spraken der Algèmteen-secrefcarissen, 8. Me- dedeeling van den uitslag der bestuurs verkiezing, 9. Sluiting. Voor de middagvergadering, (li£3 li.) geldt het volgende: 1. Opening, 2. ,,De Jonge man en zijn lectuur", in te leiden door den heer H. A. de Boer Azn,, 3. Toe spraak van dr. J. C. Roose van Nieuw- D'orïïrecht. "OncTcFvvei'pT „Jezus Christus gisteren en heden dezelfde." 4. Sluiting. De avondbijeenkomst wordt gehouden in de Groote Kerk te 7 ure. Ds. J. Ossewaar- de van Nijmegen, opent die bijeenkomst. Als spreker tredten op ds. J. J. van Noort van -Amsterdam en ds. C. A. Steil weg van Nijmegen. (Ned.) Feest te Bricïle. De burgemeester van Brielle heeft-' eenige ingezetenen bijeen geroepen om te bespreken de vraag of het feit van 1 April 1572 daar in 1922 zal worden herdacht. Met eenparige stemmen is besloten het begin van onze onafhankeijkheid alsdan feestelijk te vieren. Marine-monument. Naar men meldt, heeft H. M. het be schermvrouwschap aanvaard van het te Helder gevestigd Comité tot oprichting van een Marine-monument. De ex-Keizer. De gewezen Duitsche keizer zal een paar dagen voor Pinksteren zijn buiten te Doorn betrekken. Onze suiker voorziening. In het komende campagnejaar zal wederom 'u rantsoen suiker van een, half pond per hoofd en per week beneden kost prijs beschikbaar worden gesteld. De prijs der gerantsoeneerde suiker wordt dan 70 cent per kilogram. Ontduiking achturendag, De heer Polak heeft naar aanleiding van het zich onttrekken aan de bepalin gen nopens den arbeidsduur de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat nu reeds vele ambachtslieden (als timmer lieden, schilders enz.') zich vestigen als zelfstandig ondernemers, ten einde te ont komen nu aan de bepalingen nopens den tengevolge werkgevers met hun arbeiders eenkomsten, straks aan desbetreffende wettelijke voorschriften? 2. Is het den minister hekend, dat dien tengevolge werkgers met hun arbeiders in werkelijkheid of in schijn coöperatief gaan werken, met het doel namelijk om de concurrentie dezer nieuwe baasjes het hoofd te kunnen bieden, door eveneens langer dan den voorgeschreven arbeids tijd te werken? 3. Zoo ja, acht de minister het dan niet gewenscht, wettelijke maatregelen te ont werpen, waardoor bovenstaande ontdui kingen worden tegengegaan? Uit het Kuipersbediijf, Uit Vlaardingen schrijft men: Met de werkgevers in het machinale kuipersbedrijf en de betrokken werklieden- organisaties is thans overeenstemming be reikt ten opzichte der loonen. Verkregen is, dat nagenoeg evenredige verhooging plaats heeft van de kuiploonen in het machinae bedrijf en de loonen over eengekomen met de kuiperspatroonsver- eeniging „Ons Vakbelang", dat alle loonen voor fustsoortèn, welkte reeds gemaakt wor den en die niet in de loonlijst zijn opgeno men geregeld en vastgesteld in overleg met de organisaties en dat ook voor deze fustsoorten de evenredige verhooging zal plaats hebben; dat met invoering van dten wettelijk geregelden acht-urendag de loo nen evenredig zulleh worden verhoogd; dat de vastgestelde loonen met terugwerkende kracht zullen worden uitbetaald vanaf Za terdag 6 Maart en dat deze regeling zal gel- dten tot 31 December 1920. De „Prinses Juliana". Men schrijft uit IJmuiden: Het is Za terdag een evenement voor IJnyaiden ge weest dat de „Prinses Juliana" inplaats van uit de groote sluizen rechtstreeks naar zee te vertrekken, eerst aan den •grooten steiger bijgenaamd „De Touris- tensteiger" kwam liggen om passagiers, bagage en mail aan boord te nemen. Aan den „Touristensteiger" is half drie aangekomen, na vlot door de groote slui zen geschut te zijn, kon aan boord van de „Prinses Juliana" onmiddellijk een aanvang gemaakt worden met de inla ding van de mail. Tegen twaalf uur wa ren reeds drie groote postauto's te IJmui- den aangekomen met mail en kleine post- paketten. Drie extra-treinen reden van Velsen naar IJmuiden voor het vervoer' van passagiers en bagage, welke treinen direct doorstoomden naar het liavenstia- tion in de onmiddellijke nabijheid van den aanlegsteiger voor de „Prinses Ju liana". Alles liep vlot vian stapel. Vóór vijf uur waren alle passagiers aan boord en was alle bagage ingenomen, waarbij volle medewerking werd verleend door de bemanning van het stoomschip. Een klei ne politiemacht kon volkomen de orde aan den wal handhaven. Geen enkel inci dent deed zich voor. Te ruim zes uur werden de trossen los gegooid en vertrok de „Prinses Juliana" naar Batavia. De „Prins Frederik Hendrik" vertrok uit de sluizen van IJmuiden rechtstreeks naar Suriname en bracht een vriendelijk saluut aan de „Prinses Juliana". Waarschuwing. De centrale gezondheidsraad ver zocht vermelding van het volgende: Het is in denlaatsten tijd voorgekomen dat in ons land handel gedreven wordt in oude militaire lcleedingstuk- ken van vreemde herkomst en dat deze op de publieke markt te koop worden aangeboden. Aangezien het niet aan te nemen is dat deze kleedingstukken ontsmet zijn ge worden, acht de Centrale Gezondheids raad het noodig' met klem legen het ge bruik er van te waarschuwen. Zij zijn als gevaarlijk te beschouwen omdatzij voor. het meerendeel onrein zullen zijn en ongedierte kunnen bevatten en daar door den drager en zijn omgeving kunnen besmetten. Vooral geldt dit voor den vlektyplius, een ziekte die, gelijk be kend is, door luizen Avordt overgebracht. Men zij dus bp zijn hoede! De meubelindustrie. Men meldt omtrent het conflict in de meubelindustrie uit Den Haag: Aan de uitgesloten arbeiders in de meu belindustrie is vanwege de organisaties Zaterdag voor de eerste maal een uitkee- ring gedaan. Voor de leden van den modernen Bond bedroeg deze uitkeering f 13.50 tot f 15, naar gelang van de loonklasse waarin men werkte, benevens 50 cent per kind tot een maximum van f3, zoodat de hoog ste uitkeering voor deze eerste week f18 bedraagt. KERK EN SCHOOL - Ds. J. J. C. Karres, te Hazersw oude, hoopt Zondag den 2cn Mei 1920 afscheid te ne men van de Ned. Herv. gemeente te Hazerswoude, en Zondag den 16en Mei 1920 zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te Oosthem, na bevestigd te zijn door dr. H. Schokking, van 's-Gravcnhage. Ds. A. Burger is voornemens op Zondag 16 Mei a.s. als predikant van de Ncd. Herv. Gemeente van Eek en Wiel afscheid te nemen. Zijn betrekking aan het Internaat van de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest hoopt hij daar na zoc spcedigf moegelijk te aanvaarden. Ds. J. C. A. Fetter heeft zijn be noeming tot voorganger van de afdeeling Haar lem der vrijzinnige Hervormden definitief aange nomen en heeft op den eersten Paaschdag zijn in trede gehouden. Ds. R. Jaarsma, pred. der Ned. Nerv. Gemeente te Maasland, vierde Zondag 4 April zijn 40-jarig ambtsfeest. De jubilaris, in 1851 geboren, werd in 1879 tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. Hij aanvaardde de ambtsbediening op 4 April 1880 te Lolliun, deed vervolgens in 1883 intrede te Balk en staat nu sinds 3 Juli 1904 in zijn tegenwoordige Gemeente. ging tot versterking van het ethisch beginsel in de Ned. Herv. Kerk tracht te formeeren, heeft een vergadering uitgeschreven tegen 14 dezer, te Utrecht. Ds. C. J. van Paassen, van Haarlem, zal een inleidend woord spreken^ waarna genoodigden over doel en werkwijze der vereeniging van ge dachten kunnen wisselen. De commissie bestaat uit de heeren Ds. J. Gou verneur, te Zierikzee; Ds. P. J. Molenaar, te 's-Gravenhage; Prof. Dr. H. Th. Obbink, te Utrecht; Ds. C. J. van Paassen, te Haarlem; Prof. Dr. J. R. Slotcmaker de Bruine, te Utrecht, en Prof. Dr. A. J. de Sopper, te Groningen. Naar wij in de Westfr. Kerkbo de lezen, bedroeg 1 Januari 1920 het aantal vaca tures in de Ned. Herv. Kerk 208, tegen 172 op 1 Januari 1919. In Twente wordt, een plaat- sing-bureau voor onderwijzers opgericht om hen, die het onderwijs willen verlaten, behulpzaam te zijn. Voorloopig hebben zich r e e d s meer dan 2000 candidatpn aangemeld voor het examen M. U. L. O. Land- en Tuinbouw Een adres aan den "Minister. Volgens mededeelingen in het Ned. Landbouw Weekblad heeft het bestuur van het Kon. Ned. Landbouwcomité een schrijven gericht tot den Mi nister van Landbouw, waarin het verzoekt alle be perkende bepalingen, welke ten aanzien van den uitvoer van nuchtere kalveren, vleesch cn vleeschaf- vallen zijn gesteld, ten spoedigste op te heffen. Tevens verzoekt het bestuur den Minister be- leefd om in den vervolge, alvorens maatregelen te treffen, waarbij de belangen van den landbouw zijn betrokken, wel overleg te willen plegen met den georganiseerden landbouw. Aan de varkens. De kaas daalt in prijs, de vette varkens worden duurder. Daarom gaan zuivelfabrieken in Friesland de melk niet meer uitsluitend tot kaas bewerken, doch geven de ondermelk aan de boeren terug om daarmee de varkens tc mesten. Lagere landprijzen. Het begint ernst te worden met de daling der prijzen voor de landerijen in Friesland. Op een publieke verkooping van greidland van beste kwa liteit in de gemeente Idaarderadeel was het hoogste bod 30 pCt. lager dan verleden jaar. De grootste boerderij. Dezer dagen is men gereed gekomen met een boerderij in 't Noorden der provincie Groningen, welke de grootste in ons land mag genoemd wor den. Buiten de prachtige voorbehuizing is deze boer derij 65 M. lang en telt 1 3 golven. Ze is van de modernste constructie en geheel voorzien van elec- trisch licht en waterleiding. Alleen staande reuzcnschuren met wijd omvat tende kappen en daaraanverbonden een moderne woning voor den bedrijfsleider. Welk een groote verandering in de landbouwerswereld! Gemengde Berichten. In Engeland heers c h t g r o o t e belangstelling voor een Poolexpeditie per vlieg= tuig, welke commandant Coppes vornemena is te ondernemen. De commandant laat het vliegtuig, dat voor deze expeditie dienst zal doen construeeren in de dicht bij de stad gelegen aerodrome. De machine zal van het Kangaroo-type zijn en zal in de grootste koude dienst kunnen doen, daar verschillende verbeteringen aan de machine worden aangebracht, welke er op berekend zijn moeilijkheden te voorkomen bij ge bruik onder de bijzondere omstandigheden van de Poolstreken. Ook heeft men een bijzondere inrich ting om te landen uitgevonden, welke aan dit toe stel zal worden aangebracht. Aan boord van het J a pansche schip Chile Maru, liggende in de Waalhaven te Rotterdam en geladen met balen lijnzaad, hebben de Japansche stoker U. K. en de Japansche trem- mer S. K., bij de lossing, een paar balen lijnzaad, die uit een leng schoten, op het lichaam gekre gen. Beiden moesten naar het ziekenhuis worden ge bracht, waarin eerstgenoemde met een gekwet ste ruggegraa t is opgenomen en de andere verbonden werd. Laatstgenoemde kon weder naar boord terug keeren. - Dat aspirine geen onschul dig geneesmiddel is en niet in ongelimi teerde hoeveelheden kan worden gebruikt, heeft taetugeen reeds aan 3cn lijve ondervonden, al moet dadelijk worden toegegeven, dat ook hier een groot deel van dq klachten op rekening der sug gestie komt. In ieder geval kan het ter „leering van al te enthousiaste aspirineslikkers zijn nut hebben, mel ding te maken van een in het (,T. v. G.' opgenomen.- raededeeiing „van Louns Y Vogele in een Spaansch tijdschrift, volgens welke in acht gevallen na het gebruik van aspirine in niet overdreven hoeveel heden hevige maagbloedingen ontstonden Zij kwamen onverwachts en meestal bij personen die reeds van te voren over hun maag klacht ten hadden. Het betreft hier n.l. maagzweren, die geheel zonder verschijnselen kunnen beslaan en nu tengevolge van den nadeeligen chemische prikkel tot bloeding aanletding geven. Het kan derhalve zijn nut hebben aan doctoren wat meer medezeggenschap te gunnen in zake het gebruik van aspirine dan velen thans gewoon zijn. De „Java Bode" deelt het volgende geval mede, waaruit blijkt welke diensten de draadlooze telegrafie aan de wetenschap kan bewijzen. In. de golf van Aden kreeg een der opvarenden van het s.s. „Antenor", der Nederlandsche Stoom- vaart Maatschappij Oceaan" een beklemde breuk, zoodat een spoedige operatie dringend noodzakelijk werd. De aan bcord zijnde dr. Van derWerff stelde direct draadloos in verbinding met twe.e andere stoomers der „Blue Funnel Line", waarvan de „Idomeneus" binnen enkele uren ter plaatse vclr- scheen. De kapiteinshut was inmiddels in een operatie-kamer getransformeerd de donkey-ketel in een sterilisatie-apparaat en met assistentie van den dokter der „Idomeneus" werd de operatie succes vol volbracht. Had men niet zeer spoedig en afdoende kunnen ingrijpen dan had de patient zeker de meest na bij zijnde haven niet gehaald. Volgens te Wcenen ontvangen bericht heeft Zwitserland naar Oostenrijk 500 wagons graan gezonden als voorschot op de be loofde levensmiddelen. Het zijn 200 wagons tarwe, 1 00 wagons mais en 200 wagons rogge. De terug betaling zal in Mei geschieden. Deze Zwitsersche hulp komt voornamelijk ten goede van Tyrol. De omgeving van Aken is door een vreeselijke misdaad in beroering gebracht. Een dezer een Akenschc firma, met een taxi aan het hoofd station. Twee deftig gekleede heeren vroegen hem wat een rit naar Alsdorf kostte. Pe chaffeur vroeg 200 Mark, doch deze som vonden de heeren te groot. Zij onderhandelden en spoedig reed de auto weg. In Alsdorf bezochten de onbekenden een herberg; de chauffeur wachtte voor de deur. Na een half uur bestegen zij weer den auto en wensch- ten naar Aken terug te keeren. Op weg daarheen werd de chauffeur door de heeren vermoord. Een hunner heeft den chaffeur toen hij aan het stuur zat, met een revolver doodgeschoten. Het lijk is op een stuk weiland langs den weg ge worpen. De moordenaars zijn er met den auto vandoor gegaan en vermoedelijk naar Holland gevlucht. Op het lijk werd in een portefeuille een som van 16 Mark gevonden. De firma K. op de Marktte Delft is opgelicht voor vier heerenccstuums. De oude truc werd toegepast, met een kleine variatie. Een per soon, zich noemende Belt, had bij een bewoner van het Noordeinde een kamer gehuurd en liet eeni ge costuums op zicht komen. Een ander die in het complot was, haalde de costuums af. Toen de win= kelbediende de costuums terug kwam halen, waren beide vogels gevlogen. Zaterdagnacht om drie uur werd de Rottcrdamsche politie gewaarschuwd, dat zich in de motorboot Meeuwtje", liggende in de Leu- vehaven, die om 1 uur uit Dordrecht was afgeva ren, twee mannen bewusteloos in de kajuit bevon den. De hulp van dr. Neurdenburg werd ingeroe pen, die de mannen op den kant liet brengen en kunstmatige ademhaling liet toepassen. Alle midde len om de menschen in het leven te roepen waren te vergeefsch. Bij onderzoek bleek, dat de mannen, de kooplie den Van der Haven en Bouwens, beiden uit Rot terdam, in de kajuit waren gaan liggen slapen en bedwelmd zijn door gassen, ontsnapt uit den defec ten knalpot van den motor. In 1917 werd door den Duit- schen keizer namens de marine een bedrag van f 10.000 ter beschikking van den burgemeester van Velsen gesteld als erkenning van de goede behan deling, welke de opvarenden van den te IJmuiden binnengevlucliten torpedojager V 69 van -de zijde der burgerij had genoten. De burgemeester, die met 1 Mei gaat ver trekken, heeft deze som met opgeloopen rente aan de gemeente aangeboden onder voorwaarde dan dit fonds zelf onaangesproken blijft en de rente jaar lijks wordt uitgekeerd aan de afd. Velsen van het Witte Kruis om te worden besteed voor de wijk* verpleging te Velseroord. Dr. Galippe, Fransch genees- heer, deelde in de „Academie des Sciences" mede, dat hij in Eoyptische papyrusrol levende bac teriën gevonden had, althans ze er uit had ge kweekt, uit de sporen waarschijnlijk. Dit wordt een nieuw' middel om het verleden weer voor ons te doen levenDaar is bijv. de middeleeuwsche pest, de ;1zwarte dood", die men op die manier weer eens in ons midden kon doen opstaan, zegt Capille Immers, in documenten der!5é eeuw vond hij een soort pest-bacillen, die ook weer tot vermenigvuldiging bereid waren. Dr. Galippe mag wel oppassen I Van Heerenvcenna arBoven- knijpe, een 20 minuten fietsen, moest voor bezorg- loon van een telegram f 1.10 betaald worden. Dit telegram, van Frankfort aan de Main in Duitschland naar Heerenveen verzonden, heeft op zijn buitenlandsche reis minder gekost dan op zijn .^fietstochtje." In de gemeente Didam (Geld.) heeft de" Raad besloten de belasting voor dans partijen ter gelegenheid van de markt en ker mis tc verhoogen van f3 tot f30 per dag. Men begrijpt dat zoowel de kasteleins al de jongelui erg boos zijn Maar op fiscaal gebied is het een ware vondst De bewoners van het overi gens zeer rustige dorpje Voorthuizen, geraakten Vrijdag niet weinig uit hun evenwicht, toen een „vreemdsoortige machinerie", onder politie-geleide, den rijksweg aldaar passeerde. Sommigen wisten te vertellen, dat het een soort tank was, waarin zich ongetwijfeld tot de tanden gewapende b o T- schewiLi zouden bevinden. Baj den eersten oogopslag bleek echter, dat het niets anders dan een landbouwtractor was, die evenwel met zijn kameraden, den weg zoodanig vernielde, dat de politie terecht van oordeel was, op de zware machinerie tijdelijk beslag te moeten leggen en tegen den geleider proces-verbaal op te maken...

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2