B. van NOORT DAMESKOUSEN. Uit de Omgeving. BRANDSTOFFENCOMMISSIE TE LEIDEN. De Directeur van liet Brandstoffen-Bu reau maakt bekend, dat het Bureau met ingang van 1 April voor het Publiek tot nader order zal zijn gesloten. De Directeur van het Brandstoffenbureau KRAMER. bestemming geene verkeersstremming be staat. Aan boord van de Batavier III en IV te Rotterdam bevinden zich 150 ton levens middelen uit Engeland, bestemd voor Wee- nen. Ondanks pogingen van den secretaris van de Engelschë Relief-commissie is men nog.-, niet tot lossing en verzending'over gegaan. Onze A. R. Partij. Voor de verkiezing van leden en vier le-~ den-plaatsvervangers van het 6. C. \Verden ingezonden 277 stembiljetten, waarvan 11 ongeldig moesten worden verklaard, we gens het ontbreken van het stemmental, terwijl 4 in blanco waren. Gekozen werden tot leden de heeren A. W. F. Idenburg met 5533 stemmen en mr. H. Bijleveld Jr. met 4390 stemmen. Het C. C. bestaat thans uit de heeren Prof. Mr. A. Anema, Mr. H. Bijleveld Jr., H. Colijn, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst,L. F. Duymaer van Twist, Ds. G. Hofstede, A. iW, F. Idenburg, II. Pollema, C. Smecnk, Mr. J. A. de Veer, Mr. J. A. de Wilde en J. C. Wirtz. Uit deze 12 leden moeten door de stem hebbende afgevaardigden ter Depulaten- vergadering niet door de Kiesvereeni- gingen een eerste en een tweede voor- sitter worden gekozen. Tot leden-plaatsvervangers zijn gekozen de heer'én Mr. J. J. Croles met 2321, Mr. P. S. Gerbrandy met 2302, Ds. M. van Grieken met 1595 en P. Wielinga met 1468 Stemmen. Voorts werden op nog 159 andere personen ,van 1264 tot 5 stemmen uitgebracht. V r ou wenbelan g en. De Nederlandsche Unie voor Vrouwen- belangen zond onderstaand telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken: „Het Be'stuur der Nederlandsche Unie voor Vrouwenbelangen, gevestigd te Am sterdam, verzoekt Uwe Excellentie drin gend, om, nu zich daartoe de gelegenheid door het overlijden van Mr. Kappeyne v. d. Coppello, opendoet een vrouw als lid van de Staatscommissie voor de Grondwets herziening te benoemen. (w. g.) M. BoissevainPijnappel, Voorzitter, t Mr. W. L. P. A. Molengraaf, onder- Voorzitter. Clir. Kweekschool. Tot de Kweekschool zijn na afgelegd examen toegelaten: Leendert Eggink, Izak van Weerlee, Adriana Geertruida Carton en Grietje de Jong, allen van Lei den; Willem Mulder, van Valkenburg; Geurt Steenwinkel, van Lisse; Geertruida Willemina Beekenkamp, van Oldebroelc; Alida Petronella Broers, van Voorscho ten; Alida Cornelia Dol en Neeltje Grietje Groen, beiden uit de Haarlemmermeer; Johanna- Jacoba Hibly, van Leimuiden; Johanna Kroon, van Strijen; Wietske Spoor, van de Glindhorst; Johanna Adria na Verheul, van Benthuizen en Johanna van der Wiel, van Noordwijk aan Zee, terwijl van de Hervormde Kweekschool te Amsterdam overkwam Josephine Johan na Kromp, van Aarlanderveen. Er hadden zich 24 candidaten aange meld, waarvan 4 zich terugtrokken en 4 werden afgewezen. Be Tieïsche kwestie. Op de vragen van het Tweede Ka merlid L. M. Hermans in zake den aan koop van een huis voor den Raad van Arbeid te Tiel heeft minister Aalberse zeer uitvoerig geantwoord. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het is waai-, dat te Tiel ten behoeve van den Raad van Arbeid een huis is ge kocht, dat f 40,000 kost. Het is waar, dat twee panden te koop waren, onderscheidenlijk voor f 18,000 en f35,000. Het eerste pand, dat geschikt zou zijn geweest voor het gebouw van den Raad van Arbeid, was echter bewoond, terwijl redelijkerwijze kon worden onder steld, dat de huurder nog geruimen tijd in het genot van de huur zou blijven ge handhaafd. Het tweede pand bleek, in verband met het ontbreken van de moge lijkheid van uitbreiding, ongeschikt. Het door den Verzekeringsraad te Arn hem ingestelde onderzoek heeft, naar de overtuiging van den minister, geen han delingen of gedragingen van den voorzit ter van den Raad van Arbeid te Tiel aan het licht gebracht, ter zake waarvan dezen ambtenaar eenige blaam kan treffen. Er bestaat dan ook voor den minister geen aanleiding tot het nemen van eenigen maatregel in dit geval. BUITENLAND. ROOD TEGEN ROOD. De nieuwe regeering in Duitschland schijnt ondanks de concessies die aan de roode groepen werden gedaan bij de socia listen niet erg in den smaak te vallen. Onophoudelijk toch wordt het kabinet in de socialistische pers op de meest hefti ge wijze becritiseerd. De oorzaak is o. i. niet ver te zoeken. De regeering, ze mag zoo rood zijn als ze wil, heeft in de eerste plaats tot taak de orde te handhaven en aan de uitspattin gen van de Spartaeisten en andere isten een einde te maken. De socialistische leiders en de socialisti sche bladen daarentegen doen precies het zelfde wat Troelstra ten onzent vaak doet. Zij kijken maar steeds naar links en ze hebben maar één angst dat zij de steun van de-massa zullen verliezen cn dat een ander met de volksgunst zal gaan strijken. Zij willen lot eiken prijs v.óór blijven. Daaraan is het waarschijnlijk toe te •chrijven dat een van de .voornaamtse so cialistische bladen zich den volgenden uit val tegen de regeering veroorloofde: „De eerste daad van de na haar „her vorming" weer actief geworden rijksregee- ring toont met schrikwekkende duidelijk heid, dat van deze regeering niets is te hopen wat ook maar in de verte zou ge lijken op het vervullen van de verwach tingen, die na het neerslaan van den reac tionairen staatsgreep algemeen in ons volk gekoesterd werden... Deze regeering Mül- ler-Geszler bewijst van den eersten dag af van haar bestaan, dat zij tot den strijd te gen de reactie, van rechts, tot zuivering van den militairistischen zwijnenstal even weinig bij machte is als die van Bauer- Noske het was. Haar eerste daad is niet de vervolging van de reactionaire hoogver raders, niet de reiniging van de rijksweer, niet de vorming van een vertrouwbare macht tot bescherming van de democrati sche republiek. Haar eerste daad is een verordening die een der ergste vertegen woordigers van het oude militaristische stelsel volmacht geeft tot bestrijding van het „Bolsjewisme", een overwinning dus, van de arglistige taktiek die door de re actionaire pers onmiddellijk na de misluk king van de Kapp-Luttwitz affaire werd ingeleid". Met dien vertegenwoordiger van het oude militairistische stelsel, wordt dan be doeld generaal W a 11 e r, die van de regeering opdracht kreeg de wettelijke toe stand in het Ruhrgebied te hei-stellen. Misschien onder den indruk van de ge voerde campagne neeft de regeering ech ter de macht van generaal Waller aan zienlijk beperkt door hem een rijkscom missaris, een soort „gedeputeerde te velde" toe te voegen, die in alle beslissingen ge kend moet worden. Gelukkig wijzen de laatste berichten er op, dat de toestand verbetert, daar ook de revolutionairen zich tot onderhandelen bereid hebben verklaard. Het roode leger verloopt. Een van de redenen waarom de revolu tionairen tot onderhandelen bereid wa ren, moet gezocht worden in het langza merhand verloopen van het roode leger. Jammer genoeg echter, gaat dit verloo pen met allerlei uitspattingen gepaard. Te Duisburg moet de toestand daardoor bepaald onhoudbaar geworden zijn en de meerderheidspartijen hebben dan ook in een telegram aan de rijksregeering ge smeekt toch in te grijpen. De terugkee- rende gewapende benden, zoo heet het, hebben de toegangen tot de stad bezet en dwingen met geweld de fabrieken te slui ten. In de stad regeeren nog uitsluitend links-communistische elementen. Ook de hoop om bij de ontbinding van het roode leger de veiligheid in de stad door veilig heidsdienst en politie te doen bewaren, moet opgegeven worde'n. En van deze jammerklachten schijnen er talloos vele bij de rijksregeering in te komen, het geen bewijst, dat het ontbonden roodle le ger nog grooter gevaar voor de bevolking inhoudt dan het roode leger in actie. En den economischen toestand, die tocli al zoo slecht mogelijk is, maken deze weg- loopers nog erger door met hun requisi- tiebons allerweg, ten eigen bate natuur lijk, de kleeren- en schoenenmagazijnen te plunderen, wat reeds een zoodanigen omvang moet hebben aangenomen, dat de centrale raad (waarnaar overigens niet eens meer geluisterd wordt) bevel heeft gegeven niets meer op die bons af te ge ven. Geen algemeene staking? De algemeene vergadering van de revo lutionaire bedrijfsradon heeft na lange besprekingen met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de alge meene staking wordt van de hand gewe zen. De arbeiders zullen zich echter voor- loopig bereid houden omeventueel de bedreigde broeders in het Ruhrgebied door de algemeene staking te hulp te ko men. De onafhankelijke Daumig hield een rede, waarin hij de arbeiders aanmaande van de algemeene staking af te zien, daar er, te oordeelen naar de op het oogenblik door de regeering genomen maatregelen geen acuut gevaar voor de arbeiders in het Ruhrgebied bestaat. Ook de vertegenwoordiger van de com munisten Walcher sprak tegen de alge meene staking, daar hij meende, dat van een dergelijke actie op het oogenblik toch geen succes zou zijn te verwachten. Troebelen in Denemarken. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het vakcongres aldaar besloten heeft tot de algemeene werkstaking over geheel De nemarken. Het voornemen van de leiders is, de geheele Deensche industrie te verlammen en alle openbare diensten stop te zetten, zooals de electriciteit, het gas, de waterlei ding, spoor- en tramwegen, telegraaf- en telefoondienst. De sociaal-democratische partij eischt in een oproep tot alle arbeiders, dat deze zullen strijden voor de invoering van een ingrijpende democratie en het instellen van de republiek, het één-Kamersysteem en de bepaling van de leeftijdsgrens voor het kiesrecht op 21 j^ir. Verder wordt verlangd, dat de arbeiders medezeggen schap zullen krijgen in de leiding der be drijven en aandeel hebben in de winsten. Het lot van Turkije. Volgens berichten uit Parijs zal de Op perste Raad Maandag in groote lijnen de economische bepalingen* van het Turk- sche verdrag onderzoeken. De vrijheid en gelijkheid van alle naties in de toekomsti ge Turksche gebieden zou als algemeen beginsel worden aangenomen. De havens zouden niet geïnternationaliseerd worden, noch onder een internationale controle komen, doch vrij zijn voor schepen van alle landen. Aan den anderen kant zal een vrije zone worden ingesteld. In de Grieksche en Armeensche gebieden zul len de mogendheden volgens de „Excel sior" van geen enkel voorrecht afzien en ,de verkregen rechten handhaven, dit laatste zoneter afbreuk te dóen aap het Ingezonden Mededëelingen 45 cent per regel, Zaierdac» 60 cent Mode-Afdeeling 83 Haarlemmerstraat 117 bepaalde omtrent de vrije zone rondom de haven van Smyrna, die ten behoeve van de bevolking van het achterland zal worden ingesteld. Onlusten in Mexico. n~ Uit San Antonio wordt gemeld: Een draadloos telegram, dat is opgevangen door het station Fort Maintosb, bericht, dat Yonacio Bonilla, de Mexicaansche gezant en candidaat voor het president schap van Mexico gewond is bij relletjes, welke te Mexico City plaats vonden naar aanleiding van een demonstratie, op touw gezet door de aanhangers van gene raal Obregon en Gonzares. In het tele gram wordt verder niet gemeld of de on lusten een ernstig karakter hebben aan genomen. De hel in Rusland. Een Nederlandsch technicus die kort geleden uit Rusland ontvluchtte, vertelde omtrent zijne bevindingen aan de N. Roti. Crt. o.m. het volgende: De Sovjet-regeering heeft alle eigendom men aan zich getrokken; particulier bezit is overal afgeschaft. De staat is eigenaar van alles en beschikt over alles naar eigen inzicht; hij is de groote werkgever en gelast ieder, den arbeid te verrichten, waarvoor hij eenmaal staat of is aange wezen en beloont ook zijn werknemers. En met welke loonen? Oogenschijnlijk voor ons om van te watertanden: van den geringsten arbeider tot den bekwaamsten technicus 10, 20, tot 60 a 70.000 roebel per maand. Maar deze loonen beteekenen zoo weinig; men kan vöor grof geld bijna niets krijgen. Een pond boter kost, berekend in Holl. geld, ten minste 100 gulden; evenzoo vet en vleesch, hetwelk hoofdzakelijk met hamsteren verkregen moet worden. De hoogste staatsambten worden gegeven aan arbeiders zonder eenige kennis zan zaken. De burgerij is nagenoeg verdwenen; ge vlucht of gedood. Een treurig lot. hebben de boeren, die nog aan de vroêgeré regeering bleven hechten. Zij worden streng in 't oog ge houden en bij hét minste verzet terecht gesteld. Men moet trouwens niet meenen, dat er in Rusland thans weinig gestraft wordt. Op het minst verzet staat de kogel. Ver scheidene plaatsen, b.v. onlangs nog de stad Jaröslaf, welker inwoners om levens middelen vroegen, Werden dientengevol ge urenlang gebombardeerd. Dus kogels voor brood! Het gévolg van dit alles is ge weest en nog steeds, dat duizenden en dui zenden, vooral uit de gewone volksmassa hun huizen ontvlucht-.zijn, om nu maar van roof en plundering te levenl Zij heb ben zich vereenigd tot benden: 20, 30,zelfs 40.000 man sterk, die over gepantserde treinen, kanonnen, .maehinegeweeren en munitie beschikken en moordend, plunde rend en brandstichtend door het land trekken. Bij de nadering van het roode leger ver spreiden zich deze troepen wel, om spoe dig op een afgebroken plaats weer samen te rotten. Bij deze benden hebben zich den laatsten tijd ook zeer veel arbeiders aan gesloten, die het voordeeliger en veiliger achten, aldus rond te zwerven, dan in fa brieken te arbeiden, waarbij ze van hon ger dreigen om te komen, of gevaar loo- pen, bij het minste vergrijp neergeschoten te worden Crisis in België? Al sedert eenige dagen wordt er druk gesproken over de mogelijkheid eener zeer aanstaande kabinetscrisis. Reeds liep het gerucht op de Brusselsche beurs dat mi- nister-president Delacroix zijn portefeuil le ter beschikking van den koning had gesteld. Zoover is het nog niet, doch de moge lijkheid eener ingrijpende ministerieele wijziging schijnt geenszins buitengesloten te zijn. Op het congrs der sociaal-democra tische partij, dat met Paschen zal worden gehouden, zal de deelneming van socialis ten aan de regeering een onderwerp der debatten vormen. Men verwacht evenwel dat de meerderheid zich ten gunste van deelneming zal uitspreken. Naar men weet hebben thans drie sociaal-democraten zit ting in het Kabinet. Staak maar raak. Het bestuur der socialistische partij van Frankrijk heeft een besluit genomen aan gaande een demonstratie op 1 Mei. De meerderheidssocialisten hadden een alge meene arheidsneerlegging van 24 uur voorgesteld, de extremisten daarentegen een onbepaalde 'algemeene staking. Na een debat is het voorstel der meerder heidssocialisten met 92 van de 124 stem men aangenomen en de 24 uurstaking in overeenstemming met de internationale als werelddemonstratie voor de socialisee ring van de productiemiddelen en hun ruil vastgesteld. De toestand in Zuid-Rasland. Alexander Bronsten, een Britsch koop man, die juist voor de bezetting van Odes- sa, door de bolsjewiki, uit die stad ont snapte, heeft omtrent den toestand in Zuid-Rusland een en ander meegedeeld aan de „Westm. Gaz." Zijn totaal-indruk was dien van eén wanhopige war boel; van een volk .levende op zijn opge- gaarde rijkdommen, doch op den weg naar beslisten ondergang. Een zeer klein percentage van het Russische volk staat, meende liij, aan den kant van bolsjewisme éri"'daarvan zijn slechts wei nigen bolsjewist uit beginsel; de overige halen uit de beweging wat zij kunnen en rapen bij elkander wat mógelijk is. De burgerij wordt zonder genade geplunderd; doch de plaatselijke commissaris is wei- af. De arbeiders worden zoet gehouden 'door betalen voor werk, dat zij niet doen. De bolsjewisten, zeide hij, hebben alle particulier initiatief gedood, doch er niets voor in de plaats gegeven. De vernieti ging der munt en de tyrannieke maatre gelen der commissarissen hebben het ver trouwen bij de boeren gedood, die hun graan niet willen afslaan, gesteld al was er genoeg materiaal om dat te vervoe ren. In de steden worden eenige zaken gedaan, doch alleen door personen en di recteuren, die onder dwang werken en met groote verliezen. De geheele economi sche opzet is onzeker, daar het bolsjewis tische stelsel steunt op de vernietiging der industrieele machine. Alle particulie-- re ondernemingen worden gedood, doch communisme bestaat evenmin. Frankrijk en het Vaticaan. Barthou deelde Woensdag aan de Com missie voor Buitenlandsche Zaken mede, dat de onderhandelingen, met het Vati caan aangeknoopt, voortgang hebben en wel in een voor de Fransche belangen gunstigen zin. Colvat is door de commissie als rappor teur aangewezen over het wetsontwerp betreffende de wederinstelling van een Frnnsch gezantschap bij het Vaticaan. Groote staking. De vereeniging van stuurlieden en lood sen der Oostkust van New-York, met een ledental van 28,000, heeft Woensdagmor gen om zeven uur tot staking besloten, teneinde den achturendag te verkrijgen. Door deze staking is het havenverkeer volkomen stilgelegd. Krijgsgevangenen vrijgelaten. Vierhonderd Engelsehen, Franschen en Denen zijn door de bolsjewiki vrijgela ten en in Finland aangekomen. Rusland en Polen. Een draadloos bericht uit Moskou meldt-, dat de Sovjet-regeering 'het aanbod van Po len, om vredesonderhandelingen te begin nen, aangenomen heeft. Zij acht het van groot belang, om onverwijld de vijandelijk heden op het geheele front te staken en stelt voor om in een Stad in'Esthland sa men te komen. In deze omstandigheden zoo besluit het bericht kunntn er geen ernstige hin derpalen voor 'het succes van de vredes onderhandelingen 4usschen de twee regee ringen zijn. Reuter verneemt dat ook de minister van buitenlandsche. zaken van Letland aan Tsjitsjerin draadloos heeft laten weten, dat zijn regeering bereid was, om onderhande lingen te openen. Tsjitsjerin vond goed, dat ze den 5den April zouden beginnen. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Viertal, Te Noordhom:' H. W. M. Hupkes Jr. te Kolham (Gri), P. A. Tiche laar te Beilen, J. Jebbink, te Wijnjeterp en J. C. P. van Erkel te Stitswerd. Drietal: Te Vlaardingen (vac.-L. van Mastrigt), I. Kievit, te Benschop, H. H. van Ameide te Ridderkerk en G. A. Pott te Oud-Beijerland. Aangenomen: Naar Nieuw-Weer- dinge, P. Nauta te Doeveren. Naar Gou derak K. van As, te Dirksland. Naar Tiel Ds. F. W. J. van de Poel, te Entóiuizen. Beroepen: Te Hansweert (toez.) J. A. Waardenburg, cand. te Rijperkerk. Bedankt: Voor Terhorne, H. Stegen- ga Wzn., te Cothen. GEREF. .KERKEN. Bero e p en: Te Blokzijl, 'Herm. Knoop, cand. te Amersfoort. Te Coevorden, F. W. Geérds te Schamegoutum. Be d a n k t: Voor Blokzijl, J. vim Herk- sen, cand. te Zwolle. De kerkvoogdij van de weldra-vacant wordende Ned. Herv. gem. te Wons (Fr.) hteeft het predikantstractement met 1700 verhoogd en het gebracht van 1800 op 3500. Tot het predikambt in de Geref. Kerk •ken zijn toegelaten de heerfen P. Deddens en D. K. Wielenga, beiden cand. te Rotter dam; laatstgenoemde stelt zich voorloopig nog niet beroepbaar. „Het Schoolblad van Vlaanderen" pu bliceert het volgende briefje, van een leer ling uit het vijfde schooljaar van een Vlaamsche school, die nog wel door zijn onderijzer „zeer verstandig" wordt ge noemd. „Gehachte Meester, „Om u mijn revaardige gunsten te be wijzen moet ik U steeds dankbaar zijn, en mijn krachtige edtdmoed te behouden om U nogmaals te bedanken bij het verlaten der .school voor de goedheid dien gij mij aangedaan hebt in 'het noodige leeren. Vele groetenissen van Uwen onderdanigen leerling." De z.g.n. voor-vergadering van de Vereen, van Ghr. Onderwïjzers(essen) zal D.V. gehouden worden op Zaterdag 10 April, ,'s morgens 11 uur in het gebouw v. K. en W. .te Utrecht, De agenda vermeldt o.a.T 3. Bespreking van hét Ontwerp Program van Actie; -4. In verband met punt 3 behandeling van énkele belangrijke zaken uit het-ontwerp van wet op het L. O. In een vergadering van vertegenwoor- gers uit Leiden, Utrecht en Groningen is definitief besloten tot de oprichting van een interacademiale studentengroep in den Bond van Nederlandsche predikanten. In die universiteitesteden waar de propa ganda tot aansluiting reeds begonnen is, treden zeer vele studenten aJe lid toe. Al gemeen wordt gevoeld, dat reeds te lang de theologische studenten tegenover de bui tenwereld den schijn hebben gegeven als ware het hun onverschillig welke maat schappelijke positie hen wachtte. Nu de nood op het hoogste is geklommen walt ook hier een kentering waar te nemen. Men heeft de overtuiging .dat 'het een rechtma tig verlangen is dat de kérk haren diena ren een dragelijk leven sb «staan mogelijk moet maken met tot loon voor, maar voor al tot strekking in hun idealisme. Op deze verlangens, die onder de tegeci woordige.studenten sterk tot uiting komeir de nadruk te vestigen, is het hoofddoel vaC de groepvorming. (Handbl.) Land- en Tuinbouw. De Noord-Hollandsche Bond van Melkveehouders te Amsterdam hield Woensdag een algemeene vergadering. Eenige mededeelingen werden gedaan over de stichting van coöperaties om de melk en bloc te verkoopen aan de slijters- coöperaties. Een 16-tal afdeelingen, beschikkende over een kwantum van ruim 100,000 liter per dag, bleken bereid om haar melk en bloc te verkoopen. Nadat de heer D. v. d .Woerdt te Die- men een inleiding had gehouden over het onderwerp: „Is het voor den consumptie melker noodzakelijk dat hij zich gaat toe leggen op het fokken van zijn eigen ge- bruikvee?" kwam aan de orde de be spreking over den melkprijs. Na langdu rige bespreking werd besloten den melk prijs te bepalen op 15 cent per liter voor April en op 14 cent van Mei tot October. Het hoofdbestuur werd opgedragen een conferentie bij den Minister aan te vra gen om een bespreking te houden inzake den nieuwen maximumprijs. Ten slotte werd een motie aangenomen welke gezonden zal worden aan den Mi nister van Landbouw, waarin geprotesi teerd wordt tegen dezen maximumprijs en aangedrongen de melk vrij te laten. Door den Proeftuin „W e s t- land" zijn op de veiling te Naaldwijk aan gevoerd twee bos asperges uit verwarmde hakken. Deze eerstelingen brachten f3.30 per bos op. Als het weer zoo zacht blijft kunnen de asperges van den kouden grond ook spoe dig verwacht worden. Woensdag werd te Utrecht" de eerste bloemistenbeurs gehouden, op initiatief van de Ned. Tuinbouwbeurs, eene instelling van den Neck Tuinbouw- raad. De officieele opening had plaats met toespraken van den voorzitter van de Nederlandsche Tuinbouwbeurs, den heer; G. Blaauw uit Boskoop en den heer H. de Lange, bloemist te Rotterdam. Het aantal deelnemers bedroeg 78, een getal, dat voor een proefneming als deze beurs is, zeer bevredigend is te noemen. Behalve stands met bloemen, waren er ook stands met gereedschappen. Waarschijnlijk zal in liet a.s. najaar op nieuw te Utrecht een gelijke beurs wor den gehouden. LISSE. Gemeenteraad. (Vervolg.) Aan de orde was een verzoek van de vakgroep veehouders en van den R.K. Diocesane L. T. B. om niet tot de invoering van den Zomer tijd over te gaan, om de vele bezwaren daaraan verbonden voor het landbouwbedrijf. Als dit niet mogelijk was, dan wordt verzocht althans de schooltijden een uur later te stellen. Uit een schrijven van den Minister, door den secretaris voorgelezen, bleek, dat de gemeente verplicht is den zomertijd in te voeren. De heer Langeveld voor dit schrijven zwichtende vraagt nochtans de schooluren later te stellen. De voorzitter zegt, dat dit alleen zou kun nen, als de geheele gemeente zich daarbij zou aan passen. Maar het gaat niet aan, dat vader om 12 uur thuis komt en de kinderen om 1 uur. De heer Pijnakker wijst op andere gemeenten, b,v. op den Haarlemmermeer. Hij wijst op den last die de Zo mertijd aan 't landbouwbedrijf veroorzaakt. Dat bedrijf regelt zich naar den zomertijd. Als men er te vroeg in komt, dan is het land nog nat, en wanneer het goed is om bewerkt te worden, dan moet men er uit. Spr. meent dat de gemeente kan meewerken door de schooluren te verzetten. De voorzitter zegt, dat het voorbeeld van de Haarlem mermeer niet opgaat. Daar is elke hoeve een ko ninkrijkje op zichzelf. De kinderen gaan naar school en komen den geheelen dag niet thuis. Hier zitten wij midden in het verkeer en daar moe ten wij rekening mee houden. De heer Warmerdam is tegen Zomertijd om de bezwaren, die hij voor het land en tuinbouwbedrijf medebrengt. Maar nu de Regeering meent, dat het dit jaar nog moet worden doorgevoerd, o.m. met het oog op de ko- lenbesparing, nu is hij er voor om loyaal mede te werken. Voeren wij een anderen tijd in, dan is dat lastig voor trein- en tramverkeer en vele an dere dingen. Lisse moet niet achterlijk willen blij ven. Bovendien gelooft hij, dat in het landbouwbe drijf heel wat te bereiken is door een omzetting van verschillende werkzaamheden. Niet mee doen geeft het heele jaar door ellende. .De heer Vcr- duijn sluit zich hierbij aan. Het verzoek van L. T. B. en veehouders wordt z. h. s. afgewezen. Het adres der vereeniging van gasdirecteuren wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt om de Politieschool te Hilversum voor 1921 een bij drage van f 20 te geven. Op voorstel van de so ciale commissie, werden de jaarwedden van burge meester, secretaris en gemeenteontvanger bepaald op resp. f 4000 met 4 driej. verhoógingen van f100; f3200 met dezelfde verhoogingen; f1700 met 4 driej. verhoogingen van f 75. Dit besluit zal gelden in afwachting van de te verwachten rijks regeling. Aan dc orde was. om den veldwachter Vermolen f 25 meer jaarwedde te geven, omdat hij oudste veldwachter was. De heer Schrama vindt het aiel in orde. Pas zijn de salarissen verhoogd en nu al weer adressen. Dan is het omdat een veldwachter» de oudste is, dan weer omdat een ander een d£ ploma heeft, is er geen afdoende regeling te krij gen? De heer Balkenende ontkent dat er een oud ste veldwachter is. Die is niet aangesteld en moet aangesteld worden. Hij is niet tegen deze f 25i maar acht het noodig dat er een chef wordt aan gesteld. Dc voorzitter zegt, dat er in verband met den 8-urigcn werkdag, een wijziging noodig is, waar. dan met de opmerking van den heer Balkenende kan worden rekening gehouden. Wat Vennolcn betreft, die heeft altijd f25 gehad, omdat hij dè oudst» n:'Spr. wil hem dan laten behouden, Hij IS

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2