NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Zaterdag 28 Juni 1890. - Ne. 149. Uitgevers: Gebroeders Muré. ta tó De Wilddief. kt'de» Ut, 8.41 10.80 1.10 4.44 6.S0 10,3) Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 204e Jaargang. B trek 4lll 50 -1 É.Ï4 f J .50 ü,2( 3.10 .30 3.5(1 .20 10.JJ .si II,}} .51 lil 09 iii 31 il: 55 S.'l .18 35 ;.5i .52 vu 10 liS iVijJ anka«« »ori«lw lakooi 6.40 ;.5j 8.42 0.- 0.50 1.45 2.55 1.55 3.10 4.05 5.- 5.50 6.40 8.15 9.25 0.33 10,- 11.45 l.«| 4.0! 6.40 8.1! 10.»] en leef vm 30 'i«f tag-'- LEIDEN, 27 Juni. Door den minister van koloniën is de teer H. C. Klinkert, op zijn verzoek, eer- rol ontslagen als lid der commissie belast met het afnemen in Nederland in 1890 van het groot ambtenaarsexamen voor den Ir.di- sclien dienst. 't Was een gunstige avond voor rauxhall en bal gister. De sociëteit Minerva *as gelukkiger met haar feestavond op feestterrein en in feestzaal, dan gistermid dag /Arena Studiosorum" met zijne mati- op Zomerzorg. Te halfzeven werd bet featterrein geopend, terwijl te acht uur iet concert, gegeven door het stedelijk muziekcorps van Utrecht onder leiding van den heer C. Coenen, een aanvang nam. Intus- schen stroomden studenten, gecostumeerd en ongecostumeerd, burgers en militairen, met tal van dames naar het terrein, welks paden zij weldra hielpen bevolken met een kleurige mengeling van costuums en toiletten. Het geheel, fantastisch verlicht door de electrische lampen daarboven, bood een alleraardigsten aanblik. Te halfelf nain het bal in de zaal een aanvang, geleid door den heer J. Gaillard en met muziek onder directie van den ka pelmeester L. M. Van Waasdijk van het 3de regiment huzaren te 's Gravenhage. Het bal was zeer bizouder geanimeerd en de gele genheid tot dansen zeer geschikt. Een lange reeks feestelijkheden van klei nere gezelschappen hadden heden nog plaats. Te twaalf nur hield het waudelgezelschap .Ahasverus" vergadering ten huize van den heer D. F. Teixeira de Mattos, Breestraat 19. „Philonides" dejeuneerde in het hotel Levedag te één uur. Het gezelschap //Per ardua ad astra" hield te half twee feest- vergadering in de Plaats Royaal en te half drie een déjeuner-dinatoire aldaar. Te half vier hield //India Orieutalis" eeue feeslver- gadering, ten huize van den heer W. Bir- nie, Hoogstraat 1, terwijl door dit gezel- achap te 6 uur in den huize Wijteuburg een diner werd aangeboden aan de eere leden. Hedenmiddag te halfvijf hield het gezel- fchap /Aruhemia" receptie voor oud-leden ta eereleden, ten huize van den heer C. FEUILLETON. EEN VEEHAAL CJT DEN TUD VAN GRAAÏ JAN II. 135.) vindien gij 'net door uw wettigen Lands heer gevorderd bevel niet onmiddellijk schrijft, zult gij, bij God! de brug worden, over weke wij het slot zullen bestormen." /.Spaar uw dreigementen, omdat ik den dood niet vrees, ridder! Gij kant Nicolaas Van Kas niet dwingen tot een handeling, die met zijn aan graaf Gay gezworen trouw zu met zijn eere strijd." /.Welnu," riep Van Haamstede gloeiend 'an verontwaardiging. /.Voor het morgen krieken zullen wij het kasteel bestormen en dan zult gij, voor een stormtuig gehouden, ons schild tegen het geschat der belegerden wezen, tot een op bevel van uw eigen zoon geschoteu wapen n den doodsnik doet geven." Thans ontstelde Nicolaas Van Kas hoewel bij den dood, welken hij reeds menigmaal coder de oogen had gezien, geenszins vreesde. Th. W. Francken, Nieawen Rijn n° 30. Te halfzes gaf rOperam demus" een feestmaal tijd in het hotel Levedag en bood tevens in den huize Wijteuburg Jean De Mont morency, heer van Courrières, kapitein van 's keizers lijfwacht, een feestmaaltijd aan, aan zijne dappere ruiters. Hedenavond van half zeven tot morgenochtend 12 uur is de sociëteit Minerva gesloten en te halfnegen begint op Zomerzorg eu het daarnaast ge legen terrein Doctrina's zoo gunstig bekende groote kermesse d'été. In den tuin con cert van de huzaren uit Den Haag, bal champêtre op het daartoe ingerichte kermis terrein, zomerthéater in de zaal, carousels, tirs de salon en verdere vermakelijkheden op het kermisterrein. Illuminatie van het geheele feestterrein. Eerste gedeelte van het vuurwerk te halftwaalf, tweede gedeelte te halfeen. Te 11.30 en 12.30 loopen extra treinen van hier naar Den Haag, stop pende te Voorschoten. Te ruim elf uur hedenochtend voeren van het Galgewater, tegenover het Kort Rapenburg eeu vijftal kloeke booten af, met tal van vlaggen en vlaggetjes getooid en met dames en heeren bevolkt, die gedeelte lijk binnen in, gedeeltelijk bovenop eene bizondere levendigheid aan het geheel gaven. Onder de tonen der muziek stoomde de vloot naar het Warmonderhek, waar de matinées musicales zouden worden gegeven door de schuttersmuziek uit Haarlem, onder leiding van den heer Ch. P. W. Kriens en de muziek van het 1ste regiment huza ren uit Deventer, onder leiding van den heer H. Kareis. Wel woei gedurende den tocht naar het feestterrein een flinke bries, doch overigens was het weder gunstig en bescheen een vriendelijk zonnetje het fees telijk geheel. Z. M. Karei V bracht Woensdagavond het aangekondigd bezoek aan het circus-Carré te 's Hage. Tegen 8 uur verschenen de stoet ridders, daarbuiten opgewacht door een ont zagwekkende menigte en door de aanzienlijke familiën van dit nette kwartier der residentie, die voor bun open vensters de gecostumeerde jongelui zagen voorbijtrekken. Een der loges van de teut was weldra met hertogen, graven en baronnen gevuld. Vooraan trok aller aan dacht bet prachtige harnas, staal met koper gêïncrusteerd, van Karei V (baron Van Pal- landt), die met zijn hooge ridderlijke figuur, omringd van zijn pages en omstnwd door de edelen van zijn gevolg, straks als de voor stelling in vollen gang was, levendig deed denken aan een dier steekspelen, door Van Lennep en Walter Scott zoo meesterlijk beschreven. Aan het slot van het groote nummer trad de heraut van Karei Lieven Goethals (de beer Th. W. M. Van Oudbeusden) met 's keizers pages naar voren en overhandigde met een korte toespraak, waarin bij hulde bracht aau de groote verdiensten van Carré en mevrouw Amalia op byppolcgisch gebied, aan den di recteur een prachtige krans en aan de directrice een reusachtige korf met levende bloemen. Fanfares en ,/io vivat" bezegelden deze hulde, waarna de studenten staande, en hierin gevolgd door het gansche publiek, het eerste couplet van hun lied zongen en de voorstel ling in de aangenaamste stemming werd voortgezet. De uitgang geschiedde in volmaakte orde. De directie had de beleefdheid, de vertrek kende edelen met electrisch licbt te bestralen, dat aan 't frontespies van de tent was aan gebracht. Ook bij de Woensdagavond gehouden mu ziekuitvoering van de Littéraire sociëteit in het bosch, waar een keurig programma werd uitgevoerd en die zeer druk bezocht was, waren verscheiden leden van het Leidsche studeutenkorps, deelnemers aan de maskerade, in hun prachtige costumes tegenwoordig. Gisteren was bet dorp Wassenaar in feestdosuit alle buizen wapperde de vader- laudsche driekleur, uit een zelfs de Duit- sche rijksvlag. De oorzaak van dit feestbetoon was het bezoek van Zijne Keizerlijke Majesteit Karei den Vijfden aan hoogst deszelfs neef den hooggeboren heer L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, huize ,/Neijenburgh" al daar. Tot het gevolg behoorden onder anderen de prins van Oranje, de hertog van Alva, de aartshertog van Oostenrijk, de graven van Egmond en Hoorne, beuevens pages en dienstdoende edelen. Het geheel bestond uit 23 gecostumeerden. Daarna werd hun een déjeuner aange boden. Tot de genoodigden behoorden on der anderen baron en baronesse Verschuer, baron en baronesse Snouckaert, baronesse Schimmelpenninck, M. graaf Van Limburg Stirum en vele anderen. Te 3 uren vertrok de stoet. De talrijke toeschouwers gaven huu bewondering te kennen over de sierlijke en kostbare cos tumes. Jammer dat bet weder Diet gun stig was. Maandag aanstaande zijn keizer Karei, zoomede een vier en twintigtal edelen van hoogstdeszelfs gevolg, de gasten aan een feestmaal, dat ter eere van Zijn Keizerlijke Majesteit aangericht wordt op het buiten verblijf Oud-Wassenaar, door Adrien De Croy, graaf Van Roeulx, heer van Beautaiu Stadhouder van Vlaanderen en ArtoiB, gou verneur van Rijssel, Douai en Orchies, rid der in de orde van het Gulden Vlies, som- meiier de corps (in den gecostumeerden optocht voorgesteld door den heer E. Van der Oudermeulen). (D. v. Z.-K, en 's Gr.) De commissie uit de burgers voor de contra-partij aan bet studentencorps op Don derdag a. s. te geven heeft voor den feest avond geëngageetd de Kon. Milit. Kapel van bet regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer W. Van der Linden. Op de Réunie der afgevaardigden der Waalsche kerken te Groningen werd o. a. ter tafel gebracht het Troisième supplément du catologue de la Gibliothèque Wallonne, waariu door deu secretaris van de commission des Archives, dr. W. N. Du Rieu, de titels zijn opgenomen van de daar sedert 1885 verza melde archiefstukken der Wale kerken, van de boeken betreffende de Frausche kerken in Nederland en daarbuiten, alsmede van die over de Hervormde kerken in Frankrijk; dit boekdeel van 135 bladzijden bevat boven dien de beschrijving der op de Wale biblio theek in de laatste 5 jaren verzamelde zegels en wapens van Waalsche kerken en fami lies, brieven of autographen, portretten van Waalsche predikanten of leden van het kerk genootschap, historieplaten betreffende de geschiedenis der Hugenoten, afbeeldingen Maar hem verontrustte de geduchte, dat zijn zoon, wiens aard hij uitmuntend kende, het kasteel liever zou overgeven, dan dat hij zijn vader aan een wissen dood prijsgaf. Zijn fierheid deed hem echter weldra alle ontsteltenis bedwingen. Met een verontwaar digden blik op jonkheer Willem en op Witte Van Haamstede riep hij: //Geef uw wreed heid gerust den vrijen teugel, genadelooze beulen In wreedheid moogt gij onovertref baar heeten." „Vermetelen verdienen niets beters! riep," Van Haamstede nu. vEen genadelooze beul blijf ik n noemen, gravenbastaardriep Nicolaas Van Kas met een somberen blik, ofschoon hij honend lachte. Dit verwijt deed Witte Van Haam stede van verontwaardiging gloeien en stellig had hij zich in zijn tooru aan de gevangene vergrepen, als jonkheer Willem dezen niet fluks kerkerwaarts had laten voeren. Zoodra de jonker van Schoonhoven boorde, dat er bij de belegeraars groote drukte heerscbte, schoot hij zijn wapenrusting aau, waarna hij de burchtzaten in een korte toespraak tot dapperen tegenweer bij een waarschijnlijke bestorming aanspoorde. Ook de Gentenaar was volijverig. Iedere burchtzaat wilde den aanval manmoedig afslaan. Weldra bleek bet, dat men zich niet vergeefs had veront rust. Toen de jonker met den Gentenaar naar de wallen ging, ontdekte zij een zwaar stormtuig op rollen, dat het kasteel allengs- kens naderde. Terstond beval de jonker, dat men blijden en de armbussen op het storm tuig zou richten en dat men brandstof zou aanbrengen, opdat men het gevaarte in brand zou kunnen steken, als men bet niet kon verbrijzelen. Het voorste gedeelte van het naderend gevaarte scheen als de voor steven van eeu schip met een borstbeeld te prijken. Dit verbeeldde de jonker van Schoon hoven zich althans, tot hij eindelijk merkte, dat het een levend mensch was, wat hem met een somber voorgevoel bezielde, zoodat bet bevel, dat men met de blijden moest laten werken, op de lippen van den koortsig rillende bestierf. Stampvoetende riep na de ongeduldige Adolf: Waarop wacht gij, jonker? Bij St. Bavo! Voor belangrijke af breuk aan den vijand is het oogenblik aller gunstigst. Doet uw plicht en treft wel, man nen!" beval de Gentenaar den krijgers bij de blijden onmiddellijk met forscbe stem. a Haiti" schreeuwde de nog pijnzende jonker, terwijl hij met zijn bloot zwaard naar de schutters stormde, welke des Gentenaars be vel reeds krachtdadig wilden uitvoeren. //Haiti Ik, ik alleen heb hier te bevelen! Alwie een steen of een pijl op bet storm tuig durft richten, is des doods. Laat de witte vlag uitsteken I beval hij een nabijzijnd hopman.)-— Terstond IWaarom draalt gij?" wBlijf," schreeuwde de Gentenaar, terwijl ook hij zijn zwaard trok, dat hij den hopman op de borst zette. Blijf 1 Stoor u niet aan het bevel van een laffen verrader!" //U vergeef ik de onverdiende beleeóiging, Adolf de Gentenaar I" zei de jonker treu- r'g- //De schijn is tegen mij; maar ziet ook gij niets op het naderend stormtuig?" vroeg hij, terwijl hij Adoifs hand krampach tig ratte. rBij St. Bavo! Véér het stormtuig heeft men een halfnaakt mensch gebonden. Ha! Zou »Ja! Gij vergist u niethet is mijn vader riep de jonker. //Vervloekt mogen de wreedaards zijn, die tot zulk een gruwel orde gaven schreeuwde de Gentenaar. »U beklaag ik, jonker Maar het is beter, dat uw vader, mijn vriend, sueeft, dan dat wij allen door de handen van gindscbe beulen omkomen, of dat wij onzen roem door een onteerende gevangenschap be zwalken.'' Wordt vervolgd.) il

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1