NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. i^eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIE!*: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Woensdag 25 Juni 1890. N°. 146. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stasis-Berichten. De Wilddief. Leid*» ïffc, .55 .47 ui .38 18 .55 .35 .15 •03 f| .28 18 50 .56+1 US .26 «uk. 8.41 10.3» Ml 4.41 6.80 10.31 Voor Leiden, per 3 maanden 1,25. Franco door het geheeie rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DienstaanbiedingenA contantzonder rabatper regel 0.10. 204e Jaargang. 4 U; 1.32 .51 09 .11 55[ 52 .10 M nVrijJ Wegens de Maskerade zal de Leidsclie Courant morgen (Dinsdag) avond niet verschijnen. 4 BURGEMEESTER EN WETHOUDERS jf der Gemeente Leiden brengen bij deze t.r «Igemeene kennis, dat op Dinsdag den 24s,en Juni a. s. de verschillende Bureaux der Gemeente-Secretarie en het Kan- loot van den Gemeente-Ontvangervan des middags twaalf uren af, voor het jiubliek zullen gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 21 Juni 1890. ianko* 'oornkfc 10.25 11.20 2.20 4.25 6.05 8.20 9.50 10.35 l inkom Leidrt 6.40 7.55 8.42 10.- 10.50 11.45 12.55 1.55 8.10 4.05 5.- 5.50 6.40 8.1» 9.25 LEIDEN, 23 Juni. Lustrum-Feesten. Met een heerlijken zonnigen Junioch tend begon heden de eerste feestdag der lustrumfeesten ter gelegenheid van het 815- jarig bestaan der Leidsehe hoogeschool door het studentencorps en de gezelschappen uit ïiju midden gegeven. Reeds vroeg in den ochtend heerschte eene ontzettende drukte langs Leidens strateneen af- en aangeloop met bloemen, planken, eet- en drinkwaren en alles wat voor zulk eene feestviering in meerder mate dan anders benoodigd is. Voor een goed deel werd de eerste dag besteed aan het verwelkomen der reünisten, die reeds hedenavond op Zomerzorg zullen lereenigd zijn. Vooraf heeft gister in den huize Wijtenburg het plaatselijk gezelschap Traosisalania zich reeds inwendig versterkt, door een feestmaaltijd aangeboden aan de vroegere leden van dat gezelschap. Voor 't afhalen der reünisten vereenigden zich heden te twaalf uur de leden van het Leidsehe studentencorps met hunne vaandels banieren aan de akademie. Te halftwee trok men van de akademie naar Zomerzorg daar de reünisten en de senaten der be vriende studentencorpsen te vinden, die «aren aangebracht door de treinen van 1.30 uit Amsterdam, 12.24 uit Rotterdam en FEUILLETON. een verhaal dit den tijd van GrAAF Jan II. 10. H ii a ui 8.1» ld» en k Vl 01. 133.) „Hal" riep de GeDtenaar met gebalde vuisten. „Sinds eenigen lijd schijnt bet noodlot mij te vervolgen en al mijn plannen 'e dwarsboomen. Doch laat ze maar storm loopeu. Men zal dan ondervinden, dat Adolf de Gentenaar ook in tegenspoed onoverwin lijk mag heeten." „Ook ik wil dit kasteel tot het uiterste verdedigen," sprak de jonker. „Zoolang ®ijn arm een zwaard kan voeren, zal ik wijn aan graaf Guy gezworen trouwe blijven houden. Maar als het gezag van den Vlaam sen graaf in Holland nog onverzwakt was, hsd jonheer Willem Zierikzee niet verlaten en was hij niet herwaarts gekomen." „Oorlogskans is wispeltuur," hernam de Gentenaar. „Graaf Guy zal met den dapperen Renesse het bij Haarlem geleden ver- 1.15 uit Utrecht. De weg werd genomen langs het Rapenburg (akademiezijde)de Noordeindsbrug, Kort Rapenburg, Paarden- steeg, Beestenmarkt en Stationsweg. Toen de gasten allen bijeen waren zette de stoet zich in beweging naar het feest terrein. De trein was saamgesteld op de volgende wijze. Een escorte artilleristen, het muziekcorps van het 4e regiment infanterie, kapelmeester J. G. H. Mann, de pedel van het Leidsehe studentencorps, eerewacht te paard, gevormd door de leden van de Leid sehe studeuten-carroussel-vereeniging, asses sor I collegii met het corpsvaandel te paard, collegium, eereleden van het collegium, feestcommissiën, vaandels en banieren der verschillende vereenigingen en gezelschappen, de faculteiten met hunne banieren naar deze volgorde: de juridische, de medische, de philosophieche, de litterarische eu de theo logische, het muziekcorps van het le regi ment huzaren uit Deventer, kapelmeester H. Kareis. De stoet werd gesloten door een escorte artilleristen, terwijl de reünisten en senaten der bevriende corpsen plaats nameD achter de banieren en vdór de faculteiten. Langs de Beestenmarkt dan, de Paarden- steeg, Kort Rapenburg, Breestraat, Steen- schuur begaf de stoet zich naar het feest terrein, waar de voorzitter van het corps, de heer Th. B. Pleyte, iu de feestzaal de gasten hartelijk verwelkomde. Uit de reunis- ten antwoordde op deze toespraak de heer mr. Vlielander Hein, advocaat te 's Gra- venhage. De heer prof. dr. C. P. Tiele bood daarop op verzoek als feestgave aan het onlangs gestichtte universiteitsfonds. Namens de Leidsehe dames nam toen mej. C. Coster het woord om het collegium een kostbaar geschenk aan te bieden, be staande, in vijf prachtige fauteuils voor de vergaderkamer van het collegium van het Leidsehe studentencorps. Dat deze toespraak niet onbeantwoord bleef liet zich denken. Na de toespraak verliet de stoet het feest terrein, haren weg nemende over het Ra penburg (akademiezijde), iangs de Breestraat naar de sociëteit Minerva. Te halfvijf had op de commissiekamer der sociëteit Minerva de receptie plaats van de houoraircommissarissen dier sociëteit. Te half zes hield het gezelschap „Poscimur" receptie van eereleden in den huize Wijten burg en te zes uur een feestmaaltijd ter gelegenheid van het tienjarig bestaar,. Te zes uur werd intusschen in het hotel Leve- dag het diner aangeboden, door het colle gium namens het Leidsehe studentencorps aan de senaten der bevriende stndenten corpsen. Eveneens te zes uur hield het pistoolgezelsehap „Colonel Colt" een feest maaltijd in het hotel „Du lion d'or", aan geboden aan de eereleden van het gezelschap. Te zeven uren hedenavond heeft op Zo- merzorg de reünie van oud-leden van het Leidsehe studentencorps plaats, waarbij een concert, zal woiden gegeveu door het staf muziekcorps van het vierde regiment infan terie, directeur de heer Gottfried Mann. Hier worden o. a. uitgevoerd de „Maskerade- marsch 1890" van den heer S. J. Ent hoven, „Feestmarsch, maskerade 1890" van den heer Mann en „Feestklanken ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het Leidsehe studentencorps, 1 Maart 1889", eveneens van den heer Mann. Te 11 uur heeft op de sociëteit Minerva een concert plaats, te geven door het orkest van het lste regiment huzaren uit Deventer, onder directie van den beer H. Kareis. Morgenochtend te 10 uur wordt het feest terrein in het Van der-Werffpark geopend. Wanneer het weder zoo uitmuntend is als 't heden was, zal dat tot het welslagen van den gekostumeerden optocht zeker niet wei nig bijdragen. Intusschen is de te volgen weg eenigszins gewijzigd en zal thans de stoet den volgeuden weg nemen: Van de akademie laDgs het Rapenburg (akademie zijde), Noordeindsbrug, Breestraat, Hooge- woerd tot het einde, Piantage, Utrechtscbe Veer, Rijnstraatbrug, Nieuwe Rijn, Heeren gracht (westzijde), Haarlemmerstraat, Paar- densteeg, Kort Rapenburg, Rapenburg (Hout straatzijde), Houtstraat, Papengracht, Bree straat, Vrouwensteeg, Aalmarkt, Vischmarkt, Koornbrugsteeg, Breestraat, Steenschuur (Oostzijde) naar het feestterrein. Na de kleine pauze zal de optocht zijn weg vervolgen langsDoezabrug, Rapenburg (Houtstraatzijde), Kort Rapenburg, Bloem- markt, Vrouwensteegbrug, Apothekersdijk, Paanleiisteeg, llaarlemmeistraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Maarsmanssteeg, Breestraat, Kort Rapenburg, Borstelbrug, Paardensteeg, Blauwpoortsbrug, Beestenmarkt, Ouden Singel, Bakkersteeg, Hooigracht, Nieuwen Rijn, Korenbeurs, Koornbrugsteeg, Breestraat, Noordeindsbrug, Noordeinde, Reuibrandt- straat, Groenhazengracht, Rapenburg (Aka demiezijde) naar het feestterrein waar de stoet eenigeu tijd zal vertoeven. Voor het bouwen eener christelijke school onder leiding van den architect W. C. Mulder, waren inschrijvingen ingekomen van de heeren Hardeman en Nilsen f 24,000; Beuling en Harteveld f 22,568W. Splinter f20,992; J. Bink f 19,950; A. Verhoog f19,185; Chr. E. J. Verhaatf f 18,985; ge gund aan den heer A. Verhoog. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f54.f27.50, f5.70 en f2.85. Zaterdagochtend kwam aan de aard- appelmarkt een schuit met oude aardappelen nan. De vrouwen verdrongen zich dermate aan den waterkant dat een der dames in 't water gedrongen werd. Er was bulp genoeg bij de hand, zoodat de drenkelinge weldra weer op den wal stond. De heer P., op het Galgewater woon achtig, Zaterdag van zijn koepel op de IJaarlemmertrekvaart komende m gezelschap van zijn vrouw, is op de Langegracht plot seling ineen gezakt. Per rijtuig naar zijne woning vervoerd, was de ongelukkige reeds voor zijne aankomst aldaar overleden. Zaterdagavond is op het feestterrein het electrisch licht beproefd. Duizenden toe schouwers waren aan de overzijde aanwezig. Gistermiddag kreeg op de Hoogewoerd een vader met zijn zoon hooggaande» twist, die op den openharen weg werd uitgevoch ten; velen waren van het weinig opwekkend schouwspel getuige. Gisteravond kwam een passagier voor den trein van ongeveer zeveu uur te laat. Hij sprong toch nog op de treeplank en trachtte, niettegenstaande de conducteurs het hem verboden, binnen de coupé te komen. Het gelukte hem, doch de boofd- lies nog wel weten te herstellen. Het ver baast mij zelfs, dat zij nog niet tot ons ontzet zijn opgedaagd." „Wij weten te weinig van buiten, Adolf! Daarom kunnen wij niet beoordeelen, of men ons al heeft kunnen ontzetten; maar „Een onderhandelaar van jonkheer Willem vraagt toegang," zei nu een binnentredend hopman. „In de ridderzaal zullen wij hem ontvan gen/' gaf de jonker ten antwoord. „Breng hem met de gebruikelijke voorzorgen der waarts, hopman!" „Wat? Zult gij jonkheer Willems onder handelaar gehoor verleenen vroeg de Gen tenaar boos. „Dat kan geen kwaad," hernam de jon ker. „Misschien hooren wij dan iets van Hollands toestand en van mijus vaders lot, hetwelk mij natuurlijk zeer ter harte gaat." „Als uw vader naar mijn.raad had ge luisterd, was hij nu stellig Diet gevangen." „Of zijn moed dan wel zijn onvoorzich tigheid hem tot een roekeloosheid verleidde, mag ik, zijn zoon, niet beoordeelen. Doch als ge mij nu vergezelt, kunt gij er getuige van wezen, dat ik zoDder verzaking van mijn kinderlijken plicht aan graaf Guy trouw ka» blijven." „U zal ik vergezellen, joDkerl" hernam de Gentenaar. „Samen znller. wij jonkheer Willem doen gevoelen, dat wij hem met zijn beer- macht geenzins vreezen." Nu gingen beiden naar de ridderzaal, waar de hoplieden voor machtsvertoon reeds verzameld waren. Dra werd de onderhan delaar binnen gebracht. De Gentenaar stond als aan den grond genageld, toen hij in jonkheer Willems gezant zijn doodsvijand herkende. Rilleud sloot hij zijn vuist kramp achtig om het breede gevest van zijn vree- selijk slagzwaard, dat hij pijlsnel uit de schede rukte, naarna hij op den dapperen jongeling losstormde. Maar deze had zijn vijand ook onmiddellijk gezien. Toen de Gentenaar op hem afkwam, rukte de jonge ling, die als onderhandelaar ongewapend was, de hopman, die hem binnen had ge bracht, het zwaard van de zijde en met dat zwaard ving hij den houw op, die anders stellig doodelijk was geworden. Nu vielen ze beideu elkander verwoed aan. Slechts met de grootste moeite konden de hoplieden op des jonkers bevel de vechtenden scheiden. De Gentenaar brulde, terwijl hij zich los trachte te rukken: „Laat mij wraak nemen op den onverlaat, aan wien gij uws vaders gevangenneming moet wijten, jonker 1 Mijn doodsvijand, den oproerstoker uwer onder zaten wil ik voorbeeldig straffen." „Vuige schender van het krijgsrecht, ge- meene moordenaar," riep de Wilddief met een verachtelijkeu blik, „u vrees ik geens zins. Laat mij den vermetelen booswicht zijn ruimschoots verdiend loon maar betalen, jonker." De jonker begreep echter, dat bij niet aan beider wensch mocht toegeven; want als de onderhandelaar in den tweekamp met Adolf viel, zou jonkheer Willem het een gruwelijken moord, een onvergeeflijke» hoon achten, wat op des jonkers vader en na de overgave van het kasteel ook op den jonker zelf gewroken zou worden. Teveus was het den jonker beleedigend, nu de Gentenaar zich zoo weinig om gezag bekom merde, dat deze, in strijd met het krijgsrecht, een persoon durfde aanvallen, die als onder handelaar geen persoonlijke veeten mocht kennen en die ook tegen allen overlast be schermd moest worden. Fier zeide hij tegen den Gentenaar: „Steek uw zwaard op en spaar het voor een beter doel, of ik zal u bewijzen, dat ik het gezag voer." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1