BIJVOEGSEL i-y, m NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Mur BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. ?E- jr/i r-3 r' y i Deze «mi ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdag ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per Niiiimier 10 Cent. Maandag 23 Juni 1890, - M°. 145, Van 6 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend naar j Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regei o.fo Bareel: Seiieepmakerssteeg 6. 204e Jaargang. behoorende bij de Leidsche Courant van 23 Juni 1890. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit alhier, de heer P. B. J. Reeling Brouwer, geb. te Bergum, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Eenige opmerkingen over Art. 125 B. W." Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren Voorbereidend examen geneeskunde, M. R. P. Bloemers. Eerste natuurkundig examen, H. F. W. Uazonet Gordon. Theoretisch tandheelkundig examen, J. W. Roeloffs. Doctoraal examen rechtswetenschap, W. J. M. Plate en C. De Witt Hamer. Candidaals examen geneeskunde, B. Boom. OFFICIEELS IIEKICEITEN. Bij kon. besluit is aan den heer A. L. B. Obreen, ingenieur, wonende te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der Koninklijke orde van Kambodja, hem door Z. M. den koning van Kambodja geschonken; is aan mr. H. J. A. Mulder, advocaat en procureur te 's Qraveiihage, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder der Militaire orde van Jezus Chris tus, hem door Z. M. den koning van Por tugal geschonken is benoemd tot kantonrechter te Ommen jhr. mr. P. J. Boddaert, tbans griffier bij het kantongerecht te Bergen op Zoom. is benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Medemblik mr. S. J. H. Van Walchren, advocaat en procureur te Haar lem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank en plaatsver- rangend-griffier bij het kantongerecht aldaar; is, met ingang van 1 Juli 1890, aan jhr. mr. W. H. De Savornin Lohinan Azn. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken. is de kapitein A. W. Kattenbusch, van den staf der artillerie, lid der commissie ran proefneming, op zijne aanvrage op non- activiteit gesteld voor den tijd van een jaar en zonder bezwaar der schatkist. De luit. ter zee 2de kl. W. D. H. baron Van Asbeck wordt met den lsteu Juli a. 8. geplaatst in de rol van Zr. Ms. torpedo-instructieschip Marnix. De minister van justitie zal op 24 dezer geen audiëntie verleenen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. acbroefstoomschip 1ste klasse De Ruyter, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. Mercier, den 19den dezer van Simonsstad vKaap de Goede Hoop) vertrokken, ter 'oouzetting der reis naar Nederland. {SI. Ct.) Binnen korten tijd verwacht men een promotie bij het korps genietroepenook is H eprakc van een nieuwen commandant. (jD, v. Z. H. ensGr De twee te Weenen studeerende zonen van den khedive van Egypte, die gedurende hun vacantie ons land komen bezoeken, zullen op hun reis vergezeld worden van een gevolg, samengesteld uit Mortino pacha en Adalla bey en de heeren Machmoud Chukry bey, Mussa Effendi en Achmet Effendi. Gisterenmiddag te 2 uren is de eer ste haringjager van Lerwick vertrokken St. Wodan met 160 ton volle en 250 ton maatjesharing aan boord. Vermoedelijk zal Maandag a. s. de eerste nieuwe Hollandsche haring in het land zijn. Bij den reeder A. De Niet, te Scheve- niugen, is gisteren telegraphisch bericht ontvangen van Lerwick, dat zes zijner vaar tuigen te zamen 30 ton haring in den eer sten jager hebben overgegeven. Gisterenmiddag vervoegde zich in een winkel te Rotterdam een Dnitscher, die vertelde dat hem in een logement zijn kof fer, waarin 300 rijksdaalders en verschillende kleedingstukken, was ontstolen, eD hij dus van alles ontbloot was. Gelukkig had hij eenige gouden ringen in den zak, die waren dus gered. Daar hij om geld verlegen was, wilde hij f 15 hebben, en dan de rin gen, die veel meer waarde hadden, in pand geven. De winkelier bemerkte dadelijk dat de ringen van zoogenaamd doublé en dus zonder waarde waren, waarop de „besto- lene" aftrok, om misschien bij een ander hetzelfde te beproeven. (iV. R. Ct.) Men schrijft aan het Ulr. Dbl. uit Rotterdam Eindelijk is er een opvolger voor Gernsheim gevonden als directeur van Toonkunst en van de muziekschool. De beuoemde is de heer Richard Von Perger uit Weenen, die zich ais componist en muziek-referent eenigen naam heeft gemaakt. Alweder dus een buitenlander. Men heeft lang gezocht en aan vele deuren aangeklopt, maar altijd aan Duitsche deuren. Zóóvele weigeringen heeft men aan die deuren op- geloopen, dat werkelijk een oogenblik het gevaar dreigde, dat men zich iD wanhoop lot een Nederlander zou moeten wenden I De voornaamste muzikale betrekkingen zijn nu weder in handen van vreemdelingen, want ook aan het hoofd van ons harmonie orchest is een Duitscher geplaatst,de Köuigliche Musikdirector Herr Carl. Toonkunst, opera, harmouie-orchest en hoornblazers der schutterij, die allen hebben nn Duitsche aanvoerders. De verduitsching der muzikale wereld van Rotterdam laat niets te wenschen over. Arie De Sterke, de eenig nog overge bleven oudstrijder van Waterloo te Dordrecht, werd den 16en Nov. 1796 geboren eu trad in 1810 in dienst bij een instructie-compagnie. In 1812, dus op 16-jarigen leeftijd, maakte hij den bekende tocht naar Rusland mede, waar hij te Smolensko in de achterhoede bleef. Op eigen gelegenheid legde hij den weg van Smolensko naar Dordrecht te voet af. In het genot van eene sterke ongestoorde gezondheid en in het volle bezit van alle zintuigen, maakt hij nog dagelijks door weer en wind, gekleed in langen kuitendekker, een wandeling. Woensdagavond viel de veertienjarige zoon van schipper Jan Muilwijk, te Sliedrecht tehuis behoorende, van eene kolenaak eu verdronk in de Amer. Terwijl de vader in het vooronder sliep, speelde de knaap met een hondje op het dek en sloeg daarbij achterover. Hoewel van een nabijliggend schip onmiddellijk pogingen werden aangewend om den drenkeling te redden, mocht dit niet geluk '""i. Reeds eenige malen gaven wij, zegt het N. v. d. D., eene plaats aan berichten over Nederlandsche landverhuizers in de Argentijnsche Republiek, waaruit in het laatste jaar meestal een toon van droevige teleurstelling sprak. Dezer dagen ontving een onzer landgenooten, te Amsterdam ge vestigd, op nieuw zulk een schrijven van een gezin, dat indertijd was voortgeholpen om de reis naar Argentina te kunnen onder nemen. Die brief is gedateerd uit Barradero en luidt als volgt: „Wij hopen, dat u deze letters in den besten welstand moog geworden. Volgens afspraak hadden wij UEd. al lang geschreven, maar. daar onze toestand het niet toeliet om reden het ons erg tegengeslagen is eu dat alles bedrog is, wat wij over hier ge hoord hebben, toen wij in Amsterdam waren. Het is hier nog veel erger als in Holland, hier is veel te werken maar weinig geld. Men moet hier voor een peso per dag werken, dat staat gelijk aan 40 ets. Hollandsch geld en nn is het tijd vau mais plukken en dat geeft 30 ets. per dag en dan leeft men net als een beest„slapen in de opeD lucht en droog brood eten en zoo is alles." De wo ningen zijn hier arme vierkante hokken zonder raam of iets. Wij slapen op den grond met een zak hooi en haast zonder dekking; geen stoel of tafel hebben wij nog en wij eten altijd droog brood. Zoo is het eene als het andere. Dus UEd. kant wel begrijpen wat een grooten spijt wij hebben, dat wij hier zijn. Gaarne zoude ik willen dat na UEd. moeite zou willen doen voor ons geld bijeen te krijgen om weder naar Holland te kannen komen, want dan is er in Holland nog veel meer te verdienen. Eu dan verstaat men hier de taal niet. Hier spreken zij Spaansch en allerlei volk. Hier is het groote armoed lijden en daarom bid ik God, dat hij een goede uitkomst geeft, anders sterven wij van armoede en ellende. Vele menschen zijn alweer naar Holland, maar die hadden niet zoo'n groot huisgezin als wij, maar ik hoop, dat UEd. liefdadig moog zijn en daar moeite voor doen. En de kinderen groeien net op als wilden; op geen school kunnen zij gaan en hier zijn vele zwarte menschen. Nn Ed. Heer ik eindig met mijn schrijven. Vele groeten aan uwé's huisgezin en ook veel groeten van ons allen. Mijn man en mijn oudsten zoon zijn 10 uur van huis om mais te plukken eu komen weinig thuis, het is hier geen leven." Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Nijmegen: Voor de intocht van Karei V te Nijmegen in 1546, op 1 Juli a.s. hier door de Leidsche studenten voor te stellen, worden door de regelings-commissie groote toebereidselen ge maakt. Behalve de historische optocht, zullen zoowel de receptie op het aloude Valkhof als de cour van keizer Karei V in de groote zaal der sociëteit „De Vereeuiging" twee glanspunten van den feestdag zijn. Op beide plaatsen toch worden, naar teekeningen van den heer Henri Leeuw Jr. alhier, decoratiën in den stijl van het tijdperk, waarin keizer Kareis intocht plaats had, aangebracht, die prachtig beloven te zijn en waaraan groote sommen worden ten koste gelegd. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Lobit vau 19 dezer: Heden passeerde hier, uit Duitschland komende, een houtvlot, naar men zegt het grootste dat nog ooit gezien werd. Hel was samengesteld uit 1300 stuks eike- en denneboomen en 2500 planken. Een ne gental hutten was er op gebouwd voor de 95 manschappen, die het begeleidden. Het f A-nr. ppn klein dorn. Dinsdag werd te Almeloo vot rechtbank de zaak behandeld van d? broeders S., kooplieden te Zwolle en schedé, die beschuldigd waren van op April zich verzet te hebben tegen degeu die belast waren met de overbrenging vi hun broeder J. S.als arrestant, en weger, aangrijpen tegen het hoofd der gemeente Enschedé, den heer T. Van der Zee. Beklaagden hadden 26 getuigen dé charge. De eisch was voor den eersten beklaagde 8, den tweeden 6 en den derden 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak aan- staaudeu Dinsdag. Zekere J, H., een 70jarige man, die veel misbruik maakte van sterken drank, kwam Donderdagavond te Groningen in eene herberg, gebruikte eene hoeveelheid sterken drank en was onmiddellijk en lijk. Ten gevolge van het veldwinnend vermoeden dat zich in den Kollenberg bij Sittard steenkolen bevinden, is men sedert eenige dagen voor rekening eener Belgische maatschappij begonneu met aldaar boringen te verrichten. Bij gelegenheid van het groote tum- bondsfeest te Breda zal daar ook een inter- nationaal kegelconconrs worden gehouden met kostbare prijzen voor den korps- en personeelen wedstrijd. KNCELAN». De heer Matthews heeft gisteren in bet lagerhuis aangekondigd, dat de heer Ed. Brandford is benoemd tot chef der politie te Londen. Sir James Fergnsson zeide, dat de bepalin gen betreffende den afstand van Helgoland aan Duitschland nog niet definitief zijn vast gesteld, en het dus niet voegzaam zou zijn, thans reeds de daarvoor gevoerde briefwisse- ling mede te deelen. De heer W. H. Smith heeft aangekondigd, dat de regeering eene motie zal voorstellen, waarvan de strekking is om uit te maken, of het reglement al dan niet bedoogt, in een volgend zittingtijdvak de discussie ten einde te brengen over wetsvoordracliten, die in een voorafgaande zitting bij tweede lezing zijn aangenomen. Onder de politie-agenten te Londen is eene werkstaking op groote schaal uit gebroken. Donderdag heeft Stanley in eene re devoering, te New-Castle gehouden, opnieuw aan lord Salisbury hulde gebracht voor de voortreffelijke overeenkomst die hij met Duitschland heeft getroffen. De Daily Chronicle valt Stanley daarover hevig aan, uiteenzet tende dat het oordeel van dezen vreemde ling over Engelaud8 politiek geen waarde heeft. De Chronicle schrijft de frontverande ring van Stanley uitsluitend daaraan toe, dat zijne ijdelheid gestreeld is, omdat Salisbury twee bergen, welke Stanley beweert ontdekt te hebben, niet aan Duitschland heeft af gestaan. Stanley zeide o. a. dat Pempa alleen, ongerekend Zanzibar, Helgoland tienvoudig waard is. FRNNHR IJH. In de kamer van afgevaardigden zal de regeering geïnterpelleerd worden over de vraag, of het Zanzibar-verdraa van 1862 aan Frankrijk niet liet recht geeft, in de thans tusschen Engeland en Duitschland betreffende O.-Afrika getroffeii schikking tns9chenbeideu te komen. De minister van marine heeft, zonder voorafgaande verwittiging, naar Cherbourg sst, Lorieut en Rru-.h..fn»< v-t

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1