NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ABONNEMENT: Maandag 16 Juni 1890. N°. 139, ADVERTENTIES: Bareel: Scheepuiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. RBIVIVISGEVUVG. buroemeester en wethouders logere Burgerschool voor Jongens BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Wilddief. ld<» 'k. u 8.« 10* 1.1 4.(1 6.301 10.33 Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25, franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 204e Jaargang. Van i6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Stalls-Uerich ten. Nationale Militie. IDERZOEIV VAX VER1.0FGAXGERS. leiden brengen bij deze t.r kennis van lilicien-Verlofgangers dezer gemeente: HIDDE taekema, lichting 1886, jute Polsbroek c. a.lotingnr 1van 5e Regiment Infanterie; !1, johannes josephus schel- (Klichting 1887, gemeente Utrecht, '^«nr 366, van het 5e Regiment Infan- V-rijdij JOHANNES WILHELMUS BEY, iling 1887, gemeente Amsterdam, lotingnr lan het le Regiment Veld-Artillerie; |it zij worden opgeroepen tot het maken ir Na-Inspectie voor den Militie-Com mis, welke zal plaats hebben op Don- 5 den 26stel1 Juni 1890, des voormid- te halftwaalfin het Invalidenhuis te Jib, met last om op gemeldeu tijd ter ut (wezen plaatse tegenwoordig te zijn, in los form gekleed en voorzien van de klee- i- en uitrustingstukken, hun bij het M trek met verlof medegegeven alsmede hunne zakboekjes en verlofpassen. It geschiedt hiervan openbare kennisge- j [door aanplakking en door plaatsing in Ltidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 14 Juni 1890. iukoo» iorsob* 0.25 1.20 2.20 4.25 6.05 8.20 9.50 0.35 ÏIDBN URGEMEESTER EN WETHOUDERS gemeente Leiden brengen bij deze ter meene kennis, dat de gelegenheid tot het i inschrijven van Leerlingen voor lloogere Burgerschool voor Joii- ukn s is opengesteld op Dinsdag 10 en 'e'4" Imii en 1 Juli a. s.des voormiddags lien tot twaalf uren, en dat de ad- niissie-exaiiiens zullen plaats hebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 10, II en 12 Juli a. s., beide in het School gebouw aan de Pieterskerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Jnni 1890. LEIDEN, 14 Juni. Tot hoofdredacteur van het Studen ten-Weekblad Minerva is gekozen de heer E. 11. T. Mens Fiers Smeding alhier. Hedennacht is met de meest mogelijke, en bij dergelijke werken ook hoogst noodige, handigheid de zinker voor de duinwaterlei ding gelegd in de doorgraving aan den flaagweg buiten de Wittepoort. Alles ging zeer vlug in zijn werk, zoodat de tijd voor het eindigen der afsluiting aangegeven zeer voldoende bleek en volstrekt niet behoefde te worden overschreden. Gisteravond te tien uur werd ook hier ter stede brandalarm gemaakt, hoewel in deze gemeente geen brand kon worden ontdekt. Toch waren de weesburgers met handbrand spuit n°. 7 uitgerukt in de richting van Z' eterwoude en waren heel wat menschen opgekomen om getuige te zijn van het on heil, dat ten slotte bleek onder Stompwijk, bij B. plaats te hebben. Brandweêr en toe schouwers keerden toen terug; dat was wel wat al te ver. Gistermiddag is de knecht van den spekslager R. op de lloogewoerd, terwijl hij achter de slagerij in den Rijn aan het visschen was, te water geraakt. Met be hulp van zijn kameraad kon hij weêr op 't droge komen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 8 Juni 42 volw. en 6 k., totaal 48. M. 9 57 10 67. D. 10 58 6 64. W. 11 62 8 70. D. 12 63 8 71. V. 13 60 9 69 Z. 14 55 8 63. Deze week werden te „Rhijnzigt" ge nomen 476 zwembaden door heeren en 33 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. Al zou men 't zoo niet zeggen, toch is 't een feit dat de zomer in aantocht is. Daarmeê gepaard gaat dan tevens de opening van onderscheidene uitspanningsoorden, waar onder het bekende Hótel-Restaurant „De Wykerbrug" zeker wel een der eerste plaatsen bekleed. Dit gezellig oord, met de noodige stalling voor hen die per rijtuig komen en met eene halte voor hen die er zich per IJselstoom- tram of Rijnspoor heen begeven, biedt in tal van zalen, tuinen en onderscheidene ge legenheden voor amusementen, eene kostelijke gelegenheid voor een korter of langer ver- blijf. Het is overbekend dat de eigenaar, de heer J. C. Van Lommei, zijne gasten uit muntende maaltijden voorzet op elk uur van den dag. Maar een eenige gelegenheid is er vooral voor buitenpartijen. Van nit Leiden is de Wykerbrug gemakkelijk te bereiken en dat men dan ook tegen die reis al zeer weinig opziet bewijst het talrijk bezoek eiken zomer aan het uitspanningsoord gebracht. UNIVERSITEIT. Bij de examens aan de rijks univer siteit alhier zijn geslaagd: eerste natuur kundig examen de heeren H. Bogtstra, L. Van Lissa, J. D. Filippo en A. W. C. G. Kamerling. Voorbereidend examen in de geneeskunde de heer W. De Lint. Candidaats-examen in de rechten de heeren F. Kluifhoofd en W. M, Van Lan- schot. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 17 Juni 1890, des avonds te 7 uren, onder directie van den heer w. Van der Linden. 1ste afd.N°. 1. Kriegsmarsch der Priester aus „Athalia", F. Mendelssohn Bartholdy; 2. Ouverture „Si j'étais Roi", Adam3. Fantaisie de l'Opéra „Lakmé", Leo Deslibes; 4. Timbre d'Argent", Valse, St. Saëns; 5. „Hommage la Mémoire" de Schubert, Dunkier. 2de afd.: N°. 6. Ouverture „lm Hoehland", Gade; 7. „Fakkeltanz", Meijerbeer; 8. a. „Nordisches Volkslied", b. Brautmarsch", Hamerick; 9. Fantaisie de l'Opéra de Mozart Don Juan", Dunkier. «EFICIEEKE BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd bij het per- soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 1ste klasse, de officier van gezondheid 2de kl. dr. H. Zeehuisen, van dat personeel. De dirigeerende officier van gezondheid lsle kl. bij de zeemacht B. II. Thomson, uit Oost Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blijkens een gisteren bij het departe ment van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie is op 11 dezer tegen de vijandelijke stellingen op de heuvels aan den linker oever der Edi-rvier opgerukt en de vijand verdreven. Deze liet ongeveer tachtig dooden achter. Onzerzijds zijn gewond twee officieren en twee en twintig miudere militairen. (St. Ct.) Yoor de examens B (overgangs-exa- mens) der polytechnische school te Delft hebben zich aangemeld: voor het eer ste gedeelte 31 candidaten, waarvan zich terugtrokken 8 candidate»; voor het tweede gedeelte 24 candidaten en voor het geheele examen 20 candidaten, waarvan zich 2 can- didaten terugtrokken. Geslaagd zijn voor het eerste gedeelte de hh. R. Blok, L. C. Dumont, C. M. Frijlinck, H. G. Gann Dun, W. A. E. VanGeuns, P. Hoo- genboom, E. J. Kist, J. A. Mazel, 8. J. H. Van Embden, J. E. C. Geuns, J. J. Hoogenboom Wz., S. Mulder, W. Oitmans, A. J. Roelofsz, W. F. O. Schaalje, J. M. G. Scheller, C. P. Stoel, H. J. Buijsman, J. Koomans, D. C. Buur- mann, H. E. Gritters Doublet, A. H. Schram voor 't geheele examen de leerl. F. C. H. M. Dubbelman, E. Van Konijnenburg, J. H. Wilton, E. T. Bruijn, W. K. v. Erven Dorens- T. M. Eydman, U. Von Faber, S. A. Gonsal, ves, S. G. Heijmering, R. De Kat, H. C. Kros. J. De Kuyser, J. J. L. De Wetstein PBster, J, FEUILLETON. EEN VERHAAL Mt DEN TUD VAN GitAAP JaN II. 16.) D»t beeft niets te beduiden. Mijn ge- i hetwelk mij onkenbaar maakt, bevei- ■nij voldoende. Doch anders zon ik dood als prijs voor mijn geluk ten lil t beschouwen." 'ijna weenend hernam de maagd„Gij wel, dat ge mijn geluk wilt bevorderen; ,j)i11 boe zult gij dat kunnen, indien gij i.il 'lodend den dood zoekt P Mijn vader Rij aan een harde gevangenschap, waar- Nj|k zelfs aan den dood ontrukt en ®»al hebt gij u voor mij alleen in 'gevaar begeven, zoodat mij uw leven 'Uns onverschillig mag heeten, omdat 'O dankbaar gevoelig hart bezit. Diep, '''ep zou bet mij grieven, als gij u voor gevaar steidet." belangstelling in mijn lot wegen9 'wakke pogingen is mij, laaggeborene I 10.» al loons genoeg. Zulk een onschatbare gunst doet mij zelfs gaarne den dood trotseeren. Ook kan ik u onmogelijk aan uw lot over laten." Blozend hernam de maagd, wier gelaat nu nog meer dan dankbaarheid verried: „Aan u heb ik reeds te veel verplichting en nooit zult ge mij aan des Gentenaars macht kunnen ontrukken." „En toch zal ik het beproeven I" riep de jongeling met fonkelende blikken. „Maar uw redding is aanstaande. Schoonhovens burgerij is op haar heer misnoegdzij is ontevreden wegens de Vlaamsche bezetting. De ontevredenheid en het misnoegen zal ik tot een fel brandend, alverterend vuur aan wakkeren. Weldra zal een dappere burger- schare dit kasteel belegeren en daarna beve de geweldenaar, die a durfde beleedi- gen, jonkvrouw 1" „Doch wat vermag een ongeregelde bur gerschaar tegen des Gentenaars geoefende speerruiters en tegen de talrijke bezetting?" Geestdriftig antwoordde hij: „Het hart en de ziel van de ongeregelde burgerschare zal ik zijn, jonkvrouw 1 Allen zal ik den weg ter overwinning wijzen, indien ik althans, terwijl ik voor n strijd, niet onder de muren van dit kasteel sneuvel." „God moge dat verhoeden!" riep Agnes doodsbleek. „Uw dood zou mijn grootste ramp wezen! Maar hoe zijt ge te weten ge komen waar ik was? en hoe zijt ge binnen dit kasteel gekomen?" Nu begon Frederik alles in het kort te verhalen; maar de marketentster klopte wel dra tweemaal, omdat zij zich na haar gedane keuze begon te vervelen, wat hem deed zeggen: „Het is mijn tijd van gaan, jonk vrouw! Houd maar goeden moed. Met Godes hulp zult gij weldra uwe ouders kuunen terugzien." „Hoe zal het met nw roos gaan, koop man?" zei het meisje blozend. „Te koop zou zij niet zijn, indien ik haar als mijn rechtmatig eigendom mocht be schouwen!" riep de jongeling hartstochtelijk. „Omdat ze mij thans onbetaalbaar is, blijve zij uw eigendom", zeide zij blozend en ver legen, doch glimlachend. Nu knielde de jonkman; hij greep de roos en kuste de mooie hand, welke ze hem bood, terwijl hij riep: „Uw roos, jonkvrouw! die gij me schenkt, verleent mij hooger adel dan eens konings ridderslag. Wee hem, die thans nog laag op den gewezen strooper durft neerzien. Thans zal ik, ridder Van Ofhem's roiter, de kleure dragen van een schoone edele maagd, van Hollands schoonste bloeme. U zij dank, jonkvrouw. Mij hebt ge de bane der eere en des aanziens geopend, welke het balstorig noodlot voor mij ge sloten bleef honden. U zij daarvoor dank 1 Heden kniel ik voor u als ruiter; doch eenmaal zal ik als ridder voor n in het stof buigen. Dan zal ik op mijn schild een roos voeren met deze wapenspreuk: „Een roze vau een schoone baadze bracht mij tot den ridderstand." „Beu je klaar, koopman?" vroeg de mar ketentster, die haar hoofd naar binnen stak. „Ik kom, zei de kramer, die nu verlegen opstond, terwijl Agnes bloosde. De jonk man liet de hand van de jonkvrouw los en zei nog met een dankbaren, doch tevens gloeienden blik: „Jal die ring is bepaald echt." Nn verliet hij het vertrek, welks deur de marketentster weer sloot. In den gang zij de marketentster: „Gij vergeet uw mars, koopman!" „Wegens de drukte van den handel", hernam hij, verlegen om zijn onbedacht zaamheid. „Stellig hebt gij uw roos goed aau de jonkvrouw verkocht." „BestJ" [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1