NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIE Bureel: Scfceepmakerssteeg 6. Vrijdag 13 Juni 1890. If°. 137. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHEBEKICHTEN. De Wilddief. NES, n<Hi«rS 6. 7.si u 'Olifl 10. li 11.8, 11 2.5:! s.j| 4.lii 5. 6.0)| 7.25 811 8 50 9.5«(| 10 Ui 11 26 I fEG. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. (Jroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel O.IO. 204e Jaargang. r»i\ Hil^l Stads-Bericli ten. Ifeluiting Duinwaterleiding. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Leiden brengen ter algemeene kennis, het leggen van een zinker wegens tbij de Haagbrug, de Duinwaterlci- 4; van Vrijdag 13 Juni a. s. des ".juds te acht uren tot Zaterdag 14 ii a. s. des morgens te zes uren zal 'wf afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. "IBhden, 12 Juni 1890. Jl'KGEMEESTER en WETHOUDERS van ÏDEN, ,rei|i'l[iien art. 6 der Verordening van den Hen jeinber 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dal lot hel en inschrijven van nieuwe leer- icn voor de openbare scholen voor rbcreidend en voor meer uiige- li lager onderwijs, gelegenheid zal worden die voor voorbereidend meer uitgebreid ijpr onderwijs voor jongens en meisjesin schoolgebouw aan de Oude Vest; toor die voor meer uitgebreid lager on- Hjt: Ik le klasse, voor jongens fm aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes «rai aan de Uoommarkt ir 2e klassevoor jongens uw aan de Pieterskerkslraat |ler 2e klasse, voor meisjes, in het school- iw aan de Breestraal; wel van den 2den tol en met den 14en lie. k.dagelijks (den Zondag uitgezon- nld) van des voormiddags halfnetjen lol negen fji, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag Vrijdag bovendien van halftivee lol twee jb des namiddags. lijkt geschiedt hiervan openbare afkondiging plaatsing m de l.eidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. flien, 31 Mei 1890. i* in liet school- in het sclwol- in liet school- FEU1LLETON. LEIDEN, 13 Juni. Voor het facnlteitsexamen voor den Indischen dienst is heden geslaagd de heer mr. A. Van Iperen, alhier. Heden ontving de hoogleeraar dr. J. Ten Brink tal van gelukwenschen bij ge legenheid van zijn 30jarig doctoraat. Het concert op Musis Sacrum gaat hedenavond wegens het ongunstige weder niet door. De duinwaterleiding alhier zal van af Vrijdagavond 8 uur tot den anderen och tend 6 uur, wegens werkzaamheden die zulks gebieden, zijn afgesloten. Men zij dus op zijne hoede en zorge bij tijds water in voor raad te hebben. Gisteravond te negen uur is op de Oranjegracht eene vrouw, die aan vlagen van waanzin lijdende is, op het dak harer woning geklommen, waarvan men haar eerst na een uur, met de meest voorzichtige maatregelen, kon verwijderen. De politie heeft de vrouw onder bewaking gesteld. Hedenochtend is op het Levendaal een begin van brand ontstaan op ecue boven woning, door het in brand geraken van een j etroleumtoestel, terwijl de bewoners afwezig waren. De buren hebben de vlammen weten te blusschen. Hedenmiddag beeft aan de Haven een man een zenuwtoeval gekregen. Het kostte eenige moeite eer men den man weer op de been had. In de Ned. Speel, deelt de heer Joh. W. Stephanik mede, dat de muntverzame ling van TeylerB genootschap, die meer dan een eeuw is ingepakt gebleven en zoigvul- dig weggesloten „als een vrek zijn geldkist", thans voor iederen belanghebbende toegan kelijk is in eene uitmuntend ingerichte zaal. De heer Tb. M. Roest heeft haar geregeld en is bezig aau een catalogus, waarvan het eerste deel reeds is verschenen (1415 1692). Vooral de munten en pen ningen uit het tijdvak van den stadhouder Willem III behooren tot het belangrijkste gedeelte. Op de 8 platen van den catalogus zijn 24 lot dusver onuitgegeven penningen afgebeeld. „Het geïllustreerd Volksblad voor Ne derland", uitgevers de heeren D. Van Sijn en Zoon, te Rotterdam, verscheen heden als feestnummer met het oog op den 18den Juni, den Waterloodag. Op de eerste blad zijde reeds komt een gedicht voor van H. Van S. te Rotterdam, getiteld: Herinnering aan Nederlands bevrijding. Dan volgt een artikel getiteld 1815—16—18Juni—1890 prof. J. Bosscha schreef er een artikel in getiteld: De beid van Waterloo en dr. J. J. F. Wap een onder den titel: 18 Juni 1815. In 't bizonder wijst de redactie van het blad den belangstellenden lezer op eene in dit nummer voorkomende bijdrage van ds. C. S. Adama van Scheltema, getiteld Het oordeel van Napoleon I over den Per soon van Jezus Christus. De verscheiden heden onder de rubriek „Een en ander" hebben alle betrekking op Waterloo en de helden van 1815. De firma D. Van Sijn en Zoon heeft goed gezien dat zulk een dag niet onopgemerkt mag voorbijgaan en dat 't zijn nut heeft een volk in tijden van rnst te herinneren aan de tijden van strijd waar door 't die rust mocht verkrijgeu. CN1VERIITEIT. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd: Het eerste natuurkundig-examen door de heeren J. S. Broekveldt, P. Buitendijk en L. J. Klin kenberg; het voorbereidend-examen in de geneeskunde door de heeren J. L. Goemans en P. Van der Slooten; het voorbereidend- examen in de godgeleerdheid door de heeren J. Sevenster en G. D. Goedhuis; het can- didaats examen in de klassieke letteren door den heer C. R. Vermaas; het candidaats- examen in de geneeskunde door den heer J. C. M. Timmermans; het tweede natuurkun dig examen door den heer H. D. Van Stip- riaan Luïspius. OFFICIEEL. 85 BERICHTEN. Het heeft Z. M. behaagd, den heer Ernst George, consul-generaal der Nederlanden te Lissabon, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's Gravenbage, mr. H. Van Manen, thans president der arrondissements rechtbank te Zierikzee; is, met ingang van den lsten Juli aan staande, benoemd tot opzichter voor 's rijks kustverlichting op Schiermonnikoog, P. C. Gitz, lichtwachter bij 's rijks verlichting op Ameland zijn benoemd bij het wapen der artil lerie: bij het 1ste regiment vesting-artil lerie, tot le-luitenant, de 2de-luitenant, L. W. baron Van Boetzelaer, vau het korps bij het 4de regiment vesting artillerie, tot kapitein, de le-luitenaut H. F. Van Gennep, van het korps. Bij beschikking van den minister van bimienlandsche zaken zijn, met ingang van 16 Juni 1890, benoemd lot tweede-klerk bij het departement van binneulaudsche za ken, J. C. Ligtvoet en J. K. Den Heijer. De lste luitenant der mariniers C. P. Van Borselen, belast met het bevel over het aan boord Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord ingescheepte detachement mariniers, wordt met den lsten Juli a.s., ter beschik king gesteld van den commandant van het korps, en vervangen door den lste-luitenaut A. H. Bakker. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip lste klasse Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den ka pitein ter zee H. Quispel, in den morgen van den llden dezer van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken ter aanvaar ding van de oefeuingstocht in de Noord en Oostzeeën. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip lste klasse, De Ruyter, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. Mer- cier, den llden dezer te Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomeu. Aan boord was alles wel. De „Liberale Unie" zal hare gewone algemeene vergadering houden op Zaterdag 28 Juni 1890, des voormiddags te 10J- uur, een verhaal dit den tijd van Graaï Jan II. 124.) jjJOmdat hij zich bijna geen rust gunde, Juut hij tegen den avond te Gouda, alwaar =«a hem zeiae, dat Adolf de Gentenaar van r.i Jir, na eeuig vertoeven, naar Schoonhoven ""r gereden. Zoodra de poorten van Schoon- "en den volgenden morgen w erden ge iend, trad epn jongen de stad binnen, 'j nam zijn intrek in een door kooplieden uk bezocht logement op het Doelenplein. zeer spraakzame hospes was volstrekt 'et Vlaamsch gezind, omdat zijn nering ids den overgang der stad erg was ver ben. Nadat de jongeling een hartig out- ILs 'i' had besteld, knoopte hij een gesprek "i met dan hospes. Weldra wist hij, dat ^Gentenaar den vorigen nacht met vijftig a j Fenuiters in het kasteel was getogen en li.j; ''t Schoonhovens burgerij hoogst ontevreden )'i». dewijl Nicolaas Van Kas, de heer van OM Schoonhoven, het kasteel, in hetwelk hij met zijn zoon vertoefde, vóór en dóór Vlamingen bezet bleef houden. Er was voor zijn doel geen beter logement te kiezenDe Roode Valk was de vergaderplaats der met het Vlaamsch bestuur ontevreden poorters. Na dat de jonkman nog eenigen tijd met den hospes had gekeuveld, nam bij zijn mars op en hij toog naar het kasteel, alwaar hij ver zocht, of hij er zijn waren zou mogen ven ten, wat bem, daar hij zich voor een Vlaamsch koopman uitgaf, onmiddellijk werd vergund. Kloekmoedig stapte de Wilddief het kasteel binnen, omdat hij stellig meende, dat hem in zijn verkleeding bepaald niemand zou herkennen. Zijn lange haren had hij zorgvuldig onder een lederen kapje gestopt en op Ükkenbergs raad had bij een groote pleister op het linkeroog geplakt. Ook hield bij zich als marskramer uitmuntend. Omdat bij zijn waren en snuisterij billijk omzette, was hij weldra door een drom koopers om stuwd. Een nieuwsgierige marketentster had de geheele mars al bezien, maar nog niet veel gekocht. Zij vroeg eindelijk: „Wat zit er in dat spanen doosje?" „Iets voor groote lui; maar kijken kost niets", antwoordde hij, terwijl hij het doosje openmaakte. „Hal Een prachtige witte roos met een schitterend glazen hartje I" riep de marke tentster. „Een echte diamant, miin sclioonel" her nam de marskramer. Maar zoudt ge mij een dienst willen bewijzen?" f Welken dienst, beste koopman?" „Hoor eens: Dien mij aan bij de slot- vrouw. Misschien koopt zij de roos, een vorstelijk sieraad. Bij een goeden verkoop moogt gij u het mooiste stuk uit mijn mars kiezen." „Dat is aardig genoegmaar aan uw wensch kan ik onmogelijk voldoen", hernam de marketentster. „Waarom niet, vriendelijk vronwtje?" „Zwijg maar, eenoogige schalk 1" riep de marketentster lachend. „Er is hier geen slotvrouw, manneke 1" „Wat kan men dan toch jokken." „Meent gij misschien, dat ik je wat op den mouw speld, koopman?" „Toch ujet 1 Daarvoor is uw gezicht te eerlijk." „Maar in de stad heeft men mij vast verzekerd, dat de slotvrouw hier gisteren onder het gewapend geleide van een bende speerruiters was aangekomen." „Neen, manneke 1 Dau heeft men u ver keerd onderricht", hernam de marketentster. „Wel is een mooie jonkvrouw met de speer ruiters meegekomenmaar zij is de slot vrouw niet." „Welnu! Misschien wil zij de roos wel koopen", hernam de marskramer, die met de marketentster wat zijwaarts was gegaan, op dat zij ongestoord zouden kunnen praten. „Waarschijnlijk heeft zij geld noch koop- last. Hedenmorgen brak mij haar sehrcien het hart, al ben ik niet erg weekhartig." „Zijn haar ouders misschien onlangs ge storven?" „Dat weet ik niet. Maar ik geloof, dat zij om haar minnaar treurt, hoewel zij mij nog niets heeft gezegd." „Waarom gelooft gij dat?" „Gij zoudt iemand het hemd van het lijf vragen, jongelief! Maar te woord zal ik u blijven staan, omdat ge mij een aardige snaak schijnt. Eén van de speerruiters heeft mij zoowat op de hoogte gebracht. En als het garen niet in de war zat, zou zij wel fluks toetasten, nu zulk een dapper man als Adolf de Gentenaar haar tot vrouw wil nemen." „Maar wil zij dan niet?" [Wordt vervolgd,)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1