BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 9 Juni 1890. II0. 133. ADVERTENTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. __\V ABONNEMENT: Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.91 Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. n, 204e Jaargang. behoorende bij de Leidsche Courant van 9 Juni 1890. De vischprijzen waren gisteren te Katwijk aan Zee tamelijk hoog. Er werd besteed voor tarbot f 2.50 tot f 7, tongen f 0.25 tot f 0.60, schol f 4 tot 5, braad f 8.50 tot f4, kokaat f2.50 tot f3.50, kleine levende schol werd door vensters ge kocht voor 10 tot 15 ct. per stuk. De Ilollandsche haringvisschtrij zal dit jaar worden uitgeoefend door 463 sche pen, waarvan 197 loggers en 266 bom men, tegen 450 vaartuigen in 1889, zoodat de vloot met 13 schepen is vermeerderd. De reedeiijplaatsen zijn Vlaardingen met 80 loggers, Maassluis met 73, Schiedam met 2, 'sGravenhage (haven Vlaardingen) met 4, Scheveningen (haven Vlaardingen) met 30 loggers en 186 bommen Katwijk aan Zee met 65 bommen en 1 logger (ha ven Vlaardiugen), Noordwijk aan Zee met 15 bommen en 1 logger (haven Vlaardin gen) en Amsterdam met 6 loggers. Ook te Schiedam doen zich weder onder verschillende verschijnselen gevallen van influenza voor. Naar aanleiding van den aanstaanden 75 jarigen gedenkdag van den slag bij Wa terloo werden dezer dagen door den gepen- sionneerden generaal jbr. B. Van Merlen te Haarlem de nog iu leven zijnde oud-strijders van Waterloo opgeroepen zich aan hem be kend te maken. Tot dusver zijn bij den generaal de vol gende opgaven ontvangen. Als onbemiddeld zijn opgegeven: Petrus Van Alphen, geb. 1795, wonende te Game ren, bij Zalt-Bommel; Josephus De Voogd, geb. |1796, |wonende Bavesteinstraat 202, Den Haag; Arie De Sterke, geb. 1797, wonende te Dordrecht Frans Langeweg, Toulonschestraat Hofje 3; Hendrik Suij- deri, geb. 1793, wouende te Nijeveen, in Drente; Walterus Hasselo, geb. 1798, wo nende te Asten, bij Helmond. De eenige niet onbemiddelde oudstrijder van Waterloo is de heer P. Van Vliet, geb. 1797, adres den heer P. Mulder, Looiersgracht 30, Amsterdam. De in het Entrepotdok te Amsterdam gevangen arend was van een in het Ooster dok gelegen zeilschip ontvlucht. Hij werd door een matroos van de Middellandsche zee medegebracht. Gisterenmiddag te 12 uur is te En schede de volgende proclamatie door den secretaris van de stoep van het stadhuis afgelezen: De burgemeester van Enschede brengt, op daartoe bekomen last van 's ko- nings commissaris in deze provincie van 5 dezer, volgens aanschrijving van den minis ter van biuneulandscbe zaken van 4 dezer, namens Z. M. den koning ter openbare kennis, dat de koning zijne goedkeuring en tevredenheid betuigt wegens de houding en de diensten bij de laatste werkstaking al hier aangenomen en bewezen zoowel door hen, die gedurende dien tijd met ouafge- broken toewijding schntterlijke diensten heb ben verricht, als door het ordelievend deel der arbeidersbevolking en door ailen die tot de rustige beëindiging der werkstaking hebben medegewerkt. Iemand die vóór eenige dagen een uitstapje deed naar Maastricht en eene wan deling deed in de omstreken bespeurde eens klaps, dat hij in de gangen van den St. Pietersberg was geraakt. Men kan zich len, immers den weg niet wetende en door de duisternis verhinderd te zien, wist hij niet hoe uit zijn toestand te komen. Op den tast rondgaande had hij meermalen het ongeluk zich aan uitstekende punten te stooten; alzoo geruimen tijd te hebben rond gedwaald en op zijn geroep om hulp zoo wel in het Holiandsch als in het Fransch bekwam hij geen antwoord. Op een zeker oogenblik dacht hij zijne redding nabij te zijn, hij voelde treden en klom die op, doch viel plotseling door bet stooten van zijn hoofd omlaag, tengevolge waarvan hij zich aan aangezicht, borst en beenen verwondde. Ten lange letste ontwaarde hij een frisschen luchtstroom en zag hij eene kleine opening die hij na veel moeite bereikte. Een werk man in het veld ziende arbeiden, riep hij dezen en werd hij uit zijn neteligen toe stand bevrijd, waarin hij bijna vier uren had verkeerd. Woensdagnamiddag na een drukkende warmte brak een onweder over Maastricht los. Een electrische ontlading trof, gevolgd door een oorverdoovendeu donderslag, de vlaggestang der Kon. Ned. papierfabriek, sloeg den mast aan splinters, baande zich vervolgens door het dak een weg naar een der zolders en verdween, zonder verdere schade aan te richten, door een klein raampje. De barometerstand was op het oogenblik tamelijk hoog, 766 mM. De schok was zd<5 hevig, dat hij in sterkere of geringere mate door de geheele fabriek gevoeld werd. MUZIEK, LETTEREN! ENT KUNST. We ontvingen van den heer P. Somerwil, uitgever alhier, ter kennismaking een exem plaar van het bij hem verschenen werkje, getiteld: w0e intocht van Keizer Karei V binuen Nijmegen", op 9 Februari 1546, eene toelichting dus op het onderwerp voor de a. s. maskerade. De ijver van de heeren B. C. Six en J. Acquoy, de schrijvers van het boek, heeft die toelichting een geschrift doen worden van niet minder dan ruim 300 bladzijden, waarvan het eerste gedeelte, on der den titel Gelderland, is bewerkt door den heer B. C. Six (162 bladzijden), het tweede gedeelte onder den titel, Karei V en zijne omgeving, door den heer J. Acquoy (142 bladzijden). Het boek prijkt met een portret van Karei V, met zijne handteeke- ning voorzien. In de inleiding wordt opgegeven de aan leiding tot het ontstaan van het geschrift. Er wordt in herinnering gebracht hoe de maskerade zal zijn naar bet ontwerp van den heer S. Creutz, jur. cand. alhier, hoe de leekeningen der costumes en attributen voor den optocht met veel zorg en toewij ding werden vervaardigd door de heeren C. A. W. Van Lijnden, H. W. Van Pal- landt en E. Smit, terwijl later ook de heer G. Schimmelpenninck daartoe menig uur beschikbaar stelde en hoe het ontwerpen van drie costuums voor Keizer Karei V, op verzoek van den heer B. Th. Van Pallaudt, die zich inmiddels bereid verklaard had tot het vervullen van die hoofdrol, werd opge dragen aan den heer Beiding, leeraar in het costuumteekenen aan de tooneelschool te Amsterdam, waarbij, wat betreft het costuum voor den optocht, het voorbeeld van Hans Makart werd gevolgd. Voor de levering der costuums, wapen rustingen en haruachementen werd een con tract gesloten met den heer W. N. Mulder, costumier te Amsterdam, terwijl de heer P. Somerwil zich belastte met het doen ver vaardigen der handschoenen en het drukken plaatwerk. Een woord van eerbiedigen dank wijdt de commissie aan Z. E. den minister van oorlog, voor de wijze waarop over haar request, tot het afstaan van rijkspaarden, is beschikt. Tevens waardeert zij ten zeerste de hulpvaardigheid, welke door de heeren kolonel H. F. Alings, majoor jhr. A. VV. Van der Wijck en ritmeester B. tl. O. baron Van der Capellen betoond werd, waar het betrof de militaire aangelegenheden. Voor het afstaan van plaatwerken en het doen van nazoekingen in het belang der zaak brengt de commissie dank aan de heeren mr. W. J. Van Weideren baron Bengers, jhr. Six van Vromade, C. Hoogendijk, mr. S. Muller Fred.zn., mr. A. C. Bondam, mr. J. F. Bijleveld, mr. W. Van de Poll, mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, jhr. C. A. Van Sijpesteyn en L. A. J. Braakenburg. Waar de commissie de drempels der ar chiefkamers en boekerijen overschreed, hetzij te Leiden, 's Gravenhage, Amsterdam, Nij megen, Brussel of Antwerpen, steeds werd aan hare soms veel omvattende begeerten op de meest heusche en vriendelijke wijze voldaan. Inzonderheid brengt zij dank aan de heeren J. P. De Sauvage en P. M. Spille, custodes der universiteits-bibliotheek alhier, voor de wijze waarop zij haar het gebruik der Leidsche bibliotheek zoozeer vergemakkelijkten. Ten slotte wijdt de com missie een woord van lof aan den pedel van het corps, den heer P. Somerwil, voor den ijver waarmeê hij de commissie in bet vol brengen harer taak behulpzaam was. En nu het geschrift zelf. De heer B. C. Six had niet het meest dankbare gedeelte te bewerken. De vrucht zijner nazoekingen, in niet minder dan ruim 160 bladzijden neergelegd, getuigt van een ijver en eene toewijding die veel lof verdienen. Dat dit gedeelte nu juist voor het grootste gedeelte van het publiek zich niet aangenaam lezen laat is niet zijne schuldmaar zeker is 't dat die 160 bladzijden, voor bem die van de maskerade ten volle en met kennis van zaken genieten wil, een schat van onmis bare wetenswaardigheden bevatten. Allereerst worden in dit eerste gedeelte behandeldDe oorsprong der Geldersche hertogen, de regeering in Gelderland gedu rende de middeneeuwen, de quartieren van Nijmegen, Boermond, Zutphen en de Veluwe. Vervolgens het hof van Gelre of de kanse larij, de regeering der stad Nijmegen, het schutters-, het schippers-, het bakkers- en het St. Eloy- of Smidsgilde, de intocht binnen Nijmegen en genealogische aanteeke- ningen omtrent eenige Geldersche edelen en regeeringspersonen. De bespreking van de onderscheidene gilden en van den intocht binnen Nijmegen is ook in dit gedeelte eene niet onbelangrijke lectuur voor hen die zich in de beteekenis van de maskerade iets meer willen verdiepen. Meer betrekking op den optocht zelf heeft het gedeelte van den heer J. Acquoy, waarin beschreven worden: De Nederlanden vddr de geboorte van Karei V, Karei tot zijne meerderjarigheidsverklaring, Karei van zijne meerderjarigheidsverklaring tot het jaar 1543, de persoon van Karei V en het hof van Karei V, waarin meer bizonder be schreven worden het huis, de kamer, de stal des keizers, de bisschop van Utrecht en zijne omgeving, de Baden, de Raad van State, de Geheime Baad en de Baad van Financien. Ten slotte worden zeer uitvoerig beschreven de personen die van den optocht deel zullen uitmaken. Het geheele tweede gedeelte is in prettigen vorm geschreven, waartoe zich dan ook het onderwerp beter leende. gave, vinden we een lijst van misstel lingen, die voor de eerste afdeeling ruim vier malen grooter is dan voor de tweede afdeeling. En toch zijn in dat eerste ge deelte een vrij groot aantal taalfouten inge- bleven, die op de lijst der misstellingen niet worden gevonden. Het tweede gedeelte van het werk kwam ons taalkundig beter voor dan het eerste. Maar hoe het zij van wien der beide samenstellers de taak ook dankbaarder was en wie hunner de vruchten van zijnen noesten arbeid het smakelijkst heeft weter op te brengen de twee gedeelten zij voor elkander onmisbaar en vallen el' aan tot een kostelijken leiddraad voor de maskerade ons zal te zien en te de geven en, voor later, tot een niet m kostelijk aandenken aan dien schilterc intocht waaraan het hooger waarde geven. Uitgever en drukker hebben et eer van, dat ze aan het werk der b Six en Acquoy de zorg hebben besteec het zoo ten volle verdient. Programma van de muziekuitvoerin Zomerzorg, op Dinsdag 10 Juni 1890 avonds te 7 uren, onder directie var heer W. Van der Linden. 1ste afd.: I »Hochzeitsmarscb" aus der Oper Der tenfanger von Hameln, V. E. Ne-' „Racoczy Ouverture", Kéler Héla; taisie de l'Opéra »Le Billet de Mar) Gevaert; 4. „Auf Wogen der See", Zikotf; 5. Fantaisie sur des ,Mélod doises", F. Dunkler. 2de afd.: Ouverture „Egmont", Van Beetho d »Sylvia", Ballet, a. Les Chasseresses, lente. e. Pizzicato, d. Cortège de I Leo Deslibes; 8. Kaiser VVilhems Caprice, Kontsky; 9. FWaisie de l'Opt' de llalévy ,/Les Mousquetaires de la Beir Dunkler. o d d BELGIE. De Indépendance zegt dat, volgens door haar ingewonnen inlichtingen, geen sprake is van verloving van prins Boudewijn met prinses Clémentine. De voornaamste Engelschen te Brui sel zullen aldaar een bal en mogelijk or een algemeen diner houden in de Waterlor. balzaal, in de Bue de la Blanchis9erie, den 75en verjaardag te vieren van het be roemde bal, dat aan den slag van W.ter- loo voorafging. De zaal, welke thans als graanzolder van eene brouwerij gehriikt wordt, zal spoedig in veiling komen, dar de brouwerij geliquideerd wordt, en de Ii- gelschen hopendat een of andere rij e patriot het gebouw zal willen koopen. Daar toe zullen 150,000 A 200,000 francs no». dig zijn. Op het slagveld van Quatre-Bras a 16 Juni a. s. de plechtige onthulling tx het monument voor hertog Frederik Wiljj van Brunswijk plaats vinden. ENG ELAN In de gisteren door het lagerhuis- houden zitting antwoordde sir James :r- gusson, op de vraag van een der leden dat nog geene mededeeling kan worden gedaan met betrekking tot den toestand der Fratische visscherijen in de watereu van Newfound land, voordat een vertegenwoordiger vt .1 he koloniale gouvernement is geraadpleegd. Volgens te Londen ontvangen be ricbteu uit Newfoundland leggen de Frai sche visschers thans groote gematigdh-,1 aan den dag, en trachten de Engelsche Fransche ove

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1