mm mt_j (li JIt IKi;i,K BEIUCHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot no taris te Terheyden, W. F. Wolters, candi- daat notaris te Helmond. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen invoerrechten en ac cijnzen te Sas van Gent, F. E. Vreede, thans te Vaals; te Medembük, G. Verhoeve, thans der dir. bel. en acc. te St Anna Parochie; te Harderwijk, J. J. H. Quaedvlieg, thans te Zevenaar; te Vlaardingen, 11. J. Lamo raal Wicbers, thans der dir. bel. en acc. te Naardeu; te Weert P. J. Bakker, thaus te Makkum; te Scheveuingen, H. G. K. El leus, thans der dir. bel. en acc. te Chatlois tot ontvanger der directe belastingen; te Zevenbergen, J. 11. Becking, thans te Kaats heuvel; te Bergutn, W. C. De Wijs, thans te Buitenpostte Zeist, D. Winkler, thaus te Appingedam; te Spanbroek, A. C. J. Verhoeff, thans te Balk te Leek, A. W. T. Berends, thans te Amerongen; te Dallsen, J. 11. F. Claessens, thans surnumerair in spectie Maastricht; te Amerongen, VV. N. Du Rieu, thaus surnumerair inspectie Am sterdam. Bij kon. besluit is de heer R. L. Mar tens, gewezen adspirant controleur bij het binueulandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, wegens ziekte, eervol uit 's lauds dienst ont slagen. Ingevolge machtiging des konings wordt: 1°. Zr. Ms. rammonitor 1ste kl. Matador met den lsten Juli a. s. uit dienst gesteld tn de kapitein luitenant ter zee J. A. Ven ning eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven; 2°. met gelijken datuin in dienst gesteld Zr. Ms. rammonitor 2de k). Panter en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee fl. R. J. J. Thor- becke. Aan boord van dien bodem worden ge plaatst de luitenant ter zee 1ste kl. D. A. Mensert, als lste-officier, luitenants ter zee 2de kl. L. E. A. T. Ter Haar, J. S. F. Gallay en 11. De Bouy, officier van gezond heid 1ste kl. bij de zremach D. W. C. Van Dort Kroon, officier van administratie 2de kl. A. M. Post Uiterweer; 3°. met Jen 5den Juli a. s eervol ont heven van het bevel over Zr. Ms. ramschip Stier, de kapitein ter zee F. J. Stokhuyzen en vervangen door den kapitein luitenant ter Zee J. A. Vening. De adelborst der lste kl. C. Fock, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoom- schip Van Galen, is met den 4deu dezer overgeplaatst aan boord Zr. Ms. schroef- stoomschip Koningin Emma der Neder landen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is, met ingang van 16 Juni a. s., benoemd tot opzichter van den rijkswaterstaat der 4de klasse M. 11. A. Slraater te Zwolle. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Behalve de reeds vermelde benoemin gen van officieren van bet leger in de orde van de Eikekroon, zijn nog door Z. M. be noemd: tot commandeur in die orde de kolonel jbr. F. F. Von Mnhlen; tot officier de ritmeester C. A. baron Benlinck, iustruc leur bij de rij- en hoefsmidscbool, en tol ridder de ordonnans-officier de ritmeester J. G. baron van Sijtzama, van den grooten staf, en de eerste luitenant L. C. H. Michel- liolf, van de 3de divisie koninklijke maié- chaussée. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat liet staatsexamen ter ver krijging van een getuigschrift van bekwaam heid voor de studie aau eene universiteit, zal worden afgenomen te 's Gravenhage op 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 21 en 25 Juli e. k. De afdeelingen van de tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wet tut goedkeuring van de verklaring aan gaande de bevoegdheid van den scheids rechter in het geschil betreffende de grens scheiding tusschen Suriname en Fransch Guyana, de beeren Brantsen van de Zijp, Van Kerkwijk, De Beaufort, Keucheuius en Michiels van Verduyneuvoor liet wets ontwerp tot verbooging van het maximum bedrag der in Ned.-lndie uit te geven pas munt, de heereu Geertsema, Cremer, W. Van Dedem, v. d. Velde en Roëll; eu voor dat tot herziening van de postwet, de hee- ren Mackay, Yau Gijn, Borgeeiu», graaf Schimmelpeuninck en E. Cremera. De nieuwbenoemde luitenant-kolonel jhr. C. Janssens, bij het 3e regiment huza ren, komt te 's Hage in garnizoen. Het gerucht loopt dat dr. J. Vitringa met het einde van den cursus zijn betrek king als rector van bet gymnasium te De venter zal neerleggen en in den loop van het jaar de stad metterwoon zal verlaten. Dezer dagen werd uit de fabriek van de beeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten naar Soerabaya verzonden een piachtig geschenk in zilver, bestemd om door de geëmploieerden van bet marine- etablissement aldaar ten geschenke te worden aangeboden aan den hoofd-ingeuieur J. L. Von Leschen, die als cbef van genoemd etablissement staat af te treden om naar Nederland te repatrieeren. Dit geschenk bestaat uit een allernauw keurigst in zilver vervaardigden kruiser 4de klasse in volle zee, eu gesteld op een ver sierd voetstuk. Aan den voorkant van het voetstuk prijkt een medaillon, omgeven van hooggedreven dolfijnen en maritieme attributen, waarin de volgende opdracht is gegraveerd Aan den Hoofd Ingenieur J. L. Von Leschen. 1890. Hieronder is het wapen van Soerabaya aangebracht. Voor de vervaardiging van dit schip werd buitengewone zorg en nauwkeurigheid ver- tischt, en daartoe hebben ambtenaren aan het departement van marine mede honne hulp verleend. Daarenboven was een der onderofficieren, aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden geattacheerd, in de fa briek bij de optuiging tegenwoordig. Als een bijzonderheid wordt aan het D. v. Z.-ü. en 's Gr. medegedeeld dat aan den vooravond van Pinksteren, nl. Zaterdag 24 Mei, te 11J- uren te Scbeveningen per vélocipèle aaukwamen de heeren Breuer en Mitteldorf, nit Gladbacb, die den vorigen dag 's ochtends te 4 uren waren vertrok ken en alzoo een afstand van 48 nren in 19J uren hebben afgelegd. De wielrijders vertrokken na het aangaan van een wed denschap van 500 Mark, hoewel zij de reis nooit hadden gedaau of zelfs ooit in Hol land waren geweest. Zij wonnen de weddenschap en brachten een vijftal dagen te Scheveningen door in het Hotel des Galeries, vanwaar zij per spoor naar hun woonplaats terugkeerden. In den afgeloopen nacht is in de Meije, tot de gemeente Bodegrave behoo rende, eene arbeiderswoning afgebrand. Ter nauwernood hebben vrouw en kinderen zich kunnen r<-dden. De man en vader zekere D. R.die aan vlagen van krankzinnigheid leed, heeft zich onmiddellijk in banden van de justitie gesteld. Vermoedelijk door een slag met het zeil werden gisteren een Volendammer en een Markervisscher overboord geslagen, tengevolge waarvan zij jammerlijk ver- drouken. De te Utrecht gehouden fancy fair heeft f 25,433,47 opgebracht, waarvan, na aftrek van alle onkosten, een bedrag van f 22,331,89^ aan regenten van het Neder- landsch gasthuis voor behoeftige en minver mogende ooglijders is overhandigd, Door het gerechtshof te Leeuwar den is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college opgemaakt de navolgende alphabelische lijst van aanbe veling: mr. W. Gorter, mr. S. Sleeswijk en mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, rechters in de arrondissements rechtbanken te Assen, Amsterdam en Leeuwarden. Eene bende werkstaaksters, die gis teren op de veenderij te Appelscha de ar beidenden in het werk poogden te verhin deren, werd door de politie verdreven. Zij zeiden hedennacht te zullen terugkomen. De uit Appelscha naar Duitschland vertrokken werksiakende veenarbeiders zijn in hunne hoop om aldaar werk te vinden teleurgesteld en keeren terug naar hunne woonplaatB. Naar men zegt, zijn ze voor nemens aldaar terstond bet werk te her- ratten. De gemeenteraad van Wemeldiuge heeft benoemd tot gemeente-geneesheer den heer D. Quak kelaar, arts, van St. Maar tensdijk. Er zijn menschen, zegt de Arnh. Cl. die niet gaarne hun naam in de courant hebben. Aan dit verlangen is gemakkelijk te voldoen: men laat hem eenvoudig weg. Andereu zijn integendeel er zeer op ge steld, dat van ben gesproken wordt. Dit is lastiger, want wat zij zijn, deden of zeiden is dikwijls de moeite niet waard om te ver melden. Maar de grootste moeilijkheid voor eene redactie leveren de initialen. Als met Jan Molenaar iets gebeurt dat bem uiet tot eer strekt, en men noemt hern J. M., dan trekt Jacob Mulder, Joost Mast, Jozef Meel enz. het zich aan. Voegt men er zijne betrek king bij, dan zien zijue vakgenooten daarin eene beleediging voor hun bedrijf. Geldt het een ongeluk, dan zijn de vrienden en betrekkingen van alle J. M.'s allen on gerust. Het is naar aanleiding van een schrijven van iemand, die in dergelijk geval verkeerde, door de vermelding van een ongeluk met de aanvangletters van den naam der hoofd- peisouen, dat wij deze opmerking maken. De schrijver heeft gruot gelijk, dat vooral bij ongelukken het wenschelijk zou zijn bf volstrekt geen naam te noemen niemand heeft dan meer reden om zien ongerust te makau dan een ander öf de volle na men mede te deelen, op gevaar af dat men dan elders wonende betrekkingen plotseling met een onheil in kennis stelt, hun bloed verwant of vriend overkomen. Het eenvoudigste ware in de berichten geenerlei aanduiding van de personen te geven, maar voor de lezers eener courant gaat dan dikwijls een goed deel van de be langrijkheid verloren. En de lezer moet toch ook wat hebben. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. papier met het zamenzweeringsplan, dat sedert verscheidene dagen te vergeefs zoo^ gevonden hebben. De hertog van Orleans is uit Je gf vangenis te Clairvaux ontslagen en dadi lijk over de grenzen naar Zwitserland j(l irüg bracht. De burggraaf De Gontant-Biron, voormalige Fransche gezant te Berlijn, op 73 jarigen leeftijd overleden. Hij», de eerste vertegenwoordiger der Franat republiek te Berlijn na den Fransch Duiteck oorlog. BEL, «IE. De Palriote meldt de aanstaande ver loving van prins Boudewijn, den troonop volger, zoon van den graaf van Vlaanderen, met priuses Clémentine, dochter van Leo pold II. In de hofkringen wordt dit be richt als zeker beschouwd. EIV «ELAN 55 Lord Granville ontving Dinsdagoch tend een deputatie dames en heeren, ver tegenwoordigende de Vereeniging tot bevor dering van de verkiezing van vrouwen in de graafschapsraden. Sir Thomas Farrer voerde het woord en zeide dat zijn lord schap als leider van de oppositie in bet heerenhuis het wets-ontwerp van lord Meath zou kunnen steunen om de hinderpalen uit den weg te ruimen, die bet der dames las tig maken lid van de graafscbapsraden te worden. Lord Granville betuigde zijn dank voor de genoten eer. Hij was het volko men met lord Meath eens, maar had nu toch verscheidene nieuwe gezichtspuDteu ont dekt. De diensten der vrouwen schatte hij zeer hoog en de ondervinding heeft geleerd dat zij reeds met eere de plichten vervuld hebben haar opgelegd. Door betgeen hij nu vernomen had zou hij met te meer klem voor lord Meatb's voorstel kunnen spreken. Sir George Burns van Glasgow, een der drie oprichters van de Cunard stoom vaart-maatschappij is in zijn 95ste jaar overleden. Hij was zeer rijk; zijne firma was eene der grootste in de wereld. In 1889 werd hij tot baronet verheven; zijn mede-opriebter Cunard was dit reeds in 1859. EH ANKRIJ K. In den Diusdag gehouden minister raad beeft de minister Fallières medegedeeld, dat de iustructie tegen de gearresteerde Rus sen in het geheim wordt voortgezet, ter wijl geenerlei mededeeling zal geschieden van de in beslag genomen stukken. Op verzoek van den rechter van instructie Athalin hebben Dinsdag nog nieuwe huis zoekingen bij de beklaagden plaats gehad, terwijl van eene aanstaande invrijheidstelling der gearresteerden zooals sommige bladeu beweerden, geen sprake is, Aan het gemeentelijke laboratoium, zijn tbaus 23 bommeu geopend en ouderzocht, maar het schijnt dat geen der bij de uihi- listen in beslag genomen werktuigen compleet is. De beschuldigden schijnen een systeem te hebben aangenomen om vervolgingen te vermijden; sommigen nl. hadden alleen bom men in hunne woning, anderen weer deze of geue ontplofbare stof, op die manier had ieder hunner, afzonderlijk gearresteerd, dus slechts onschadelijke dingen. Alleen door hunne gezamenlijke arrestatie heeft men de verschillende iugrediëuten kunnen zamenvoe- gen en een geheel van compromitterende stukken zamenstellen. Men schijnt eveuwel thans aaQ te nemen, dat de nihilisten hunne toestellen niet ge reed maakten voor een ophanden zijnden aans'ag, maar zochten naar een stelsel om een geweldig outploffingsmiddel in de kleinst mogelijke ruimte te bergen met bet oog on getwijfeld op een toekomstige onderneming. Volgens sommige geruebteu, die op bet laatste oogeublik in omloop zijn gebracht eu die men dus nog niet precies kan na gaan, zou de politie eindelijk hel beruchte fi d l« g' Sur var uiig jen. rover «or l B st: ^gelnven buite me' Ba Htrei ik, dan «ter en ;ken, Louise Michel, die den 30sten Apt te Parijs in hechtenis is genomen wem het houden eener redevoering, waarin aanspoorde tot verzet tegen de regeering,! Lo door de rechtbank naar een gesticht ge»™ jjo den, omdat de toestand harer geestvem gens niet van dien aard was, dat zij antwoordelijk mag gesteld worden voorin woorden en daden. De minister Consti heeft haar echter terstond iti vrijheid stellen. De dagbladen van het Ome depart ment melden dat te Saint Cénery le Géi F1 op de plek waar de torens van het o» kasteel gestaan hebben een onderaarde kapel ontdekt is, bestaande uit verscheidr kelders, waarin gevonden werden een di tigtal skeletten, een hoop afgehouwen hoofd» aardewerk, gebeeldhouwde steenen en i vrij groot aantal muntstukken met den beel naar van Karei V en Karei VII. Me» druk bezig met graven, daar men bema heeft dat de kapel verscheidene verdieping heeft. Zekere Borras, die betrokken was een proces wegens moord, voor ruim jaren te Carcassonne gepleegd, en die, schuil verklaard, ter dood veroordeeld werd is tba nadat bij drie jar< n in de gevangenis Aviguon had doorgebracht (hij had nameli ontheffing vau de doodstraf gekregen), schuldig bevonden en mitsdien op vrije voeli 1)6 gesteld. 571 7 De officier van justitie en de directe der gevangenis hebben hem persoonlijk iii jjjj de prefectuur geleid waar hem eenige ouè ®3 f steuning is verschaft. 168 1 Gedurende den tijd dat hij in de gevi»^ genis was heeft hij zich uitstekend gedrang De cipiers hebben hem bij het verlaag van den kerker allen de hand gedrukt, f Het was een treffend oogeublik, het vi' lijk heeDgaan van den man, op wien de rit terlijke uitspraak zoo zwaar had gedrokt Naar aanleiding van dit voorval hebbi de afgevaardigden Joseph Reinach, Loi Barthou, Chautemps, Rabier, Delpeuch i laali Mesureur bij de kamer een voorstel diend tot bet verleenen eener vergoeding!! hem, die door eene rechterlijke dwaling troffen is. (12 5 ïfi' a J «E» Nat. d d pissei BI ITALIË. Naar men uit Rome meldt zal tein Casati eene beschrijving geven van zijiI. lotgevallen gedurende tien jaren, zijne g80* vangenschap bij den Mahdi, zijn verblijf n ¥1U. Emin-pacha te Wadelai enz. cp DUI TS C H LAND. Het huis van afgevaardigden hei gisteren na eene nu en dan zeer levendifos' discussie, welke vijf uren duurde, het wejSov<; ontwerp betreffende de „Sperrgelder" aamjan genomen, met een amendement, waarowlpit de beide conservatieve fractien en de nalif naai-liberalen het eens waren e i waarmA de minister van eeredienst zich had rfpot eenigd. Keizer Wilhelm is weer bijna volb bc men hersteld. De keizer maakte gisten Hope weer zijn eersten rit en heeft zijne bezigheden hervat. gil88 Het ongeval met het rijtuig des ki zers schijnt voor deu erfprins van Meini i8;7 gen ernstiger gevolgen te hebben dan vu Iwte den keizer zeif. De prins, die voor eei troepeniuspectie te Coblentz was gekome ?'q£ is aldaar ongesteld geworden, moest bet bi i880 houden en is onder behandeling van <1: ito 1 doctoren gesteld. Zijn toestand was dag nog met gunstig, maar toch is de pri |88 naar Berlijn teruggekeerd. -keen, OOSTENKIJH. De Oostenrijksche regeering heeft b( i,per] sloten tot het oprichten van bereden corps' Tui politie, welke dienst zullen doen in elli groote steden. Tot model daarv nen de Parijsche repuhlikeinsche garde. Aaf Gereg leiliug tot dit besluit gaven de ongeregeH heden, welke in April te Weeuen voorviel8 eu waarbij de onvoldoende inrichting i" (Eb. politie duidelijk aan den dag kwam. Min of meer gespannen, gelijk de ut trekkingen tusschen Rusland en Rumeni'i Obl zijn die tusschen Oostenrijk en Servie. E" 1 'S64 in SP Per;

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2