BUITENLANDSÜHE BERICHTEN De directeur van het gedeelte van liet personeel der Hollaudscho Opera, dat sedert eenige weken ons land bereist, beetl zich uit Maastricht, waar het gezelschap voorstellingen gaf, heimelijk verwijderd, de artisten aan hun lot overlatende. Zijn ver trek schijnt het gevolg te zijn van de min der gunstige resultaten, die de uitvoeringen te Maastricht hebben opgeleverd. (N. B. Ct.) BELGIË. Door eene commissie te Brussel, waar van de advocaten Josson en Verkees voor zitters zijn, is in het Nederlandsch, Duitsch en Engelsch eene circulaire verspreid, op wekkende tot deelneming aan eene viering van den vijfenzeventigsten verjaardag van den slag van Waterloo, niet op den 18den Juni, maar den daaropvolgenden Zondag, den 22sten Juni aanst., en wel met een plechligen optocht naar het slagveld. Men hoopt, dat een groot aantal vereenigingen van allerlei aard zullen meedoen. Belangstellenden vervoegen zich tot den student A. Schamel- hout, Troonstraat 16, Brussel. In de gisteren te Jolimout gehouden zitting van het mijnwerkerscougres heeft de Engelsche gevolmachtigde, de heer Weisou, voorgesteld, terstond te stemmen over het begiusel van staatstusschenkomst, ter vast stelling van den arbeidsdag op 8 uren. Door de vertegenwoordigers van vier staten, namelijk Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Belgie, is het beginsel der staatstus schenkomst met algemeene stemmen aan genomen. Voor Engeland stemden 21 leden voor, 9 tegen. KNCiGLAlVD. De hoogeschool van Cambridge zal Stanley eershalve benoemen tot doctor in de rechten. Een wever stond Dinsdag te Preston, in Engeland, terecht wegens „het verontrusten van de dooden". De aanklacht luidde, dat hij te middernacht op een kerkhof te Burnley een grafkelder had opengebroken, drie lijkkisten vernield en den schedel van een meisje weggenomen bad. Te voren had hij aan zijne hospita verteld, dat hij haar een arm of been zou brengen. De jging ging van de onderstelling uit, ^e beschuldigde, onder den invloed van >en drank, den grafkelder had gehouden it een gewonen kelder waarin bij een vat id te openen. Hij werd tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. Bij het vertrek van president Camot is Woensdag ook de Russische gezant aan het station verschenen, met wien hij zich eenige oogenblikken onderhield. De aankomst te Montélimar en de daar gehouden aanspraken en receptie hebben niets bijzonders opgeleverd. De president wordt op ziju reis niet al- leeen door den minister Constansmaar ook door den minister Bourgeois vergezeld. Verscheiden telegrammen bevestigen de gevangenneming van Eyr ud, den moor denaar van den Parijschen deurwaarder Gouffé. Reeds gisteren liet de minister van buitenlandsche zaken den prefect van politie Lozé een telegram van den consul-generaal te Havana zien, meldende dat Eyraud herkend was door een zijner vroegere be dienden, een distillateur, met wien bij gesproken hadterslond daarop verliet hij het hotel. Eyraud had den naam van Miquel Doski aangenomen en gaf zich voor een Pool uit. Hij was in het hotel Roma af? gestapt. Volgens een ander telegram, door The New-York Herald (Parijsche editie) ont vangen, is hij in den nacht van Woensdag op aangifte van een Frausche vrouw in hechtenis genomen. Hij bekende Michel Eyraud te zijn en trachtte met het glas van den aan Gouffé ontstolen lorgnon een ader van ziju arm door te snijden. Hij verloor veel bloed, maar zal herstellen. In zijn koffer werden ge vonden Fransche dagbladen, die over den door hem gepleegden moord handelden, een pistool en een dolk. De prefect zal agenten met de voor de uitlevering noodige papieren naar Havana zenden, om „bezit te nemen" van den lang gezochten moordenaar Michel Eyraud. Te Parijs is zekere Lutton, een jong- meuscb van 20 jaar, in hechtenis genomen die sedert ougeveer eene maand allerlei zeld zame werken ontvreemdde' uit de nationale bibliothoek, niet om ze te verkoopen, maar «Is hartstochtelijk liefhebber. Op aandrang van den Franschen resi dent heeft de Bey van Tunis bevolen den slavenhandel, welke op sommige] plaatsen van bet regentschap nog voorkomt, onvoor waardelijk te onderdrukken. RUI TÜC HLLVU. De bondsraad besloot in zijne giste ren gehouden zitting tot de invoering van een port van 5 pfennigeu voor drukwerken ter zwaarte van 50 tot en met 100 gram, in te gaan 1 Juli a. s. Hij machtigde ver der den rijkskanselier, ten opzichte van het verbod tot in- en doorvoer van levende schapen uit Oosteurijk-Hongarije en Rusland, afzonderlijke dieren voor het fokken toe te laten. Keizer Wilhelm heeft aan het Berlijn- sche Protestantsche Zendinggenootschap voor Duitsch Oost-Afrika 20,000 Mark doen over handigen als bijdrage voor de oprichting van een ziekenhuis te Zanzibar. Majoor Wissmauu zal omstreeks het einde van Juni te Berlijn komen. Prins Albrecht van Pruisen, regeut van Brunswijk, de zoon van wijlen prinses Marianne der Nederlanden, lijdt tegenwoordig zeer aan rheumatiek. Er werden in den laatsten tijd onrustbarende berichten omtrent zijn gezondheidstoestand verspreid, uiaar deze waren, naar thans gemeld wordt, overdreven. Overstelpt door gelukwenschen en bloemgeschenken, heeft Georg Ebers in zijne villa aan het Staruberger meer zijn zilveren bruiloft gevierd. Eber's kunst- vrieud Alma l'adema en zijne echtgenoote waren opzettelijk voor het feest uit Enge land overgekomen. Volgens de Frankfurter Zeitung is nu zeker, dat de Deensche vloot zal deelnemen aan de oefeningen der Duitsche marine voor de kust van Sleeswijk-Holstein. Te Mentz worden groote toebereidselen gemaakt om daar in de volgende maand de 450e verjaring van de uitvinding der druk kunst altijd volgens Duitsche lezing te vieren. Den 22eu Juni zal er eene ten toonstelling worden geopend van alle soorten van drukwerk sedert de dagen van Guten berg, Den 24en Juni, den geboortedag van Gutenberg, zal ziju standbeeld op de Guten berg-Platz schitterend worden verlicht. Een optocht van drukkersgezellen zal worden ge houden en de feestelijkheden zullen besloten worden met eene bijeenkomst in hetGuten- berg-Casino, dat op de plaats staat waar eenmaal het geboortehuis van Gutenberg stond. ÏIONGARIJ E. Op het buiten van den president der rechtbank, Kornis, bij Tisza Ezslar, Hongarije, drongen twee gemaskerde mannen binnen. De oude heer Kornis verdedigde zich, maar toen er nog vier verschenen gaf hij den strijd op en bood de dieven 1500 fl. aan. Zij eiscbten meer, namen hem zijn gouden horloge af, maar gaven hem dit terug, toen hij zeide, dat hij daaraan zeer gehecht was. Daarna sloten zij Kornis in zijn studeer kamer op en dwongen zijn vrouw hen naar de kamer van haar 90-jarigen oom te brengen, die als zeer rijk bekend was. Daar gekomen haalden zij den ouden man uit zijn bed en vermoordden hem. Terwijl zij bezig waren de brandkast open te breken, wist mevrouw Kornis te ont komen en hulp te halen. De roovers ont vluchtten echter in een rijtuig, dat in de buurt op hen wachtte. Blijkens nadere berichten hebben bij het oproer te Nürscbau in 't geheel 10 personen het leven verloren, met inbegrip van hen die aan de bekomen wonden be zweken. Niet dan met groote moeite is de orde hersteld. RUSLAND. Uit Weenen verneemt de Times dat de Russische regeering aan de Bulgaarsche de uitlevering zal vragen van kapitein Ko lobkoff, een der beschuldigden in het Pa- nitzageding. Als grond voor dit verzoek wordt de omstandigheid aangegeven dat Ko- lobkoff een Russisch onderdaan is. De mi nister Stambouloff wil eerst uadat de krijgs raad uitspraak zal hebben gedaan, dit ver zoek overwegen. Bij de geheime zitting van Donderdag, waarin kolonel Kissoff en majoor Panitza verhooid werden, ontkende eerstgenoemde hetgeen Panitza hem te laste had gelegd, waarop majoor Panitza een verhaal deed van een onderhoud tusschen hem zeiven, kolonel Kissoff en kolonel Mutkuroff, minister van oorlog, waarbij verklaringen waren ge daan die de handelingen van andere hoog geplaatste personen in een zeer ongunstig licht steldeu. Kolonel Kissoff wist zich van zulk een onderhoud niets te herinneren. Bij dit verhoor waren behalve de beschul digden en hunne verdedigers alleen enkele oflicieele personen tegenwoordig. De openbare zittingen trekken zeer veel publiek. TRANSVAAL. De president Krüger heeft zijn ont slag ingediend wegens de verwerping van verschillende regeeringsvoorstellen, doch is later op zijn besluit teruggekomen, op ver zoek van den voorzitter van den volksraad. GEMENGDE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip Dacca, met 419 passagiers op weg naar Australië door de Middellandsche zee en het kanaal van Suez, is, na de Roode zee te zijn doorge varen, op het Daedalus-rif gestooten, dat gerekend wordt omstreeks 4Ü0 Engelsche mijlen vau Suez te ziju gelegen. Er is een vuurtoren op gebouwd, maar overigens ste ken de rotsen nauwelijks eenige duimen boven bet water uil. Het was 6 uren des ochtends toen het onheil plaats greep, zoo dat de meeste passagiers in hunne kooien waren. Het schip bleef echter nog gedu rende 4 uren vlot, zoodat ieder is kunnen gered worden. De landverhuizers, waar onder vele jonge vrouwen waren, werden op de rotsen gebracht, maar stonden daar in het water, sommigen tot aan hun midden. Slechts eenige weinigen kondeu in den vuur toren een onderkomen vinden. Gelukkig kwam het stoomschip Rosario de bemanning redden die nog op het zinkende schip was, dat spoedig daarna, in dieper water afge dreven, zonk. Een weinig later kwam het kolenschip de Palamcotta, dat alle schip breukelingen op het rif opnam en naar Suez terugbracht, waar de openbare liefdadigheid in hunne eerste behoeften voorzag, daar allen alles hadden verloren. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend, daar het bij helder en goed weer plaats greep. SCHOOL- EN KERKNIEUW)». Door ds. G. H. Van Kasteel te Kollum is het beroep naar de Ned. Gereformeerde gemeente (Doleerende) te's-Gravenhage aan genomen. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 23 en 2^ Mei. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste i Hoogst* Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver Lichte Maïs Paardenboonen Boter (I equal. vat). - (2e (lo per kil.) (2e o Turf haardbr. Ie soort (grauwe) Lange zwarte H. L. j 11660 kilog. dubb.hectol. I 1000 4.— 5.50 3.50 3. »46. >36.— 1..5 0.90 0.20 4.7 5 6. -- 4. 3.50 »56. -44.— 1.40 1.10 0.2S Ter wekeiyksche kaasmarkt aangevoerd 77 par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaas. 2e*qual. van t 18.-- tot J 27.50 Derby S0.50 Leidsche !50 KG. Edammer 2e qual. f Stukken buiten verantwoor delijkheid der redactie. KUNSTMIN. Bij de inwijding van de Kunstzaal, die Dinsdag 11. in bet Stedelijk Mnseum (La kenhal) op den Oudeu Singel plaats had, gewaagde de geachte spreker in welsprekende woorden van het onschatbaar voorrecht dat onze goede stad Leiden in eene bloeiende universiteit bezat, die gekend, geëerd en ge acht is in geheel de beschaafde wereld, maar liet er onmiddellijk op volgen dat „op het „gebied der kunst echter het iu onze ge- „meente minder gunstig is gesteld." Wat toonkunst en tooneelkunst betreft is Leiden vooruitgegaan in de laatste helft der negentiende eeuw, maar waar bier blijk baar bedoeld wordt de schilderkunst is de kunstmin niet te vergelijken bij die in de eerste helft onzer eeuw. Immers toen kou Leiden bogen op het bezit van kabinetten of verzamelingen van schilderijen, van den notaris Kleynenbergh, van De Gijzelaar, Pelgrim, Beltrand, SeijD vanNoort, Linckers en nog andere hef heb bers in stukken van groote waarde, van schilders als Langelaan, Breuhaus de Groot, Davidson, Cornet, Verhagen, Bak ker Korff enz. De schilderschool boven de Rijnsburgsche poort strekt daarvau ten bewijze en thans nog het voortdurend bestaan van Ars JEmula Naturae. Muziekschool en rederijkerskamers hebben daarentegen de kunstmin voor toonkunst en toonoel doen toenemen maar wat in de laatste helft verminderd is de belang stelling in de schilderkunst, die wellicht nu naar men wenscheu mag, een betere toe komst in de kunstzaal belooft, wanneer zij wordt verrijkt met de nog hier en daar aanwezige schilderijen van de Leidenaars bovengenoemd. L. M. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Mei. {Part. N. B. Ct.) Volgens den Herald had het Mexicaansclie gouvernement de regeering der Vereenigde Staten reeds gewaarschuwd en haar omtrent het complot een zakelijk bericht gezonden. Daarop had de regeering der Unie den be velhebber te Saudigo versterkingen toege zonden, met bevel elke gewapende expeditie naar Eeueden-Californie te beletten of te ontwapenen. Tevens kreeg de kruiser Char leston bevel om de kustlijn te bewaken en met de landmacht samen te werken, terwijl aan de staatsambtenaren in Caiifornie werd voorgeschreven, maatregelen te nemen on> de deelnemers aan de samenzwering te ar resteeren. LEIDEN, 21 Del. De luitenant t/z H. Velthuijzen, ge plaatst iu de maritieme directie te Amster dam voor den dienst der artillerie, is belast met het toezicht op de vervaardiging bij de Kon. Ned. grofsmederij te Leiden van masten met geschutmarsen voor de monitors Draak, Hijena, Panter en Wesp. Men schrijft uit Schiedam aan de Standaard: Een zeldzaam voorkomend feit heeft hier veel opzien verwekt. Een door den burgemeester iiigediend belastingplan, dat na heftige oppositie met een kleine meerderheid iu den raad aan genomen was, is door den minister van binnenlandsche zaken geweigerd ter goed keuring aan den koniug voor te dragen, als zijnde strijdig met de wet. Gedeputeerde staten hadden hunue sanctie reeds daaraan gegeven. Gisteren werd te GoriDchem de 13de algemeene vergaderiug van het Traktaatge nootschap „Filippns" gehouden. Als be- stuurslid, in plaats van wijlen ds. J. F. Bulens, is gekozen ds. H. Beuker te Leideu. De andere bestuursleden, die aan de beurt van aftreding waren, zijn herkozeu. Het voorstel in zake de verzekering van werklieden iu de bestekken vau ge meentewerken heeft in den raad te Rotter dam vrij wat discussie uitgelokt. De heeren De Monchy en Plate waren onder de be strijders. De eerste was uiet alleen tegen het beginsel, maar had ook bezwaar tegen de toepaesing van het voorstel, dat hij een halven maatregel noemde. De heer Plate vond het voorstel een willekeurige greep, die bovendien een gevaarlijke stap is. Waarom, zeide hij, gesproken van verzekering en van pensioenen P Spreker achtte bet den eersten plicht, zedelijk zoowel als maatschappelijk, van ieder raensch, dat hij voor zichzelf zorgt. Hij geloofde, dat de werkman we! de weinige centen kan missen, voor een verzekering uoodig. Onder de voorstanders waren de heeren Van Raalte en Vau Gennep, die zelfs het voorstel uitgebreider wenschten, dat ten slotte met 18 tegen 9 stemmen werd aangenomen. Heden middag is opnieuw een proef tocht gehoudeu met de electrische tram te Scheveningen. De uitslag was iu alle op zichten zeer bevredigend. Niet minder dan een 24 tal schuiten zijn te Katwijk aan Zee aan, tengevolge windstilte was de aanvoer van verscbe visch niet overvloedig de prijzen echter vulden de schrale vangsten aan en werden er nog f2) tot f 40 be8omd. De geldelijke moeilijkheden, waarin de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen verkeert, worden hoofdzakelijk geweten o. a. aan do te lage aanuemingssoui van het in aanbouw zijnde pautserdekschip. Die som bedraagt f 2,557,000. De heer Land, lid der tweede kamer, becijfert nu uit gegevens in de Engineering, dat ecu schip als het bestelde door Engelsche fabrieken voor circa twee ton minder geleverd zou zijn. Hij voert dit niet aan om den bouw onzer oorlogsschepen in het buitenland te bepleiten, maar om te be wijzen dat te lage prijzen niet de oorzaak 1 der uu— -• -u moeilijkheden kunnen zijn.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2