Tinnenlanüsohe berichten buitenlandsche berichten IMS.3 "JBC" J*. tion voor de bedelaars te zijn, om van daar de reis naar de kolonie te aanvaarden. Een 13tal hadden maar weer in Den Haag ge hedeld en waren, zoo als ouder gewoonte, weer heel gezwind ingerekend. Het waren meest allen mannen, die niet in Den Hang te huis behoorden. Onder dezen was ook de 76jarige D. v. E. uit Oegstgeest. yKunt gij niet in het geslicht aldaar komen?" vroeg de president. #Over een jaar misschien," was het ant woord. De rechtbank heeft dien grijsaard voor- loopig een jaar onder huisdak in de kolonie gebracht. In Scheveningen zijn de jongens als elders. Aan een school aan de Noordstraat werden 30 glasruiten met cattapulten ingeschoten. Twee bengels werden gesnapt, voor de recht bank gebracht, en tegen beiden, als vernie lers, respectievelijk 5 dagen gevangenisstraf en 10 gulden boete geëischt. De Delftsche dronken moeder, die oor zaak was, dat haar kind omkwam, en voor wie 10 jaar gevangenisstraf geëischt weid, is er heel goed afgekomen. De rechtbank nam aan, dat het niet be wezen was, dat zij haar kind had omge bracht, maar wel dat het aan langzame verslikking bezweken was, ware nu de moeder niet zoo zat geweest, dan had zij dat ongelukkig uiteinde van het schaap kunnen voorkomen, maar nu was zij door haar dronkenschap oorzaak geweest dat het zoo ellendig omkwam; zij werd alzoo, als door schuld een ander man's dood te heb ben veroorzaakt, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Hiervan gaan af de 5 weken, die zij in préveutieve hechtenis heeft doorgebracht. W. F. v. D. die een gehuurde schuit ten eigen bate verkocht, werd tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld, ook van deze straf gaan 5 weken wegens preventieve hechtenis af. S. die onder eede een valsche verklaring bij den kantonrechter te Leiden had afge legd werd onder verzachtende omstandig heden (uit eigen beweging bekennen van het misdrijf) veroordeeld tot 2 maanden Yau E. werd vrijgesproken, omdat het niet bewezen was, dat hij opzettelijk een valsche verklaring onder eede had afgelegd. I. K. die onder Ter Aar in zedelijken zin zich als onmensch gedroeg werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een nog grooter onmensch uit Delft werd voor vijf jaar achter slot en grendel geborgen. UNIVERSITEIT. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd Het examen voor den lndischen dienst door de heeren mr. J. H. A. Bosch en mr. J. M. C. E. Le Rutte. Het candidaats examen in de geneeskunde door de heeren R. De Josselin de Jong en H. J. Coert. Het candidaats examen in de godgeleerd heid, 2e gedeelte, door den heer H. D. Hellema; en het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer P. M. Van Wettum. OFFICIEEEE BERICHTEN. Bij kon. besluit is H. J. Balk, te Me- demblik, benoemd tot hoofdopzichter in 's rijks krankzinnigengesticht aldaar; is het, den officier van administratie 2de kl. A. p Van de Ven, bij besluit van 25 April 1885 n°. 34 toegekende tijdelijk pen sioen, met ingang van 1 Mei 1890 voor den tijd van vijf jaren verlengd is aan den eerste-luitenant W. M. Wij- naendts, van het regiment grenadiers en jagers, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der Dannebrogsorde 3de klasse, hem ge schonken door Z. M. den koning van Dene marken. - De plaatsing van den luit. ter zee der 1ste kl. G. J. Sluyterman aan boord van Zr. Ms. torpedo-instructieschip Mar- nix, wordt met den löden Juni a. s. inge trokken. De lste-luitenant der mariniers J. A. Van Toorenburg is met den lsten Mei jl. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij bet 3de batal jon mariniers, en daarin vervangen door den lsten luitenant A. J. Paehlig. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche en Engelsche taal en lager onderwijs in de Fiansche, Hoogduitsche en Engelsche talen, zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; die tol het geven van lager en middel baar onderwijs in de gymnastiek zullen worden gehouden in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onder wijs in de land- en tuinbouwkunde en houtteelt, zullen plaats hebben in de maand Augustus; die tot het geven van middelbaar onder wijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en voor lager ouderwijs in het handteekenen zullen worden gehouden in de maand Augustus. Zij die zich aan deze examens wenscheu te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni e. k. bij het departement van binnenland sche zaken aanmelden bij schrijven op on- gezeld papier, met nauwkeurige en duide lijke opgave van naam en woonplaats, van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onder zoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e. k. het departement van binnenlandsche zaken niet hebben bereikt, kunnen onherroepelijk niet tot de examens worden toegelaten. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij de opneming der kleine rivie ren in Noord-Brabant in verband met het onderzoek naar den waterstaatkundigen toe stand des lands de civiel ingenieurs J. P. H. De Man, te Breda, en W. F. Druijve- steijn, te Haarlem, ieder op eene maande- lijksche beloouing van f 100. Een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië meldt, ter aanvulling van het bericht van gisteren, dat de drie gesneuvelde fuseliers inlanders waren, en dat de gewoude officie reu slechts licht gekwetst zijn. Den 18den dezer is andermaal troepenversterking uit Kota-Radja gezonden. StCt) Door jhr. mr. A. D. Th. Gevers is aan Z. M. den koning eervol ontslag ge vraagd als burgemeester der gemeente Noordwijkerhout. Naar men verneemt heeft wijlen dr. van den Bergh, in leveu Ned, Ger. predi kant te Voorthuizen, aan de Ned. Ger. ge meente aldaar vermaakt f 5000 voor het bouwen eener kerk en pastorie, f3000 voor eventueele proceskosten en f 2000 voor de scholen met den Bijbel te Voorthuizen en Zwartebroek, benevens eene jaarlijksche bij drage aan ieder der beide scholen van f300, tot zoolang de beide kindereu van den over ledene meerderjarig zijn. Het houten kerkje, in 1886 voor de Ned. Ger. Kerk van Leiderdorp gebouwd, blijkt wel wat klein te zijn, ofschoon het aan ruim 700 personen plaats aanbiedt. Daarom worden nu gelden ingezameld om een nieuwe, steenen kerk benevens een pas torie te bouwen, waarvoor reeds voor ruim f 16.000 is ingeteekend, zoodat de bouw verzekerd kan worden geacht. Ook op het verzoek van den raad der gemeente Oudshooru om vrijstelling van de verplichting tot het heffen van school geld is door den miuister van binnenland sche zaken, bij beschikking van 20 Mei, namens den koning afwijzend beslist. Woensdagavond hadden de veld wachter en de nachtwaker der gemeente Hendrik-Ido-Ambacht een gedeserteerd veld artillerist, dien zij hadden opgespoord, naar Dordrecht overgebracht, ten einde hem ter beschikking van den heer officier van justitie te stellen, aangezien hij ook gesignaleerd stond wegens diefstal van een paard uit de weide. Terwijl de veldwachter den heer Officier ging waarschuwen, zou de nacht waker op den arrestant passen, maar deze wist zich al spoedig voor eene noodzakelijke behoefte aan het oog zijns bewakers te ont trekken, en tevens van die gelegenheid gebruik te maken om te ontsnappen. Toen de veldwachter dan ook terugkwam, was de vogel gevlogen en wist hij niet beter te doen, dan bedaard met zijn collega huis waarts te keeren. Op verzoek der justitie nam toen echter de Dordrechtsche politie de taak op zich, den vluchteling op te sporen, en al spoedig kwam zij tot de ontdekking, dat deze zich in den omtrek der Toulonsche laan op hield. Het ging echter niet gemakkelijk den jongen man in handen te krijgen, want de duisternis begunstigde zijne vlucht. Dank zij de hulp van eenige burgers wist men hem echter meer en meer in het nauw te brengen, zoodat hij, na nu eens onder een varkenshok dan weder in een secreet ge kropen te zijn, gegrepen werd. Ct.) Te Geervliet sloeg Maandag de bliksem door den muur in het huis van den wet houder P. W. en trof zijue vrouw aan bet hoofd. De eene wang werd geschroeid en de hand gewond. Zij is geheel doof ge worden. De b.iksem verdween door den zolder en bet dak. Te Doesburg is een geval van var kensvlekziekte voorgekomen. Een der aan getaste dieren is bezweken en het overschot verbrand. Een treurig ongeval had Dinsdagavond te Steenwijk plaats. Twee kinderen van 4 en 5 jaren geraakten nl. al spelende nabij de ouderlijke woning in bet Steenwijkerdiep. Het werd echter weldra door de buren op gemerkt, doch toen de kleinen uit het water werden opgehaald kon men alleen bij de oudste nog enkele teekenen van leven be speuren- Door de doeftreffende maatregelen voor drenkelingen, die onmiddellijk werden aangewend, bleef het oudste gespaard, doch de pogingen om ook bij het jongste de le vensgeesten weer op te wekken waren vruch teloos. Dinsdagavond jl. sloegen de vlammen uit de schuur van D. Van Dijk, landbou wer op de Bovenrijge te Garmerwolde. Hij bevond zich reeds in diepen slaap en was alleen te huis met een knecht, die ook te bed lag. Toen het onheil ontdekt werd, riepen zij de buren ofti hulp. Terugkomend bij het brandend perceel, begaf v. D. zich nog in de schuur, om het rijtuig in veilig heid te brengen. Dit gelukte echter niet door het neerstorten van het dak. Hij stond toen in het vuur en werd zelfs zoo danig aangetast, dat hem de kleeren van het lijf brandden, en zijn lichaam bijna verschroeid was. Met groote moeite is het hem gelukt uit de vlam te komen, doch, naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, is hij onderweg overleden. (N. G. Ct.) Op de werf der kon. maatschappij ,De Schelde" te Vlissingen, is gisteruamid- dag door een ongelukkig toeval, een stelling plank op het hoofd van een scheepmaker neergekomen, die, tengevolge daarvan, be wusteloos werd weggedragen. Het ongeval had plaats bij het opzetten van den voor steven van het stoomschip Ardjoeno, waar van eergisteren de kiel is gelegd. Het volgende doet als gerucht te Breda de rondte. De twee eerste studiejaren der K. M. Academie zouden worden verplaatst niet naar Den Bosch, zooals men vroeger meende, maar naar Nijmegen. Het gebouw der aldaar opgeheven kweekschool voor on derwijzers zou tot militaire school worden ingericht. De ruimte door de verplaatsing in het gebouw der K. M. Academie ont staan zou dan dienstbaar worden gemaakt voor opname der officieren der 1ste afd. krijgschool (applicaten). Mocht het gerucht waarheid bevatten, dan zou onze gemeente er gevoelig door getroffen worden. Maasb Te Bergen-op-Zoom is in een stal met 40 varkens, toebehooreude aan den heer De Beukelaar aldaar, de besmettelijke vlekziekte uitgebroken. Te Woensel bij Eindhoven werd gis termiddag een 5-jarig kinJ, dat spelende te dicht bij den molen kwam, door een der wieken geraakt, met het gevolg dat het terstond dood was. B E E Ct I E. Zooals kortelijk gemeld werd, is Dins dag te Jolimont, iu Henegouwen, een inter nationaal mijnwerkers congres geopend, het welk door ettelijke Britsche parlementsleden en audere afgevaardigden uit Engeland en tal van gedelegeerden uit Belgie, verschei dene uit Frankrijk en enkele uit Duitschland werd bijgewoond. Het Engelsche parlements lid Burt, presideerende, zeide in zijn rede dat er meer dan 265000 vereenigde mijn werkers vertegenwoordigd waren, waarvan 200000 in Groot-Brittannië. Het congres, zeide hij, was slechts eene eerste poging en zijne beteekenis was te zoeken in de opvoe dende kracht welke er van zou uitgaan Eene van de belangrijkste quaestien welke te berde zouden komen was die betreffende het aantal werkuren. Op dit en andere punten verwachtte spreker alles van eigene inspanning des werkmans eu vrijheid vau spreken eu van vereeniging. gevende lichamen verlangde hij teling, maar gelijkheid. De grootste tij, der werklieden waren z. i. zij die tot midatie en geweldenarij aanzetten. Ds Gazette weidt in het breede uit het welgedane voorkomen der Engel,, waarbij volgens haar vooral de bleeke, j, Belgen treurig afstaken. FAIXUR1J H. In de gisteren door de afgevaardigden gehouden zitting op de drukpers in behandeling genom De minister Fallières verklaardi de regeering alieeu dat gedeelte dei overnam, dat door den senaat is gekeurd. Aan verschillende afgevaardigden het spreken belet door de luide krete de rechterzijde en de uiterste linkerzij, het debat te sluiten. De voorzitter Floquet verweet uiterste linkerzijde hare onverdraaj beid. De kamer verklaarde zich met 345 189 stemmen voor de sluiting van t, bat en besloot niet tot de behandeliu artikelen over te gaan. De kamer ging daarna tot Donderdag uiteen. Binnenkort worden in Frankijj, wacht een Siameesch en een HawjJj gezantschap. De hoofden dezer brengen geschenken mede voor dei dent der republiek. De koning van Griekenland spoedig te Parijs verwacht, op rei Aix-les-Bains. Het bericht betreffende de Ségou, Senegambie, door den coi de 1 bet lijke gaf> tan beer de wijze reeds verdi Bou: door voor boud tinge naar over blik Ti Russ Friec mede denis over bet f langt Bism kan H beric is de liers tot ingei schei iema ZOOD Ir gelijl de pin, «u ten verb zoo met richt dant Archinard, is reeds per telegraaf Europa overgebracht. Over dit wapenfeit, het belangrijks! schien sedert de Franschen vasten Opper-Senegal verkregen, zijn belangrijk dedeelingen ontvangen. Op 16 April was de onderwerping vi land van Ségou volkomen. De zoon van den overwonnen Ahmadou Madani vluchtte naar de oost grenzen en Mahel Baléril doortrek! trachtte hij te Nioro te gaan, wat heil firmi lukte; want de personen, die bij hem» zal lieten hem aan zijn lot over en kwatf onderwerping aanbieden. De commandant Archinard heeft il zeiaars bij zich gehouden de voorn vrouwen van koning Ahmadou, Maris eu Fatimata Diawaudou als ook eenige dochters en twee zijner joDge zonen, zijn bij hem geweest de moeder van 0; Gassi, hoofd van Boundou en haar gt familie. Zich gelukkig gevoelende door de Franschen uit haar ballingschap is en tot haar zoon kan terugkeeren, zij naar Kayes gebracht tegelij kertijd de familieleden van hoofden, die Fran bondgenooten zijn. Nasporingen te Ségou ingesteld, leiding van Sadi Yagoé, gewezen vertroui van Ahmadou, brachten op een dieptf twee meters een kist aan het licht, zich een som van twee- h drie-houder«| zend francs in goud bevonden. Ook werden gevonden een hoevi voorwerpen van historische waarde, oi 2000 kilo's Arabische handschriften delijk de geheele briefwisseling van A met zijn zoon. In een der laatste beveelt de sultan van Ségou Madar! te handelen als ^verstandig man" J welwillendheid van Frankrijk te winneo, wachtiug dat men in staat was de Frat te vernietigen. Een gewichtig feit is, dat het gen geld uit Engelsche muntstukken Ook vele geschenken bleken dezelfde komst te hebbeu en op de balen, den k van Sierra Leone toegezonden, staat als ulo the king of Sega". De commandant Archinard heeft te een Bambara-hoofd gevestigd, met wie een verdrag heeft gesloten. Verder zij den Franschen resideut van Bamak vijf of zes duizeud kilo's kruit eu mondbehoeften gezonden, welke in de stad van Ahmadou gevonden zijn. 1 De Bambaras, die omstreeks veertig uit Ségou verdreven werden, zijn k verheugd daarin teruggekeerd te zijn. 0 de muzelmannen heerschte daarentegeng verbazing; want het innemen van en het vestigen van de Fransche heersck in deze stad was altijd door hen voor bepaalde onmogelijkheid gehouden. was het brandpunt van het mazel® fanatisme en hier kwamen de valsche ten het wachtwoord halen. De van Ségou moet dan ook beschouwd als een gelukkig teeken voor den vrei q* den voorspoed vau Soedan, dvo d o i<ece O blij di o I Oölij d to d to J f.0 Lnscl Paus I Alei/ Febr Zil v« dito lo G Osli| Buit dito Ooi. Oert dito 4 Obli, do dito d LO d to d to dito dito dito ditol dito 1 dito dito duit Bini Obli dito dito dito Leei beid '87' dito

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2