BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN :msu a mm bs_j ICWS 'JSC* - gekuischt. De schoone „Air de l'opéra Jo seph" van Mehul, werd ala tenor solo voor gedragen door den heer B. J. De Goey. 't VY'aa hein wel wat machtig, de voordracht was uitmuntend, doch nu en dau liet de stem hem in de hoogte een weinig in den ateek. De fluit-solo door den jongen Van Leeuwen voorgedragen, „Allegro de Concert" van Adolf Terschak, was weer uitmuntend, zooals we dat van hem kennen. Vaardigheid, kloeke embouchure en uitmuntende voor dracht, maken dezen jeugdigen fluitist tot een artist van uitstekende toekomst. Na de pauze genoten we ontegenzeggelijk meer dan daarvóór. De bekende „Hymne an die Musik" van Lachner werd zeer goed en met veel voordracht gezongen, iets min der het koor uit „Der Rose Pilgerfahrt" van Schumann. „Heimliche Liebe" van Tb. Podbertszy kon ons, gezongen als 't hier werd, eveneena zeer goed bevallen. De heer De Goey deed zijn tenorgeluid wederom eens geheel tot zijn recht komen in het zoo uitmuntend voorgedragen lied voor tenor „In den vreemde" van Joh. J H. Verhulst, maar oneindig meer riog in het bizouder sympathieke lied van W. F. G. Nicola! „Speelmanslied". Stormachtig waren de toejuichingen na dit zoo innig voorgedragen nummer, zoodat de zanger den storm moest doen bedaren door het herhalen van het laatste couplet. Veel lof oogstte wederom Ary Van Leeu wen Jr. met de nummers voor fluit-solo van Terschak: „Le papillou au voyage en „Le babillard". Het slotnummer voor mannen koor en tenor-solo was bizonder vermakelijk. De titel is „Italianiscber Salat", het is eene „musikalischer Schwank im Form eines Ita lianischen Operufluale", van Rich. Geuée. De tenor-solo is lang niet onwelluidend en werd door den heer De Goey, uitstekend vertolkt. Het hartverheffend proza waarop de muziek is gezet, wordt gevormd door het eenvoudig achterelkaar plaatsen van een macht van termen in de toonkunst in ge bruik. Het geheel werd verdienstelijk en met gloed gezongen en voldeed vooral ook als slotnummer uitermate. Over 't geheel moet worden gezegd dat de uitvoering van gisteravond zeer goed is geslaagd. De 1ste tenoren waren niet bi zonder sterk. Voor bet piano accompagne ment, voor koor en zang- en fiuit-Boli, komt den heer M. De Haas zeer veel lof toe. leder die weet hoe uitermate moeilijk die taak is en die gister heeft ervaren hoe uiterst bescheiden en toch zoo volkomen juist, de accompaguateur zich van zijne taak kweet, zal onze meening deelen dat een belangrijk deel van het welslagen aan hem niet mag worden ontzegd. Maar dat mag ook waarlijk niet aan den wakkeren directeur, den heer B. H. Taylor, die telkens en telkens weer met jeugdigen moed zijne troepen in 't vuur brengt; troe pen waarbij 't op elk man in 't bizonder aankomt. De leden begrijpen dat en ze doen er dubbel hun best om. Alleen bij eene wederzijdsche toewijding van directeur en leden is zoo iets te bereiken. En nu tot weêrziens. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan mej. 0. J. De Prez, geb. te Luik (Belgie), mits zij ove rigens aan de daartoe bij de wet gevor derde vereischten voldoet, vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs; is de heer dr. H. M. D. Van Riemsdijk, gewezen adjunct-inspecteur van bet inlandsch onderwijs in Nederlandse!» Indie, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat op een nader te bepalen dag in de maand Juli e. k. het examen zal worden afgenomen van hen, die voor de betrekking van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen. Wie aan dit examen wenscht deel te ne men, moet zich daarvoor vóór 1 Juli bij het departement van waterstaat, enz. aanmelden, met opgaaf van naam en woonplaats en over legging eener geboorte-akte, ten blijke dat de adressant den voor de benoembaarheid gevorderden leeftijd van twintig jaar bereikt heeft. Om, naar aanleiding van den uitslag vau het examen, ter benoeming te kunnen worden voorgedragen, moeten de candidateu zich on derwerpen aan een onderzoek naar hun lichaamsbouw en gezondheid door een van lijkswege daartoe aan te wijzen genees kundige. Eeu heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-lndie meldt, dat 14 dezer Edische hulptroepen hunne benting te Pedawa Boentong, nabij Edi, verlieten, welke daarna door den vij and bezet werd. Den volgenden dag werd vruchteloos gepoogd met driehonderd bajo netten den vijand te verdrijven. Gesneu veld zijn drie fuseliers, terwijl gewond wer den kapitein 11. F- C. Van Bijlevelt, de eerste-luitenant F. J. Oudendal, de tweede luitenant A. J. P. Kessler, 14 schepelingen en 7 fuseliers. De vijand had 14 dooden en 15 gewonden. (St. Ct.) Blijkens een bij het departement van Marine outvangeu telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klaBse Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee .J. C. Com mijs, den 21sten dezer van Bombay ver trokken ter opvolging zijner bestemming naar Oleh leh (Atjeh). Naar het D. v. Z.-H. en 's Gr. ver neemt, zal mr. Witsius De Savornin Loh- man den I4n van de volgende maand van Rotterdam naar Londen vertrekken, en van daar den 20n Juni met een der booten van de Union-lijn naar de kaap de Goede Hoop. Dau begeeft hij zich naar de Transvaal, waar hij een jaar denkt te verblijven, om daarna terug te keeren. De heer dr. A. Bredius, directeur van het koninklijk kabinet van schilderijen, van wien voor 's rijks museum van schilderijen bij herhaling geschenken zijn ontvangen, heeft aan dat museum geschonken eene fraaie schilderij, door Ambrosius Bosschaert in 1619 vervaardigd, een vaas met bloemen voorstellende. Aan den schenker is de dank der regee- ring betuigd. Gisteren is met goed gevolg van de werf der Gebr. Boot te Leiderdorp te water gelaten het ijzeren beurtschip „De twee gebroeders," gebouwd voor rekening van den heer D. Vrolijk te Scheveningen, en dadelijk daarna is de kiel gelegd voor een ijzeren Rijnschip, genaamd „Hermanes", groot 230 last, voor rekening van den heer G. J. Van Woerkom te 's Hertogenbosch. Windstilte is oorzaak dat gisteren te Katwijk aan Zee slechts 3 schuiten aan waren, met besommingen van f 20, f 50 en f 70. Fijne visch was duurder dan in het laatst der vorige weektong gold 30 tot 70 cent. Naar het D. v. Z.-H. en 't Gr. ver neemt, heeft prins Albrecht van Pruisen, op aanraden van zijne geneesheeren, om gezondheidsredenen er van afgezien dit jaar zijn gewone badkuur te Scheveningen te komen nemen. Dientengevolge zijn de appartementen, welke in bet Oranje-Hotel voor den prins en ziju gezin en gevolg waren besproken, afbesteld. Naar wij vernemen, zullen de baden te Scheveningen 14 of 15 Juni e. k. geopend worden. (Fad.) Naar wij vernemen is de luitenant- kwartiermeester Royen wegens zielsziekte in het hospitaal te Haarlem opgenomen. Ct.) Op de eerste der vier groote lammer markten, Dinsdag te Tessel gehouden, was veel aanvoer. De prijzen waren hoog en liepen van f 13 tot f 16.50 per stuk. Heden vangt de verzending van lammeren naar Leiden aan. Dinsdagmiddag circa 1 uur ontdekte men te Nuuspeet, dat er brand was ont staan in een dennenbosch, ten zuiden van het dorp. De ingezetenen, door klokgelui van den brand verwittigd, zagen al spoedig dat een groot bosch jonge dennen, van de familie Lagerweij, ongeveer uur van het dorp, in brand stond. In het begin begon men er aan te wanhopen den brand mees ter te worden, totdat ongeveer ten 2 uren 30 soldaten en 2 onderofficieren uit het kamp bij Oldebroek op het terrein kwamen en met groote krachtsinspanning zag men zich toen eindelijk in staat den brand te beperken. Circa 9 hectaren zijn echter eene prooi der vlammen geworden. Uit Kuilenborg bericht men aan de Arnh. Ct. van eergistereneene algemeeue werkstaking is uitgebroken onder het werk volk der glasfabriek van den heer Hoytema. Het vol le moet schandelijk hebben huisge houden. Een deel der werklieden wilde he denmorgen niets weten van het werkstaken en wa9 als gewoonlijk ook aau het werk ge gaan. De andere troep is toen de fabriek binnengedrongen en beeft de goedgezinden met gloeiende ijzeren vorken en blaaspijpen uit de werkplaatsen verdreven. Vooral de jongens doen hard mede. Ofschoon thans alles rustig is, zijn de noodige maatregelen genomen om eventueele wanordelijkbeden met kracht tegen te gaan. Aan de Kleine courant van Rotterdam wordt van 19 dezer uit Culemborg gemeld: In weerwil van de veelvuldige werkstakin gen, welke zich op het groote wereldtooneel voordoen, bleef onze gemeente daarvan tot heden verschoond. Heden 12 uur des middags is echter door de dragers en stellers, werkende aan de glas hutten der maatschappij der Culemburgsche glasfabriek het werk gestaakt. Als men weet hoe dit gedeelte met het overige van het personeel samenhangt, moet men ver wachten dat de werkstaking op die fabriek algemeen zal zijn en wat in vreezen is, tot aanverwante fabrieken zich zal uitbreiden. Als oorzaak der werkstaking is de eisch tot loonsverhooging alleen te beschouwen. Te 3 uur na den middag is door alle glasblazers het werk gestaakt; de politie is versterkt; alles is heden ('s avonds 10 uur) rustig. Na dit eerste bericht ontvingen wij het volgende, 20 Mei gedateerd: Wij hebben te daukeu aau de tusscheukomst en den invloed van hoogere autoriteiten, aan de wijsheid en de toegevendheid van de di rectie der glasfabriek, en aan het bezadigd en onberispelijk gedrag der werkstakers, dat hedennamiddag ten 1 uur het geheele personeel weer aan den arbeid is gegaan. Mocht hier of elders de onaangenaamheid zich voordoen, dat er werkstaking plaats vindt, dan is het te wenschen, dat men zich aan bovenge noemde personen zal spiegelen, om ten spoe digste zulke spanningen te zien eindigen. De oudste bewoonster van Roermond, de wed. Wilms, is gisteren overleden. Zij bereikte den leeftijd van 99 jaren en 4 maanden. Zondag hebben te Venloo een aantal personen buiten de gemeente de glasruiten van een bierbuis ingeworpen, en Maandag middag een dusdanig bombardement met steenen herhaald bij eeu bierhuis, aan de Maas gelegen. Alle ruiten werden verbrij zeld. De bewoners, die naar boven vlucht ten, losten later een schot, waarvan de kogel door de deur ging, doch niemand trof. Een koffiehuis, naast de R. H. B. school, was daarna aan de beurt, en ook daar is menig voorwerp vernield. Laat in den avond gelakte het den maréchaussées, de daders in handen te krijgen. Zaterdag is een man door de ma- réchaussée te Swaimen aangehouden; bij zijne arrestatie was hij'-slechts met hemd en broek gekleed en op zijn gelaat kon men zien, dat bem iets ernstigs was overkomenzijn ge zicht zoowel als zijne banden en voeten waren geheel verwond. Hij is geboren te Sloveuicich (Bohemen) en is genaamd Weu- ceslaus Janovsky, oud 20 jaren, arbeider. Daar niemand hem verstond, had men een der paters Camillianen, een landgenoot, als tolk ontboden, wien hij mededeelde, dat hij had plaats genomen in den trein naar Ant werpen, met bestemming naar Amerika. Hij behoorde bij een troep landverhuizers, die hij onderweg aan een der stations vermist had. In den wagon bevouden zich drie spoorwegarbeiders en twee maréchaussées, die hij voor Israëlieten had aangezien, die iets van zijn spraak, zoo hij vermeende, schenen te verstaan, en waarvoor hij zich zoo angstig maakte, dal hij zich uit het raam liet glijden. Hij werd zoozeer door angst gedreven, dat hij, met uitzondering van het hemd ge heel ontkleed, door bosch en velden en water vluchtte. Te Maasniel aangekomen, heeft hij in een varkensstal den nacht doorge bracht en na den volgenden morgen eeu broek te hebben gekregen, is hij in de richting Swaimen vertrokken. De ongeluk kige had geen middeleu, was overal verwond en wenschte naar zijn ouders terug te kee ren. De maréchaussée van Roermond hebben naar zijn kleeding gezocht doch hebben niets kunnen vinden. Aan zijn uiterlijk te oor- deelen, schijnt hij niet wel bij ziju verstand te zijn. BELGIE. Volgens een der Belgische bladen is koning Leopold voornemens eerlang een uota te zenden aau de Europeesche mogendheden, waarin dezen worden uitgenoodigd tot het nemen van internationale maatregelen ter bestrijding van de anarchisten. In de verleden Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad te Brussel heeft de burgemeester Buis nadrukkelijk geprotesteerd tegen den steun, door de regeering voor de verbinding van de hoofd stad met de zee toegezegd, welken hij eene bespotting noemde. De stelling »ail minister van koophandel, dat het kul van Willebroeck een gemeente-vaarwstet, achtte hij niet te verdedigen. Het j hier een algemeen belang, waarvooi" staat de kosten op zich moest nemen houdens den steun der betrokken gemeei; Doch de regeering wilde het publiek hare toelage van 4 millioen slechts de oogen strooien, bare wezenlijke ga( bewarende voor Gent, Antwerpen en Br, Andere leden lieten zich in gel geest uit en men besloot eene rede, dag door den burgemeester over deze eeD aangelegenheid in de kamer gehoude doen drukken en aanplakken. Voort eene commissie benoemd worden om de des heeren Buis aan te vullen. In dezelfde vergadering van den kwamen de aanstaande „nationale fe« te berde, waarbij te Brussel eene soort parade van de schoolkinderen zal hebben. De schepen André noemde eene krachtige manifestatie voor konin; land ten gunste van de openbare scbi welke onze tegenstanders, zeide hij, ij te gronde richten. ei-kf r«w Schö tich I plat een zou moe veil afge D der gerei Von g0D I) ra der i mijn verd [var f wont Mg ENCËLAN U. vaar ia Q Op bevel der Engelscbe reg^ zullen op 2 Juni twee kanonneerboolfn geringen diepgang naar Afrika vertik om aan de Zambesi gestationneerd te Volgens eene dezer dagen door lor^ geldl bury afgelegde verklaring beschouwt- den gelsche regeering de Zambesi en de De i als internationale waterwegen, die ten rijf meenen nutte moeten worden geopend werd Stanley heeft in een schrijven a bestuur der Afrikaansche teutoonstellin| geraden, het Stanleyfonds te bestede daag een stoomboot in de vaart te brengi bade het Victoria-Nyanza, het grootste der kaansche meren. De Nederlanders te Londen zullei jMj 21steu Juni in het hotel Metropole t0]g feestmaal aanrichten ter eere van onzei pe zant te Londen, graaf Van Bylandt. Aaa Nederlaudsche consul-generaal jhr. Job ,an' zal het feestmaal leiden. Bij deze gel phni heid zal den gezant worden aangebode (jzar album, ontworpen door Alma Tadema, i photographieëu worden opgenomen uil landen, waar graaf Van Bylandt gedA 7" zijn langdurige diplomatieke loopbaau/_ zaam was. SPANJE. A Volgens telegrafische mededeelinj Bilbao is de werkstaking in de mijneni gisteren geëindigd en gijn de werkzaam overal hervat. ITALIË» In de gisteren door de kamei afgevaardigden gehouden zitting licbl Ito heer Cavallotti zijn voorstel toe, waait 'itJ de afgevaardigden wordt verboden ope ',"1' ambten te bekleeden, die door den jbiig worden bezoldigd. Bo. In den loop van het debat zeid^.1 heer Nicotera, dat de tegenwoordig |jt0 geering zich aan omkoopbaarheid sch lito maakt. De regeering kwam nadrukkelijk deze beschuldiging op, en de vooi der kamer noodigde den heer Nicote zijne woorden in te trekken. Deze JjV gerde echter en werd tweemaal tot d uv, geroepen. h De minister-president Crispi verl 1,5 dat hij gunstig dacht over het begius j,, incompatibiliteit in den meest volst zin en dat hij een wet in dien E"" noodzakelijk achtte, maar dat deze ging verbonden was met eene anden ou. melijk die over de indemniteit der gt Cert. teerden. Hij verzette zich tegen I jjjj' overweging nemen van het vooratel-Cs ti, dat daarop met 176 tegen 46 sti lito werd verworpen. Ito Een telegram van Massowah m jw ras Maugascia te Adoua is aangek Ito waar zich graaf Antouelli en Mchac! jk° vonden. Het ouderboud was hartelijk troepen, die het escorte nitmaakteu, bi met kanongebulder begroet. hol Koning Menelik was te Beorumeds. 'jj Beni is vertrokken om zich bij b voegen. Buit, DVITICHL4VD. Bnn In de gisteren gehouden vergi L der commissie voor de legerwet, (f Obli| minister van oorlog in een uitvoerig! lito de grondtrekken uiteen van de legen Jt0 satie, gelijk de regeering deze alles stand hoopt te brengen. Tot del«, plannen behoort o. a. de geleidelijk v ledige indienststelling van alle dien-'i tigen, waardoor, behoudens de nu 18,000 manschappen, het actieve leg1 met 37,000 man wordt vermeerderd.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2