s BUITENLANDSCHE BERICHT steeds bevredigend blijft en geen noemens waardige afwijkingen zijn waar te nemen. In de laatste dagen ontving Z. M. zijn nieuw benoemden adjudant en ordonnance- officier en onderhield zich geruimen tijd met deze heeren. H. M. de koningin maakt ruim gebruik van Apeldoorn's heerlijke omgeving en ge- zoude atmosfeer en doet geregeld twee- som tijds driemaal per dag een rijtoer. De prinses, die er in haar zomer-costuum allerliefst uitziet, vergezelt meermalen hare moeder en neemt dan natuurlijk de uitver korene barer poppen mee. De gewone rij toeren geschiedeu meesttijds om 10 uur, 2 uur en 8 uur 's avonds. H. M. is 's avonds steeds te 9 uren weder ten paleize en be geeft zich dan naar de kamer van ZM. H. K. H. prinses Wilhelmina kwam 11. Dindagmiddag met een hofdame in een rijtuig naar Deventer en maakte een rijtoer door de verschillende straten der stad, waarna beiden naar het Loo terugreden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip late klasse Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Commijs, den 16den dezer te Bombay aangekomen. Aan boord was alles wel. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van de uitspraak van den militieraad in het 3de militie district dezer provincie, den loteling Theo- dorus Zwetsloot van den dienst der nationale militie vrijgesteld wegens broederdienst. Voorts hebben gedeputeerde staten onge grond verklaard het beroep van H. Blok te Leiden tegen de uitspraak van den militie raad in het 3de district dezer provincie, waarbij hij voor den dienst der nationale militie is aangewezen. Het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent de splitsing in de kiesdis tricten van de groote steden, zal in het laatst dezer maand worden rondgedeeld. De eindindruk van het afdeelingsonder- zoek moet aldus zijn zaam te vatten, dat de vervauging van de meervoudige door enkelvoudige districten steun vond bij eene meerderheid, doch dat de minderheid zich plaatste op het standpunt dat verandering van de districten zonder gelijktijdige wijzi ging of definitieve regeling van het voor loopig kiesrecht, in strijd is met de Grondwet. Tot aanvulling van een vorig bericht ontleenen wij aan het Sociaal Weekblad de volgende opgave van de volledige samen stelling der afdeelingen, waarin de staats commissie in zake de arbeids-enquête ge splitst is: 1ste afdeeliug. Leden: jhr. mr. W. F. Rochussen (voorzitter), J. Ph. De Bordes, J. F. Jansen en S. M. Van Wijck. Ad junct-secretaris: mr. J. A. Stoop. Gebied waarover haar onderzoek loopen zalNoord- Brabant, Gelderland ten zuiden van den linker Rijn- en Lek-oever, Zuid-Holland ten zuiden van den linker Lek-, Nieuwe Maas-, Scheur- en Nieuwen Waterweg oever, Zee land en Limburg. 2de afdeeling. Leden: mr. J. D. Vee- gens (voorzitter), A. Van Alpheu, dr. N. Reeling Brouwer en jhr. mr. O. Q. Van Swinderen. Adjunct-secretaris: Jhr. mr. P. J. A. A. M. Van Nispen tot Seve- naer. GebiedGelderland ten noorden van den linker Rijn oever, Friesland, Overijsel, Groningen en Drente. 3de afdeeling. Ledenmr A. Kerdijk (voorzitter), mr. M. J. C. M. Kolkman, mr. 8. Le Poole eu W. M. Visser. Adjunct- secretaris: mr. W. H. J. Roijaards. Ge bied: Zuid-Holland ten noorden van den linker Lek-, Nieuwe Maas-, Scheur- en Nieuwen Waterweg-oever, Noord-Holland en Utrecht. Het onderzoek, door den wetgever ge last, zal doB door elk der afdeelingen wor den ingesteld in de haar aangewezen stre ken des lands. In dezer voege nochtans, dat, voor zoover betreft èn de openbare middelen van vervoer èn de verzekerings fondsen, die niet aan eene bepaalde onder neming van nijverheid verbonden zijn, dit onderzoek voor gansch het land is opge dragen aan de eerste afdeeling. De toestand van het lid der tweede kamer, den heer mr. H. C. Verniers van der Loefi, blijft volgens het.fi. v. Z.-H. en Or. zeer langzaam vooruitgaan. De voor den dienst in Oost-Indië be stemde officieren van gezondheid 2de klasse J. D. Enderle en A. W. Nieuwenhuis, zullen vódr of op den 14den Juni met een der stoomschepen van de Rotterdamsche Lloyd of van de maatschappij Nederland naar Batavia vertrekken. In het peusionnaat der eerw. zusters Dominicanessen ylluize Bijdorp" bij Voor schoten, had Donderdag eene indrukwekkende plechtigheid plaats. Vier élèves, waaronder het dochtertje van den Spaanschen gezant bij ons hof, werden tot hare eerste H. Communie toegelaten. Mgr. Rinaldini, pauselijk internuntius, verrichtte de schoone plechtigheden, waar- ouder de toespraken door een Franschen pater Dominicaan gehouden werden. De vader en zuster van den Spaanschen gezant waren tot deelneming aan deze plechtigheid uit Spanje overgekomen. Zelden zal hel gebeuren, dat bij een der gelijk feest zooveel verschillende natiën ver tegenwoordigd waren en toch heerschte na afloop der kerkelijke plechtigheden, die grooten indruk op alle aanwezigen maakten, aan den feestdisch, die de eerw. overste haren gasten aanbood, een gullen en harte- lijken toon. Het heerlijke weder, gepaard aan de schoone en boschrijke omgeving van het instituut, verhoogde de goede stemming van alle aanwezigen en zal voor velen, die dit feest mochten bijwonen, eene onuitwischbare herinnering achterlaten. [Maasbode.) Uit Katwijk wordt gemeld dat in de laatste dagen langs de kust zooveel kwallen zwerven als zelden voorkomt; ze belemmeren zelfs de visscherij. In hel Westland is de stand der g wassen uitstekend. Het milde en zachte Meiweder doet in vruchtbaarheid weinig onder voor de heerlijke dagen van het vo rige jaar. De aardappelen staan zeer voor- deelig. Nachtvorsten hebben gedreigd, doch niet geschaad, of alleen te 's Gravenzande, waar het vroegste gewas door de vorst ge leden beeft. De vroeg gelegde soorten groeien reeds in elkaar, terwijl de door kunst vervroegde spoedig gereed zullen zijn. Ook de uien staan flink, vooral de vroeg gepote, terwijl de zaaiuien, die er in groote hoeveelheid zijn in tegenstelling met andere jaren, over het algemeen gelukkig ontkiem den. De peen zal hier en daar een minder goed gewas maken; er is veel zaad niet opgekomen. De trosjes- en kleiperen hebben prachtig gebloeid, evenals de andere peer soorten; vooral de beide eerste soorten zijn zwaar geladen. De appelen, waarvan de vroegste soort begint te bloeien, geven veel minder te verwachten. De aalbessen bloeien prachtig; als zij niet mien, is er een rijk gewas te wachten. De kruisbes heeft weder om veel geleden van de musschen. De druiven zijn in de laatste dagen sterk ge groeid; de raamdruif begint te bloeien, ter wijl de koude muur deze week aangebonden zal kunnen worden; zij beloven veel. De pruimen zullen slechts matig dragen of de vruchtzetting moet meeloopeu. De weiden zijn thans volop van gras voorzien, ten gevolge van de gunstige weers verandering. Aangaande de ernstige aanranding, welke Dinsdagavond op het Buitenhof te 's Hage heeft plaats gehad, verneemt het D. v. Z.-E. en 's Or. nader dat de beide ver wonde jongelieden door een paar onverlaten in de duisternis zijn aangevallen, en we! derwijze dat een hunner met een groot en zeer scherp mes getracht heeft den heer S. in het hart te steken, die echter met zijn arm de messteken wist af te wenden. Daar door bekwam deze drie verwondingen in den rechterarm, een acht centimeter lange wond in den linkerarm en twee in het aan gezicht. De daders, die zijn aangehouden, hebben reeds bekentenis afgelegd, nadat bet corpus delicti in de kazerne door de politie was teruggevonden bij een kameraad van den dader, wien het ter bewaring was ge geven. De toestand van den zwaar verwonden jongeling is naar omstandigheden bijzonder gunstig. Woensdag is aan den Leidschendam het lijk opgehaald van den 7O-jarigen A. E., inwoner van het R. K. Oude-mannen- huis aan den Ouden Langendijk te Delft. In de Spuistraat te Amsterdam is gis teren een knaap, die op een in vaart zijn- den tramwagen was gesprongen, er afge vallen, overreden en na weinige minuten overleden. Woensdag kwam op de Waal het schip Anna Maria, van schipper Oosterwaal uit Bergen, op de hoogte van Nieuwaal, in aanvaring met de ijzeren tjalk van schipper Voetknecht. Het eerste schip bekwam zoo veel 6chade, dat het slechts met moeite boven water kon gehouden worden. Het werd naar den wal gesleept, waar een ge deelte der lading in een ander schip over geladen werd. Van de tjalk geraakten de knecht en de vrouw door den schok te water maar werden gelukkig gered. Den 13n jl. is te Zevenaar de ar beider Hendriks, een man van ongeveer 65 jaar, op noodlottige wijze om het leven ge komen. Naar den arbeid gaande, schijnt hij in een boom te zijn geklommen, vermoe delijk om een stok af te trekken, en is ge vallen. Zijn lijk werd in een droge sloot onder den boom gevonden. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Enschede De wevers uit Gemert en andere plaatsen, die bij de firma Ter Kuile Morsman voor eenige dagen gedurende de werkstaking werk hadden gekregen, zullen heden naar hunne woonplaatsen terugkeeren; zij moeten door de gewezen werkstakers door geldelijken uit koop zijn overgehaald. Door dit vertrek zullen nu de andere 7 ontslagen arbeiders wederom werk bij de firma kunnen erlangen. Men verneemt, dat het detachement mili tairen, onder commando van den le-luit. Van Harreveld, eerstdaags naar Arnhem zal terugkeeren. Ter kenschetsing van den geest die er onder de werkstakers te Appelscha heerscht of gekweekt wordt? meldt men aan de Uaarl. Cl. uit Assen, dat al daar bij één wapenhandelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds véér het uit breken der werkstaking, niet minder dan 50 revolvers zijn gekocht door arbeiders uit Appelscha. Aan eene aanvraag om eene partij revolvers mee te geven om er mede te venten werd door den koopman niet voldaan. Hoewel revolvers in den tegenwoordigen tijd niet duur zijn deze worden gead verteerd tegen f 2,80 is het toch meer dan waarschijnlijk, dat die aankoopen niet plaats hebben van de verdiensten der veen arbeiders, maar van gelden hun door opruierB verstrekt. Niet te verwonderen is bet onder deze omstandgheden, dat de burgemeester 50 man infanterie heeft aangevraagd, die Woensdagmiddag onder bevel van den kapi tein Staring uit Deventer zijn overgekomen. Te Appelscha werd Donderdagmiddag weder vergadering van veenwerkers, mannen en vrouwen, gehouden. Een sociaal demo craat trad als spreker op en spoorde aan tot volhouden. Het getal schepen zonder lading is tot ongeveer 130 geklommen. De militairen zijn gekazerneerd in de Doopsge zinde kerk. Gisteren was geen arbeider in de veen derij. De schippers laden zelf met enkele arbeiders. De burgemeester, de politie en militairen zijn in de veenderij; enkele ar beiders van Smilde zijn derwaarts terugge keerd op aandrang der werkstakers. Gisteren hielden de vrouwen een vergade ring. Omstreeks 220 harer hebben eene vereeniging opgericht. De arbeiders zijn door de verveners uitgenoodigd op heden over een accoord te spre&en. De toestand is dezelfde. Men schrijft aan het Hbl. uit Vlis- singen van 16 Mei: Toen de tram gister avond van Middelburg naar hier te elf uur was afgereden en in de Lange Viele was gekomen, had onverwachts een hevige aanval op de passagiers plaats, door eenige (5 h 6) dronken personen, die uit eene zijstraat waren toegeschoten. Zij begonnen met te trachten de personen, die op de platform stonden, er af te trekken en toen deze zich verdedigden begonnen zij met messen te snijden, waardoor drie personen vrij groote verwondingen bekwamen, die eene genees kundige behandeling, toen men te VlissiDgen was aangekomen, noodzakelijk maakten. Een officier der infanterie kreeg een groote snede aan het hoofd en oor, een ander over de hand, een derde aan het voorhoofd enz. Door het angstgeschreeuw stopte de ma chinist en alstoen begon een geregeld ge vecht en werden alle ruiten van de tram stuk geslagen. Er werd nu op de tram geklommen en zoo de aanrandiug, waarvoor men geen reden weet op te geven, voort gezet, totdat eindelijk de machinist de ma chine weder in werking bracht, om ten spoedigste de plaats van den aanval te ver laten. De politie was nergens te ontdekken, zoodat de woestelingen, waarvan echter de conducteur een paar meent te zullen her kennen, voor dien oogenblik vrij spel hadden. Er wordt natuurlijk een ernstig onderzoek ingesteld. Donderdagochtend vervoegde zich ten huize van den president van het gerechts hof te 's Hertogenbosch een welgekleed heer die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode liet hem in eene kamer, waarna zij de boodschap bij haren heer ging overbrengen. In de wachtkamer bevond zich een kastje, waarvan eene der laden waarin eenige zilveren voorwerpen lagen, openstond. De bezoeker aan de ver leiding geen weerstand kunnende bieden, nam een dier voorwerpen weg en vertrok, toen hij vernam dat aan zijn verzoek den president geen gevolg kon w geven Na zijn vertrek werd de diefstal ontdt De politie deed onmiddellijk ondeizo, doch het is haar niet mogen gelukken dief in banden te krijgen. De minister van justitie heeft J. L. Geelen, J. J. Baert en J. H. Kli te Holset, gem. Vaals, zijne bijzondere vredenheid te kennen gegeven wegeni vrijwillig en uit eigen bewegiDg met lev; gevaar aanhouden van een gewapendee der van een gequalificeerden diefstal, levensgevaarlijke verwonding van de in lene gepleegd; en welks aanhouding schiedde niettegeustaande die dader, einde te trachten te ontvluchten, aa» twee eerstgenoemden ernstige wonden I toegebracht. Hiervan geschiedt eervolle vermelding het Algemeen Politieblad Aan da twee eerstgenoemden is gratificatie van f75, aan den laatste gratificatie van ƒ50 toegekend. Vo Fr lelioo'. K itsiuite M V il or Eene h de lent, m ee n aa BELdlE. Ter gelegenheid van de viering het 60 jarig zelfstandig bestaan van en tegelijkertijd van het 25-jarige regeei jubileum des konings is in het progn der feesten te Brussel wederom, gelijk 10 jaar, opgenomen een optocht der st "~naa kinderen. Daaraan zullen 29,000 kin teru deelnemen, van de Brusselsche gem scholen omstreeks 10,000 leerlingen, e 7 die der voorsteden van 2000 tol 3001 Aan het hoofd der kinderen van elk meente zal de schepen voor onderwijsL de schoolcommissie marcheeren, terwijl - stoet wordt opgeluisterd door de kaptóe Vi der burgerwacht van Brussel en de ischetij steden. De kinderen worden allen^haude afloop van den optocht, door de stad Br De onthaald. De conferentie te Brussel tol strijding der slavernij heeft Woensdag ,°.r eene plenaire vergadering definitie! M voorstellen der betrokken commissie onderdrukking van den slavenhandel ii landen waar slaven worden ingevoerd gekeurd. De vertegenwoordiger der Verei Staten Terrell heeft bij deze gelegi onverwachts het woord genomen, ten be dat de conferentie niet bevoegd was-- zich in te laten met het voorstel to heffen van invoerrechten in het gebied den Congo, waarover het tractaat Berlijn liep, aangezien in den oproep: brief uitdrukkelijk vermeld stond, dat zich uitsluitend beperken zou tot middelen om een einde te maken aau slavenhandel. Van deze bezwaren genomen. Men herinnert zich echter, volgens de' opvatting van baron Lan:zen mout, bij de indiening van het voo ontwikkeld, er tusschen dit laatste eu doel der conferentie wel degelijk verband bestond, aangezien de opbriidwe: der te heffen rechten juist tot het tegei acht van den slavenhandel bestemd was. Te Antwerpen is bet plan opgen is den 300sten verjaardag der uitvinding va ®eu microscoop door Hans en Zacharias Ja 11 Pa van Middelburg dit jaar met eene int ®en tionale tentoonstelling voor microsco| ,tD 1 vieren. Om geldelijke redenen moest di ''ee'' tot het volgende jaar worden uitgeste! ®P01 gemeente van Antwerpen heeft 60001) Wllwf voor de uitvoering er van beloofd. EiveeLAiwu. In de gisteren door het hoogei gehouden zitting zeide lord Salisbury, de onderhandelingen met Portugal bt fende Afrika voortduren. Engeland zal als voldoenden grondslag voor Portu aanspraken op grondgebied, de gesel |0D(j kundige beweegredenen aannemen, w die mogendheid zich beroept. In antwoord op eene vraag van Roseberry, verklaarde lord Salisbury nai kelijk, dat de bewering als zou Duitscl ari^9 in 1888 Engeland hebben uitgenoodigi het sluiten van of- eu defensief verbos: toetreding tot de „triple-alliantie", anders is dan een verzinsel. Lord Salii voegde er bij, dat de betrekkingen tusl,lame Engeland en Duitschland steeds vriend# pelijk zijn geweest. In het lagerhuis antwoordde sir I Fergusson op een vraag van een der li dat Moreni, koniDg der Bamanglatos, de Engelsche compagnie alle rechten afgestaan op de mijnen en bosschen het grondgebied ten noorden van de Ti vaal, en van Bechuanaland ten noordes de Zambesi. [Zie verder het 'arijs publi liden n ve ze ii dei de o il B izen loken eren, ief a ostvan Je bei lijn v Ver bei erwij lende. it d: ;ezocl i'J i Made: vaard' schuli soldat 1 same ichrif ij - »ang« «oeke lij v tuchl Fran! *lgeh de

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2