\re BIJVOEGSEL Nlt :ydïs NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. fc-n» ^$*5on de Vrijdag 16 Mei 1890. N°. 114. AD VERTE Uitgevers: Gebroeders Bareel: Scheepmakersstee, *^-ie idei len. «1, dat iaterdj 'staat den. gens 4 bet lok ezer DERIS l> V •v&aV\ s e« t^e e». x>°° len op 'gen s avo; 'savon ;s. ƒ5,-. aii iel) bij Mr 15 e ze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zou- en Fe ei •\ft y ABONHEMEHT: Voor Leiden, per 8 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Samioer 10 Cent. 204a Jaargang. Van 6 regels Elke regel meer (Jroote letters worden berekend na. tenstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, i\eT' L...V ure. behoorende bij de Leidsche Courarit van 16 Mei. 1SU0. den lectiel chil Inge offen coup PROS-I SN. 20, Onweder. Aan den Hoorn onder Hof van Delft sloeg de bliksem in den zijmuur van het tolhuis, dat omgeven is door boomen. De bliksem sloeg door een bint in de woonka mer, beschadigde een schilderij, die aan den wand hing en sprong van hier over op eene staartklok, waaruit de slinger geslagen en sl het koper zwart werd. Het behang werd vernield en naast bet raam outstond brand, aat door de buisvrouw met koffie uit eene toffiekan werd gebluscht. Naar het schijnt, heeft de bliksem zijn uitweg genomen onder door het raam, waar men een zwarte brand- vlek kan zien. Onder de klok zat de tol gaarder A. Burgliart, die van schrik bewus teloos was. Zijn rechterarm was verlamd, doch na eenigen tijd kon hij dezen (och «eer gebruiken. Op zijn rug was een ster vormige braudvlek, zoodat hij toch door den bliksem getroffen schijnt ie zijn, hoewel ronder nadeelige gevolgen. Gisteren in den vroegen morgenstond woedde boven het land van Kuyk een hevig onweer. De bliksem sloeg te Linden in het woonhuis van De Wildt, dat met de schuur eene prooi der vlammen werd. Nagenoeg alles werd gered. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd, de iuboedel echter laag. Te Gassel werd het huis van den burgemeester Poos getroffen, doch het jiu van brand werd spoedig gebluscht. De hagel die hier en daar viel heeft gelukkig geen noemenswaardige schade aangericht. Ook te Heumen werd eene boerderij eene Jprooi der vlammen, door het inslaan van den bliksem. Tengevolge van het inslaan van den bliksem brandde gisterenmorgen te half zevcu uren onder Leerbroek een der watermolens van den polder Middelkoop af. De bliksem sloeg te Lithoijen in de boe renwoning van Willem Van Leuken, land bouwer, nam zijnen weg door de openstaande voordeur, gaug en door het achterhuis naar buiten, zonder brand of schade te berokkenen. De verschrikte bewoners namen eeue sterke zwavellucht waar. Te Alem sloeg de bliksem in het huis van den brigadier der rijksveld- »acbt, onder gelijke omstandigheden als te Lithoijen. Nader schrijft men uit Maas en Waal: Te Dreumel en Alfen richtte de hagel .groote verwoestingen aan; glasruiten werden er verbrijzeld, terwijl aan boom- en veldvrucli- len veel schade werd veroorzaakt. Het re genwater stroomde over de wegen en akkers naar de lager gelegen velden, die totaal onder water werden gezet, zoodat men hedenochtend het vee uit het water moest halen om naar 1, boog gelegen weiland te brengen of op stal UWE-le zetten. Ook te Maasbommel, Warnel en Leeuwen werden de lagere weilanden over- tlroomd, doch de schade door hagel en stort- 'egen geleden is er betrekkelijk gering te genover die van AlfeD, Dreumel en Heere- *'arden. Verscheidene boomen, telegraafpalen e"z. werden getroffen en enkele stukken vee gedood. Te 's Bosch is bij de heereu gebr. Van ^eckelenbergh, magazijn van ijzerwaren, ftothamerstraat, het hemelvuur ingeslagen, "p eene der slaapkamers de bewoners 'eten, zooals zeker in vele huishoudens, op gestaan baande zich de bliksem een weg d°0' den schoorsteen, kwam door het open Hn de kachelpijp in de kamer en sloeg over op den draad van eeue electrische schel, dien hij volgde naar beneden in eene andere slaapkamer, waarin zich ook huisgenooten bevonden. Daar sloeg hij van den draad op de gaspijp en schijnt zoo zijn weg naar den winkel en in den grond gevonden te hebben. Gelukkig zouder iemauJ te deren of iets van beteekenis te beschadigen. Hij liet een solferdamp achter, zdd sterk, dat men meende, dat er brand was ontstaan, hetgeen echter weldra bleek, niet het geval te zijn. In den afgeloopen nacht zijn te Kerk wijk een man, en te Zuilichem eene vrouw door den bliksem gedood. Het te veld staande gewas heeft belang rijke schade geleden door den hagel. De meeste velden staan onder. Ook zijn ver scheidene kersenboomgaardeu vernietigd. Van vele huizen zijn de ruiten verbrijzeld. Uit Rossum wordt gemeld, dat aldaar beden uacht omstreeks 3 uren een wolk breuk met zwaar ouweder heeft plaats ge had. Alles staat er onder water. Uit Tessel wordt i. d. 13 Mei gemeld Nadat het hier den geheeleo nacht aan de kimmen fel lichtte, brak in den vroegen morgen een hevig onweder uit over ons eiland, vergezeld van plasregens en hagel buien. De bliksem sloeg in de school te Noord-Eierland. 3ST oesi ;evaai sedet! eenig Igbaatl dit i van le-. Cent! sulct briek DIJK IZEN :mer -EEU v. IK; War- IR; azen- Tieiiw- .d Wei J. IN; W«j lljj i J. #f| BUITENLAND80HE BERICHTEN EIMCEEANÏ I». In de gisteren door bet lagerhuis ge houden zitting deelde sir James Fergusson mede, dat de regeering geenszins voornemens is, de toepassing der conventie betreffende de Buikerpremiën uit te stellen. Maandag is het ruiterstandbeeld van wijleu den prinsgemaal, door Engelands vrouwen koningin Victoria als jubilé-gave aaugeboden, met veel plechtigheid in het park van Windsor onthuld. Op het voet stuk leest men: K Albert, prins gemaal. Ge boren Aug. 26, 1819; gestorven December 14, 1861. Dit staud'beeld werd aangeboden aan Victoria, koningin eu keizerin, als een be wijs van liefde en gehechtheid der dochteren van haar rijk tot herinnering aan haar ju- bilé, Juni 21, 1887, en werd onthuld Mei 12, 1890." De gansche koninklijke familie en de koning der Belgen, die Zondagnamiddag reeds te Londen kwam, weren tegenwoordig. EAAIKR1J H. De kamer van afgevaardigden heeft de nieuwe redactie tot wijziging der wet van 1884 betreffende de werklieden syndicaten goedgekeurd. In de couloirs wordt echter geloofd, dat de senaat baar zal verwerpen. gfAMJE. De instructie in zake de valsche 4 procents Spaansche buitenlaudsche schuld is door deD rechter te Bologna geschorst. Eenige dagen geleden werd daar zekere Magnaua in hechtenis genomen, die, naar liet schijnt de medeplichtige is van Baldini, het hoofd der bende. Kort te voren was Magnana van Enge land te Bologna aangekomen. In het huis van Magnana werd een som van 20,000 francs in geld en papier ge vonden, waarvan het wettig bezit nog niet bewezen is. ODIT§CaLA«D. In den rijksdag zijn gisteren de kolo niale debatten voortgezet. De rijkscommissaris Liebert gaf als zijne meening te kennen, dat de exploitatie van het bezit van Afrika's Oostkust buitenge woon goede uitkomsten belooft. Hij wees op de verdiensten van majoor Wissmann wegens het organiseeren van een modeltroep, het nanleggen van stations die zich goed ontwikkelen, het maken van goede stralen en goe ie huizen. De aanstelling van Emiu- pacha, een man van practische ervaring, is van de hoogste waarde voor de zendin gen en een machtige factor voor de kolo niale ontwikkeling. Het militair gezag van Duitscliland iu Afrika is met zekerheid ge vestigd en het gebruikt kapitaal zal rijke vruchten afwerpen. De heer Von Bennigsen verdedigde met warmte de koloniale politiek der regeering. Ten slotte is de wetsvoordracht naar de budgelcommissie verzonden. De staatssecretaris voor buitenlaudsche zaken Von Marechall hield eergisteren in den Duitschen rijksdag zijne eerste rede, waarin hij de redenen uiteenzette voor het aanvul lingskrediet van 4,500,000 M., dat door de regeering voor Oost-Afrika gevraagd is. Duitschland wil volgens hem in Afrika vol strekt geen veroveringen maken; het achter land, waar Emin Pacha nu heengezonden wordt om vriendschappelijke betrekkingen met de inlanders aan te knoopen eu den aanleg van een grooten karavaanweg voor te bereiden, behoort onbetwistbaar aan Duitschland. Overigens kan, zeide de minister, van een geschil tusschen de Engelscheu en de Duitschers over de Oost-Afrikaansche landen geen sprake zijn: Duitschland streeft steeds zooveel mogelijk naar vriendschappelijke on derhandelingen. Ten slotte betoogde de heer Von Marschall het nut der nieuwe expeditiën van Emin en Wissmann en verzocht den Rijksdag steun tot onderhoud eu versterking van het gebied, dat Duitschland in liet zwarte werelddeel ten koste van vele menschenleveus heeft ver worven. Dat de socialisten wet hier te lande in October niet meer zal hernieuwd worden, is reeds eene uitgemaakte zaak. Het beste bewijs hiervoor is, dat de regeering nu reeds begint personen, die op grond van den staat van beleg werden verbannen, terug te roepen. Te Hamburg is biermede een aanvang gemaakt, en wel met het doel om te voorkomen, dat na October de sociaal democraten in eens in grooten getale terug komen. Dezelfde maatregelen zullen ook genomen worden te Berlijn, te Frankfort eu te Leipzig, welke steden eveneens nog onder den kleinen staat van beleg staan. Ook de uit deze steden verbanuen socialisten zullen door geleidelijke opheffing der verbannings- decreten iu de gelegenheid worden gesteld zoo spoedig mogelijk naar hunne woonplaat sen terug te keeren. Hamburg zit, tengevolge van de werk staking der gasarbeiders, in het donker. De straatlantaarns hebben maar van hare ge wone lichtkracht, in de wouingen en kan toren heeft men niet meer dan een gloei- puntje, soms ook heelemaal niets. Kaarsen en petroleum maken opgang. De schouw- burgvoorstelliDgen kunnen bij electrisch licht doorgaan. De manuen hadden het werk gestaakt omdat het bestuur der gasfabriek geweigerd had den werktijd van 10 uur op 8 uur te brengen en omdat zij niet voldoen wilden aan het verlangen der directie, uit de vak- vereeniging te treden. IERTIE. Het ministerie is voltallig. Benoemd zijn; tot minister vau binneulandsche zaken Jovan Djaia; tot minister van onderwijs Nikolitsch; tot minister van landbouw Ta- chanowitch. Gruitsch blijft voorzitter van het kabinet, en is tevens minister van oor log en buitenlaudsche zaken. TURK IJ E. Een Slandard-comsponAent te Kon- stantinopel bericht dat lord Salisbury zich tegenover den Turkschen gezant te Londen bereid heeft verklaard tot het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen voor de ont ruiming van Egypte, op voorwaarde dat Engeland het recht belioude in gevai van rustverstoringen tusscbenbeiden te komen en dat Turkije geen wijziging trachtte te brengen in de bestaande regelingen betref fende het bestuur des lands. Volgens den correspondent is een spoedige schikking te verwachten. EC YPTE. De correspondent der Ne» York raid te Cairo geeft de vertaling van brief van Emin Pacha aan dr. Zuchinellr, op 31 Maart uit Bagamoyo verzonden. Emin schrijft o. a. dat hij thans de in structies van de Duitsche regeering afwacht, in wier dienst hij getreden was om redenen die kapitein Canati nader zou uiteenzetten. Op 12 Maart had Emin zijn aanvraag om ontslag aan de Egyptische regeering gezon den, maar had daarop geen antwoord ont vangen. Sedert 1882 was hem geen salaris uitgekeerd en hij had daarom Casati ge machtigd, het hem toekomende van den Khedive te vorderen en tevens over het pensioen te onderhandelen dat hem na 15 jaren dienst toekomt. ffIk weet zeer goed, schrijft Emin ten slotte, dat het bericht, dat ik in Duitschen dienst ben getreden, groote beweging zal wekken, en dat Stanley de eerste zal zijn om de openbare meeuing tegen mij iu te nemen." AHERIKA. Volgens de jongste telegrammen, uit Haiti ontvangen, is de toestand goed en de orde hersteld. Als dit zoo blijft, zal de Fransche regeering wel niet langer aarzelen de regeeriug van den president Hyppolyte te erkennen. BELRIE. Te Brnssel is eene commissie gevormd lot viering van den 75sten verjaardag van den slag van Waterloo. De commissie heeft circulaires verzonden naar Duitschland, Engeland en Nederland ten einde medewerking te verkrijgen tot fees- ttn, die men op het slagveld van Waterloo wil houden. De raad van Antwerpen heeft een be langrijke overeenkomst met den staat goed gekeurd. De staat zal hel vijfde of laatste deel der scheldekaaien uitvoeren, ten noor den der stad; 800.000 fr. bijdragen in de kosten van het maken der zeesluis bij de nieuwe Afrika- en Amerika-dokkeneen spoorweg aanleggen, van het zuiderstation in rechte lijn naar Reckerspoel, ten noor den van Mechelen en de kortste verbinding tusschen genoemd station en Brussel vor mende. Deze spoorweglijn zal binnen drie jaar voltooid zijn. Ook zal de staat binnen vijf jaar het oosterstation aan de Keyzer'slei voltooien en aan de stad een som van 2.400.000 fr. betalen. De stad van haar zijde, eigenares ge worden der gronden van bet Zuiderkasteel, ziet af van de schuldvordering van 10 mil- lioen ten laste van de Société immobilière.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1