NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen* ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Dinsdag 13 Mei 1890. N#. 112. Uitgevers: Gebroeders Muró. FEUILLETON. De Wilddie£ Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 204e Jaargang. LEIDES, 12 Hel. In de ochteudgodsdienstoefening in de (fieterskerk heeft gister ds. S. H. J. De aan zijne gemeente bekend gemaakt hij het onlangs op hem uitgebracht iroep naar Bussum niet zou aannemen en predikambt voor deze gemeente zou jjren waarnemen. De kerkbezoekers toon- zich met dit besluit zeer ingenomen den geliefden leeraar het laatste vers Psalm 134 toe te zingen. Zeer waarschijnlijk zal Zondag a. s. «t Centraal Israëlitisch kinder- en door- Wmis, in het pand Nieuwsteeg n°. 4 '"jk ingericht, op plechtige wijze worden j„rnd. Van zeer vele zijden ontvangt de ilickiog blijken van belangstelling. - Hedenochtend stond voor het kanton recht alhier een bekend viscbstrooper recht. De man was niet volkomen nuchter gedroeg zich zóó onbehoorlijk dat de lilie den onwillige moesi verwijderen, dens het vervoer, door drie politieagenten, eest van de boeien worden gebruik ge makt. Voorloopig werd de brave in een kt hokken van het politiebureau opge borgen Door den heer II. J. Taverne spo eler alhier werd eene analyse gemaakt van crboudend water, afkomstig ait eene bron de Haarlemmermeer. Deze bron is niet lelfde als die, welke vroeger door de heeren if. J. W. Gunning en H. C. Prinsen erligs werd onderzocht. De analyse ver- lilt dan ook aanmerkelijk van die welke Dr genoemde Amsterdamsche heeren, in l licht gegeven is. Hoeveel de analyse niet in extenso is verschenen, zoo kannen toch nu reeds meedeelen dat in het ter door de heeren prof. J. W. Gunning H. C. Prinsen Geerlings onderzocht 0.1112 >m dubbelkoolzuurijzerozydule per liter nkwam, terwijl in het door den heer H. Taverne onderzochte 0.1667 gram van loemde stof per liter gevonden werd. Ook uiterlijk behoeft het laatste water niet n het eerste onder te doen, daar het maakt helder is. Zaterdag overleed te Wijk aan Zee, p hij herstel zocht voor de ziekte die hem ten grave sleepte, dr. Cbristiaan Sepp, emeritus predikant, eertijds bij de Doops gezinde gemeente alhier. In 1843 predi kant geworden en als zoodanig te Westzaan beroepen, bleef hij op die standplaats tot 1854, toen hij naar Leiden werd beroepen, waar hij in 1882 bet emeritaat verkreeg en zich metderwoon te Amsterdam vestigde. Door menige studie heeft Sepp de weten schap verrijkt, maar bovenal van zijne har telijkheid en zijne milddadigheid zal de vriendelijke herinnering bewaard blijven in veler harten. De overledene bereikte den leeftijd van ruim 70 jaren. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 6 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f54.f27.50, f5.70 en f 2.85. De twee inbrekers, die dezer dagen in Schiedam zijn aangehouden terwijl ze hun bedrijf uitoefenden zijn bij de politie alhier bekend. Het zijn I. De K. en O. De eerste werd ongeveer een jaar geleden aangehouden als verdacht van te willen inbreken in het kantoor van den rijksont vanger op de Papengracht. Het Zaterdag verschenen nummer van de „Nederlandsche Illustratie" geïllustreerd Nieuws van den Dag, bevat verhalen van den Afrika reiziger Stanley en zijne terug komst in Europa; verder de eerste Mei te Parijs, eene badplaatsgeschiedenis getiteld „Oude liefde en jonge min", bijdragen op bet gebied van kunst en letteren, verschei denheden, enz. enz. Men schrijft ons uit Rotterdam Wij hebben hier een industrieschool voor meisjes, die 106 leerlingen telt. Aan deze inrichting wordt onderwezen, alles wat men strikt onder de rubriek vrou wenindustrie kan brengen, zooals teekenen, borduren, stoppen, naaien, breien, verstellen, haken, linnennaaien, costumes maken, enz. Na twee jaren den cursus gevolgd te heb ben, zullen de leerlingen tegenwoordig moe ten kiezen, om zich speciaal toe te leggen óf op voortgezet linnennaaien, of costume maken, of op fraaie handwerken. Diploma's worden na afgelegd examen uitgereikt. EEN VERHAAL UIT DEN TIJD VAN GRAAF JAN II. meeste pret wekten echter de jddige grimassen des aaps, die nu eens allerkluchtigste fratsen op het hoofd os meesters en dan weer op den rug |m makkers sprong. Op aanzoek van de ^'ruiters ging de commandant van de Mil den hopman vragen, of de beere- 'der dien nacht met zijn dieren binnen Mit komen. De voorwaarde was, dat de M den volgenden morgen met zijn dieren losten zou moeten maken. De brommige f' scheen moede en hij kreeg spoedig 'o plaatsje op het binnenplein, waar men 110 een paar bossen stroo en wat voer iwierp. De Pool giDg echter met den naar des speerruiters verblijf. Hij was jolige snaak. Door zijn avontuurlijke verhalen en door de grappige kunsten van zijn beestje stond hij weldra bij de Vla mingen in blakende gunst. Met zijn aap werd hij rijkelijk van het noodige voor zien, terwijl de pret tot na middernacht voortduurde. Als de dienst er maar niet door leed, gunde de Gentenaar zijn vol gelingen gaarne genoegen. Ondertusschen zat de rampzalige Bertha in een diep kerkerhol onder den Noordertoreu te treuren. Al bad men haar ook gruwelijk mishandeld, het vermoedelijk verblijf van haar zoon, dat zijzelf ook niet zeker kende, omdat hij, goddank, afwezig was, had zij niet ver raden. Op des Noortigs kasteel had de Gentenaar haar onmiddellijk in een akelig kot doen werpen en hij had met de pijn bank gedreigd, als zij het verblijf van den Wilddief niet wilde verraden. Maar niets deed de trouwe moeder zwichten. Nu ontbood de Geutenaar Augustinus, wien hij opdroeg, dat deze door list te weten moest zieu te komen, waar de Wilddief was, omdat hij zich dan wel de fiere verachting van de jonkvrouw zou weten te wreken, terwijl de maagd dan stellig baar hand voor de redding van den jonkman, die zij klaarblijkelijk beminde, ook wel aan hem zou schenken. Zoo hadden 8 jongedochters verleden na jaar het geluk een diploma te halen. Een kreeg diploma voor costume-, hand- en ma- chinenaaien, vier voor costumenaaien, drie voor hand- en machinenaaien. Men begrijpt, dat de onderwijskrachten aan een dergelijke inrichting veel geld kos- tcD, en wanneer er geen milde giften van f 1000 en f 500 waren ingekomen, had men dit dienstjaar met een nadeelig saldo moe ten afsluiten. Springt deze of gene niet bij, dan staat men het volgende jaar weder vooreen tekort van f 1000. Wij twijfelen niet, of algemeen zal men overtuigd zijn, dat men zich veel aan de vrouwenindustrie zal moeten laten gelegen liggen, wil men daarin niet door bet bui tenland overtroffen worden. Dergelijke in richtingen zijn onmisbaar, want aan het costumevak en de lingerie is tegenwoordig heel wat verbonden. Was in vroeger dagen een japon spoedig in elkander gezet, en het linnengoed gauw genoeg piek, piek, met hoopen achter elkander afgenaaid, het is nu een heel kunstvak geworden, iets waarover de dames beter dan de steller van dit be richt kunnen oordeelen. Ongelukkig als onze modistes en naai sters in dezen veel-eischenden tijd niet op de hoogte blijven, en door het buitenland kunnen overvleugeld worden. Hebben nu onze winkeliers en modistes al een woedende concurrentie te doorstaan van de Eransche magazijnen, die geheele costumes naar opgegeven maten leveren nadat zij eerst de dames in een boekje en op platen haarfijn hebben uitgelegd hoe zij de maat moeten nemen, in dat geval is er geen brood meer, noch voor winkeliers, noch voor naaisters-modistes. Men is in staat on3 land uit den vreemde door een zwerm modistes van allerlei natio naliteit te laten bereizen, die onze vrouwen en onze neringdoenden het gras voor de voeten wegmaaien. Inkomende rechten zullen ons niet hel pen, maar zullen oorzaak zijn, dat men zijn oogen voor het gebrek gesloten houdt. Goede leerscholen, waar het meisje, dat met de naald haar brood verdienen moet, grondig onderricht in haar kunstvak, en al wat er bij behoort krijgt, ziedaar een groote behoefte. Volgaarne geef ik toe, dat onze modistes op dit oogenblik misschien nog beter dan in het buitenland werken, maar de vraag is, „zal dit zoo blijven, nu het vak al hooger en hooger vlucht neemt?" Maak, om die vraag steeds toestemmend te kunnen beantwoorden, overal gelegenheid voor het meisje om haar vak grondig te kunnen leeren. De bedrevenheid van onze Hollandsche modistes, zal onze winkeliers er bovenop houden. Ik zou dat met tal van voorbeel den kunnen aanhalenalleen wil ik maar eens wijzen op het feit, wat groot debiet een winkelier niet van een zekeren staal stof kau hebben, wanneer een modiste ïu de stad haar elegant weet op te maken. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde, aan de rijks universiteit alhier, de heer W. Driendijkgeb. te Dirksland, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Over de aetiologie van het navelstrenggeruisch". MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. „Eene Amerikaansche dame, zich noe mende Agnes Stevens, heeft blijk gegeven van hare verbazende belezenheid, door uit eeu bonderdtwaalftal Amerikaansche, Engel- sche, Franrche, Duitsche, Noordsche schrij vers een keur van huwelijksaanzoeken te verzamelen. Van die verzameliug biedt de uitgever de jonge heeren en dames hier te lande eene bloemlezing aan, met welwillende vergunning van de uitgevers en waar het vereischt werd, ook van de auteurs, ver meerderd met uittreksels uit eenige der beste Nederlandsche schrijvers en schrijfsters, die voor Miss Stevens vreemdelingen schij nen te zijn gebleven, schoon haar naam zeker het vermoeden wettigt, dat zij van Nederlandsche afkomst is. Misschien doet deze of gene met het lezen van dit bundeltje nog winst, als voor hem het gewichtige oogenblik daar is, om de gevoelens van zijn hart in woorden te „Dus is het een nog mooie vrouw van middelbaren leeftijd, overste?" vroeg Augus tinus, die zoo diep had zitten te peinzen, dat hij den Gentenaar slecht had ver staan. „Ja!" antwoordde Adolf glimlachend. „Doch waarom vraagt ge mij dat? Zoudt gij in een minnezangerspak mijne gevangene door de liefde haar geheim misschien willen ontlokken?" „Is zij dus mooi en nog geen veertig?" vroeg AugustinuB, als had hij niets ge hoord. „Hoe kan ik haar ouderdom weten?" riep de Gentenaar driftig. „Het is onmogelijk!" „Wat?" „Neen! Zij is verdronken". „Ben je dol?" „En toch „Droom je, of houdt ge mij voor den gek?" vroeg de Gentenaar, die Augustinus nu gevoelig bij deu schouder pakte. „Wat? Heb ik misschien iets gezegd?" stamelde hij nu versuft. „Hebt ge mijn bevel niet verstaan?" „Ja... Neen, overste!" „Bij 8t. Bavol beD je al weer dronken, Augustinus „Misschien Maar bet is nu al ovtr". „Ga naar de gevangenis en ontruk het wijf listig haar geheimen". „Jawel, over8tel" „Gal" „Zoo midden in den nacht?" „Ja, bange haas 1" snauwde de Gente naar. „Als gij haar niet doet be kennen, leg ik u samen op de pijnbank. Hier is een lantaarn en de sleutels. Ga eu breng mij dra bescheid". „Maar als zij niet bekent?" „Zij moetlGa!" „Zonderling!" prevelde de heengaande rentmeester. „De gevangenneming en de verschijning in den NoordwijkerhoutIk begrijp er niets van en hel is toch geen geestverschijning". Nu ontsloot hij de gevangenis met bevende handen. Bij zijn binnenkomst trof een snijdende gil zijn ooren, wat hem even als verplet deed stil staan. Doch weldra zeide hij, terwijl hij de gevangene wankelend naderde„Leeft gij Bertha? Of zie ik thans uw geest?" „Weg, monster! Weg, bewerker van mijn ongeluk!" riep de gevangene met afwijzende handgebaren. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1