BINN ENLANDSCHE BERICHTEN. wn m» r*s «~3 «ra ISCT "WES, dat er aan bet plegen van het misdiijf door F. niet meer te twijfelen valt. liet feit is op een laaghartige wijze bedreven; beiden zijn daaraan even schuldig. Men zegt viel eens, dronken lieden zeggen de waarheid, maar hier is het ook in eker opzicht het geval; zij waren dronken en toen kwam hun boozen aard boven. Moeielijk is hei na te gaan, wat de besprekingen zijn geweest en wie het plannetje verzonnen heeft. Het kan best mogelijk zijn, dat bIs zij niet dronken waren geweest, zij zich hadden bedwongen dit doet tot het feit niets af. Het is on verschiilig, wie den trommel het eerst ge opend heeft l)e bewijzen zijn er, dat zij het samen overlegd en samen gedeeld hebben. Het feit wordt nu gekwalificeerd als dief stal in vereeniging van twee personen met verbreking, en 6 maanden gevangenisstraf is de eisch. Na dit requisitoir zegt beklaagde K. hui lend„moet ik nu de gevangenis in, hi I hi I" Beklaagde F. zegt: „ik ben geheel on schuldig". De verdediger is nu aan het woord. Op tredende voor F., zegt Z. Ed. Acbtb., dat al hetgeen deze in de dagvaarding is ten laste gelegd op vermoedens is gebaseerd. Wil men op vermoedens vonnissen, dan zegt pleiter, hangt voor mij ook over dit feit een dichte sluier. Dan ben ik eer geneigd F. voor onschuldig, dan voc-r schuldig te hou den. Véér den diefstal stond hij bekend als een door en door fatsoenlijk tuensch, iemand die een drukke zaak had, wien met zijn glazenwasscherij en koffiehuis het heel voordeelig ging, kortom als een mandie overal de achting en het vertrouwen van zijn medeburgers genoot. De verklaringen van de getuigen Èt dé charge zijn geen praatjes. De zuster heeft verklaard, dat beklaagde geen blijvende finantieele ongelegenheden kende; zij was er immers altijd, om wan neer het noodig was, hem bij te springen. Welk een motief kan nu een dergelijk per soon hebben, om een zuurhuis in te loopen, om daar te gaan stelen. Men was vermoeid van hel loopenbe klaagde loopt altijd met een nuchtere maag in den voormiddag. Na de vier borrels, die hij gebruikt had, was hij beschonkeu De getuigenis van mejuffrouw Scheer dat hij het meeste aangeschoten was, en de getuigenis van zijn vrouw, dat hij dien dag suf is geweest, bevestigen dit. Die man heeft reden om juist dat bier huis te mijden, zonder het in verdenking te willen brengen, had hij niet gaarne gezien, dat iemand van zijn kennissen hem een dergelijk huis had zien ingaan. Hij voelt nu, dat hij niet extra fiks is, komt ongaarne bij zijn vrouw, in zulk een posi tie, bij wil door zuur eten, zich wat op knappen. Beklaagde K. is daar volkomen bekend, weet waar alles ligtbeklaagde F. is daar niet op de hoogte van iets, en nu is het zielkundig onmogelijk aan te nemen, dat de boosaardige of deelachtige aard, zoo als het O. M. zegt, door dronkenschap niet meer bedwongen, boven komt. Er bestond een veete tusschen K. en F. over een feit, dat in liet café gebeurd is, maar verdediger zal K. niet bezwaren. Zijn voorgeven, dat hij er niets van wist, is niet gefingeerd. Dat bleek uit zijn houding aan het politiebureaa, uit de hou ding van zijn vrouw, die onmiddellijk op navraag verklaarde, als de natuurlijkste zaak der wereld „Ja ik heb een briefje van f 100 ontvangen". Wat bewijst nu dat dit briefje van f 100, hetwelk uit den zak van beklaagde is ge komen, bet zelfde is als dat wat uit den trommel is gestolen. Het nummer was uiet bekend. Was beklaagde zich bewust geweest, dat dit geld door misdrijf was verkregen, dan pleiten al zijn antecedenten er voor, dat hij het teruggebracht zou hebben. En nu de zoo zonderlinge bekentenis bij den rechter-commissaris. De beklaagde F. ziet boe of dronkenschap het mogelijk heeft gemaakt, dat men hem verdenkt van diefstal, hij schaamt zich voor zijn vrouw en kindereu, en wordt door wroeging verteerd. Maar er komt nog meer bij, de vrouw is op dat oogenblik soufree rende en de zaak is beel drukmet angst ziet bij dat die lijdende vrouw geheel alleen voor alles zal staan, wanneer hij in arrest genomen wordt. Nu zegt hij, om maar weg te komen, op alles wat men hem voor legt, ja wel, ja wel zonder dódr te denken, dat hij er zich nu juist het ergste inwikkelt. En juist die zaak met het mesje is zéé opmerkenswaardig daarin. Beklaagde spreekt van een mesje, dat uit zijn zak gekomen is. Beklaagde K. zegt dat ook, en alle getuigen zeggen eenparig, nooit of nimmer droeg F. een mes bij zich, zelfs hij, die dagelijks met hem omging, en in hot glazen «asschers- vak is nog al eens een mes noodig als hij een mes noodig had, leende hij dat. E.i bij den rechter commissaris spreekt beklaagde over het mes, dat uit zijn zak kwam. Wel een bewijs dat bij maar nagepraat heeft, alles wat hij van de zaak door beklaagde K, hi eft hooren vertellen. Hier staan wij voor een kleineo misstap, een dronkenschap die verschrikkelijke ge volgen heeft, en beklaagde F. onder zware vermoedens van diefstal brengt. Maar juridiek is dit feit niet geconsta teerd, en zoo vertrouwt verdediger op het achtbaar college Hat nimmer op vermo dens vonnist; hij hoopt dat het beklaagde niet van zijn \rijhrid zal berooven, maar hein integendeel voor zijn medeburgers door vrij spraak zal rehabiliteeren. «WStütKJiL.üi BBü&nJifriS.V Bij kon. besluit is aan Joliann Leva, geb. te Sent (Zwitserland) en Aifred Micbel, geb. te Olten (Zwitserland), veryuniiing verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nedeilandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepuliugen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakomen; is1°. benoemd bij den grooten staf tot Z. M. adj. in gewonen dienst, 's konings ordoenaus-otf.de kapt. jhr. W. J. P. Van den Bosch, van dien staf, die in verband daarmede, uit zijne betrekking van ordon- nans-otf. eervol wordt ontheven 2°. aan den ritmeester G. J. A. A. baron Van Heemstra, van den grooten staf, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van 's 'konings adj. in ge wonen dienst, en is die ritmeester, in ver band daarmede, teruggeplaatst bij het wa pen der cav., met bepaling, dat hij tijde lijk bij een der regimenten van dat wapen boven de organieke sterkte zal worden gevoerd zijn benoemd tot surnumerairs bij het vak der posterijen, buiteu bezwaar van 's rijks sebatkist; J. Booster, te Maassluis; mej. I. H. S. Vau Broekbuyzen, te 's Gra- veubage; J. P. Weiman, te Kralingen; G. A. Van Haeften, te Breda; J. C. Nieuwen- buys, te Gouda; J. Brandon Bravo, te Ber gen op Zoom; J. Smit, te Blokzijl; N. Kluyver, te Koog a/d. Zaan; J. Bouman, te Joure; K. Van Haui, te Doorn; J. Kaan, te WieriugerwaardR. F. C. baron Bentinck van Schoonbeten, te Zwolle; L. J. Kuiper, te Helder; D. L. Büchli Fest, te Hillegom; is aan F. Van der Gragt eervol ont slag verleend als adj.-commies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid. De kapitein-luit. ter zee J. J. Stoo- ker, uit Oost-Iudie in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 3 dezer geen audieDtie verleenen. Door den minister van koloniën zijn de heeren C. Qroll en J. W. Post gesteld ter beschikking van den gouverneur gene raal van Nederlandscb Iudie, ten einde tij delijk in dienst te worden gesteld bij den spoorwegaanleg aldaar. De commandeerende officier Zr. Ms. schrotfstoomsciiip 1ste klasse Atjeh heeft de machtiging ontvangen de terugreis van den Shat al Arab via Bushir eu Bombay naar Oost-Indie te aanvaarden met bestem ming naar Oleh-leh (Atjeh). De bij het 4e reg. inf. overgeplaatste kapitein L. P. Van de Wal wordt ingedeeld bij het 3e bataljon te Haarlem. Door de iweede kamer is gisteren de volgende voordracht opgemaakt ter vervulling eener vacature in den boogen raadeerste cantlidaat, inr. S. M. S. De Ranitz; tweede canaidaat oir. P. C. 't Hooft; derde can- didaat mr. A. A. Weve. De spoorwegovereenkomsten zullen waarschijnlijk niet véór het Pinksterreces iu openbare behandeling bij de tweede kamer komen. (Arnh. Ct.) Tot ons leedwezen ontwaren wij dat wij door een onzer militaire berichtgevers op een dwaalspoor zijn gebracht. Van de benoeming van generaal Klerck tot chef van het militnir huis des konings is toch niets bekend; de vice-admiraal jhr. VanCa- pellen bekleedt die functie nog altijd. Ook het gerucht, als zoudeu deze vlagofficier en de generaai-unajoor graaf Duraouceau op pen sioen zijn gesteld mist allen grond. (B. v. Z.-H. en Gr.) Van de werf der Gebr. Boot, scheeps bouwmeesters te Leiderdorp, zijn met goed gevolg te water geloopen het Rijnschip, genaamd Hendrika Johanna, groot 230 lasten, gebouwd voor rekening vau R. Hendriks, te Millingen, en een dito Rijn schip, genaamd St. Josef, gebouwd voor rekening van P. L. Van Laak, te Nieuwer- kerk a. d. IJsel, en is wederom de kiel gelegd van een klipperschip, groot 130 last, voor rekening van A. Grevestein, te Rotterdam. Dinsdag heeft aan de leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn, na het eindi gen van den eersten cursus, de uitreiking der diploma's plaats gehad. Aan veertien van de 24 leerlingen is een bewijs van bekwaamheid toegekend, in houdende de opgaaf van de vorderingen door ieder gemaakt, zoowel in de practische werkzaamheden ais in het bijwonen der the oretische lessen. Voor den nieuwen cursus, die met Mei begint, is een leerling ingeschreven, die op kosten van de Belgische regeering een jaar te Oudshoorn zal vertoeven. Op de voordracht voor gemeente ontvanger te Woerden zijn geplaatst de heeren W. F. Stoop te Nieuw-Lekkerland eu G. P. Van Troyen te 'b Graveland. Aan den Noordwal te's Hage geraakte Woensdagmorgen een trouwrijtuig met koet sier én bruidegom én bruid te water. Zij werden allen geredbruid en bruidegom doordat men de kap stuksloeg. Piketten huzaren en infanteristen werden gister in Den Haag iu de kazernes gereed gehouden, om op het eerste bevel iu de stad op te treden tot handhaving der orde, waar dit vereischt werd. Ook de wacht op het Buitenhof was ver sterkt. De troepengedeelten behoefden echter niet uit te rukken. Nergens in de stad hadden rustverstorin gen plaats. De avond is ordelijk afgeloopen. Gedurende de bijeenkomst in het socialisienlokaal Wal halla bewogen zich den ganschen avond vele nieuwsgierigen in de Westerbaenstraat. Po litieagenten hielden de toegangen tot het gebouw vrij, of verzochten het publiek door te loopen. Tegen 11 ure, toen de straat gevuld was met eene talrijke menigte, liep de meeting af. De geheele straat werd toen door de politie op bedaarde wijze ontruimd en aan beide zijden afgesloten. De bezoekers der vergadering trokken bij kleine groepjes in stilte huiswaarts. Een piket huzaren onder commando van luitenant Piepers posteerde op de Veenkade tusschen de Rierner- en de Westerbaenstraat en deed langs de brug bij de Hemsterhuis- straat een tochtje naar den tegenovergele gen Noordwal om de volksmenigte daar verzameld te doen uiteengaan. Deze demou- stratie der cavalerie miste hare uitwerking niet. Na het vertrek der huzaren trok ook de menigte af, en tegen middernacht had dit stadsgedeelte het gewone stille aanzien. De nieuwsgierige Rotterdammer, die gisterenavond een kijkje ging nemen langs Hoogstraat en Binnenrotte heeft zich knnnen overtuigen, dat de „groote internationale manifestatie der arbeiders", hier van vrij onschuldigeu aard is geweest en zich oploste in het rondventen van het feestnummer van Recht voor Allen en eene publieke vergade ring in de bekende zaal aan de Binnenrotte. Een vrij groot aantal kijkers had daar re ds vroeg voor den ingang post gevat, de lieve straatjeugd vooral was sterk vertegenwoor digd. In de zaal zelve prijkte het levensgroote portret van Domela Nieuwenhuis aan den wand, vlak daarvoor was de bloedvlag opge steld; daarnevens de vaandels der socialistische jongelingsvereeuiging, der vrouwenvereeni- ging, die der sigarenmakers en de banier van den kalk en steenwerkersbond. Ofschoon de vergadering eerst ten half 9 ure zou ge opend worden, waren de weinige aanwezige stoflen reeds ten 8 ure bezet, allen door vrouwen, waarvaD er eene een jeugdige soci alist van 1 h 2 jaar op den arm droeg. Ten half 9 ure was het lokaal stampvol en opende de president der afdeeling Rotterdam van den sociaal-democratischen bond de ver gadering. Alsnu betrad A. Van Emmenes uit 's-Gravetihage, te midden van eene steeds dikker wordenden walm van tabaksrook, het spreekgestoelte. Hij bezit een krachtig ge luid en wiet met een uimmer hortende toe spraak zijne toehoorders gedurende 1^ uur te boeien, daarbij niet verzuimende zich van de nootlige personaliteiten en pikante gezegden te bedienen. Alsnu werden een paar socialistische lie deren aangeheven, waarna de meesten het lokaal verlieten. Buiten «a3 het minder rustig; een troep jongens zongen onophoudelijk Oranje boven I en de politie, hoewel zeer talrijk aanwezig, had de handen vol om het terrein voor de vergaderzaal vrij te houden. Reeds eenigen tijd was de vergadering afgeloopen toen op eens het gerinkel van glazen Een paar lieden onder het kijkend i broik hoogst waarschijnlijk jongens, konde; niet mede vereenigen, dat alles afliep eu wierpen daarom, ten ein revol bij besloi nog wat pleizier van hun wachten te jicht een paar keien door de ruiten van he Bij Onmiddellijk werd order gegeven d|U: te doen ontruimen en in een oogenb jat dan ook de Binnenrotte en de Lombi ]e v tot aan de Meent afgezet, Nog lar, gtand bleef het onrustig; herhaaldelijk politie de hoop levenmakers en memn ring uiteenjagen, doch verder viel er niets denswaardigs voor. De dag van gisteren is te kalm voorbijgegaan. Overal is op de wijze de arbeid verricht, en acht uur kon men bemerken, dat er zonders aan dc hand was. Tegen dat uur en daarna stront ;rijge naar de groote zaal van Felix Favort groote meeting bij te wonen door vereenigingen belegd, en waarin dt De Clercq, fabrikant te dezer slede,lij zou voeren. Tegen half negen was de zaal belangstellenden en nieuwsgierigen, vernemen wat de heer De Clereqjy| acht-urigen arbeidsdag zon hebben deelen. Op het platform stonden de vai, yen „Algemeen Kies- en Stemrecht", „Metaalwerkersbond" en van den democratischen bond. Op de voorste rijen stoelen zaten wen. In het geheel waren er over personen in de zaal en zeker ziji een 500 moeten worden afgewezen. Nadat de voorzitter eenige wooi gesproken, nam de heer De Clercq be In verga e K onde lich anm; letooj van nogal lillen lippei v lamp jehoa Na warde cbutl •gen en t oor De voordeelen van den werkdag tri van Meje in he Ijltec aan te toonen, bracht hij niet veel daarover te berde. Hij zou wenscl partieele proef te nemen, maar keurde bij af. In de vergadering ging het zeer If61' toe. Bij het uitgaan stonden nog hol fe buiten. Te Amsterdam is het gisterenr' e den avond rustig gebleven. Wel bi omstreeks zeven uur een aantal mf'1811 zich te verzamelen in de omgeviF Plauciu8 en kwamen er uit oodersd"J',e richtingen groepjes daar ter plaa6001' dagen, maar stemming en houdi diegenen, welke Ier betooging rf waren hoogst kalm, en dit is al: A V/ bleven. Te half acht trokken de fen van het socialisten-gebouw Co aan de Rozengracht in rij en ge het centrum der stad naar Plano gedroegen zich ordelijk en blevet moeid. Trouwens den ganschen heeft de poliiie zich bij eene ob9e ert. I houding bepaald. Natuurlijk, da gaandeweg om en bij Plancius eene zich opstelde, die niet verminden de vergaderzaal reeds gevuld was. De Kerklaan bleef den geheeleo de staod- en wachtplaats vau vele den menschen, waartusschen een straatjongens zich soms wat luit bewogen en een paar malen een at niekje te weeg wisten te brengei echt door eenige lieden onder den voet ten en o. a. een oud man waai hij niet thuisgebleven? aan bi «br.f gekwetst werd. De politie was enkelen agent na, die de ven: Recht voor Allen iu het oog hield zichtbaar. De troepen waren in d tliiij nes geconsigneerd. Alleen tegen kwamen er een twintigtal agenten om voor den ingang van Planciiï ruimte te maken, met het oog uitgaan der vergadering. In de zaal was het stampvol, nenkomst van Domela Nieuwenho ito met gejuich begroet; na eene soo10 ding van Fortuyn, waarbij hij zigen op het hart drukte, de mogelijke orde in acht te nemen, logenstraffing van de in omloop zij10 7 rustwekkende geruchten, werd d mannenkoor een vierstemmig lied ven. Daarna spraken een drietal democraten en vervolgens Domeli wenhuis, die dezen dag noemd i- voorbereiding tot den strijd. Bei; noemde hij het militair vertoon di J"1' i i .1 tinn wege gemaakt is, en dat z. gekt wordt door het feit dat met het de meeting te Leeuwarden op last geering, twee officieren van aldaar waren aangekomen met viertj-lto kisten. (Algemeen gelach). Hij dat de werklieden het reebt hebbe' gingen te honden, en somde rt ig- de voordeelen op van den normalen dito i Sta ml ito ec?.pi bliga o H 'liga to to G to 1 los. 0< lei/H jilv- (to tl Uflo )bl.U 'wt I ito di Iblig. ito 1 ito O ito 3 G« dag, maar zoolang het privaat handhaafd wordt, achtte hij wegnei de bestaande ellende onmogelijk. itolS 1018 Itol 8 iio 1 .-I linn. Iblig. 'ito G lito G beeni: VI 177

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2