J BIJVOEGSEL Uitgevers: Gebroeders Muré. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. tie ze Courant verschil ut dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen* ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Maandag 21 April 1890. 93. AD VERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. BUITENLANDSCHE BERICHTEN I onhn bij I te 12 5t Hi g 28 prane] den unr 'ieteril ÏOR, Voor Leiden, per 8 maandenf i.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 204e Jaargang. Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. behoorende bij de Leidsche Courant van 21 April. 1890. Volgens De Echo hebben de oppassers koks in het militaire hospitaal te Am- |rdam, 21 in getal, op een twintigste in de Staatsloterij de f 25,000 ge trokken. S De arr, rechtbank te Utrecht heeft 15 ren gevangenisstraf geëischt voor Joh. J. iklaagd van doodslag op zijne huisvrouw ibriel e Donderdag werd te Nijmegen door eet tijtuig met twee paarden eene vrouw met een meisje van 4 jaar overreden, met het noodlottige gevolg, dat de vroow be- k ifusteloos en gekneusd werd opgenomen °|n het kind zoodanige ernstige uit- en in- a'18 tendige kwetsuren bekwam, dat het daaraan le M'jeeds is overleden. I NOl| Uit Enschedé meldt men aan EHe N. R. Cl.: ik 4', 1° eene vergadering van fabrikanten is so||WoteD, met ingang van 5 Mei, gedurende twee weken alle fabrieken twee dagen in de tsVeek te slniten, tenzij de werkstaking véér "oeïien tijd geëindigd is. Bijaldien deze maat- egel niet mocht baten, zal tot algeheele >r*l'i 'B'"D8 TBn B"e fabrieken worden overge- [aan, terwijl daarna aan de werkstakers lie gelegenheid tot fabriekswerk zal worden lotnomen. Gisterenmiddag is op hel appèl der arfmakers te Beets besloten, de gestelde leroeèischen vol te honden, met name dat de sen zJsgloonen van losse werkers van 6 tot 6 jiten f 1,25, voor overuren 10 ets. znllen edragen. Het comité te Leeuwarden brood gezonden. Gereed liggende lijder. 891 ttpijp "Se ''chepen kunnen niet laden, ddel rpe q'jmninafmn (Baarderadeel) heeft Mn jongmensch uit minnenijd getracht een inwemeisje te worgen. Gelukkig werd het angst- testen geschrei van het meisje door een bniBgenoot gehoord, die haar te bulp kwam, waarop de dader bet hazenpad koos. Hij is echter in hechtenis genomen. In de laatste dagen was het in de renen te Stadskanaal alles behalve rustig, en bepaaldelijk gisteren hadden de militairen en de maréebaussées handen vol werks om e rust te herstellen. Toch is het hun gelakt, en na is het er zelfs al te rustig, dewijl bijna al de arbeiders de venen hebben rerlaten, zoodat daarin nu zoo goed als niet gewerkt wordt. Het koninklijk jacht „Victoria and Albert" heeft bevel gekregen, den 27n a. s. Inge te Vlissingen te zijn om koningin Victoria lge hi: naar Engeland te brengen. ER, Trep|d; N°, J II aan 't OFFICIEEL.E BERICHTEN. rnidde) reeds staat. ]entsj Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. E. Jongsma, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rj raadsheer in het gerechtshof te Leeuwar den, onder dankbetuiging voor de door hethem in rechterlijke betrekkingen bewezen kerlieii itige d zal diensten zijn benoemd tot raadsheer in het ge rechtshof te 's Gravenhage, mr. W. J. Kar- stenthans rechter in de arrond.-rechtbank te Botterdamtot kantonrechter te Botter dam (eerste kanton), mr. N. F, Van Noo- en Tf) ten Jr., thans kantonrechter te Gorincbem; tot snbst.-off. van jast. bij de arrond.-recht bank te Amsterdam, mr. W. Lulofs, thane «ubst.-off, van just, bij de arrond.-recht bank te Dordrecht; tot subst.-off. van jast. bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht, mr. t verki s of Gt«j it en f G. J. W. Van Tricht, thans ambt. van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Tie), ter standpl. Tiel; tot subst.- off. van just, bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam mr. J. K. H. Enderlein, thans ambt. van het sponbeer ministerie bij de kantongerechten in het arr. Botterdam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommels- dijk, ter standpl. Brielle; tot subst.-off. van jast. bij de arr.-rechtbank te Heerenveen jhr. mr. A. Calkoen, thans ambt. van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Haarlem, ter standplaats Haarlem; is aan den secretaris der gem. Vrijhoeve- Kappelle, C. E. Kien, toestemming verleend om te Sprang te wonen is de eerste-luit. J. J. A. Verbrugge, van het 7de reg. inf., voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indie; zijn benoemdbij den generalen staf, tot majoor, de kapt. A. J. Prins, van dien staf; bij het wapen der inf., bij bet reg, gren. en jagers, tot commandant van bet korps, de luit.-kol. J. H. Verschoor, van het 6e reg. inf.; tot eerste-lnit. de tweede- luit. J. H. F. graaf Du Mouceau, van het korps; bij bet 8de reg.; tot maj., de kapt. A. P. Klereq, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. Mii. Acad.; bij het 4de reg., tot majoor, de kapt. W. B. Van den Bosch, van den staf van bet wapen, adjnd. van den command, der stelling van Amsterdam; bij het 5de reg., tot luit.-kol. de maj. A. E. L. Wellan, van het korps; bij bet 7de reg., tot maj., de kap. J. C. Van Schermbeek, adj. van het korps; tot kapt. de le luit. A. Berends, van het 4e reg.; en in hunne rang overgeplaatst: bij het reg. gren. jagers, de luit.-kol. B. P. Verspyck, van het 7de, alsmede de majoor J. L. De Bock, van het 4de reg. inf.; is benoemd tot Zr. Ms. adjudant in bui tengewonen dienst, de bij kon. besluit van 17 April 1890 tot commandant van bet reg. grenadiers en jagers benoemde luit.- kol. J. H. Verschoor, van het 6e reg. inf., alsmede de majoor jhr. V. A. De Pesters, comm. van het korps rijdende artillerie is aan den majoor J. L. Le Bron de Vexela, van het reg. gren. en jagers, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Leo poldsorde, hem geschonken door den koning der Belgen. is aan P. Versteeg, eervol ontslagen halpbakenmeester in het lste bakenkwar tier van de Nieuwe Merwede een pen sioen verleend ten bedrage van f222 's jaars; is aan den gep. lnit.-kol. der genie van het leger in Ned.-Indie J. C. l'ozy, de titulaire rang van kolonel verleend. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder 2de klasse in de orde van den Gou den Leeuw van Nassau jhr. mr. Van Pan- huijs, commissaris des konings in de prov. Groningen. Z. M. de koning-groothertog heeft den luitenant.-kolonel Simon, te 's Gravenhage, benoemd tot commandeur in de Orde der Eikenkroon, en den ritmeester baron Ben- tinck, te Amersfoort, tot officier in diezelfde orde. Nog zijn benoemd in die orde: tot com mandeur baron Taets van Amerongen van Natewiscb, kamerheer; tot officier baron Taets van Amerongen, kamerheer, en tot ridder baron Van Sytzema, ordonnans-officier des konings. ENGEL.AN I» De minister Göschen lichtte in het lagerhuis de begrooting uitvoerig toe en be sprak de finantieele hervormingen, welke reeds waren medegedeeld. De inkomsten vermeerderden in het afge- loopen jaar met 3,221,000 pd., de schuld werd verminderd met 8,000,000 pd. De conversie der schuld is geheel afgeloopen. De gezamenlijke uitgaven werden geraamd op 86,852,000 p. de inkomsten op 90,406,000 p. De heer Göschen gelooft niet, dat deze gunstige verhouding zal aanhouden. De mi nister stelt daarom voor de plaatselijke in komsten te vermeerderen met 1,250,000 pd. door een nieuwe belasting op alcohol in te voeren, totdat de verkoop van alcoholische dranken op een afdoende wijze zal worden geregeld. De minister zal een ontwerp in dienen, waarbij het verleenen van verdere vergunningen wordt geweigerd. Daar de toestand in het bnitenland zeer rustig is, uitte de heer Göschen de boop dat de tegenwoordige gunstige toestand zal aanbonden. De heer Harconrt wenscht den minister geluk met deze uilkomsten en verklaarde dat de oppositie geen scherpe kritiek op de be grooting zal oefenen. De heer Gladstone moet wegens ver koudheid zijne kamer honden, en zal dus voorloopig niet aan de beraadslagingen over het nieuwe Iersche wetsontwerp kunnen deelnemen. FA ANKHIJ K. De hertog van Orleans heeft in zijn gevangenis te Clairvaux het bezoek ontvan gen van den prins van Joinville. Stanley is gisteren uit Cannes naar Parijs vertrokken. Te Parijs zal de reiziger zich niet lang ophonden, want reeds Zater dagmiddag moet hij te Brussel wezen. Te Bruasel zijn alle toebereidselen voor een schit terende ontvangst van den Amerikaan reeds genomen. Het plan was, dat Stanley eerst Zondag te Brussel zou komen, maar op ver zoek van koning Leopold werd dit plan ge wijzigd. ITAEIE. Te Borne is Woensdag een groen boek openbaar gemaakt betreffende de aangelegen heden van Bulgarije, loopeude van 15 No vember 1880 tot 12 November 1889, waar uit blijkt dat te dien aanzien tasschen Ita lië, Engeland en Oostenrijk voortdurend vol komen eensgezindheid heeft bestaan. U IJ I TS C 11 L.AND. - De bondsraad hechte zijn goedkeuring aan het door den vorigen rijksdag aangeno men voorstel, om gepensioneerde officieren niet meer voor den krijgsraad terecht te doen staan. Aanleiding tot dit voorstel gaf bet feit, dat een gewezen afgevaardigde, die tot de liberale partij behoorde en voorheen officier was, wegens deelneming aan den verkiezings strijd door de uitspraak van den krijgsraad het recht heeft verloren om de uniform te dragen en den majoors-titel te voeren. In antwoord op de bewering der Freiain- nige Zeitung betoogt de vrijconservatieve Post, dat de onderstelling, als zou prins Von Bis marck het artikel der Hamburger Nachrichlen tegen den rijkskanselier Caprivi in de pen gegeven hebben, bijna als een beleediging voor Von Bismarck moet beschouwd worden. In Von Bismareks belang is het ten hoogste te betreuren en tevens af te keuren, indien bladen, van welke men zegt, dat zij met Von Bismarck in betrekking staaD, aanleiding ge ven tot dergelijke onderstellingen, want daar door bevorderen zij alleen de belangen van Von Bismarck3 tegenstanders. In het huis van afgevaardigden heeft de vrijconservatieve partij aangedrongen op een aanzienlijke verlaging der tarieven op de staatsspoorwegen voor het vervoer van graan, mout, meel en vee. De aanvoerders der socialisten waren ter conferentie te Berlijn eenstemmig van oordeel, dat op 1 Mei eene demonstratie behoorde plaatB te hebben. Zij besloten met bijna algemeene stemmen, dat alleen daar niet gewerkt zou worden waar dit zonder conflict kon worden nagelaten. {Haart. Cl.) De keizer wordt den 23sten dezer te Straatsburg verwacht. OOSTENRIJK. In Moravië nemen de werkstakers een steeds dreigender houding aan. Te Witt- kowitz weigerde een troep werkstakers uit een te gaan, ofschoon de commandant der soldaten hen dringend hiertoe aanmaande. Zelfs begonnen zij de troepen met steenen te bestoken, waarop het commando tot varen werd gegeven. Vier werklieden werden ge dood en eenigeu gewond. Bovendien werd een groot aantal werklieden in hechtenis ge nomen. Te Grosskunzendorff en Batinau werden twee fabrieken door de werkstakers aange vallen. De werklieden moesten den arbeid staken en eerst toen twee bataljons infanterie nit Troppau ter hulp kwamen, kon de orde hersteld worden. Te Praag hebben de bakkersgezellen den arbeid gestaakt. Toen tweehonderd bakkers een betooging hielden en weigerden niteen te gaan, moest de politie met de sabel de menigte niteen drijven. Gedurende den nacbt worden alle bakkerswinkels door politie-agen- ten bewaakt. BULGARIJE. Eerstdaags zal te Sofia het geding tegen de in de Panitza samenzwering be trokkenen beginnen. Er zijn vijftien beschul digden, waarvan zeven officieren. Volgens de bekentenis van sommigen was eene her haling van den tegen vorst Alexander ge lukten aanslag bedoeld. Zoo het complot ge slaagd was, dan zou, zeggen zij, binnen 24 uren een Russisch generaal te Sofia gekomen zijn om het bewind in handen te nemen en eene nieuwe Sobranje te doen verkiezen. BRAZILIË. De regeering is het omtrent de vast stelling der nienwe grondwet eens geworden met de tot dat doel benoemde commissie. Zij zal een ontwerp-grondwet gereed makeD, waaraan gedurende twee maanden openbaar heid in de dagbladen zal gegeven worden. Daarna zal een definitief ontwerp worden vastgesteld. Zoodra het verkiezingstijdperk een aanvang heeft genomen, zullen alle can- didaten voor het congres worden geraadpleegi en indien het regeeringsontwerp de mee derheid verkrijgt, zal de aanneming als ee uitgemaakte zaak worden beschouwd. het tegenovergestelde geval zal het cong vergaderen als constituante. PER TELEGRAM c BRUSSEL, 19 April. 8' gevolg heden namiddag aangekomen, laid to" V afzienbare menigte. naar bet koninklijk pa PEST, 19 April. Dv heeft de openbare betoog, op 1 Mei a. s, verboden.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1