ri <r» «r_r BINNENLANDSCHE BERICHTEN, BUITENLAN DSÜHE BERICHTEN we ara lieer Von Schelling, laatstelijk vice-consul van Duitschland te Yokohama; is P. A. Strijbosch benoemd tot burge meester der gemeente Heeze; is tot ordonnausofficier des kouings be noemd den len luit. jhr. C. L Van Such- telen van de Haere, van het reg. gren. en jagers, die in verband daarmede, in zij nen rang wordt overgeplaatst bij den grooten staf. Bij beschikking van den minister van hinneulandsche zaken, is N. A. Albertsma, met ingang van 21 April 1890, benoemd tot vasten knecht bij het departement van binnenlandsche zaken. Bij de gisteren in een buitengewone vergadering van de provinciale staten van Noord-Brabant gehouden verkiezing van een lid der eerste kamer, werd bij de eer ste stemming ekozen de heer mr. J. W. Van den Biesen, te Ginueken, met 35 van de 55 geldige stemmen. Deze bedankte evenwel. Bij de tweede stemming werden 54 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de VVillebois, burgemeester van Den Bosch, met 28 stemmen. Ook deze be dankte. Bij de derde stemming werden weder 54 geldige stemmen uitgebracht en werd gekozen de heer W. Merkelbacb, te Breda, met 29 stemmen, en deze heeft de benoeming aangenomen. Blijkens opgave omtrent den loop der bevolking in 1889 in de Staatscourant van heden, bedroeg het bevolkingscijfer der pro vincie Zuidholland op 1 Januari 1890 461,176 mannen, 496,658 vrouwen, totaal 957,834. De bevolking dezer provincie bedroeg op 1 Januari 1889: 454,753 maunen, 488,742 vrouwen, totaal 943,495 en is alzoo toe genomen in den loop van 1889 met: 6423 mannen, 7916 vrouwen, totaal 14,339: Waaronder Ter Aar met 2375, Aarlander- veen met 3031, Alkemade met 4385, Alpheu met 4255, Benthuizen met 656, Bodegrave met 3757, Boskoop met 2746, Hazerswoude met 3328, Hiliegom met 3841, Katwijk met 7033, Koudekerk met 1471, Leiderdorp met 3843, Leimuiden met 1602, Lisse met 2729, Nieuwkoop met 2675, Nieuwveen met 1271, Noordwijk met 4408, Noord- wijkerhout met 1630, Oegstgeest met 3885, Oudshoorn met 2259, Rijusaterwoude met 608, Rijnsburg met 2295, Sassenheim met 1422, Stompwijk met 2812, Valkenburg met 674, Veur met 1081, Voorburg met 3266, Voorhout met 1298, Voorschoten met 2450, Waddiuxveen met 4382, War mond met 1417, Wassenaar met 3419, Woubrugge met 2109, Zevenhoven met 1144, Zoeterwoude met 5149 tu Zwammer- dam mat 1679 inwoners. Naar wij vernemen, zal de luitenant kolonel Simon, van het reg. grenadiers en jagers, den dienst met pensioen verlaten. (Fad.) Naar wij vernemen, zal de luit.-kolonel Wilbrenmuck, van het 3de reg. huzaren, wegens lichaamsgebreken den dienst verlaten. (D. v. Z.-H, en 's Gr.) Z. M. de keizer vau Duitschland heeft benotmd tot ridder 3e kl. der orde van den Rooden Adelaar de kapiteins ter zee F. J. P. M. Mulder, inspecteur van het loodswezen te Vlissingen, en H. A. De Smit van den Broecke, chef der afdeeling hydrographie bij het departement van marine, en dit ter zake van hun belaugrijk aandeel in het ontwerpen van een lichten-plan voor de Beneden-Eems. Graaf Coronini, attaché van het Oos- tenrijkscbe gezantschap te Konstantinopel, is in zijn rang naar 's Giavenhage overge plaatst. De inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. C. Fabius, woonde eergisteren te Middelburg het examen voor onderwijzers en onderwijzeressen bij, bezocht de rijks normaallessen en gisteren de rij ksk week- en leerschool. Is het D. v. Z.-il. en 's Gr. wel onder richt, dan worden er pogingen aangewend tot het stichten eener vereeniging van rid ders der Militaire Willemsorde, voor zoover zij bebooren tot den officiersstand. De commissaris des konings in deze provincie, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de gemeenten Oudshoorn en Woubrugge. De anti-revolationnaire kiesvereeni- giug te Oudshoorn, „Vreest God, eert den Koning", heeft tot caudidaat voor den ge ineenieraad (vacature J. Verduyn) gesteld den heer A. Verduyn. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te Alfen aan den Rijn, werd gisteren benoemd de heer II. Overes. Uit Voorburg schrijft men aan de N. R. Cl-: Een knaapje van negen jaar werd in de vorige week, toi-n hij uit school kwam, door twee zijner medeleerlingen aangevallen. De een moet hem met een klomp op 't hoofd geslagen hebben, terwijl de ander hem op de buik zou hebben getrapt. Het kind is gisterenochtend overleden. Het dagblad De Scheepvaart Ie Rot terdam zal in hel vervolg opnemen dage lijksche weerkaartjes, samengesteld volgens de officieele opgaven van de Filiaal inlich ting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut aldaar. J. A. B. te Hiliegom, die wegens verduistering van vier bankbiljetten van f 25 heeft terecht gestaan, is door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was één jaar. De koetsier C. De Haan, te Utrecht, kreeg Maandagavond op het Stationsplein een „vrachtje". Hij zette een koffer op de imperiale van zijn rijtuig, liet zijn passagiers iustappen en zette zich toen naast een pas sagier op den bok neder. Nauwelijks was hij echter gezeten of hij viel iu de armen van den heer, die naast hem zat. Men tilde hem van het rijtuig af en ontbood een ge neeskundige. Deze kon niets anders dan slaap constateeren, doch vermocht niet hem wakker te krijgen. D. tl. werd toen per vigelante naar den stal vervoerd en daar neergelegd. Toen echter aan zijn slaap geen einde scheen te kouueu en de ontboden ge neesheer het te warm voor hem in de stal vond, werd hij bereidwillig iu het Nederl. gasthuis voor ooglijders aldaar opgenomen. Eerst Dinsdagmorgen te 8 uren ontwaakte hij. Hij zeide lekker geslapen te hebben; doch nauwelijks waren die weinige woorden geuit of hij herviel weder in diepen slaap. Des avonds werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Het transporteeren maakte hem volstrekt niet wakker en Woensdag morgen was er nog geen verandering in zijn slapeuden toestand gekomen. De eenige uiterlijke verandering die hij heeft ondergaan, is dat zijn hoofd erg gezwollen is. De ou- gelukkige is ongeveer 60 jaar en gehuwd. Het kan misschien zijn nut hebben in ver band met berichten van dergelijke gevallen, hierbij te vermelden, dat de man niet door de influenza is aangetast geweest. In het Eugelsch weekblad The World komt een beschrijving voor van een bezoek aan „het Loo", waarvan het Hbl. een ver taling geeft. De schrijver noemt „het Loo" het bekoorlijkste plekje lusschen Utrecht en Zutphen. „Sinds stadhouder Willem III daar zijn jachtverblijf bouwde zegt hij is er weinig veranderd. Ofschoon de witte gevel en groene zonneblinden nieuw gewit en ge schilderd zijn, bezit hel paleis een oud, eerwaardig voorkomen. Een breede stoep leidt naar een ruime vestibule, die, naar het schijnt, te gelijker tijd voor salon, boekerij, museum en biljartzaal dienst doet. Groote albums, meest met platen uit vreemde landen, kaarten e. d. liggen op de tafels; er staan ouderwetsche rustbanken en stoelen; kachels verspreiden het grootste gedeelte van het jaar een aangename, gelijkmatige warmte, en aan de muren hangen talrijke merkwaardig heden uit de Oost, door Houtman, Leuiaire, llartog, C.iron, Van Cauipen en Berkel van hun ontdekkingsreizen medegebracht. Koning Willem III is even ervaren in de geschiedenis hunner reizen als in de muziek. Geen der nieuwste werken, die op deze kunst be trekking hebben, is hem onbekend. „Langs een zacht-verlichte dubbele trap bereikt men een soort van opperzaal, waarvan de wanden met kostbare Vlaamsche gobelins uit de 16e eeuw zijn behangen. De receptie zaal van den koning is vol van de fraaiste kunstwerken, groepen in brons op marmeren voetstukken. Bouguereau's meesterstuk, „Su- zanna het bad verlatende", trekt het meest uwe aandacht. In deze zaal hebben muziek uitvoeringen plaats. „'s Konings studeerkamer, rechts van den middengang, is van boven tot beueden met alle soorten van wapens behangen. Koning Willem k ent de plaats van elk jachtroer en verheugt zich bijzonder in de volledigheid dtzer verzameling. Elke nieuwe verbetering in wapens kent hijzijn kloeke houding, frissche gelaatskleur, zijn wit haar maken een aangenamen indruk. „Een brandende kaars staat op de met papieren bedekte schrijftafel en iu een reeks portretten, voor 's kouings inktkoker, ziet men de beeltenissen van de koningin, prinses Wilheimina, koningin Victoria van Engelaud, den koning der Belgen, den prins van Wales en andere vorstelijke personen. Een v rooi ijk vuur brandt in den open haard, ouder 's kouings stoel ligt een Perzisch tapijt en elke plaats waar geen kanonnen of gewereu staan, wordt door eeuige zeldzame schilderijen en bronzen beelden ingenomen. „De buitenplaats is geheel in overeen stemming met tiet Engelsch karakter van het gebouw ingericht; allee i ter zijde van tn-t paleis is een Hollandsche tuin. Overal is buitengewoon frisch, groen gras, en er is niets dat de koning méér mist dan zijn dagelijksche uitstapjes te voet of te paard naar vergelegen deelen van zijn heerlijk landgoed". Aangaande de werkstaking der gravers van ijzererts onder Deutichem, wordt be richt, dat aan de arbeiders aldaar steeds een hoog loon uitbetaald is. Daar zij desniet tegenstaande op 15 dezer het werk staakten, zoo is hun door de werkgevers gezegd dat zij, die den volgenden morgen uiet weer aan den arbeid waren, voorgoed zouden geiekend worden ontslagen te zijn. Gisterenmorgen nu hebben de bedoelde ertsgraveis verklaard, dat zij het werk onder de vroegere conditiën, dus zonder verhooging van loon, zouden hervatten. De 4 hoofdopruiers zijn dadelijk ontslagen. Naar aan de Standaard gemeld wordt zou te Emmerik, onmiddellijk aan onze grenzen, in twee weidei; onder het vee het mond- en klauwzeer zijn uitgebroken. Eene sloot 5 M. breedte moet slechts de schei ding uitmaken, tnsschen ons land en die weiden. In verband met de werkstakingen in de venen staat te Deventer weder een pele- ton huzaren gereed, om op het eerste bevel daarheen te kunnen vertrekken. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Enschedé: Wegens niet voldoende bewijzen is de vooorloopig gearresteerde leider der werk stakers v. d. B. losgelaten. Alles is en blijft rustig. Men schrijft aan de Haart. Ct. uit Assen, 15 April: Met de werkstakingen in de Drentscbe venen is het nog niet aan eeu eind. Tel kens hoort men van optochten van arbeiders, die, een paar honderd iu getal, de verveners om hooger loon komen vragen en verklaren, het werk niet eerder te willen hervatten dan wanneer zij de schriftelijke verklaring hebben, dat aan hunne wenschen zal worden voldaan. Zoo was het de laatste dagen te Valtermond, Weerdingermond, Hoogeveen, (arbeiders uit het Zwindersche veld). De aanwezigheid der maréchaussée, gerugsteund door eenige detachementen infanterie, voorkomt ongere geldheden van beteekenis. Daarbij zien de leiders zeer goed in, dat zij door zich kalm te houden het verst kunnen komen. Uit Ter-Apel schrijft men aan de Asser Ct. van 15 April: Werkstakingen zijn aan de orde van den dag. Ook in den Weerdingermond eischen de veenarbeiders meer loon. Maandag trok reeds een troep arbeiders door den Weerdingermond. Dins dagmorgen omstreeks 10 uur was uw be richtgever ooggetuige van een optocht van verschillende groepen arbeiders, die zich voor het huis van den vervener en winke lier P. Beugel tot één hoop vereenigden. Daar werden ze toegesproken door een baggerman, een vreemden arbeider. Deze zeide o. m.dat ze zich rustig, moesten houden; hij verzocht hun, uit elkaar te gaan en zich te begeven bi naar hunne woningen éf naar hunne z. g. keten; geen drank te gebruiken (ofschoon de gelegenheid daarvoor was benomen, daar de herbergiers niet moch ten tappen), en niet aan 't werk te gaan véér alle veenbazen hun een bewijs hadden geteekend om meer loon te geven. 't ls te begrijpen, dat er wel politie aan wezig was, zoomede de maréebaussées te paard achter de menigte. Toen de baggerman uitgesproken had, ging de hoop kalm uiteen, om hedeuavond zes uur, zoo zeide de spreker-batgerman weer appèl te houden. „Houdt vol man nen al duurt bet nog een week, wanneer we bedaard blijven en volhouden, dan krij gen we onzen zin", zoo zeide onze impro visator. De postbode C. Diks te 's Heriogen- bosch, die op 1 April jl. zijn 50-jarigen dienst herdacht, heeft, behalve de vele blij ken vau belangstelling en deelneming van de zijde zijner superieuren en van verschil lende particulieren ondervonden, van Z. M. den koning een gratificatie van f 50 ont vangen voor getrouwe plichtsbetrachting ge durende een halve eeuw. BELUIK. De internationale Brusselsche confe rentie tegen den slavenhandel zal op 21 dezer voor het eerst na Paschen weder bijeenkomen. Dr. Göhring, een der Duit- sche afgevaardigden, keert Zaterdag naar Brussel terug. verbt het jcht. Gap Seize )e 1 Bist wei De correspondent der Daily Brussel vermeldt het gerucht, dat Sta; |B Ci Zaterdag incognito te Brussel wil komei eene officieele ontvangst te ontgaan. E X e L A At 5» Naar bericht wordt is koningin toria van plan haar verblijf op liet ti land met een 14 dagen te verlengen. De heer Goschen stelde in zijne grooting in het lagerhuis voor: de int rechten op gouden en zilveren werkei e' te schaffen; die op thee met 2 p. pern en die op krenten van 7 sh. tot op per 50 KG. te verminderen. Verdet hij het briefport voor Itidië en alle kolo tot 2£ p. verlagen, indien alle belang!H benden daarin toestemmen. Het recht sterken dranken zou met 6 p. per gi worden verhoogd. Sir James Fergusson deelde mede, regeering geruststellende berichten uitLiD0|jf bon had outvangen omtrent het geruchte: st Portugeesche expeditie naar Chiré, Het schijnt dat de schoenmakers te Londen haar einde De werkstakers hebben eindelijk w benoemen van scheidsgerechten toegesti, behalve waar het de inrichting plaatsen en vermindering van loon bei; De patroons hebben deze verklaring werklieden gunstig opgenomen. j De Londensche poiitie heeft in dei j om club „Soho" in Greek Street 57 pel jen gevangen genomen. Op het landgoed Posomby in Ie zijn de uitzettingen van niet-betalende ters begonnen. Onder leiding van denB,a riff werden door eene politie- en soldl^ macht van 150 man 10 gezinnen me In weiuige meubelen en goederen, die ze en Brat itege miid, a (leu. log ziel te Dburp ral v ogen 'H> i vini Te or 1 uiet in veiligheid gebracht hadden, uit hi woning gezet. De uitzettingen gaan vi daar iu het geheel 168 gezinnen uit p teën terswoningen moeten worden verwijderd, verscheidene plaatsen van het laudgoed voor hen houten gebouwen opgericht. I Ai\HKU H. President Carnot is eergisterenai om 6 uur te Marseille aangekomen, bevolking ontving den president met gf drift. Volgens de Patrie heeft eene fa van versierselen voor volksfeesten te aan de Seine van een socialistisch com. te Parijs eene bestelling ontvangen van roode vlaggetjes, uiterlijk 25 dezer te ren en welke vermoedelijk bestemd voor de manifestatie van 1 Mei. Aaz! Al bestelling zal waarschijnlijk geen ge worden gegeven. De heer Boisset te Parijs hield i dagen eene lezing over een door hem gedacht nieuw stelsel van luchtvaart, nieuwe luchtschip, dat hij wil vervaardi| zou hij naar welgevallen kunnen stu doen stilstaan en doen dalen waar en neer hij wil. Uit Cannes wordt gemeld, dat ley gisteren om halfeen naar Parijs is trokken. Sir Francis De Winton is te aangekomen. Naar gezegd wordt, zal S ley niet voor Juni met zijn reisverhaal!^ reed zijn. PORTIIGAL. De Portugeesche Afrikareizigers S isme Pinto, Andrade en Cordon zijn te I I!®i' bon aangekomen. Op hun uitdrukl verlangen was geen officieele bereid. mtsl EDE fat. dit' dit- en yjBE' iëa apiei oudl Cai 181 1 liceo 1ST oven Aug; PO ontv$ Sch '08' CS. 5: ■>6e! 91HTSCH LAJVD. Giaaf Waldersee beeft eergistere den keizer aangezeten en is gisteren Z. M. uitgereden. De Reicksanzeigcr spreekt het be omtrent eene aftreding van den min Stephan tegen. 177 In de gisteren voortgezette beg^ tingsdebalten gaf de hofprediker Stö tot een pijnlijk incident aanleiding, doo Gec grond van onware cijfers, gelijk dooi180 E minister werd aangetoond, de openbare pi 'Jj® tutie te Berlijn ter sprake te brengen. i5Ge vrijzinnige afgevaardigde Langerhaus pr '80 teerde tegen dergelijke beschouwingei®?^ eene openbare zitting. Een aantal dgpj verlieten de tribunes, het woord was. De Duitsche keizer gaat op 211 naar Bremen, waar hij tegenwoordig Ger, zijn bij het leggen van den eersten i*!\ voor het gedenkteeken, dat ter eerfig^1 wijlen keizer Wilhelm I zal worden Ee> richt. Ook zal de keizer Bremerhavf 11 zoeken. Eenige dagen later gaat bij 1 Altenburg en Weimar om jachtpartij' 1876* te wonen. Mï De Freisinnige Zeitung bespred»^ vijandige beschouwingen der Hamburgert terwijl StöckeiPerp Perp TCï

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2