p1 t. v. d(£; *r~i w- een uitmuntende gedachte geweest van de Leidscbe afdeeling der maatschappij tot be vordering der bouwkunst om dezen wedstrijd uit te schrijven. Ik begrijp dat ge allen ver langend zijt de uitwerking van dat uitschrijven te aanschouwenmaar vooraf een woord van dank aan de commissie en haren voor zitter en aan de uitvoerende commissieeen bizonder woord van dank aan de leden van de jury, die de zoo omvangrijke, hoogst moeilijke en vooral hoogst ondankbare taak heeft aanvaard en volbracht. Een woord van dank niet minder aan de werklieden wier handenarbeid hier is tentoongesteld en die daardoor aan de commissie, de hoogste be looning heeft verschaft, omdat ze hebben blijk gegeven van het besef van waardeering van wat hier voor hen is gedaan. Dank ook niet minder aan de dames, die in een speciaal opzicht de tentoonstelling hebben doen gelukken. Dit is n. 1. ten opzichte van het finantieel gedeelte. Menig een zou langs de voorwerpen heen loopen en voorbijgaan, indien daar niet de dames waren die zullen trachten voorwerpen en loten zooveel mogelijk onder de aandacht te brengen. Maar daarom ook een woord aan het publiek, een wensch dat men ruim zal deelnemen aan de verloting en op ruime schaal de commissie in de gelegenheid zal stellen de voorwerpen aan te koopen. De Nederlandsche, en dus ook de Leidscbe werkman is ontwikkeld genoeg oui met de eer tevreden te zijn, maar men kan van eer alleen niet leven. Ik hoop dat het Leidsche publiek dit begrijpen zal en ook in dit opzicht de tentoonstelling zal doen gelukken. Eene teleurstelling wacht ons; we kunnen nl. den laatsten dag der tentoonstelling niet bestemmen om de toegekende bekroningen uit te reiken. Buiten onzen wil zullen de ouderscheidingsteekeneri eerst eene maand 11a die sluiting kunnen gereed zijn, maar we zullen die kleine teleurstelling gemak kelijk kunnen dragen omdat in den catalogus de lijst der bekroningen is afgedrukt, en ieder zal kunnen zien wie bekroningen zijn waardig gekeurd. En hiermede open ik deze tentoonstelling. Applaus en fanfares volgdeu weer en de tentoonstelling werd nu in oogenschouw ge nomen, terwijl het aangekondigde concert een aanvang nam, aangeboden door heeren officieren der Leidsche d.d. schutterij. Zoo is dan de tentoonstelling geopend, de tentoonstelling van werkstukken voor den wedstrijd waarvan de commissie het doel aldus omschreef, als te zijn een strevm: 1°. om de werklieden op te wekken proe ven te leveren voor hunne bekwaamheid in het handwerk dat zij beoefenen; 2°. om door een onderlinge vergelijking hunner werkkrachten den lust tot meer dere bekwaamheid aan te wakkeren; 3°. den werkman in de gelegenheid te stellen zijne verdienste openlijk te doen er kennen, en 4°. den arbeid weder tot eere te brengen, zoowel in de schatting van den werkman, ais van anderen. In het programma werden de werklieden van 50 ambachten in de gelegenheid gesteld mede te dingen. Een 243 tal inzenders hebben zich voor 42 vakken aangemeld. Voor den gebonden wedstrijd hebben zich nog 46 mededingers aangemeld, zoodat het gebeele aantal inzenders bedraagt 289. De commissie heeft gemeend dat de be oefenaars der vakken voor den gebonden wedstrijd (decoratieschilders, glasschilders, goud- en zilversmeden, instrumentmakers, koperslagers, metselaars, meubelmakers, smeden, steenhouwers en timmerlieden) in de eerste plaats het recht hadden zich met elkander te meten, in hoofdzaak omdat bet meerendeel dier vakken tot de bouwambach ten behoort of daaraan verwant is, en ook door de hoogere eischen, die men aan eenige der genoemde vakken kon stellen. En de commissie blijkt, wat betreft de bouw ambachten, goed te hebben gezien. De inzendingen getuigen dat meestal de bedoeling door de commissie begrepen is, en dat de werklieden in Leiden en omlig gende gemeenten blijken hebben gegeven van hunne bekwaamheid in het handwerk dat zij beoefenen en tevens dat de werk lieden, voorgelicht door goede teekeningen, in staat zijn werk te leveren, dat zeker niet onderdoet voor het zoo hoog geroemde werk der gilden. De commissie heeft er tevens naar ge streefd om in de daarvoor dienstige schetsen en teekeningen het karakter onzer Holland- sche renaissancestijl op den voorgrond te stellen en alzoo getracht, om die vormen bij onze werklieden ingang te doen vinden, dat ten goede moet komen aan onze nijver heid. Niet alleen de inzendingen in den ge- honden wedstrijd, maar ook het grootste ge deelte van die in den vrijen wedstrijd, zijn van dien a rd, dat de verwachting der com missie overtroffen is. De werklieden hebben door hunne inzen dingen getoond, dat zij lust en liefde voor hun handwerk hadden. Zij hebben, sommigen met groote opnffe- ringen, zich matriaal verschaft en al hun avonduren daaraan besteed. Dit wetende heeft de commissie het 1100- dig geacht, dat de inzenders, zooveel moge lijk, daarvoor schadeloos gesteld worden, door in de eerste plaats den verkoop van daarvoor geschikte voorwerpen te bevorderen, waarvoor op de tentoonstelling gelegenheid is en in de tweede plaats een verloting te organiseeren, waarvan de opbrengst strekt om gorde prijzen aan te koopen. Een dames comité heeft zich beschikbaar gesteld den verkoop van voorwerpen en loten te bevorderen; moge uil dtn uitslag daarvan blijken dat liet publiek de pogingen voor het welzijn van den werkman op prijs stelt; het handwerk wordt daardoor tevens tot eere gebracht en strekt aldus de indu strie tot voordeel. De sub-commissie bestaat uit de dames J. J. Van Bemmelen, A. E. Van Bemmelen, H. W. Van de Sande Bakhuyzen, K. M. L. Van de Sande Bakhnyzen, C. Coster, C. Kolff, C. De Loos, P. Pleyte, J. Zaal berg en A. Zillesen en nit de heeren W. Barnevelt, L. J. Cohen, J. Van Dam, A. Engel, J. Qoedeljee, P. Herfst, D. E. C. Knuttel, J. P. De Koning, C. R. Van Ruijven en R. De Wilde Rzn. Dat de tentoonstelling een bezoek over waard is hebben we reeds gezegd; zoowel in het sociëteitsgebouw als onder de veranda en in de bijgebouwde ruime loods zijn de talrijke bewijzen tentoongesteld dat in Leiden en omliggende gemeenten lang niet te ver smaden werkkrachten op het gebied van handenarbeid te vinden zijn. 't Zou niet doenlijk zijn de zoo talrijke inzendingen elk afzonderlijk te bespreken en we zouden bovendien uit den aard der zaak gevaar loopen onbillijk te worden. De lijst der be kroningen trouwens wijst aan wie der in zenders naar het oordeel der juryleden heb ben uitgemunt en in welke mate. De niet- bekroonden zollen hierin zeker wel geen aansporing zien om verder stil te zitten, maar zich daarentegen aangespoord ge voelen. Voor zoover wij ter beoordeeling bevoegd zijn meenden we bij de inzendingen voor den vrijen wedstrijd veel werk gemaakt te zien van beeldhouwwerk, decoratieschildering en baarwerk (goud- en zilversmeden). De kant werksters en bloemenmaaksters lieten zich waarlijk niet onbetuigd en de dames jury leden hebben ongetwijfeld een moeilijke tsak bij de beoordeeling gebad. Flink is het aan tal inzendingen der kuipers, der lederwerken en zadelmakers en dat der koper- en blik slagers en loodgieters en zinkwerkers. Bijna de geheele groote voorraad mandenwerk werd door één persoon ingezonden. De heer F. Overduin n. 1. zond niet minder dan ruim vijftig voorwerpen waaronder de Eiffel- toren in mandenwerk (als werkmand) niet werd vergeten. De meubelmakers lieten zich niet onbetuigd en ook in het petten-, hoeden- en mutsenvak is flink gewerkt. Al wat voor de afdeeling preparateurs is ingezonden (21 vogels) kwam van één inzender, den heer P. L. Steeuhuizen. Scheepstimmerlieden zonden een sloep en een bomschuit, schilders werkten flink, maar vooral schoen- en laarzenmakers zonden veel in; niet minder dan ongeveer veertig werkstukken. Ook de sigarenmakers en sorteerders bewijzen dat ze niet vergeten hadden mogen worden. Maar een woord van lof ook aau de smeden, die zoo veel en zoo degelijk inzonden en aan de timmer lieden van wie hetzelfde kan worden gezegd. De inzendingen van wagenmakers en rijtuig smeden kwamen alle van buitenaf. Bij den vrijen wedstrijd voor leerlingen hebben vooral de decoratieschilders zich dapper geweerd, terwijl ook de instrument makers en de kantwerksters en bloemen maaksters niet mogen worden vergeten. Ook in deze afdeeling kwam veel in van mandenmakers, van schilders, van timmer lieden, smeden en wagenmakers. De gebonden wedstrijd vooral is belang rijk, omdat daar volgens schetsen en teeke ningen moest gewerkt worden en beoor- deeling bij vergelijking mogelijk was. Voor decoratieschilderen (gedeelte plafondversie ring) zijn zes inzendingen, glasschilderen (raam van gebrand glas) één, pbysisch in strumentmaken en chirurgisch instrument maken elk één, koperslagers (koperen doof pot) twee, metselaars (korfboog met vulling) vijf, meubelmakers (eikenhouten muziek kastje) twee, smeden (bloemstandaard) vijf, steenhouwers (brievenbus) vijf en timmer lieden (eiken gangbank) niet minder dan achttien. Bij deze afdeeling, waar vooral het beste been moest worden véérgezet, is prachtig gewerkt. Ziet men b. v. die lange rij gang- banken langs, dan spreekt daaruit een ijver voor het handwerk, die navolging verdient. De voorwerpen die buiten mededinging, dus ter opluistering werden ingezouden, mogen waarlijk gezien worden; vooral in haarwerk, electrisclie apparaten, photografiën, mete- reologische toestellen, is veel tentoongesteld en ook de leerlingen der Ambachtsschool hebben uitmuntend bun best gedaan en een pluimpje verdiend. Maar zooals gezegd; eene juiste opgave van wat er is en van wat er mooi is is niet goed mogelijk. Men ga de tentoon stelling zien en oordeele voor 't overige naar de lijst der bekroningen, die we hieronder laten volgen. Vrije Wedstrijd voor Handwerkslieden. Beeldhouwers. Corn. Arentz, Oegstgeest, spiegellijst, fe prijs bronzen medaille en/15. W. Driessen'), consolle, 2e pr. diploma en 10. W. Taverne, houtsnede, 3e pr. dipl. Boetseerders. J. A. Hagenianboog- paneelvulling en cartouche, Ie pr. bronz. raed. en 15. Behangers. C. Jansen, kamerscherm, 1e pr. bronz. med. en 15. B. Hanselaar, ka merscherm, 2e pr. dipl. en ƒ10. Boekbinders. J. Van den Berg, een ge bonden boek 8', 2e pr. dipl. en 5. J. Van den Berg, een portefeuille, 3e pr. dipl. C. Versney, een portefeuille, 3e pr. dipl. Decoratieschilders. H. D. Wassinkeen plafond, le pr. bronz. med. en 15. Jan Göbel, Alfen, een paneel, Ie pr. bronz. med. en ƒ15. C. Tolk, Alfen, een fries, le pr. bronz. med. en ƒ15. A. Hoogkamer, imita tie gebr. glas, le pr. bronz med. en 15. W. v. d. Kaay, een plafond, le pr. bronz. med. en 15. H. D. Wassink, een reclame bord, 3e pr. dipl. A. Hoogkamer, een tafel tje, 3e pr. dipl. H. Kelderman, Oudslioorn, een tafeltje, 3e pr. dipl. Goud- en Zilversmeden. J. D. Brauck- man, Voorschoten, een gedr. medaillon, le pr. bronz. med. en ƒ15. J. H. P. Golpa, haarwerk, 2e pr. dipl. en ƒ10. J, D. Brauck- man, Voorschoten, gedr. engelenkopje, 2e pr. dipl. en 10. H. W. G Cenijn, haar werk, 2e pr. dipl. 110. Graveurs. W. P. Diephuizen, Voorschoten, een zilveren plaat, 1e pr. bronz. med. en 15. Houtdraaiers. J. W. Vink, een piëdestal, 2e pr. dipl. en 10. Instrumentmakers (Physisch). C. W. Kouw, Zoeterwoude, collimator, 3e pr. dipl. (Chi- rurgicaal). C. J. Vrijmoeth, pincetten enz. 3e pr. dipl. Kantwerksters en Bloemenmaaksters. Mej. ML v. d. Berg, Oudshoorn, anti-macassar, le pr. bronz. med. en ƒ10. Mej. T. J. v. d. Hoorn, Oudshoorn, 2 anti-macassars 2e pr. dipl. en 5. Mej. G. E. v. Oerle, rozentakjes, le pr. bronz. med. en ƒ10. Mej. G. E. v. Oerle, rozenstruikje, 2e pr. dipl. en ƒ5. Kappers. H. W. G. Cenijn, haarwerk, 2e pr. dipl. en 10. Kleedermakers. P. v. d. Kolk, demi-saison, 2e pr. dipl. en ƒ10. K. Heraerik, colbert, 3e pr. dipl. P. D. Riebeek, 2 vesten, 3e pr. dipl. Koper- en Blikslagers. J. J. Harzing, een badkachel, 3e pr. dipl. J. L. A. v. Druninck, een emmertje, 3e pr. dipl. Kuipers. J. D. üaudey, Voorschoten, een karnton, le pr. bronz. med. en ƒ15. Dirk Daudey, Zoeterwoude, een karnton, 2e pr. dipl. en ƒ10. M. J. Lafeber, een tobbe, 3e pr. dipl. P. Buis, Katwijk a/Z., een crael jonnc, 3e pr. dipl. G. T. Lafeber en J. Buis, een geilkuip, 3e pr. dipl. Lederwerkers en Zadelmakers. G. Van den Bos, C. Verwijt, C. Westmaas en A. Westmaas, Alfen, een zadeltuig, le pr. bronz. med. en ƒ15. N. B. Roovers, een borst v. e. paard, 2e pr. dipl. en ƒ10. D. Van Zan ten, een ponnytuig, 3e pr. dipl. Loodgieters en Zinkwerkers. J. T. Inder- bitzen, lichtraam met luchtkoker, lepr. bronz. raed. en ƒ15. P. De Graaf, een verlaatbak, 2e pr. dipl. en 10. B. Pracht, een make laar, 2e prijs dipl. en 10. J. Zwarst, een dakraam, 3e pr. dipl. Machine werkers. Nijs Den Ouden, Alfen, een stalen roeisloep, 2e pr. dipl. en 15. A. M. W. Hoos, Voorschoten, een stoom machine, 3e pr. dipl. Mandenmakers. F. Overduin, manden, le pr. bronz. med. en 10. J. Alt, een bad stoel, le pr. bronz. med. en 10. J. Alt, een bloemtafel, 3e pr. dipl. Mattenvlecbters. J. Cramer, Noordwijk a/Z., een vloermat. 2e pr. dipl. en /5. Metselaars. J. v. Duivenbode, Katwijk a/Z., een korfboog, 3e pr. dipl. Meubelmakers. N. Van der Mark, een kanapétafel, le pr. bronz. med. en ƒ15. J. J. Van der Ven, een vuurscherm, 2e pr. dipl. en ƒ10. N. Van der Mark, een kanapé tafel, 2e pr. dipl en ƒ10. C. De Haas, een schrijftafel, 3e pr. dipl. Nettenknoopers. A. Van der Plas, Kat wijk a/Z,, een vischnet, le pr. bronz! med. en ƒ10. irw< v. d. Woerd, hout- en 1» a pr. bronz. med. en 10, Lan /2b. i. m :ube astj ir, 3d. Penleekenaars. J. Bijtel, Oegstgeest, ma, 2e pr. dipl. en ƒ10. ,tersrl Petten-, Mutsen- en Hoedenmakers. D,f, pal Du Mortier, petten en mutsen, 1 e pr. broiLm med. en ƒ15. J. J. Van der Blij, hoedt broi 2e pr. dipl. en ƒ10. Lc> Photograven. J. W. Schwenck, proto»ya"ei fiën, 3e pr. dipl. Pottenbakkers. S. Ramak, buizen le pr. bronz. med. en ƒ15. Preperateurs. P. L. Steenhuizen, vo/^' 2e p. dipl. en 10. Dezelfde, vogels, 3e b. dipl. r' Scheepstimmerlieden. J. Vink, Alfen, sloep, 2e pr. dipl. en ƒ15. R. v. d. pF Katwijk a/Z., een bomschuit, 2e pr. di®trul en ƒ15. Schilders. J merstalen, le D. Van Biezen, Sassenheim, hout- en merstalen. le pr. bronz. med. en 10. ffS Van Velzen, Koudekerk, een familieblad,I pr. dipl. en ƒ5. J. L. Schrijvers, Oetf00. geest, een theeblad, 3e pr. dipl. J. Vantf Blom, een paneel3e pr. dipl. Pr' Schoen- en Laarzenmakers. W. Van Wifêf een kurklaars, 2e pr. dipl. en ƒ5. W. W(jk, schoenen, 3e pr. dipl. W. Van 1 laarzen, 3e pr. dipl. Sigarenmakers. P. Kouwenberg, hi werk, 2e pr. dipl. en ƒ5. C. N. Van lie, handwerk, 3e pr. dipl. J. Bonte, hi werk, 3e pr. dipl. J. Wijnbeek, sortefJe(ie 3e pr. dipl. Smeden. A. H. Catinbloemenstand le pr. zilv. med. en 30. M. Van Ai Voorschoten, een fornuis, 2e pr. dipll 10. Hoek en Haasnoot, Katwijk a/Z., 2e pr. dipl. en ƒ10. Hoek en Haasm Katwijk a/Zee, deurpaneel, 3e pr. dipl. Van Oosten, anker, 3e pr. dipl. P. Van gelen. Katwijk a/Zee, klijn, 3e pr. dipl. Van der Lely, Zoeterwoude, kaaspers, pr. dipl. J. Burgerhout, Katwijk a/Zee, b ban'i 3e pr. dipl. Kal Steenhouwers. W. Poelyoe, een brieirf, plaat, le pr. bronz. med. en ƒ15. S. f' lentgoed, grafplaat, 3e pr. dipl. Stoffeerders. B. E. Deggeler, een fauteuil, le pr. br. med. en 1 Lnj. Stucadoors. F. A. Wempe, een schnu. steenstuk, 3e pr. dipl. Timmerlieden. W. F. v. d. Steen, gangbank, le pr. bronz. med. en 5. Sieval, een voordeur, le pr bronz. med Koene, een ledikant, 2e pr. dipl. en /Ij A. B. üljee, een kuip, 2e prijs dipl. en\tt A. Kret, Oegstgeest, een schoorsteenbelj mering, 2e pr. dipl. J. W. Broekhui: een teekentafel, 3e pr. dipl. Wagenmakers. A. Z. v. Vulpen, Ou^ hoorn, een tilbury, le pr. bronz. med.j ƒ15. Ph. Bakker, Sassenheim, een tilbutApr; 3e pr. dipl. Rijtuigsmeden. J. De Ruiter, Oudshooftï,e ijzerwerk voor de tilbury van v. Vulpe 2e pr. dipl. en ƒ10. I Vrije Wedstrijd voor Leerlingen, Behangers. N. v. Bemmel, een kleed dito lste prijs bronzen medaille. C. R. Lau, e|™ kamerschut, 2de pr. diploma. J. Cras, e EL voetkussen, 2de pr. dipl. Boekbinders. P. J. Smit, boeken, 2n«: pr. dipl. 1 Decoratieschilders. J. v. Gelderen, e paneelvulling, lste pr. bronz. med. H. Ki" tenis, een plafond, lste pr. bronz. med. Til Koene, een reclamebord, lste pr. bronz. m'. 18 k. Stafleu, een boogvulling, 2de pr. dij™- J. v. Brussel, een fries, 2de pr. dipl. J. f?:.* seron, een reclamebord, 2de pr. dipl Horlogemakers. J. Maartense, pendulewKw 2de pr. dipl. |a|0 Instrumentmakers. (Physisch.) C. v. Hi P0', den, een seinsleutel, 2de pr. dipl. (Chm&i, gicaal.) P. v. Tol, pincetten enz., lstepr bronz. med. M Kantwerksters en Bloemenmaaksters. J. Dingjan, bloemen, 2de pr. dipl. Hel£17 C. Verhoog, een vuurscherm, 2de pr. dii.set Kappers. J. De Tombe, haarwerk, l|eSf pr. bronz. med. F" Kleedermakers. M. J. Verhoog, teekent gen, 2de pr. dipl. 1 Koperslagers. B. J. Goddijn, een tb^. doosje, 2de pr. dipl. Lederwerkers en Zadelmakers. J, Brink, halsters, 2de pr. dipl. Loodgieters en Zinkwerkers, venbode, Katwjjk a/Z„ een pinakel, Iste»^ bronz. med. J. Dubbelaar, Katwijk a/Z., «i Ge pinakel, 2de pr. dipl. T. v. Duivenbode, Ka. u wijk a/Z., een vergaarbak, 2de pr. dipl. Mandenmakers. K. Bakker, manden, pr. dipl. J. De Bruin, manden, 2de pr. di Metselaars. P. J. Verhoog, een korfbi 2de pr. dipl. L. Kruijt, Katwijk a/Z. korfboog, 2de pr. dipl. Photograven. B. Ten Brink, photoj fiën, 2de pr. dipl, Schilders. J. Van Muiden, Leiderdi een tafel, lste pr. bronz. med. J. Van Ben, Oudshoorn, dambord, 2de pr. dipl- Van den Boom, Oudshoorn, dambord, pr. dipl. A. W. v. d. Rest, tafel, 2de dipl. P. Faure, Koudekerk, een paneel/ pr. dipl. nar idlei iTE vemb

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2