NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIE N: Dinsdag 1 April 1890. If°. 77. Uitgevers: Gebroeders Muré. De Wilddief. IN, j te 1RWE6, Rott^l Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 203e Jaargang. 8 tads-15er i c !i t e o. Jproeping in werkelijken dienst, van Bilicien-Verlofgangers der lichtingen van 1885 en 1888. DEii GEMEENTE rtrek orschol., 7.20 8.25 0.25 1.25 2.25 2.25 3.25 4.30 5.30 7.25 9.25 tr* Ver'i De BURGEMEESTER "'"WIDEN 5.iB«ieu de Circulaire van den Heer Commis- 6. L des Koningsin de provincie Zuid-Holland, 6 slden 18en Maart 11.A. No. 703/1 (2e afd) ,'sminciaal blad no. 23; 10®'e(lSl ter kennis van de navolgende in deze nJmeenie gevestigde milicien-verlofgangers der ï.ishlingen van 1885 en 1888, ss'dat zij, krachtens art. 125 der Militiewei, 3 4d(r de wapenen worden geroepen en daartoe 5-'S den hieronder vermelden dag, des na- jjjiddags vóór vier uren, bij hunne korpsen gjienwoordig moeten zijn, in uniform gekleed limm lien van al de voorwerpen van kleeding uitrusting door hen bij hun vertrek met ut verlof medegenomen, alsmede van ver- ehalveias en zakboekje, zullende de opgeroepen iischappen op het mede hieronder aangewezen stip in het genot van onbepaald verlof H*gi rden hersteld, als: die behoorende tot I Regiment Grenadiers en Jagers, liet 4e, j+hel 7e Regimeiii Infanterielichting 1885, [I \4 April lot en met 26 April 1800, le, hel 5e en het 8e Regiment Infanterie, lling 1888, die vóór den len September 10 in hel genot van onbepaald verlof zijn leid geworden, mede voor liet tijdvak van ipril tot en met 29 April 1890; it bedoelde miliciens mitsdien worden uil- lodigd, zich op Donderdag den lOen April Mailde, des voormiddags lusschen 10 12 uren, voorzien van hun zakboekje, le melden ter plaatselijke Secretarie, lot 1 [ontvangen van aanwijzing van de plaats flieen zij zich hebben te begeven eu van hun eventueel toekomende daggeld of Jge biljet; dat, byaldien ziekte of andere wettige nen hen mochten verhinderen aan deze jping le voldoen, zij daarvan tijdig ter selijke Secretarie behooren kennis te ge- in het eerste geval onder overlegging 4, r geneeskundige verklaring. 6pi einde niemand hieromtrent onwelend- zoude kunnen voorwenden geschiedt hier- openbare kennisgeving door aanplakking Mr plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. |«i«s, 31 Maart 1890. liEIBEN, 31 Maart. Bij koti. besluit van 26 Maart n°. 21 is aan de na te noemen heeren verlof verleend tot het aannemen der ouderschei- dingsteekenen, achter hunne namen ver meld: dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar aan de rijks-universiteit, officier van het Legioen van Eer, waartoe hij door den president der Fransche republiek is be noemd; dr. L). Bierens de Haan, hoogleersar aan de rijks universiteit, officier d'Académie, waartoe hij door Z. E. deu minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten van Frankrijk is benoemd; dr. C. Leemans, di recteur van het rijks museum van oudheden, commandeur der orde vau Medjidió, waartoe hij door Z. H. den Khédive van Egypte is benoemd. Tengevolge van de weigering van het classicaal bestuur van Leiden en het pro vinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland om te voldoen aan het verzoek van den Leid- scheu kerkeraad tot het doeu afschrijven van het grootboek eener som van f 40.000 ten behoeve van een diaconie-weeshuis, is Vrijdagavond in den kerkeraad het voorstel gedaan om op zijn besluit tot oprichting van zulk een weeshuis, genomen in het jaar 1874, terug te kcmen. Morgen zal zooals bekend, de tentoon stelling van werkstukken voor deu wedstrijd voor handwerkslieden in Leiden en omstre ken, feestelijk worden geopend. Terstond reeds zal een concert (matinée) worden ge geven, aaugebodeu door beeren officieren der Ud. schutterij. Ook op den eersten Paasch- dag zal eene matinée worden gegeven, dan echter van bet muziekcorps vau het 4de regiment infanterie. Een feestmarscb zal dan voor de eerste maal worden ten gehoore gebracht, gecomponeerd door den onder kapelmeester vau bet corps, den heer Joh. Oostelaar en door hem opgedragen aan de uitvoerende commissie voor de tentoonstel ling. Op tweeden Paaschdag zal eveneens eene matii ée worden gegeven door de schut- terijmuziek, alles natuurlijk hij gunstig weder. Zoo zal de commissie tekens trach ten door muziekuitvoeringen het verblijf op het terrein nog aantrekkelijker te maken. Trouwens dat verblijf is er nu reeds bizonder aangenaam en leerrijk. Leerrijk in zóóverre o. a. als 't ons aantoont hoe men waarlijk niet naar buiten de gemeente behoeft te gaan voor 't doen aanmaken van een of ander voorwerp, zoo goed afgewerkt als men 't weuscheu kan, tenzij de prijs elders aanmerkelijk lager gesteld is. Er is veel schoons op deze tentoonstelling te zien en geen rechtgeaard inwoner van Leiden of omliggende gemeenten zal nalateD te gaan in oogenschouw nemen wat de handenarbeid in deze gemeenten vermag. Voor de toe gangsprijzen zie men achterstaande adver tentie. In deu nacht van Zaterdag op Zondag jl. had eveu buiten de Zijlpoort op de brug het volgende plaats. Nadat zekere V, wo nende aan den Maresingel ouder Leiderdorp, die met een paar personen stond te praten, quaestie had gehad met zekeren v. T., kwamen even daarna de gebroeders B. en zekere S. onder genoemde poort door op weg naar buis, toen zij, zonder ergeDS vau te weten, op aansporing vu V. door diens bond werden aangevallen eu zulks voor de tweede maal nadat de hond, die zeer kwaadaardig moet wezen, door den eigen ar van zijn muilkorf was ontdaan, waardoor een der gebroeders B. een ernstige wond aan hand en been en de andere B. een aan deu neus bekwam, terwijl bovendien hunne kleeding zoo goed als geheel verscheurd was. Zij vervoegden zich daarop aan het politiebureel alhier alwaar de wonden door docter Kruimel werden uitgebrand. De hond is door de politie in beslag genomen, terwijl vau het gebeurde proces verbaal is opgemaakt. Het speelwerk op onzen stadhuis- toren kan naar we vernemen nog wel een drie weken noodig hebben, om op verhaal te komen, terwijl ook het slagwerk gevaar loopt eenigen tijd buiten dienst te zullen worden gesteld. Hedenmorgen tegen elf uur reden op de Nieuwstraat bij den Burgt een bier wagen van de firma Van W. en een tilbury tegen elkander. Het gevolg was dat van de tilbury het slikbord verbrijzeld werd. De in het voertuig gezeten personen kwamen met den schrik vrij. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f54.f27.50, f5.70 en f2.85. Den lOen Mei a. s. zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene inter nationale tentoonstelling van katten worden gehouden en van kunstvoortbrengselen op katten betrekking hebbende. Elk inzender ontvangt een toegangsbewijs voor zich ge durende de tentoonstelling geldig. Uitgeloofd zijn 55 prijzen als1 gouden medaille, 8 verguld-zilveren medailles, 21 zilveren medailles en 25 bronzen medailles. Bij de bekroning zal steeds de kater boven de kat de voorkeur verdienen en op de geaardheid van het dier, makheid, enz. zeer gelet worden. Niet alleen de dieren dus zullen worden tentoongesteld, maar ook kattenmanden voor dagelijksch gebruik en transport, schilderijen, teekeningen, plaatwerken, photographieën, enz. alles op de genoemde huisdieren be trekking hebbende, Het j. 1. Zaterdag verschenen num mer van de Neder tandsche Illustratie, geïl lustreerd Nieuws van den Dag is vooral belangwekkend om bet uitmuntend geslaagd portret en de levensbeschrijving van den afgetreden Dnitschen rijkskanselier, terwijl daaraan een zeer goed gedicht in zeven coupletten is toegevoegd getiteld: „Aan Bismarck, bij zijn aftreden als rijkskan selier". Geïllustreerde beschrijvingen van studen- tenduels in Duitackland, het leven van Har riet Beecker Stowe, enz. enz. en tal van andere illustration en wetenswaardigheden vullen verder het nummer aan. OFFICIEEL» BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot bet aannemen der onderscheidings-teekenen, achter hunne namen vermeld Jhr. C. Hartsen, te 's Gravenhage, minis ter van buitenlandsche zaken, ridder late kl. der orde van den Leeuw en de Zon, waartoe hij door Z. M. den shah van Per- zie is benoemd; J. Van Someren Brand, te Amsterdam, kolonel, commandant van het regimeDt schutterij aldaar, ridder 3de kl. FEUILLETON. BEN VERHAAL DEN TIJD VAN GRAAF JAN II. rtr«k isburg. Oor eens: Beide dames wilde ik in laap niet storen en Agnes wilde ik het tooneel van baars vadtrs weg 'g ook niet bedroeven". I... Uw schandelijk doel bevroed ik, in menschengedaante". 'verweeg dat maar voor tijdkorting in ivangenis, edele ridder". Agues, Agnes, welk lot zal u nog jo?" liep Van Noorlig radtloos. Ach, tk maar eens even met u spreken, zou het vooruitzicht op mijn ver IBg n niet voor de dreigementen van laaghartig verrader doen zwichten; thans, helaas kans ral uw vloek haar niet deren; tal zij als de gade van Adolf den Gentenaar gelukkig worden", zei de Gente naar tergend. „Ha", kreet Van Noortig. „Zelfs in mijn dochters armen zou ik mijn zwaard in het schelmsch hart stooten, Adolf de Gentenaar. Laad de wrake van een edel Hollandsch ridder maar niet op uw schurk achtig hoofd, laaghartige Vlaming. Wee, wee, driewerf wee uwer. „De wrake van uw machteloozen arm zal het huwelijk van uw dochter met mij geenszins verhinderen", zei de Gentenaar. „In uw gevangenis zai ik u zelfs de huwelijksaankondiging zenden". Van Noortig staarde deu Gentenaar, wiens tergende taal hem razend maakte, met gloe ende blikken aan en wierp den onverlaat plotseling een snel opgegrepen stoel zoo snel tegen het hoofd, dat Adolf achterover tuimelde. Nu wierp de ridder zich op zijn vijand, welken hij bepaald geworgd zou hebben, als de hopman maar niet met de wachts op het geraas was toegeschoten. Men greep en men boeide Hen hevig weerstand biedende, terwijl de spoedig bijkomende Gentenaar, die maar licht aan het hoofd was gewond, bulde rend riep: Voort met den vermetele. Mij zullen Guy Vau Dampierre eu Agnes Van Noortig weldra wraak ver schaffen". VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Het verbaasde Mathilda en Agnes, toen de ridder deu volgenden morgen niet ten ontbijte kwam, omdat hij zelfs gevangen aan al zijn gewoonten getrouw was ge bleven. Agnes ging naar haar vaders slaapkamer, omdat zij hem ongesteld waande. Zij vond de deur gesloten en kreeg op haar herhaald geklop geen antwoord, wat heur angst ten top deed stijgen, terwijl zij bleek en bevend haar kommer aan heur moeder kwam uiededeelen, zeggende: „Hemel, wat mag mijn vader overkomen zijn?" Ook Mathilda ontstelde bij deze mede- deeling. Met Agnes ging zij dadelijk naar bei Ier kamer, van waar men door een binnendeur in Van Noortigs slaapkamer kon komen. Maar tot beider schrik vonden zij het bed onaangeroerd, terwijl alles verried, dat Van Noortig den nacht niet op het kasteel had gesleten. Terstond werden nu alie dienstbaren geroepen; maar niemand wist iets van den ridder. Men bleef gissen. Eindelijk zei de valkenier: „De duivel moge mij halen. Stellig heeft Augustinua zich op mijn goeden meester gewroken en diens lijk ergens verborgen". „Als ik maar durfde, zon ik heel wat anders zeggen", stamelde Rob, wien des valkeniers aantijging ongeloovig het hoofd deed schudden. „Spreek, kerel, wat weet gij?" vroeg Bus driftig. „Indien ik maar niet vreesde, dat de vrouwe en de jonkvrouwe te hard zouden schrikken „Spreek, u beveel ik het, Rob", zei Mathilda, wier smart door des valkeniers woorden ten top was gestegen, omdat zij na des ridders twist met den verrader wruakzncht vreesde. Rob hernam: „Als gij beveelt, vrouwe, dan Maar het is schrikkelijk". „Talm niet zoo. Haast je, of ik draai je den luieu uek om", riep de valkenier, terwijl hij Rob bij de borst greep. „Spreken zal ik immers, Busjelief", kermde Rob, waarna de valkenier op Mathilda's wenk losliet, terwijl Agnes smeekend zeide: „Nu, Rob, wat zullen wij hooren?" {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1