10 week] a NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMEÜT: AOVEBTEMTIEIH: Nfoandfig 31 Maart 1890. N°. 76. Uitgevers; Gebroeders Miiré. BIJVOEGSEL lekeiit Leidsche Courant imelinl 1,001 beiden, per 8 maandenI E2S, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. dien tl Prijs per Huuiiiier 10 Cent. lopp. laractet eht. 1| Idyllt Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 203» Jaargang. wende hij de Leidsche Courant van 31 Maart 1890. :res. 4. asie. ijor. bene quaèiea> Gistermorgen moet door den concierge |e fabriek der Nederlandsche Rhijn- leg-maatschappij te Utrecht een kistje jie fabriek zijn opgevischt, waarineen Ie waarde aan juweeleu gevonden werd, en vermoedt dat deze voorwerpen af- stig zijn van den indertijd gepleegden iten juweeleudiefstal op de lijn „Lon- Bèrliju". - Men icbrijft aan de N. R. Ct. uit chetyt ooderdagavond is, onder verdenking dat zich schuldig gemaakt beeft aan het i van ruiten, proces verbaal opgemaakt zekeren U. B., wever in de andere der firma Ter Kuile Maman. voorgeven van ziek te zijn is hij [enochteud niet in de fabriek ver en naar men verneemt is hem door de firma verder werk ontzegd, beden door de politie in verhoor ■ker te lat ts vera* 10 ld diai laren i tor les is en blijft tot dusverre rustig. Uit Stadskanaal wordt van 28 Maart Gisteren eu eergisteren was het at rustiger ia de veneu dan in 't begin week, niettegenstaande de verveners geeue verhoogiug van loon hebben staan. Woensdag was de commissaris onings in deze provincie te Ex 1 .iGisterenoohtend zoo schrijft men l èe P. G, Ct. uit Muntendam d.d. 26 ——tl zijn er drie van de hier gestatio- de maréchaussees naar Stadskanaal ver- 1711., om daar de orde onder de werk luie veenarbeiders te helpen handhaven. l, In passeerden bier eenige tramwagens j-j militairen, denkelijk met betzelfde doel. p, nu maar te bopen, dat die militairen 1 uakje daar zonder hulp van onze .tussées zullen kunnen klaren, zoodat igsnoemden naar hier kunnen terug- p, want zij bewijzen hier en in den voor orde en veiligheid de belang- diensten. ta voor eenigen tijd de cachotten in ide school werden gebouwd, dacht men dat dit eene overtollige weelde was, apeti er toch wel vdér den tijd, dat de te kazerne klaar zou zijn, weinig gebruik ich bdie cachotten zou gemaakt worden. De alle tere maréchaussées denken er echter is over. Dan eens verschaffen zij er Mliwn ®ac°huserieud gelegenheid om zijn (tut te slapendan eens aan een rumoer- om er tot kalmte te komen. Zij steeds overal te zijn en alles op te p, zonder er veel drukte bij temaken, t gaat bij hen heel kalmpjes in zijn cjwsli' Zoo hadden ze Zondagnacht te dam een paar veel bevolende jongelui t Oude 'Verlaat aangetroffen, die een fel in looden, zinken en koperen voor- schenen te willen oprichten. Of nu B Patent niet goed was, dan of de knapen r 27 P wilden verkoopen zonder behoorlijk ie as^. k°°pen, in allen gevalle was de zaak 'n orde; de maréchaussées brachten de 'J 1 kooplieden maar weer in het cachot. "Mfdeu dag werd er ook nog een verljtersbaas, die te Zuidbroek zijn best had 1nj vrij. logies bezorgd en bovendien paar tappers te Veendam en één te tandam geverbaliseerd; de laatste is eeist cnlangs komen wonen en scheen h Wet.-dat het verboden is om aan 0 sterken drank te scheuken en dan nog wel zoo veel, dat zij beschonken worden. Alles te zameu genomen, kunnen wij wel constateeren, dat de maréchaussées hier zeer nuttig werkzaam zijn en het dus zeec goed mag geacht worden, dat zij hier zijn geplaatst. Volgeps een bericht in Be Nieuwe Koerier werd voor eenige dagen nabij Gre- venbicht, van Visscherweert tot Obbicht, langs en op de oppervlakte der Maas een reuk als van carbolzuur waargenomen, waar van niemand de oorzaak gissen kon. 's An deren daags zag men duizenden visschen reeds dood en andere met den kop naar boven zwemmen, die bedwelmd aan den oever spoelden en met de handen konden gevangen worden. Als oorzaak van dit feit oppert de be richtgever het vermoeden, dat men te Luik, waar de pokkeu heerschen, de in de Maas uitmondende riolen doorgespoeld heeft met carbolzuur. BUITENLANDSCHE BERICI1TEK BELOIEI. Als voorzitter van het ontworpen in ternationale boofdburean voor inlichtingen betreffende den slavenhandel, dat te Brussel zal worden opgericht, wordt baion Lamber- mont genoemd, voorzitter van de slaveucou- ferentie. EDfiGLAND. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis zeide de heer H. Chaplin, voorzitter van het bureau voor landbouw Er heerscht geen veeziekte te Nederland, maar wel zeer sterk in Duitscbland, niet ver van de Nederlandsche grens. Het uit Nederland komend vee wordt in het binnen- laud van Qroot-Biittannië toegelaten en is zelfs niet onderworpen aan slachten in de lossiugplaatsen; doch uit aanmerking van het gevaar, dat de veeziekte aan de Neder landsche grens kan worden overgebracht, oudauks de voorzorgsmaatregelen der Neder landsche regeeiiDg, houden de Engelsche in specteurs de beesten gedurende eenige dagen terug in de plaatsen waar zij aangebracht worden, om zich te vergewissen dat zij aan geen ziekte lijden, en eerst dan wordt verlof tot verzending naar het binnenland gegeven. Het zou niet verstandig zijn, thans van dezen voorzorgsmaatregelen af te zien. Te St. John op New-Foundlaud is een groote betooging gehouden in verband met de visscherijquaestie. In verschillende mo ties werd afkeuring uitgedrukt over de jongste overeenkomst tusschen Engelaud en Frankrijk betreffende de kreeftvisscherij. Er werd besloten een adres tot de koningin van Engeland te richten, waarin de grieven der belanghebbenden zullen worden uiteengezet. F »l V k K IJ M. De heer Delangle heeft in de zitting van gisteren van deu senaat zijn interpel latie gehouden over de onlangs afgelegde ministrieele verklaring. De heer De Freycinet antwoordde in hoofd zaak hét volgende: tiet is niet gebruikelijk dat de president van den raad voor het par lement rekenschap aflegt van de samenstel ling van zijn kabinet. Wat het economische vraagstuk betreft wil de regeering hare vrij heid in liaudelsaangelegeuheid hernemen. De senaat ging, op verzoek van den heer De Freyciuet, tot de eenvoudige orde van den dag over. S FA Hf «S B. In den senaat is het optreden be handeld van generaal Daban, (die een be roep heeft gedaan op de officieren van het Spaansche leger, opdat zij zich gezamenlijk znllen verzetten tegen den minister van oorlog, die de rechten der officieren ver kort). Maarschalk Martinez Campos zegt, dat hij tegen de regeering zal stemmen. De minister van justitie houdt vol, dat de minister van oorlog het recht heeft ge neraals én officieren zelfs indien zij leden zijn van den senaat of de kamer, arrest te geven. De senaat besluit met 91 tegen 85 stem men om het rapport te verwijzen naar een bijzondere commissie, welke de hou ding der regeering moet onderzoeken. Tot leden dezer commissie werden benoemd ze ven senatoren, van wie zes op de hand zijn van de regeeriug en eeD, maar schalk Martinez Campos, tegen de regee- iing zijn. In Barcelona is een werkstaking uit gebarsten, welke zich zoo dreigend voordoet, dat men verplicht is geweest troepen aan te vragen. Alleen in de hoofdstad van Catalouië loopen nu 22000 werklieden zonder werk; zij houden optochten door de straten met vaandels en opschriften, waarbij verhoo ging der loonen gevraagd wordt. Eene algemeene werkstaking iu Catalouië, de industrieele provincies bij uitnemendheid in Spanje, wordt verwacht. DCITgCHIiJFVU. De Reichtanzeiger bevat de brieven, die tusschen keizer Wilhelm en den Paus betreffende de Berlijnsche arbeidsconferentie gewisseld zijn. De keizer deed een beroep op 's Pausen sympathie voor armen eu verlateueu eu zond hem een afdruk van het conferentieprogram, terwijl hij tevens de benoeming aankondigde als keizerlijk afge vaardigde van dr. Kopp, prins-bisschop van Breslau. De Paus wenschte, in antwooid hierop, deu keizer geluk met zijn krachtig optreden voor de schooue zaak, die 's Pausen onver deelde belangstelling geniet. In vesband met zijne encycliek over de sociale quaestie erkende de Paus de hooge waarde van eene poging om dit vraagstuk door internationale beraadslaging op te lossen. Z H. vertrouwde, dat de keizer, die de goede uitwerking van godsdienst en kerk tot oplossing der sociale vragen erkent, de dienaren der kerk zon steunen, wanneer zij voor dit doel ijveren. Ten slotte uitte de Paus zijn warmste wenscheu voor het welslagen der conferentie en zijne ingenomenheid met dr. Kopp's benoeming. De brief wordt besloten met de hartelijkste gelukweuschen voor het welzijn van den keizer en de keizerlijke familie. De Reichtanzeiger deelt mede, dal graaf Herbert Von Bismarck door den kei zer begiftigd is met het grootkruis van de Hohenzollernsche huisorde. Graaf Alvensleben heeft zich naar zijn post van gezant te Brussel terug be geven. De vertegenwoordiger van het groot hertogdom Baden te Berlijn, tevens lid van den Bondsraad, baron Von Marschall, voor heen lid van den rijksdag, waar hij tot de conservatieve partij behoorde, is als opvol ger van graaf Herbert Von Bismarck, tot staatssecretaris voor buitenlandsche zaken benoemd. De arbeidsconferentie heeft gisteren hare zittingen gesloten. Zij vereenigde zich met de voorstellen harer com missiën, waarbij in hoofdzaak de volgende gezichtspunten Wor den ontwikkeld of wenschen uitgespro ken Aan meisjes en vrouwen boven 16 jaren zijn de nachtelijke en Zondagsarbeid ver boden, Haar werkelijke arbeid mag ten hoogste 11 uren dnreD, met 1^ uur rust. Bij arbeid, welke voor de gezondheid ua- deelig is, worden nog verdere beperkingen gemaakt. Bij zekere bedrijven worden uit zonderingen toegelaten. Gehuwde vrouwen moeten na de bevalling vier weken rust nemen. De beide laatstgenoemde be sluiten zijn met eenparige stemmen aange nomen. Kinderen van beiderlei geslacht onder 12 jaren moeten van allen arbeid, bij welken tak van bedrijf ook, worden uitgesloten; in zuidelijke landen kinderen onder 10 jaren. De kinderen moeten, voordal zij tot den arbeid worden toegelaten, aan den wette- lijken schoolplicht hebben voldaan. Kinderen onder 14 jaren znllen noch Zondags noch 's nachts werken; de werkelijke dagarbeid zal ten hoogste zes uren duren, met een rust van een half uur. De kinderen mogen geen arbeid verrichten welke gevaarlijk is voor de gezondheid, of althans slechts onder zekere beschermende bepalingen. Jeugdige arbeiders van beiderlei geslacht tusschen 14 en 16 jaren mogen noch des Zondags, noch des nachts arbeiden. Hun werktijd is 10 uren, met 1^ uur rust. Zekere uitzonderingen worden toege staan. Voor jongelieden van 16 tot 18 jaren moeten ook nog bijzondere beperkingen aan gaande duur en aard van den arbeid worden vastgesteld. De Nederlandsche gevolmachtigde, de heer Snijder van Wissenkerke, nam aan de stemming over den schoolplicht geen deel, omdat in Nederland geen verplicht school bezoek bestaat. Hij wenschte dat aan niet- christelijke kinderen, bijv. aan Israëlieten, in plaats van den Zondag een andere rust dag werd toegestaan, en verklaarde dat hij een werkdag onder 11 uren voor jeugdige arbeiders niet kon aannemen. Met betrekking tot den arbeid van mijn werkers werd de wensch uitgedrukt, dat zoo mogelijk arbeiders onder 14-jarigen leeftijd zouden zijn uitgesloten, in zuidelijke landen onder 12 jaren; en dat de arbeid van vrou wen geheel zou worden verboden. Voor het geval, dat de schadelijkheid van mijnarbeid niet door technische inrichtingen kan worden verholpen, wordt aanbevolen den werktijd te verkorten, waarbij het eiken slaat naar de bijzondere verhoudingen wordt overgelaten, deze verkorting op de eene of andere wijze in te voeren. Verder is het wenschelijk, dat de gezondheid der mijnwer kers worde bevorderd door alle middelen, welke de techniek aan de hand doet, en dat daarvoor schikkingen worden getroffen onder opzicht van den staat. De verhouding tusschen de arbeiders en de ingeneurs be hoort zoo innig en vertrouwelijk mogelijk te zijn. Alle inrichtingen tot verbetering van □et lot der mijnwerkers, de voorzorgen voor den ouden dag en voor onbekwaamheid tot werken moeten door eiken staat zooveel mo gelijk worden volmaakt. Het beste middel tegen werkstaking bestaat „in de bereidwillig heid der werklieden ef. patroons, om hunne geschillen aan een scheidsgerecht te onder werpen. De Nederlandsche gevolmachtigde verklaarde, dat de Nederlandsche wet geen bepaling bevat betreffende den ouderdom van hen, die in de mijnen werken'; dit wordt vastgesteld bij koninklijk besluit; doch fei telijk wordt niemand onder de 18 jaren in dienst genomen. Gisterennamiddag heeft in het hotel Kaiserhoff te Berlijn het afscheidsdiner det

Leydse Courant | 1890 | | pagina 3