BUITENLANDSCHE BERICHTE!kg «T3 «BK 4T» «TB "SS J 4BE8L JK fsJW -UT'm, te Gouda, wordt van 21 April tot 3 Mei a.s. gedetacheerd bij de vesting-artillerie te Utrecht. Naar Het Vad. verneemt, bestaat het voornemen, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de vereeuiging Volks onderwijs" naar aanleiding van het tot stand komen der nieuwe schoolwet zullen samen werken, om de nadeelige gevolgen dier wet voor het openbaar onderwijs zooveel moge lijk te neutraliseeren. Volgens den „Sport-Almanak" zijn ei thans in Nederland ruim 350 vereenigingen of clubs, die de onderscheiden takken van sport beoeferen. Aan eene correspondentie uit Cura 910 aan het Vaderland dd. 25 Februari, is het volgende ontleend: Aan de viering van 's konings verjaardag ontbrak dit jaar een voorname factor. Een geval van gele koorts had zich hier voor gedaan, en de zuster van liefdadigheid, welke de aangetaste persoon was, bezweek daaraan in de eerste helft der maand. Het stationschip J. W. Friso had zich tenge volge daarvan naar Bonaire begeven. Zon der deze omstandigheid, zou ook het Ame- rikaausche oorlogsschip Yantic op Curapao den gedenkwaardigen dag hebben doorge bracht. Op den 18 hier aangekomen, ver trok dit schip, dat eenige weken vroeger onze haven had bezocht, nog dien zelfden dag, toen de reden van de afwezig heid van de Friso ter kenuis van zijn kom- mandant was gekomen. Bij het binnenkomen van de Yantic is de brug over de haven uren lang openge houden. Dien ochtend waren twee koop- vaardij-stoom9cbepen hier aangekomen, en de brug moest in den vroegen ochtend met behulp van touwen en blokken worden open gemaakt. Gedurende eenige maanden is de stoompont van de concessionaris der brug buiten dienst, en is het de koloniale sleep boot, op kosten der kolonie onlangs in orde gebracht, die uitsluitend bij de opening en sluiting der brug dienst moest verrichten. Alleen de groote ingenomenheid van den gouverneur met de brug kou een zoodani- gen toestand hier doen voortduren. Eene brug over onze haven, op wellicht tachtig meters afstand van den havenmond, is uit- teraard eene belemmering voor de scheep vaart, die de hoofdbron is voor Curapao's bestaan. Aan den anderen kant is eene brug tot verbinding der beide voorname wijken van de stad eene groote geriefelijk heid. Door eene behoorlijke nakoming van de voorwaarden der brug-concessie konden de bezwaren, zoo niet volkomen opgeheven, althans merkelijk verminderd worden. Doch van de concessie wordt slechts nagekomen dat gedeelte, wat ten bate komt der onder neming. Noch de gouverneur, noch de procureur- generaal, verplichten den concessionaris tot eene behoorlijke naleving van het contract. Nadat maanden lang door het gouverne ment zijne sleepboot voor de opening der brug bestemd was gebleven nadat de stoom pont van den ondernemer buiten dienst moest worden gesteld en door geen andere alsnog i9 vervangen; nadat opnieuw de ko loniale sleepboot maanden lang aan hare bestemming i9 onttrokken, om voor de tweede maal den concessionaris dienst te bewijzen, mocht men wel verwachten dat zoodanige inschikkelijkheid, zooveel dienst betoon, althans tegenover het gouvernement op eenige attentie aanspraak kon maken. Maar het mocht wat! Barkjes, booten, schoeners, brikken, stoomschepen, alle moes ten zich onderwerpen aan de brug; de brug, die boven alles was verheven. En zoo kwam Zr. Ms. stationschip aan de beurt om de slechte bejegening van de brug te ondervinden. De brug heeft geweigerd de Johan Wil lem Friso door te laten. Niet uit onmacht om geopend te worden. De brug was opengegaan om een koop- vnardij8toomer, die vertrekken moest, door te laten. Het was Zaterdag den 22 Febru ari, des namiddags. De Friso was voor de haven. De havenmeester deelde den ma chinist bij de brug, toen de koopvaardij- 6toomer vertrok, mede, dat hij de brug moest openlaten voor de Friso, die nu zou worden binnengeloodst. Niettemin werd de brug gesloten. De havenmeester, die dit niet kon ver moeden, naderde de haven, en aan den ha venmond gekomen, bemerkte hij, dat de brug gesloten was. De Friso kwam met vollen stoom en moest achteruitslaange lukkig luisterde het schip naar de manoeu vres, en strandde niet. Zoo moest het stationschip voor de brug wijken; wijken niet slechts om iets later te worden doorgelaten, maar wijken om tot den volgenden ochtend buiten de haven te worden gehouden. Kolonel Doorman heeft zijne klachten ingediend bij den gouverneur, en zal het ongetwijfeld doen bij het departement van marine. In den aanstaanden zomer worden te 's llage twee zoon9 van den Khedive van Egypte verwacht. De kooplieden in aardappelen te Delft hebben een vergadering gehouden en be sloten om met het stelsel van meten, dat hun nadeelig was, te breken en het met de aanbieding der nieuwe aardappels eens met wegen te probeeren. De Labour Union, die te Rotterdam 11a de werkstaking der bootwerkers tot 6tand kwam, naar het heette met medewerking van de hoofden der Londensche dokwerkers, is volgens de N. E. Ct. geheel uit elkander gespat. De voorzitter en secretaris, Van der Kolk en Sas, die aanvankelijk uit de con tribution gesalarieerd werden, zijn thans we der als sjouwerlieden in de erts werkzaam. De fondsen vau de Union verkeerden in den laatsten tijd in een hoogst bedroeveuden toestand, en de werklieden toonden op het lidmaatschap hoegenaamd geen prijs meer te stellen. Krimpen aan de Lek zal wedra elec- trisch verlicht worden, en wel van het be staande electrisch-lichtstation te Kinderdijk uit. De lichtkabel gaat onder water door de Lek en zal te Krimpen onder den grond worden aangebracht. De totale afstand bedraagt ongeveer 5 KM., terwijl de eerste lamp op 1200 M. van het station zal branden. Voor- loopig zullen ongeveer 100 gloeilampen van 16 uormaalkaarseu worden aangesloten. Ook de straatverlichting zal electrisch zijn. De uitvoering is volgens de Ingenieur opgedra gen aan de firma Willem Smit Co., te Slikkerveer. De eerste bezending afgesneden hya cinthen kwam dezer dagen op de Londensche markt. Naar een Engelsch blad mededeelt, is de toevoer van deze geurige bloemen weer even groot als in vroegere jaren en schijnen ile Haarlemscbe bolleukweekers hun wensch om alleen bollen en geen afgesneden bloe men meer naar den vreemde te verzenden, geheel te hebben moeten opgeven. Vrijdagavond ongeveer negen nur is te Didam in de buurtschap Hollhuizen af gebrand hel huis van J. A. Sanders, be woond door A. Tinnenveld, met het treurig gevolg dat de vrouw van Tinnenveld met een kind van vier maanden in de vlammen zijn omgekomen. Alles is totaal in de asch gelegd. Te Heiloo is in bijna 81-jarigen ouder dom overleden de heer Jan Schuitemaker, een der verdedigers van de Citadel van Ant werpen. Men schrijft aan het Bbl. van Het Loo i. d. 22 Maart. H. M. de koningin en het prinsesje ontvingen hedenmiddag te 2 uur mevrouw de douairière gravin Bentinck met twee kleindochtertjes bij zich ten paleize. Reeds te halfdrie stelde prinses Williel- mina hare jeugdige bezoeksters, met haar in een open rijtuig gezeten, in de gelegenheid hare schatten te bewonderen. Allereerst de vijf ponnies, die tot dat doel in de rijbaan werden binnengeleid. Daarop werd een be zoek gebracht aan de witte damherten in de hertenkamp en aan de zich in de nabij heid daarvan bevindende talrijke rashonden. Vervolgens werd het chalet der prinses be zichtigd met zijn rijken inhoud van allerlei aard en met zijn levendige omgeving van kippen, duiven, eenden en konijnen, alsook de bijbehoorende bloemen- en druiventrek- kassen. Per Koninklijk Nederlandsch Locaalspoor aan het station 't Loo aangekomen, keer den de bezoeksters te 4.48 per Oosterspoor naar Middachten terug, waartoe een hof- rijtuig haar uaar het station te Apeldoorn overbracht. Een meisje, dat te Beusichem een broertje onder haar hoede moest nemen, was zoo druk met eenige andere meisjes aan het touwtje springen, dat zij haar broertje uit het gezicht verloor en het driejarig kind, toen men het miste, bij de plaats, waar de kinderen speelden verdronken in een sloot werd gevonden. Het kantongerecht te Kampen veroor deelde Zaterdag den heer M. aldaar tot f50 boete of 20 dagen hechtenis, wegens wei gering om de kaarten der volkstelling in te vallen. Uit Deventer werd Woensdag onder politiegeleide een zeventienjarig jongmensch van goeden huize naar Rotterdam gebracht, en verder op eene van daar vertrekkende stoomboot naar Londen, met eene strenge aanbeveling aan den kapitein der boot. Het bedoelde jongmensch, die bij zijne ouders te Londen woonde, was veertien dagen heime lijk van daar naar Deventer vertrokken. Zijn vader, die over zijne verdwijning in hevige ongerustheid verkeerde, had terstond getele grafeerd aan de politie te Rotterdam en het signalement van zijn zoon opgezouden. Met dit signalement werden asporingeu gedaan aan de stations te Rotterdam, waarbij uit kwam, dat op dienzeifdm dag een jongmensch met een Engelsch uiterlijk een plaatsbewijs in de richting naar Deventer had genomen. De politie kwam toen den vluchteling wel dra op het spoor. Ds. Heldring, predikant bij de Ned» Herv. gemeente te Middelburg, heeft voor de benoeming tot directeur van het gesticht voor vallende ziekte te Heemstede be dankt. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 24 Maart. De aanstaande benoeming van een der tot dusver genoemde gezanten tot minister van buitenlandsche zaken, wordt tegengesproken. Naar men zegt, heeft de keizer het oog gericht op een ander diplomaat. [Tot dusver werden als aanstaande minis ters van buitenlandsche zaken genoemd de gezanten te Londen en te Parijs, graaf llatz- feld en graaf Minister. BERLIJN, 24 Maart. De prins van Wales en prins George gebruikten gisteren het middagmaal bij graaf Herbert Von Bis marck. BERLIJN, 24. Maart, Het ordefcest van deu Zwarten Adelaar is gisteren op de ge bruikelijke wijze gevierd. Nadat de ridder orden waren uitgereikt, werd een godsdienst oefening gehouden in de kapel van het koniuklijk paleis, waarbij ook keizerin Frede rik en de prins van Wales tegenwoordig waren. Om een uur werd er een feestmaal ge houden ten paleize, dat o.a. werd bijgewoond door den keizer, de keizerin, de prins van Wales, prins Frederik Karei, den rijkskanse lier Von Caprivi, de ridders van den Zwar ten Adelaar en de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Berlijn. De keizer stelde een dronk in op het welzijn van de ridders van den Zwarten Adelaar en dronk ook generaal Caprivi toe. SCHOOL- tesr K PiJUt NIK UW». Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gem. te Helder door ds. J. L. F. De Meijere J. Cz. te Bodegrave. Beroepen bij de Cbr. Ger. gem. te Hazers- woude ds. J. Breukelaar te Leens. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft II. Zaterdag de priesterwijd ug toege diend aan de eerw. heereu P. G. W. J. Van der Aa, G. Muibers, G. J. M. Kabel, P. Stroomer en H. J. Weever. Z. D. H. heeft benoemd tot pastoor te Beemster den weleerw. heer A. Rutten; tot pastoor te Waddinxveen den weleerw. heer P. J. J. Scheffer; tot pastoor te Oud- Beierland deu weleerw. heer J. Th. J, Ftlbry; tot kapelaan te Noordwijk den weleerw. heer H. Moes, en tot kapelaan te Zieriksee den weleerw. heer W. J. Van Turnhout. LEI9M, 34 Maart. De minister van oorlog heeft de ter reinen en gebouwen van de voormalige kolonie Ommerschans in oogensehouw ge nomen. Z. Exc. werd daarbij vergezeld door den kapitein eerstaanwezend ingenieur te Zwolle, den heer J. Fabius. Onder leiding van een officier der genie worden thans aan '1 voormalige gesticht Ommerschans boringen gedaan naar drink water, met het oog op het aldaar op te richten remonte-depót. Er zou reeds zeer zuiver water zijn aangetroffen. H. M. de koningin woonde Zondag voormiddag de godsdienstoefening bij in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. Hattink. De arr.-rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde heden de dienstbode nit het Huygenspark, die den 13en dezer terecht stond, beklaagd van kindermoord, tot 6 maanden gevangenisstraf, ter zake van het wegvoeren en verbergen van een lijk, met het oogmerk om de geboorte en het over lijden te verhelen. De visscherij, vooral die op haring, leverde te Katwijk aan Zee over het alge meen in 1889 geen ongunstige resultaten. Hadden de scheepmakerijen vroeger weiuig of geene bestellingen op schuiten, thans is het blad omgekeerd. Er zijn aldaar voor de haringvisscherij reeds 3 nieuwe schuiteu üesteld, die nog door 1 of 2 staan te wor den vermeerderd. Tegen den architect H. is twee dagen hechtenis geëischt; wijl hij door het niet nemen van genoegzame voorzorgen, schuldig zou bevonden zijn aan het instorten I ffe den muur van het Victoria-Hötel te JgaD sterdam. a, Men zal zich herinneren dat liijs, df eenigen tijd hier te lande valscbe sclnmtpen brieven van de steden Antwerpen en Rriid 1 in omloop zijn gebracht. Aan de Hotlisten damsche politie is het gelukt twee perso. part aan te houden, die van die vervaiscl» van sterk verdacht worden. (gitst Te Enschede is het tamelijk rui; Pr0 behoudens een enkele ongeregeldheid, l aan gist het onder de werklieden. Ook p On ververs zijn bezig naar lotaverbetering|evill> streven. 5001 Gisterenavond hebben te Middelbin^el1 grove baldadigheden plaats gehad voor? eel gebouw van het „Leger des Heil»" oppkel Hoogstraat, en zijn al de glasruiten ifur stuk geslagen. - -■4 D( skoze ldern itellit min. La het Duits ggeroi 8ELKIË. Koning Leopold van België heeft 1 verordening op de vilderijen goedgekei welke aan de slagers allerlei vet en a[ schijnen te leveren voor de vervaardig van worst. Naar de Indépendance verneemt »i in de memorie, door de Nederlaudeche delegeerden ter conferentie te Brussel il diend, het door Engeland voorgestelde t- De strekte verbod van deu invoer van holiscbe dranken in het binnenland in Afrika goedgekeurd, maar het minimum nVD< door Engeland voorgesteld voor den haj iu geestrijke dranken aan de kusten buil sporig geacht, omdat het 200 pet. der wat zon vertegenwoordigen. Nederland zou !<n voorkeur geven aan een recht van 26 sederi ad valorem. Voor het bassin van den Co miig oordeelen de Nederlandsche gevolmachtig dat de vrije handel in beginsel zou kun bede inilo gehandhaafd blijven, behoudens eene er^at mt tneele verbruiksbelasting, door de verse lende staten op hun gebied te heffen welke dezelfde uitkomsten zon opleveren een invoerrecht. «leËLiit De Manchester Courier meldt, dalji heer Gladstone voornemens is zich uitf staalkundig leven terug te trekken. De jongste werkstakingen in EngelJ voornamelijk die van de dokwerkers Liverpool, hebben den invoer vooral l8T£ grondstoffen voor papier en glasbewerk in de Vereenigde Staten sterk verminde Maa Dit is zoo sterk, dat plannen zijn beratl om fabrieken voor dergelijke grondstof8 (soda, bleekpoeder, dubbelkoolzure soda ei op te richten. bdeb Volgens de Liverpool-Courier heeftN- w r s m a rlitn voorzitter van den Board of I rade goedkeuring gehecht aan het voorstel wijziging van het wetsontwerp betreffe de waterlijn aan schepen, in dien zin, ook buitenlandsche vaartuigen voortaan on oxa'a de bepaling zouden worden begrepen. Vreei dén tl vaartuigen, die op Britsche havens handt 'P^r zouden daardoor in dit opzicht met Brits i( schepen gelijkgesteld worden. Aan boord van te Londen ligge j^81 schepen zijn 8 pokkenlijders. dste. F» ANKRIJK. i;™b; La Palrie meent te weten uit zeer geloofwaardige bron, dat de mitiijjj Constans binnenkort bij den minister! pol een voorstel zal indienen tot invrijheidsF Sehat ling van den hertog van Orleans. 1 Generaal Koch van de Fransehe fanterie is bij Montpellier van zijn pC gevallen, ten gevolge waarvan hij sli Hij onderscheidde zich in den Krimoot en in den Fransch-Duitschen krijg. In werd hij tot kolonel, in 1889 tot gene Mter-lf Ie Seri; dito dito en d beli tien radlee 181 ITA! BlISL ope 17! i.5«S 0 6e So; t t 1 bevorderd. De Agence Havas is gemachtigd logenstraffing van de in omloop gehrati geruchten betreffende de afwezigheid tfiec.4 den heer Delahave, een van de Fran! vertegenwoordigers ter Berlijnsche nrlx conferentie, bij zekere feesten. Zijne alfl5Gee.d zigheid werd veroorzaakt door een ster! i8° Gei v een 1 s val in zijne familie en opheldering is 0%,'^ aangaande aan de Duitsche regeering'span, strekt. fwpet. Ook spreekt genoemd agentschap Bet jxoRit rucht tegen, dat sprake zou ziju van Weg. ot zenden van versterkingen naar DahotiGw. 1 per transportschip Ome, dat thans te Ion in reparatie ligt. Beoy. Si Envp SPANJË jbg lef6 De gravin van Parijs en hare doclr8, Helena zijn Donderdagavond op weg 1 1876 Clairvanx te Madrid aangekomen. De keinsche bladen in Spanje's hoofdstad tr-ar":i, dat de Spaansolie regeerinj

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2