n, tb CC NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREK! X. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- e.i eest da-en abonnement: Prijs per Xuimner 10 Cent. Dinsdag 4 Maart 1890. N°. 53. ADVERTENTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leiden De Wilddief. Vooi Leidenper 3 maanden Franco door het geheele rijk, par 3 maanden 1.25. i.«o. ZOJo JnnricniiK. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. •iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen1 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Ncheepitiakerssieeg 6. Stads-Berlclifen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gezien arlikel 0, 2de alinea der Verordening 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de loelaling en hel onlslag der leerlingen (Gemeenteblad no. 4. ran 1881); 1 M| Brengen Ier algemeene kennis, dal de in Wrijving van nieuwe leerlingen aan de open- ire scholen der de en 4e klasse zal plaats 'bben van den ,3n lol en met den 15n Maart k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in Branilewijusleegop de liinnenvestgrachl ai. ia ik hel Plantsoen, in de Van-der-Werlstraal, ^'ian de Korle Mare eu aan de Langebrug, des ——aoor middags van lialf vegen lot negen uren in des namiddags van half twee lot twee behalve des Zaterdags en des Zondags. 1 Burgeineesler en Welliouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 189(1, Leiden 3 Maart I8Ü0. Ca\ an: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van jeiden V Gezien de missive van Z. E. den Minister che 'an Marine, houdende mededeeling van liet oornemeii tot plaatsing van een gaskraclit- l,ro1»chine van 3 paardekraclilcn in hel gebouw Upper verificatie van 's rijks zeeiustiumenten »n de arkenmarkl, Gelet op art. 7 der wet van 2 Juni 187.5 Itaatsblad no. 05); Geven bij deze kennis aan bel publiek dal UL i Vrijdag den 14n Maart a. s., 's namiddags j. halldrie, op hel Raadhuis, gelegenheid zal ILoDjcrden gegeven om bezwaren legen dat vei- Ferre/*11 le btenoen- Namens Burgemeester en Wethouders V01 voornoemd, ■^CHI secretaris. !rda* Leiden, 3 Maart 1800. 1.K11IK.V3 Maart. Bedankt vooi het beroep naar de Ned. taref. gemeente te Leiden door d9. A. Van 'telo, thans te Rotterdam. De Staaticourant bevat het verslag In den minister van biniienlandsche znken tn den conservator bij 's Rijks EiUnugra- ihisch Museum, betreffende zijne zending feuillkton. EEN vehhaal DIT DEN TUD VAN GRAAF JAN II. 45.) Tegen het vallen van den avond naderde forsch, krijgshaftig ridder met den taming eu met eemge speerruiters de his en vroeg: „Maar weet gij wei aeker, It de gevangene des graven zoon is, lersteP Een mijner bespieders heeft mij .licht, dat jonkheer Willem inet Witte tan Haamstede en met nog een ander ridder P naar den kant van Zierikzee is ont- pngen". #Even zeker als ik Adolf de Gentenaar nluidde het antwoord, „kan er op itikend worden, dat de zoon van graaf 1 Van Henegouwen thans in gindsche leRf-8 0Il,e mac'11 i8i zoodat gij u A'e-ptutterend zult kunnen wreken over het Majoor de Henegouwers aangedaan onrecht, naar de internationale tentoonstelling te Parijs in October 1889. De sneeuw heeft niet alleen voor de voetgangers veel last veroorzlakt in de laatste dagen, maar ook voor de paarde- en stoomtrams. Onderscheidene malen was de paardetram hier bij de bochten uit de rails, terwijl gister de Katwijksche sloom- tram den dienst niet geregeld kon voort zetten. Naar men ons mededeelde gleed gister bij 't uilgaan van de kerk eene stad genoote door de gladheid zóó ongelukkig uit, dat ze daarbij een been brak. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 54.—, f 27.60, 5.80 en J 2.95, 54.27.50, f 5.70 en 2.85. Het Zaterdag jl. verschenen nummer van De Nederlandtche ll/uilralie, geïllus treerd nieuws van den dag, bevat de toe gezegde verhandeling over den brand van den Amsterdamschen Schouwburg, waarin met groote uitvoerigheid worden beschreven de geschiedenis van den vroegeren Ainster- damschen Schouwburg die op 11 Mei 1772 afbrandde, en die van de slichting en de rauip van den nieuwen Schouwburg. On derscheidene afbeeldingen versiereu en ver duidelijken den tekst. Het overige gedeelte der 10de aflevering is gevuld met de gebruikelijke bijdragen, waaronder de met de kleine zilveren medaille bekroonde novelle, getiteld: „Een werksta ker", waarbij drie illustratie». De novelle is van de hand van den heer G. A. Ge.*rlings. Wij voor ons 't zij met bescheidenheid gezegd hadden bij eene beoordeeling deze pennevruclit hooger in de rij der be kroningen gesteld dan de redactie dit beeft gedaan. orriUKKLK BKKIGITltta. Bij kon. besluit is aan den heer W. De Lorm, hoofdcommies aan het departement van iiuiteulandsche zaken, de persoonlijke titel verleend van referendaris. Tevens is bij dat besluit de betrekking van bezoldigd vice consul der Nederlanden te Antwerpen opgeheven, en is tn verband daarmede de heer A. J. Reekers, aan wien eervol ont slag uit die betrekking wordt verleend, be noemd tot vice-consul in algemeenen dienst, met toekenning van den persoonlijken titel van consul. Rij Zr. Ms. besluit zijn met ingang van den laten Mei a. s. 1°. de commissaris der loodsen te Helle- lesoetsluis, J. Van den Berg, wegens meer dan 65jarigen leeftijd, eervol uit zijne be- tiekkiug ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij zal be vonden worden aanspraak te hebben; 2°. a. in gelijke betrekking overgeplaatst naar Ilellevoelsluis, de commissaris der loodsen te Hock van Holland, L. Van der Sloot; b. benoemd tot commissaris der loodsen te Hoek van Holland, de adjunct-commis sari» der loodsen te Rotterdam, M. M. Lourens e. de betrekking van Rdjuncl-commissaris der loodsen te Rotterdam, tijdelijk opge dragen aan den zeeloods in het 4de en 5de district, P. Hoogvliet; is de luit. ter zee 2de kl. L. Roosen burg, op zijn verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen, en is bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst 1ste kl. P. H. Z. Marcella. De minister van justitie zal op 4 en die van oorlog op 6 dezer geen audiëntie ver- leenen. BlKNKNLApElg BERICHTE» I)e minister van biniienlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand Mei of Juni e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Zij, die tot de examens wenscben te worden toegelaten, moeten daarvan voor 10 Mei e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter van de commissie van examen, den hoogleeraar dr. R. 8. Tjaden Modder man te Groningen, met overlegging van liet getuigschrift waaruit blijkt dal bet the oretisch apothekers examen met goed gevolg door hen ia afgelegd, of dat zij aan eene Nederlandsche universiteit den graad van doctor in de arlsenijbereidkunde hebben verkregen of tot de promotie in dat vak zijn toegelaten, alsmede van eene verklaring van een bier te lande bevoegd apo:aeker, dat zij gedurende ten minste twee jaren de uitoefening der aitsenijbereidkunst onder de leiding van zulk een bevoegde gevolgd hebben. De minister van biniienlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de scheikunde, aan de rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Zwolle. Jaarwedde f 2200. Zij, die voor deze betrekking in aanmer- kiug wenscben te komen, gelieven zich vóór 15 Maart a. s. aan te melden hij den inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. W. B. J. Van Ejk, le 's Gra- venhage. Op voordracht van den minister van biniienlandsche zaken zijn deze en de commissarissen des konings in de provinciën bij kon. besluit gemachtigd, Ier bewerking van de uitkomsten der zevende algemeene tienjaarlijksche volkstelling in den loop van hel jaar 1890 tijdelijk personen in dienst te nemen op eene belooning, te bepalen door hem, die van deze machtiging ge bruik maakt. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen telegrammen is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Slakman Rosse, den 27sten Februari jl. te Curafso aangekomen, en Zr. Ms. schroef stoomschip 1ste klasse Van Galen, ouder bevel van den kapitein ter zee C. A. Le Bron de Vexela, den lsten dezer van Bata via via de kaap de Goede Hoop naar Ne derland vertrokken. StCt.) De minister van oorlog heeft het vol gende schrijven gericht aan de autoriteiten der landmacht «liet is mij gebleken, dat in onderscheiden garnizoensplaatsen actief dienende officieren en onderofficieren werkzaam zijn als be stuurders nf medebestuurders van coöpera tieve winkelneringen. Uit den aard der zaak zijn san het naar het behooren waarnemen diet betrekkingen werkzaamheden verbonden, die ook af gescheiden van haar karakter niet wel gelijktij lig met de militaire plichten zijn te vervullen. Bovendien acht ik het niet wenschelijk, „Ja!" riep de ridder. „Den graaf zal ik bewijzen, dat Jan Van Renesse zijn vijanden met de wapens, masr ook door edelmoedigheid kan overwinnen". Toen Van Renesse met Adolf in de kluis trad, zat de gekwetste, die spoedig na des Gentenaars heengaan uit zijn flauwte was bekomen, welke slechts, zooals God fried terecht had vermoed, een gevolg van afmatting en van bloedverlies was geweest, overeind op zijn legerstede. Van Renesse vroeg met een onderzoekenden blik op Adolf den Gentenaar: „En is dit nu..." „Wiilem Van Henegouwenl" riep Adolf eenigszins onthutst over de hem zonderling schijnende vraag. „Was het maar zool hij is het niet", hernam Van Renesse. Mijn bespieder is beter onderricht geweest, dan gij het zijt". „Is hij het niet?" vroeg Adolf blozend, waarna hij den gekwetste vroeg: „Wie zijt ge danP" „Otto Van Noortig", hernam de jonker koel met een verachtelijke» blik voor den trolschen vrager. „Bij St. Bavol dan hebt gij ons be drogen schurk!" bulderde de Vlaming, terwijl hij zijn zwaard trok en op den schildknaap losstormde, dien hij wraakluslig wilde doodsteken. „Houdt op! halt I" riep Van Renesse, terwijl hij des Vlamings opgeheven arm plotseling zier forsch greep. „Wilt gij uw roem door het moorden van een weer- loozen gevangene misschien voor eeuwig bezoedel li „Maar de weerlooze is een laaghartige bedrieger I" schreeuwde Adolf tanden knarsend Van Renesse wist den veraoedan Vlaming echter eenigszins tot bedaren te brengen, zoodat Adolf eindelijk ook des schildkuaaps verdediging wilde nooren hoewel hij tot nog toe zeide: „Als wij den schurk laten spreken, zal hij ons stellig weer op nieuwe leugens vergasten. Doch aan uw uil zal ik mij onderwerpen, ridder I" „Wat heeft u tot uw bedrog gedreven?" vroeg Van Renesse den schildknaap met een zeer straffen blik. „Mijn heer wilde ik de hulp ver schaffen, die hij thans werkelijk heeft genoten". „En hebt gij daarbij niet bedacht, dat uw leven bij de ontdekking uws bedrogs in gevaar zou moeten komen?" „Mijii heer wilde ik slechts redden. Dood inij gerust, indien gij dit een onvergeeflijke mis laad oordeelt, ofschoon de rechtvaardige ridder Jan Van Renesse wel niet tal toelaten, dat men een onschuldige zou straffen". „Uw daad is strafwaardig", hernam de ridder na kort beraad. „Omdat gehecht heid aan uw lieer u echter heeft doen handelen, schenk ik u vergiffenis, wat onze flinke overste nu stellig ook wel zal doen". „De vervulling uwer wenschen is mij steeds een plicht geweest", sprak de Gente naar, ofschoon de gluiper.de blik, dien hij Godfried tevens gunde, duidelijk verried, dat zijn woorden met zijn gevoelens streden. Van Renesse scheen dit echter niet te merken. Nadat hij den Vlaming uit drukkelijk de grootste zorg voor beide gevangenen had aanbevolen, verliet hij de kluis met de vaste overtuiging, dal de jonker met den schildknaap niets meer van den Gentenaar behoefde te duchten. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1