BINEN'LAMhSOHE BERK HTEN BUITENLANDSCHE BERICHTEN wr-s «*-3 «r» «r wr. jm. alhier, de heer C. M. s' Jacob geb. te Soerabaya, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: yHet recht van Abandon". Aan de rijks universiteit alhier is het eerste natuurkundig examen afgelegd door den beer L. J. Meyer. Itl'I ICIKKI.I'; IIKRICII rn V. Bij kon. besluit is aan den heer Leon Hermans, civiel ingenieur, wonende te Anl werpen, vergunning verleend tot liet aan nemen van het kruis „Pro Ecclesia et Pon- tificehem door Z. 11. den Paus ge schonken; is beuoeuid tot raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, mr. E. Star Busmann, thans officier van justitie bij du arroudisse- ments rechtbank te Leeuwarden zijn benoemd tot inspecteur, bedoeld bij art. 12 der wet van 5 Mei 1889 Staats blad n°. 48) H. W. E. Struve, thans ingenieur der eerste klasse van het stoomwezen te Am sterdam dr. H. P. Kuyper, thans leeraar in de scheikunde aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle; en A. L). P. V. Van l.öben Seis, laatstelijk ingenieur van het waterschap de Berkel, te Zutphen is benoemd tot notaris te Vaassen, gein. Epe, K. A. Van de Poll, caudidaat notaris te Apeldoorn; is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Oirschot, J. 11. Visschers, burgemeester van Vessem; is goedgekeurd dat de burgemeester van St. Geertruid, A. I>. A. Quaedvlieg, is be noemd tot secretaris dier gemeente; is aan den burgemeester van 's Heer Abtskerke, Z. D. Van der Bilt la Mottln, toestemming verleend om te Goes te blijven wonen is aan den gepens. kapitein ter zee H, D. Guyot, met ingang van 1 Maart a. s., toegekend de titulaire rang van schout bij nacht is aan den op zijn verzoek eervol ont slagen bode bij het departement van oorlog J. Van der Poll pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 577 's jaars; is aan vrouwe D. A. Rasch, weduwe van den eersten-luitenant der infanterie A. E. Van Dullemen, laatstelijk gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, een pensioen toe gelegd ten bedrage van f 450 'sjaars; zijn benoemd: bij het wapen der infan terie, bij het le regiment, tot kapitein, de eerste-luitenants J. (1. A. L. Von Erijtag Drabbe, en G. F. A. Carstens, beiden van het korps, laatstgenoemde bateljons-adjudant; bij het 3e regiment, tot eerste luitenant, de tweede-luitenant, W. J. Van der Stuyt, van het korps; bij het 6e regiment, tut kapitein, de eerste-luitenant A. C. Verbeek, van het 7e regiment, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; bij het instructie- bataljon, tot eerste luitenant, de tweede- luitenant J. G. Seelig, van het korps; is met ingang van 1 Maart aanst., aan den hoofdingenieur der le klasse van's Rijks waterstaat J. A. A. Waldorp, thans met onbepaald verlof, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking verleeud, be houdens aanspraak op pensioen is aan jhr. E. Vau Citters, hoofdcom mies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, en aan deu lieer J. C. A. Van Roosendaal, hoofdopzichler hij den aanleg vau staatsspoorwegen, vergun ning verleend tot het aannemen van het eere-ridderkruis 1ste klasse der Groot Her togelijke Huis- en Verdiensten-orde van deu hertog Peter Frederik Lodewijk, hun res pectievelijk door Z. K. H. den groothertog van Oldenburg geschonken ia aan deu fusilier bij het leger in Ned.- Indie J. A. Höhm, vergunning verleend tot het dragen van de Fransche herinne ringsmedaille voor de expeditie naar Tonkin, China en Annam. is de heer J. W. 11. Cordes, laatstelijk inspecteur van het boschwezeu in Neder- landsch-Iudie, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1890, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen; is mej. E. C. J. C. Graadt van Roggen, laatstelijk onderwijzeres der 2de klasse bij het openhaar lager onderwijs voor Euro peanen en met dezen gelijk gestelden iu Ne- derlandsch-ludie, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 Maart 1890, op haar verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen. De heer J. Ch. Linck, met machtiging des konings benoemd tot vice consul der Nederlanden te Ponce (eiland Portorico, is iu die hoedanigheid door de Spsansche re geering erkend, Fe luil. ter zee 2de kl. C. Van Rijn wordt met den 26sten dezer geplaatst aan bourd van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. Oe minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 15 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 10,658,305,52 en bij de betaalmeesters. 1,406,150,73 Te zameu f. .12,064,450,2:) De Standaard zegt dat de berichten, die haar gewerden, overeenstemmen met de tijding dat de lieer jhr. mr. A. F. De Sa- vornin Lobman minister van biuneuland- scne zaken zal w irden, en de heer Mackay de portefeuille van koloniën zal over nemen Tot leeraar aan de lie afdeeling krijgs school te 's Gravetihage is benoemd de ka pitein J. F. Breijer van den generalen staf O.-I, leger. Binnen enkele dagen verwacht men wederom eene niet onbelangrijke bevorde ring bij het korps zeeofficieren. Naar de Avondpost verneemt, heeft de heer uir C D. Asser zijn ontslag gevraagd als lid van den hoogen raad. De ziekenoppasser -Hemmes, die ver leden jaar op het Lou hij Z. M. den koning dienst deed, ontving thans namens If. M. de koningin als aandenken een fraai gouden horloge met ketting. Nu de stemmingen en herstemmingen zijn afgeloopen, en de benoemden over de op hen uitgebrachte keuze hebben beslist, is de oflicieeie lijst der buitengewone bestaur- ders bekend gemaakt der algemeene doops gezinde sociëteit, voor de dubbele vergade ring op 25 Febr. e. k. Als zoodanig zullen zitting nemen naast de gewone bestuurders de hh. M. P. De Clercq, P. de Clercq, J. A. Dupuij, P. Van Gelder, A. W. Van Eeghen, S. P. Van Eeghen, J. H. Meijer, mr. J. P. Portielje en P. Rahuseu, allen te Amsterdam, de hh. ds. k. De Lauoy, mr. N. G. Cnuop Koop- mans, A. H. Kuipers, allen te Haarlem, mr. D. Alma te Sneek, ds. W. J. Van Douwen te Bolsward, dr. A. Van Gulik te Grouw, ds. P. K. Bijl te Leeuwarden, ds. S. War- tena jr. te Akkrum, J. Kouwer te Koog a/d Zaan, P. F. Dekker en G. Pondmau Az. te Zaandam, prof. dr. D. Siegenbeek van Heukeiom te Leiden, C. W. Bruinvis te Alkmaar, ds. P. Veenstra Jr. te Nijmegen, ds. S. G. Binnerts le Sappeineer, ds. J. P. Muller te Einden, M. lil De Mouchy en 11. Muller Sz., beiden te Rotterdam, J. D. Oortman Gerlings te Utrecht, en ds. S. Kulscli Lojenga te Leiden. Een 40 schuiten zijn gisteren ochtend te Katwijk aan Zee aan met ongelijke besom mingen van f40 tot f70. Tongen werden met 80 en 90 ct. betaald. K. Pauder vertrekt heden of morgen, onder geleide vau den heer mr. J. Van Buttingha Wichers, secretaris vau den Ned. Schaatseniijdersboud, naar Stockholm, om daar den 2eu Maart deel te nemen aan de internationale wedstrijden. Zeer waarschijnlijk zal Norsiug daar ook verschijnen. Een hoogst zeldzaam geval doet zich te Delft voor. Gerardus liermanus Bigge- laar, oud-strijder van 1830, drager van het metalen kruis, en Cornelia Vau Veen, hopen den 25 dezer deu dag te herdenken, waarop zij vóér 65 jaar in den echt werden ver bonden. De man is 87, du vrouw 83 jaar oud. Zaterdagmiddag is te OldenzaM de persouuntrein van Hengeloo door verkeerden wisselstand op eene verkeerde lijn geloopen tegen een paar kolen- eu houtwaggons, waar eenige arbeiders bezig waren te lussen; de arbeiders zagen bet gevaar eu wisten nog intijds van de waggons te spiiugen; één is er slechts licht gewond, de reizigers kwamen allen met den schrik vrij. De lo comotief en tender zijn beschadigd, en van de kolen- eu houtwaggons is ééu geheel stuk eu de andere zwaar beschadigd. De loop der treiuen heeft geen noemenswaardige vertraging ondervonden. Het getal landverhuizers naar Amerika bedroeg over 1889 alleen uit de Friesche gemeente Oostdongeiadeel niet minder dan 265 personen. Uit Westdongeradeel ver trokken er 117. Verreweg hel grootste getal landverhuizers vertrok uit de noordelijke gemeenten van Friesland. Naar men uit Yerseke aan het Vaderland bericht, is jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, te Bergeu-op-Zoom, bezig om een zeer groote maatschappij op te ricbleu voor de kunstmatige oesterteelt, een maat schappij van zulk een omvang, dat een geheeie ommekeer iu de oesterindustrie daarvan tb verwachten is. Zijn de mede deelingeu, welke het blad ontving juist, dan zou deze grootsche onderneming omvatten een half dozijn zeer goed werkende kleinere ondernemingen, waaronder er zijn, welke thans reeds zeet belangrijke zaken doen, en zou men op deze wijze in één hand krijgen ruim een derde deel van de geheeie oester- productie op de Schelde en de zeeuwsche stroomen. Men verzekert, dat het benoodigde kapitaal gevonden is. Het gebeele opper beheer eu de leiding dezer kolossale zaak zou toevertrouwd zijn aan jhr. Puinpe vau Meerdervoort. Men zegt, dat het hier gaat om eeu productie van twaalf miliioen oesters'e jaars. Niet alleen de Schelde, maar ook de Zuiderzee zou in deze exploitatie betrokken zijn, zoodat het voor velen een bron van welvaart kan worden. II KLta K. Het hof van appèl le Brussel behan delde gisteren het hooger beroep van den ingenieur Corvilaiu tegen het vonnis der rechtbauk te Antwerpen (wegens de bekende ontploffing der patrouen-werkplaatsen). Het hof van appel heeft de gevangenisstraf van 2 jaren, welke de rechtbank den hoofd schuldige, Corvilaiu, bad opgelegd, verhoogd tot 5) jaar. Ook zijn de schadeloosstel lingen, welke aan de slachtoffers waren toe gestaan, allen verhoogd. Gedurende het verblijf van de koningin te Aken zou het wel kunnen gebeuren dat li. M. een paar dagen te Parijs ging door brengen. Men bericht dat de heer Wad- diugton en lord Salisbury reeds overleg hebben gepleegd om in dat geval een onder- boud tusschen de koningin en den president van de republiek voor le bereiden. Siuds den val van Napoleon III is koningin Victoria niet te Parijs geweest. IitA MkKIJ k. De verkiezingen voor de kamer (ter vervanging van de afgevaardigden, wier verkiezingen ongeldig zijn verklaard) zijn overal in de grootste kalmte afgeloopen. In het eeiste district van Parijs verkreeg de Boulangist Naquet 3840, de radicaal Bourneville 2875 en de republikein Delom- bre 1761 stemmen. Er moet dus eeu tweede stemming worden gehouden. In het Xllle arrondissement werd de Boulangist Paulin Méry gekozen met 5710 stemmen. De socialist Basly verkreeg 5543 stemmen. Te Neuilly werd gekozen de Boulangist Francis Laur met 10,191 stemmen. De socialist Lissagaray verkreeg 4953 stemmen. Te Saint Dents werd gekozen de Boulan gist Revest met 8401 stemmen. De republi kein Lourdelct verkreeg 5095. Te Sceaux werd gekozen de Boulangist De Belleval met 11,022 stemmen. De radicaal Uoblet verkreeg 9829 stemmen. Te Pantin werd de Boulangist Goussot gekozen met 4514 stemmen. De radicale republikein Péan verkreeg 3341 stemmen. In Tarn et-Garonne verkreeg de oppor tunist Lasserre 10,674 en de radicaal De Mauvoisin 6764 stemmen. Lasserre is dns gekozen. Te Ajaccio is de radicaal Cecealci ge kozen met 6237 stemmen. De Bonapar- tist graaf De Multedo verkreeg 5973 stemmen. Te Mantes werd de opportunist Lebaudy gekozen met 7771 stemmen. De radicaal Buueau Varilla verkreeg 4736 stemmen. Te Orleans is ter vervanging van een republikein eeu conservatief tot lid van den departementaleu raad gekozen. PORTUGAL. De Portugeesche regeering gaat voort met het nemen van strenge maatregelen tegeu de studenten, die zich bij de republi- keinsche beweging hebben aangesloten. De Lissabonsche studentenvereeniging is ont bonden en alle openbare bijeenkomsten der studenten zijn verboden. De beweging in de straten der hoofdstad is ten gevolge van het strenger optreden der politie geheel bedaard. Allen, die wegens deelneming aan de straatrumoeren in hechtenis zijn genomen, zullen morgen terecht staau. De regeering is vast besloten bij haar krachtiger houding te volharden en verdere betoogiugen in de straten le verhinderen. DUI TIC LAUD. Het bestuur der mijnen Shunrock, ilibeinia c. a. herft de eischett der mijn werkers van de hand gewezen. Degi'droe vergaderde mijnwerkers hebben Dierlijk besloten hunne eischen te herhalen en - zij opnieuw geweigerd worden den g het werk te staken. ZWEDEJf. De regeering heeft op de vertitgart lijke vraag van den Duitscheu gezant 05 deelneming van Zweden aan de confa - tot bescherming van arbeiders gearit»^en, dat zij vurig wenscht door geschikte 1 deu toestand der werklieden te verbs - en dus gaarne zal deelnemen aan eentheef ferentie, welke zich de bereiking vuwele doel voor oogen stelt. der SERVIË. De Skuptschina nam het wetsoaden aan, waarbij den minister van finAaP' machtiging wordt verleend tot het ten van een leening van 26.600,000 franitoni het aankoopen van de Servische spoon door den staat. E G V 1» TE. Uit Aden wordt van 16 des seind, dat de Engelsche expeditie, dag1 naar Bulhar is gezonden om den staj 0DR Somalis te straffen, is teruggekeerd dan 20 hunner gedood, bunue kraai brand, hunne waterputten vernield e vee buitgemaakt te hebbeu. Van de ditie werden 17 inlandsche soldaten s Van inlanders van het Victoria mes te Zanzibar brieven ontvangen, waai meld wordt, dat Muanga met behu Europeanen den troon van Ugandi wonnen heeft. Er werd geducht get: en koning Kalema met zijne Atf bondgeuooten werden geheel vent Slechts enkelen zijn aan de algemeens ting ontsnapt. Tijdens het gevecht een schip met een groot aantal Art00B en eene boeveelheid kruid en wapenvo^0'' iu de lucht. Alle opvarenden werde^e' dood. Uganda is nu iu handen van M ver en de Europeanen. BRAZILIË. Volgens berichten, te Lissabo °Pe Rio de Janeiro ontvangen, heeft maaitop Da Fonseca, het hoofd der Braziliaa'0'-' republiek, zichzelven een dotatie tori «r van f60,000 en aan elk zijner miij11'' f 13,000 doen uitkoeren. Ook zijn (f zoldigingeu der ambtenaren verhoogd. De minister van financien voorziet deze uitgaven door het uitgeven van 1 A kistbiljetten, maar de bankiers weigerei 1 aan te nemen en reeds hebben de voon ste bankiers van Rio de Janeiro eeD komst gehouden, ten einde tegen het v| uitgeven van papieren geld te protest! De minister van financien, Barboijcgr nu een nieuwe bank oprichten met dto kapitaal van f240,000,000. Deze J^j moet spoorwegen laten aanleggen et bare werken laten bouwen, maar het OM vindt weinig bijval. Alleen omdat lilc plan niet voor uitvoering vatbaar ai hebben de ministers van binnenla zaken en openbare werken hun ontsl d'te nomen. Van het geheeie plan zal v 'K delijk niets terecht komen. l0i, OOIT-IN BI E. fi' Batavia, 15 Januari. "e Fe' Aan het bericht over den aanvt ZU inboorlingen vau Flores op de ei) dM onder leiding van den mijn-ingeniet 'D Schelle gedaan, moet nog worden Ob voegd dat bij die gelegenheid de heerj man, posthouder te Endeh op Zuid-5 Rltl zwaar is gewoud. Ob Ce dit Oh dit it da dit dit van dor] om ichi Op met gen ie I oei loO geb ven hou uaa halt wet OM d:tc De directeur van binuenlandscb heeft aan de regeering voorgesteld de residentie Amboina de arakpacb schaffen en den invoer van sterkei aldaar te verbieden. PEK TELEGRAAF. NEW-YORK, 18 Febr. Volge laatste berichten uit Holonalu (San; dit eilanden) heeft de regeering bij de dit zingen de nederlaag gelegen. De tegf *fj ders van de regeering hebben na de dit derheid in de kamer verkregen. Ot LONDEN, 18 Febr. Aan de 1 0! wordt i. d. 17 Febr. uit Durban f 31 dat in de geheeie Zuidafrikaansche re; Bi verzoekschriften worden onderteekend,1 der regeering wordt verzocht alle nj q! liugen, met name de Nederlanden het bekleeden van staatsbetrekkinget dj sluiten. j PEST, 18 Febr. Graaf Andraseyit L leden. I ATHENE, 18 Februari. De noemen de inlichtingen, in het parlement omtrent Kreta gegeven, en verzekeren dat de toestand er' Q<

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2