-1 Feestterrein vonr de aanstaande Lustrum feesten en liet Feestgebouw te plaatsen aan de zijde van de Baamsteeg lusschcn de beide schoollokalen. Aan de orde is 7". I'e verzoeken van F. O. De Vries en A. Verhoog Jz. ter brkomiug van grond aan de Gedempte Volilersgracht. De heer Fockema Andreae wil nog everi namens de commissie van financiën in 't kort de bezwaren aangeven die dit college tegen het voorstel van burg. en weth. heeft en die in bet rapport der commissie zijn af gedrukt. De heer Van Hamel zal voor het voorstel van burg. en weth. stemmen; alleen zou hij willen bepalen dat de kooper van den grond tot bouwen verplicht is. ilet dagelijksch bestuur kan zich met den wenk van den heer Van Hamel vereenigen en neemt die bepaling in ziju voorstel over. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu aan genomen dat 1°. niet meer voor den openbaren dienst bestemd is een strook gemeentegrond, groot ongeveer 44 centiaren, grenzende aan perceel sectie H. n°. 1967, en niet onder de ge nummerde perceelen opgenomen, en 2°. Uien grond in eigendom af te staan aan A. Verhoog Jz. en van hem in eigen dom over te nemen een strook grond be kend onder sectie H. nu. 1967, groot onge veer 14 c ntiareu, nader op te meten, een en ander onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Teil slotte worden nog zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd: 8°. het tweede suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1889, voor- luopig vastgesteld op f 1373.79, en 9°. het voorstel tot wijziging van de in structie vau deu lector in de verloskunde. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. LElDKÜi, 13 Februari. Bij de handelingen van de Leidsche Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde ziju gevoegd de levensberichten van de vol gende afgestorven leden W. J. Van Gorkom, door dr. J. B. Kan; mr. Jacob Leonard De Bruyn Kops, door jh. mr.J. K. VV. Quarles van Ülfordjhr. mr. Willem Cornells Mary De Jonge van Ellemeet, door F. Nagtglas; mr. C. A. Chais van Buren, duur uir. C. M. J. Willeuinier; dr. Lode- wijk Willem Ernst Rauwenhoff, door dr. A. Kueneudr. P. A. Tiele, door Mar- tinus Nijhoft'; J. O. H. Nolet de Brauwere van Steeland, door dr. P. Alberdiugk Thijm; Willem Hofdijk Jacobsz.door J. G. Fre- deriks; mr. Marinus Verbrugge, door F. Nagtglas; Abraham Johannes De Buil, door dr. H. C. Rogge; Jacobus Adriaan De Bergh, door F. Smit Kleine; dr. Willem Bisschop, door dr. VV. N. Du Rieu; Jan Jacob An- tonie Goevcmeur, door dr. VV. Hecker; mr. J. S. G. Koning, door mr. J. A. Feith; J. Douwes, door dr. J. OfTerhau» Lzn.dr. Thomas Theodorus Hendrikus Jorissen. De heer dr. H. J. A. M. Schaep- mnn, lid van de tweede kamer der staten- generaal, zal op Donderdagavond 20 dezer als spreker optredeu voor de leden vau het studentengezelschap #L)octrina', en wel op de eetzaal der sociëteit Minerva. Meldden we gister dat eene herstem ming zal moeten plaats hebben voor een president van het Leidsche studentencorps eu dat bij de eerste stemming de heereu Th. B. Pleyte en Michiels van Kesse- uich het grootst aantal stemmen op zich vereeuigden, thans kunnen we melden dal beide heeren voor et-ue heistemming niet in aanmerking wensciien te kouien, zoodat eene geheel vrije stemming nuodig is ge worden. Tot commissaris-president van de com missie van orde en vertegenwoordiging van de sociëteit Minerva is gister gekozen de heer G. li. M. Delprat. Tot commissaris sen tot nazien van het beheer van het af getreden societeitsbesluur zijn gekozen de heeren G. VV. Eekhout, C. E. Van Marie en J. VV. Schorer. Op de gisteravond gehouden leden vergadering der Leidsche Zangvereeniging werd met algemeeneu bijval de inededeeling vau het bestuur vernomen dat de heer Th. Enderle, hoofdonderwijzer aan de muziek school der Maatschappij voor Toonkunst alhier de plaats van den zoo onverwacht vertrokken directeur en oprichter der ver- eeniging zal innemen. Het vergevorderde seizoen, de korte studietijd die nog zou overblijven maken de voorgenomen uit voering ditmaal onmogelijk. De vereeui- ging die door de eerste uitvoeringen ge toond heeft zich naast anderen van dien aard te mogen en te kunnen handhaven uioge on Ier haten nieuwen directeur duur toevoer van versche krachten tot nieuwen bioei komen. Gisteravond vergaderden in het lokaal vNut en Genoegen" (ingang schoolsteeg) de dames eri heeren die zich de keuze als jury leden hadden laten welgevallen, en de uil- voerende commissie voor den in dezen zomtr te houden wedstrijd voor werklieden en leerlingen. (Jit de enorme opkomst bleek dat de belangstelling in deze zaak bizunder groot mag genoemd worden. De voorzitter, de heer Adr. J. Van Ach terberg, opende de vergadering met een op wekkend woord; hij wees er op dat al wat hier zou geschieden zou zijn in het werke lijk belang van di u handwerksman, die vau zijn kant getoond heeft dit te begrijpen. Niet minder toch dan 308 inzenders hebben zich aangemeld. De secretaris gaf nu kennis van de inge komen stukkeu, waarbij kennisgevingen van den heer L. M. De Laat de Kanter, eere voorzitter en dr. D. De Loos, ondervoorzitter van du uitvoerende commissie, dat zij tot hun leedwezen op deze vergaderiug uiet tegenwoordig kumlen z:jn. Nog eenige an dere heeren hadden van hun verhinderd zijn kennis gegeven. Geene bijeenkomst, zei de voorzitter, is zoo belangrijk voor ons als deze, omdat ze ons toont dat onze pogingen geslaagd zijn. Deze wedstrijd is de eerste in ons laud die op dezen voet gehouden wordt. Hier kunnen de werklieden hun werk op eigen uaum be kroond zien en ook uit hun midden jury leden kiezen. De hier gekozen juryleden zijn naar de ineening der commissie voor hunrte taak volkomen bevoegd ten gegrond oordeel uit ie spreken over de inzeudingeti. Nogmaals zette spreker in breede trekken doel en in richting van den wedstrijd uiteen; we heb ben dat echter reeds vroeger van andere ver gaderingen gemeld. Van de verschillende vakken zijn het daarachtergevoegde aantal inzenders opge komen Ier mededinging: Beeldhouwers (houtsnijders) 6, boekdruk kers (typografen) 4, boetseerders 3, behan gers 6, boekbinders 3, cement a erkers I, decoratieschilders 19, goud- en zilversmeden 2, glasschilders 1, houtdraaiers 3, horloge makers 1, instrumentmakers (pbysiscb) 8, instrumentmakers (chirurgicaal) 2, kant werksters en bloemenmaaksters 10, kappers 2, kleederniakers 6, koper-en blikslagers 10, kuipers 5, lederwerkers en zadelmakers 11, loodgieters en zinkwerkers 6, machinewer kers 2, inaudenmakers 4, mattenvlechters 1, metselaars 9, meubelmakers 12,nettenknoopers 3, penteekenaars 6, petten mutsen- en hoe denmakers 2, photografen 1, pottenbakkers 1, preparateurs 1, scheepstimmerlieden 3, huisschilders 15, schoen- eu laarzenmakers 21, sigarenmakers 31, smeden 21, rijtuig- smeden 3, steenteekenaars (lithografen) 2, steenhouwers 6, stoffeerders 1, stukadoors 1, timmerlieden en wilwerkers 44 en wagen makers 9, te zamen 308. Nu lichtte de president op zeer uitvoerige wijze den leiddraad (iu druk verschenen) voor de juiy hij de beoordeeliug der inzen dingen toe en beantwoordde hij de naar aan leiding daarvan gedane vragen, die voor 't meereudeel als vau technisclien aard hier buiten bespreking kunnen blijven. Na het afdoen der werkzaamheden dankte de presi dent de drie dames en daarna het groot aantal opgekomen heeren voor hunnen, door hunne opkouist te dezer plaatse, betoonden ijver. De heer VV. Kok bedankte deu heer Van Achterberg, uit naam van de juryleden, voor zijne uitmuntende en zaakkuudiga leiding. Gisteravond trad in de vierde Vólks- bijeenkomst in dezen winter op de heer S. P. Perdijk van Leiden. Hij besprak met veel talent ouzen dichter J. J. L. Ten Kate en hield daarmede op zeer onder houdende wijze zijn gehoor bezig. Dat gehoor was wederom vrij klein, zooals dit in den laatsten winter het geval schijnt te moeten zijn, en bestond bijna geheel uit bezoeksters. Moge dit laatste den spreker al bizonder welgevallig zijn geweest, het feit dat de volKsbijeeukomsten in het Nutsgehouw maar niet tieren wil len, doet zeker ieder met ous ook déurom te meer verlangen uaar een spoedigen we deropbouw vau de Slads-Gehoorzaal waar het publiek zich bij de bijeenkomsten nim mer onbetuigd liet. Zooals gister reeds gemeld er wacht ons een heerlijk kunstgenot. In den schouw burg zal Zaterdagavond 22 dezer optreden de zoo als uitmuntend bekende eu tevens ook hier zoo geliefde zaugeres Sigrid Ar- noldson, première chanteuse de 1' Opéra comique te Parijs, met medewerking van den Amstcrdamscheii pianist Johan Wijsman. Wie deze uitstekende zangeres meer ueeft gehoord zal zeker niet nalaten dit Mn KV as .Mk. TT- kunstgenot van de edelste soort nogmaals ie gaan suiaken wie ze niet hoorde, zal zich haasten met haar heerlijk geluid eu be vallige voordracht te gaan kennis maken. Zoo is ten minste onze meaning, en we hopen voor den kunstzin van onze stadgenooten dat zij in deze uiet ons niet te zeer ver schillen. Een volle schouwburg toone dat deze verwachting niet wordt beschaamd. Door een noodlottig toeval is gister in den vroegen ochtrnd de Leidsche onderwijzer O. in de sloot terzijde van den Oegstgeester- straatweg, even voorbij den eersten lol, door verdiinking om het leven gekomen. Op Maandag 24 dezer zal te Zoeter- wou.le de verkiezing plaats hebben van elf leden voor de commissie uit de ingezetenen ter beoordeeiing van het ontwerp lot giens- verandering tusschen de gemeenten Leiden en Zoeterwoude. OFKICIFFL.F HFKICHTK*. Bij kon. besluit is de vice-admiraal J. B. A. De Josselin de Jong, met ingang van 1 Mei, eeivol ontheven van de waarneming der betrekking van directeur en comman dant der marine te Willemsoord en bevel hebber in de stelling vau Den Helder, ouder dankbetuiging vau de door hem in die betrekkingen bewezen goede diensteu, en de waarneming dier betrekkingen opge- drageu aan de schout-bij-nacht C. 11. Bo- gaert, terwijl met dieuzelfden datum de be trekking van directeur en commandant der marine te tlellevoetsluis, alsmede van be velhebber in de stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet, is opge dragen aan den schout-bij-nacht N. Mac Leod zijn benoemd tot commies der posterijen van de 4e kl. 11. J. J. L. Gout en F. J. Mijnssen, thans surnumerairs der pos terijen is aan mejuffrouw H. H. Abels, geboren te Kaiserawerth (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver eischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager ouderwijs. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. BLNNENLANDSCHE BERICHTEN Bij beschikking van deu minister van binnenlandsche zaken is met wijziging der beschikking van genoemden minister met ingang van 1 Mei 1890, de gemeente Dordrecht aangewezen als standplaats van den districtsveearls Th. G. Van Rijs- sel, thans voorloopig gevestigd te Klaas waal. De minister van oorlog heeft per soonlijk ouderzoek ingesteld naar de geschikt heid van het voormalige rijksgesticht Ommer schans voor een fok- en remonte-depót. Eene dergelijke inrichting in België zou tot voor beeld genomen worden. Nv. d. D.) De secretaris der legatie, jhr. Van Citters, thans tijdelijk bij de Nederlandsche h-gatie te Berlijn, wordt met l April werk zaam gesteld bij het ministerie van buiten- landsche zaken. Aan het diner, hetwelk Woensdag 19 dezer door den minister van buitenlandsche zaken ter eere van 's konings verjaardag zal worden gegeven, zullen genoodigd worden de hoofden van gezantschappen of hunne zaak gelastigden, de presidenten der hooge staats lichamen en andere burgerlijke en militaire autoriteiten. Naar wij vernemen zullen de eerste machinisten in het vaste korps van de marine met 1°, Mei a. s. in rang worden gelijk gesteld met de fortificatie opzichters der landmacht. NR. Cl.) De komst te 's Graveuhage van de adjudanten van den president der Fransche republiek, heeft tot doel met den minister van buitenlandsche zaken overleg te plegen over de regeling der arbitrage betrekkelijk het Surinaamsche grensgeschil. i Da klassieke ietteren in dienst der Christelijke archmologie en apologetiek" is de titel vau het hoofdartikel iu de Februari - aflevering van de Katholiek. Dr. Th. Borrel behaudelt daarin op breede wijze de disser tatie, w.iarunede pater C. Wilde S. J. de echtheid verdedigde van deu voor de geschie denis des Christendoms zoo - ewichtigen brief, door Plinius den jonge aan keizer Trajanus geschreven, en op welke hij aan de Leidsche universiteit tot doctor iu de klassieke letteren cuin lande gepromoveerd werd. Onder bibliographisch opzicht is niet alleen het stuk, maar ziju ook de uitgebreide noteu merkwaardig. Deze iuteressante studie van deu geleerden schrijver wordt vervolgd.'' Onder de lotelingen voor de nationale militie zijn gisteren te 's Gravenhage we derom socialistische strooibiljetten tot op- Jiitsing tegen den militairen dienst rond gedeeld. De biljetten werden iu beslag genomen. De verspreider, zelf een loteling, is bekend. De hoofdagent van politie Veldhuyseu te 's-Hage is gisteren middag aldaar iu het Voorhout van bet voorbalkon van een tram wagen gevallen, met het gevolg dat de wagen hem over de borst ging en de oppassende politiedienaar reeds overleden was, toen hij in den schoowbnrgpost werd binnenge dragen. Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Delft is benoemd de heer M. Nassau Noordewier aldaar. Op de gisteren gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van de maatschappij van landbouw te Woerden is een crediet van f800 toegestaan voor de later te houden tentoonstelling, Dinsdag kwam het te Amsterdam onder de sjouwerlieden der Handelskade weder tot eene kleine werkstaking. Toen namelijk tot het lossen van De Rotterdam, van Leeds komende met eene lading van 700 ton slakken, door de gewone ploegen zou worden overgegaan, ontstond ontevreden heid bij twee der drie ploegen die het werk zouden verrichten, omdat aan de eene ploeg 300 ton, aan elke der beide andere niet meer dan 200 ton werd toegewezen. De ontevredenen, die bovendien 2 cent per ton meer eischten, staakten, wijl hunne grief uiet weggenoin >n en aan hun eiseh uiet voldaan werd, den arbeid. De baas onder- haudelde alsnu met het losse volk van eene in de nabijheid liggende leege ertsboot, doch dezen werden door de stakers met geweld belet hunne plaats in te nemen. De Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde te Amsterdam, welke getuigschriften toekent aan de leden, die een belangrijke nieuwigheid op het gebied van het plantenrijk gewonnen of ingevoerd hebben, heeft, ter beoordeeling daarvan, vaste commis9iën iu het leven geroepen. Leden dezer vaste commissiën ziju o. a. voor de bloemen- en planten commissie de heeren: J. J. Kruyff te Sassenheim, adjuuct- secretaris, jhr. E. A. Barnaert te Voge lenzang. Voor de wetenschappelijke commissie o. a. de heeren dr. W. F. R. Suringar te Leiden, onder voorzitter; dr. J. G. Boerlage te Leiden, adjunct-secretaris, dr. H. Bourse Wils te Leiden, dr. J. H. Wakker te Oudshoorn. Tot het verkrijgen der getuigschriften wordt de gelegenheid gegeven op bijeen komsten der leden van de maatschappij, die op vaste tijden te Amsterdam en bij uit zondering ook elders gehouden worden. De invloed der hooge steenkolenprij- zen doet zich ook reeds merkbaar bij onze verkeerstarieven gelden. De Drentscke stoombootmaatschappij zou volgens enkele berichten reeds genoodzaakt zijn daardoor hare tarieven te verhoogen of de diensten in te krimpen. Voor de betrekking van hoofd der Noorderschool te Assen, jaarwedde f 1000 met vrije woning en tuin, hebben zich aangemeld 215 sollicitanten; voor die van hoofd der nieuwe school aldaar, jaarwedde f900 en vrije woning met tuin, 209; voor een onderwijzer, met hoofdakte aan laatst- gemelde school, jaarwedde f 750, 71, eu voor een onderwijzer of eene onderwijzeres aan die school, jaarwedde f 500, 43 solli citanten. UKMENUDE BERICHTEN Te Parijs is eeu bijzonder fraai, door Margareta van Valois in renaissancestijl ge bouwd hotel uitgebrand. Een der bewoners, de graaf van Osborne, die 's ochtends te 7 uren in zijn bed bij eene kaars couranten lag te lezen, liet de kaars vallen, welke de bedgordijneu vlam deed vatten. In tien mi nuten stond het gebouw in brand en sloegen de vlammen uit vijftien vensters tegelijk. De bewoners moesten grootendeels over de daken ontvluchten en de allerkostbaarste boekerij des heeren Osborne, welke vier salons vulde, is geheel verloren gegaan. De waarde van de kostbare boekerij van den graaf van Osborne, welke door hel afbranden van zijn woning te Parijs is ver nield, wordt op 2,000,000 francs geschat. De graaf bezat kostbare bandschriften en boeken over de geschiedenis der Stuarts en over de geschiedenis van Italië en Spanje. Er waren boeken bij, waarvoor 40.000 fr. per stuk was betaald. Het kolenvervoer van Duitscbland naar Belgie vermindert sterker loopt nu maar één extra kolentrein per dag op de liju Gladbscb Roermond—Autwerpeu.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2