BINK EN LAN DSCHE BERI0H TEN BUITENLANUSCHE BERICHTEN. Bta is -' w e* w n et 4T3 an* j e«L nar* Kappers: B. Q. Dufrenue, A. H. Coutu rier en A. Q. Hoppezak, allen alhier. Kleedermakers en kleedermaakstersP. J. Stefanus, II. M. Van der Burg en YV. Met selaar, allen alhier. Koper- en blikslagers: A. II. Moote en De Zwijger, te Leiden en J. F. Schneider, te Katwijk aan Zee. Kuipers: H. J. La Bree Jr., J. Vorst en llemerik, allen alhier. Lederwerkers en zadelmakers: II. C. Dijk, te Alfen en H. C. Karsieus en YY'illemse alhier. Loodgieters en zinkwerkers: YV. T. En gels, J. G. Mathol en 11. De Kier, allen alhier. Machinewerkers: C. Bouger en S. Bar- ueveld, alhier en J. F. Schneider, te Kat wijk [aan Zee. MandeumakersJ. Pont, J. M. Ilaale- bos en A. C. Mulder, allen alhier. MattenvlechtersA. J. Binnendijk en 11. G. YVeckwerdt, alhier en YV. Van Schaik, te Noordwijk. Metselaars: W. C. Mulder, J. J. Hassel- bach, J. Filippo en H. De Munuik, allen alhier, en C. Kruis, te Katwijk aan Zee. MenbelmakersYV. 11. Broesterhuyzen, C. A. Simonis, YV. Van der Heyden eu H. Bonders, allen alhier, en Brijne, te Lei derdorp. NetteuknoopcrsM. YV. Jaeger en D. Meerburg, alhier, en J. Bent te Katwijk aan Zee. PeuleekenaarsD. E. C. Knuttel, A. J. Nieuwenhuis en J. A. Hueber, allen alhier. Petten, hoeden en mutsenmakers: C. YV. Timmerman, C. H. Visser en H. C. Van Noort, allen alhier. Photografeu: J. Goedeljee Jr. en J. Van Dam, alhier, en A. Korenhof, te Oegst- geesl. Preparateurs: P. J. Van der Meer, A. G. Dreschler en J. Büttikofor, allen alhier. Pottenbakkers: A. Draaisma, te Leider dorp en J. Filippo en Bik, alhier. Rijtuigsmeden: T. J. Bousie, alhier, J. U. Van den Berg, te Oudshoorn en D. J. Geesink, te Voorschoten. Scheepstimmerlieden: A. Pannevis en D. Boot, te Alfen, en P. Meerburg, te Kat wijk aan Zee. Schilders: J. Kerkhoven, te Oudshoorn, en L. J. Cohen, J. Boon, J. YV. Janssen- en P. Marks, allen alhier. Schoen- en laarzenmakers: A. De Hen, P. Janssen, D. M. Slechtenhorst, J. G. A. Van den Upwich en VV. F. Jongbloed, allen alhier. Sigarenmakers: B. E. Stijger, D. F. Mayer, beiden alhier en G. T. Voorwijk, te Amsterdam. SmedenJ. Brevée, Q. Brummelkamp, C. H. Fles en J. J. Van den Berg, allen alhier, en D. J. Geesink, te Voorschoten. Steenteekenaars (lithografen)P. J. Trap, A. J. YVendel en (3. J. Bos, allen alhier. Steenhouwers: D. G. C. Knuttel, P. J. Van Venetie, J. Van der Horst, J. Filippo en P. Cossé, allen alhier. StoffeerdersE. J. Reinke, P. Van Driel en R. De YVilde Rz.allen alhier. Stukadoors: M. Bos, YV. Kok en A. Boekwijt, allen alhier. Timmerlieden en wirwerkers: YV. Kok, J. P. De Koning, YV. C. Mulder, N. De Zwart, eu J. Bink, alhier, en YV. Van Rijn, te Soeterwoude en J. Cranenburg, te Voorschoten. YVagenmakersA. Van de Ameele, te Oegstgeest, J. M. Bakker, te Sassenheim eu J. H. Van den Berg, te Oudshoorn. Nadat nog door enkele werklieden in lichtingen waren gevraagd omtrent bet in vullen der kaarten t n de voorzitter die vragen had beantwoord, bracht deze de heeren van het stembureau hartelijk dank voor hunne moeite eu riep hij de vergaderden een tot weerziens op de tentoonstelling toe. De bovengenoemde heeren hebben allen reeds een schrijven, meldende hunne be noeming, ontvangen, 't Is voor de commis sie te hopen dat zij zich hunne benoemin gen zullen laten weggevallen, aangezien de commissie dan wederom voor nieuwe moei lijkheden zou staan; vooral met het oog op de vergadering van juryleden en commissie, die nog voor 15 Februari a. s. moet wor den gehouden. Het aantal inzendingen voor den wedstrijd is zóó bizouder groot, dat Duitengewone maatregelen zullen moeten genomen worden om de voldoende ruimte te kunnen verzekeren. Eene tentoonstelling van schilderijen van meesters van uitmuntend klinkenden naam wacht onze kunstlievende stadgenoo- ten. In de ongeveer onbeschadigd gebleven benedenvoorzaal van de stadsgehoorzaal zul len van af Zondag a. s. gedurende enkeie dagen worden tentoongesteld een achttal heerlijke schilderijen, waaronder vooral eeue groote bekendheid hebben gekregen bet kloeke doek van professor E. Neide, van de kon. kunstacademie te Königsberg, ge titeld Level,smoede", en dat van professor Graef te Berlijn, getiteld „Felicie". Boven dien zullen nog zes prachtige Rubensschilde rijen daaraan worden toegevoegd. Uit tal van plaatsen in het buitenland kwamen omtrent deze kunstwerken van grooten omvang en onschatbare waarde zeer gunstige berichten in. Zoo meldden de huitenlandsche bladen met veel lof van eene tentoonstelling dezer kunstwerken te Berlijn, Weeiirn, ISuda-Pest, Antwerpen en vele andere groote steden van Duitschland, Oostenrijk, Holland, België, Engeland eu Frankrijk. Maar ook in de groote bladen van ons vaderland lazen we beoordeelii.geii in zeer waardeerenden zin en 't zijn vooral „Levens moede" en „Felicie" die overal met bizon- deren lof genoemd werden en aanhoudend grooten toeloop van kunstlieveuden ver wekten. Dat dit ook hier wel 't geval zal zijn betwijfelen we geenszins. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Dec. 1889 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 151 kinderen, waaronder -1 levenloos aangegeven, overleden 95 personen, en wel beneden 1 jaar 17, 15 jaren 17, 514 jaren 3, 1420 jaren 2, 2050 jaren 11, 5005 jaren 6, 6580 jaren 24, boven 80 jaren 9, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 6 klierziekte, rhachitissyphilis 2absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 1kanker 9waterzucht- scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- scheupoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen trismusepilepsie 1apoplexie 5 hersenziekten, krankzinnigheid 3, rugge- mergslijden, paralysis 1, keel- en longte ring, bloedspuwing 7, croup kinkhoest 3, acute ziekten der ademhalingsorganen 15, chrou. ziekten der ademhalingsorganen 11, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 3 organ, bartgebrekenaneurysma 2, augina, diphtherina diarrhoea, dysenterie 5, cholera nostras acute ziekten der spijs- vertering8werkt. 2, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 7, ziekte dn. organs urogenitalia 2, ziekten van liet kraambed gewelddadige dood 1verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 2. In het jaar 1889 werden bij de Kweekschool voor Zeeraart alhier 263 jongens voor den zeedienst aangenomen, tegen 245 in 1888 en 216 in 1887. Den In Januari jl. waren er 149 jongens aanwezig. Op 24 Februari zal, aan het gebouw van bet provinciaal bestuur, wordeu aanbe steed: liet maken, levereu en plaatsen van meubelen in de gebouwen der rijks-universi teit alhier, gedarende het jaar 1890. liet schoolverzuim op de openbare lagere school in de Heerenstraat te Zoeter- woude bedroeg in 1889 ruim 6 pet. en dat op die in het dorp 11 pet. De redenen van dit verzuim zijn voornamelijk bet verrichten van hoishoudelijken arbeid en bet oppassen van jongere kinderen. (IFCICIKKIii: BEKICHTKW Bij koD. besluit is benoemd tot eerste- klerk bij de alg. landsdrukkerij, de tweede- klerk bij die inrichting, J. F. C. Eehre; is pensioen verleend aan: J. il. B. Diks, ouderw. aan eene op. lag. school te Rotterdam f162; C. Van Leeuwen, id. te Herkingen, f125; A. Van Duyl, id. te Rotterdam, f543; J. Van Zuilen, hoofd eeuer op. lag- school te Surhuisterveensterheide, gem. Acht. karspelen, f517; S. M. Gretser, onderwij zeres, hoofd eeuer op. lag. school voor meisjes te Gouda, f702; A. Voerman Vol kers, onderw. aan eeue op. lag. school te Hoorn, f517; S. De Bak, hoofd eener op. lag. school te Zuidzande f734; J. Pioegs- ma, onderw. aan eene op. lag. school te Leeuwarden, f534; J. L. Schenkel, hoofd eener op lag. school te Assen, f834; B. Kouwenbergh, leeraar aan R. H. B. S. en aan de burgeravondschool te Tilburg, f 1180; J. F. Pfennings, leeraar aan de R. H. B. S. te Helmond, f 1200; dr. H. Van Ca- pelle, insp. van het staatstoezicht op krank zinnigen, f 1792; L. Swart, districts-veearts f 617J. A. Leers, leeraar aan de burger avondschool te Maastricht, f49. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non activiteit gestelde otficiereu enz. ouet 16 Febr. e. k.: luit. ter zee le kl. B. J. G. Volck, thans op non-activ., id. J. P. Van Rossum, van het wachtschip YVillems- oord, id. 11. P. Netscher, id., en id. 2e kl. YV. D. H. baron Van Asbeck, thans op non-activiteit, allen gedetacheerd te YY'il- lemsoord om dienst te doen bij den torpe- dodienst; idem le ki., F. M. Van Gels dorp, van wachts. Hellevoetsluis, op rol Marnix en gedetacheerd aan boord torpedo- logeuentscliip Amslel, en id. 2e kl., L. N. lie Bruyne, thans op non-activiteitidem F. E. baron Mulert, van wachtschip Am sterdam, op rol Marnix eu gedelach. aan lioord torpedo logementschip Y'ulkaan; id. le klasse J. YV. A. F. Van Maren Bentz van del) Berg, en id. F. C. V. Zwaanshals, beide thans op non-activiteit, op wachtschip Willemsoord; id. 2e kl. J. 11. Hummel, thans nou act. op wachtschip Amsterdam. Van doorgaans welingelichte zijde wordt ons verzekerd, dat het gelieele kabinet zich bij de aanvraag om ontslag van den lieer Keucbenius heeft aangesloten. Waarschijnlijk slechts voor den vorm, ■laar het niet te verwachteu is, dat Z. M. de koning het ontslag der andere ministers zal aannemen. {Fad.) Het D. v. Z. II en 's Gr. vernam gunstige berichten van het Loo omtrent den gezondheidstoestand van het koninklijk gezin. ii. M. de koningin, welke wegens zware verkoudheid verplicht was zich van de buiten lucht te onthouden, is Maandag jl. weder uitgereden. Tot hen, welke worden genoemd als in aanmerking te komen voor de betrekking van gouverneur vau Curasao, zou ook de heer M. A. D. Jolles, burgemtester van Assen behooren. (N. Pr. As. Ct.) Door de politie te 's tlage is aange houden eene huishoudster, welke de afwezig heid buiten de stad der familie, waarbij zij aldaar dienstbaar is, aangewend heeft om een belangrijke hoeveelheid huisraad en an dere voorwerpen te ontvreemden. Den aldus verkregen buit had zij bier en daar iu vei ligheid gebracl.t. Sedert eenige dagen is, naar wij ver nemen, een bediende van een kassiersfirma te 's tlage voortvluchtig, terwijl de zaken die aan ziju beheer waren opgedragen, ge bleken moeten zijn zich niet in orde te bevinden. (-D. v. Z.-ll en 't Gr.) Door de te Rotterdam gevestigde Zuid Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen zijn in de maand Januari 1890 de volgende onderscheidingen toegekend: Aan G. Basroger, kapitein van het Fransche stoomschip Emma van Havre, de gouden medaille, voor de redding der equipage en passagiers, le zauuen ongeveer 500 personen, van het Nederlaudsche stoom schip Leerdam, den 16 December 1889 door aanvaring in de Noordzee gezonken. Aan B. G. Bruinsma, kapitein van het Nederlaudsche stoomschip Leerdam, den 16en December 1889 door aanvaring in de Noordzee gezonken, de gouden medaille voor de uitstekende orde, door hem na die aanvaring aan boord van zijn schip ge houden, eu de bedaardheid, waarmede bij de 500 aan boord zijnde personen in de booten deed overgaan, waardoor allen door kapitein Basroger, van het Frauscbe stoom schip Emma, later gered konden worden. Aan W. Lokker, schipper van de blazer schuit Qoeree n°. 24, de groote zilveren medaille, en aan de bij hem aan boord zijnde varensgezellen M. Lokker, C. Lokker Czn., J. Van Dam en A. Van liuyzen de groote bronzen medaille, voor de redding op 26 December 1889 van de nii 17 man bestaande equipage van het op den Hinder gestrande Eugelscbe stoomschip Winsloe, van Rotterdam naar Londen; en tevens aan al de begiftigden een op de redding betrekking hebbend getuigschrift. Te Alblasserdam is een vierjarig kind in een pot met kokend water gevallen eu daardoor zoodanig gebrand, dat het aan de gevolgen is overleden. De heer H. C. Schoevaart, stationschef bij de Holl. spoorweg-maatschappij te Kwa- dijk, wordt, met ingang van 15 dezer, over geplaatst naar Vogelenzang. De afd. Amsterdam van de Neder laudsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkuude, beeft besloten te Amsterdam van 13 tot 17 November 1890 eene nationale chrysanthemum tentoonstelling te houden. Het programma zal uit 12 nummers bestaan. Aan medailles en prijzen wordt ruim f 1000 uitgeloofd. Bij eeu binnenbrand, welke gisteren nacht te Amsterdam in de Korte Leidsche- dwarsstraat uitbrak, ontdekte men, terwijl de braudwachts aan het blnsschen waren, dat de bewoners 11. Ekker, vrouw en kind, in de slaapkamer nog in diepe rost waren. De officier eu de hoofdbraudwachts H. De Herder, Kok en Steinmetz drongen met levensgevaar liet brandende winkelhuis bin nen, en konden de in gevaar zijnde familie nog door een achterraam in veiligheid brengen. Man en vrouw waren door den rook bedwelmd, en werden bij buren ingebracht. Een nieuw onderzoek op het wrak vau de op den Amerikaanschen bol bij 't Nieuwediep gezonken ijzeren bark beeft weder tot geen resultaat geleid. Vau den naam van het schip was ook thans niets ontdekt; alleeu is men tot de overtuiging gekomen, dat het schip geladen is geweest met salpeter, daar lelige salpeterzakkeu uit het ruim werden opgehaald. Een zwart geschilderde bouten ra, van liet w rak geborgen, werd hier aangebracht. De sterfte te Arnhem was iu Januari 100 pet. liooger dan in dezelfde maand van 1889. Er zijn overleden 84 mannen eu 70 vrouwen, tegen 42 mannen en 41 vrouwen iu Jauuari 89. 'velen zijn bezweken aan longontsteking en pleuris. BELGIE. In de gisteren door de kamer van ver tegenwoordigers gehouden zitting heeft de heer Carlier, bij de behandeling der begroo ting van buiteulaDiieche zaken, den minister van dat departement ondervraagd over de geruchten omtrent verdragen, welke tusscheu Duitschland en België zouden gesloten ziju. De minister antwoordde, dat België zicb buiten alle verdragen houdt, behalve die, welke op zijne onzijdigheid betrekking heb ben. „Geen Belg," zeide de minister, „kan daaromtrent eenigen twijfel hebben gekoes terd. YVij gevoelen gelijke sympathie voor alle ons omringende natiën. En nu mogen zekere persoueu geldelijk voordeel putten uit verdichte of bij verrassing verkregen stukken, wij zijn vrij en willen ook verder vrij blijveu van elke verbintenis. Het feit, dat geen enkel lid der kamer tegen deze ver klaring zal opkomen, is voldoende om de openbare ineeuing in Frankrijk tevreden tc stellen." Fit 1VHKIJ H. llrt bericht van de Figaro, dat Eyraud, de vermoedelijke moordenaar van den Parijsclien deurwaarder Gouli'ë, te Philadelphia gevat is, wordt door de Tempt zeer beslist tegengesproken. Aan de prefectuur van politie was daarvan althans niets be- keud. Twee agenten der Parijsche geheime politie Saudais en Houillier, beiden oud gedienden in bet vak, zijn naar Amerika vertrokken, om bet spoor van Eyraud, dat men kent, te volgen, maar verder is de zaak nog niet gevorderd. Gabrielle Bompard is door den rechter van instructie naar Lyon gebracht. Men heeft daar een nauwkeurig onderzoek in gesteld, in hare tegenwoordigheid, naar hetgeen zij vertelde over de wijze, waarop bet lijk van den deurwaarder naar Milléry ia gebracht. De uitslag van liet onderzoek is geweest, dat alles wat Gabrielle Bompard daarover heeft verteld, volkomen onwaar moet zijn. Naar de waarheid wordt echter nog tevergeefs in deze geheimzinnige zaak gezocht. 8 PA KJE. De hertog van Montpensier, wiens plotseling overlijden vermeld is, was in 1824 geboren en de vijfde zoon vau koning Lodewijk Philips van Frankrijk, zwager van koningin Isabella van Spanje, vader van de eerste gemalin van Aiphousus XII. Zijne oudste dochter is met den graaf van Parijs gehuwd. De koninklijke familie te Madrid was in de opera toen het doodbericht kwam en keerde onmiddellijk naar het paleis terug. iiiTicn i,v\i>. De lieichsanzeiger bevat een kabinet schrijven van den Keizer i. d. 4 dezer aan den minister van koophandel. De keizer herinnert, dat hij bij de aan vaarding der regeering zijn besluit heeft te kennen gegeven om voor de verdere ontwik keling der wetgeving in gelijke richting te zorgen als zijn grootvader in christelijken zin deed voor dat gedeelte der bevolking, hetwelk zich in minder voordeeligen maat schappelijke!) toestand bevindt. Welk goed gevolg de maatregelen ook mogen hebben, tot dusver door wetgeving eu bestuur genomen ter verbetering van den toestand der arbeidersklasse, toch beantwoor den zij niet volkomen aan bet voorgestelde doel. Nevens de verdere uitwerking der wet op de verzekering der arbeiders moeten de bestaande wettelijke bepalingen omtrent den toestand der fabriekarbeiders aan een nader onderzoek worden onderworpen, ten einde op dit gebied nauwkeurig bekend te worden met de klachten en wenschen en daaraan zooveel mogelijk te geinoet te komen.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2