BINNENLANDSCHE BERICHTEN BUITENLANDS0HE BERICHTEN del, de slechte adelaar en leeuwen boven hare kolommen wil vervangen. Deze ine- dedeeling lokte 't applaus der aanwezigen oit, evenals toen 't portret van den heer Koopmans op 't scherm werd gi bracht. Nadat spreker nog een en ander uit de interessante verhandeling over „de misge boorte in de heraldiek", van den heer Lion te 's Hage, had medegedeeld en te kennen had gegeven dat er veel moest onaangeroerd blijven, bracht hij hulde aan zijn mede- kunstbroeders in de wapenkuust, die door hunne prachtige inzendingen, de belangrijk heid van zijn voordracht stellig zeer hebben verhoogd. De voorzitter richtte daarna een woord van hartelijken dank tot den heer Verster voer zijn uitstekende voordracht en wees er hem op, dat het langdurig applaudisse- ment, dat volgde, toen hij geëindigd had, hem een bewijs moest zijn, dat zijne hoor ders hem dankbaar waren voor het vele goede, dat zij gehoord, het hoogst interes sante, dat zij gezien hadden en voor de vele moeite, die hij zich getroost had om hun een nuttigen en aangenamen avond te bezorgen. De heer Verster heeft getoond volkomen op de hoogte van zijn onderwerp te zijn, waardoor het hem mogelijk was het volkomen tot zijn recht te laten komen. Terecht bracht de voorzitter hem daarvoor den dank van 't Genootschap. Hedenmiddag wilden in den Nieuwen Rijn bij de Kraaierstraatbrug twee schippers uiet hunne vaartuigen tegelijk door de brug varen. Dit was natuurlijk niet mogelijk, zoodat beide vaartuigen weldra in de opening beklemd zaten. Een der schippers klom toen op het vaartuig van den ander en eene kloppartij was hiervan het gevolg, zoodat de politie handelend moest optreden. Dat intusschen heel wat kijkers op den wal verzameld waren behoeft zeker wel niet te worden gezegd. Men schrijft ons uit Maassluis van 4 Februari Het heeft ZM. den koning behaagd L. Nieman, schipper van een blazerschuit te Maassluis tot broeder van den Nederl. Leeuw te benoemen. Die benoeming geschiedde naar aanleiding van het navolgende heldhaftige feit. Den 28sten November van het vorige jaar, kwam het stoomschip Yoxford, van Reval naar Rotterdam bestemd, met noodweer voor den Nieuwen Waterweg. De lading was door het verschrikkelijke weer over één kant ge raakt, op het oogeublik, dat men een wan hopige poging deed, om nog binnen te komen, sloeg het roer stuk, ten gevolge waarvan het schip op de gevaarlijke Maasdrooge strandde. Het was schrikkelijk stormweder en de 23 man, die daar aau boord waren zouden verloren zijn, als er geen hulp opdaagde. De reddingsboot,gestationeerd aan den Hoek van Holland kon niet uitloopen. In Maas sluis bad men ook al van die stranding tijding gekregen, en op het vernemen daarvan, be sloot schipper Nieman met zijn blazer uit- teloopen. De sleepboot Nieuwesluis bracht hem voor het gat, maar kon door de vreese- lijke zee niet buiten komen. De kapitein Klop van de sleepboot Zuid- Holland, had juist de influenza, maar hoo- rende wat er gaande was, zeide bij, de wiud zal het er wel afwaaien, ging aan boord, nam de Maassluiscbe reddingsboot met haar bemanning op sleeptouw, ten einde nog te redden, wat er gered kon worden. Het is zulk bar weer, dat de reddings boot al in het gat telkens vol water slaat. Daar komt de blazer van Nieman aan. „Kapitein mag ik een trosje opgooien," klinkt het." „Ik beb al mijn portie aan de reddingsboot," is bet antwoord," maar komaan, wij zullen het probeeren." Met veel zeemanschap en kalmte gelukt het den halfzieken kapitein én blazer én reddingsboot buiten het gat te brengeu- Daargiader ver zien zij de Yoxford zitten, de bemanning in het want, de noodvlag in top. En de schipper van de reddingsboot, hoe zeerob ook, kan niet besluiten, de tros los te gooien, want, komen bij de gestrande boot, daar is wel doen aan, doch de terug tocht moet over de Maasdrooge, en daar is de kans 100 tegen 1 van nooit terug te komen. En Nieman roept: „Los de tros maar, kapitein." „Houd wat op en neer." De beteekenia van die zeemanstermen waren. Ik ga het wagen. Blijf in de bunrt, kijk naar ons uit, en zie je, dat wij er onder door zijn gegaan, verte) dan aan vrouw en kinderen, waar wij gebleven zijn. De zeemanschap, de moed en het beleid dat een dergelijk waagstuk vordert, om de redding te doen slagen zijn niet te be schrijven. Met de minste weifeling zou de blazer van Nieman te pletteren zijn ge slagen. Genoeg hij slaagde in de redding, maar de zee was zoo verschrikkelijk, dat ieder der geredden dadelijk onderin moest, om niet overboord geslagen Ie worden. Goederen, die meu daar tot redding van boord wierp, wer- d-ju dadelijk weggeslagen. Na lang tobben, waren eindelijk alle 23 man gtred. Maar nu woei de noodvlag nog. Dat ding mag niet blijven waaien, zeide Nieman, een ander die dit ziet komt er op uit, en waagt zich voor niets. Nu is het ge makkelijker met zulk een kokende branden de bruiscbende wilde zee van dan aan boord te komen, doch Nieman waagt het, slaagt er in de vlag neer te halen, en komt weer behouden aan boord. Toen gaal het over do gevaarlijke Maas drooge het Biielsche zeegat in, en ook dat biengt men er goed af, zoodat men s' avonds weer in Maassluis zat. En toen zoo geredden en redders ge noeglijk onder een glaasje grog zaten en kapitein Thomson, geen woorden wist te vinden, om zijn edelen redder te bedanken, toen zeide Nieman: „Och kapitein, het is onder ons zeelieden de gewoonte niet, om elkander te betalen, als er een van ons op jelui kust strandt, dan hopen wij dat er uiannen gevonden zuilen worden, die hetzelfde doen." Dat is de man, dien de koning tot broeder van den Nederl. Leeuw heeft benoemd. Zijne medegezellen hebben de bronzen medaille en het loffelijk getuigschrift gekregen. Helaas de wakkere hoogst bekwame kapitein Klop, zien wij niet onder de beloonden ver meld. Ook hij heeft in menige redding een werkzaam aandeel genomen, en behoort tot die stoute kustbewoners, van wie men kan getuigen: „U revient a son premier amour." En die premier amour is mensohen red den, hoe dikwerf de boot ook door de schui mende golven omver gaat, hoe dikwerf de woedende storm ze terug slaat, zij geven het niet op, zij probeeren, en probeeren nog maals totdat zij slagen. Voor de koninklijke erkenning van hunne verdienste afkwam, had de heer jhr. E. Heemskerk Van Beest te 's Gravenhage een beroep gedaan, op het Hollandsche volk om die wakkere mannen een nationaal huldeblijk aan te bieden. En de natie liet zich niet onbetuigd, over al tot zelfs van het buitenland kwamen bij dragen in. Zaterdag 1 Februari ontvingen ten over staan van een gedistingeerd publiek L. Nie man, L. Spuy, J. Van Drimmelen, J. Bran denburg, L. Klop, uit de handen van jonkh. E. Heemskerk van Beest, elk een zilveren tabaksdoos, waarin hun heldenfeit was ge graveerd. De zaal in Diligentia te 's Hage was daartoe eenvoudig en netjes versierd. Ook verklaarde de heer Heemskerk Van Beest negen goudvinken voor de equipage van de Zuid-Holland gevangen te hebben, waar op een 10 guldenstuk aan kapitein Klop voor elk man, als belooning voor hun medewerking werd ter hand gesteld. Ofr'PICIKELK BKKICIITKV Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot no taris te Rotterdam, C. H. Van der Leeuw, candidaat-notaris aldaar. Bij kon. besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot bet aannemen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld H. VV. Mesdag, te 's Gravenhage, kunst schilder, ridder van het Legioen van Eer, waartoe hij door den president der repu bliek van Frankrijk is benoemd; officier de 1'lnstructioD publique, waartoe bij door Z. E. den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten vau Frankrijk is be noemd A. C. VY'ertheim, te Amsterdam, lid van de eerste kamer der staten-generaal, officier van het Legioen van Eer, waartoe hij door den president der republiek van Frankrijk is benoemd D. A. C. Artz, te 's Gravenhage, kunst schilder, ridder van het Legioen van Eer, waartoe hij door den president der republiek van Frankrijk is benoemd; D. Van der Kelien jr.te Amsterdam, directeur van hel Nederlandsch Museum voor geschiedenis en kunst aldaar, ridder 4de kl. der orde van den Leeuw eu de Zon, waartoe hij door Z. M. den sliah van Per- zie is benoemd A. Daniels, te Amsterdam, koopman en iudustrieel, ridder 5de kl. der orde vau den Leeuw en de Zon, waartoe bij door Z. M. den shah van Perzie is benoemd mr. P. N. Engelberts, te Zantvoort, bur gemeester, ridder der orde van Frans Jozef, waartoe hij door Z. M. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije is be noemd A. Van der Lugt, te Rotterdam, fabri kant eu koopmun, kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem door Z. 11. den Paus ge schonken W. Bunge, Ie Rotterdam, koopman, of ficier d'Académie, waartoe hij door Z. E. den minister van openbaar onderwijs eu schoone kunsten van Frankrijk is be noemd J. L. Schouten, te Delft, civiel en bouw kundig ingenieur, officier d'Académie, als boven zijn benoemd: tot burgemeester: der gem. Oosterhesselen, N. G. Servatius; der gem. Zweeloo, jhr. F. F. F. Z. Van Asch van Wijck; is aan vrouwe J. C. L. Vogelensank, wed. van den kapitein der infanterie II. P. Muller, laatstelijk gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indie, een pensioen toegelegd, ten bedrage van f600 'sjaars. De luit. ter zee tste kl. A. H. Hoek water, uit Oost-Indie in Nederland terug gekeerd, is op nou-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. A. H. C. Hey- deiuan, dienende aan boord Zr. Ms. ram- schip Stier, wordt met den 6den dezer overgeplaatst in de rol Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en met gelijken datum ver- vangeu door den luit. ter zee 2de kl. G. H. Luyten, terwijl met den llden daaraan volgende aan boord van meergemeld wacht schip wordt geplaatst de luit. ter zee 2de kl. A. Merkus. De minister van koloniën zal op 7 en die van binnenlandsche zaken zal op 8 dezer geen audiëntie verleenen. Verschenen is de memorie van ant woord op de voorstellen van wet van den heer Goeman Borgesius en vier andere leden, betreffende: 1°. Heffing eener inkomstenbe lasting. 2°. Vermeerdering van het aantal leden der colleges van zetters. 3°. Afschaffing van den accijns en wijziging van het invoer recht op het zout. 4°. Afschaffing van het patentrecht, met uitzondering van dat, ver schuldigd door de naamlooze maatschappijen 5°. Nadere regeling ten aanzien van de rechten van registratie wegens overdracht van onroerende zaken. 6°. Bepaling van het percentage der inkomstenbelasting voor 1891. De voorstellers geven uitvoerig antwoord op de vraag, hoe zij er toe gekomen zijn de kamer te noodzaken zich bezig te houden met het onderzoek van voorstellen van zoo verre strekking en ontkennen dat de indie ning daarvan vooral bestemd is geweest om als middel van oppositie tegen de regeering dienst te doen. Verder treden zij in uitgewerkte beschou wing over de huns inziens noodzakelijke invoering eener inkomstenbelasting eu geven toe dat na aanneming hunner voorstellen herziening der gemeentewet noodzakelijk zal zijn. Zij kunnen evenwel, niet toegeven dat die herziening moet vóórgaan. Het bericht aan het Handelsblad uit Brussel gemeld, dat de Nederlandsche regee ring, te Parijs het voorstel heeft gedaan, om, nu czaar Alexander bezwaren maakt als scheidsrechter op treden in het geschil tus- scben Frankrijk en Nederland over de grens regeling van Suriname, hetzelfde verzoek te richten tot koning Leopold van Belgie, mist, naar het D. v. Z H en 'e Gr. uit vertrouw bare bron verneemt, allen grond. Omtrent de grens-quaestie in Suriname en het den czaar aangeboden scheidsrechter schap weet de KölnZeitung te melden dat het geschil loopt over de vraag welke van de twee boven-armen van de Maroni-rivier, de Lawa of de Tapanahoni, de grens tusschen Nederlandsch- en Fransch-Guyana voruit, een vraag van gewicht, wegens de goudvel den, welke er tusschen liggen. Zoo stelde Nederland de quaestie, maar Frankrijk wenscht ten onrechte, zegt de K. Z. uitspraak over de verdeeling van het terrein. Toen bleek dat de strijdende partijen 't niet eens waren over het omschrijven van het geschilpunt, kon de Czaar bijna niet anders doen dan zijn bemiddeling weigeren. Een bericht dat in de meeste bladen wordt gevonden omtrent eene reorganisatie van de departementen van binnenlandsche zaken en van waterstaat is een verzinsel. Er is omtrent de bedoelde zaak nog niets bepaald, zoodat in de bewuste mededeeling uitsluitend de phantasie aan het woord was. (I), v. Z-II en Gr.) Naar wij vernemen, beeft de heer N. Van den Brandhof ziju ontslag aangevraagd als gouverneurN^n Curacao. NR. Ct Door de arroudissements-rechtbank te Zwolle is, ter vervuiliug van de vacature van kantonrechter te Harderwijk, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aau- beveliug mr. J. Haitsma Muiier, kantonrechter te Dokkum; mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, kan tonrechter te Medemblik; en mr. P. L. Moens, griflier bij het kanton gerecht te Beetsterswaag. Gisterenmorgen te 11 uren werd aan 't station van den Holl. IJzeren Spoorweg te '8 Hage onder leiding van den luitenant kolonel J. E. Simon, eene oefening gehou den in het vervoer van troepen met spoorwegen. Van elk der veld-bataljons van het regi ment grenadiers en jagers was eene volledig op oorlogsvoet uitgeruste compagnie gevormd, zoodat men een bataljon op oorlogssterkte had, waarbij alle treinvoertuigen (munitie- caissons, compagnieskarren en ziekenkarren) waren ingedeeld. Dit bataljon laadde met eigen krachten zijne voertuigen enz. in een spoortrein en werd daarmede vervoerd naar Voorschoten. Na aldaar te zijn uitgeladen keerde het na het maken van een militairen marsch langs denzelfden weg terug. Met het vervoer van 't bataljon ging eeu goed uur gemoeid. De generaal-majoor Schneider, zoomede de kolonel vau het regiment woonden de oefening hij. BELUIK. De kamer van vertegenwoordigers is gereed gekomen met de beraadslaging over de onderwijswet. De strijd over het Vlaamsch eindigde met de aanneming van een ver zoenend voorstel, volgens hetweik na 1 Jan. 1895 geen ambtenaar in de provinciën West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen, Antwer pen en Limburg mag benoemd worden, die geen hewijzen heeft afgelegd, dat hij de Vlaamsche taal volkomen machtig is. Ook mag na dezen tijd te Brussel geen rechter benoemd worden die niet eveneens de Vlaam sche taal verstaat. Voor het afnemen dezer examens zal eene commissie worden benoemd van 5 leden, bestaande uit 4 onderwijzers en 1 vertegenwoordiger der regeering. De zaak van Corvilain, den onder nemer der „kardoezenfabriek", welke den 6en September zulk eene vreeselijke ramp over Antwerpen gebracht heeft, is Maandag in hooger beroep voor het Brusselsche hof van appèl voor geweest. Corvilain is door (le Antwerpsche rechtbank, gelijk bekend, veroordeeld tot straffen, te zamen bedragende 4 jaar en 7 maanden gevangenisstraf en 476 frs. boete, behalve de burgerrechtelijke schadevergoeding. De zaak trok te Brussel blijkbaar weinig belangstelling; hoogstens een twintigtal be langstellenden woonden de zitting bij. Deze, trouwens, werd geheel ingenomen door het voorlezen van het rapport van den raadsheer, rapporteur Happaerts. Het openbaar minis terie wordt waargenomen door den substi tuut van den procureur-generaal, den heer Pholien, terwijl de verdediging in handen is van de advocaten Paul Janson, Bonnevie en Rigidiotti. De Brusselsche bladen spreken van kolossale smokkelarijen die te Brussel in het entrepot zouden plaats gehad hebben. Zekere H. zou den staat voor meer dan 1,200,000 fr. bedrogen hebben, door het hand- teeken van den verificateur der douanen na le maken. Hij werd aangehouden deed bekentenissen, maar is toen zinneloos ge worden. Eeu brigadier der douanen is even eens gearresteerd. GNKËLAWD. De hertog van Cambridge zal wegens zijn hoogen leeftijd het opperbevelhebber- schap van het leger nederleggen en waar schijnlijk door den hertog van Connaught opgevolgd worden. Prinses Louise, de gemalin van lord Lome, is presidente geworden van de niet lang geleden opgerichte Teekenvereeniging voor Groot-Britanniëdie zich ten doel stelt den kunstzin bij de Britsche natie te ontwikkelen, o. a. ook op het gebied der nijverheid. De uitgever Marston te Londen heeft een schrijven van Stanley ontvangen, waarin de reiziger hem meldt, dat zijn boek ver moedelijk 400 lot 500 bladzijden per deel (er zijn twee deelen) groot zal worden. „Ik heb 6 boeken vol van de belangwekkenste aanteekeningen, schreef Stanley, waarvan 3 lange hoofdstukken zijn uitgewerkt. Voortr lichtdrukken van uatuurtooneelen, schetsen van voorvallen en kaarten. Ik hoop in Mn gereed le zijn." De heer Gladstone vertoeft sedert een paar dagen te Oxfordwaar hij in voor hem bij de bibliotheek ingerichte vertrek ken zich bezighoudt met geleerde nasporin- gen. Tot de opening van het parlement isi bij daar blijveu, zich verre houdende vu de politiek.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2