NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Prijs per Mummer 10 Cent. Maandag 3 Februari 1890. N°. 28. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. S t a <1 s - It e r i c li tn. I.1"» ll*H. 7.11 8.5 110.51 II.. III.J: 11 2.S. 2.- 3.(1 4.J. 3.0 6.1 6.( 3.1* 3.5 9.1 [10.1 II.. 112.5 Deze Courant verscli ij n t <1 ae 1 ij ksbehalve op Zon- en Feest<1 asen. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden 1.60. I.eidt 45 JO 16 203« Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 10 E= 13 Aaok L*id# 6.41 Ml 8.1( S.5( 0.31 1.51 l.ll 2.» 4.01 5.SI 6.3' 7.51 9.14 0.31 idaj BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan Leiden brengen ter algemeene kennis, dat Daar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Verordening op het Brand weren, van den 15 Juni/24 Augustus 1871 (Gemeenteblad n°. 14) op voordracht van den Voorzitter der Commissie van Fabri cage, zijn benoemd tot Directeur van de Brandweer, de beer WILLEM ANTHO- NIE VAN LITH, in de plaats van den heer Adrianus Verhoog, die overleden is, en tot Adjunct Directeur de heer LEEN- DERT MAAS, in de plaats van den heer W. A. Van Lith bovengenoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 1 Februari 1890. Uin» lea, .50 50 ,56 56 50 50 55 56 5C 50 LEIHüA, 1 Februari. Door Z. M. den koning is tot mi litair lid van den militieraad voor het 3de district van Zuid-Holland (Leiden) benoemd de luiteuant-kolonel F. C. C. Bloem en tot diens plaatsvervanger de kapitein A. P. J. Rutten. Tot directeur der brandweer, in de plaats van wijlen den neer Adr. Verhoog, is op voordracht van den voorzittar van de commissie van fabricage, door burg. en weth. benoemd de heer Willem Anthouie Van Lith, thans adjunct-directeur en tot adjunct directeur de heer Leeudert Maas, thans opper-brandmeester van spuit u°. 5. Heden herdenkt de heer H. J. Wan na den dag waarop hij vóór 25 jaren tot organist der parochie vaD O. L. Vrouwe Hemelvaart werd benoemd. Die herdenking zal morgeu (Zondag) feestelijk worden ge vierd. Iu de voorzaal van het Nutsgebouw had gisteravond de openbare vergadering plaats van de afdeeling Leiden der vereeni- ging tot afschaffing vau sterken drank. Te acht uur werd de vergadering geopend. Als apreker zou optreden professor Dr. J. H. Gunning alhier. De bijeenkomst hoewel voar ieder toe gankelijk was zeer slecht bezocht. De heer Gunning wees er op; hij was in deze teleurgesteld. Was 't niet eene zaak van al gemeen belang die hier besproken werd en gaat 't aan dat zoovelen zich uitlaten over deze zaak in den ziu van *wat gaat 't mij aan?" Gaat 't welzijn van eeue uatie, niet iedereen aan, gaat een misbruik dat den broeder vaak zoo verdierlijkt eu ten ver- derve voert, teu verderve met vrouw eu kroost, niet ieder Christen ter harte? Zoo ja dan gaat 't iedereen ter harte, want mensch en Christen is één. In dien zin ging spreker in woorden vol vuur eu gloed voor de goede zaak voort. Hij schetste de ellende door drankmisbruik, door drankgebruik zelfs, uitgericht eu wees er op hoe de vrijheid, waarop de socialisten meenen recht te hebbeD, geen recht is, maar plicht. Die vrijheid moet langs alle eerlijke wegen worden verworven; msar dan is 't allereerst de vrijheid, de macht over zich zelve aan de beurt. Die eerst verkregen. Tal van voorbeelden, treffende voor beden, werden aangehaald van kommer en ellende, van voeren op verkeerde wegen, van vernietiging van levensgeluk door den •terken drank en daartegenover het heilzame van onthouding aangetoond. De heer S. H. J. De Wolff, secretaris der afdeeliug, dankte daar voorzitter eu vice- voorzitter door ongesteldheid verhinderd waren de vergadering hij te wonen den spreker voor de welwillendheid waarmee hij zijne taak heeft aanvaard en de uitmuntende wijze waarop hij ze heeft volvoerd. Ook hij wees er op hoe de groote zaak lang niet de sympathie geniet die ze verdient en behoeft. Ook hij wraakte het noodloitige »wat gaat 't mij aan" en voerde een treffend voorbeeld aan waardoor werd bewezen dat 't wel degelijk ieders zaak is tegeu het ver derfelijk euvel niet toewijding op te trekken. Aau het einde der bijeenkomst werden aan de bezoekers tractaatjes uitgedeeld, toepas selijk op het gesprokene. In eene gisteravond drukbezochte vergadering van de Typografen-vereeniging fLourens Jansz. Coster" alhier is besloten de onlaDgs wegens ongesteldheid van vele leden uitgestelde koppeileeslviering te doen plaats hebben op Zaterdag 22 Februari a. s. in het lokaal Vondelhoven. Het feest zal dan eerst te halfnegeu een aanvang nemen. Üe heer W. J. Lampe, leeraar in het handteekenen en perspectief, zal op den Apothekersdijk n°. 15 een teekencursus openen. Zijne uitgebreide circulaire, waarin prijzen en lesuren zijn aangegeven, is in ruime mate verzonden en verraadt een de gelijk aanvatten van deze zoo hoogst nut tige zaak. We bevelen een met aandacht kennis nemen vau bedoelde circulaire ruet aandrang aan. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 26 Jan. 38 volw. en 8 k., totaal 46. M. 27 68 18 86. D. 28 73 18 91. W. 29 83 20 103. D. 30 77 21 98. V. 31 84 g 22 106. Z. 1 Febr. 74 22 96. OFFICIEEL,F Ui kU iO'K't. Het heeft den koning behaagd den heer G. Basroger, kapitein van het Fransc'ue stoomschip Emma, te huis behoorende te Havre, le benoemen tot ridder in de orde van den Neder andschen Leeuw. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kan- tonreciiter-plaatsvervauger in het kanton Zwolle, mr, S. Gratama, advocaat cu pro cureur te Zwolle; is benoemd tot notaris te Vries, P. Frij- liuck, camlidaat-uotaris te Nunspeet. Z, M. heeft het aan den kolonel L. G. Berends, comm. van het 2e reg. vesting- art. toegelegd pensioen alsnog bepaald op een bedrag van f2100 'a jaar», en het aan den kapitein-magazijum. der art. D. Van der Linden toegelegd pensioen op een be drag van f 1517 *8 j aars. BINNËNLANDSCHE BERICHTEN. Blijkens een bij bet departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste klasse Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. Mercier, den Sisten Januari jl. te Batavia aange komen. Aan boord was alles wel. In de zitting van de eerste kamer van gister verklaarde ook de heer Six nog dat de ongerustheid over hel beleid van den minister was toegenomen. De minister van koloniën verdedigde zijn beleid. Zonder groole offers zijn geen groote hervormiugen mogelijk. Van werkeloosheid is geen sprake. Behalve de regeling der spoorwegen en de Ombiliën-velden, zullen komen eene regeling van de exploitatie der haven te Tandjong-Priok, eene regeling der Biliiton-quaestie en eeue herziening der mijnwet. Wisseltrekking op korten termijn is ingevoerd. In de Aljehzaak is de gou verneur-generaal volkomen vrij. De minister geeft hein geen adviezen, trouwens er wor den vorderingen gemaakt in Atjeh. In de opiumzaak handelde hij iu het meeste belang des lands. Hoofdstuk koloniën werd daarop zooals gister reeds gemeld verworpen met 20 tegen 19 stemmen. In het kameroverzicht van het Dag blad van Zuid-Holland en 'i Graven hage wordt de meening geuit dat de beer Keu chenius ongetwijfeld aan Z. M. den koning ontslag als minister van kolunien zal aan bieden. De eerste kamer is thans tot na dere bijeenroeping uiteengegaan. Men schrijft uit 's Gravenhage van 31 Januari Al de ministers waren, gedurende de be handeling der (later verworpen) begrooting van den minister van koloniën, aan de zijde van hun ambtgenoot in de kamer ver schenen. Naar men verneemt is het ministerie heden, na afloop van de kamervergadering, ter be spreking der gevolgen van het votum nog niet bijeengekomen. Naar wij vernemen zullen in Juni e. k. gedelegeerden der Fransche, Belgische eu Nederlandsche regeering le 's-liage bijeen komen, om de grondslagen vast te stellen voor een internationaal tractaat op de zalm- visscherij in de rivier de Maas. (N. li. Ct.) De derde bijeenkomst van het Neder- landsch natuur- en geneeskundig congres zal plaats hebben te Utrecht op Vrijdag en Zaterdag na Paschen van het jaar 1891, Het bestuur is samengesteld als volgt: Prof. dr. H. Snellen, te Utrecht, voor zitter, dr. J. L. Hoorweg, te Utrecht, secretaris, dr. C. Kerbert, te Amsterdam, penningmeester, prof. dr. J. H. Van 't lluff, le Amsterdam, voorzitter le sectie, dr. M. W. üeyerinck, te Delft, voorzitter 2e sectie, prof. dr. G. D. L. Huet, te Leiden, voorzitter 3e sectie, prof. dr. F. J. P. Van Calker, tc Groningen, voorzitter 4e sectie, dr. J. W. Moll, te Utrecht, prof. dr. C. A. Pekelharing te Utrecht. Aan den raad der gemeente Hazers- woude wordt door de ouders van leerlingen der beide openbare scholen een adres iu- gedieiid, waarin verzocht wordt dat het tamelijk booge bedrag van het schoolgeld teruggebracht worde op het minimum, in de nieuwe wet op het onderwijs genoemd. Onze landgenoot, de veelzijdige schil der P. Van der Velden, vroeger te Hage, thans te Noordwijk gevestigd, wiens Oude Muzikaut, aangekocht door het llaagsche Geiueente-Museum, indertijd zoo de aan dacht trok, gaat zich biuneukort in Austra lië vestigen. Op initiatief rau den heer Westerouen van Meeleren te Amsterdam en mr. H. Mulder te 's Ilage is te 's Hage in eene druk door fabrikauten, technici en staats lieden bezochte vergadering gisteren de wen- schelijkbeid uitgesproken tot oprichting door werkgevers en fabrikauten, dus door beroepspersonen, van eene verceuiging tot voorkoming van fabrieksongelukken. Vijftien fabrikanten, hier tegenwoordig, verklaren zich bereid «en vereeniging op te richten, o. a. de heerenVan Gelderen, te Gouda; Huurman, te 's Hage; T. Van Matsen, te 's Hage; G. Knuttel, te Delft; P. De Charro, te 's Hage; jhr. Backer, te Breda; dr. IJssel de Schepper, te Gouda; Koechlin, te Voorburg; D. t. d. Horst, te Leiden; D. De Clercq, te Arnhem; Sa- lotnonson, te Amsterdam; Knuijver, te 's Hage; Den Braanker, te Delft; en Helle- slein, te Amsterdam. Op de aanbeveling voor leeraar am het gymnasium te Delft zijn door curatoren geplaatst de heeren M. Nassau Noordewier en Koster. Op het verzoek van den heer P. Willemse Czn., namens duizenden Katho lieken te Rotterdam o. a. aan den commis saris des koniugs gedaan om de wederop voering van het tooneelstuk ,Falka'' te verbieden (zie ons nummer van gister), is van deu commissaris des kouings gister middag het volgend antwoord per telegraaf ontvangen Artikel 188 der gemeentewet draagt de politie over schouwburgen uitsluitend op aau den burgemee-ter". Ook de tweede opvoering Tan de ope rette gFalka," ditmaal iu den kleinen schouw burg te Rotterdam, heeft tot woelige too- neeleu aanleiding gegeven. Het kleine lokaal was op alle rangeu stamp vol, en het bleek weldra dat een zeker aan tal lieden plaatsen hadden genomen opzette lijk om den geregelden gang der voorstelling te beletten. Nauwelijks toch verscheen in de eerste akte de portier van het klooster ten tooueeie, of er werd vooral in het parterre lievig ge floten en kabaal gemaakt. Zij, die gekomen waren uitsluitend ter wille van de Engelsche operette, kwamen tegen hen, die kabaal maakteu, in verzet. Er ontstond twist in de zaal. Het gordijn moest zakken. Maar er waren politieagenten in burgerkleeding in het lokaal; de politie ook daar bniten was sterk vertegenwoordigd, en zij, die het meeste leven maakten, wer den uu verwijderd, moest het zijn met ge weld. Het orkest hief het volkslied aan in de boop de gemoederen tot bedaren te brengen, maar de ontevredenen maakten er van ge bruik om mede te zingen en te blijven zin- gen, altijd met het doel om het voortzetten van de voorstelling te beletten. Ook daaraan werd door de andere schouwburgbezoekeis en door de politie een einde gemaakt. Er werden op die wijze achtereenvolgens wellicht een dertigtal personen op den Singel gezet, die echter eenig daar verzameld volk wisten op te hitsen, met het gevolg, dat men tegen de politie opdrong, die met voldoende ■nacht den toegang tot deu schouwburg be zet hield. Er begonnen enkele steenen te vliegen, hetgeen tengevolge had, dat de po litie een paar maal chargeerde en den hoop uileenjoeg. Daarna bleef het daar builen tamelijk rustig. In het lokaal zelf was middelerwijl het scherm weder opgegaan en liep de eerste akte zonder verdere belemmering ten einde. In de tweede en derde akten deden zich nog enkele, doch veel minder krachtige po gingen voor om belemmerend op te treden, telkens als de bedoelde portier van het kloos ter verscheen. Ook nu weder werden zij, die het meeste rumoer maakteu, verwijderd, doch de voorstelling ging voor het overige ge regeld baren gang, zonder dat het gordijn tusscbentijds behoefde te zakken. Het uitgaan van den schouwburg ge schiedde iu de beste orde. Daarbuiten eenig gejoel, maar voor liet overige niets bijzon ders meer. (AL R. Ct.) Door iemand te Rotterdam, die onbe kend wenscht te blijven, is f 100.000 aan-

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1