liet schriftelij k examen voor eene plaats alg cadet bij de koninklijke militaire academie te Breda zal op 12 en 13 Juni ft. te Amsterdam plaats hebben. In de gisteren gehouden zitting van de eerste kamer werd door den minister van bnitenlandsche zaken medegedeeld dat, vol gens een bij hem ontvangen telegrafisch be richt, de hooggeplaatste persoon, aan wien de Nederlandeche en Fransche gouvernemen ten de beslechting wenschten op te dragen van hun geschil omtrent de grensregeling tusschen Suriname en Franscir-Guyana, zwa righeid heeft gemaakt om de opdracht tot arbitrage aan te nemen. Behalve het gister reeds gemelde om trent de zitting van de eerste kamer van dien ochtend rest ons nog het volgende te melden De heer Alberda pleitte voor evenredige lastenverdeling, meerdere gelijkstelling van man en vrouw, ten aanzien van den arbeid en het onderwijs. Ook hij zag in het gods dienstig drijven van den ministtr van koloniën gevaar en weigerde hem, tenzij beter ingelicht, zijn steun. De heer Van der Breggen betuigde dat bet platteland, de landbouwer, te zwaar ge drukt wordt door de bestaande onrechtvaar dige verdeeling van lasten. Men lette meer op do behoeften van het platteland. Be heer Van Swinderen waarschuwde ook tegen verhooging van grondlasten. Het platteland kan dit niet verdragen. De heer Rengers, die dit kabinet niet vereenzelvigt met den minister van koloniën, wil in 's lands belang met de regeering samenwerken. De minister Mackay verklaarde, dat grond belasting het beste middel was om te voor zien in den nood der gemeenten, zonder al te zwaren druk op den grond te leggen. Omtrent het kiesrecht en de defensievoor- stellen, handhaafde hij zijne verklaringen in de stukken. De onderwijswet zal hij zoo goed mogelijk trachten uit te voeren. Hij verdedigde den minister van koloniën en verzekerde dat geen dwang op de Mahome- danen bedoeld werd om het Christendom aan te nemeD, maar dat het regeeringsplicht was beschaving onder de heidenen te verspreiden. De minister van financiën verklaarde, dat de bedoeling der aankondigde regeling van het gemeente-be astingstelsel is een deel der rijksbelastingen, ook van de grondbelasting, aan de gemeenten af te staan. Verhooging van opcenten op de grondbelasting is daar van niet bet gevolg. De minister van justitie verdedigde be perking van den vrouwenarbeid. De heer Verheijen verdedigde de directie der Groninger fabriek tegen den aanval van den heer Regout. Deze verzekerde alle vrouwenarbeid in fabrieken te veroordeelen. Het algemeen debat is gesloten. Hoofdstuk II is goedgekeurd. De regeering zal over wegen of toegelaten kan worden, de bronzen reddingsmedailles te doen dragen. Hoofdstuk III is eenparig aangenomen. De minister verklnarde, dat de hooggeplaatste persoon, blijkens ontvangen telegram, bezwaar maakt de arbitrage te aanvaarden in zake het Surinaamsche grensgeschil. De minister bleef Amoy verdedigen als standplaats van den consul in Znid-China. Zondagsdienst van de posterijen. In het verslag der eerste kamer over hoofd stuk IX der begrooting komt dit punt ter sprake. Sommige leden keurden goed wat tot beperking van den dienst door de re geering was gedaan, doch meenden, „dat daarbij de belangen van het publiek in het oog gehouden moesten worden", bepaaldelijk wat betreft de vele plaatsen, waar slechts ééne morgeubestelling op den Zondag plaats heeft en alle later inkomende brieven tot Maandag, dus volle vier en twintig uren, liggen blijven. Verder gaf men de invoe ring van speciale postzegels in overweging voor brieven, die op Zondag moesten be steld wordeneene heffing, waarvoor men denzelfden grond aanwezig achtte als voor de vermeerdering van port bij expresse- bestelling. Tengevolge daarvan zou dan het werk op de postkantoren op den Zon dag aanmerkelijk kunnen verlicht worden. Graaf De Villers, 's konings secretaris voor de Luxemburgsche zaken, neemt lang zamerhand in beterschap toe. Op de uitnoo- diging uit Berlijn ontvangen, om in zijne hoedanigheid van Luxemburgsch vertegen woordiger bij Duitschland, het gastmaal bij te wonen, dat prins Von Bismarck gisteren ter eere van 's keizers geboortefeest heeft ge geven, heeft de graaf zich langs telegrap bischen weg wegens zijtie ongesteldheid laten verschoonen. 't Zal nog wel eenige maanden duren, alvorens de graaf zijn woning mag ver laten. (-Ö. v. Z.-H. en Gr.) Onder leiding van prof. VandeSande Pakhuyzen werd Zaterdag in het Trippenhuis Ie Amsterdam eene vergadering gehouden van de wis- en natuurkundige afdeelin der koninklijke academie van wetenschappen. Onder de ingekomen stukken was o. m. een schrijven van Z. Exc. den minister van hinnenlandsche zaken, houdende bericht, dat dr. A. T. P. Went eene toelage uit het Buitenzorcfonds heeft verkregen, zoodat hij weldra i.aar het Zoölogisch-Botanisch station te Buitenzorg zal vertrekken tot het doen van wetenschappelijke onderzoekingen. De Mathematische Gesellschafft te Ham burg had der academie een brief van uit- üoodiging gezonden tot bijwoning van het 200-jarig feest dat dit lichaam zou vieren. Daar deze vereeniging echter met de academie in geenerlei verband staat weid besloten zich van gelukwensen te onthouden. De heer J. De Vries had eene verhandeling gezonden over da figuren op kobische gronden, welke verhandeling in handen werd gesteld van do heeren Bierens de Haan en Van den Berg. De beer De Haan bracht vervolgens rapport uit over eene verhandeling van denzelfden heer De Vries over harmonische configuratie enz., welke verhandeling in de verslagen der academie zal worden opgenomen. Nadat de heer dr. Iloogewerf eene verban deling had gehouden over de inwerking van onderhroomzuur kalium phenyden en amyden van eenbasische zuren, gaf de heer Van Bemmelen rie uitkomst weer van een on derzoek, door hem ingesteld naar aarde van Deli, Malang enz., welke klei hem van vulcanischen aard bleek te zijn. Een weten schappelijk onderzoekingsstation op Deli tot het onderzoeken van den bodem noemde spreker een eerst vereischte om de Deli- gronden in verband met de tabaks-cultuur goed te leeren kennen. Na de rondvraag en resumtie der notulen werd de vergadering gesloten. De rechtbank te Amsterdam, veroor deelde gisteren den Duitscher L. wegens het maken van valsche wissels, waarop valsche- lijk eene acceptatie van de firma Lippmann, Rosenthal Co. stond, tot twee jaren gevangenisstraf. Zaterdagnacht even over één uur pas seerden een drietal jongelieden te Amster dam den Heiligenweg nabij den Singel en troffen daar een vijf- of zestal personen aan, die bezig waren een op den grond liggend politieagent te mishandelen, welken zij dreig den in den Singel te werpen. Fluks sprongen zij bij tot assistentie, zoodat een hevige kloppartij volgde. Spoe dig kwam meer hulp opdagen, o. a. een paar kellners uit het Café Willemseu, zoo dat men al vechtende de belhamels kreeg tot in het nabijzijnde politiebureau. Doch hier waren alleen een inspecteur en twee politieagente!) aanwezig, waarom ook daar de woestelingen zich nog hevig bleven ver zetten, zoodat ruiten en andere voorwerpen in het bureau vernield werden. Door de kordate houding der burgers hield men hen echter zoo lang in bedwang, tot om 2 uur een viertal agenten kwamen opdagen, als mede de commissaris Stork, waarna met veel verzet de woestelingen werden opge sloten en Zondagochtend geboeid naar den Heiligenweg overgebracht. Een der vluch telingen, een steenhouwer, werd later nog gearresteerd. Kleederen, hoeden en stok ken hadden het zwaar te verantwoorden gehad. Aanleiding hiertoe had gegeven, dat de agent den luidruchtigen troep werklieden had verzocht, zich op het late nur wat be daard te houden en door te loopen. (Am/tlerd.) Nadat het drama te Caliantsoog jl. Zoudag was afgespeeld, had tegen den avond meer nabij Den Helder andermaal een vree- selijke zeeramp plaats. Te ongeveer 5 uur werd een tot nog toe onbekend gebleven barkschip ontdekt, dat recht op de gronden aanhield en ongetwijfeld zijn wissen onder gang te gemoet ging. Het duurde dan ook niet lang, of men zag de arme schtpbreu kelingen noodseinen met flambouwen geven het schip was aan den grond geraakt en de branding beukte het met al hare krachten. IJselijke gedachte voorwaar, dat ten twee den male van dezen droeve en niet te ver geten Zondag weder zoovele zeelieden een bitteren doodstrijd streden, en wel zoo nabij ons I Wat vermocht men echter bij zulk noodweer en felle duisternis ter redding? Zou het uiel roekeloos genoemd kunnen worden, om onder zulke omstandigheden de branding te willen trotseeren? De kans was al te groot, er het leven bij te zullen laten. Onze koene en ouverschrokken bootslie den echter vergaten dit alles en dachten alleen aan redding der in nood vtrkeerende zee lieden. Men toog naar de reddingboot, be mande die en neldra sleepte de „Hercules" haar de haven uit. Hoe menig oog staarde haar drcevig na met de gedachte, of die kloeke borsten gen off"rs zouden worden van hunne stoutmon' gheid. Met angstige spanning bleef men dan ook de terugkomst der reddingboot verbeidden j gelukkig zij kwam na een paar uren behouden weder maar met de verschrikkelijke tijding, dat van het gestrande schip niets meer was te bespeuren, zoodat het vrij zeker is, dal de gcheele bemanning een ellendigen dood in de golven heeft gevonden. Voorwaar treu rig 1 Dubbel treurig voor de stoute red ders, die hier getoond hebben, dal alleen zuivere menschenliefde hun ter redding aanspoort en die hun pogen nu, helaas niet mochten bekroond zien. llunue daad is niettemin eervol eu met lof laten wij hier hunne namen volgen: C. Bot, schipper; J. Bijl, J. Minneboo, K. Bijl, J. Mens, P. Hart, R. Spits, J. Snijders, E. Steger, C. Lastdrager en S. Minueboo. Ondanks het barre weder waren gis teren omstreeks het middaguur velen te Utrecht op de algemeene begraafplaats bijeen, om de laatste eer te bewijzen aan den hoogleeraar dr. P. De Jong, die na eene ziekte van weinige dagen Zaterdag jl. overleed. Onder de aanwezigen waren de voorzitter van het college van curatoren, mr. H. Roijaards van Scherpenzeel, den rector magnificus der universiteit dr. J. A. C. Oudemans en vele hoogleeraren van de verschillende faculteiten; verder volgde een breede schaar studenten, vrienden en vereerders den lijkbaar naar het graf. Toen de kist aan den rand der geopende groeve was neergezet, nam de hoogleeraar dr. J. A. Wijnue het woord uit naam vau den academischeu senaat, maar ook ter voldoeuiug aan den aandrang van ziju ge moed, dat hem onweerstaanbaar drong, om deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan om in het openbaar hulde te brengen aau de nagedachtenis van den zoo plotseling weggerukten ambtgenoot en vriend. De hoogleeraar dr. G. H. Lamers voeg de daarbij een woord namens de faculteit der godgeleerdheid, die, verklaarde hij, niet mocht zwijgen bij dit graf. De rector van het Utrtchtsch studenten korps, de heer F. L. A. Roeloffs Valk, legde een krans van levende bloemen op het graf als bewijs der oprechte hulde van het korps en van zijne diepe deelneming in het geleden verlies. Ook namens de studenten van de literarische en vau de theologische faculteit werden kransen op het graf gelegd door de heeren J. J. Jan sen en J. J. Van den Broek, die daarbij iu gevoelvolle woorden uiting gaven aan de genegenheid, die de leerlingen van den overledene bunnen leermeester toedroegen, eu hem hulde en dank brachten voor het geen hij voor hen was geweest. De heer L. G. Le Poo e bracht aan de aan wezigen den dank der familie over voor hunne tegenwoordigheid. Te Marum is de heer H. W. Van der Velde, oud 97 jaar, overleden. Hij diende van 1810 tot 1813 onder Napoleon en nam deel aan den tocht naar Moskou, waar hij deserteerde. Over Duitschland kwam hij in het vaderland terug. Hij roemde nog altijd ■Je goede behandeling, door hem van de Duitschers ondervonden. Uit de gemeente 't Zandt zijn in 1889 niet miuder dan 120 personen vertrokken naar Noord- of Zuid-Amerika, bijna allen behoorende tot de arbeidersbevolking. Bl'ITENLANDSCHE BERICHTEN. BELT.IE. De behandeling van het hooger beroep, ingesteld door den heer Corvilain, veroor deeld ter zake van de ramp te Antwerpen, is acht dagen uitgesteld. Tegen het einde dezer maand ver trekken een negentiental ambtenaren naar den Congo Staat, betzij uitgezonden als staatsambtenaar, hetzij als spoorweg- en handelsbeambten. De maatschappijen, die het meubilair, van het afgebrande koninklijk kasteel te Laeken tegen brandschade hebben verzekerd, hebben dezer dagen eene som van twee millioen vijf honderd duizend francs schadeloosstelling gestort. 1,1 A X Silii.i li. - De kamer heeft de leden gekozen der commissie van 55 ledeu, welke rapport moet uitbrengen over de handelsverdragen. Ge kozen zijn 8 voorstanders van den vrijen handel, 13 midden-mannen en 28 erkende protectionisteu. Van de overigen is het stand punt niet geheel bekend. Naar alle waar schijnlijkheid zal de beer Méline tot voor zitter der commissie worden gekozen. De heer Ribot beeft zich iu de commissie nadrukkelijk verklaard ten gunste van het beschermend stelsel. Het feestmaal, dat de Bonlangisten Parijs eergisteren aanrichtten ter herdenk! van Boulangers verkiezing in het vor! jaar, is kalm afgeloopen. Er was gedè voor 1200 personen in de groote VVagrai zaal, maar toch moesten 150 gasten wege plaatsgebrek worden afgewezen. Er zijn dus- zegt de Figaro te Parijs nog 13; Boulangisten, die zes francs kannen tniigf De heeren Déroulède en Naquet speeld. natuurlijk de hoofdrol. In de zaal prijk een borstbeeld van generaal Boulanger, 3 een brief had gezonden, welke na de s» werd voorgelezen. De muziek speelde nieuwen Boulanger-marsch, die het beken En revenant de la revue moet vervang; De boer Laisant hield een lange redevi riug, en dit voorbeeld werd gevolgd do den heer Laguerre. Voor het gebouw wai 500 politie-agenten geposteerd, maar in d ochtend keerden de Boulangisten rus huiswaarts. Het eenige ongeval, dat zich voordei was het breken van het beeld der republic Dit beeld stond op de tribune, maar 1 werd door den heer Dérouiède, die ook a toespraak hield en levendige gebaren tnaaki terstond naar beneden geworpen, zoodat b in duizend stukken viel. Overigens g beurde er niets bijzonders. PORTIISJL, De regeering zal onmiddellijk na i hervatting van de zittingen der Cortes wetsontwerp aanbieden, tot volkomen he vorming van het leger en de vloot. De koning van Portugal is veel beti volgens sommige berichten zelfs geheel he steld. -— De koningin van Portugal heeft zit tot taak gesteld, de min gegoede bevolkir van Lissabon, die ten gevolge van d griep-epidemie heeft geleden, te helpen. 0 haar aansporen opende de graaf De Barm eene inschrijving en een groot aantal dam, uit de aanzienlijkste kringen stelde zie beschikbaar om de gaven aan de armen o te reiken. Duizenden vrouwen en kindert konden weldra geholpen worden en de koning! zelve deelde anderhalf uur lang brood en me: uit. Zelfs liet zij eene met briljanten bi zette doekspeld, ter waarde van 10.000 fre verkoopen en de opbrengst verdeelen e kocht 500 panden, gereedschappen en klei dingstukken uit eigen middelen vrij. Zondagmiddag werd te Lissabon een grot corso ten voordeeie van de armen gehoude waaraan ook de koningin deelnam en di 200.000 francs opbracht. In een stoet vi 20 rijtuigen trok men door de stad e honderden kwamen hunne giften aan t dames en heeren, die in de rijtuigen zatei ter hand stellen. De koningin werd h« haaldelijk levendig toegejuicht, OOSTE3IKIJH. De burgemeester van Weenen heel gisteren in den gemeenteraad eene rede gi houden, waarin hij met genoegen het tl stand komen van het vergelijk tusschen d Czechen en de Duitschers in Bohemen vei meldde. Dank zij het wijs beleid van de: keizer, zou het land zich thans ongestoon kunnen wijden aan de hervormingen op maal schappelijk en staathuishoudkundig gebied Deze rede werd zeer toegejuicht. SCHOOL,- KV HKKHMKlltVM. Bedankt voor het beroep naar de Ned Herv. gem. te Monster door ds. J. W. H Kalkman te Alfen a/d Rijn. Mej. Van Doeveren te Doesburg heef voor de benoeming als onderwijzeres aandi chr. school te Hazerswoude bedankt. Benoemd tot onderwijzer aan de ge meenteschool n°. 7 te Dordrecht, de hes H. Koop te Oudshoorn. LEIBK», 29 Januari. Al de ministers wareu gisteren in d: eerste kamer der staten-generaal aanwezig waar de algemeene beschouwingen over di Btaatsbegrooting een aanvang hebben geno men. Bij de behandeling in de eerste ka mer van de justitiebegrooting verzekerde dl minister aan den heer Verheijen, dat di rijnsveldwacht niet zal worden ingekrompen maar eer versterkt in streken, waar geei maréchaussées zijn. Tegenover den heer Pijn appel verdedigde hij de voorgestelde plan nen van verbouwing van het paleis van jus titie te Amsterdam. Het ontwerp tot railing van grond met Amsterdam dien ten behoeti werd goedgekeurd. Bij binnenlandsche zaken drong de hee: Verheijen aan op een nieuw gebouw vooi bet museum van natuurlijke historie te Lei den; kwam de heer Six op tegen de gevolgdi methode bij de volksstelling en klaagde dt

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2