L BINN EN LAN DSÜHE BERICHTEN. BUITËNLANDSCHE BERICHTEN. De kamenier waa juist den gang inge gaan. Daar donderde een slagl Het was, alsof allen een zwart gordijn voor de oogen ▼iel. Mevroaw Rau, meenende, dat liare bouwvallige woning, waarover ze reedt dik wijls zich ongerust had gemaakt, eindelijk bezweken was van ouderdom, en niet ver moedende, dat er met het hare nog 200 andere huizen instortten, riep: „daar heb je 't al, de oude cavaille valt inl" Maar toen ze het steunen en klagen van mijnheer Van Raudwijck vernam, voegde ze hem toe: „ze komen dadelijk met de lantaarn 1" want ze dacht niet, dat er nog andere buitengewone dingen in huis geschiedden. In den donker kroop ze rond, al tastende of ie ook een uitweg vinden kon. Maar er was geen uit gang. Met mevrouw Van Randwijck en den prentjeskijkenden knaap, was ze in eene kleine ruimte tusschen de canapé en eeuige inge storte balken beklemd; hel bovenhuis was weggeslingerd, het benedenhuis in elkaêr ge stort. Graaf Van Randwijck lag kreunend en naar lucht snakkende met een brok van de zoldering op de borst; de knecht, met ge broken arm, maar voor 't overige ongedeerd, was tegen de vensterbank geslingerd. Prof. Rau ijlde naar huis, maar het too- neel der verwoesting was in die mate on kenbaar geworden, dat de hoogleeraar zijne woning eerst niet terugvinden kon. Geluk kig, daar stond de pereboom op het plaatsje •cbter het huis en ontdekte men althans de richting, waarin geroepen moest worden om de onder het puin bedolvenen te waarschuwen, dat er hulp naderde. »Is er iemand?" riepen de studenten, die den hoogleeraar gevolgd waren. «Wel zeker is er iemand 1" antwoordde mevrouw de professorsche. En in die mate tot kalmte gekomen om zich te herinneren, dat men in 1807 ook in de ure des gevaars Fransch behoorde te spreken, als men iu be schaafd gezelschap was en de koning in de nabijheid, vervolgde ze want de edel moedige maar niet geheel bedaarde jonge lieden wierpen de steenen een verkeerden kant neer „Vous jetez les pierree sur nous!" „De quel cóté faut-il les jeterP" - „Du cóté de la fenêtre!" hoorden de studenten, en tij deden aldus. Welhaast is daar dan ook eene opening, groot genoeg om er den angstig geworden 8ebald doorhenen te krijgeu. fik werd gebracht," vertelde de geredde knaap, in later jaren nog fbij den heer U....; daar liepen de huisgenooten, allen door het springen der glasruiten gekwetst, met bebloede gezichten; wat te meer trof, daar de dames, gereed staande om naar eene partij Ie gaan, met bloemen waren gekapt. Die bloemen, dat bloed en de wijn, mij in de algemeene verwarring toegediend, alsmede de benauwde muffe lucht van stof en puin zijn mij klaar voor den gee.t gebleven en tot heden is mij die lucht nog onaange naam." Van den koning spreekt deze kleine ge tuige niet; trouwens toen Lodewijk Napoleon op het terrein was aangekomen, sliep de geredde Sebald reeds weder den slaap des onbekommerden. Maar de koning was er, zoo haast moge lijk. Hij was er.... fin dien ontzettende» nacht, toen gij (dat is kouing Lodewijk) hem dut is prof. Rau) op de puinhoopen zijner nog blakende woning u als een engel der vertroosting hoordet begroeten! In dien nacht! sire! toen uwe grootheid en goed heid over de harten van alle uwe goede onderdanen voor altijd heeft gezegepraald," zei Van der Palm in zijne Redevoering bij de orde der Unie," 25 van Grasmaaud 1808,aldus ook wijlen collega Rau ge denkende. Want die was kort na de vreese- lijke ramp door eene zware ziekte aangetast en daaraan bezweken. De koninklijke troost op de puinhoopen van zijn ingestort buis had hem niet kunnen redden. Hij had zijn schooubroedei, graaf Vnn Randwijck, des avonds te 11 ureu van onder het puin te voorschijn helpen halen, maar deze ongeluk kige was reeds een lijkeenige oogenblikken later werd de kamenier met verbrijzelden schedel teruggetonden in den gang. Een en ander had hem te heftig aangegrepen en den dood bezorgd. Zijne echtgenoote en kind met mevrouw Van Randwijck herstelden spoe dig van den schrik, en de laatste beviel vier maanden later van een flinken gezonden jongen. Het was de dag der dagen voor de aanwinst Tan de koninklijke populariteit en de goede vorst zette in dezen zijn beste been vooruit. Hij verzocht en verkreeg natuurlijk het peetschap over den jonggeboren Van Randwijck, die als Louis Napoleon de doop vont verliet. De koning deed meer. Aan prof. Rau, die al zijne effecten, zijne biblio theek en zijne handschriften bij de ramp verloor, had Z. M. bij eigenhandig schrijven van den 14 Januari, moed ingesproken door hem 10-000 gulden in eens te geven eu eene toelage van 8000 gulden 'sjaars toe te zeg gen „afin que vous vous occupiez de rétablir votre cabinet et de donner l'exemple de la persévérance et de l'activité, si nécessaires pour réparer les malheurs de cette jonrnée." Zelfs ging hij verder en deed toen de hoog leeraar twee maanden daarna het tijdelijke gezegend had, aan de weduwe een troostbrief toekomen, waarbij haar de helft der toelage verzekerd bleef." Z. M. heeft benoemd tot hypotheek bewaarder alhier den heer 11. L. De Gravo, thans te Alkmaar. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de kerk van O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug) alhier, den weleerw. neer W. P. C. Abbenhnys. Door de Onderofficiers-Gymnastiek- en Schermvereeniging Minerva" werd Zater dagavond in het Café Vondelhoven een huis houdelijk feest gevierd, met medewerking van eenige leden der atafmuziek van het 4de regiment infanterie, onder leiding van den heer Van Erp. Onder de geuoodigden werden officieren en vertegenwoordigers van zusterverenigingen opgemerkt. In zijn hartelijk welkom alle tegenwoor dige dames en heeren toegeroepen bracht de president, de heer Peverelli, de verdiensten jegens de vereeuiging in herinnering van den oud-president den heer Ansingh, die iu de vereeniging eene moeielijk aan te vullen plaats achterliet. Met applaus werd spre kers voorstel aangenomen om den heer Au singh, die juist voor zijn vertrek naar Indië aan boord was gegaan, nog een laatst en hartelijk vaarwel vanwege de vereeniging te seinen. Nu kwam eene lange reeks nummers voor gymnastiek schermen, voordrachten en muziek aan de beurtdie zeer de aandacht trokken. Na afwerking van bet programma maakte men zich tot dansen gereed. Het bal was zeer geanimeerd en duurde tot laat in den nacht. De stadswerkman De R.die vermist werd en wien men meende dat een ongeluk was overkomen, is teruggevonden. Hij be vond zich te Utrecht. De storm der laatste dagen heeft ook hier aan onderscheidene panden kleinere of grootere verwoestingen aangericht. Schoor- steenen woeien geheel of gedeeltelijk af, pan nen en zink bedekkingen van onderscheidene daken raakten los of kwamen naar omlaag. Van zongordijnen aan bet chemisch labora torium aan het Steenschuur bleef weinig meer over dan het ijzerwerk. Op de Aalmarkt kwam Zaterdagavond een verhuurbordje van een der huizen aldaar naar beneden. Tot nog toe onbekende da ders hebben de lafheid gehad dat bordje door de ruiten van het bovenlicht van de deur te werpen bij den heer B. aldaar, zoodat 't in den gang terecht kwam. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 54.f 27.60, 5.80 en ƒ2.90. laagste 54.ƒ27.50, ƒ5.70 en 2.85. De 5de aflevering is verschenen van de fNederlandsche Illustratie, geïllustreerd nieuws van den dag". De eerste bladzijde prijkt met de afbeelding van Alpbons XIII, de kleine koning van Spanje. Tal van gra vures en vignetten worden ook in deze aflevering wederom gevonden en menig lezenswaardig artikel vindt er eene plaats. Ook aan boekbeoordeeliugen is thans eene plaats ingeruimd. Aan grappige voorstel lingen iu woord eu beeld ontbreekt het ook in deze aflevering niet. OFFICIEEL.!:: BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan den heer J. A. Gerkeu, wonende te Lissabon, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van de Roos, hem door Z. M. den keizer van Brazilië geschonken; is aan den heer E. J. De Meester, dag blad-correspondent, wonende te Parijs, ver- gunniug verleend tot het aauneme» der versierselen van „officier de l'Instruction publique," hem door den minister van Openbaar Onderwijs en Scboone Kunsten der Eransche republiek geschonken; is aan den heer P. J. Wauters te Rou- baix (Frankrijk), toestemming verleend tot het aanvaarden der kerkelijke bediening van predikant bij de Ned. Herv. gem. te Goe dereede; is aau J. Sipkes, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te St. Maartensdijk (arr. Zierikzee); is J. P. F. A. Noorduyn, arts te Oude- Pekela, met ingang van 1 Maart 1890, benoemd tot tweeden geneesheer iu het Rykskraukzinuigengesticht te Medemblik; is C. G. Verwiel benoemd tot burgem. der gem. Besoijen; zijn beuoemd: tot ontvagger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Valker.swaard, G. J. H. Guinée, boekhouder ten kantore der invoerrechten en van den accijns op de Buiker te Amsterdam; der directe belastingen eu accijnzen: te Loenen, H. J. Van der Heyden, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Sas van Gent; te Druten, J. J. Loke, ontvanger der- zelfde middelen te Gieten; te Rijssen, G. W. Martens, ontvanger derzelfde middelen te Wijchen; te Sexbierum (residentie Tzummarum), J. C. Van der Meer, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Coevorden te Bodegrave, J. M. Du Celliée Muller, ontvanger derzelfde middelen te Dongen; der directe belastingen en accijuzen te Bergeyk, J. Van Hee, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten eu accijnzen te Well (gem. Bergen); der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Well (gem. Bergen), J. D. Boerma, surnumerair uit de inspectie Zwolle; is de gem. Teteriugen, met ingang van 1 Maart 1890, afgescheiden van het kan toor der directe belastingen, invoerrechten en accijuzen te Ginnekeu en toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Breda, onder voortdurend beheer van den ontvan ger H. E. Antink aldaar; is de officier van gezondheid 2de kl. J. Van Gelder, van liet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië; is benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 6de regiment, tot le luit., de 2e luit. A. J. W. Van der Grinten, van het corps. De minister van oorlog zal op 30 dezer geen audiëntie verleenen. Bij beschikking van den minister van binnenlandeche zaken is bepaalddat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1890, zullen aanvan gen op 24 Februari e. k., en dat de com mission, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden voor de nut tige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Leeuwarden; voor de fraaie handwerken te Breda, 's Gravenhage en Leeuwarden. Z. M. de keizer aller Russen is, naar verzekerd wordt, door de Nederlandsche en Fransche regeeriugen uitgenoodigd de be slechting als arbiter op zich te nemen van het tusschen haar gerezen geschil betreffende de grensregeling van Suriname en Fransch Guyana. De vice-admiraal J. B. A. De Josselin de Jong directeur en kommaudant der ma rine te Willemsoord, wordt, naar men ver- ueemt, ouder eervolle ontheffing 1 Mei a. s, op non-activiteit gesteld. De schout-bij-nacht J. P. Van Rossum, directeur eu kommaudant van de directie der marine te llellevoetsluis en komman- dant van de stelling: Monden van de Maas en het Haringvliet, wordt 1 Mei a. s. ge pensioneerd. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt aangeduid de met ingaug van 1 Maart a. s. tot schout-bij-nacht bevorderde kapitein ter zee C. H. Bogaert. Vad.) De veranderingen, welke de vergader zaal van de tweede kamer thans ondergaat, mogen eerder eene restauratie worden ge- heeten. Deze is echter over twee zittingen verdeeld. Thans worden alle zetels en tafels opnieuw bekleed, niet met groen laken maar met brons gekleurd fluweel. Op 't einde van dit jaar zullen de troon en het bureau van den voorzitter geheel van aanzien veranderen. Beiden zullen dan iu den stijl Louis XV op prachtige wijze worden ingericht. Het tegenwoordig tapijt zal vervangen worden door een van Perzisch dessin. (D. v. Z.-Il. en 'i Gr.) De vice-president van den raad van state, jhr. Van Reenen, is weer hersteld en heeft zijne bezigheden, waargenomen door den oudst aanwezigen staatsraad, hervat. „De armen hebt gij altijd met u, eu indien gij wilt, gij kunt ze wel doen." Aan dieu wenk, door den Heer Jezus gegeven, is ook door onze geliefde koningin, ter ge legenheid van het afgeloopeu Kerstfeest, op treffende en liefderijke wijze gehoor gegeven. Uit een brief van een beweldadigde te Apeldoorn woonachtig, overvloeiende van dankbaarheid, lezen we dienaangaande: „Wij en nog vele andere menschen kre gen onverwachts een boodschap, dat wij persoonlijk bij H. M. moesten komen. H. M. vroeg of mijne vrouw ziekelijk was, waarop ik H. M. antwoordde: ja. Nu, zeide zij, hier hebt ge een pak voor uwe vrouw, voor u en voor uwe kinderen (het was in het paleis). Ik zeide H. M. dank en toen zeide ons geliefd prinsesje: „daar en dat is van moeder," en gaf mij f 5. Nu zeide ikook u zeg ik duizendmaal dank. Toen ik thuis kwam, ging ik aan het uitpakken (bet was mij zelf te wonderlijk wat de Heer met ons deed); ik had zooveel, ik kon het haast niet dragen, zoowat aan waarde met het geld te zamen f40. Wel, welwat een voorrecht enz." Wij zien daaruit hoe onze beminde ko ningin met haar volk omgaat en hoe zij dit aan ons prinsesje leert. (Delcenaar.) Zaterdag werden te Alfen aan den Rijn, op de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis de kielen gelegd voor een ijzeren Rijn-klipperschip, groot pl. m. 120 last, voor rekening van den heer Q. Ostermann, en voor een ijzeren sleepkaan groot p. m, 230 lasten, voor rekening van den heer Th. Terwindt, beiden te Millingen. Het aantal sterfgevallen te 's Graven hage met inbegrip van de levenloos aange- gevenen bedroeg van 1 Januari jl. tot heden 370, of p. m. 100 meer dan iu hetzelfde tijdsverloop ten vorigen jare. De winkelvereeniging van „Eigen Hulp" te 's Hage, telt thans, naar het fad. meldt, 2777 leden en was in 1889 met 268 toegenomen. Er werd voor f804,000 omgezet of voor f82,000 meer dan in 1888. Door de rechtbank te's-Hage is rechts ingang met bevel tot gevangenneming ver leend tegen een bekend zaakwaarnemer aldaar. Deze, die juist verhuisd was, werd door twee inspecteurs van politie aangehouden en is ter beschikking der justitie gesteld. De gevangenneming is bevolen ter zake van oplichting. Hij zou namelijk van een juffrouw uit Leiden, die den bijstand van hem had ingeroepen om te geraken tot een echtscheidingsproces, in weinige weken tijds een som van f 2000 hebben weten te ver krijgen voor proces-verrichtingen, die weinig of niets te beduiden hadden. Op die wijze moet reeds menige cliënt tot zijn dupe gemaakt zijn. Een zg. „flesschentrekker", door do arr.-rechtbank te 's Gravenhage tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduis tering te Oegstgeest, stond Zaterdag in appèl terecht voor het gerechtshof en ont- kende de verduistering van eene naaimachine, waar hij beklaagd was er twee zich te hebben toegeëigend. Adv.-gen. Telders vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 6 Februari. Uit IJmuiden wordt van Zaterdag gemeld. Bij Wijk-aan-Zee zit een stoom schip op strand, vermoedelijk de Heron, van hier naar Londen vertrokken. Nood schoten worden gelost en een sleepboot is vertrokken om adsisteutie te verleenen. Een later bericht meldt: De Heron was oogenschijnlijk gestrand. De sleepboot Sim eon was derwaarts gegaau, en is heden teruggekeerd. De oorzaak met de Heron was vermoedelijk dat het stuurtoestel on klaar was geraakt. Het schip is doorge stoomd naar Londen. Naar men verneemt hebben zich voor de betrekking van secretaris der gemeente Heugeloo reeds 60 sollicitanten aangemeld. 8 FA* J E. In den senaat heeft de minister van financiëu medegedeeld, dat hij een voorstan der is van de dezelfde handelsslaatkunde, welke de vorige minieteriën hebben gevolgd. De minister voegde er bij, dat hij spoedig een gunstigen uitslag verwachtte van de werkzaamheid der commissie, welke benoemd is om een plan te ontwerpen tot hervorming van de invoerrechten. De minister verklaarde, dat hij geen voorstander is van de rente-belastiDg. Met de ministers vau oorlog en marine zal de minister overleggen, welke bezuinigingen op de begrootingen voor oorlog en marine kunnen worden ingevoerd. De minister van oorlog verklaarde, dat geen maatregel dringender noodig is dan de hervorming van het leger. De minister is een voorstander van den verplichten per soonlijkeu dienst, maar de regeering dient een gunstig oogenblik te kiezen om deze hervorming in te voeren. De kamer heeft met 143 tegen 31 stemmen het eerste artikel aangenomen van het ontwerp tot invoeriug van het algemeen stemrecht.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2