BUITENLANDSCHE BERICHTEN «3 *33 4T3 .A. 3*T UBT" te Soeterwoude, en nam toen een parapluie, die f 7,00 gekost had, en die aan metselaar S. toebehoorde, mede. Later ging hij zijn intrek nemen bij J. II. te Leiden, vanwaar bij weer weg trok en de parapluie liet staan. Toen kwam het uit, dat hij er niet eerlijk aangekomen was. Tegen bekl., die gedagvaard en niet op gekomen is, wordt door het O. M. bij ver stek een maand gevangenisstraf geëischt. De Scheveningers kunnen het projectielen en ijzerscherven zoeken maar niet laten. Er stonden weer twee voor dit feit terecht. De eerste had er al veel straffen voor ge had, zonder dat het iets hielp. Hij stond nu te redeneeren voor de rechtbank als een halve Tindal, gispte het onbewaakt laten der artillerie aan het strand; betoogde dat hij den lande f400 voordeel had gedaan, waarmede konden wij niet best vatten, enz Het O. M. was van oordeel dat 's mans aanhoudende overtredingen een maand ge vangenisstraf noodzakelijk maakten. Een jongen van 16 jaar, die dit voor de eerste maal deed, kwam er goedkooper af, tegen hem werd slechts f 3,00 boete geëischt. Het leven in *vrije liefde" wordt, onge lukkig genoeg, onder de werkende klassen hoe langer hoe meer mode. Een dergelijk lief leventje gaat een tijd lang goed; ein delijk komt er ruzie met boedelscheiding. Later merkt men dat de boel niet eerlijk verdeeld is, de strafrechter komt er aan te pas en de gelieven zien elkander voor de balie terug. Een Haagsche naaister had geleefd met een man, die haar wekelijks f 8,00 te huis bracht, en die haar permissie had gegeven, om, als er wat geld te kort kwam voor het huishouden, iets naar de bank van leening te brengen. Kr kwam ruzie men ging uit elkander. Later zocht de man jas en horloge en vond daarvan de lombard briefjes. De vrouw wordt aangeklaagd wegens verduistering. Een moeielijke taak voor de rechtbank om tusschen deze twee gewezen gelieven recht te spreken. Daar de man permissie tot beleenen had gegeven, eischte het O. M. vrijspraak. OFFICIEELS BERICHTE*. Z. M. heeft aan mr. B. Dorhout Mees, op verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arr.-rechtbank te Groningen. Z. M. heeft aan J. Ter Pelkwijk, op ver zoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsv. in het kanton Eist. Z. M. heeft tot directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Assen be noemd H. W. Sanders, thans leeraar aan die school. Z. M. heeft aan H. D. ordonnans-officier, den eerste-luit. R. J. graaf Sehimmeipen- ninck, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van den Rooden adelaar, hem door Z, M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. Z. M. beeft den maj.-kwartierm. C. T. Herckenrath, van het 6de reg. inf. en den maj.-kwartierm. F. M. A. Oosterman van het 7de reg. inf., op pensioeu gesteld, en het bedrag voor ieder hunner bepaald op f 1600 'sjaars. Z. M. heeft benoemd bij het personeel der mil. adm.bij de kwartiermeesters: tot maj.-kwartiermeester, bij den staf der inf. den kap.-iutendant, met tit. rang van maj. J. Gruys, belast met de mandateeriug van tractementen en verdere vergoedingen te 's Graveuhage, met bepaling, dat hij in zijnen nieuwen rang met zijne tegenwoor dige fu.uctien zal belast blijven bij het 6de reg. inf., tot maj.-kwartiermeester, den kap.- kwartieruieester J. T. I. De Jong, van het 3de reg. vest.-art.gedet. bij het kol.-werf- depot; tot tweede-luit.-kwartierineester, den serg. F. Van der Steen, van het 1ste reg. inf.; bij het 7de reg inf. tot 2de luit.-kwar- tierm. den serg. W. E. De Hart, vBn het 4de reg. inf,bij het 2de reg. huz. tot le luit.-kwartierm. den 2en luit.-kwartierm. J. C. Hamerslag, van het korps; bij het 2de reg. vest.-art. tot kapt.-kwartierm. den le- luit.-kwartierm. J. W. Altink, van het 7e reg. inf.; tot le-luit.-kwartierm. den 2e- luit.-kwartieru. 11. Wijs, van het korps; bij het korps genietroepen tot kapt.-kwartierm. den le-luit.-kwartierm. W. J. J. C. De Rechleren van Hemert, van het korps rij dende art.; bij de adm. van kleeding, tot kapt. den le luit. D. B. De Geest, van het 3de reg. huz., belast met het beheer over het garniz.-kleedingmagazijn te Am sterdam. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 25 dezer geen audiëntie vetleenen. Iu de Staaticourant van heden is op genomen het verslag der commissie, in 1889 te 's Graveuhage belast met het afnemen der examens van apothekersbediende (tweede zitting). De uitslag was, dat van de 45 vrouwelijke candidaten 22, van de 60 man nelijke insgelijks 22 slaagden. De namen der geslaagden zijn reeds vroeger door ons vermeld. In antwoord op het verslag der af- deelingen van de eerste kamer, verklaart de minister van oorlog van oordeel te zijn, dat ons land zeer goed verdedigbaar is. De Nieuwe Hollandsche Waterlinie is zeer goed verdedigbaar, mits de daarvoor vereischte levende strijdkrachten aanwezig zijn. Ver sterking van levende strijdkrachten is ook noodig ter verdediging van het niet door liniën ingesloten gedeelte des lands. Een onderzoek is aanhangig omtrent het gebruik, dat van Ommerschans te maken is voor het remontedepot. De minister van waterstaat enz. ver klaart, in antwoord op het verslag der af- deelingen van de eerste kamer, dat de wet op de overzetveren in overweging is; dat weldra de herziening der postwetten de tweede kamer zal bereiken en daarbij zal voorgesteld worden verhooging van het maxi mumgewicht van gedrukte stukken van cent port. De wettelijke regeling van den telephooudienst zal hij ter hand nemen. Van de komst biuueukort vau een Japansch gezantschap hier te lande en in de residentie o. a. door ons gemeld, is volgens het D. v. Z.-H. en 's Gr. niets bekend. Wel worden nog steeds verwacht eenige Japansche onderwijzers, wier bezoek, dat ten doel heeft ook in Nederland bet schoolwezen te be- studeeren, reeds herhaaldelijk is aangekon digd. Naar aanleiding der klacht uit Voor hout omtrent gebrekkige postgemeenschap, kunnen wij mededeelen, dat de corresponden tie voor Voorhout eerst naar Noordwijk ge zonden wordt, niet om daar gestempeld te worden, doch omdat de bode uit Noordwijk vertrekt. Tweemaal daags, des ochtends te 9.15 en des avonds te 7 uur, vertrekt de hode van Noordwijk naar Voorhout. De brieven, des ochtends te 9.54 van de rich ting Amsterdam aankomende, worden dus eerst 's avonds na 7 uur besteld. Dat som mige bewoners van Voorhout eerst den an deren ochtend ten 7 of 8 ure de correspon dentie, met dien trein medegekomen, ont vangen, kan dus niet aan de postadministra tie liggen. Zeer zeker zou het geweuscht zijn, indien de bode rechtstreeks van Piet- Gijzenbrug naar Voorhout vertrok, of dat in aansluiting op den trein van 9.54's middags een bodeloop uitgevoerd werd. N.R.Ct Het was gisterenavond te Rotterdam niet erg rustig iu den Grooten Schouwburg, eenige rumoermakers incest en verwijderd worden bij de opvoering van de Engelsche opera ^Falka". Het volk in de stad, dat hiervan gehoord had, was niet erg op zijn gemak en meende dat er de ^influenza'' gespeeld werd. Men moest de ooel stuk slaanzeiden een paar heethoofdengeluk kig bleef het bij woorden. Hoe of men op dit malle denkbeeld kwam is een raadsel. Naar men aan de Maatbode mededeel;, is zoowel de hoogste prijs der Amsterdam- sche premielolen, zijnde f 25.000, als de hoogste prijs der Hongaarscne hypotheekbank- loten, zijnde 11. 50.000, bij twee verschil lende effectenfirma's te Rotterdam gevallen. Gisterochtend brandde te IJselmonde een zwingelkeet af, toebrhoorende aan den landbouwer C. De Quartel. Men vermoedt dat onvoorzichtigheid of moedwil van een der vlasarbeiders oorzaak ervan is, waarom deze dadelijk werd gevat en naar de ge vangenis te Dordrecht overgebracht. Naar men aan de A. Ct. mededeelt, zou de Amst. Oinnibusiuaatschappij voor nemens zijn met 1 Februari a. s. het tarief voor tramkaartjes nogmaals belangrijk te verminderen. De overslspkaartjes zouden op 7 cent en de gewone kaartjes op 5 cents gebracht worden. Gedurende het jaar 1889 waren bij de arr. rechtbank te Utrecht 46 advocaten ingeschreven; 7 zijn door vertrek en over lijden in dat jaar van genoemd getal afge gaan, dus was primo Januari j.l. de getal sterkte 39. De heer jhr. mr. L. H. Van Ascli van Wijck, oud strijder en ridder van het Metalenkruis, vele jaren kantonrechter te Wijk-bij-Duurstede, is te Driebergen over leden. Iu den nacht van Zondag op Maan dag is te Utrecht een zekere mej. Z.woon achtig aan de Kromme Nieuwe Gracht, iu een aanval van ijlende koorts, aan welke zij, met daarmede gepaard gaande influenza, lijdende was, uit haar slaapkamer geloopen, zonder dat zulks door haren echtgenoot werd bemerkt, en in dien verbijsterden toe stand in den kelder terechtgekomen. Zij schijnt daar de waterpoort, uitkomende aan de [gracht, te hebben geopend, althans men beeft des Maaudagsmorgeus haar lijk uit die gracht opgevischt. Te Meppel is de heer J. Meeuwes Luten, oud-strijder van 1830 en 1831, iu den ouderdom van 93 jaar overleden. Gisterenmiddag half drie ontlastte zich boven Vucht eene zware donderbui. Felle bliksemstralen, onmiddellijk gevolgd door hevige donderslagen, doorkliefden de lucht. Even buiten het dorp is de bliksem iu een boom geslagen. Gedurende het onweder viel er een plasregen, Men schrijft aan de Middelb. Ct.: Daalden vdor ettelijke jaren de prijzen der landerijen van f' 1000 en hooger per Brugsch gemet (1 Br. gemet ruim 44 are) tot 400 gulden en lager, thans valt weer een sterke rijzing waar te nemen. Dit bleek op Maandag te Zuidzande ge- h luden veiling eener hofstede met bouw en weiland, ter grootte van 48 gemeten 47 roeden. In gedeelten verkocht, bracht zij niet minder op dan 23481 gulden, waarbij nog komt f4100 voor de gebouwen en nog 12 procent verhoogiug. Het land zal dus den koopers gemiddeld bijna 650 gulden per ge met kosten, voor zij het hun eigendom kun nen noemen. Reeds drie sterfgevallen zijn te Ouden bosch voorgekomen tengevolge der influenza. Hoewel de ziekte over het algemeen sterk afneemt, hebben er de circa 400 leerlingen van 't instituut St. Louis geducht van te lijden gehad. Eenige vertrekken moesten zelfs tijdelijk tot ziekenkamers worden inge richt en een leerling uit Leiden is aan de ziekte bezweken. Ook in het pensionaat voor jongejuffrouwen heeft de influenza geheerscht. Gelukkig komen geen nieuwe gevallen meer bij. BELGIE. Naar men aan de N. L. Ct. mede deelt, zal de Belgische regeering er weldra toe overgaan een cursus voor strafrecht en strafrechtspleging in het Nederlandsch te openen aan de Gentsche hoogeschool. Ver moedelijk zal de ook in ons land, o. a. wegens zijne studiën over de Nederlandsche recht spraak, met lof bekende heer mr. JulinB Ohrie, met dien cursus worden belast. De rechtbank van koophandel te Brus sel heeft uitgemaakt, dat de tegenwoordige werkstaking geen geval is van force majeure zoodat de mijnwerkers niet vrij zijn vau de verplichtingen, die zij op zich namen bij het sluiten hunner overeenkomsten met de werk gevers. De werkstaking te Charleroi is voor goed geëindigd. Nog slechts 2000 man ontbreken in de mijnen, maar ook dezen zullen heden den arbeid hervatten. Lo In het begin van April wordt de ko ningin te Aken verwacht en zal daar een maand verblijven. De prins van Wales zal de laatste dagen van Januari te Parijs doorbrengen, vanwaar hij zich naar Monte-Carlo zal be geven. Te Londen bad dezer dagen eene ver gadering van een internationaal anarchisten- congres plaats onder voorzitterschap van een zekeren Van der Weyden, vertegenwoordiger eener Nederlandsche socialistenvereeuiging. Er werden heftige redevoeringen gehouden en de moordenaars van Chicago werden, als gewoonlijk, niet vergeten. De vergadering ging, na het zingen van yvrijheids"-liederen uiteen. Generaal Boulanger heeft het hoofd gestooten, nu niet iu figuurlijken zin, gelijk hij deed, toen hij geheel Frankrijk in rep en roer bracht bij zijn vergeefsche pogingen, om zich den weg te banen naar het Elysée, maar in werkelijkheid. Het ongeluk geschiedde den 20u Januari, op denzelfden dag, dat zijn aanhangers de Fraiuche kamer in rep en roer brachten. De banneling van Jersey werd toen bezocht door eenige zijner Parijsche vrienden. Vol gens zijn gewoonte liep Boulanger, terwijl hij inet zijn vrienden over den politieken toestand redeneerde, met groote passen in de kamer op en neer. Zoozeer was de generaal verdiept in zijn betoog, dat hij niet lette op de bijzonder laag hangende misl gaskroon. Plotseling kwam zijn hoofd in dig botsing met de kroon, met dat gevolg, dat der al het glaswerk op zijn hoofd te recht kwam ju en de generaal vrij ernstig werd gewond. 0m Gevaar was er ecbter niet bij, maar toch I was de wond, welke Boulanger aan het rich voorhoofd ontving, ernstig genoeg om hem maa eenige dagen kamerarrest te bezorgen. I e hou heer Paul Déroulède is terstond uit Parijs het naar Jersey vertrokken, ten einde zich op juic de hoogte te stellen van den toestand van I den generaal. naa Boulanger was zelf zoo bang, dat zijn te vrienden te Parijs zich ongerust over hem ten zouden maken, dat hij zijn gasten verzocht neu niets van het ongeluk te zeggen. Een van wei hen was echter niet tegen de verzoeking ver bestand en deelde het geval meê aan de het Figaro, die natuur ijk deze gelegenheid gaarne en te baat nam om weer eens de aandacht op ma; den banneling van Jersey te vestigen. stai FAAIKKUK. De nieuwe graaf-kanselier van het Legioen van Eer is voornemens een onder scheid te maken in den vorm der orde voor militairen en burgers. Door den heer Henri Fouquier zijn niet minder dan duizend verzoekschriften bij het bureau der kamer ingediend, welke afkomstig zijn van de geabonneerden op de teiephoondie zich ernstig beklagen over de wijze, waarop deze dienst verricht wordt. De heer De Belcastel, een van de invloedrijkste koningsgezindeu in de vroe gere nationale vergadering, is overleden. Hij behoorde tot hen die de pelgrimage van afgevaardigden naar Paray le Mouial op touw zetteu, waarbij Frankrijk aan hei Heilig Hart werd toegewijd. Nl'AN J E. De hertog van Viragua, een afstamme ling van Columbus, looft 30.000 frs. uit voor de beste geschiedenis van den grooten zeevaarder. De Madridsche academie zal als jury fuugeeren. PORTUCIAL. De Graaf van Parijs, die sedert den dood van koning Lodewijk eenigen lijd in Portugal had doorgebracht, zal zich eerst daags te Cadix inschepen tot eene reis naar de Antillen. De Fransche conservatieve bladen ontkennen, dat hij bet vermijdt naar Engeland terug te keeren wegens het geschil waarbij ziju schoonzoon, koning Karei, met dit land betrokken is, en dat bet plan tot bovenbedoelde reis reeds vroeger is opgevat. Een aantal Portugeesche kooplieden te Rio Janeiro heeft besloten alle handelsbe trekkingen met Engelsche huizen af te breken. De Portugeesche regeering heeft volgens de Köln. Ztg. 5 torpedobooten bij eene firma te Elbing gekocht. De Portugeezen maken groote toebereid selen om majoor Serpa Pinto, die eerlang te Lissabon terugkeert, met groote eerbewijzen te ontvangen. Van de landingsplaats zal bij in optocht naar het gebouw van het aardrijks kundig genootschap worden geleid. De regeering poogt alle betoogingen op straat te verhinderen. Het jougstverschenen Portugeesche staats blad noemt alle opschuddingwekkende be richten van progessistische en republikeinsche bladen volkomen ongegrond en waarschuwt geloof te hechten aan de verdichtselen, die betreffende het Engelsch-Portugeesche geschil verspreid worden. ITALIË. De plechtige uitvaart van wijlen den hertog van Aosta (wiens titel thans door ziju oudsten zoon gedragen wordt) heeft Woesdag te Turijn plaats gehad. Generaal prins Frederik Von Hoheozollern was den avond te veren aangekomen. Ouder de deputaiiën merkte men eene op van het regiment Hessische huzaren, van wie een hoofdofficier, 's prinsen degen dragende, een affuit voorafging, getrokken door negen zwarte paarden en waarop de kist geplaatst was. Daarachter gingen (te voet) de koning, de kroonprins, de zonen des overledenen, zijn neef de hertog van Genua, de prinsen Jérome, Victor en Lodewijk Napoleon, de prins Von Hoheuzolleru enz. Velen stortten tranen bij het voorbijgaan van den stoet. Naar sommigen veizekeren moet koning Umberto, mede tengevolge van de doorge stane aandoeningen, zeer lijdende zijn. BL'ITÜCHCAVO. In den rijksdag werd gisteren de be raadslaging over de socialistenwet voort gezet. De minister van biuneulandsche zaken, de heer litrrfurt, verklaarde, dat de regeering den kleinen staat van beleg als on*

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2