ASONMEMEfilT: Prijs per Nummer 10 Cent. Zaterdag 25 Januari 1890. N°. 2L AD VERTEfêTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. De Wilddief. iev Aaok 7.18 8.51 10.52 '1., U.39 12.24 2., 3.44 4.34 5.01 6.14 6.43 8.33 8.59 9.44 10.36 1 I.— 12.24 L 61 d s c NIEUWS- EN AI)VERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie ze Courant verse li ij ut dadelijks, behalve op Zou- en Feestdagen- Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden 1.60. Leidei 203e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sciieepmakerssteeg 6. Sta cis-Berichte 9. Samenstelling der kiezerslijsten. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden Gezien art. 7, al. 2, der Wet van 4 Juli 1850 (Stbl. n°. 37), zooals die is gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen van de Grondwet; Noodigt de mannelijke inwouers der ge meente uit om 1°. Zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar derhalve over 1888/9 in de personeele belasting ter zake van hunue woning naar eene hoogere huur waarde dan die, welke volgens art. 1 lett. a en b, van de wet van 24 April 1843 (>S/M. n°. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belas ting naar de drie eerste grondslagen, of zoo zij in de grondbelasting in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zamen over het dienstjaar 1889 tot een bedrag van ten minste f 10 zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari e. k. ter Secretarie dezer gemeente te doen blijken 2'. Zoo zij, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, van den inwonendeu eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte vau een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de persoueele belasting ten minste op het dubbtle (en alzoo ten minste op ƒ140) is gesteld van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag sedert den 15 Mei II. eeu gedeelte in huur liebheu en bewonen, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de belastbare huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tol de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van bet woonhuis geschat, het sub a van art. 1 der gewijzigde kieswet bedoeld bedrag van den vollen aanslag (voor Leiden f 70) bereikt, en zoo zij alzoo krachtens al. c van art. 1 der gewijzigde kieswet aanspraak meenen te mogen maken om op de kiezers lijsten te worden geplaatst, daarvan aan gifte te doen ter Secretarie dezer gemeente vóór den 15 Februari a. s. 3°. Zoo zij als medeeigenaars van onroe rend goed krachtens art. 7 al. 4 der gewij zigde kieswet bovengenoemd aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan even eens vóór den 15den Februari a. s. ter Secretarie aangifte te doen. De aangiften bedoeld onder 2° en 3° moeten gedaan worden volgens het bij Kon. besluit van 28 November 1887 (Stbl. n°. 211) daarvoor vastgestelde model, waarvan de formulieren aan de Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. De Voorzitter voornoemd DE KANTER. Leiden, 21 Januari 1890. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belangheb benden, dal ingevolge art. 2 der Verordening regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de liomlcii, ieder houder van eeu of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31slen januari a. s. bij den gemeente ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever on- derteekend biljet en dat bedoelde insclirijvirigs- hiljetten voor het dienstjaar 1890 kosteloos ten kantore van den Gemeente-ontvanger ver- krijghaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANIER burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Januari 1890. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz. welke over het afgeloopen jaar 1889 ten laste der gemeente eenige vor dering hebben, die uiterlijk vóór uit. januari e. k.Ier Gemeente-Secretarie (aldeeling linan- cién) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiiiln, 9 Januari 1890. LKIOEV 24 Januari. I'rof. dr. H. G. Van de Saude Bak- huijzeu alhier, is door den president der FEUILLETON. EEN VERHAAL DIT DEN TIJD VAN O RAAF JAN II. 17.) .Geef mij maar een hand, Busje," laat alles vergeven en vergeten zijnvijandschap mag immers niet over bet graf reiken, zei de hospes ernstig en zeer treurig. .Meeut gij dan waarlijk," meesmuilde de talkenier, .dat er .Het spookt den dikken kerel in de her sens I" riep Augustinus nu met een toorni- gen blik op den hospes, zoo dof en angstig, dat allen schrokken. .Naar de Groene Beek," vervolgde hij tegen den valkenier. Het donderend geuite bevel baatte. Ook de valkenier, die zich nu een onheilspeilen den droom herinnerde, ging sidderend naast Augustinns. Omtrent een uur bleven allen treurig zwijgen. Alleen Augustinus, die met afgemeten stappen en met gekruiste armeu voortging, bromde soms nauw hoor baar eenige Latijrische woorden. Toen men de grasrijke vlakte bereikte, door welke de Groene Beek liep, zei de valkenier: Alhier zijn nog onlangs herten geweest, het gras is eerst kortelings afgevreteu en..." .Hier met den hond," riep Augustinus, die langs de beek ging. .lu het zand staat het spoor van een uieuschenvoet." „Van bet spook," zei de hospes zoo luid, dat zijn omgeving hem goed verstond, ofschoon Augustinus en de valkenier, die wat voor waren, niets hoorden. Zoodra men den houd op het spoor had gezet, begon het dier ongeduldig te janken. De poedel sprong over de beek en tuurde naar zijn meester, die bevend zeide: liet spoor is nog versch, Zwart zal ons weldra bij hem, die den voet in het zand heeft gezet, bren gen. .Daar, aan gindsclie zijde van de beek is het erg woest." .Met grond mogen wij dan verwachten, dat wij er den W ilddief zullen treffen, luidde het koel antwoord van Augustinus, die nu beval, dat men door de smalle beek zou waden. Hij ging zelf het eerst et over, maar de hospes riep na drie vergeefsche aanloopen .o Hemel I lk kan er niet over!" Fransche republiek benoemd tot officier van het Legioen van Eer. Door de geneeskundige commissie voor dc artsexamens is in hare heden alhier ge houden zitting voor het eerste gedeelte toe gelaten de heer F. Hage. Tot gemeentegeneesheer te Maas' sluis is benoemd dr. Th. C. Den Wouter vin Leiden. Omtrent eeue herhaling van de mas kerade te Nijmegen, waaromtrent we reeds vioeger een eti ander meedeelden, bevat nu bet studentenweekblad Fox Studiosorum het volgende verslag van de vergadering van deelnemers aan de maskerade, waarin het plan tor sprake werd gebracht .Belangrijk was zeerzeker de j.l. Dinsdag avond belegde vergadering van deelnemers aan de, dezen zomer te houden, maskerade. Immers het gold de bespreking van en beslissing over een plan, dat wel reeds in grove trekken bekend, doch in bijzonder heden nog onbekend was en eene nadere overweging behoefde; bet plan n.l. om na de maskerade alhier, den intocht van Karei den Vden, zooals bij den Oden Februari 1546 in Nijmegeu plaats bad, in diezelfde stad voor te stellen. Het plan daartoe was zoo deelde de pres. der M.-C. de heer R. C. Six, die de vergadering leidde, mede u tgegaan van een Nijmeegsche commissie, welke mits zij op saste medewerking van onze zijde kon rekenen, bereid was de bezwaren die het door haar gegeven denkbeeld met zich sleepte zooal mogelijk uit den weg te ruimen. Zoo be loofde zij een kostelooze heenreis voor alle deelnemers aan de maskerade, die aan het station te Nijmegen feestelijk zouden wor den ingehaald, terwijl daar tevens voor eeu gelegenheid tot verkleeden etc. zou gezorgd worden. Ook had zij een groote som voor de benoodigde paarden uitgetrokken, terwijl zij in overleg met den costumier zou treden, opdat een gelijk aantal figuranten als hier a.n den optocht te Nijmegen zou kunnen deelnemen. Vervolgeus zou de intocht plaals hebben via Kronenburger park, Hezel-straat, Groote Markt, Burcht-straat naar .het Valk hof," de toenmalige residentie van keizer Karei en de latere verblijfplaats der burg graven van Nijmegen. Vandaar zou de op tocht, nadat de eerewijn was aangeboden, zich naar de buiten-societeit .de Vereeniging" begeven, alwaar na ontbinding van den stoet aan de deelnemers een diner, gevolgd door cour en bal zou worden aangeboden. Voor nachtverblijf en terugreis evenwel kon de commissie zich niet verbinden en deze nog bestaande bezwaren benevens de omstandigheid dat zonder zekere toezegging van onze zijde het plan tot geen verwezen lijking kon worden gebracht, had de M. C. bewogen de vergadering te beleggen. Immers zonder nadere bespreking met de deeluemers achtte zij zich terecht onbevoegd het verzoek der Nijm. comm. te beantwoorden. Uit de nu gevolgde hoofdelijke omvrage bleek dat slechts zeer weinigen der deel nemers tegen het gedane voorstel bezwaar hadden, zoodat naar alle waarschijnlijkheid Karei V zijn intocht te Nijmegen op den lsteu Juli 1890 zal houden. We brengen de maskerade comm. onze buide voor de moeite, die zij zich ook iu deze heeft gegeven en wenschen haar geluk met het op haar streven reeds gevolgd succes." Hedenmiddag tegen half vier reed een vrachtwagen op de Haarlemmerstraat nabij de Paardeusteeg tegen een dergelijk voor tuig aan, tengevolge waarvan het laatste met zijne geheele vracht omviel. Eerstge noemde wagen reed zoo spoedig mogelijk verder. Zitting van de arrondissements rechtbank te 's (aravenhnge van 23 Januari. J. V. oud 39 jaar, arbeider te Ter Aar, liep den 21 Dec. op de Vischmarkt te Leiden, voorbij de étalage van de firma C. V. Visser. Hij zette daarvan een muts op het hoofd, van f 1,85, vond dat die juist pas was en liep er mee weg, na zijn pet op zijn borst te hebben verborgen. Bekl. bekent het feit en geeft tot zijn verontschuldiging op een erge .zeere hand" en .maar één pet te hebben, terwijl de muts krek pas" was. liet O. M. eischte een maand gevange nisstraf. VV. v. d. S. gepensionneerd onderofficier Lg vroeger in de kost bij II. S., winkelier .Loop er dan maar door, miju zoon!" riep Augustinus spottend, terwijl hij met de overigen den hond volgde, die snuffelend voortliep, maar telkens omkeek of zijn meest r wel volgde. De hospes kwam ein delijk over de beek, terwijl hij bromde: .Vau de hoogte naar de laagte geeft kans. Zie zool" vervolgde hij, .ik moet er ook bij wezen, want de zaak staat lang niet mooi en ik mocht wel lijden, dat de poedel den nek maar had gebroken. Aan de twee klanten valt uog al wat te verdienen, zoo dat het mij heusch zou spijten, als men z'ophing, en de heler is immers even goed als de steler. Als zij eens klapten. Arme hospes uit den Vogelzang. Want al is de dorpsheer ook een best man, toch laat hij wat betreft de jacht niet met zich gekken. Was Augustinus er maar niet bij, de vent heeft den duivel in; hij schijnt niets baug; met Bus en met de anderen zou het nog wel schikken, en batigen is waarlijk miju zaak niet, daarvoor ben ik veel te zwaar lijvig. Beter wat vleesch verloren dan het geheele hagje, en hij begon to loopen. .Hebt gij nu kunnen springen?" vroeg Augustinus, toen hij hem bezweet en bijna ademloos naderde. .Van den nood moest ik wel een deugd maken," antwoordde hij hijgend. //He' was halsbrekerswerk en zonder mijn vree8 voor het spook Nu deed een verwoede blik den hospes zwijgen, maar Augustinus vroeg weerWat zoudt gij zooder uw vrees voor het spook?" Dau had ik tnij niet in het zweet ge- loopen 1" Bijna een uur lang liep men uu langs heggen en struiken, zoodat Bus ziju hond menigmaal moest terugroepen, wilde bij bet dier niet uit het oog verliezen, tot Zwart eindelijk op een pad kwam, hetwelk zoo breed was, dat er twee man goed naast elkander konden loopen. Aan beide zijden van dit pad was bijna ondoordringbaar kreupelhout. .Weest op uwe hoede," zei Augustinus, .want ik geloof, dat de Wilddief hier moet schuilen." Nauwelijks had hij deze woorden geuit, of Zwart sloeg aan en vloog als razend in de struiken. Maar weldra kwam de hond vreeselijk huilend en druipstaartend terug en er vertoonde zich tusscben de struiken een manshoofd met dreigend starende oogen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1