het afbreken vau de Waalsche kerk. Wat betreft het woord voorloopig dit heeft alleen de details van het plan op 't oog en niet de beschikbare ruimte. De heer Juta heeft óók het adres getee- kend en wel omdat naar zijne meening uict voldoende kan worden gezorgd voor de vei ligheid wanneer niet over meer ruimte kan worden beschikt. Men vergete niet dat de nu geprojecteerde zaal J meer menschcn zal kunnen bevatten dan de oude zaal. Was de Waalsche kerk afgebroken dan zouden de bezoekers, in geval van brand, ter zijde terstond een open terrein vinden. De voorzitter doet opmerken dat 16 hl7 uitgangen aan bet nieuwe gebouw zullen worden gemaakt; meer kan men er toch al moeilijk wenscheu. Nu wordt in stemming gebracht het voorstel van burgemeester en wethouders om het voorstel-Walsche kerk niet in be handeling te nemen. Het wordt verworpen met 20 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Cock, Bool, Knappert, Van But- tingha Wichers, Le Poole, Nijkamp en Hasseibach. Het voorstel zal dus in handen van bur gemeester en wethouders worden gesteld. Aan de orde is nu het 1ste punt van de agenda, nl. het verzoek van den heer J. A. Longepóe, om continuatie als stads-heel- kundige. Met 26 stemmen wordt de heer Longepóe herbenoemd. Een der leden had tijdelijk de vergadering verlaten. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming toegestaan of goedgekeurd de navolgende verzoeken of voorstellen, als 2°. Idem van Mevrouw E. üückcr, om vrijstelling van de betaling van school geld, Hooger en Middelbaar onder wijs. 3'. Idem als voren van Dr. A. II. Van Andel, Middelbaar onderwijs. 4®. Voorstel betrekkelijk de regeling der jaarwedden van eenige ambtenaren ter secretarie. 5°. Verzoek van G. Madcr en C. Verkoren, om een gedeelte der Witte Singelsloot te mogen overwulven. C°. Idem van Mej. E. M. M. Binnendijk, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3e klasse n°. 3. 7°. Voorstel tot verkoop van ccmgc voor werpen aan de Stads-Timmerwerf en van eenige doodc boomen. 8®. Verzoek van B. Hoogtcyling, om een brug te leggen over de Witte Singel- sloot. t)°. Idem van P. J. Van der Waals, lol demping van een gedeelte der Zijl- singelsloot, Aan de orde is 10de het voorstel van den beer A. L. De Sturler en 6 andere leden van den gemeenteraad, betrekkelijk de oprichting van eene nieuwe Gehoorzaal op het terrein vau 's Gravenslein. Namens zijne zes medeouderteekenaars stelt de heer De Sturler voor hun voorstel te verdagen totdat de quaestie-Waalsche kerk zal zijn afgeloopen, om de zaak niet stuksgewijze te behandelen, doch alles in ééne zitting af te doen. De heer De Goeje doet opmerken dat dit voorstel wordt gedaan, omdat wanneer de gemeenteraad kon en mocht besluiten de Waalsche kerk af te breken en het terrein bij dat van de oude Gehoorzaal te trekken, de zeven ouderteekenaars van het voorstel 's Gravenstein, dit terstond zouden intrekken. De heer Van Hamel zou willen voorstel len om te beproeven het terrein van het tegenwoordige Nutsgebouw te verkrijgen voor den bouw van de nieuwe Gehoorzaal. Spreker doet bet voorstel om aan burge meester en wethouders een onderzoek op te dragen omtrent de uitvoerbaarheid van dit plan. De voorzitter gelooft dat sommige men- schen meenen dat het dagelijksch bestuur geen raad weet met haar ledigen tijd. Maar bij zal natuurlijk het voorstel in stemming brengen indien het voldoende wordt onder steuud. Dit laatste is echter niet het geval zoodat bet voorstel niet in stemming wordt gebracht. Het voorstel van den lieer De Sturler c. a. omtrent de verdaging van hun voorstel wordt nu met 15 tegen 12 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren Schnei- tber, De Sturler, Van Hoeken, Tieleman, Koetser, Kaiser, Driessen, Fockema Andreae, Van Hamel, Zaalberg, Juta en De Goeje. De heer De Sturler zegt nu, ook namens zijne zes medeouderteekenaars, dat hij het voorstel dan onder voorbehoud intrekt. De voorzitter maakt er den heer De Stur ler opmerkzaam op dat mocht het zijn plan zijn het voorstel wederom ter sprake te brengen in dezelfde zitting waarin het voorstel-Waalsche kerk zal worden behan deld het raadsbesluit van zooeven, waar sbu m n tew «ca KHM wa door bepaald werd dat dit niet zal mogen geschieden, zich daartegen verzet. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. De tribune, voor bet publiek bestemd, was tijdens de verga dering geheel met belangstellenden gevuld. liKIUËlV, 23 Januari. Aan de rijks-universiteit alhier is het candiduats examen in de rechten afgelegd door den heer M. P. Nauta. Naar wij van particuliere zijde ver nemen, is ill eene te Leiden gehouden ver gadering van deelnemers aan de aldaar dezen zomer te houden maskerade, met overgroote meerderheid besluie», een bezoek aan Nij megen te brengen. Zooals men weet stelt de maskerade voor „den intocht van Karei V te Nijmegen." (P. v. G. Nijm. Cl.) »I'FICIEKL.Ë: BEIlICUTjrA. Bij kon. besluit zijn benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Goor, jhr. rnr. T. J. De Marees van Swinderen, advocaat en procureur te Zwolle, tevens beëedigd klerk ter griilie van de arr.-recbtbauk al daar, en tot kantonrechter plaatsvervanger in bet kanton 's Gravenhage, mr. J. Z. Mazel, advocaat en procureur te 's Gravenhage, tevens werkzaam bij den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht aldaar. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Maart: 1°. de adjudant des konicgs in huitengewonen dienst, de vice-admiraul J. W. Binkes, op verzoek, ter zake van lang- durigen dienst, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele goede en ge wichtige aau den lande bewezen diensten, ouder toekenninga. van een pensioen van f 3000 en b. van eene verhooging van dat pensioen inet f 900, voor werkelijk verblijf iu militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keer kringen; 2°. bevorderd tot schout bij-nacht,j de kapitein ter zee E. L. baron Van ileec- keren van Waliën, en op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen ge steld, onder toekenning: a. van een pen sioen van f2100, en b. van eene verhoogiug van pensioen van f1350 voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks over zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkingen; 3U. bepaald dat de vice-ad- miraal J. B. jk- De Josselin de Jong, met ingang van 1 Maart, zal treden in het ge not der inkomsten, verbonden aan zijir te- genwoordigen rang; 4°. met ingang van ge noemden datum bevorderd tot schout-bij nacht, de kapt. t/z. C. H. Bogaerttot kapt. t/z, de kapt.-luits t/z H. Quispel en M. A. Medenbacb; tot kapt. t/z., de luit t/z. le kl. L. M. E. Keus en P. M.VV. T. Kiaijenboff van de Leur; tot luit. t/z le klasse, de luits. t/z. 2e kl. W. J. Cohen Stuart en P. C. Swaan. Bij kon. besluit is: 1". aan den officier van gezondheid der 2e kl. dr. C. J. A. Krol, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, op verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2°. die officier van gezondheid benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse bij de landmacht. BINNENLAKD8ÜHE BERICHTEN De toestand van den afgevaardigde van Rotterdam, den heer Veruiers van der Loeff, was iu de laatste dagen minder voor uitgaande. De Haagsehe briefschrijver der Midd. Cl. verhaalt het volgende, dat onlangs op de „Witte Sociëteit" in de. residentie ge schiedde „Een van de leden miste op zekeren dag zijn nieuwe overjas uit de jassenkamer en vond een oude iu de plaats hangen. De met een uitgebreide jassenkennis begaafde jasseu- knecht lette weken achtereen op, of de ver lorene niet weder eens aan een kapstok kwam hangen, doch steeds te vergeefs, tot na ver loop van twee maanden de gestolen jas werd herkend. De knecht waarschuwde den eige uaar, en toen de gebruixtr zich weder met zijn nieuwe jas wilde verwijderen, stond hij eensklaps tegenover iemand „van den ge rechte," die zijn eigendom opeischte. De man, nog wel een ambtenaar aan een der ministeriën, was niet zoo goed of hij moest zijn jas weer uittrekken, en ging met be schaamde kaken heen. Dal hij nu ook juist hel kleedingstuk van een lid van de staande magistratuur had uitgekozen 1" Door het bestuur der IIoil. IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn de loonen der stokers en der wegwerkers verhoogd, met «3 «n» W_T JHÖBL -WM '*£- - de bepaling, dat het arbeidend personeel, gestationneerd te Amsterdam, in verband met de hooge huishuur enz., hooger salaris zal outvangeu dan het personeel aan klei nere stations. Ook bestaat er kans dat eerlang de ar beidsduur zal verminderd worden. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De gemeente Voorhout, een dorpje op ruim een uur afstands van Leiden en een half uur van Noordwijk, drijft ejn vrij leven- digen handel in bloembollen. Binnen hare grenzen ligt het klein-seminarie ilageveld, met een twaalftal professoren en omstreeks honderd-zeventig leerlingen. Tot voor twee maanden was dit plaatsje verstoken van een hulpkantoor der posterijen, hetgeen een zeer groot ongerief was en voor de bloembollen- handelaars, die hunne brieven en spoedbe stellingen meermalen 24 uren te laat ont vingen, en voor het seminarie, waar nogal heel wat brieven, ook met geldswaarden, moeten ontvangen en verzonden worden. De herhaalde vertoogen bij het ministerie brach ten eindelijk na 3 jaar teweeg, dat Voorhout in het bezit kwam van een brievengaarder. Toch laat de toestand nog veel te wen- schen over. In den Nienwjaarstijd, wanneer iedereen postzegels noodig heeft, waren er op het hulppostkantoor volstrekt geen post zegels te krijgen van 5 cent, noch van 1 ceni, hoe men er ook om vroeg. Zij zijn toen van andere kantoren gehaald, en toch kwam er zeker nog wel voor vijftig gulden te kort. En de brieven 1 Een brief, die met den trein van 9 uren 54 min. 's morgens te Pietgijzenbrug aankomt, gaat eerst naar Noordwijk, om daar gestempeld te worden, (dat kan te Voorhout zeker niet gebeuren), en wordt dan gewoonlijk bij het grootste gedeelte der inwoners den volgenden morgen ongeveer te 7 of 8 uren eerst bezorgd. On geveer twintig h tweeëntwintig uren dus heeft zoo'n brief noodig om eene reis van een half uur afstand af te leggen. Een brief, die 's morgens te 6 uren in de bus, of iets later met den bode wordt meegegeven, ver trekt eerst des namiddags te 5 of 6 uren met den treiu vau Pietu'ijzeubrug. Van het te Schiedam tehuis behoo- rende barkschip Neerlands Vlag, kapitein D. J. Brouwer, wegens muiterij onder de equipage in de haven van Nieuwediep bin nengekomen, zijn negen schepelingen wegens poging om te deserteeren door de politie te Heider opgevangen en achter slot en greiidel gebracht, terwijl een tiende wist te ontsnappen en nog niet is opgespoord. Een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld. Ds. L. H. E. Creutzberg, directeur der gestichten voor het verplegen van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en te Heemstede, heeft wegens ziekte zijn ont slag uit die betrekking gevraagd. H. M. de koningin heeft de wakkere dienstbode Geerlruida Blommers, die onlangs bij den brand in de Huidenstraat te Amster dam het haar toevertrouwde kind redde en haar leven waagde, f 50 toegezonden. De bij de koniukl. fabriek vau stoom en andere werktuigen te Amsterdam in aanbouw zijnde pantserdek-korvet Sumatra zal naar men verneemt iu Juli of Augustus a. s. onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. G. Bruch naar O. I. vertrekken. Op Tessel zijn reeds nu kieviten ge zien in een der polders, hetgeen zeker vijf h zes weken vroeger is dan andere jaren. Onder de duinen moeten de leeuwerikkeu er reeds lustig op los zingen, hetgeen anders vóór Vrouwendag zeldzaam voorkomt. Gisterenmorgen werd door den trein van de Centraalspoor, die om halfacht uit Utrecht vertrekt, tusschen Soesterberg en Amersfoort de ploegbaas Woudenberg over reden. De ongelukkige was terstond dood. De man had door zijn doofheid den trein niet hooren aankomen. Hij was in dienBt der spoorwegmaatschappij sinds hare op- richtiug. Aan het postkantoor te Kampen zijn, behalve de directeur, alle geëmploieerden, alsmede twee der postboden, lijdende aan influenza. Door den trein, welke om 10 uur van Gronau uaar Enschede vertrekt, is eergis terenavond op een paar honderd meter voor Glanerbrug een man overreden. Toen de machinist stopte, tengevolge van de onge wone beweging der machine, vond hij een onbekend mauspeisoon van ongeveer 40 jaar j dood op de rails liggen. De ongelukkige is mee naar Enschede genomen, doch nog niet herkeud; naar alle waarschijnlijkheid is het een Duitscher. In de gemeente Haskerland (Fr.) heeft men aau de Amsterdamsche huizeubouwerij een lesje gegeven. Er is daar iu een nacht een huisje gebouwd. De bewoonster liet 's morgens den schoorsteeu rooken, op de plaats waar 's avonds te voren niets anders bee was dan kale greide. Er is dus ook hier üe baas boven baas. bar De sterken drank beeft te Groningen wa weder een slachtoffer gemaakt. Een arbei- der aan het Boterdiep wilde beproeven hoe veel hij „op" kon, doch toen hij het tot 8 m;! decihter had gebracht, kon hij niet meer vaI „op" en bezweek eenigeu tijd later aan de het gevolgen. jQ Dinsdag is door den majoor F. H. vo< Boogaard het commando over de 5e en 6e no batterij van de 2e afdeeling 3e reg. veld-art. tek te Bergenopzoom, aan den kapitein J. Vau Eo Lelijveld overgegaan. tei Het kolenvervoer op de lijn Antwer pen RoermondGladbach is tegenwoordig ge zoo sterk, dat dagelijks te Roermond twee wi extra kolentreinen voorbijstoomen. bl Men deelt aan de Arnli. Ct. mede: Dat de leeraren aan 't gymnasium te 01 Maastricht nog gewoonlijk aldaar „professor" genoemd worden (evenals die aan de H. B, School) komt daaruit voort, dat het gymn, ;9 met de H. B. S. tot de invoering der wet be op t hooger onderwijs eene voortzetting was van het atheneum, dat niet officieel opge- R heven was, en waar de titel van „hooglee- jT raar" de officieele was. Leeraren, die vóór J 78 aan die inrichtingen onderwezen, hadden rj dus eenig recht op den titel van professor, die ook tot dien lijd in officieele stukkeu gebruikt werd. Het voortbestaan laat zich overigens verklaren uit 't Frausche „profes- o seur, ofschoon die titel door geen Maas- F trichtenaar gegeven wordt aan de leeraren R van de B. avondschool, van de rijksnor- 8 mual-chool of aan de ouderwijzers van de lagere school, wat wel in 't Fransch geschiedt. 1' Tot aanvulling van het bericht uit f Maastricht dient nog: Bij onderzoek is ge- bleken, dat bet schot (in een coupé van 1 den trein uit Brussel) was gelost door een reiziger, die aan een ander zijne revolver f had laten zien, en dat dit wapen daarbij door toeval of onvoorzichtigheid was afge gaan. Aan kwaadwilligheid was niet te f deuken. i i BUITENLANDSÜHE BERICHTEN BELGIË. Naar de Indépendance verneemt is de Conferentie tot bestrijding der slavernij %c Brussel wederom tot Vrijdag of Zaterdag, zoo niet nog langer uitgesteld. De Duitsche afgevaardigde heeft de influenza, de Perzi sche gezant kan op dit oogenblik wegens diplomatieke aangelegenheden Parijs niet verlaten, andere gedelegeerden zijn ook ver hinderd. Te Antwerpen is gedurende de laatste dagen een zoo groote voorraad Engelsche steenkolen ontsch ept, dat de prijzen, die vöor lichters betaald moeten worden, reeds van 6 tot 23 francs zijn gerezen. De graan handel ondervindt reeds de nadeelige gevol gen van deze prijsverhooging, welke alleen het gevolg is van de werkstaking der Bel gische mijnwerkers. Dank zij de tusschenkomst van de afge vaardigden Sabatier en Smeysters, verwacht men dat de werkstaking in het kolenbekken van Charleroi haar einde nadert. Sedert gisteren hebben reeds ruim 2000 mijnwer kers den arbeid hervat en bad de afdaling in de mijnen zonder hinder eu in de grootste orde plaats. Er zijn op dit oogenblik nog 8600 man niet aau het werk, maar hel is waar schijnlijk dat morgen de hervatting van den arbeid op ruimer schaal zal plaats hebben, hoezeer de algemeene werkstaking nog steeds iu den omtrek gepredikt wordt. De bevolking is overigens den grevisteu zeer gunstig gezind, daar deze zich gedu rende al den tijd der werkstaking kalm hebben gedragen. Fii lüKUUk. Met het oog op de schandelijke too- neelen, in de kamerzitting vau Maandag voorgevallen, zullen eenige afgevaardigden een voorstel indienen tot verscherping van de straffen bij het reglement gesteld. Eeu afgevaardigde, die weigeren zou op verzoek van den voorzitter de zaal te ver laten na met de censuur en tijdelijke uit sluiting te zijn gestraft, zou, volgens de voorstellers, gedurende de geheele gewone zitting geen zetel meer mogen innemen en van het geheele bedrag van zijne schade loosstelling als afgevaardigde verstoken worden, In den uacht van Zondag op Maandag heeft eene dynamiet-oiitploffiiig plaats gehad in het koetshuis van den burgemeester van Saint-Pons, vlak onder zijne kamer. Men vond er een papier, waarin hem gelast werd zijn ontslag te nemen. Daar de burgemeester, de heer Azaïs, tevens lid van den departe mentalen raad, een algemeen geacht man i»i

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2