BINN EN 1ANDSCHE BERICHTEN GEMENGDE BERICHTEN ru., wo w ia» e*M «ara «~a «o» «r.J «hb.. au. r*w rm-» kerkgebouw b'j de Waalsche gemeente in gebruik af te breken. Het adres «ijst er op dat tegen de gegrondheid van eene op zegging naar rechte weinig zou zijn in te brengen. Maar de Waalsche gemeente had zich een rustig gebruik van het gebouw gedacht en niet niet geringe onkosten het gebouw voor hare behoeften ingericht, in vast vertrouwen op het voortdurend gebruik daarvan. Immers werd indertijd bepaald: #dat de Walsche Gereformeerde gemeente, van af den laatsten Zondag in de maand September, gemeld Kerkgebouw c. a. dade lijk in gebruik zal kunnen neuien en dit dan ter hunner koste approprieeren naar de behoeften hunner gemeente en ook alz-, o voorlaan moeten onderhouden." Ge kerkeraad meent dat de bestemming van het gebouw de wijze waarop en de omstandigheden waaronder liet werd afge staan medebrengen, dat zoolang het bestaat, het aan de Waalsche gemeente in gebruik moet verblijven, en dat wanneer een hon ger belang der gemeente de opruiming van het gebouw mocht veieiechen, eene opzeg ging van het gebruik aan de Waalsche ge meente behoort gepaard te gaan met een afstand in gehruik van andere localiteiten waarin zij terugvindt wat het tegenwoordig gebouw haar opleverde. Met vertrouwen bevtelt de kerkeraad de handhaving van de aan zijne zorg toevertrouwde belangen aan den gemeenteraad aan. Ook van bestuurderen van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, te Amsterdam, is een adres ingekomen bij den gemeenteraad; om de voorgemelde afbraak van 's Graven stein niet goed te keuren. Bestuurderen voor noemd zeggen daarin o. a. „Door de Graven van Holland aan Leiden afgestaan, is dit gebouw als 't ware een monument der stedelijke rechtspleging en verdient reeds als zoodanig bewaard te wor den in een stad als Leiden, waar de zorg van den magistraat voor de regeering door het raadhuis, die voor den handel door de Waag, die voor het krijgswezen door de Doelen, die voor de nijverheid door de Laken hal, die voor den godsdienstzin door de Marekerk en die voor de rechtspleging door 's Qravenstein wordt vertegenwoordigd alle gebouwen die een sieraad uwer gemeente uitmaken." Ten laatste kwam nog in een adres,van den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, eveneens met protest tegen de plaatsing van den gehoorzaal zé<5 nabij de Pieterskerk. Ge plaatsing aldaar zou zegt het adres „niet anders dan hinder lijk kunnen zijn voor de godsdienstoefenin gen welke in die kerk gehouden worden, en deswege de rechtmatige ergernis van een groot deel onzer gemeente opwekken en gaande houden." Onder overlegging van desbetreffend rapport van de commissie van fabricage op de verzoeken van F. O. De Vries en van A. Verhoog Jz., ter bekoming in eigendom van een strook gemeentegrond aan de ge dempte Voldersgracht, waarmee burg. en welll. zich vereenigen, geven dezen den ge meenteraad in overwegiug: 1°. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is een strook ge meentegrond, groot ongeveer 44 centiaren, grenzende aan perceel sectie II, n°. 1967, en niet onder de geuummerde perceelen op genomen, en 2°. dieu grond in eigendom af te staan aan A Verboog Jz. en van hem in eigendom over te nemen een strooi: grond bekend onder sectie H, n°. 1067, groot ongeveer 14 centiaren, nader op te meten, een en ander onder de door de commissie van fa bricage voorgestelde voorwaarden. Men schrijft aan de Jlaarl. Ct. uit Am sterdam Met betrekking tot de maskerade, die in Juli vau dit jaar te Leiden rond zal gaan en den intocht van Karei V te Nijmegen zal voorstellen, verneem ik, dat ditmaal de evering van al de costuums is opgedragen aan eene Nederlandscbe tinna, en wei aan die van W. N. Mulder C°. alhier, flit is hierom vooral van iieteekenis omdat het tot nu toe meestal gebruik nas de kostuums voor den hoofdpersoon (die er gewoonlijk drie laat maken) uit het buitenland, nl. uit Brussel of Parijs, te laten komen, onder voorgeven, dat sij bij ons te lande niet smaakvol genoeg outworpen en uitgevoerd konden worden. Doch nu heeft genoemde firma, die reeds met de levering der andere costuums belast was, door overlegging van aquarellen vau de hand van den heer A. Reyding alhier, het bewijs geleverd dat men om iets keurings te krijgen niet juist naar buitenlanders behoefde te gaan. Althans de drie ontwerpen vau den heer Reyding, die verleden jasr ook voor de Grouingsche mas- karade teekeningeii gemaakt heeft voor fiet optocht-kostuum en twee voor bal- c.istuums (waarvan één in Franschen en etn in Guitschen renaissancestijl) zijn zoo zeer in den smaak van de Leidsche studiosi gevallen, dat de firuia Mulder het thans van hare nitheeuisciie concurren ten gewonnen heeft en de geheele optocht door haar zal «o den aangekleed. «fr'sritiKKiaJi Hume?: Bij kon. besluit is: 1°. te rekenen van 1 Januari 1890, in getrokken de benoeming van A. li. Lubach, tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, gedaan bij Zr. Ms. besluit van 18 December 1889 n°'. 12; 2°. met ingang van 1 April 1890, be noemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, B. Dijksterhuis, thans leeraar aan het gymnasium te Maas tricht. Gc luit. ter zee 2de kl. G. W. A. Pels Rijcken, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ge opper-ceiemomemeester maakt be kend, dat het hof, ingevolge de bevelen des konings, voor den tijd van acht dagen, in gaande op Woensdag 22 Januari, den lich ten rouw zal aannemen, wegens hel over lijden van Z. K. II. prins Auu-deus, hertog van Aosta. Geze rouw wordt gelijktijdig gedragen met dieu voor wijlen H. M. kei zerin Augusta. Z. M. de koning en H. M. de ko ningiu hebben van HD. bijzondere belang stelling blijk gegeven door het bescherm heerschap te aauvaarden van de tentoon stelling ter voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, die in de maanden Juni, Juli en Augustus in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam zal gehouden worden. Gisteren is te 's Gravenhage over leden de heer G. G. Staring, gepensioneerd generaal-majoor der infanterie, in den ouder dom van 79 jaar. Ge overledene was o. a ridder van de Militaire Willeiusoide en van de Eikenkroon. Te Kuyk is den 18n Januari in den ouderdom van 56 jaren overleden de gep. kapt. der infanterie van het Ned. O. I. leger J. P. C. Van Eysden. Als luitenant maakte hij de expeditie op Cerain mede, waarbij hij wegens zijn moedig gedrag eene eervolle vermelding verwierf. Binnenkort zal wederom een buiten gewoon Japausch gezantschap ons land en de residentie bezoeken. Men schrijft aan het Hbl. uit Kat wijk Goor den raad dezer gemeente is in ver- eeniging met het rijk een pand aangekocht in de kom der gemeente bij de bewaarschool gelegen. Het rijk zal daarop een post- en telegraaf kantoor stichten. Dit besluit wordt zeer toegejuicht, daar het noodig was, zoowel voor den handel als vooi de badplaats, die zich heiden jaarlijks uit breiden. Het te Schiedam thuis bthoorende barkschip Neerlands vlag, kapt. Brouwer, den 15n dezer met eene lading steenkolen naar Rio Janeiro vertrokken, is wegens dieust- weigering door de bemanning genoodzaakt geworden jl. Zaterdag te Nteuwediep bniueii te loopen. Reeds terstoqd na het vertrek uit Sunderland kwam de bemanning, be- staaude uit Eugelschen, Duitschers en Noren, in opstand en weigerde te werken. Alleen de stuurlieden en de timmerman stonden den gezagvoerder ter zijde in zijn moeilijke taak om het schip naar een veilige haven te brengen. Bij het ten anker komen ter reede van Teasel brak de ankerketting, waardoor de balk in het Nituwediep moest worden gesleept. De influenza is te Haarlem aan het afnemen, voor zoover men zulks uit enkele gegevens, als b. v. liet aantal afwezigen op (le openbare lagere scholen inag afleiden. Toch is er in menigeii tak van dienst nog stoornis door het aant.l zieken; gelukkig hoort men betrekkelijk weinig van ernstige ziektegevallen. Bij een stalhouder te Haarlem zijn twaalf paarden door influenza aangetast. Zooals men weet is deze zie Ue veel gevaarlijker bij dieren dan bij menschen. Vijf van de aan getaste paarden zijn reeds gestorven. D.) De directeur der gemeente-gasfabriek te Utrecht, de heer A. C. Spruit, heeft eer vol ontslag gevraagd. Te Utrecht worden plannen voorbe reid om het Liernurstelsel aldaar in te voeren. Bij den geimeuteraad zullen binuenkort de voorstellen «an het dag. bestuur met de a-lviezen der verschillende commission inko men, terwijl de heer Ch. T. Lieruur, die sedert enkele jaren in hel buitenland woonde en zich nu te Amsterdam zal vestfgen, in Maart a. s. te Utrecht eene voordracht over zijn afvoerstelsel zal houden. Te Loosdrecht heeft een 19jarig per" soon, die voor een paar dagen als bo ren- knecht in dienst was getreden bij den vee houder Van Zij-iveld, zich uit zijnen dienst verwijderd, medenemende de spaarpenningen vali zijnen makker en eenig ondergoed, dat hem, niet het oog op zijne schamele plunje, welwillend ter leen was verstrekt. Een landbouwer in de Friesche ge uit enten Heme'uaierOldephaert enNoordwolde zou met ten oud, verroest geweer op een troep wilde ganzen schieten 't geweer barstte en de schitter kreeg de volle lading iu zijn gezicht. Alweer een bewijs hoe gevaarlijk tiet ts met verroeste geweren te schieten. Met de veiligheid in de gemeente Op- sterland (Fr.) kon het wel beter. Een reizend marskramer werd dezer dagen in de nabijheid ••an de gemeente Beetsterzwaag, om 5 uur in den avond, door een paar kerels aange houden, die hem f 5 afvroegen. Gelukkig was bij in het bezit van een icvolver, op het gezicht waarvan de straatroovers af- deinsdeu. Het Zuider zendingfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 9 Juli te Oosterwijk, aan den Hondsberg, tussehen de Venne, iu de prov. Noord-Brabant. Dezer dagen hebben wij melding ge maakt van een te Breda gevoerd reentsge- diug, waarbij de Bredasche Bourbou» waren betrokken. Gat proces beeft zooals mede gemeld is geleid lot de veroordeel ug van den advocaat air. Oaymonaz tot f 25 boete, wegens smaadschrift. Wij lezen nu in 't Utr. l)bd.Ofschoon er bij de zaak zeer ernstige dingen betrokken waren, en de wijze waarop aan de thans in Frankrijk als pretendenten optredende Bourbons hunne aanspraken worden betwist, iets dramatisch heeft, eindigt de zaak niettemin op de wijze als blijspelen plegen te eindigen: namelijk met een huwelijk. Te Breda zijn in de vorige week ondertrouwd inr. E. B. Daymo- naz en Marie Antoinette De Bourbou (wed. v. d. Horst). De machine van een personentrein, liep gisterenmorgen aan het statiou Breda tegen een slootblok aan. Een conducteur werd door den schok omvergeworpen en bezeerde daardoor de handeen telegraaf- ar'beider werd aau het gezicht licht verwond, terwijl een reiziger klaagde over pijn in de lenden. Gistereuochteud vroegtijdig ontving een koffiehuishouder te Breda een bezoek van twee, naar het dialect te hooreu, Belgische dametjes, die, na iets besteld te hebben, hem vroegen of hij geeu dubbeltjes san 1863 hadzij wenschten die in te ruilon. De uian keek iu het geldbakje, doch werd op ver wonderlijke wijze daarin bijgestaan door ge noemde schooneu. Hij kreeg argwaau en wisi de lieve vingertjes uit zijne lade te houden, waarop zij naar nieuwe kwartjes vroegen. Hierop gif hij maar geen antwoord, zoodat de dames spoedig vertrokken. Eeuigeu tijd later kwamen er weer twee dames in zijn winkel, deze waren echter van eene oudere editie: ook zij gebruikten een anisetje en kwamen met dezelfde vraag vour dm dag. Natuurlijk was de andere er op bedacht en gaf geen kans, doch nauwelijks had hij de lade opengemaakt om geld terug te geven, of ook die waren zoo vrij om ongevraagd de handen iu de lade le steken. Door de opletteudheid van den eigenaar hadden zij geen kans noch voor het een, noch voor het andere. [Bred!) Men meldt aan de N. R. Ct. uit Maastricht Eergisteren avond bevonden zich in den laatsten trein, die vau Brussel kwam, twee reizigers iu een coupé 2e kl. Tusscheu Leuven en Aerschot hebben zij een schot gelost; de kogel is door het beschot ge drongen en beeft eeuu dame in een coupé daarnaast in den nek getroffen. Ge beide daders zijn te Maastricht aangehouden, doch weder op vrije voeten gesteld. De dame is onderweg uit den trein gebracht en ouder geneeskundige behandeling ge- eteld. Men meldt aan de Tijd uit Schin- neu (L.): Op de goederen van het kasteel Ter Borg, toebehoorende aan den heer baron Ge Weichs ds VVetine, onder deze gemeente, is men bezig met het opgraven der fonda menten van een ouden burg, bij het om kappen van boomen gevonden. Naar men meent, beeft men bier de overblijfsels van een romeiusche villa ontdekt. Een en ander zal echter uit de opgravingen nader blijken. Ook iu Limburg neemt de griep toe. Ge rijks hoogere burgerschool te Roi mond is gesloten, voorloopig tot Maand den 27eu dezer, ten gevolge der ziekte. De openbare schooi voor meisjes te N derweert is wegens dezelfde oorzaak g sloten. ==s PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 22 Jan. Baron Von Fras kenstein, een der onder voorzitters van di rijksdag, is heden overleden. LKIUlt\, 22 Januari. Ge commissie van rapporteurs uit tweede kamer over de pensioenwetten heg alvorens eindverslag uit te brengen, nadi inlichtingen en gegevens van de minisl van financiën gevraagd. Hoewel de vice-president van d raad van slate mr. Van Reenen nageno hersteld is werd heden de zitting van di raad van state geleid door het oudste I mr. De Vries. De toestand der kamerleden Van d Loi ff en Van der Goes is niet vooruitgaand Ge Koninklijke Academie van VV tenschappen, afd. wis- en natuurkuud houdt Zaterdag 25 dezer te Amsterdam ha gewone vergadering in het gebouw d: academie. Evenals iederen winter, wordt te Zo terwoude ook dezen winter herhalings oi derwijs aangeboden op de openbare iagei scholen in het dorp en iu de Heereustrai bij Leiden. Tot nu toe werd daarvan eci ter geen gebruik gemaakt. Aan den officier van gezondheid i klasse van het leger in Oost Indie H. F.' Maasland, is tot nadere oproeping vtt verleend. Hedenmorgen werd te Haarlem t aarde besteld het stoffelijk overschot vi den gepensioneerden majoor der cavaleii van het Ned.-lud. leger J. 11. Brouwer Bijna het geheele garnizoen was onder g wapenen en de stafmuziek van het 4: regiment infanterie uit Leiden was overg: komen om de plechtigheid luister bij l zetten. Te Hellevoetsluis, van waar, naar meeDeu, de eerste berichten omtrent hi heerschen der influenza in ons land kwamt neemt de ziekte goed af; er deden zii daar p. m. 1Ü00 gevallen voor. Ook Brielle vermindert zij, evenals te Rocka/. de mazelen en influenza. Wegens het hee scheu der ziekte onder het ouderwijzei personeel te Oostvoorue was de opeubi school aldaar gedurende de afgelooyen wei gesloten. Te Rozenburg is de vacautie o nieuw met eene week verlengd, met het oo op het hevig heerschen der mazelen. Ge griep blijft nog altijd te Kampt in vrij hevige mate heerschen. Eenif scholen zijn gesloten. Van de brteveuh stellers zijn er 8 ziek; terwijl ook de beic ambtenaren zijn aangetast. Uit de Friesche gemeente Westdongi radeel zijn in 1889 niet minder dan 8 personen vertrokken naar Noord-Ameriki Voorts verhuisden 39 naar Argentinië e 2 naar Oost lndië. Uit Noord-A merit keerden 3 personen terug. Elf paardeD, toebehoorende aau Z. 11 den koning vau België, zijn te Laeken as influenza gestorven. Deze paardeu verteget woordigden eene waarde van fr. 3D.00U. Een zonderling ougeval had de» dagen iu een bosch bij Bergen in Hem gouwen plaats. Een man kapte eeueu boot om. Eensklaps sloeg bij mis en trof zijne voet, die letterlijk van bet been afgesnede was. Men kan denkeu iii welk een toestai 'de arme houthakker gevonden werd. Vrijdag zijn op de lijn tusscheu Bruss en Ostende proeven genomen met verwarmit van spoorwegwagens met stoom van de It comotief, naar het schijut met uitsteken gevolg. Voor de rechtbank te Montpellier hee; weder eens een veroordeelde verleden Zate! dag onverhoeds zijn klomp uitgetrokken t den president naar het hoofd geworpet zonder hem te raken. Zijne straf werd u 8 maanden op 5 jaren gevangenisstraf gi bracht, met 5 jaren verbod van verblijf. In Fraukrijk schijnt de ziekte ovi het geheel af te nemen. Alleen opsommis plaatsen als Limoges, Armeutiéres, Diji enz. is het anders gesteld, waar tal van eP stige gevallen zijn voorgekomen, niet zeidi met een noodlottig einde. In Mexico breidt de ziekte zich uit, i verscheideue gevallen met doodelijken aflooi Ge begrafenis van den Australische kampioen-roeier Searle te Sydney heeft groo! deelneming gewekt. Op niet minder dl 170,060 menschen werd de menigte gesel» d.e de uitvaart bijwoonde.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2