1BB3 5* TJD» tm «fT3 WTB aKS W3 <ST» W T "WAK. ~®C" hetgeen aldus uitgedrukt wordt: »We dalen, daalen, daaaleun Het 0. M. bij de arrond.-rcchtbank te Haarlem ciscbte Donderdag tegen twee bekende dronkaards, J. v. G. en S. v. 15. uit Spaarndam, 1 jaar gevangenisstraf we gens poging tot doodslag op den assistent der veerpont over het Noord-Hollandsch kanaal onder llaarlemmerliede, welken per soon zij den 80 November j 1.zonder eenige aanleiding, geducht mishandeld hebben en daarna getracht uit de pont te werpen en in het kanaal te doen verdrinken. De moeder van Heudricus Verwaaijen, den dader van den diefstal der medailles van den heer Krelage, heeft gratie van zijne gevangenisstraf voor hem verzocht op gronddat hij den kost voor haar verdient. De oud-predikant bij de VVaalsche gemeente te Amsterdam F. il. Gaguebin is op 73jarigen ouderdom te Neufchatel overleden. üe bevolking van Amsterdam bedroeg op 31 December 1889 406,617. De heer mr. S. Kalz, advocaat en procureur te Amsterdam, is eergisteravond aan een longontsteking overleden. Douderdagnamiddag te 3 uren kwa men twee werklieden, wonende in een loge ment in de Laurierstraat, te Amsterdam, kennis geven dat een 54jarige man in dat logement, zekere Klaas B., door een 28jarige zoodanig was mishandeld, dat de dood daarvan vermoedelijk het gevolg was. Een rechercheur derwaarts gezonden, be richtte bij terugkomst, dat de mishandelde oogenschijnlijk dood was, doch dat hij geen uiterlijke teekenen van geweld had kunnen ontdekken. Verschillende doctoren, tot wie hij zich had begeven, waren niet te huis. Tegen zes uur heeft een doctor den dood tengevolge van een onbekende oorzaak ge constateerd. Het lijk zal worden geschouwd. De dader L. I e W., is inmiddels gear resteerd. Gisteren waren er bij de telegraphic te Amsterdam nog 51 beambten waaronder 14 bestellers, lijdende aan de griep. De oudste inwoonster van Nieuwer- Amstel, de ruim honderdjarige weduwe Hofmeester, is gisteren overleden. Te Wijk-bij-Duurstede is in den ouder dom van 68 jaar overleden de heer B. G. Van Heijst, notaris aldaar. Weer een lentebode, ditmaal uit Groenloo. In den tuin van den slager Philips aldaar staat een appelboom in blad. De jonge blaadjes zien er frisch uit. Verder schrijft men van daar: Terwijl overal de influenza in min of meer hevige mate heerscht, schijnt het oostelijk deel van de graafschap Zutpheu van die kwaal zoo goed als bevrijd te blijven. Sechts een paar sporadische gevallen van die ziekte kwamen hier voor. In de centrale werkplaats der staats spoorwegen te Zwolle zijn een zestigtal werklieden lijdende aan de griep. Men meldt aan de Leeuw. Ct. uit Westergo: In de laatste dagen van het oude jaar kwamen uit de Vereenigde Staten, inzonderheid uit Jowa, berichten in het Moederland, dat daar het gras reeds begon te groeien. Naar veler gedachten zou men bier die zachte weersgesteldheid wel over krijgen en het heeft er thans dan ook niet alleen den schijn, maar zelfs geheel den aard van. Ook hier vertoonen de greiden een voor Januari veel te mooie kleur en begint het gras eveneens Ie groeien. Geheel de plantenwereld doet alsof ze den winter reeds uit is en het voorjaars costuurn aange trokken heeft. Zelfs planten, die anders in 't laatst van April of tegen Mei eerst bloeien, vertoonen riu al den forscli ontwikkelden bloemknop, zooals o. a. de Aronskelk. De knoppen aau dc besseboompjes komen ook zeer vroeg en zoo is 't met alle heestergewas. Sneeuw eu ijs ware wellicht beter en meer naar den eisch der natuur. Ruim een jaar geleden werd een der laatst te Leeuwarden aangestelde notarissen, de heer S.door een hem onbekend per soon, onder het opgeven van valscken naam en valsche woonplaats, voor een niet onbe langrijk bedrag opgelicht. Wat de politie ook deed, om den opiichter op te sporen, het baatte niets. Thans echter is hij in den val geloopen. Onder dezelfde bedriege lijke voorgevens trachtte hij v<5or eenige dagen een notaris te Tjum op te lichten, doch niet alleen, dat hij ditmaal niet slaagde maar het deed de aandacht op hem vestigen en nu bleek het spoedig, dat hij de lang gezochte persoon was. Het is een boeren arbeider uit het Dorp Tims. In de gemeente Westdongeradeel (Fr.) is de bevolking in den loop van het vorige jaar met ruim 160 personen verminderd, hoofdzakelijk tengevolge van de verhuizing naar Amerika. Woensdagmiddag is te Tzummarum in het water het lijk gevonden van den beer v. Q,, veearts te Franeker. Hij werd sedert Maandag vermist. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Woensdagmiddag werden door de politic te Groningen aangehouden twee jeug dige Duitschers, die Woensdagmorgen hunne woonplaats Oldenburg verlaten hadden. Daarvan was haar per telegram mededeeling gedaan, evenwel zonder dat namen, signale ment of eenige andere bijzonderheden be kend waren gemaakt. 0:n hunne reis te kunnen bekostigen haddeu zij schoolboeken (ze zijn leerlingen der boogere burgerschool) en kleedingstukken verkocht, terwijl tevens voor een gedeelte van het hiervoor ontvangen geld de ouont heerlijke vuurwapenen, zijnde twee revolvers, wareu aangeschaft. Vijanden van studie als zij waren hadden zij hun rustig leven laten varen oio in Holland eene plaats als kellner te zoeken. Te spoedig werd echter aau hunne plannen de bodem ingeslagen, daar ze nu ouder de vleugelen van den altijd waakzameu Hermandad naar hunne woonplaats zullen worden teruggevoerd. [N. O. Ct.) Te Ierseke doet zich een geval van typhus voor. De vrachtrijders van daai zijn door de influenza aangetast, waardoor in de dagelijksche benoodigdlieden, die ui; Goes moeten worden aangevoerd, inoeielijk kan worden voorzien. Te 's Heer-Henuriks- kinderen en Wissekerke zijn de mazelen bijna huis aan huis; ook twee volwassenen werden door deze ziekte aangetast. Mede door de bijkomende influenza is daar het aantal scholieren van ruim 70 kinderen tot 12 ingekrompen. Gedurende het vorige jaar zijn uit de gemeente 's Heer Arendskerke op eene be volking van ruim 3000 inwoners niet min der dan 228 personen vertrokkeu, waarvan verreweg het grootste gedeelte naar Argen tinië (Zuid-Amerika). De bierbrouwersknecht te Vucht, die in een brouwketel is gevallen, is over leden aan de bekomen brandwonden. Te Oudenbosch heersent de influenza sterk. In het instituut St. Louis zijn er 80 leerlingeu door aangetast. Te Rozendaal (Geld.) is het 9 jarig zoontje van F. J. Q. bij het vellen vi.n een boom daaronder gekomen eu, onder hevige pijn, aan de bekomen wonden gestorven. Omtrent de arrestatie van zekeren J. die vermoed wordt te zijn de moordenaar van de schippersvrouw weduwe Bal en haren zoon, beiden varende op het schip Constance Marie, verneemt de Schifffahrt-Zeitung het volgende: J. is te Antwerpen opgespoord en achter slot gezet. Hij was vroeger schippersknecht en nu onlangs miilicieu-iufanterist te Bergen- op Zoom, vanwaar hij in November gede serteerd en over de Belgische grenzen ge vlucht was. Te Rupelmonde is hij 's nachts op het hem wellicht bekende schip der weduwe Bal geslopen otn van kleeding te verwisseleu. Daarna heeft hij de vrouw en haren zoon vermoord, eu zich meester ge maakt vau de in kas zijnde gelden en de voorhanden zijnde kleeding. Als schippers knecht gekleed, pakte hij zijn uniform in eeu bundel bijeen en wierp het in de Rupel, waaruit het later, met bloed bevlekt, is opgehaald. Eenige weken later nam hij dienst op het Rijnschip y Bertha" dat naar de Ruhr moest vertrekken. Hij werd echter te Antwerpen door de politie opgespoord en achter slot en grendel gebracht. Een neef van de vermoorde weduwe, die het eerst als verdacht gearresteerd was is weder losgelaten. BI'iTENLAisDSCME BERICHTEN Et E E vjt I K. De zitting van de kamer werd Don derdag ingeleid met de aanbieding door den minister van tinancien eener voordracht tot instellling fter gelegenheid en ter herinne ring aan den 25n verjaardag van de troons bestijging van koning Leopold II" eener voorzorgs en ondersteuningskas ten bate van de slachtoffers van ongelukkeu bij den arbeid. In de kamer is de behandeling van een wetsontwerp ter herziening van de wet op het hooger onderwijs aan deu gang. in de plaats van het in December verworpen voorstel van den heer Corcmans, dat aan de wenschen derVlaainsche partij tegemoet kwam, heeft de heer Helleputte een ontwerp inge diend, waarmede de regeering zich ditmaal heeft vereenigd eu volgens hetwelk o. a. de examinatoren ten deele de Vlaamsche taal moeten machtig zijn, opdat het niet meer voorkome, dat de candirlaten het examen niet in die taal kunnen afleggen. De heer Janson heeft Vrijdag een wets ontwerp t gelicht, waarbij een bureau van arbeid ingesteld en wettelijk de arbeidsdag voor de koolmijnwerkers geregeld wordt. De koningin is weder geheel hersteid vau baar laatste oiiweizijn. till. MM. zullen zich aan het einde dezer week installeereu in het gedeelte van het kasteel te Laeken, het zoogen. eere—paviljoen dat gespaard bleef. In allerijl is dit in gereedheid gebracht. e ai t; s t, a ;s b Er zijn berichten ontvangen van me vrouw Le Ray, moeder van den hertog d'Abrantc-s, die sedert drie maanden naar Syrië, Perzie eu Indie vertrokken is om ont dekkingsreizen te doen. Deze onverschrokken reizigster heeft vroe ger op de plek, waar Babyion cn Ninivé gestaan hebben, onderzoekingen ingesteld, welke zeer schoone resultaten hebben opge leverd. Mevrouw Le Ray, die thans in Indie vertoeft, heeft veel geleden in de woestijnen van Perzie, welke zij doorgetrokken is. Ge durende vijf dagen en vijf nachten heeft de kleine karavaan, waarover zij het bevel voert, onder een teut doorgebracht bij eeue koude van tien graden en in de grootste afzonde ring. De vingers der dappere vrouw waren gebarsten van de koude en drie barer gidsen wareu gevaarlijk ziek gee. orden. F A A Ss ft J K. Het voornemen bestaat, in Frankrijk een afzonderlijk ministerie van koloniën in te stellen. Tot uu U e behooren de koloniale aangelegenheden tot het ressort van den mi nister van marine. Vanault, alias graaf Mahlberg, is ver oordeeld tot de hoogste straf die de wet tegen fde spionnen" toelaat, 5 jaren ge vangenisstraf en 3000 francs geldboete. De rechter heeft aangenomen, dat Vanault in voortdurende betrekkingen stond tot Duit- sche, te Brussel gevestigde agenten, aan wie hij inlichtingen trachtte te verschaffen door het omkoopen van een ambtenaar aan het Fransche departement van oorlog. Dit laatste nu was hem wel is waar niet ge lukt, maar bij hem gevonden brieven be wezen toch, dat hij bij andere gelegenheden er in geslaagd was zich, zij het ook niet zeer belangrijke, berichten te verschaffen. H PA N .1 E. De koningin-regentes heeft den heer Alouzo Martinez, voorzitter der kamer van afgevaardigden, met de samenstelling van een kabinet belast. Deze heeft de opdracht aanvaard en zal een kabinet uit de midden partijen vormen. rORTUCIAL. Eenige oude Eugelsche handelshuizen te Lissabon en te Oporto zouden het voor nemen koesteren, de Engeischeu, in Portugal woonachtig, te bewegen tot een gezamenlijk protest tegen het ultimatum door lord Salis bury aan de Portugeescbe regeering gesteld. Zij meenet), dat het ounoodig eu zelfs schade lijk voor den goeden loop der zaken zou ge weest zijn, Eugelsche schepen naar Portugal te zenden. ITALIË. De hertog van Aosta is door long ontsteking aangetast. Zijn toestand is ernstig. De koning wordt hier verwacht. i» li i F e a la V». De rijksdag heeft bet voorstel betref fende subsidie aan eene Oostafrikaausche stoomvaartlijn naar de betrokken commissie verzonden. De staatssecretaris, de heer Stephan, be toogde, dat de Oostafrikaansche en Austra lische iijnsn uitmuntende uitkomsten hebben opgeleverd. Met Lloyd zijn onderhandelingen aangeknoopt tot verdubbeling der bestaande lijnen. De Europeesche natiën, zeide hij ver der, wedijveren om in Afrika vasten voet te krijgen. Het geldt hier dau ook eeue na tionale onderneming, welke door het geheele vaderlandslievende volk met vreugde zal wor den begroet. Deze woorden werden toegejuicht. Nadat Bamberger in den rijksdag elke gesubsidieerde stoomvaartlijn op Oost-Afrika, onverschillig ofhet eenerechtstreeksche lijn uit Hamburg dan wel de eeue of audere zijlijn moest zijn, in beginsel had bestreden, omdat hij het subsidie als weggeworpen geld be schouwde, heeft de directeur-generaal van het postwezen, dr. Stephan, het ontwerp verdedigd. In eene breedvoerige rede toonde hij aau, dat Engeland, Portugal en Frankrijk rechtstreeksche stoomvaartlijnen naar Zanzi bar en Mozambique hebben, en dat natuurlijk die vreemde lijnen niet bevorderlijk zijn aan den Duitschen handel op Oost-Afrika. De tot nu toe bestaande gesubsidieerde Duitscbe lijnen op Australië en Oost-Azië hebben voor den Duitschen handel aldaar zooveel ge nut opgeleverd, dat de regeering dientenge- te volge gewichtige onderhandelingen met de er Noordduitsche Lloyd wil openen, om de b« vaarten op die beide lijnen te verdubbelen, as Ook in Oost-Afrika zal de Duitscbe vlag den Duitschen handel volgen. Maar nu behoort er ook eene groote directe lijn uit je Hamburg, als hoofdzetel van Duitschlands vi haudel op Afrika, over Zanzibar naar de p] verder zuidelijk gelegen havens te worden n, aangelegd. Naar de verzekering van dr. Stephan bestaat er ook in de Transvaal eene zoo leveudige belangstelling in het thans aanhangig ontwerp, dat naar zijne meening a de Trainvaalsche regeeriug zich wel hereid zal verklaren om een zeker bedrag aan het j subsidie bij te dragen, wanneer er eene haven naar haar genoegen door de Duitsche stoomschepen wordt gekozen om er binnen c te loopen. Bij deze opmerking van den s spreker weergalmde van de rechterzijde het 8 geroep van hoort! fhoortl bravol" Verder I wees hij op den grooteu rijkdom van voort brengselen in Afrika, en gaf de toezegging, dat in Duitsch Oost-Afrika spoedig met h t j leggen van telegraaflijnen zal worden aange vangen. Ook deze woordeu werden met levendigen bijval begroet. Vervolgens nam de heer Hobrecht het woord, om namens de natiouaal-liberalen de gewichtige verklaring af te leggen, dat zij voor het regeeringsontwerp zullen stemmen, opdat het tot stand komen van eene recht streeksche gesubsidieerde lijn op Oost-Afrika verzekerd zou zijn. Ook de heer Heilldorf voor de conservatieve en de heer Nobbe voor de vrije conservatieve partij verklaarden zich voor onveranderde aanneming van het ontwerp. Laatstgenoemde voegde er bij *lk geloof dat thans, na er spanning tus- schen Engeland en Portugal bestaat, het juist de geschiktste tijd is om die lijn aan te leggen en over Zanzibar tot aan de Portu- geesche bezittingen voort te zetten. Daflr is juist goede gelegenheid om handelsrelatiën aan te knoopen, die wij later niet zoo goed zouden verkrijgen, en daarom willen wij de zaak niet weêr op de lange baan schuiven.'' Prof. Virchow verklaarde zich in strijd met zijn vrijzinnigen partijgenoot Bamberger niet geheel en ai tegen het ontwerp, maar achtte het niet zoo dringend dadelijk noodig als dit door de regeering werd voorgesteld. Naar sprs. meemug was het verstandiger en voor de Daitsche koloniale zaken beter thaDS gevolg te geven aan het reeds vroeger door hem voorgestane denkbeeld om eeue Duitsche gesubsidieerde lijn naar Brazilië aan te leggen. Aldaar zou men in de nieuwe republiek eene vruchtbare koloniale politiek kunnen volgen en voor talrijke Duitsche landver huizers in Zuid-Brazilië nuttig kunnen zijn. Maar desniettegenstaande wilde hij thans wel instemmen met eeu voorstel om bet ontwerp tot nader onderzoek aan de begroo- tiugs-com missie te verzenden. Windthorsl gelooft dat het koloniale enthousiasme in Duitschland is afgenomen, omdat veler hoop is teleurgesteld, dat de groote stroom van Duitsche landverhuizers naar de eigen koloniën zou te leiden zijn, waarvoor echter deze niet deugen. Hij wenscht de voordracht te verdagen tot deu eerstvolgenden rijksdag, opdat bij de nieuwe verkiezingen de kiezers hunne meening kunnen uitspreken. Oechselhauser voerde ten slotte aan, dat de gevaarlijkheid van het Oost-Afrikaansche klimaat met opzet overdreven wordt. Tot hiertoe zijn 3 sterfgevallen voorgekomen op gemiddeld 42 beambten van de Duitscb- Oostafrikaansche maatschappij. Op voorstel der nationaal-liberalen werd bij stemming besloten, de regeeringsvoor- dracht te verzenden naar de commissie voor de begrooting, met het doel haar aan een formeel onderzoek te onderwerpen. Na het optreden van de tegenwoordige meerderheidspartijen heeft de regeering blijk baar nog in het laatste uur grooten drang aangewend om de weifelende meerderheid voor het voorstel te winnen. (N. R. Cl.) De gemalin van prins Alexander van Batteuberg (den vroegeren vorst van Bulga rije) is bevallen van een zoon. De aandeelen in steenkolenmijnen daalden gisteren op het bericht, dat de Rijn- landsch-Westfaaleche vereeuiging van mijn werkers den eisch stelt van eene verhooging van alle loonen met 50 °/t te beginnen met 1 Februari, en eeu werktijd van 8 uren, daaronder medegerekend de tijd voor het af dalen in eu opstijgen ail de mijn. DENEMARKEN. Het Folketbing is tegen 24 Januari bijeengeroepen. ZWEDEN. Der kroonprinses van ZwedeD, die thans herstellende is van longontsteking, hebben de

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2