NIEUWS- EN A1)VERT KNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen» ABOMSEfflEKT: Prijs per Summer 10 Cent. Zaterdag 18 Januari 1890. 1°. 15, ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. S t a tl s - it e r i c ii t e n. VOLKSTELLING. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. De Wilddief. li.) ;--i KI Ie# 13 s3 24 14 >9 )6 Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden l.OO. 203e Jaargang. Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Leiden verzoeken allen bij wien de telkaarten niet mochten zijn afge haald, die kaarten, behoorlijk ingevuld, terug te bezorgen op het Bureau voor de Volkstelling op hel Raadhuis, zoomede om, wanneer geene telkaarten mochten zijn ont vangen, daarvan ten spoedigste mededeeling te doen op genoemd Bureau. Borgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Januari 1890. LEIDES, 17 Januari. Door de commissie voor de artsex amens is in hare heden alhier gehouden zitting tot arts bevorderd de heer F. Schreu der en voor het eerste gedeelte toegelaten de heer W. N. J. Wilschut. Van den heer J. Rhein, secretaris-tolk bij Zijner Majesteits gezantschap te Peking, van wien het Rijks Ethnograpbisch Museum reeds vroeger belangrijke schenkingen ont ving, is thans weder eeue uitgebreide ver zameling voorwerpen uit China ten geschen ke ontvangen, waarvan de omschrijving voor komt in de St. Cl. n°. 14. lu de plaats van den heer J. H. Ketjen is als Leidsch redacteur van het Studentenweekblad „Vox Studiosorum'' op getreden de heer C. J. Van Tuyll van Serooskerken. De Kleedermakersvereeniging „Een- dracht door Vriendschap" zal op Maandag 20 dezer, des avonds te 7 uren, in het Café Vondelhoven hare 20ste openbare jaar vergadering houden. Bij deze feestviering zal het Haagsclie looneelgezelseliap optreden onder directie van den heer J. Rosdorff Jr. Opgevoerd zulleu worden „Eene Verrassing", „De Regimentskinderen" en „ilótel Witte brood". Van de NederUndsche Illustratie, ge ïllustreerd Nieuws van den Dag", verscheen bij de Utreclitsche firma F. B. Van Ditrnar het derde nummer. Met tal van gravuren en vignetten werd 'fc gesierd en op de aller eerste bladzijde vinden we onder den titel „Mislukt" de met den éérsten prijs be kroonde novelle, van wier schrijver naam en woonplaats nog niet bekend zijn, doch wel ker inhoud een talent en eene karakterstu die verraadt, die voor de toekomst veel doen verwachten. Gedichten en geïllustreerde humoristische beschrijvingen, eene verklaring van ana grammen, eene levensschets van jbr. C. Hartsen, sedert April '88 minister van buitenlaudsche zaken, bizonderheden uit de tochten van den verdienstelijken Stanley, enz. enz. geven ook aan dit nummer we derom veel bezienswaardigs, en lezens- en wetenswaardig. Het blad zal zijn weg wel vinden. In het jaar 1889 ziin in de gemeente Zoeterwoude geboren 86 manuelijke- en 97 vrouwelijke kinderen. Overleden 50 man nelijke- en 54 vrouwelijke personen, waar onder 18 levenloos aangegeven kinderen. Er vestigden zich 365 mannen en 421 vrouwen en vertrokken 284 mannen en 300 vrouwen. Dertig huwelijken zijn voltrokken. Volgens de lijsten van de volkstelling bedroeg het aantal zielen op 31 December 1889, 5162, die over de gemeente zijn verdeeld als volgt: wijk A. Gelderswoude Noord-Aa Geerpolder 125 mannen, 107 vrouwen; wijk B. Weipoort 202 m., 189 vr.wijk C. Zuidbuurt, Krepelsieeg, West einde 181 m., 215 vr.; wijk D. Watertje en Dorp 160 in., 166 vr.; wijk E. Vliet, Vrouwenweg, Miening, Noordbuurt 208 in., 204 vr.wijk F. Zoeterwoudschen weg, Hierenstraat, lanen prinses Wilhelminastraat, Schelpenpad, Vreewijk, Studentenpad en Witte Singel 833 in., 837 vr.wijk G. Voorschoterweg 151 m., 164 vr.; wijk H. Zoeterwoudsche Singel en Hoogen Rijndijk (waaronder het gesticht De Goede Herder") 574 m., 843 vr.; totaal 2437 maunen en 2725 vrouwen. Bij de telling in het jaar 1879 bestond de bevolking uit 1829 mannen eu 2054 vrouwen, te zameu 3883 personen. I1EFIC1EELE UEKICUTE^i. erkend en toegelaten als consul van Portu gal te Batavia; is 's konings commissaris in Drente ge machtigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de staten dier provincie op Dinsdag 4 Februari e. k. om dan aan de orde te stel len de verkiezing van een lid der eerste kamer van de staten-generaal, in de plaats van wijlen mr. G. W. baron De Vos vau Steenwijk. De luitenant ter zee 2e kl. N. J. Van den Worm, dienenden aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 26sten dezer op non activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee 2e kl. jhr. H. M. De Koek. De minister van oorlog heeft ter ken nis van de landmacht gebracht dat de ge middelde remonte-prijs over het jaar 1889 f 572 bedraagt, terwijl het geldelijk voor schot aan een officier, die een paard verliest of opnieuw tot het houden van een dienst paard gerechtigd wordt, voor het jaar 1890 vastgesteld is op hoogstens f 550. Dit voorschot moet in maandelijksche termijnen binnen 2 jaar terugbetaald worden. De minister van buitenlandsche zakéD vestigt de aandacht van belanghebbenden op een bij hem ingekomen bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs, blijkens hetwelk het met het oog op eene mogelijke verscherping van het toezicht aan de Fransche grenzen op den invoer van vleesch uit den vreemde wenscbelijk is niet anders dan vleesch van uitstekende hoedanigheid naar Frankrijk te verzenden. Tot rapporteurs over de staatsbegroo- ting zijn door de afdeelingen der eerste kamer benoemd: Over de algemeene be schouwingen en de hoofdstukken II, III, V, VHi, X eu XI, de heeren Pijnappel, Muller, Van Eysinga, Van Gennep eu Six, over alle overige hoofdstukken, de heeren Moolenburglr, Van Pallandt, De Bruyn, Prins en Van Nispen van Pannerdeu. De kapitein jhr. A. J. B. Six, van het 4e reg. vesling-artillerie, is door den generaal-majoor inspecteur overgeplaatst bij het 2e reg. veld-artillerie FE U ILL EL'O N. een verhaal uit den tijd van graaf Jan II. De le luitenant J. P. Weitzel, on langs uit Oost-Indie teruggekeerd, is niet, zooals werd gemeld, ingedeeld bij het 4e bataljon van het 4e regiment infanterie te Leiden, maar bij het le bataljon van dat korps te Delft. Van de officieren van het leger hier te lande werden in het vorig jaar 43 ge- pensionneerd, 8 eervol nit den dienst ont slagen en zijn 13 overleden. Van het leger in Ned.-Indie werden 62 gepensionneerd, 9 eervol uit den dienst ontslagen en zijn 27 overleden. De nieuw benoemde officier van gez. van het O. I. leger H. F. P. Maasland heeft aangevraagd om nog gedurende een jaar zijne studiën te Munchen te mogen voltooien. Door het gerechtshof te 's Gravenhage is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgeude alphabetische lijst van aanbe veling; mr. W. J. Karsten, rechter in de arron- dissemeuts-rechtbank le Rotterdam mr. E. P. Schorer, rechter in de arron- dissemeuts-rechtbank te Middelburg; en mr. J. B. J. N. ridder De van der Schueren, rechter in eeistgemelde recht bank. Naar men verneemt, is de graaf De Villers, secr. des konings voor de zaken van Luxemburg, zoo goed als hersteld. Van geachte zijde schrijft men aan het D. p. ZU en 's Gr. Dat de influenza aan verschillende inrich tingen handen vol werk geeft, bewees eer gisterenavond tusschen 6 en 11 uren de Raamstaat te 's Hage, alwaar voor de apot heek van de geneeskundige inrichting der maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" eene groote menigte verzameld was. Naar men ons verzekert, werden in die aren niet minder dan 463 ziekenbriefjes ten behoeve van lijders uitgereikt. Dat men in eene dergelijke inrichting op zulk eeu grooten toevloed van menschen niet is bedacht, behoeft geen betoogtoch werd de orde geen oogenblik verstoord, zonder dat politie aanwezig was. De raad vau administratie, buitengewone drukte voorziende, had een tal van boden, „Logentaal en laster, Heerel" riep de hospes nu doodsbleek. „Allen, die erbij zijn geweest, kunnen getuigen, dat ik muurvast en piekrecht heb gestaan, toen de Wilddief als een woedend zwijn op mij losstormde, wasrna hij haasjeover met mij heeft gespeeld." „Looze uitvluchten," hernam de valkenier, terwijl hij trotsch op den naast hem staan- den vetkop neerkeek. „Durft gij out- keimen, dat gij met den Wilddief op het gaaischieten zijt gekomen, hospes?" „Wat waar is, zal ik niet tot een leugen maken," zei de hospes. „Maar al heb ik den strooper ook op het dorp gebracht, door uw toedoen heeft hij meegedongen naar den prijs, dien bij u voor den neus wegkaapte." „Maar ik kende den Wilddief niet," zei j de zoo onverwacht in het nauw gebrachte valkenier. „Ik evenmin!" riep de hospes zegepralend. „Doch waarom greept gij hem niet bij de beenen, toen hij over uw hoofd sprong?" vroeg de valkenier na een poosje, „of wist gij toen nog niet wie hij was?" „Doch waarom hebt gij daarna drie pijlen doelloos verschoten?" hernam de hospes. „Wat?" vroeg Van Noortig boos, omdat zijn jager dien dag tweemaal diens schiet kunst voor het heele dorp te schande had gemaakt, „is dat waar? kunt gij geen kerel meer raken Deze vraag deed den valkenier verbleeken. Hij beet zich op de lippen, waarna hij riep: „Niets dan toovenarij, vervloekte toovenarij, Heerel" „Welnu," zeide de hospes, „even goed als hij uw oogeu betooverde, zoodat gij zeer ver misschoot, had hij ook mijn armen betooverd. Zoodra zijn banden mijn schou ders raakten, werden mijn armen stokstijf, zoodat ik geen hand of vinger kon ver roeren." „Zwijg!" riep Van Noortig. „Steliig heeft de Wilddief uw heider verstand weg- getooverdl Hoe heeft de zaak zich toege dragen, sellout?" „De hospes heeft waarachtig waarheid gesproken, 'tleere! Toen ik met eenige kloeke mannen den Wilddief wilde grijpen, liep deze plotseling naar den hospes uit den Vogelzang en hij wipte over diens hoofd als o»er een molshoop." „Maar liet gij hem niet vervolgen, schout „Dewijl des valkeniers pijlen hem niet troffen, dacht ik, dat najagen ook vergeefs zou wezen, Heerel" „Thans deel ik uw meening geenszins, schout!" zei de ridder boo9 om de gemak kelijke ontsnapping des stroopers. „De onhandige Bus heeft heden tweemaal als een plompe boerenkinkel geschoten, wat geenszins toovenarij, maar wel lompe dorps heid verraadt. Herstel uw verzuim, schout, lever mij den Wilddief binnen drie etmalen Bus zai u met den hospes uit den Vogel zang helpen. Hun wil ik ook nog een goeden raad geven. Laat Bus beter schie ten en de hospes mag zijn rug niet meer voor de ontsnapping van hem laten dienen." Geen vau het drietal was dit aangenaam. De schout dacht aan zijn bruid en wenschte alle Wilddieven naar de maan, terwijl den zwaarlijvigen hospes wegens het schrikkelijk driedaagsch omzwerven in den Noordwijker- hout het angstzweet uitbrak. De valkenier had zich, omdat hij den Wilddief vurig haatte misschien alles getroost; maar de gedachte, dat hij wellicht booze geesten zou moeten bestrijden, deed den bijgeloovi- gen oude doodsbleek rillen en beven. Vau Noortig zei weer, terwijl hij om de duide lijke ontsteltenis van het drietal glimlachte: „Wat zijt ge toch helden! Gij doet, alsof gij een legioen stroopers moest gaan be vechten slechts een hondsvot is bang voor één, één kerel „Goed gezegd," riep Augustinus, doch vergeet uiet, dat booze geesten, des Wild- diefs boudgenooten, niet met wereldsche wapens verwonnèn kunnen worden Heere." „Welnu," zei Van Noortig droogjes, „gun het drietal helden dan uw bijzijn, want den strooper, hetzij mensch of duivel, moet ik io mijn macht hebben. Niet langer mag hij ongestraft mijn reebokken schieten en op mijn gebied den baas spelen." ff ordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1