iaudsche zaken, die nog ongesteld is, bij den secretaris-generaal van diens depar tement. Daarna brachten zij een bezoek aan het paleis des konings, waar zij hunne namen in het audientieregister schreven en bezoch ten voorts verschillende buitenlandsche ge zanten daar te stede. Naar het D. v. N. verneemt, zal het bevel over het schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlanden, dat in de laatste helft van dit jaar naar W.-Indie vertrekt, opgedragen worden aan den kap. ter zee E, L. Ehnle. Volgens het verslag van den alge- meenen raad der Vereeniging van den H, Vincentius a Paulo over 1888 bedroegen, over de geheele wereld, haar ontvangsten 10,428,433 fr. en haar uitgaven voor ver schillende liefdewerken 8,547,184 fr. Hierin komt Nederland voor met een ontvangst van fr. 915,682 en een uitgaaf van fr. 848,028. De Haagsche correspondent der Zutph. Cl. die zegt van nabij bekend te zijn met de invulling der kaarten van de volkstelling, verklaart alle geloof aan de uitkomsten te hebben verloren. Hij stelt zich van de zoo kostbare en omslachtige volkstelling weinig voor, eu het zou hem zelfs niet verwonderen, als men na veel getob eindelijk moest be sluiten, de resultaten slechts gedeeltelijk te publiceeren. Naar aanleiding van de gisteren bekend geworden benoemingen in de Militaire Wil lemsorde, schrijft men aan de N. R. Cl. De meeste dier ouderscheidingen zijn te Edi verdiend, en wel tijdens de insluiting en de ontzetting van onze benting aldaar, in de helft van het vorige jaar. De le luitenant A. de Leur die zijn oplei ding ontving aan de militaire school te Meester-Cornelis, behoorde tot de bezetting van de benting, en slaagde er in door goed geleide uitvallen den vijand op een eerbie digen afstand te houden. De hem toege voegde 2e-luit. J. P. Cornelius is eervol vermeld, wat hem voor zijn beleidvol op treden als commandant der achterhoede, ten volle toekomt. De luitenant-kolonel 11. L. J. de Bank Langenhorst was bevelhebber der troepen die Edi hebben ontzet De twee gesneuvelden, de le-luitenant J. J. A. Gaade en de korporaal F. lH. W. Schordel, die in de registers der kanselarij zullen worden ingeschreven, moeten met groote achting worden genoemd. Gaade, die reeds tweemaal eervol was vermeld, stierf den heldendood. Toen zijne sectie bij een plotselingen klewangaanval voor den vijand terugdeinsde, bleef hij alleen staan te midden van een tiental kerels, die als razenden om zich heen sloegen, doch waarvan hij er verscheidenen tegen den grond sloeg. Hij werd hierin bijgestaau door den korporaal Schordel, die reeds gedecoreerd was met de Militaire Willemsorde en het ijzeren kruis en die later aan de gevolgen zijner wonden overleed. Zijn naam wordt als ridder 3e klasse opgenomen in de registers der kanselarij van eer, die anders slechts aan hoofdofficieren wordt toegekend. De sergeant majoor J. H. Wolvekamp onderscheidde zich bij de gevechten te Edi zoodanig, dat hij voor eene koninklijke be looning werd voorgedragen. Helaas, ook hij mocht die onderscheiding niet bij zijn leven ontvangen, want bij het noodlottige gevecht nabij Kota Poltama strief hij den heldendood. De nagedachtenis der gesneuvelde gedeco reerden zal bij het Indische leger nog lang blijven voortleven. Door de ziekte van het hoofd en het onderwijzerspersoneel aan de gemeenteschool in de Duinstraat te Scheveningen is die school voorluopig gesloten. Te Maasland zijn overleden de Me- taleukruisridders Westhof eu Van der Kaa- den, en te Winsum (Fr.) bezweek op 85 jarigen leeftijd de oud-strijder Meiute Kui- tinga, die als vrijwilliger bij de flankeurs deelnam aan den tiendaagschen veldtocht. Te Amsterdam is in den ouderdom van bijna 97 jaar overleden de heer Joan Muller, ridder van den Nederl. Leenw, oud-lid van de prov. stateu van Noord- Holland. Gisterennamiddag te ongeveer vijf uur is een hevige brand uitgebroken in de Anjelierstraat te Amsterdam die men bij het ter perse gaan van het Bil. nog niet mees ter was. Stoom- en handsppiten verleenden adsistentie. De 2e hoogere burgerschool met drie jarigen cursus voor jongens, aan de Mar- nixstraat bij de Raampoort te Amsterdam, is wegens de heerschende ziekte sedert Za terdag gesloten. Van de leerlingen zijn on geveer 90 door ziekte afwezig, terwijl 8 leeraren lijdende zijn. Maandag nemen de lessen weder een aanvang. r' m mem .-** Daar al het onderwijzend personeel der burgerschool te Edam lijdende is aan de heerschende griepziekte, zijn de lessen gestaakt geworden. Te Helder is uit zee opgevischt een zeer fraai gevormd steenen vrouwenbeeldje, het hoofd met een helm getooid. De aan gegroeide zeehoorntjes getuigen, dat het zeer lang op den bodem der zee heeft ge legen. Men schrijft van Terschelling dd. 14 Jan aan het Hbl. Sedert ecnige weken leden verscheidene kin deren aan de zoogenaamde bof" thans hoort meri in bijna alle gezinnen klagen over hoofd pijn, keelpijn en aanvallen van de koorts, zoodat de algemeen heerschende ziekte hier ook haren intocht gedaan heeft. Gelukkig hoort men nog niet van sterfgevallen, doch het schoolverzuim was wel tot 50 procent gestegen. De boerenhofstede in het waterschap Groot Mijdrecht, gemeente Vinkeveeu, be woond door E. A. Van Dijk, is geheel af gebrand. Alles was verzekerd. Drie varkens en het aanwezige hooi eu stroo werden een prooi der vlammen. In het seminarie le Kuilenburg zijn ruim 100 studenten door de influenza aan getast geweest. De bakker H. Beuving, te Suiilde, dii nu reeds in het bezit van versche eieren van zijne eenden is, heeft drie daarvan ge zonden aan Z. M. den koning. Te Otfenbeek, gemeente Heesei, bral Maandag een hevige brand uit bij den met selaar P. A. In korten tijd werd zijn huis met schuur, al de meubels en de voor raad graan vernield. Alles was verzekerd. Wegens het heerscheu van het rood vonk onder de kinderen is de school t Vledder (Z.-W. Drente) gesloten. Maandagavond geraakten een man en zijne vrouw te Nieuwe Pekela te water. De man kwam er uit, doch de vrouw ver dronk. Eergisterenavond passeerde Vlissingeu het Belgisch stoomschip Peuuland, van New York naar Antwerpenaan boord hebbende de equipage van de Engelsche brik Prince Alfred, kapitein Wilby, van Guernsey naar Londen, geladen met steen, welk schip eer gisterenochtend, tijdens dikken mist, op de hoogte van Dungeness door de Pennland werd aangevaren en iti II vadem water ge zonken is. Maandagavond kwam te Vlissingeu aan Z. K. tl. prins Christiaan Van Slees- wijkllolstein, die zijne reis naar Engeland met de aansluitende nachtboot der maatsch. /Zeeland" voortzette. Den vorigen dag ging naar Engeland over prins Victor Van Sleeewijk.llol stein. Qisterenochtend had de voorman-wis selwachter Kroon te Bokstel het ongeluk onder een rangeerenden trein te geraken, met het trenrige gevolg dat hij terstond een lijk was. De ziekte neemt ook te Tilburg, hoe wel niet gevaarlijk, toe; zelfs liggen twee der doctoren reeds eenige dagen ziek. Een adsisteut uit Breda komt hier hulp verleenen. Maandag is de arbeid op de fabrieken van de firma Regout te Maastricht, die we gens kolengebrek tengevolge van de werk staking in Belgie moest worden verminderd weder in zijn geheel hervat. Tot gemeente-geneesheer te Weurt is benoemd dr. Exler, arts te Winsen. BU1TEE LANDSCHE BEBlGHTEiN UELttlE. Maandag is het stoffelijk overschot vau mejuffrouw Diancourt, de gouvernante van prinses Clémentine, welke bij den laatsten brand te Laeken iu de vlammen omkwam, opgegraven en naar BeaurainviJle (pas de Calais), haar geboorteplaats, over gebracht om aldaar te worden bijgezet. De bladen zwaaien lof toe aan den gouverneur van Henegouwen, den graaf d'Ur- sel, aan wiens toewijding en tnsschenkomst voor eeu goed deel de getroffen schikking tusschen de werkgevers en arbeiders in de kolendistricten, waardoor een einde aan de werkstaking is gekomen, te danken is. De arbeiders te Charleroi hebbeu hunne vreugde over het einde der werkstaking ge uit door bet houden van optochten door de stad. Van de woningen der inwoners waren de vlaggen uitgestoken. De orde werd niet verstoord. In de Luiksche kolendistricten duurt de werkstaking voort. E YGEUA.AÏ 5J Mevrouw Fitz George, de echtgenoote van Z. K. H. den hertog van Cambridge, *35 "sca «r» w t w* m is Zondag overleden, nalatende eene dochter, mevrouw Hamilton en drie zoons die onder den naam Fitz George als kolonels bij leger en vloot in dienst zijn. In ieder ander land dan Engeland zou de overledene algemeen bekend zijn geweest en een of anderen sc'noonen titel gevoerd hebben. Ten voordeele van het fonds voor de leprozen is Maandag te Londen een inschrij vingsmaaltijd gehouden in het hotel Métro- pole onder voorzitterschap van Z. K. H. den prins van Wales. Velen waren door de griep verhinderd, maar onder de aanwezigen waren velen wier naam met eert- genoemd wordt. Pater Pampliile de Vcuster, de broeder van wijlen pater Damien, zat mede aan. F ÜK A Si K K1J K. In den Franschen ministerraad heeft gisteren de minister van financiën zijn voor nemen le kennen gegeven, nog deze week aan zijn ambtgenooten voor te leggen een wetsontwerp tot verlaging van de grondbe lasting. De herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen beeft zulke gunstige uitkomsten opgeleverd, dat tot bedoelde verlaging overgegaan kan worden. Naar men verzekert, heeft de heer Qerville Réache, met het oog op het verzet dat zijne bekende interpellatie nopens de geruchten over een bezoek van president Carnol aan Brussel heeft ontmoet, er van afgezien om die in de kamer te brengen Mocht een ander lid de interpellatie willen overnemen, dan zal de president van den ministerraad eenvoudig weigeren haar te beantwoorden. De kardinaal-aartsbisschop van Tou louse heeft tot den president der republiek een schtijven gericht, waarin hij protesteert tegen de militaire wet, op grond dat deze moeilijkheden in den weg legt aan het be kleeden der geestelijke waardigheden. 9 PA. !V J E. Dat de jongste gebeurtenissen in Por tugal te Madrid zeer de aandacht trekkeu, laat zich begrijpen. De gisting, welke daar in bijzonder sterke mate heerscht, mocht eens Spanjes grenzen overtrekken, c-n hoe zeer Spanje geheel buiten het Engelsch- Portugeesche conflict staat, zullen de Spaansche garnizoenen langs de grens ver sterkt worden ter voorkoming van alle gevaar. Al de Spaansche bladen, zoo Carlistische als republikeinsche, laken overigens ten sterkste de handelwijze van Engeland en betuigen hunne sympathie voor Portugal, dat zij zelfs aanzetten om tot het uiterste weerstand te bieden. In een ijzersmelterij te Bilbao is een werkstaking uitgebroken; 5000 arbeiders nemen er aan deel. Men zegt dat de sociaal democraten de hand in de zaak hebbeu. POHTU6 AL. Naar hetgeen uit Lissabon aan de Daily Neto» wordt gemeld, zal de nieuwe Portugeesche minister president in de onder handelingen met Engeland hel standpunt innemen, dat de Zambesi-qnaestie behoort te worden opgelost overeenkomstig art. 12 der acte van het Berlijnsch congres. Hij heeft aan den koning gerapporteerd, dat het afgetreden ministerie werkelijk niets heeft toe gegeven en slechts heeft gebukt voor geweld, maar zich had voorbehouden, Portugal's rechten ongeschonden te handhaven weshalve Portugal thans eeu beroep moet doen op de mogendheden, waarvan geene enkele in dit geval Engelschgezind is. Ook de te Lissabon aanwezige correspon dent van de Standard meent, dat de Zambesi- quaestie niet met Engelands ultimatum als afgedaan kan worden beschouwd. De Lis- sabousche bladen voorspellen, dat de over heden in de Zambezistreek slechts schoor voetende, of misschien maanden lang in het geheel niet, vernederende regeeringsorders zullen ten uitvoer brengen. In de provin ciën van Portugal blijft de volksmeening lievig anli-Engelsch. Te Coïmbra werd de Engelsche vlag openlijk verbrand. Eene groep studenten heeft te Lissabon eene vergadering gehouden om te manifes- teeren tegen Engeland. Toen de vergadering geëindigd was, hebben de studenten zich in massa naar de Cortes begeveii om in de zaal toegelaten te worden; maar op last van den voorzitter is hun dit door de wacht belet. Eene deputatie der studeuten is daarop bij den voorzitter toegelaten. Zij heeft hem eene door de vergadering aange- nomene motie overhandigd. Ook te Oporto hebben de studenten eene patriotische bijeenkomst willen houden, doch de gouverneur der stad heeft geweigerd daartoe vergunning te geven. De studenten zijn daarop uiteengegaan roopende: yLeve Serpa Pintol Leve de integriteit van het vaderland I" Een telegram heeft gemeld, dat de Engel- sche bank te Lissabon door de politie bt waakt wordt. Volgens eene dépêche f Madrid uit Lissabon ontvangen, trekken di Portugeesche handelaren naar de bank on hunne deposito's terug te vorderen. De koning is aangetast door de influenzi maar hij is aan de beterhand. ITALIË. Di evue Internationale te Rome beva een artik»; van prof. Geffcken over ,he drievoudig v rbond en Italië", als antwoori op het bekende artikel van Gladstone in dt Contemporary Review. Geffcken critiseer in scherpe bewoordingen Gladstone's politie! jegens Rusland en vraagt op sarcastische; toon, of een politiek man, die evenals Glad stone steeds met zijne eigene buitenlandsch politiek fiasco heeft gemaakt, de geschikt persoon is om Italië ten opzichte van buiten Iaudsche politiek goeden raad te geven Geffcken betoogt verder, dat Gladstone' opireding juist den Europeeschen vrede ii gevaar heeft gebracht. Hij erkent, dat Voi Bismarck steeds de noodzakelijkheid vai een samengaan tusschen Pruisen en Italii heeft ingezien, en verklaart, uit eene goedi bron te weten, dat lord Salisbury besloter is, geene storing in het evenwicht ten aan- zien der Middellanasche zee toe te laten, Tevens bevat de genoemde Revue eei artikel van den bekenden Belg Emil dt Lavaleye over de toekomst van het pausdom, welks eenige redding hij hierin ziet: dat het zich, buiten de regeeringen om, aan het hoofd der sociale beweging plaatst. aiHTÜCIILAAO. De keizer heeft een bezoek ontvangei van vorst Von Wied. Omtrent de testamentaire beschikkin gen van wijlen keizerin Augusta wordei allerlei berichten verspreid. Tot lieden ii echter nog niets dieaangaande met zekerheid bekend. In het departement van het konink lijk huis is men bezig met het maken van afschriften van het testament, die den keizei zullen worden voorgelegd. Eerst daarna zal de inhoud voor zooveel noodig openbaar worden gemaakt. Prins Albert van Pruisen, regent van Brunswijk, zal nog eenigeu tijd met zijne gemalin te Berlijn vertoeven. Zondag is te Berliju, door het rijtuig van de keizerin-moeder Victoria, een dame overreden. De keizerin liet terstond stilhou den en verwijderde zich eerst, toen zij had vernomen dat dit ongeluk geen ernstiger gevolgen had gehad dan een lichte kneuzing. Uit Wiesbaden wordt aan het Hbl. geseind: Docter Mezger heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen de Bade-Actiën- Gesellschaft te Wiesbaden, omdat de directie in gebreke is gebleven de f 85,000 te beta len, waarvoor zij het huis van Doctor Mez ger te Amsterdam had gekocht. Deze som moest den lsten Januari worden betaald, doch de directie van het Sanatorium deed dit niet. De betrekking tusschen dr. Mez ger en de maatschappij kan nu voorgoed als geëindigd beschouwd worden. RIJiLAIVD. Uit de Peters- en Pauls-vesting te Petersburg zijn vijf nihilisten, die gevangen waren, ontsnapt. Men verdenkt den cipier en den schildwacht van medeplichtigheid. De commandant van de vesting is gevangen genomen. TURKIJE. Volgens eeu bericht uit Weenen aan de Time» heelt shakir Pacha bevel ontvangen, alle vestingen van Crela van levensmiddelen te voorzien en de garnizoenen in het district Sphakia te versterken. Men vreest een nieuwe uitbarsting van den opstand. De benoeming van een christen-gouverneur is uitgesteld. EGYPTE. Stanley, Maandag 13 Jan. te Suez gearriveerd, is Dinsdag met dr. Parke, Jeph- son en Initenant Stairs behouden te Cairo aangekomen, waar hij hartelijk werd begroet door den opper-ceremoniemeester van den Khedive die hem reeds zijn adjudant Os- manbey, dr. Abbate-pacha en den oud-gou verneur van de Equatoriale provincie, Mason- bey, tot Suez had te gemoet gezonden door den Engeischen commissaris sir Evelyn Baring, den commandant van het Brifsche bezettingslege; Grenfell, den Italiaanschen vertegenwoordiger Maccio, den Amerikaan- schen agent Schuiler en den Belgischen kapitein Coquilhat, welke laatste hem een eigenhandig schrijven van koning Leopold overhandigde. Gisteren dineerde Stanley bij den Khedive. Zijn gezondheid laat niets te wenschen over. In hel laatst der volgende week denkt hij in Europa te arriveereu.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2