NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IJeze Cour a ut verschijnt dagelijks, behalve o;t I on- en Feestdagen- A 0 0 U ry M E N T: Prijs per nimmer 10 Cent. Vrijdag 17 Januari 1890. 14. AGVERTENTIEN: Bureel: Scheepiiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stalls-Iter ic li te ;i. De Wilddief. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. franco door het geheele rijk, er 3 maanden 1.60. 203e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz. welke over het afgeloopen jaar 1889 ten laste der gemeente eenige vor dering hebben, die uiterlijk vóór uil. Januari e. k., Ier Gemeente-Secretarie (afdeeling finan ciën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidei*, 9 Januari 1890. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belangheb benden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31slen Januari a. s. bij den gemeente-ontvanger aangifte Ie doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever ou- derleekend biljet en dat bedoelde inschrijvings biljetten voor hel dienstjaar 1890 kosteloos ten kantore van den Gemeente-ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEUBurgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Januari 1890. LEIDEN, 16 Januari. Door den minister van openbaar onder wijs en schooDe kunsten van Frankrijk is benoemd tot officier d'Académie prof, Dr. D. Bierens de Haan. Wie zich van het concert gisteravond door de Leidsche Maatschappij voor toon kunst in den Schouwburg gegeven veel heeft voorgesteld heeft zich niet teleurge steld gezien. Wie er zich weinig van had voorgesteld en dat zullen wel niet velen geweest zijn zal zijne verwachting verre overtroffen hebben bevonden. De schouwburgzaal was vrij goed bezet, hoewel 't toch wel te zien was dat „de ziekte'' nog velen van een concertgang bad teruggehouden. Te halfacbt ving het con cert aan met een kloek en schoon uitge voerd nummer voor violoncel, „Introduction, Serenade uud Tarantella nach dem Concert, Op. 84" van Aug. Lindner. We hebben FEUILLETON. een verhaal uit den tijd van graaf jan ii. 10.) „Bedenk, dat de schoat de bruidegom is, Heere". fDat was ik door ons gesprek waarlijk haast vergeten", zei Van Noortig glim lachend. „Daar mijn goede schout het feestmaal en zijn bruid heeft verlaten, kondt gij wel eens gelijk hebben. Biuuen- komeu, RobI" „De gevangene ook, Heere?" irDe gevangene? Wie is er gevangen? De schutterskoning misschien? De vreem deling misschien, die mijn ouden jager, die ik om zijn onhandigheid eens duchtig zal doorhalen, dezen morgen in de oogen van mij, zijn heer, en van alle feestgenooten te schande heeft gemaakt?" het spel van den heer Van Praag in de laatste dagen nog besproken en hebben ook voor de uitvoering van dit nummer wederom veel lof. Het applaus bewees dat ook het publiek daarmee instemde. Mejufvrouw Johanna Van der Wissel droeg daarna met veel nuanceering en uit muntende opvatting zeer schoon het „Scherzo, Bes-mol" van Chopiu, voor piano, voor. Mej. Van der Wissel heeft naar onze mee ning eene zeer bevallige methode en zeer veel voordracht, gepaard aan goede techniek. Haar optreden heeft dan ook zeer waar schijnlijk allen ten zeerste voldaan. Zij zelve zal ongetwijfeld over het aan haar toevertrouwde instrument evenzeer tevreden zijn geweest. Op verrassend schoone wijze werd de eerste afdeeling gesloten en de tweede ge opend met een vioolnumnier voorgedragen door den heer Hugo tleermann. Zijn spel is van het edelste soort, rustig is zijn streek en uitermate juist zijn greep, zoodat een glasheldere en schoone toon te voorschijn komt en het geheel als 't ware betoovert. Daarbij komt dat de voordracht onberispe lijk is. Aan het applaus kwam dan ook bijna geen einde na de voordracht vóór de pauze van het vioolconcert van Brahms, (Op. 77, Allegro) en na die u& de pauze van het „Recit. en Adagio uit het 6e vioolconcert" van Spohr. Na de pauze droeg mej. Van der Wissel nog voor „Etude n°. 4, Repos d'amour," van Hen8elt, Prelude" van Gernsheim en „Aufschwung" van Schumann. De heer Van Praag liet zich nog hooren in „F'an- taisie stücke, Op. 78 n°. 1" van Schumann, Berbsl bluine" van Popper en Stücke ito Volkston, u°. II" van Schumann. Vooral de composities van Popper en Schumann werden verdienstelijk vertolkt. Een heerlijk slot was de voordracht voor viool door den heer Heermann, van „Not- turno" van 11. Ernst en „Caprice, Amoll, Thema con variatioue" van Paganini op bewonderenswaardige en hoogst boeiende wijze ten gehoore gebracht. Zonder iets te willen afdingen op de verdiensten der beide andere solisten, van dezen avond, zal meu 't zeker wel met ons eens zijn dat de heer Heermann de eerepaim wegdroeg. Nog rest ons te melden dat de artisten zoo welwillend waren de luide en herbaalde toejuichingen van het publiek met bevallige bisnummers te beantwoorden, dat de heer Mann de nummers voor violoncel zeer han dig met 't klavier accompagneerde, zooals mejufvrouw Van der Wissel 't zeer schoon de vioolnummers deed en dat ieder die het concert van gisteravond heeft genoten het ijverige bestuur van de Leidsche Maat schappij voor toonkunst dankbaar mag zijn voor het inrichten van dit genotvolle concert. üe minister van oorlog heeft goed gevonden den majoor J. F. Diemer eervol te ontheffen van de functie van lid en voorzitter der vaste remonte commissie voor de bereden artillerie en tot die functie te benoemen den kapitein H. H. Ramaer van het 2e regiment veld artillerie. (O. Dbl.) Met vergunning van den minister van oorlog is de aanneming voor de leve ring van fourage aan de troepen te paard te Leiden van 15 Dec. 1889 overgedragen door B. J. Kruyswijk te 's llage aan M. De Roon Hzn. te Waspik. Dezer dagen is op den Nieuwen Rijn eene alleen wonende juffrouw dood te bed gevonden. uit zee aankomende schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad n°. 35), de officier van gezond heid der eerste klasse bij de zeemacht H. M. J. Wertenbroek. Bij beschikking van den minister van biunenlandsche zaken is, met ingang van l Februari a. s., aan J. Kraus, óp zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsis- tent voor de waterbouwkunde aan de Poly technische school te Delft. OEEIC1EELE BEIIItHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervauger in het kanton Schoonhoven J. J. Laionder, te Schoon hoven. Bij kon. besluit zijn de volgende tarieven goedgekeurd van de Nederlandsche Alge- meene Maatschappij van Levensverzekering „Concordia" te Rotterdam: tarief II, jaar- lijksche premie gedurende 5, 10, 15 of 20 achtereenvolgende jaren, te voldoen ter ver zekering vau f 100, betaalbaar lia het over lijden van den verzekerde, en van haar ta rief u°. 111, jaarlijksche premie voor f 100, betaalbaar bij het overlijden van den ver zekerde, wanneer dit plaats heeft binnen 1, 2, 3, 4, 5, li', 15, of 20 jaren; is, met ingang van 1 Februari 1890, voor den tijd van één jaar, voor Vlissiiigen belast met het gezondheidsonderzoek van Door den minister van oorlog is be paald dat in de eerste plaats de 2e divisie infanterie, bestaande uit het le, het 5e en het Se reg. infanterie, in haar geheel van de gewijzigde wapening en uitrusting zal worden voorzien. Blijkens een bij het departement van marine ontvangeu telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip der lste klasse Tromp, ouder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, den 14den dezer de Plata-rivier verlaten ter voorzetting zijner bestemming naar de West-Indien. Aan boord wa» alles wel. (St. Ct.) De officier van administratie 2e kl. N. J. J. Van Riju van Alkemade wordt met 1 Mei a. s. ontheven van den admini stratieven dienst in de ziekeninrichting te Hellevoetsluis. De dienst bij Z. M. den koning op Het Loo wordt met den 17en dezer aldus gewijzigd: J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke, kamerheer, jh. W. L. Van Speugler, adjudant, generaal C. F. H. graaf Dumonceau, secretaris, jhr. mr. P. H. Ge vers Deynoot, referendaris van het kabinet des konings, en jhr. M. W. Boreel, ordon nans-officier. Het Oosten meldt, dat de buitenplaats Schonenberg aan de Rotterdamsche Zeudings- vereeniging voor eeu zendingshuis is ge schonken. De heer J. Vacaresco, Rumeensch gezant te 's Hage en te Brussel, met zijn legatie secretaris, den heer Nano, maakte gisterennamiddag hunne opwachting, bij afwezigheid van den minister van buiten- „Neenl De hospes uit den Vogelzang, Heere". „Wat? De dikke hospes? Binnen komen, Rob!.... Nu begrijp ik er niets meer van", vervolgde Van Noortig, nadat RoL zich had verwijderd. „Voor strooier is de hospes te zwaarlijvig. Ook is de oude Bus voor zulk een kerel mans genoeg. Maar bij zou beter doen, als hij den Wilddief, die al mijn grof wild moordt, eens te lijf liep". Van Noortig ging nu gemakkelijk in zijn ruimen leuningstoel zitten, welks hoogen, met rood fluweel bekleeden rug met de geslachtwapens praalde en hij wachtte deftig op de aangemtlden. De schout trad het eerst binnen. Dicht achter hem volgde de valkenier, wiens lange, magere gestalte een zonderlinge tegenstelling vormde met den korten vetklomp, die waggelend voortstapte, terwijl groote zweetdroppels langs het rood, kogelrond gelaat vioeide. Zoodra de schout met den valkenier voor Van Noortig stond, zeiden zij: „Heere!" „Zwijg 1" riep de ridder barsch tegen den valkenier. „En gij, schout?" „Heere!" begon de schout, terwijl Van Noortig grimmig naar den ouden Bus keek, die ontstemd en verlegen in zijne hooge, spitse berenmuts bleef staren, „na het feestmaal spoedde ik mij met de meeste feestgenooten naar de Roskam en door jongelieden liet ik mijn bruid afhalen. Weldra zag ik vaandels wapperen; er klonk muziek. Met brandend ongeduld verwachtte ik mijn bruid. Zij verscheen met haar maagschap en met haar bedienden, welke een menigte spijzen op blinkende tinnen schotels droegen. Maar plotseling raakte het achterste deel van den stoet in ver- warriug en ik boorde woest schreeuwen: De Wilddief, de Wilddief!" Dit deed me mijn bruid niet afwachten. Snel ijlde ik naar het marktveld, naar den stoet. In- tusschen was mijn bruid met haar speel- noodjes reeds een woning binnengestoven, terwijl de mannen een kring hadden ge vormd, in welks midden tot mijn verbazing de schutterskoning stoud. De Wilddief klonk het aloui, terwijl men naar den jon geling wees, die met gekruiste armen fier, bijna dreigend rondstaarde. „Wat?" riep Van Noortig met een zijde- liugschen blik op den valkenier, is de knappe boogschutter, van wien zeker iemand heeft kunnen leeren dat men geen poot in plaats van een kop moet schieten, de Wilddief?" „Ja, Heere!" riep de schout meteen buiging. Vrouwe Van Noortig en Agnes, die alles op een afstand hadden gehoord, sloegen verbaasd de handen samen. „Hoe zonderlingI" riep de geenszins bij- geloovige Van Noortig. „Den vreemde ling bad ik eer voor een vermomd minne zanger dan voor een Wilddief gehouden. Maar wie heeft den vermetelen strooper herkend?" „Thomas, de dorpsveehoeder, al droeg de Wilddief ook boerekleeren", zei de valke nier. „Onmiddellijk heb ik den duivels kunstenaar toeu een strik gespannen en hij was nu stellig in mijn macht geweest, als ik mijn boog maar had mogen gebruiken." „Men schiet op geen weerloozen gevan gene, over wiens leven of dood onze dorps- beer moest beslissen", zei de schout toor nig, en de valkenier hernam, terwijl hij den hospes uit den Vogelzang grimmig aankeek „Door het verraad van dien loozen vetzak is de stroóper den dans ontsprongen." „Kerel I" riep Van Noortig, rood van toorn, met een verpletterenden blik op deu hospes, „indien u dat wordt bewezeD, laat ik u op water en brood zetten, tot gij niet dikker dan een windhond zult wezen," (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1