BUITENLANDSCHE BEHICIITEN JBfc« se be ia w «C3 swat bbs *ns wl <aem be -w- 11J uit Den Haag vertrokken en anil de Haagpoort onder Delft uitgestegen. De machine moest daar wisselen. Juist gaf de conducteur het sein lot vertrek en zette de machinist de locomotief in beweging, toen plotseling een kreet weerklonk en het ongeval reeds geschied bleek. Het schijnt dat de vrouw, de rails wil lende overstappen, juist voor de machine stond, toen deze in beweging kwam. Van eenige schuld aan de zijde van het bedie nend personeel is niet gebleken. Te Vlaardingen is een kind geboren, welks lichaam voor een groot deel behaard is. Het geheele voorhoofd, armen, beenen en wenkbrauwen zijn zoo zwaar behaard als bij een volwassen rnensch. De vingers zijn aan elkander gegroeid, terwijl de nagels donker gekleurd zijn. De influenza breidt zich in de gem. Sloten verbazend uit; geen huisgezin bijna blijft vrij. Aan den Ringdijk nabij Sloten is de school gesloten, naardien het geheele onderwijzers-personeel daaraan lijdende is. Na een vrij langdurige ongesteldheid is gisteren te Amsterdam overleden inr. A. Van Eyk Bijleveld, raadsheer in het ge rechtshof aldaar, tot welk ambt hij benoemd werd na deel uitgemaakt te hebben van de Amsterdamsche rechtbank. Geruimcn tijd vervulde de heer Bijleveld ook de betrek king van schoolopziener. De influenza neemt in de hoofdstad aanmerkelijk af. Vooral in de apotheken is dat te bemerken, waar natuurlijk ontzettend veel recepten minder worden afgeleverd. De geneesheeren hebben het nog zeer druk, daar het aantal visites wel niet vermeerdert, maar toch ook nog niet afneemt. In andere plaatsen van ons land vermin dert de ziekte eveneens, als iu Den Haag, doch daarentegen worden de provinciën nog zeer door de ziekte geteisterd. De burgemeester der hoofdstad is nog lijdende en mag zijn vertrekken nog niet verliten. Men vreesde ook, dat de prinses door de ziekte zou zijn aangetast, maar deze werd slechts geplaagd door een verkoudheid, die zij op het ijs met schaatsenrijden had gevat. De uitgever J. A. Wormser bericht in het A'. v. d. B., dat de griep hem met zijn geheele persoueel (op één looper na) bijna gelijktijdig heeft aangetast. Ook te Zandvoort woedt de influenza iu hevige mate en heeft tot overmaat van ramp onzen algemeen geachten geneesheer aangetast. Niettegenstaande dit blijft doctor Gercke trouw op ziju post en waagt zijne gezondheid om zijnen medeburgers genees kundige hulp te blijven aanbrengen. In Alkmaar breidt zich de ziekte ge ducht uit. Men telt meer dan 400 lijders, maar zij is van een goedaardig karakter. Het is allen, inwoners van Apel doorn, en zeker zeer velen daarbuiten, steeds een waar genoegen, iets aangenaams te hooren of te lezen over de leden van ons vorstelijk huis. Op hoeveel en velerlei wijze ouze geliefde koningin hare groote minzaamheid reeds deed blijken, hoe diep wij ook overtuigd zijn van haar edel en innig goed hart, telkens en telkens doet het ons weder goed, wanneer wij up nieuw iets vau haar vernemen, dat onze liefde voor haar zoo mogelijk nog doet toenemen. Zooals bekend is, heeft mej. Wens, wed. Dodewegen, wegens haren leeftijd ontslag verzocht als weeemoeder iu het weeshuis der llerv. gemeente aldaar. H. M. de koningin, beschermvrouw dezer weldadige inrichting, wilde haar niet laten heengaan zonder een woord van afscheid. Zondagmiddag te 2 uur bezocht H. M. het weeshuis, en na met de dames en heeren regentessen en regenten zich een'gen tijd onderhouden te hebben, sprak H. M. den kinderen vriendelijk toe, en ten slotte een woord van afscheid tot mej. Dodewegen, terwijl zij haar als aandenken het portret van prinses Wilhelmina in sierlijke lijst schonk. Dit bewijs van belangstelling en waar- deering deed de bejaarde aftredende wees moeder innig goed, eu geen wonder 1 V\aar men zooveel jaren zijn beste krachten wijdde aan een liefdevolle taak, daar doen waardeeringen van zdó hooge zijde dubbel goed. Omtrent de teraardebestelling van wijlen het eerste kamerlid baron De Vos van Steenwijk, lezen wij in de Zw. Ct.: Zaterdagmiddag te één uur bad op de begraafplaats te JJhorst de teraardebestelling plaats van den heer mr. G. W. baron De Vos van Steenwijk. Een groot aantal ingezetenen uit De Wijk had zich voorden hoofdingang van het buiten, waar het lijk omstreeks halfeeu was aangekomen, verza meld, om iu Zondagskleeren gebuid het lijk te volgen. De familie en eenige vrienden van den overledene hadden zich te Meppel vereeuigd 1 en kwamen van daar per rijtuig zich bij den lijkwagen aansluiten. Behalve onder scheiden bloemkransen van de familie was op de kist ook een krans gelegd door de zangvereemging Crescendo. Op den doodenakker werd liet woord ge voerd door den predikant den heer H. C. Speekman. Hij herdacht o. a. de verdiensten van den zoo vroeg gestorven edelman, die in zijn leven werkelijk een edel man voor zijn omgeving en gemeente was geweest. Tengevolge van de griep ontbraken Vrijdag te Leeuwarden op de openbare scholen 1000 van de 8250 leerlingen. In de strafgevangenis aldaar heerscht de griep onder bewaarders en bewaarden. Te Midwoud en omstreken werden dezer dagen weer ruim 20 stuks vee, waaronder 6 stieren, voor Argentinië aan gekocht. Welsprekende cijfers. Door de direc tie der vlasspinnerij van den heer Dumon- ceau te Groningen, welke fabriek thans als een gevolg der werkstaking gesloten is, is in de laatste 6 jaren als werkloon aan de werklieden uitbetaald de som van f 177,352,46. Iu dieiizelfdeu tijd ontvingen de aandeel houders als dividend 3,46 pCt. Men schrijft uit Noordbrabant aan de A. R. Ct.: Zooals bekend is, maakt de schoenmakerij in deze provincie voor vele streken een hoofdtak van bestaan uit. Wan neer uien den loop der zaken in het afge loopeu jaar nagaat, mag men den toestand zooals die aau het einde van dat jaar was, zeker gunstig noemen. Van het begin 1889 tot Juli eu Augustus hadden de fabrikanten meer bestellingen dan zij in staat waren uit te voeren, en ook in het- najaar was de handel in vergelijking met vroeger jaren levendiger. Da winsten waren echter ge ring eu stonden niet in evenredigheid tot kapitaal en arbeid. Er wordt echter tegen woordig veel gelet op aflevering van sieilij- ker afgewerkt schoenwerk, en de pogingen in die richting worden met goeden uitslag bekroondteu bewijze daarvan dient dat het buitenlandsche fabrikaat meer verdron gen wordt. De lage stand der leerprijzen heeft iu den loop vau het jaar ook het zijne daartoe bijgedragen, maar het is nog twijfelachtig of die prijzen in het komende jaar zullen stand houden, daar de buiden markt in het laatste half jaar sterk geste gen is en dit ziju invloed op de leerprijzen reeds heeft doen gelden. Op het oogenblik blijven de vooruitzichten nog gunstig, de schoenmakerijen werken druk in afwachting van de komende voorjaarsorders en kunnen nog moeieiijk tot vooiraad komen. De iuflueuza blijft te Waalwijk nog steeds heerschen. Er zijn zelfs lijders, die aan de gevolgen er van in levensgevaar verkeeren. (E. v. h. Z.) Te Breda waren Zaterdag vau de 16 gemeenteraadsleden 5 door influenza aan getast. Te Bergen op Zoom zijn alle openbare scholen en die der geestelijke zusters voor onbepaalden tijd gesloten, wegens het heer schen van de griep eu de mazelen. De goederentrein van Feyeuoord is eergisterochtend tusschen Helmond en Deurne ontspoord, waardoor de lijn versperd werd. De posttrein kwam ongeveer een uur te laat aau het station Venloo. Op het kantoor van de fabriek der iieeren De Wijs en Zonen, te Tilburg, is in de afgeloopen week inbraak gepleegd. De daders hebben zich meester gemaakt van eeue grooto som geld en ofschoou door de politie terstond na aangifte een Strang onderzoek is ingesteld, heeft zij de daders nog niet kunnen ontdekken. Uit Venloo wordt aau de N. R. Ct. gemeld, dat san het rijksonlvangerskantoor aan het station aldaar iu het vorige jaar eene som van ongeveer f 70,000 is ontvan gen aan accijns van suiker, uit Pruisen ingevoerd. Door eeue onbekende oorzaak brak te Roermond Zondagavond brand uit bij den landbouwer S. Eeue schuur met hooi en een stal werden verwoest. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. De berg- en werkplaats van den heer R.sigarenfabrikant te Wijk-Maastricht, werd gisterenochtend door brand vernield. Van den voorraad tabak en afgewerkte si garen kon zoo goed als niets gered worden, liet gebouw is geheel uitgebrand. De oor zaak van dit onheil is onbekend. Dat er in de omstreken van Weert nogal gesmokkeld wordt, blijkt uit de pro cessen-verbaal, iu den laatsten tijd aldaar door de ambtenaren opgemaakt. Sedert twee maanden werden 80 personen bekeurd en ruim 1200 KG. geraffineerd zout frauduleus ingevoerd. BELGIE. Men meldt den dood aan eene hart ziekte van den heer De Bruges de Gerpinnes, senaatslid voor Nauien, vroeger lid vau de kamer. De eigenaars der steenkoolmijnen hiel den gister eene nieuwe bijeenkomst, waarbij de heer Subatier, lid der kamer, als tusschen- persoon optrad. Na langdurige beraadslaging werden de voorwaarden der werkstakers (ver mindering van den werktijd met één uur en trapsgewijze verhoogiug vrii loon) aange nomen. De werkstaking is dus geëindigd. Aanstaanden Woensdag wordt de arbeid hervat. De werkstakingen dragen reeds vrucht. Te Willebroeck zijn, naar vandaar aan het Journal de Bruxelles wordt geschreven, Donderdag 11, 470.000 kilogram Duitsche kolen en Zaterdag dertig wagens met 10.000 kilogram Kugelsche kolen aangekomen. Nog meerdere bezeudiugen ziju in aantocht. MS N ts Ij A N S» Alle dagbladen laken in zeer scherpe bewoordingen de houding van Engeland in het geschil met Portugal. Een particulier telegram uit Londen in de N. R. Ct. meldt: Er wordt zeer geklaagd over het toene mend aantal alhier rondloopende Neder- landsche bedelaars. Het is reeds zoo ver gekomen, dat de Nederlandscbe consul het ondoenlijk verklaart, hen allen voort te helpen De magistraat in de noorde lijke wijk alhier heeft er gisteren een in de gevangenis doen zetten, die sedert Oc tober met een zuster en vier kinderen de straten afliep. Tegelijkertijd heeft de recht bank geprotesteerd tegen de aanwezigheid van zooveel Nederlandsche bedelaars. Wij hebben genoeg eigen landloopers", zeide de magistraat, „en de vreemdelingen behooren dus te worden teruggezonden". Op rechter lijk bevel is dit aan den consul medege deeld. De toestand van lord llartinglon is gunstiger geworden. Uit Lima wordt geseind, dat de president der republiek Peru het Grace-contract heeft geteekend. FitAKHRIJH. De onder-staatssecretaris van koloniën heeft van Tonkin het volgend telegram ontvangen. De gebroeders Roque en hunne bedienden Roze, Costa en Laborde, ziju in den nacht van 8 Januari op hunne plantaadjes te Dong-Frie.'i overvallen. Roze werd gedood, Laborde is gewond eu de anderen zijn door de aanvallers weggevoerd, wier spoor niet teruggevonden is. Deze aanval schijnt ontworpen te zijn door de comprador (inlandsch opzichter) van het huis Roque, die daaraan geld schuldig was en in de verwarring ontkomen is. Deze misdaad wordt toegeschreven aan persoonlijke wraakzucht en staat niet in verband met de staatkunde. De gebroeders Roque zijn de oudste kolo nisten van Indo China. In Cochin China gevestigil sedert het jaar 1861, hebben zij daar een zeer groot vermogen verworven, dank zij hun ijver eu eerlijkheid. In de eerste tijden der bezetting van deze kolonie hebben zij zeer groote dieuBten aau de Franschen bewezen. Hetzelfde kan gezegd worden niet betrekking tot Tonkin, waar het huis Roque groote zaken gedaau heeft. L'Agence Hava» zegt, dat van het plegen der misdaad verdacht wordt niet een inlandsch opzichter, maar zekere Chiueesche koopman YViug Tat Cheong, te Haïphoug gevestigd, die daar tusschen huurder eu gebroeders Roque zaken dreef met de inlanders. De gezondheidstoestand van kolonel Lebel, den uitvinder van het nieuwe geweer, dat thans bij het Frausche leger wordt in gevoerd, geeft ernstige redenen tot bezorgd heid. De huurkoetsiers te Parijs dreigen weer met werkstaking. Nu weer hebben zij eeu vergadering gehouden en daarin het besluit genomen, dat zij zich niet kunnen vereenigen met den werkdag van 12 uur, en het loon van 7 francs. De koetsiers vonden den werktijd per dag te lang en verlangen, dat hun als loon worde uitgekeerd 33 pet. van de opbrengst van het rijtuig, hetwelk zij besturen. Ook weuschen zij de alge- meene toepassing van dêu „controleur", het werktuig, waardoor de afstand, dien het rijtuig aflegt, eu bet aantal uren, gedurende welke het wordt gehuurd, wordt aange wezen. De Duitsche consul te Marseille heeft aau zijne regeering medegedeeld, dat de be manning van de Duitsche stoomboot Capri door die van de Frausche stoomboot Colombo zeer vijandig behandeld is. De beide schepen lagen naast elkander. De kapitein van het Duitsche stoomschip droeg aan een matroos op de kabels wat aan te halen, wijl een storm dreigde. De bemanning van het Fransche vaartuig verjoeg hem echter en mishandelde den eersten stuurman, die ging zien wat er gaande was, evenals de matro zen die hem te hulp kwamen. De officieren van de Colombo zouden, toen de Duitschers hun tusschenkomst inriepen, in plaats van aau dit verzoek te voldoen, hunne matrozen nog aangemoedigd hebben. MONACO. De vorst vau Monaco heeft Zondag met zijn bruid zijn plechtigen intocht in zijn vorstendom gehouden. Met groote fees telijkheden is hij door de bevolking ont vangen. j» I» A V J SC. De koning heeft een goeden nacht doorgebracht en de krachten nemen toe. Op eene vraag van Sagasta antwoordden de ge neesheeren, dat de kans op beterschap ver meerdert, doch dat zij daarom nog niet alle vrees geweken achten. Den 10 dezer zijn de beide kamers, gelijk bepaald was, weer bijeengekomen. Maar het was voor beide slechts eene zeer kortstondige zitting. De regeering toch had eene boodschap ingezonden, waarbij aan de kamers verzocht werd hare zittingen te schorsen totdat de koningin-regentes hare regeeringstaak kan hervatten. Dit voorstel heeft niet den minsten tegenstand ontmoet. De republikeinen hebben de zitting niet bijgewoond. De pauselijke nuntius heeft den 11 dezer in Je kapel van het koninklijk paleis ge beden gehouden voor het herstel van Al fonso XIII. Nabij Venta Cardenas in de Spaansche provincie Jean (Andalusië) heeft een bende werkeloozen een spoorwegbrug door middel van dynamiet doen springen. De politie ach tervolgt de daders. Van Tanger wordt aau La Epoca ge schreven dat eenige boosdoeners dezer dagen gepoogd hebben in het huis door prins van Bourbon en Bragrauza te Marshan bewoond iu te breken; maar door den prins overval len, die een geweerschot op de dieven loste, namen zij de vlucht, niet zonder eenige revolverschoten gelost te hebben. Het gezantschap, door den sultan van Marokko naar Portugal gezonden, om koning Carlos I met zijne troonsbestijging geluk te weuschen, bestaat uit vier personen met den gouverneur van Seghrorma aan het hoofd. POKTUCAL. Het geschil tusschen Engeland en Portugal is plotseling door de Engelscbe regeering met den machtigen arm voorloopig uitgemaakt. Dc Engelsche regeeriug verlangde, dat de Portugeesche regeering haar ambtenaren uit het Shirégebied zou terugroepeu. Portugal verklaarde zich daartoe bereid, mits Enge- laud zich eveneens verbond niets in het betwiste gebied te ondernemen. Dit antwoord werd door lord Salisbury niet voldoende geacht, en nu eischte de Engelsche gezant te Lissabon, dat binnen 24 uren aan dezen eisch zou worden voldaan, daar anders de gezant Lissabon zou verlaten. De Portugeesche ministers hielden een buitengewouen raad, onder voorzitterschap van koning Karei, en besloten, ofschoon onder protest tegen Engelands bedreiging aan den hun gestelden eisch te voldoen. Dit besluit had ernstige gevolgen, want het volk liep te hoop en rukte het wapenschild van het huis van den Engelschen consul. Hoewel Engelands optreden de kansen op een minnelijke schikking zeer vermindert, is het toch niet aau te nemen, dat de Engel sche regeeriug van haar overmacht zal ge bruik maken om haar wil door te drijven. Indien het Shirégebied is ontruimd, hetgeen tot het voorkomen van verdere onaange naamheden tusschen beide partijen noodig werd geacht, zal Engeland zeker niet wei geren ook Portugals rechten op het betwiste gebied te erkennen. Het ministerie heeft zijn ontslag in gediend. De koning heeft den heer Serpa Pimentel met de vorming van een nieuw kabinet beiast. Deze zal morgen de lijst daarvan den koning aanbieden. De heer Barros Gomez heeft, uit naam van de Portugeesche regeering, persoonlijk den Engelschen gezant te Lissabon zijn leed wezen betuigd over bet gebeurde voor het Engelsche consulaat. Verleden Vrijdag is de keizer van Brazilië met de zijnen van Lissabon naar Pau vertrokken. Koning Karei 'eu prins

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2