school voor het geheele land sticht, en in het bijzonder voor die gemeenten, die hare onderwijskrachten aan de kweekschool ont- leenen, velen aansporen om het voorbeeld der genoemde gemeenten te volgen. We verwijzen onze lezers naar ach terstaande advertentie waarin de uitvoerende commissie voor den wedstrijd voor hand werkslieden en leerlingen te Leiden en omliggende gemeenten, bekend maakt dat de inzenders vóór 15 dezer de aanmelding tot deelneming aan den wedstrijd bij een der secretarissen, de heeren P. G. Lancel en H. J. Jesse moeten doen geschieden en dat de voorwerpen moeten worden ingezon den tusschen 1 en 15 Maart e. k. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 54.ƒ27.50, 5.70 en J 2.90. laagste 54.27.56, ƒ5.70 eu 2.85. Wegens diefstal is door de politie aangehouden een 20 jarige sjouwer, die meermalen voor diefstal een vonnis heeft ondergaan. Proces-verbaal wordt tegen hem opgemaakt, terwijl hij ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Hedenochtend is door een schipper uit het water aan het Steenschuur nabij het Ruïnepark aan een haak bij toeval op gehaald het lijk van den sedert eenigen tijd vermisten heer B., alhier woonachtig. De politie bracht het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk naar de loods van drenkelingen. OEFICIKELE BKIllCHTKft. Bij kou. besluit is dr. G. H. Lamers, boogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de rijks-universiteit te Utrecht, tot het einde van het studiejaar 1889/90, belast met het geven van ouderwijs in de logica. Bij kon. besluit ziju verleend de volgende pensioenen, als aan S. Groeneveld, wed. II. Iburg, verifies teur 1ste categorie bij 's rijks belastingen f857 P. J. Huysers, kommies 3de klasse bij 's rijks belastin.en, f145; F. A. J. Oorbey, ontvanger der directe belastingen enz.f 666 Bij kon. besluit ia aan II. Van Hussen, eervol ontslagen bakenmeester in het 3de bakenkwartier van de Waal te Druten, een peusioen verleend teu bedrage van f 258 's jaars. De heer F. O. R. Roepke, met machti ging des kouings benoemd tot vice-consul te Valdivia, is als zoodanig door de Chi- leenscbe regeering erkend. De luit. ter zee 1ste kl. D. J. Boom wordt met 1 Februari a. s.onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrek king van leeraar aan het Koninklijk Insti tuut voor de marine te Willemsoord, op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. P. Scholteu. Met dien datum wordt aan gemeld instituut geplaatst als officier van polite de luit. ter zee 2de kl. G. L. Goedhart. BINNENLANUSÜHE BERICHTEN. Het heeft den koning behaagd aan hoogstdeszelfs buitengewonen gezant en ge volmachtigden minister bij het Duitsche hof, jnr. mr. F. P. Van der Hoeven, op te dragen, Zijne Majesteit ter gelegenheid der plechtige teraardebestelling van wijlen Hare Majesteit keizerin Augusta, weduwe van Zijne Majesteit keizer Wilhelm I, bij Zijne Majesteit den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, in bijzondere zending te vertegenwoordigen. (St. Ct Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Ko ningin Emma der Nederlanden, aan 's rijks werf te Willemsoord voorzien van nieuwe stoomketels en verdere voorzieningen onder gaande, zal, naar men verneemt, in de 2e helft va.i dit jaar naar West-Indie vertrek ken, ten einde Zr. Ms. Friso te Curacao af te lossen. Blijkens een bij het departement »au koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-lndie is in den nacht van 6 dezer de vijandelijke positie Kota Toeankoe, nabij Kota Pobama (Groöl- Atjeh), zonder verlies bij verrassing genomen. (St. Ct.) Blijkens hetafdeelings-verslagdertweede kamer over het ontwerp tot regeling van het militair onderwijs werd de voorgestelde opleiding aan een inrichting bestreden, en door veel leden werden voorgestaan verschil lende militaire scholen voor de verschillende wapens, met opheffing van de academie. An deren bestreden dit denkbeeld. Een derde categorie van leden wilde wel behoud van de - VS m «"3 -SSTV3 academie, masr opleiding gedurende het eerste j jaar van alle cadetten, behalve die der genie, aan een militaire schooi. De groote meerderheid was tegen de op richting van een cadettenschool. Door den heer Seyffardt is in een nota betoogd dat aansluiting aan het middelbaar en gymnasiaal onderwijs hoofdzaak moet zijn, en de tweejarige wetenschappelijke cursus aan de academie moet worden voorafgegaan door een practisch voorbereidingsjaar aan een militaire school. Naar wij vcruemen, zijn de spoorweg- ontwerpen niet, zooals gemeld werd, dezer dagen bij den raad van state ingekomen, maar is het advies van den raad reeds uit gebracht. (jV. R. Ct.) Aan leges trekkende ambtenaren, die in het genot zijn eener vrije woning, is toegestaan, om voor het bedrag, dat hun als bezoldiging daaivoor wordt toegerekend, in het weduwen- en weezenfonds te worden opgenomen. De kapitein J. N. Hardeman van het 3e regiment infanterie is op verzoek overgeplaatst bij het 4o regiment van iiet wapen. Drie garnalenbooten te Katwijk aan Zee vertrokken verleden week naar zee met een vischnetje, zij vingen kleine schol en enkele manden scharren, voor deze laatste werd f 4} besteed. De besommingen liepen van f 40 tot f 48. De vloot, te Noordwijk aan Zee, be- somde met de haringvisscberij f 5300 door een per schuit. De hoogste besommer had f6800 en de laagste f3900. In den Grooteu Koninklijken Bazar der firma D. Boer en Zonen wordt thans tentoongesteld een schilderij van (J. J. Behr jhet Pieterskerkplein te Leiden". Als een merkwaardigheid deelt men aan de Avondpost mede, dat in de maand November jl. één, en in de maand De cember 11. geen enkel sterfgeval in de milit. hospitalen van ons leger is voorge komen. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 92 jaar overleden de gepens. commies van het departement vau binneulandsche zaken Johannes Mauesse. Te Delft wordt het aantal gevallen van inlluenza minder. Het was Vrijdag 25 jaar geleden dat de heer F. Blumeutritt, kapelmeester van het korps hoornblazers der dd. schutterij te Rotterdam, in dienst trad bij de muziek der schutterij. In het Theatre Tivoli te Amsterdam werd bij de opvoering van »Een Engel" de tooneelmeester, de heer Klein, plotseling on gesteld. De heer Klein werd door een be roerte getroffen en overleed, voordat genees kundige hulp kon worden verleend. Reeds sinds vele jaren was de heer Klein aan den schouwburg van den heer De la Mar ver bonden. In perceel 18 van de Bionen-Bantam- merstraat te Amsterdam heeft een hevige uitslaande brand gewoed, die door de wer king van drie stoomspuiten en drie brand- kranen gebluscht werd. De 21 jarige doch ter van den eigenaar, die zich over de daken der naburige perceelen m veiligheid wist te brengen, is door een brandmeester en een burger naar beneden gebracht. Zij had eenige lichte brandwonden bekomen, waarom zij ter verbinding naar bet Binnen- Gasthuis is vervoerd. Ook in een woning boven de tapperij van den heer K., op den hoek van de Utrechtschestraat en het Frederiksplein, woedde een vrij ernstige uitslaande brand. Twee agenten hebben de 80jarige moeder van den bewoner roet levensgevaar uit het brandende perceel gered. De brandweer werkte met 3 stoomspuiten en 1 brand- kraan. Ook op het Loo en te Apeldoorn heeft de influenza zich vertoond. Vele per sonen en vooral kinderen zijn door de ziekte in meerderen of minderen graad aangetast. De afd. Zwolle van de vereeniging Schultevaêr heeft de volgende voorstellen aan het hoofdbestuur opgedragen le Betere verordening op de scheepsmetiug. 2e Verbe tering van het Zwartewater bij de Riesebos. 3e Verlenging van de remmingen aan de nieuwe brug te Wormerveer en betere toe passing der seinen, en 4e afschaffing van het dubbele biuggeid te Leiden. Zaterdag is door de Leeuwarder recht bank, uitspraak gedaan in de zaak van F. W. beschuldigd vau brandstichting in de stoommeelfabriek zijner firma op 18 Aug. 1889, tengevolge waarvan die fabriek met den gebeelen aanzienlijken voorraad meel, granen enz., een prooi der vlammen werd. Bij een breed gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank hem aan het teu laste gelegde misdrijf schuldig verklaard en mitsdien act m r fra»» "es veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaren. Te Oldeboorn werd Woensdag jl. een 86 jarig grijsaard naar het graf gebracht, waarbij liet lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochters, in het geheel bevondeu zich in den lijkstoet zestig kinderen en kleinkin deren, ongerekend de schoonzoons en schoon dochters. De oudste dezer breede kinderschaar was 58, de jongste 25 jaar. De overledene was tweemaal gehuwd geweest, en had in het geheel 20 kinderen gehad. Te Kozendaal zal, naar men verneemt door de eerw. paters der St. Josephs-Con- gregatie van Mill-Hill een missiehuis worden opgericht, waartoe op de markt een ruim huis wordt ingericht. De eerw. heer J. B. Aelen, oud-missionaris in Engelsch-Indië is benoemd tot directeur. Te Bergen op Zoom zijn 3 officieren van gezondheid door griep aangetast. Een officier van gezondheid uit Vlissingen is aldaar tijdelijk ge letacheerd om iu den ge neeskundigen dienst te voorzien. Te Strijp, bij Eindhoven, zijn 6 men- schen door een hond gebeten, die verdacht werd dol te zijn. Het dier is, na de men- schen te hebben gebeten, spoorloos verdwenen ook te Eindhoven zijn twee roensc'nen door een andereu razeuden hond gebeten, deze werd echter verdronkeu. Allen zijn naarSt. Huhert-Lill, een plaatsje in België, vertrok ken; daar bevindt zich een klooster, waar zij verpleegd worden. In bijna elk gezin te Zevenbergen treft men iijders aan inlluenza, soms vier of vijl te gelijk, deze ziekte heeft aldaar geen kwaadaardig karakter. Aan een der sigarenfabrieken te Stra tuin bij Eindhoven hadden Donderdag grove baldadigheden plaats. Er werden een groot aantal ruiten verbrijzeld. Door de politie te Maastricht is proces verbaal opgemaakt tegen drie kinderen, waar van het oudste, een meisje van 11 jaren, zich als eene volslagen dievegge heeft doen kennen. Uit onderscheidene huizen hadden zij kleedingstukken ontvreemd, eu een kind, dat naar de bewaarschool ging, de overjas van het lijf gestolen. Bedoelde kinderen maakten er ook een beroep van langs de huizen te bedelen. Sedert een paar dagen worden de zuid-Limbnrgsche landbouwers druk bezocht door Akeusche melkkoopers. Het melkver- bruik is te Aken in de laatste dagen sterk toegenomen en wordt veel door de ge- neesheeren aanbevolen tegen de alom heer- schende influenza, BU1TENLANBSCHE BERIülÏTEN HELUIE. De toestand der werkstaking ODder de mijnwerkers in België blijft in hoofdzaak onveranderd. Alleeu heeft de directie van de Société des houilleres Unies te Gilly (bij Charleroi), in strijd met het besluit der mijneigenaars, aan het verlangen der werk stakers toegegeven. De directie dezer mijn maakt bekend: 1°. dat de duur van den arbeid per dag op 10 uur zal worden verminderd als proef neming gedurende ééne maand. Na tdeze proef zal de regeling definitief worden aange nomen, als de resultaten beantwoorden aan de beloften der werklieden eu aan de ver wachting der directie; 2°. dat de loonen, te begiunen met 1 Januari, met 5 pCt. zijn verhoogd en ge leidelijk ook verder verhoogd zullen worden naar verhouding van het afloopen der leve ringen tegen de oude prijzen gecontracteerd. Zoowel bij Luik, waar het aantal der werkstakers steeds vermindert, als bij Cliar leroi eu iu de Borinage blijven de werklieden rustig. Alleen te F'arcieunes zijn slral'bare handelingen tegen de vrijheid van arbeid gepleegd; eene bende van 1U0 man ongevetr heeft aan de mijnen van Petit-Try en vau Roton de voortzetting van den arbeid feite lijk belet. De politiemacht was onvoldoende om deze inbreuk op de arbeidsvrijheid te beletten. Te Gilly, waar aan eene mijn van de Viviers Réuuis Donderdagavond ook eene poging beproefd werd om den voortgang van het werk tc verhinderen, werden de werkstakenden uiteengedreven. E ft 4» t£ L, A ft' 4» Koningin Victoria van Engeland schijnt zeer bang om de ziekte te krijgen. Alle haar toegezonden regeeriugsstukken uit be smette minisleriën worden, naar men be richt, eerst ontsmet. Men acht het in hare omgeving ontwijfelbaar, dat de griep door brieven en papieren overgebracht kan worden. De Eritsche Emin Paeha-commissie maakt weder een langen brief van Stanley aan den heer Alexander Bruce, dr. Living stone's schoonzoon, openbaar. ITet schrijven is op 15 October uit Uzogo (midden Afrika) verzonden. De reiziger verhaalt daarin de jongste geschiedenis van het koninkrijk Uganda, waaruit blijkt, dat Mwanga, de vorst van dit iand, die den moord van den Engelschen zendeling Hannigton op zijn rekeniug heeft, onttroond is, en dat sedert die gebeurtenis het Christendom groote vorderingen ondei de inlanders heeft gem akt. De onttroning wordt geheel aan de macht der Christen bevolking toegeschreven en dit beschouwt Stanley als een overtuigend bewijs, dat het Christendom in Afrika mogelijk is. Elk dei leden vau het gezantschap, van hetwelk Stanley deze berichten vernam, had een te Kiganda gedrukt evangelie van Matheus en een gebedeboek bij zich waarin zij, nadat de audiëntie" afgeloopen was, begonnen te lezen. Vijf hunner voegden zich bij de expeditie, om aan de kust hunne studiën te gaan voortzetten. Deze Afrikanen hebbeo aan de vreeeelijkste vervolgingen blootge staan, maar hadden, trouw aan hun 'geloof, gezegevierd. De zendelingen Mackay en Ashe hebben eer van hun werk. Verder geeft Stanley op de vraag, waarom het zendingswerk aan Schotten gewoonlijk beter gelukt dan aan anderen, ten antwoord, dat dit is, omdat zij reeds iu hun jeugd geleerd hadden wat plicht was. Daarom kon Mossat het 50 jaar onder de heidenen uithouden, daarom hield Liviugstone het voor plichtverzuim naar huis terug te keeren, voor zijn werk te hebben voltooid, zoo ztt Mackay zijn arbeid ondanks alle belemme ringen voort vol hoop en van den uitslag zeker. laAAKit 1-1 K. Dinsdag komt de Fransche kamer weei bijeen. De Bonlangistische bladen beweren, dat dan terstond een ininistrieele crisis zal uitbreken, daar de heer Tirard zijn ontslag zal nemen om plaats te makeu voor den heer Constans. De republikeinsche bladen weten echter niets van deze plannen en verzekeren, dut de heer Tirard er nog niet aan denkt heen te gaan. Volgeus de Figaro zou de Fransche minister van marine het voornemen koeste ren, in den ministerraad, welke heden ge houden wordt, aan den president der repu bliek voor te stellen den lieer Basroger, den flinkeu kapitein van het stoomschip Emma, die de schipbreukelingen van de Leerdam opnam, tot ridder van het Legioen van Eer te benoemen. Voor de loterij van de Parijsche wereld tentoonstelling zijn 5000 prijzen ter waarde van 850.000 francs aangekocht. Vermoede lijk zal de trekking den 16 Januari plaats hebben. Volgens de Parien de Prance zou de koniog van Spanje Zaterdagmorgen over leden zijn. Volgens een gerucht, te Perpignan, dat niet door de Spaansche overheid wordt tegengesproken, is de koning van Spanje overleden. IPAHJ E. Het Zaterdagnamiddag te 1 uur ten paleize aangeplakt bulletin meldt, dat, hoewel de koning kalm blijft, de afneming der levenskrachten toeneemt. Wel is de koorts geweken, maar de zwakte heeft de bovenhand. De algemeene indruk aangaande den toestand des kouings is beter eu de hoop verlevendigt langzamerhand. Hoewel het ernstige van den toestand niet heeft opge houden, is in zoover beterschap te melden, dal geen nieuwe instorting heeft plaats gehad. Op last van den Spaanscheu minister van binnenlandsche zaken wordt streng toezicht gehouden op de telegrammen, welke over den toestand van den jeugdigen koning van Spanje worden verzonden. Vandaar de mening, dat de toestand ernstiger is, dan in de officieele bulletins wordt medegedeeld. Te Madrid heerschte natuurlijk gedurende de laatste dagen groote opgewondenheid. Een talrijke menigte verdrong zich eiken dag om het paleis, maar moest zich tevreden stellen met hetgeen in de bulletins werd medegedeeld. Behalve lijfartsen, zijn nog drie der meest bekende doctoren der stad ten paleize ont boden, maar zij konden niets anders doen dan aanbevelen den kleinen lijder zooveel mogelijk voedsel te doen gebruiken, ten einde zijne krachten te onderhouden. Vrijdagmiddag sliep Alfonso eenige uren en toen hij wakker werd, vroeg hij onmid dellijk om zijn speelgoed. De koningin regentes, die niet van het ziekbed was ge weken, was zeer verheugd over deze beter schap, maar, gelijk men weet, herhaalden zich later de aanvallen. Intusschen bleef de koorts afnemen en in de tusscheupoozen was de kleine lijder steeds bij bewustzijn en sprak hij met ziju moeder.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2