BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN .«£-» «533 TM W» (PH mm 1&*r 3E5 •30 sr» W_r »B -"WBg *JP .- Gisteren vond te Amsterdam cene dienstbode een ongeveer tweejarig meisje op den stoep van het Stadsbestedelingen- huis zitten. Het kind was daar door de ouders achtergelaten, liet is thans in het gesticht opgenomen. Uit Schoonhoven meldt men, dat de ziekte aldaar tamelijk kras is opgetreden. Vooral onder de militairen van de instructie- compagnie maakt zij vele sl, chtoffers. (Sld.) De door de gemeentelijke politie te Enschede gearresteerde Duitscber August Temrne, rondtrekkende onder den naan van Wilmersdorff, s door de Duitsche justitie als de vermoedelijke moordenaar van zekeren A. Rehage, te Isselhorst herkend. Te Zutphen breidt zich de influenza sterk uit. Vooral in de straten in den omtrek der kazerne zijn de gevallen zeer talrijk; zoo heerscht de ziekte in de Diezerstraat huis aan huis. Ook de eenigc officier van gezondheid is aangetast. De ziekte heeft echter een goedaardig karakter. Te Deventer zijn de meeste officieren aangetast en dagelijks melden zich daar een <10 mindere militairen als ziek aaD. De directie der machinale Vlasfabriek te Groningen is genegen de werkstakers tegen hetzelfde loon weder aan te nemen. Bij weigering wordt de fabriek niet her opend, doch verkocht. Door de groote hoe veelheid garen kunnen de afleveringen wor den voortgezet. Ten bewijze dat sommige personen alles voor goede munt aannemen, kan die nen, dat te Gennep onlangs als middel te gen ziekten bij paarden een oud doorge rookt stompje goudsche pijp verhandeld werd voor f 3.20. Men schrijft aan het 1). v. Z.-E. en 't Gr. uit Middelburg Nog steeds doen zich hier nieuwe geval len van griep voor; geheele gezinnen lig gen ziek te bed en er zijn slechts weinig familieu, die van de ziekte geheel gevrij waard zijn; op dc meeste scholen ontbreekt meer dan 1/3 der leerlingen; op eene school ontbreken er omstreek 125, op eene andere ruim 100, het getal dergenen, die griep ziekten hebben bedraagt ongeveer 2000, du omstreeks 11 pCt. der bevolking. Tot nog toe beeft de ziekte nog al een goedaardig karakter. Te Haarsteeg (N.-B.) is zekere N. E. door P. d. G., aldaar, in een twist zooda nig op het hoofd geslageu, dat hij den vol genden morgen tengevolge van eene sche delbreuk overleed. De dader is gevanke lijk naar 's Uertogenbosch overgebracht. De pachter Schoenmaker te Acht vertrok metterwoon van de „Nispelhoel" naar een pachthoeve te Mierlo, eigendom van den graaf d'Alcantara (Limburg). Een zekere J. Dirks, die zijn roerend goed en vee met andere landbouwers uit Mierlo, als naar gewoonte, zou overbrengen, heeft zich aan den rechtervoet gewond, een der paarden had erop getrapt. Dirks, een stevig gebouwde boer, had zware laarzen aan en gaf zich de moeite niet, ze uit te trekken, hoewel hij op den terugrit herbaalde malen klaagde over erge pijn aan de teenen. In den laten avond komt men thuis, want de duur vat den rit was 3 uren. Het eerste wat Dirks doet, is naar den voet zien. Hij trekt de laars uit, vervolgens de bebloede kous, en in die kous zit de kleine teen. Geen wonder, dat de man een weinig bij het gaan met den rechter voet trok, en niets tevreden was over dit lichaamsdeel, dat hem, volgens zijn zeggen, //geweldig jeukte"! BEIiKIE. De neiging om tot betoogingen over te gaan, die men gisteren meende te be speuren onder de mijnwerkers in het dis trict van Charleroi, na het verwerpen der bemiddelingsvoorstellen, is gelukkig niet tot uitwerking gekomen. Wel bemerkt men langs den weg talrijke groepen mijnwerkers, die wel wat wrevelig zijn, maar zich overigens rustig houden. Dientengevolge heeft dan ook de kolonel van het garnizoen in plaats van al zijne manschappen, zooals gisteren, heden slechts een bataillon geconsigneerd in de kazerne. Door zich kalm te houden krijgen trouwens de werklieden het publiek oji hunne hand. In de Borinage is het aantal werkstakers aanmerkelijk verminderd, zoodat men er heden slechts 3000 telde en men morgen op eene algemeene hervatting van den arbeid hoopt. In het district van Luik duurt de werk staking voort. De vier mijnen van Jemeppe liggen geheel stil en men vreest voor die van Elemalle en de omstreken. FHVCtELAlVn. De Britsche regeering ziet in het laatste antwoord van Portugal het bewijs, dat de regeering van dat land verzoeningsgezind is. Daardoor wordt de grondslag gelegd tot onder handeling en tot vriendschappelijke regeling van het bestaande geschil. Volgens vroom gebruik aan het En- gelsch hof had ook dit jaar in de konink lijke kapel van'St. James op Driekoningen dag de plechtigheid plaats van het offtren san goud, wierook en mirrhe. Voorheen kwamen do koningen in persoon hunne gaven op het altaar leggen. Tegenwoordig gesc'.iiedt dit door twee adellijke heeren der hofhouding, die door de koningin daartoe worden aange wezen. De Auglicaansche bisschop van Lon den officieerde. Ter eere vaü prins AlbertTietor van W ales heeft te Calcutta een groot Indisch volksfeest plaats gehad. De voornaamste straten waren bij die gelegenheid schitterend geïllumineerd. F >1 A .w ia it It. De Lanterne vaart geducht uit tegen den president der republiek, naar aanleiding van een gerucht (hetwelk, naar ten stellig ste door llavat verzekerd wordt, geheel uit de lucht gegrepen is), dat hij eene uit- uoodigiog van den koning van Belgie had aangenomen om zijn gast te zijn bij de te Brussel te houden feesten ter gelegenheid van den vijf-eu-twiutigsten verjaardag zijner troonsbestijging. De Lanterne zegt, dat hier iets meer achter steekt; de heer Car- not heeft de uitnoodiging aangenomen om eene bijeenkomst te hebben met keizer Wil helm, die insgelijks de feesten te Brussel zal komeu bijwonen. De vorsten hebben de tentoonstelling niet willen bezoeken, en de president der republiek heeft in die ma- uier van „geboycot" te zijn gedeeld, en nu zou hij den koning van Belgie gaan op zoeken 1 Dat op zich zelf zou reeds te erg zijn. Maar nu komt er nog üe ontmoeting met den Duitscheu keizer bij. De Lanterne dreigt den heer Carnot met eene slechte ontvangst bij zijne terugkomst uit Brussel en herinnert hem aan de algemeene veront waardiging, die in Erauknjk ontstond tegen Jules Ferry, toen het bekend was geworden dat deze de vriendschap had gezocht van Von Bismarck. De vorst en vorstin van Monaco heb ben een bezoek gebracht aan den president der republiek, die met zijne gemalin in den namiddag dit bezoek beantwoordde. In de kerk van St. Augustin heeft de gebruikelijke dienst plaats gehad ter nage dachtenis aan keizer Napoleon III. Inciden ten hebben er niet plaats gegrepen. Ter weers zijden van het koor stonden leden van de imperialistische comités met vaandels in de hand, van den keizerlijken adelaar voorzien en met rouwfloers overtrokken. Ouder de aanwezigen merkte men op de voornaamste Bouapartistische personen te Parijs woon achtig, zooals prins Murat, baron Hiusuiann, generaal de Barrail, Paul de Cassag- nac, enz. S FA J E. Gistereuochteud om vijf uur zijn af leidende middelen aan het hoofd van den koning aangewend. De koning scheen toen rustiger en de koorts verdween. De Gaceta deelt mede, dat de toestand hedenochtend iets gunstiger was, In het bulletin, hetwelk aan de bladen is medegedeeld, wordt gezegd, dat de koning den tijd, die sedert het vorige bulletin is verstreken, rustig heeft doorgebracht. Uit bijzondere bron verneemt men te Berliju uit Madrid, dat de koning gisteroch tend #m elf uur zich nog in denzelfdeu toe stand bevond als in den ochtend. Volgens het oordeel der geneesheeren ia de patient nog niet hopeloos, 's Middags om een uur is de koning kalmer geworden en heeft hij een paar uren geslapen. Volgens het Central New» heeft de Spaan- sche regeering maatregelen genomen tegen eventueele pogingen om bij 's konings over lijden een staatsgreep tot stand te brengen. De ministerraad heeft gister beraad siaagd over de mogelijkheid der troonop volging, indien de jonge koning mocht over lijden. De kroon zou dan ten deel vallen aau de infante Mercedes PUKTVCAL. Men is in de Cortez algemeen van gevoelen, dat het incident-Serpa Piuto spoedig tusschen Portugal en Groot-Britannië zal ge regeld zijn. De voormalige keizer van Brazilië is gisteren van Lissabon naar Pau vertrokken. Daar zal hij met zijn gezin een paar dagen vertoeven, om dan naar Cannes te vertrekken. ITALIË. Bij de heropening der kamer zullen de heeren Cavallntti en lmbriani de regeering interpelleeren over de betrekkingen van Italië met Oostenrijk en over de houding der over heden van Triest ten opzichte der Italiaansche onderdanen, De Agenzia Stefani verklaart, dat hel bericht van het Memorial diplomatique, als zou Rusland geweigerd hebben art. 17 van het Italiaansch Ethiopiscb verdrag voor ken nisgeving aan te nemen, ongegrond is. illil'StttLAAfl. liet lijk van keizerin Augusta ligt op een praalbed ter bezichtiging, schier geheel met hloemen en kransen bedekt. De groot hertogin van Baden had eiken dag na het overlijden net doodsbed harer moeder met versche bloemen bestrooid. De keker en keizerin, de vijf prinsen, de erfprins en prin ses van Meiningen, de kroonprins en kroon prinses van Zweden en lal van andere vor stelijke personen zonden prachtige kransen, kruisen en palmtakken met zijden slippen, waarop hun namen eu liefdevolle opdrachten. Ook van lal van li^dignitarissen en corpo- ratiën kwamen bloemen en kransen om er de lijkkist mee te sieren. Namens den rijksdag werd bijv. een prachtige krans van rozen en camelia's op dc kist gelegd. Op het satijnen lint staat gedruktDe Duitsche rijksdag aan de eerste Duitsche keizerin. 7 Januari 1890", en op de keerzijde: Zalig zijn de barmbar- tigen, want zij zullen barmhartigheid ver werven." Ook de Berlijnsche vereeniging voor volksgaarkeukens, de Berlijnsche huisvrouwen- vereeniging en andere instellingen zanden „uit eerbied en dankbaarheid" kransen voor de lijkbaar van baar „onvergetelijke bescherm vrouw" of presidente. De koning van Saksen wordt te Berlijn verwacht om morgen de overbrenging van het lijk naar het Mausoleum bij te wonen. Ook een deputatie van officieren eu de staf muziek uit Cobleutz zullen bij die plechtig heid tegenwoordig zijn. Het bijzonder Blechte, natte weder belet voor het oogenblik, dat de huizen en straten met teekeneu van rouw worden ge sierd. Alleen het hotel van den Russischen gezant trekt de aandacht door de met rouw floers omhulde balkons eu vensters. Ook de bevolking draagt maar zeer spaarzaam teekeneu van rouw. Ofschoon aanvankelijk bepaald was, dat het lijk der keizerin-groot moeder niet tentoongesteld zou worden, zijn heden toch nog gedurende eenige uren genoodigden toegelaten om de doode in de open kist te zieu. Men is daartoe gekomen, omdat na de inbalzeming het aangezicht der doode de onveranderd vriendelijke uitdruk king behield, en aldus de vrees ongegrond bleek, dat snelle ontbinding zou intreden. Overeenkomstig haren laatsten wil draagt de doode het prachtige kleed van goudbro kaat met hermelijnen sleep, dat zij droeg op den dag van haar 50 jarig huwelijksfeest, en daarbij heeft zij een klein gouden rnyr- theutakje uit haren toenmaligen bruidskraus in het haar. Naast de open kist ligt op een zijden kussen eene kroon in brillanten. Ouder de talrijke bloemen, die de kist en de omgeving sieren, bevindt zich een prachtvolle palmtak met een oranjekleurig lint, waarop staat: „Emma, koningin der Nederlanden." Verder is er van Engelands koningin eeu fraaie krans uit groen eu iuimor- telleu, met een lint, waarop in gouden letters te lezen staat: A mark of true affection and sincerre friendship from her sister and friend Victoria R. I. De onverwacht vroegere termijnbetaling voor de nieuwe verkiezingen voor den rijks dag dreigt ten gevolge te zullen hebben, dat de oude rijusdag, die in de volgende week bijeenkomt, onbekwaam wordt gemaakt om besluiten te nemen. Op 19 Februari loopt het mandaat van den ouden rijksdag af, en reeds den 20n Febr. hebben de nieuwe verkiezingen plaats. Daarbij komt, dat er nog eeu aautal gewichtige wetsout werpen bij den ouden rijksdag aanhangig ziju. Reizen de afgevaardigden af, om in hunne districten werkzaam te zijn voor huuue herkiezing, dan worden natuurlijk de werkzaamheden in den rijksdag onmogelijk. En blijven zij daar de werkzaamheden voort zetten, dan kunnen zij zich over hunne her kiezing niet bekommeren. De rijkskanselier heeft dan ook door den dag voor de ver kiezingen aldus te bepalen, heel wat ergernis gegeven. Middelerwijl heeft de keizer in een nieuwen sterken vorm ziju misnoegen over de Kreuz zeitung te verstaan gegeven wier hoofdre dacteur, barou Von Hammerstein, zich uiet de hulp van de Katholieken te Bielefeld wil laten kiezen en daarvoor met Windthorst in onderhandeling is getreden. De karteii- bladen laten zich daarover natuurlijk -heftig uit. Gelijktijdig werd van ultraconservatieve zijde beweerd, dat ofschoon Hammerstein schijnbaar in ongenade was gevallen, kei zer Wilhelm toch in het binnenste van zijn hart dezen genegen was, eu alleen maar uit consideratie voor den ouden Von Bismarck zich anders hield. Dit kwam ter oore van den geheimraad Hintzpeter, des keizers vroe gere leermeester en thans zijn vertrouwde, en Hintzpeter gaf er onmiddellijk kennis van aan den keizer. Deze telegrafeerde hem terstond terug, dat hij (de keizer) boven de partijen geplaatst was eu met het partij drijven niets te maken had. Om de betee kenis daarvan nog te versterken, wordt heden avond van hoogofficieele zijde mede gedeeld, dat het onwaar is, dat de keizer bij voorkeur de Kreuzzeitung leest. De keizer behoorde zelfs nooit tot de geabon- neerden of geregelde lezers van dat blad. Het misbruik, dat van den naam des keizers is gemaakt om invloed uit te oefeneu op de verkiezingen en den keizer te identifieeren met de strekking tot de Kreuzzeitung, is ter kennis van den keizer gekomen en beeft zijn misnoegen gewekt. Z. M. heeft daarom bevolen, dat de Kreuzzeitung niet meer in de keizerlijke paleizen ter lezing mag liggen of gehouden mag worden. Natuurlijk wekt deze zaak groot opzien. Ook de oude keizer Wilhelm had de Kreuz zeitung in zijn paleis verboden. Om de partij van de Kreuzzeitung nog meer te ergeren, wordt verder bekend gemaakt, dat de rijkskanselier overkomen wilde om de begrafenis van keizerin Augusta bij te wonen, maar dat de keizer uit eigen aandrift, vol liefdevolle cousideratie voor zijn ouden raads man eu om diens gezondheid te outzien, hem uitnoodigdc van dat voornemen af te zien en rustig op Friedrichsruhe te blijven Van den Afrika-reiziger Den Hardt komt uit Zanzibar de slechte tijding, dat daar gevreesd wordt, dat de nieuwe aanvoerders van den opstand in Banaheri drie officieren van de Duitsche troepen in Afrika, en onder hen den eersten luitenant Grovenreuth, Wissmaun's plaatsvervanger, hebben gevangen genomen. Bevestigt zich deze tijding, dan bezitten de opstandelingen gijzelaars, die veel waard zijn. NR. Ct.) Bij uiterste wilsbeschikking moet kei zerin Augusta hebben bepaald, dat keizer Wil em II het paleis te Berlijn en het slot Babelsberg, de schepping en het lieveliugs- oord van Willem I, erft, terwijl aan de groot hertogin van Baden vier millioeu mark ten deel vallen. KUiLANIt. Volgens bericht uit Odessa heeft de politie daar ter stede in een kelder drie letterzetters verrast bij het drukken van re volutionaire proclamatiën. Het drietal werd na een heftigen tegeustand gevangen geno men. Uit het gerechtelijk onderzoek bleek, dat de zetters door een onbekend ma:i voor dezen nachtelijken arbeid waren aangenomen en per nacht en per persoon 5 roebels ont vingen. Ten gevolge van deze ontdekking hebben de autoriteiten hel bevel uitgevaar digd, dat alle te Odessa aanwezige letterzet ters, boekdrukkersknechts, steendrukkers en lettergieters, zoo mannen als vrouwen, zullen moeten voorzien zijn van boekjes, die 'door de politie zullen worden uitgereikl, en waarin de naam, de ouderdom en het signalement van den arbeider is opgegeven. De patroons mogen de bedoelde werklieden alleen in dienst nemen, wanneer zij zulk een boekje kunnen vertoonen, eu moeten van hen een afzonder lijk register houden. Verder moeten zij van de aanneming of het ontslag van werklieden onmiddellijk aan de politie kennis geven. TIRKMG. De ministrieele crisis, die te Konstan- tinopel dreigde, waarvan iu de telegrammen en in den jougsten brief van den correspont van de llaarl. Ct. te Konstantinopel melding gemaakt is, zal waarschijnlijk volgens de laatste berichten uitblijven. De grootvizier en de minister van financiën, tusschen welke beiden het geschil ontstaan was, zouden elk van zijne zijde iets toegegeven hebben. I* EK TELEGRAAF. BERLIJN, 11 Jan. Heden is het stof felijk overschot van keizerin Augusta op plechtige wijze ter aarde besteld. Eerst werd in de kapel van het paleis een plechtige lijkdienst gehouden. De hof- predikant, ds. Kogel, hield daarbij een toe spraak en herinnerde aan de zinspreuk-der overleden keizerin: „Wees vroolijk in de hope en geduldig in bet lijden". De predikant wees vooral op de goede eigenschappen der keizerin, haar godsvrucht, geduld, weldadigheid eu liefde tot haar echtgenoot en het vaderland. Na afloop der plechtigheid zette de stoet zich iu beweging. Het weer was prachtig. Duizenden belangstellenden verdrongen zich i n dichte rijen iu de straten, waardoor de lijkstoet trok. Unter den Linden Btonden de studenten eu de leden der ambaehts- en oud strijdersvereenigen aan weerszijden geschaard. De huizen waren met krip

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2