BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. jet* mi m. 3E3 «ca «O» st; iEte. Jfc "ssr». regiment infanterie, die in verband daar mede bij genoemden staf wordt over geplaatst. De officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht dr. A. W. M. Van Deventer, ge- dttacheerd te Vlissingen, wordt met 1 Fe bruari a. s. op non activiteit gesteld en ver vangen door den officier van gezondheid lste kl. bij de zeemacht H. M. J. VVer- tenbroek. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f26,021,823,27 en bij de betaalmeesters. 1,562,915,63 Te zamen f. .27,574,738,90 Men meldt aan de Javabode, dat het met de blokkade van Atjeh ernst zal worden en dat daarvoor achttien schepen zijn bestemd. De Haagsche kroniekschrijver in de N. Gr. Ct. meldt, dat de ziekte, waaraan de heer Verniers van der Loeff, lid der tweede kamer, lijdt, een ontsteking van de wervelkolom is. Zondag is op den Huize „Avegoor" te Ellecom, na eene ziekte van eenige dagen overleden air. F. H. R. R. baron Fagel, opperhofmaarschalk en opperiutendant der koninklijke paleizen. Behalve het grootkruis van den Neder- laudschen Leeuw en van de Eikenkroon, sierden verschillende buitenlandscbe orden de borst van dezen trouwen dienaar van het koninklijk huis. Op 5 dezer overleed te Deventer jhr. A. E. C. De Sturler de Frienisberg, geboren 80 Januari 1807 te Vierlingsbeek. Op 21 Juli 1828 trad hij als 2e luitenant bij de cavalerie in dienst, doorliep alle rangen en nam deel aan den oorlog met België. Op 24 Juli 1861 werd hij benoemd tot adjudant van Z. M. den Koning in buitengewouen dienst en op 4 April 1870 gepensioneerd als generaal-majoor met den rang van luite nant-generaal. Hij was versierd met de gesp voor 35- jarigen trouwen dienst, drager van het me talen kruis, kommandeur van de Eikenkroon'' 3e klasse en een zeer verdienstelijk officier, die door een ieder geacht en bemind werd. Met ingang van 1 Januari is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den secretaris der gemeente Koudekerk a/d Rijn, den heer Q. Van Egmond, na 35-jarige ambtsvervulling. Voor de hoogen raad werd gisteren behandeld het beroep van een arbeider uit Leiden, door het kantongerecht aldaar ver oordeeld tot eene geldboete van f 0,60, ter zake dat hij op .30 September in een dijk- sloot, gelegeu langs den straatweg, den Hoogen Rijndijk, onder de gemeente Zoeter- woude, zijnde boezemwater van het Hoog heemraadschap Rijnland, heeft gebaggerd binnen den afstand van 12 meter uit den buitenkant van den dijk of kade. Mr. Van Stipriaan Luiscius Jr., lichtte deze voorziening toe en voerde aan de schending van de artt. 47 en 91 Wetboek van Strafrecht, 7 en 21 der verordening op de wateren, dijken en kaden in Rijn land, hoofdzakelijk op grond dat de beklaagde gehandeld had op last van zijnen meester, zonder te weten of deze dien last mocht geven of daartoe vergunning had. Het O. M. zal den 20n Januari in deze zaak conclusie nemen. In den avond van 30 November jl. werd in een koffiehuis te Leiden een onder officiersbal gegeven. Den volgenden ochtend miste de zoon van den kastelein zijn demi- saison, waarin een zijden foulard zat. De verdenking viel op een der bezoekers van het bal, die zich dien avond had uitgegeven voor den zoon vau den burgemeester van Oegstgeest, en aan den kastelein en diens zoon gevraagd had om hem vertering op crediet te verstrekken, hetgeen hem echter geweigerd was geworden. Een der bedienden van het koffiehuis had toen opgemerkt, dat de bezoeker tegen 3 uur na middernacht het huis met een demisaison had verlaten en eenigen tijd later zonder deze terug was gekeerd. Hij had toen vertering gemaakt en met een rijksdaalder betaald. De verdachte H. W. oud 28 jaren, mole naar te Oegstgeest, die reeds eenmaal, in 1882, door den krijgsraad ter zake van diefstal lot 8 maanden veroordeeld was ge worden, stond gistereu deswege voor de arrondissemeiits-rechtbank te 's Gravenhage terecht en ontkende de hierboven vermelde hem ten laste gelegde feiten. Hij beweerde bij zijne eerste komst op het bal reeds zijn eigen overjas en geld bij zich te hebben gehad en geen crediet voor vertering te hebben gevraagd. Een aantal personen verklaarden beklaagde in den bewusten nacht in het bezit van de ontvreemde jas te hebben gezien. Substituut-officier van justitie mr. baron De Vos van Steenwijk, achtte de, schuld van den beklaagde, niettegenstaande diens per tinente ontkentenis tegenover de bezwarende verklaringen van het groot aantal gehoorde getuigen, wettig en overtuigend bewezen. Z.E.A. laakte ten zeerste de houding van beklaagde en requireerde, ook op grond van de vroegere veroordeeling, 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Melvill van Carnbee had zeide hij den beklaagde geraden eene berouw volle bekentenis te doen, niet dat deze zich aan diefstal zou hebben schuldig gemaakt, maar omtrent de feiten, zooals zij zich naar waarheid hadden voorgedaan. Z.E G. had dan ook gehoopt in eene berouwvolle be kentenis aanleiding te kunnen vinden om op eene lichte straf aan te dringen. Hij was echter door de houding van den be klaagde ter terechtzitting daarin teleurgesteld. Dat bekl. zich aan opzettelijke en weder rechtelijke toeeigening zou hebben schuldig gemaakt, achtte pleiter echter niet bewezen en hij verzocht den president bekl. nog eens te vragen, of deze, na hetgeen zijn ver dediger thans in het midden had gebracht, nog bereid was de ware toedracht der feiten mee te deelen. Bekl. bekende daarop de jas uil het koffiehuis te hebben meegenomen, en bij den laatsteu getuige voor zijn eigen jas, waarop deze hem f 2.50 had geleend te hebben verruild. Hij hield dan ook pertiuent vol dat de vermiste jas daar nog moest wezen. Die getuige, alsnog gehoord, hield vol dat beklaagde de vermiste jas, na die eerst in ruil te hebben gegeven voor de jas waarop hem f 2.50 was geleend, ten zijnen huize had ingepakt en deze, na gemeld bedrag te hebben voldaan, door een jongetje had doen terughalen, hetgeen door beklaagde halsstarrig werd ontkend. De Figaro bevat een uitvoerig verhaal van kapitein Basroger, gezagvoerder van de Fransche stoomboot Emma, over de opneming van de schipbreukelingen van de Leerdam. Toen kapitein Basroger te Havre terug keerde, werd hem door zijne stadgenooteu een feestelijke ontvangst bereid, In het hotel Frascati waren eenige zalen versierd en daar werd de wakkere zeemau op feestelijke wijze ontvangen. De burgemeester, de leden van den raad, de directeuren der stoombootmaat schappijen en de reeders waren bijna allen aanwezig. De heer Hendié, prefect van het departe ment Beneden-Seine, voerde het woord en wenschte den gezagvoerder geluk met zijn flinke houding, daar hij, hoewel slechts een kleine boot commandeerende, tocb niet heeft geaarzeld 500 schipbreukelingen aan boord te nemen en deze allen behouden te Cux- haven heeft binnengebracht. De handel in boomen en planten te Boskoop, was in den herfst van het vorige jaar, wat de laatste betreft, zeer levendig. Rhododendrons, azalea's, aucuba's, magnolia's, clematis enz. waren, reeds voor de verzen- dingstijd aanving, verkocht en tot hoogere prijzen dan het vorige seizoen. De verzending van deze artikelen heeft in hoofdzaak naar het buitenland plaats. De haudel naar de V. S. van Amerika neemt toe. Het zijn vooral clematis die daar zeer gevraagd zijn. De haudel in sommige soorten van vruchtbooinen en iu iepe-, linde- en kastanjeboomeu kon beter zijn. Ze zijn ruim voorhanden en goedkoop te bekomen, zoodat er thans voor gemeenten en polders goede gelegenheid bestaat, aan- plautingen op groote schaal te doen. De waarde van den grond neemt nog steeds toe. Publieke verkoop van kweekerij- grond komt zelden voor. Op oudejaarsdag werden 935 rijnl. roeden tuinveld in het openbaar geveild; verhuurd tot 1 Januari 1896, voor f 374 's jaars, werden ze voor den geboden prijs van f 8745 plus 11 pCt. onkosten, niet gegund. De griep-epidemie neemt te Dordrecht steeds grooter afmetingen aun. Gansche ge zinnen liggen aan het ziekbed gekluisterd; in verschillende groote magazijnen is de grootste helft van het bedienden-personeel aangetastonderscheidene werkplaatsen heb ben, wegens het groot aantal afwezigen, een somber aanzien; op de lagere scholen, waar gisteren de Kersl-vacantie geëindigd was, ontbreken honderden leerlingen, op sommigen gemiddeld een honderdtal; de geueesheeren, voor zoover zelf niet ongesteld, hebben han den vol werk zoo zelfs, dat menigeen meer dan 100 visites daags heeft te maken en nauwelijks nachtrust kau nemen. Over het algemeen heeft de ziekte geen kwaad aardig karakter en blijft het sterftecijfer vrij wel onveranderd. Ook te Dubbeldam doet de ziekte zich in niet geringe mate geltleu. Gisteren werd door mr. W. Thorbecke, die voor den hoogen raad zou pleiten in de zaak van 'ten eigenaar van een weg te Zand- voort, die niet aan de kennisgeving van B. en W. voldaan had, om dien weg in behoor lijken staat te brengen, uitstel van behande ling gevraagd, daar prof. Asser van Amster dam, met wien hij, op verzoek van zijn cliënt, een conferentie over de zaak moest hebben, door de zi> kte van den dag belet werd. Hel uitstel weid verleend tot 3 Februari. Onder het garnizoen te Deventer zijn vele gevallen van giiep voorgekomen. Ook te Oeuticbem lijden verscheidene ge zinnen aan die ziekte. Aan de H. B. S, te Zutfen, waar gisteren ochtend de lessen weder een aanvang zouden nemen, w rd de vacautie, met het oog op het groot aantal afwezige leeraren, die wegens de influenza thuis moesten blijven, met eene week verlengd. Te Zuipieu moest Zondagavond het tele graafkantoor worden geeloten, daar al de telegrafisten door de griep waren aangetast. Door pers meel uit Arnhem werd Maandag morgen in den dienst voorzien. Kwamen enkele dageu geleden te Baam eenige gevallen der influenza voor, thans breidt de o ziekte zich zeer uit. Een ernstig karakter uraagt zij echter niet. In het marine-hospitaal te Helder worden thans niet minder dan 80 militairen ver pleegd, allen lijdende aan influenza. Dagelijks komen ei nieuwe gevallen bij. In het rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg' nabij Oeutichetu waren op 1 Januari jl 217 jongens geplaatst. De neer S, apotheker te Stadskanaal, wilde op de tram staande een vertrekken- den vriend nakijken en boog met het hoofd buiten hei balcon waardoor hij in aauraking kwam met een lantaarnpaal, tengevolge waar van bij van de tram af onder den daaraan bevestigden postwagen geraakte. Deerlijk gewond opgenomen, is hij aan de gevolgen overleden. In de laatste dagen hebben zich ook te Breda vele gevallen van griep voorge daan; o. a. lijden 92 militairen aan die ziekte en zijn in het hospitaal opgenomen, terwijl ook een 30-tal cadetten er door aan getast is. GEMENGDE BERICHTEN In Jen Hengiers Circus te Londen wordt aan het publiek als eene nieuwe ver makelijkheid de gelegenheid gegeven om in een groot bassin op een miniatunroceaau de gewaarwordingen van eene zeereis op een jacht te smaken. Zes- zulke jachten, die samen 120 personen kunnen bergen, worden voor het publiek beschikbaar gesteld. Eene machine kan in het water golven van vijf tien voet verwekken, terwijl toch, volgens het programma, de regelmatigheid der golf beweging tegen zeeziekte waarborgt. Te Glasgow hebben een paar misdadi gers, die met den gevangeniswagen vervoerd zouden worden, den politie-agent die hen daarin zou opsluiten, zelf in den wagen ge sloten. Juist wilden zij daarop ontsnappen, toen een andere veldwachter de deur van het voertuig dicht sloeg, dat daarop naar het hoofd bureau van politie reed, waar de gevangen politie agent verlost werd. De wagen reed daarop met de misdadigers ver der, maar toen men ter bestemder plaatse aankwam bleek het dat zij den bodem had den opgebroken en vier van de onvrijwillige passagieis zich door het gat een uitweg ge baand hadden. Te Gotha zijn in het afgeloopen jaar 128 lijkeu verbrand. Het getal crematiën aldaar bedraagt nu in het geheei 719. De influenza blijft hare plaats in de kolommen der dagbladen onveranderlijk be slaan, niet het minst in de Fransche. Evenals elders is te Nancy de schoolvacautie verlengd Te Rouaan nam het getal zieken steeds toe, vooral onder het personeel der posterijen, telegrafen en tramwegen, zoodat de dienst op deze laatste zeer beperkt is moeteu worden. Huurrijtuigen waren er Zaterdag eenvoudig niet te krijgen en van de 113 politie-agenten waren 26 ziek. Te Marseille heeft de gemeenteraad dien dag niet kunnen vergaderen, zóóveel leden lagen te bed. Te Algiers schatte men het getal aangetasten op 1000. Een allerdroevigst geval is te Parijs voorgekomen. Den 29sten December voelde eene Mme. Hoffmann, uit de kerk komende, zich niet heel wel, kreeg eene longontste king en stierf Donderdagochtend. Van hare twee dochters die haar opgepast en bij haar gewaakt hadden, werd de eene eveneens ziek en stierf kort na de moeder. De overgebleven zuster werd daardoor zoo aan gegrepen, dat zij in zwijm viel en den geest gaf zonder dat men haar kon bijbren gen. Vrijdag zijn de drie dooden, onder een grooten toevloed van belangstellenden, ter aarde besteld. Zaterdag beliep de sterfte te Parijs 427 en Zondag zijn 431 lijkeu begraven. Omtrent 500 grijsaards, gebtekkigen en aan sleepende ziekten lijdende personen in de hospitalen te Parijs zullen naar Narterue worden over gebracht om voor influenzaiijders plaats te maken. In de geheele maand December heeft de sterfte te Parijs 5978 bedragen, het hoogste dat sedert tien jaar bereikt is. In Novem ber 1884, tijdens de cholera, bedroeg zij slechts 5548. Er is door de regeering eene commissie benoemd lot het uitdeelen van warme klee- dingstukkeu aan de armen. Zij heeft teue som van 300,000 fres. tot hare beschikking en de groote magazijnen verleeneu kracht dadige hulp. De heeren Grévy, De Lesseps en Pasteur zijn aangetast. Te Saint-Cluud is de maire met tal van raadsleden ziek, zoodat de ver gaderingen tot nader order zijn verdaagd. Te Grenoble zijn 10,000 zieken, ongeveer 'g der bevolking. Te Montpellier heeft het gemeentebestuur militairen gevraagd om de zieke commiezen te vervangen. Van de 107 beambten der gasfabriek waren 52 ziek en het hospitaal was vol soldaten. Uit Bourges, Dijon, Beaune, Nautes, Niines, enz. enz. komen dergelijke berichten, doch het ware een onbegonnen werk alle bijzonderheden te willen mededeeleu. De minister van oorlog De Freyciuet heeft in eene aanschrijving aan de bevel hebbers der legercorpsen maatregelen voor geschreven in het belang van de gezondheid der troepen, o. a. het ruim verleeneu van verlof aan manschappen van zwak gestel. Te Madrid was de toestand Vrijdag niet verbeterd. Den 2den dezer was de sterfte nog 200, alle noodhospitalen waren vol en velen moesten afgewezen worden. Men zon een nieuw lokaal in het paleis der Schoone Kunsten voor hen inrichten, waar toch reeds 234 bedden bezet waren. Door com- missiën van onderstand, inschrijvingen iu de dagbladen enz. poogt men de ellende te lenigen. De koffiehuizen, clubs, schouw burgen zijn verlaten. Uit Duitschland zijn de berichten niet gunstiger. In de steenkoolmijnen van Dort mund leed het werk zeer onder de alge- meene kwaalde mijnwerkers werden er door „gedecimeerd", zegt een blad. In geheel Saksen is de ziekte verbreid, welke bijzonder te Meissen, Glauchau, Hainichen (waar de politie-agenten als brievenbestellers moesten dienst doen), te Zwickau enz. heerscht. Te Minden is de medicinale raad dr. Schulz-Heuke overleden. Te Halle zijn alle scholen tot den 13deu gesloten en in Posen is de vacautie op alle scholen lot dien datum verlengd. Te Londen en iu vele steden in Engeland breidt zich de epidemie der influenza meer en meer uit, maar zij schijnt tot nu toe een goedaardig karakter te hebben. Aan het telegraafbureau te Londen waren Vrijdag 200 beambten afwezig wegens ongesteld heid; het gemiddelde getal is anders 66. Aan het post-departement 700, tegen anders 250 A 300. Ook te Birmingham en te Dublin waren vele gevallen. Te Nieuw-ïork beliep de sterfte Vrijdag 220, een in dit seizoen aldaar voorbeelde loos boog cijfer. Er waren 357 politie agenten onbekwaam om dienst te doen. Vele lijders berooven zich van het leven. De zaken zijn gedrukt, schouwburgen enz. worden niet bezocht. Het weder was zeer zacht, met veel regen. De 78 jarige Duitsche keizerin-weduwe Augusta, die, naar men weet, door de griep is aangetast, is weer aan de betere hand. De koorts begint te wijken en ondanks den hoogen leeftijd der lijderes wordt het gevaar als geweken beschouwd. Prinses Bismarck is te Friedrichsruhe door de griep aangetast en den bejaarden veldmaarschalk Von Blumenthal trof hetzelfde lot. Lord Salisbury, de Engelsche president minister, is bijna geheel hersteld. Ook is de koningin van Wurtemberg weer bijna geheel beter. Overigens blijft de toestand vooral in Zuid-Duitschland ongunstig. Het ergste heerscht de ziekte in Miinchen, waar nu eiken dag 1200 liter bier minder wordt gedronken dan gewoonlijk. De hoogleeraren Döllinger en Nussabaum, hoewel beiden zeer bejaard, gaan langzaam vooruit. Te Weeueu is het ergste geleden. Ook in Servië en Italië schijnt de ziekte baar toppunt te hebben bereikt, maar uit Madrid luiden de berichten nog niet zeer gunstig. Te Parijs blijft de verbetering aanhouden, maar de epidemie breidt zich nog steeds uit in de provincie. Het aantal zieken te Rouaan, Lyon, Marseille, Bordeaux en an-

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2